вул. Д.Ростовського, 35, смт. Макарів, Київська область, 08000, тел/факс (04578)5-13-39, e-mail inbox@mk.ko.court.gov.ua
Справа № 370/12/23
"09" лютого 2023 р. Провадження № 3/370/89/22; № 3/370/90/22
Суддя Макарівського районного суду Київської області Косенко А.В., розглянувши матеріали ВП №3 Бучанського РУП ГУ НП в Київській області про притягнення до адміністративної відповідальності
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , інвалід II групи, проживає по АДРЕСА_1 ,
за ч. 1 ст. 130, 124 КУпАП,
Згідно протоколу про адміністративне правопорушення серії ААД № 318537 від 14.12.2022 року, 14.12.2022 року о 16 год. 10 хв., в смт. Макарів по вул. Шляхетській, водій ОСОБА_1 керував транспортним засобом Daewoo Sens, днз НОМЕР_1 , не врахував дорожньої обстановки, не впорався з керуванням та скоїв наїзд на електроопору в наслідок ДТП автомобіль отримав механічні пошкодження, чим порушив п. 12.1 ПДР України.
Крім того, згідно протоколу про адміністративне правопорушення серії ААД № 318507 від 14.12.2022 року, 14.12.2022 року о 16 год. 10 хв., в смт. Макарів по вул. Шляхетській, водій ОСОБА_1 керував транспортним засобом Daewoo Sens, днз НОМЕР_1 , з явними ознаками алкогольного сп'яніння (різкий запах алкоголю з порожнини рота, порушення координації рухів). Від проходження огляду на стан сп'яніння в установленому законом порядку водій відмовився, чим порушив п. 2.5 Правил дорожнього руху.
У суді ОСОБА_1 вину в інкримінованому адміністративному правопорушенні за ч.1 ст.130 КУпАП не визнав та вказав, що не керував автомобілем в стані алкогольного сп'яніння. Пояснив, що працівники поліції не роз'яснили йому порядок притягнення до адміністративної відповідальності та права особи яка притягається до адміністративної відповідальності. Наголосив на тому, що йому не пропонували пройти освідування за допомогою тесту на місці чи в закладі охорони здоров'я. Просив суд закрити провадження у даній справі. А з приводу порушення ним ст. 124 КУпАП, суду пояснив, що йому стало погано в результаті чого на не освітленій ділянці дороги не впорався з керуванням та пошкодив свій автомобіль, проте шкоди третім осіб, громаді чи державі не заподіяв.
Виходячи зі змісту ст.ст. 7, 254, 279 КУпАП розгляд справи про адміністративне правопорушення здійснюється щодо правопорушника та в межах протоколу про адміністративне правопорушення, який є єдиною підставою для притягнення особи до адміністративної відповідальності та основним доказом у справі.
Згідно диспозиції ст. 124 КУпАП відповідальність за вказаною статтею настає за порушення учасниками дорожнього руху правил дорожнього руху, що спричинило пошкодження транспортних засобів, вантажу, автомобільних доріг, вулиць, залізничних переїздів, дорожніх споруд чи іншого майна.
Разом із тим, згідно ст. 9 КУпАП адміністративним правопорушенням визнається протиправна, винна (умисна або необережна) дія чи бездіяльність, яка посягає на громадський порядок, власність, права і свободи громадян, на встановлений порядок управління і за яку законом передбачено адміністративну відповідальність.
Дослідивши матеріали справи про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 за ст.124 КУпАП, суд встановив, що останній пошкодив лише свій автомобіль.
Враховуючи, що порушення ОСОБА_1 , правил дорожнього руху, призвели лише до пошкодження його автомобіля і не призвели до пошкодження будь-якого чужого майна, іншим особам, територіальній громаді чи державі шкода не заподіяна, тому в даному випадку відсутній об'єкт правопорушення, передбачений ст. 124 КУпАП.
Вирішуючи питання про притягнення особи до адміністративної відповідальності за вчинення правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 130 КУпАП, за даним протоколом, суд керується наступним.
