Справа № 562/242/23
(повне)
27.02.2023 року Здолбунівський районний суд Рівненської області в складі: головуючого судді Ковалика Ю.А., секретаря судових засідань Дацишиної Р.В., за участі представника заявника ОСОБА_1 розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Здолбунів цивільну справу за заявою керівника Здолбунівської окружної прокуратури Рівненської області в інтересах держави в особі Здовбицької сільської ради Рівненського району Рівненської області про визнання спадщини відумерлою, -
Керівник Здолбунівської окружної прокуратури в інтересах держави в особі Здовбицької сільської ради Рівненського району звернувся до суду із заявою про визнання спадщини, що відкрилась після смерті ОСОБА_2 , відумерлою та її передачу у власність територіальної громади в особі Здовбицької сільської ради Рівненського району Рівненської області.
В обґрунтування своїх вимог заявник посилається на те, що за результатами вивчення стану законності у сфері земельних відносин встановлено, що ОСОБА_2 в с. Івачків (колишнього Здолбунівського району) Рівненської області померла ІНФОРМАЦІЯ_1 , після смерті якої залишилась земельна ділянка площею 2,54 умовних кадастрових гектари, що розташована на території колишньої Миротинської сільської ради Здолбунівського району Рівненської області (на даний час - Здовбицької територіальної громади Рівненського району Рівненської області), яка належала ОСОБА_2 , що посвідчується державним актом на право власності на землю І-РВ №004031 від 29.09.1999.
Вказує, що згідно інформаційної довідки зі спадкового реєстру (заповіти/спадкові договори) від 02.11.2022 № 70501469 щодо померлої ОСОБА_2 вбачається, що будь-які заповіти та спадкові договори відсутні. ОСОБА_2 була зареєстрована та проживала одна за адресою: АДРЕСА_1 . 28.10.2022 на офіційному сайті Здовбицької сільської ради опубліковано оголошення про намір звернення органу місцевого до суду з заявою про визнання спадщини відумерлою. Термін на прийняття спадщини минув та становить понад 1 рік. Зазначає, що на день подання заяви про визнання спадщини відумерлою, відомостей про наявність у померлої ОСОБА_2 спадкоємців не виявлено.
Посилаючись на зазначені обставини, просить суд визнати спадщину, яка відкрилась після смерті ОСОБА_2 та складається із земельної ділянки площею 2,54 в умовних кадастрових гектарах, відумерлою та передати її у власність Здовбицької територіальної громади Рівненського району Рівненської області.
Ухвалою суду від 27 січня 2023 року заяву було прийнято до розгляду та відкрито провадження у справі.
В судовому засіданні представник заявника ОСОБА_1 вимоги заяви підтримала в повному обсязі, з підстав викладених у ній.
Представник заінтересованої особи Здовбицької сільської ради Рівненської області в судове засідання не з'явився, належним чином повідомлений про час, дату та місце свого засідання.
Суд, дослідивши матеріали справи, всебічно, повно, об'єктивно оцінивши надані докази та давши їм належну оцінку, встановив наступне.
Згідно ч.1 ст.13 ЦПК України передбачено, що суд розглядає цивільні справи не інакше як за зверненням особи, поданим відповідно до цього Кодексу, в межах заявлених нею вимог і на підставі доказів, поданих учасниками справи або витребуваних судом.
Статтею 131-1Конституції України на органи прокуратури покладається представництво інтересів держави в суді у випадках, визначених законом.
Відповідно до ст.23 Закону України «Про прокуратуру», представництво прокурором інтересів громадянина або держави в суді полягає у здійсненні процесуальних та інших дій, спрямованих на захист інтересів громадянина або держави, у випадках та порядку, встановлених законом.
Відповідно до ч.3 ст. 23 Закону України «Про прокуратуру», прокурор здійснює представництво в суді законних інтересів держави у разі порушення або загрози порушення інтересів держави, якщо захист цих інтересів не здійснює або неналежним чином здійснює орган державної влади, орган місцевого самоврядування чи інший суб'єкт владних повноважень, до компетенції якого віднесені відповідні повноваження, а також у разі відсутності такого органу.
