Постанова від 24.02.2023 по справі 352/236/23

Справа № 352/236/23

Провадження № 3/352/308/23

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

"24" лютого 2023 р.м. Івано-Франківськ

Суддя Тисменицького районного суду Івано-Франківської області Струтинський Р.Р., розглянувши матеріали, що надійшли від Івано-Франківського РУП ГУНП, про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , жителя АДРЕСА_1 , за ч. 1 ст.161-1 Кодексу України про адміністративні правопорушення,

ВСТАНОВИВ:

Від Івано-Франківського РУП ГУНПнадійшов протокол серії ВАВ № 288865 від 30.11.2022р. про адміністративне правопорушення відносно ОСОБА_1 , де вказано, що останній 30.11.2022 р. о 14 год. 33 хв. будучи оператором заправочної станції ТОВ «Рентал ІФ», що за адресою вул. Довбуша, 87, с. Чукалівка Івано-Франківської ТГ здійснив роздрібну торгівлю паливно-мастильних матеріалів (дизельного палива) без одержання документів дозвільного характеру, а саме ліцензії на право роздрібної торгівлі пальним передбаченого ЗУ «Про ліцензування видів господарської діяльності» від 02.03.2015р.

Представник ОСОБА_1 адвокат Яремчук О.О. подав до суду клопотання про закриття провадження у справі про адміністративне правопорушення, в якому зазначив, що суб'єктом адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 161-1 КУпАП, в частині роздрібної торгівлі пальним без одержання документа дозвільного характеру (у даному випадку без ліцензії на роздрібну торгівлю), може бути лише суб'єкт господарювання, який не одержав такого документа дозвільного характеру. Із протоколу про адміністративне правопорушення, а також доданих до клопотання письмових доказів (наказу про прийняття на роботу ОСОБА_1 від 15.09.2018, робочої інструкції оператора заправної станції ОСОБА_1 ), вбачається, що ОСОБА_1 не є, ні суб'єктом господарювання, ні посадовою особою суб'єкта господарювання, яка несе відповідальність за одержання в держаних органах відповідних документів дозвільного характеру. ОСОБА_1 є найманим працівником - оператором заправної станції ТОВ «Рентал ІФ», і в його функціональні обов'язки входить лише технічне обслуговування автоматизованих систем заправки паливно-мастильними матеріалами, контроль видачі палива та інше. Крім цього, в порушення вимог ст. 256 КУпАП та Інструкції з оформлення матеріалів про адміністративні правопорушення в органах поліції, затвердженої наказом МВС України 06.11.2015 № 1376, в протоколі про адміністративне правопорушення серії ВАВ №288865 від 30.11.2022 року немає належного викладення обставин події, а саме: кому саме було продане дизельне пальне, в який спосіб, за яку вартість, в якому обсязі отриманий дохід.Таким чином, протокол про вчинення адміністративного правопорушення складений з порушення норм чинного законодавства, а належних та допустимих доказів на підтвердження вини ОСОБА_1 у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст. 161-1 Кодексу України про адміністративні правопорушення, до протоколу не додано.

ОСОБА_1 подав до суду заяву, в якій зазначив, що вину у вчиненому не визнає, оскільки він не являється суб'єктом господарювання, не є власником чи директором ТОВ «Рентал ІФ», він є найманим працівником вказаного товариства. Розгляд справи просить проводити без його участі.

На підтвердження вини ОСОБА_1 у вчиненні адміністративного правопорушення надано такі докази:

- протокол про адміністративне правопорушення серії ВАВ № 288865 від 30.11.2022, в якому викладена суть адміністративного правопорушення за ч. 1 ст. 161-1 КУпАП, зміст якого вже вказаний вище. Від отримання копії протоколу ОСОБА_1 відмовився;

- письмовими поясненнями ОСОБА_1 в яких він пояснив, що працює на АЗС, Зокрема, 30.11.2022 він перебував на робочому місці, де здійснював заправку транспортних засобів;

- план заходів проведення оперативно-профілактичних заходів з протидії правопорушень пов'язаним з нелегальним обігом пального від 14.11.2022 затверджений начальниками ГУ НП в Івано-Франківській області, УСР в Івано-Франківській області ДСР НП України, УПП в Івано-Франківській області ДПП НП України, Івано-Франківського управління ДВБ НП України, відділу протидії кіберзлочинам в Івано-Франківській області ДКП НП України;

- наказ Національної поліції України від 11.11.2022 № 793 про проведення цільових заходів з протидії кримінальних правопорушень у сфері незаконного обігу пального;

- наказ від 14.11.2022 № 303/67/10/7/191 про організацію проведення цільових заходів з протидії кримінальним правопорушенням у сфері незаконного обігу пального;