Згідно диспозиції ч. 1 ст. 130 КУпАП адміністративним правопорушенням є, зокрема, відмова особи, яка керує транспортним засобом, від проходження відповідно до встановленого порядку огляду на стан алкогольного сп'яніння.
Так, порядок огляду водіїв на стан сп'яніння передбачений ст. 266 КУпАП, відповідно до частини 1 якої особи, які керують транспортними засобами, річковими або маломірними суднами і щодо яких є підстави вважати, що вони перебувають у стані алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції, підлягають відстороненню від керування цими транспортними засобами, річковими або маломірними суднами та оглядові на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції.
Далі, частиною другою вказаної статті передбачено, що огляд водія (судноводія) на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, проводиться поліцейським з використанням спеціальних технічних засобів. Під час проведення огляду осіб поліцейський застосовує технічні засоби відеозапису, а в разі неможливості застосування таких засобів огляд проводиться у присутності двох свідків. Матеріали відеозапису обов'язково долучаються до протоколу про адміністративне правопорушення.
Згідно ж ч. 3 ст. 266 КУпАП у разі незгоди водія (судноводія) на проведення огляду на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують його увагу та швидкість реакції, поліцейським з використанням спеціальних технічних засобів або в разі незгоди з його результатами огляд проводиться в закладах охорони здоров'я.
Таким чином, відмова водія від проходження огляду на стан алкогольного сп'яніння з використанням спеціальних технічних засобів, або ж незгода з його результатами є підставою для проведення такого огляду у закладах охорони здоров'я.
Як вбачається із відеозапису, що наявний у матеріалах справи, ОСОБА_1 , взагалі не пропонували пройти огляд на стан будь-якого сп'яніння як на місці зупинки транспортного засобу з використанням спеціальних технічних приладів, так і у медичному закладі. Попри це було складено відповідний протокол.
Згідно з ч. 5 ст. 266 КУпАП огляд особи на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують її увагу та швидкість реакції, проведений з порушенням вимог цієї статті, вважається недійсним.
Згідно ст. 62 Конституції України обвинувачення не може ґрунтуватися на доказах, одержаних незаконним шляхом, а також на припущеннях. Усі сумніви щодо доведеності вини особи тлумачаться на її користь.
Враховуючи викладене, вважаю, що в даному випадку відсутні докази вчинення ОСОБА_1 адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст.130 КУпАП та повністю спростовується відеозаписом, доданим до матеріалів справи.
Таким чином, у діях ОСОБА_1 , суд не знаходить складу правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 130 цього ж Кодексу а саме за відмову особи, яка керує транспортним засобом, від проходження відповідно до встановленого порядку огляду на стан наркотичного сп'яніння.
Відповідно до вимог п. 1 ст. 247 КУпАП провадження в справі про адміністративне правопорушення не може бути розпочато, а розпочате підлягає закриттю, зокрема за відсутністю складу адміністративного правопорушення.
Згідно ст. 40-1 КУпАП судовий збір у разі закриття провадження у справі не стягується.
На підставі викладеного та керуючись ст.ст. 247, 221, 283, 284 КУпАП, суддя -
Провадження у справі про притягнення ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , до адміністративної відповідальності за ст. 124 КУпАП - закрити за відсутністю події і складу адміністративного правопорушення на підставі п. 1 ст. 247 КУпАП;
Провадження у справі про притягнення ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , до адміністративної відповідальності за ч. 1 ст. 130 КУпАП - закрити за відсутністю події і складу адміністративного правопорушення на підставі п. 1 ст. 247 КУпАП.
Постанова може бути оскаржена до Київського апеляційного суду протягом десяти днів з дня її ухвалення через Макарівський районний суд Київської області.
Постанова набирає законної сили по закінченню строку на її оскарження, якщо вона не була оскаржена. В інакшому разі - після її перегляду Апеляційним судом.
Суддя А.В. Косенко