Згідно з рішенням Конституційного Суду України від 08 квітня 1999 року у справі №1-1/99 державні інтереси закріплюються як нормами Конституції України, так і нормами інших правових актів. Інтереси держави відрізняються від інтересів інших учасників суспільних відносин. В основі перших завжди є потреба у здійсненні загальнодержавних (політичних, економічних, соціальних та інших) дій, програм, спрямованих на захист суверенітету, територіальної цілісності, державного кордону, гарантування державної, економічної, інформаційної, екологічної безпеки, охорону землі як національного багатства, захист прав усіх суб'єктів права власності та господарювання тощо.
З урахуванням того, що «інтереси держави» є оціночним поняттям, прокурор чи його заступник у кожному конкретному випадку самостійно визначає з посиланням на законодавство, на підставі якого подається позов, в чому саме відбулося чи може відбутися порушення матеріальних або інших інтересів держави, обґрунтовує у позовній заяві необхідність їх захисту та зазначає орган, уповноважений державою здійснювати відповідні функції у спірних відносинах.
Прокурори та їх заступники подають до суду позови саме в інтересах держави, а не в інтересах підприємств, установ і організацій незалежно від їх підпорядкування і форм власності. Під поняттям «орган, уповноважений державою здійснювати відповідні функції у спірних правовідносинах» потрібно розуміти орган державної влади чи орган місцевого самоврядування, якому законом надано повноваження органу виконавчої влади.
Частиною 4 ст. 56 ЦПК України визначено, що прокурор, який звертається до суду в інтересах держави, в позовній чи іншій заяві, скарзі обґрунтовує, в чому полягає порушення інтересів держави, необхідність їх захисту, визначені законом підстави для звернення до суду прокурора, а також зазначає орган, уповноважений державою здійснювати відповідні функції у спірних правовідносинах.
Таким чином, у даній справі вбачаються правові підстави для звернення прокурора до суду в межах компетенції, передбаченої ст.131-1 Конституції України та ст. 23 Закону України «Про прокуратуру», оскільки після спливу одного року з часу відкриття спадщини, дії цивільно-правового характеру, спрямовані на визнання спадщини відумерлою та передачу вказаної земельної ділянки у власність територіальної громади, сільською радою не вживалися, що підтверджується також і поданою заявою Здовбицької сільської ради про звернення до прокуратури із проханням подачі даної заяви в інтересах сільської ради.
Відповідно до ч. 3 ст. 12ЦПК України кожна сторона повинна довести обставини, які мають значення для справи і на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень.
Судом встановлено, що ОСОБА_2 померла ІНФОРМАЦІЯ_2 , що підтверджується повним витягом з Державного реєстру актів цивільного стану громадян щодо актового запису про смерть №00035203432 від 23.02.2022 року.
Відповідно до державного акту на право приватної власності на землю І-РВ № 004031 від 29.09.1999, ОСОБА_2 за життя належала земельна ділянка розміром 2,54 кадастрових гектари. Вищевказаний акт було видано ОСОБА_2 на підставі рішення 7 сесії 23 скликання Миротинської сільської ради.
Згідно довідки Здовбицької сільської ради Рівненської області від 11.11.2022р. № 1377/04-35/22 встановлено, що ОСОБА_2 була зареєстрована та проживала одна за адресою АДРЕСА_1 .
Згідно інформаційної довідки зі Спадкового реєстру, яка видана приватним нотаріусом Чайковською А.О., щодо ОСОБА_2 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_2 інформація у спадковому реєстрі відсутня.
Надаючи правову оцінку викладеним обставинам суд зазначає наступне.
Згідно п. 8 ч.2 ст. 293 ЦПК України суд розглядає в порядку окремого провадження справи про визнання спадщини відумерлою.
Відповідно до ч.2 ст. 1220 ЦК України часом відкриття спадщини є день смерті особи або день, з якого вона оголошується померлою (частина третя статті 46 цього Кодексу).