- фототаблиці до протоколу ВАВ 288865, на яких зображено модульні заправочні станції та бірки ;

- лист начальника Управління стратегічних розслідувань в Івано-Франківській області до начальника ГУ ДПС в Івано-Франківської області від 22.11.2022, в якому він просить надати інформацію щодо наявності чи відсутності ліцензії у ТзОВ «РЕНТАЛ ІФ» на здійснення оптової чи роздрібної торгівлі пальним;

- відповіддю наданою ГУ ДПС в Івано-Франківської області з якої встановлено, що у ТзОВ «РЕНТАЛ ІФ» були наявні ліцензій на пальне, які анульовано згідно розпоряджень, зокрема, № 258-л від 12.08.2022 ліцензії на право оптової торгівлі пальним, за відсутності місць оптової торгівлі; № 452-л від 30.12.2021 ліцензії на право роздрібної торгівлі пальним (Галицький район, с. Задністрянське вул. Львівська,4); № 257-л від 12.08.2022 ліцензії на право роздрібної торгівлі пальним (м. Калуш, вул. Б. Хмельницького, 75 та АДРЕСА_2 );

-лист начальника Управління стратегічних розслідувань в Івано-Франківській області до начальника ГУ ДПС в Івано-Франківської області від 02.12.2022, в якому він просить надати інформацію щодо переліку офіційно зареєстрованих осіб, які працевлаштовані станом на 30.11.2022 у ТзОВ «РЕНТАЛ ІФ»;

- заява ОСОБА_2 про те, що він бере на зберігання дві модульні заправочні станції.

Ознайомившись із клопотанням представника особи, яка притягується до адміністративної відповідальності, оцінюючи зазначені вище докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному досліджені всіх обставин справи в їх сукупності, керуючись законом і правосвідомістю враховую наступне.

Згідно зі ст. 245 КУпАП завданнями провадження у справах про адміністративні правопорушення є: своєчасне, всебічне, повне і об'єктивне з'ясування обставин кожної справи, вирішення її в точній відповідності з законом.

Розгляд справи про адміністративне правопорушення проводиться щодо особи правопорушника і в межах, встановлених протоколом про адміністративне правопорушення.

Згідно зі ст. 251 КУпАП доказами в справі про адміністративне правопорушення, є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються протоколом про адміністративне правопорушення, а також іншими документами.

Частина 1 статті 161-1 КУпАП передбачає відповідальність за оптову або роздрібну торгівлю пальним без державної реєстрації суб'єктом господарювання або без одержання документа дозвільного характеру, якщо його одержання передбачено законом (крім випадків застосування принципу мовчазної згоди).

Згідно зі ст. 56 Господарського кодексу України (далі ГК України) суб'єкт господарювання - господарська організація, яка може бути утворена за рішенням власника (власників) майна або уповноваженого ним (ними) органу, а у випадках, спеціально передбачених законодавством, також за рішенням інших органів, організацій і фізичних осіб шляхом заснування нової господарської організації, злиття, приєднання, виділу, поділу, перетворення діючої (діючих) господарської організації (господарських організацій) з додержанням вимог законодавства.

Відповідно до ст. 57 ГК України установчими документами суб'єкта господарювання є рішення про його утворення або засновницький договір, а у випадках, передбачених законом, статут (положення) суб'єкта господарювання. В установчих документах повинні бути зазначені найменування суб'єкта господарювання, мета і предмет господарської діяльності, склад і компетенція його органів управління, порядок прийняття ними рішень, порядок формування майна, розподілу прибутків та збитків, умови його реорганізації та ліквідації, якщо інше не передбачено законом.

Відповідно до ст. 1 Закону України «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв, тютюнових виробів, рідин, що використовуються в електронних сигаретах, та пального» роздрібна торгівля пальним - діяльність із придбання або отримання та подальшого продажу або відпуску пального із зміною або без зміни його фізико-хімічних характеристик з автозаправної станції/автогазозаправної станції/газонаповнювальної станції/газонаповнювального пункту та інших місць роздрібної торгівлі через паливороздавальні колонки та/або оливороздавальні колонки та/або реалізація скрапленого вуглеводневого газу в балонах для побутових потреб населення та інших споживачів.

Згідно зі ст. 15 вищевказаного закону роздрібна торгівля алкогольними напоями (крім столових вин) або тютюновими виробами, або рідинами, що використовуються в електронних сигаретах, або пальним може здійснюватися суб'єктами господарювання (у тому числі іноземними суб'єктами господарювання, які діють через свої зареєстровані постійні представництва) всіх форм власності, у тому числі їх виробниками, за наявності у них ліцензій на роздрібну торгівлю.

