Рішення від 27.02.2023 по справі 296/7881/22

Справа № 296/7881/22

2/296/892/23

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

27 лютого 2023 року м.Житомир

Корольовський районний суд м.Житомира у складі головуючої судді Петровської М.В., розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження цивільну справу за позовом Управління соціального захисту населення Корольовського району департаменту соціальної політики Житомирської міської ради до ОСОБА_1 про відшкодування шкоди, -

встановив:

Управління соціального захисту населення Корольовського району департаменту соціальної політики Житомирської міської ради звернулось до Корольовського районного суду м.Житомира із позовною заявою, відповідно до змісту якої просить стягнути з ОСОБА_1 на користь Управління соціального захисту населення Корольовського району департаменту соціальної політики Житомирської міської ради надміру сплачені кошти в сумі 1 212,00 грн та сплачену суму судового збору в розмірі 2 481,00 грн.

В обґрунтування позовних вимог зазначає, що згідно із заявою ОСОБА_1 від 25.09.2019, їй відповідно до Закону України "Про державну допомогу сім'ям з дітьми" призначалась допомога на доньку одиноким матерям на період з 01.09.2019 по 29.02.2020 щомісячно, та березень - липень 2020 року автоматично на період карантину. Також вказує, що в липні 2020 року ОСОБА_1 не подала до Управління соціального захисту населення Корольовського району департаменту соціальної політики Житомирської міської ради нову заяву про призначення їй соціальної допомоги разом з декларацією, у зв'язку з чим не мала права на державну соціальну допомогу, а відтак виплачена ОСОБА_1 у липні 2020 року допомога в розмірі 1 212,00 грн, з урахуванням самостійно повернутої частини виплаченої допомоги в розмірі 890,00 грн, підлягає поверненню до Державного бюджету.

Ухвалою судді Корольовського районного суду м.Житомира від 25 листопада 2022 року у даній справі відкрито провадження за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін.

Відповідачка відзив на позовну заяву не подавала. Ухвала про відкриття провадження у справі разом із позовною заявою та доданими до неї матеріалами, двічі направлялися на адресу відповідачки за зареєстрованим місцем її проживання, у відповідності до приписіву Цивільного процесуального кодексу України (далі - ЦПК України).

Згідно ч.1 ст.174 ЦПК України, при розгляді справи судом у порядку позовного провадження учасники справи викладають письмово свої вимоги, заперечення, аргументи, пояснення та міркування щодо предмета спору виключно у заявах по суті справи, визначених цим Кодексом, що є правом учасників справи.

Відповідно до ч.5 ст.279 ЦПК України, суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами, за відсутності клопотання будь-якої зі сторін про інше.

Згідно ч.5 ст.268 ЦПК України, датою ухвалення рішення, ухваленого за відсутності учасників справи, є дата складення повного судового рішення.

Дослідивши матеріали справи, всебічно і повно з'ясувавши всі факти, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для вирішення спору по суті, суд дійшов наступних висновків.

Судом встановлено, що 25 вересня 2019 року ОСОБА_1 зверталась до Управління соціального захисту населення Корольовського району департаменту соціальної політики Житомирської міської ради із заявою про призначення допомоги на дітей одиноким матерям.

Відповідно до декларації про доходи та майновий стан осіб, які звернулися за призначенням усіх видів соціальної допомоги від 25 вересня 2019 року, доданої ОСОБА_1 до поданої нею заяви про призначення допомоги на дітей одиноким матерям, вбачається, що у ОСОБА_1 відсутні будь - які доходи та майно.

Згідно рішення Управління соціального захисту населення Корольовського району департаменту соціальної політики Житомирської міської ради «Про призначення допомоги сім'ям з дітьми» від 30.09.2019 та витягу з протоколу №34, ОСОБА_1 призначено допомогу одиноким матерям (з урахуванням доходів) з 01.09.2019 по 29.02.2020 в розмірі 2 007,00 грн на утримання доньки ОСОБА_2 .

Відповідно до розрахунку переплати допомоги по о/р НОМЕР_1 , ОСОБА_1 за липень 2020 року виплачено допомогу одиноким матерям в розмірі 2 102,00 грн.

Згідно наявного в матеріалах справи повідомлення Управління соціального захисту населення Корольовського району департаменту соціальної політики Житомирської міської ради, ОСОБА_1 повідомлено про надміру виплачені кошти за липень 2020 року в сумі 2 102,00 грн, та про необхідність їх повернення шляхом перерахування до 25 січня 2021 року на рахунок департаменту соціальної політики Житомирської міської ради. При цьому, частину з вказаних вище коштів, а саме 890,00 грн, повернуто відповідачкою добровільно.

Надаючи оцінку спірним правовідносинам, суд зазначає наступне.

Відповідно до абзацу 1 статті 18-1 Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми» №2811-XII від 21 листопада 1992 року, право на допомогу на дітей одиноким матерям мають одинокі матері (які не перебувають у шлюбі), одинокі усиновлювачі, якщо у свідоцтві про народження дитини або документі про народження дитини, виданому компетентними органами іноземної держави, за умови його легалізації в установленому законодавством порядку (рішенні про усиновлення дитини), відсутній запис про батька (матір) або запис про батька (матір) проведено в установленому порядку органом державної реєстрації актів цивільного стану за вказівкою матері (батька, усиновлювача) дитини.