Частиною 1 ст. 1221ЦК України передбачено, що місцем відкриття спадщини є останнє місце проживання спадкодавця.
Відповідно до ч.1 ст. 1277 ЦК України, у разі відсутності спадкоємців за заповітом і за законом, усунення їх від права на спадкування, неприйняття ними спадщини, а також відмови від її прийняття орган місцевого самоврядування за місцем відкриття спадщини, а якщо до складу спадщини входить нерухоме майно - за його місцезнаходженням, зобов'язаний подати до суду заяву про визнання спадщини відумерлою.
Згідно ч. 2 ст. 1277 ЦК України заява про визнання спадщини відумерлою подається після спливу одного року з часу відкриття спадщини та згідно ч. 3 ст. 1277 ЦК України передбачено, що спадщина, визнана судом відумерлою, переходить у власність територіальної громади за місцем відкриття спадщини, а нерухоме майно - за його місцезнаходженням.
Оскільки майно померлої ОСОБА_2 у встановлений законодавством термін ніхто не прийняв, спадкова справа за заявою спадкоємців у нотаріальній конторі не заводилась, а час, що сплив з моменту смерті, перевищує один рік, суд вбачає фактичні та правові підстави для визнання спадщини ОСОБА_2 , яка складається із земельної ділянки площею 2,54 га, право на яку виданий державний акт на право приватної власності на землю відумерлою, в порядку ст. 1277 Цивільного кодексу України.
Згідно із ст. 338 ЦПК України, суд, встановивши, що спадкоємці за заповітом і за законом відсутні або спадкоємці усунені від права на спадкування, або спадкоємці не прийняли спадщину чи відмовилися від її прийняття, ухвалює рішення про визнання спадщини відумерлою та про передачу її територіальній громаді за місцем відкриття спадщини.
Законом визначено, що підставами визнання спадщини відумерлою є, зокрема, неприйняття спадщини спадкоємцями за заповітом та (або) за законом.
Відповідно до постанови Верховного Суду України від 04.11.2015 №6-1486цс-15 саме по собі незнання про смерть спадкодавця не свідчить про поважність пропуску строку для прийняття спадщини.
Встановлено, що часом відкриття спадщини є ІНФОРМАЦІЯ_2 , місце відкриття спадщини с. Івачків Здолбунівського району Рівненської області (на даний час Здовбицька територіальна громада Рівненського району Рівненської області).
Термін на прийняття спадщини минув та становить понад 1 рік.
Отже, після смерті ОСОБА_2 , тобто ІНФОРМАЦІЯ_1 , відкрилась спадщина, до складу якої входить земельна ділянка площею 2,54 га, право на яку посвідчено державним актом на право приватної власності І-РВ №004031, яка на даний час, тобто понад один рік з часу відкриття спадщини, не прийнята спадкоємцями за заповітом чи за законом.
Відповідно до ч.3 ст. 277 ЦК України, право власності на таку спадщину виникає у територіальної громади за місцем знаходження нерухомого майна.
Відповідно до ч. 2 ст. 327 ЦК України, управління майном, що є у комунальній власності, здійснюють безпосередньо територіальна громада та утворені нею органи місцевого самоврядування.
Відповідно до ч. 1 ст. 10 та ч. 5 ст. 60 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», сільські селищні, міські ради є органами місцевого самоврядування, що представляють відповідні територіальні громади та здійснюють від їх імені та в інтересах функції і повноваження, місцевого самоврядування, визначені Конституцією України, цим та іншими законами, в тому числі здійснюють правомочності щодо володіння, користування та розпорядження об'єктами права комунальної власності.
Частиною 2 ст. 60 Закону України «Про місцевесамоврядування в Україні» передбачено, що підставою для набуття права комунальної власності є передача майна територіальним громадам безоплатно державою, іншими суб'єктами права власності, а також майнових прав, створення, придбання майна органами місцевого самоврядування в порядку, встановленому законом.