При дослідженні даних про особу порушника встановлено, що в протоколі про адміністративне правопорушення посадовою особою не зазначено, що ОСОБА_1 є суб'єктом вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 161-1 КУпАП, оскільки доказів того, що ОСОБА_1 є суб'єктом господарювання до матеріалів справи посадовою особою, яка склала протокол про адміністративне правопорушення, не додано.

Натомість, з фабули протоколу про адміністративне правопорушення та наданих захисником ОСОБА_1 адвокатом Яремчуком О.О. документів, зокрема, з наказу про прийняття на роботу ОСОБА_1 від 16.09.2018, робочої інструкції оператора заправної станції ОСОБА_1 встановлено, що ОСОБА_1 16.09.2018 був прийнятий на роботу в ТзОВ «РЕНТАЛ ІФ» на посаду оператора заправних станцій. Достовірних даних, які б підтверджували перебування ОСОБА_1 на керівній посаді в ТзОВ «РЕНТАЛ ІФ» матеріали справи не містять.

При цьому, як вбачається із виписки з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань вбачається, керівником ТзОВ «РЕНТАЛ ІФ» є ОСОБА_3 .

Крім того, у протоколі про адміністративне правопорушення немає належного викладення обставин події, а саме, не зазначено, за яку вартість було продано пальне, в якому обсязі, в який спосіб та кому саме.

При цьому в протоколі зазначено, що ОСОБА_1 30.11.2022 о 14 год 33 хв на АЗС, яка розташована в с. Чукалівка по вул. Довбуша, 87, Івано-Франківської ТГ здійснив роздрібну торгівлю паливно-мастильних матеріалів (дизельного палива) без одержання документів дозвільного характеру, а саме ліцензії на право роздрібної торгівлі пальним передбаченого ЗУ «Про ліцензування видів господарської діяльності» від 02.03.2015р.

Таким чином протокол про адміністративне правопорушення містить суперечності з долученими до його доказами, що ставить під сумнів достовірність відомостей, які зазначені в ньому

Суд не тільки не зобов'язаний, але й не має права сам особисто звинувачувати особу у вчиненні неправомірних дій. Компетенція суду полягає в тому, щоб перевірити обґрунтованість складеного протоколу шляхом дослідження доказів та надання їм оцінки.

Європейський суд з прав людини в своїх рішеннях, зокрема, по справам «Кобець проти України» від 14.02.2008, «Берктай проти Туреччини» від 08.02.2001, «Леванте проти Латвії» від 07.11.2002 неодноразово вказує, що оцінюючи докази, суд застосовує принцип доведення «за відсутності розумних підстав для сумніву», що може бути результатом цілої низки ознак або достатньо вагомих, чітких і узгоджених між собою неспростовних презумпцій.

Тобто усі сумніви щодо доведеності вини особи тлумачаться на її користь. Аналогічна норма міститься і в ст. 62 Конституції України.

Відповідно до п. 1 ч. 1 ст. 247КУпАП провадження в справі про адміністративне правопорушення не може бути розпочато, а розпочате підлягає закриттю за відсутністю події і складу правопорушення.

Таким чином, оцінюючи зібрані докази, зважаючи на відсутність даних, які б підтверджували факт перебування ОСОБА_1 на посаді директора чи засновника ТзОВ «РЕНТАЛ ІФ», приходжу до висновку про те, що в матеріалах справи відсутні достовірні докази, які б підтверджували вчинення ОСОБА_1 адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 161-1 КУпАП, як суб'єктом господарювання та, з огляду на вищевикладене, в його діях відсутні ознаки зазначеного адміністративного правопорушення.

Таким чином, провадження в адміністративній справі підлягає закриттю за відсутністю складу адміністративного правопорушення.

На підставі викладеного, керуючись ч. 1 ст. 161-1, п. 1 ч. 1 ст. 247, ст.ст. 283, 284 КУпАП, суддя

ПОСТАНОВИВ:

Провадження у справі про адміністративне правопорушення, передбачене ч. 1 ст.161-1 КУпАП, щодо ОСОБА_1 закрити у зв'язку з відсутністю складу правопорушення.

Постанова може бути оскаржена особою, яку притягнуто до адміністративної відповідальності, її законним представником, захисником, потерпілим, його представником або прокурором, у випадках, передбачених ч.5 ст.7 цього Кодексу, протягом десяти днів з дня винесення постанови.

Апеляційна скарга подається до Івано-Франківського апеляційного суду через Тисменицький районний суд.

Суддя Руслан СТРУТИНСЬКИЙ