Згідно з ч. 3 ст. 16 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», матеріальною і фінансовою основою місцевого самоврядування є рухоме і нерухоме майно, доходи місцевих бюджетів, інші кошти, земля, природні ресурси, що є у комунальній власності територіальної громади. Отримавши у комунальну власність земельну ділянку, територіальна громада в особі Здовбицької сільської ради отримає додатковий ресурс для поповнення місцевого бюджету.
Статтею 12 ЗК України передбачено, що до повноважень сільських, селищних, міських рад у галузі земельних відносин на території сіл, селищ, міст належить, зокрема: розпорядження землями територіальних громад; передача земельних ділянок комунальної власності у власність громадян та юридичних осіб відповідно до цього Кодексу; надання земельних ділянок у користування із земель комунальної власності відповідно до цього Кодексу; організація землеустрою.
Відповідно до ч.2 ст. 327 ЦК України, управління майном, що є у комунальній власності, здійснюють безпосередньо територіальна громада та утворені нею органи місцевого самоврядування.
Таким чином, Здовбицька сільська рада Рівненської області є представницьким органом місцевого самоврядування та органом представницької влади територіальної громади міста, а також суб'єктом права комунальної власності територіальної громади.
Сільська рада, виконавчий комітет від імені та в інтересах територіальної громади відповідно до закону здійснюють правомочності щодо володіння, користування та розпорядження об'єктами права комунальної власності територіальної громади.
Відповідно до п. «в» ч.5 ст.83 ЗК України, територіальні громади набувають землю у комунальну власність у разі прийняття спадщини.
Пунктом «б» ст. 140 ЗК України визначено, що однією з підстав припинення права власності на земельну ділянку є смерть власника земельної ділянки за відсутності спадкоємця.
Виходячи з викладеного та враховуючи те, що спадщина після померлої ОСОБА_2 ніким неприйнята, з часу відкриття спадщини пройшло більше одного року, тому суд приходить до висновку, про наявність підстав для визнання даної спадщини відумерлою та передачі земельної ділянки у власність територіальної громади в особі Здовбицької сільської ради, у зв'язку з чим заява прокурора підлягає задоволенню.
Керуючись ст.ст. 1220, 1221, 1277 ЦК України, ст.ст.12, 13, 18, 28, 76, 263-265, 293, 294, 334-338 ЦПК України, -
Заяву керівника Здолбунівської окружної прокуратури Рівненської області в інтересах держави в особі Здовбицької сільської ради Рівненського району Рівненської області про визнання спадщини відумерлою задовольнити.
Визнати спадщину, що залишилась після смерті ОСОБА_2 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_2 , та складається із земельної ділянки площею 2,54 га, право на яку посвідчено державним актом на право приватної власності на землю І-РВ № 004031, яка розташована на території колишньої Миротинської сільської ради Здолбунівського району Рівненської області (на даний час Здовбицької територіальної громади Рівненського району Рівненської області), відумерлою.
Передати земельну ділянку площею 2,54 га, розташовану на території колишньої Миротинської сільської ради Здолбунівського району Рівненської області (на даний час Здовбицької територіальної громади Рівненського району Рівненської області), яка належала померлій ОСОБА_2 на підставі державного акту на право приватної власності на землю І-РВ № 004031, як відумерлу спадщину у власність територіальної громади в особі Здовбицької сільської ради Рівненського району Рівненської області.
Апеляційна скарга на рішення суду подається до Рівненського апеляційного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручене у день його складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Заявник: Здолбунівська окружна прокуратура Рівненської області, місце знаходження м. Здолбунів, вул. Княгині Ольги, 36, Рівненської області, код юридичної особи в Єдиному державному реєстрі підприємств і організацій України - 02910077.
Заінтересована особа: Здовбицька сільська рада Рівненського району Рівненської області, місце знаходження с. Здовбиця, вул. Шосова, 105, Рівненської області, код юридичної особи в Єдиному державному реєстрі підприємств і організацій України - 04385830.
Суддя: Ю.А. Ковалик