Згідно абзацу 1 статті 18-3 Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми», допомога на дітей одиноким матерям, одиноким усиновлювачам, матері (батьку) у разі смерті одного з батьків, які мають дітей віком до 18 років (якщо діти навчаються за денною формою навчання у закладах загальної середньої, професійної (професійно-технічної), фахової передвищої та вищої освіти, - до закінчення такими дітьми закладів освіти, але не довше ніж до досягнення ними 23 років), надається у розмірі, що дорівнює різниці між 100 відсотками прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку та середньомісячним сукупним доходом сім'ї в розрахунку на одну особу за попередні шість місяців. Середньомісячний сукупний доход сім'ї - обчислений у середньому за місяць дохід усіх членів сім'ї з усіх джерел надходжень протягом шести місяців, що передують місяцю звернення за призначенням державної соціальної допомоги, крім допомоги на дітей, над якими встановлено опіку чи піклування.

За змістом пункту 35 Порядку призначення і виплати державної допомоги сім'ям з дітьми, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 27 грудня 2001 року №1751, для призначення допомоги на дітей одиноким матерям подається, зокрема, заява про призначення допомоги, що складається за формою, затвердженою Мінсоцполітики, декларація про доходи та майновий стан осіб, які звернулися за призначенням усіх видів соціальної допомоги, що складається за формою, затвердженою Мінсоцполітики.

Відповідно до ст.22 Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми», одержувачі державної допомоги зобов'язані повідомляти органи, що призначають і здійснюють виплату державної допомоги, про зміну всіх обставин, що впливають на виплату допомоги. Суми державної допомоги, виплачені надміру внаслідок зловживань з боку громадян (у результаті подання документів із свідомо неправдивими відомостями, неподання відомостей про зміни у складі сім'ї, приховування обставин, що впливають на виплату державної допомоги тощо), стягуються згідно з законом. Органи, що призначають і здійснюють виплату державної допомоги, мають право перевіряти матеріальний стан сімей з дітьми.

Відповідно до пункту 2 постанови Кабінету Міністрів України від 22.07.2020 №632 "Про деякі питання виплати державної соціальної допомоги" з 01.07.2020 призначення і виплата державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям та допомоги на дітей одиноким матерям особам, у яких закінчився строк таких виплат у березні - червні 2020 року, здійснюється лише після подання нової заяви з необхідними документами та декларації про доходи та майновий стан осіб, які звернулися за призначенням усіх видів соціальної допомоги.

Судом встановлено, що державна соціальна допомога ОСОБА_1 за липень 2020 року була призначена на виконання вимог Постанови Кабінету Міністрів України №264 від 08.04.2020 щодо продовження строку виплати державних соціальних допомог на період карантину, тому відповідно до положень п.35-1 Порядку №1751, допомога яку призначено за умовами, що діяли до 30 червня 2020 року (включно), виплачується до закінчення строку її призначення, а отже виплата позивачем допомоги відповідачці ОСОБА_1 у липні 2020 року була здійснена у законному порядку та не підлягає поверненню.

Також суд не приймає до уваги посилання позивача на пункт 35-2 Порядку №1751, як на підставу для стягнення виплачених коштів за липень 2020 року, оскільки Порядок доповнено пунктом 35-2 згідно Постанови Кабінету Міністрів України №632 від 22.07.2020 та вказано про його застосування з 01 липня 2020 року, тобто до прийняття постанови, що не передбачено вимогами законодавства. Таким чином, на момент призначення ОСОБА_1 допомоги вимоги законодавства щодо необхідності подання нової заяви для призначення виплат не існувало, при цьому, відповідачці автоматично було продовжено виплату, яка призначалася на раніше визначених умовах.

Таким чином, виплата допомоги за липень 2020 року проведена Управлінням соціального захисту населення Корольовського району департаменту соціальної політики Житомирської міської ради добровільно та за відсутності недобросовісної поведінки відповідачки ОСОБА_1 .

Згідно положень ч.1 ст.1215 ЦК України, не підлягають поверненню безпідставно набуті: заробітна плата і платежі, що прирівнюються до неї, пенсії, допомоги, стипендії, відшкодування шкоди, завданої каліцтвом, іншим ушкодженням здоров'я або смертю, аліменти та інші грошові суми, надані фізичній особі як засіб до існування, якщо їх виплата проведена фізичною або юридичною особою добровільно, за відсутності рахункової помилки з її боку і недобросовісності з боку набувача; інше майно, якщо це встановлено законом.

Враховуючи вищевикладене у сукупності, суд дійшов висновку про відсутність підстав для стягнення з ОСОБА_1 на користь Управління соціального захисту населення Корольовського району департаменту соціальної політики Житомирської міської ради надміру сплачених за липень 2020 року коштів в розмірі 1 212,00 грн, у зв'язку з чим позов не підлягає задоволенню.

Згідно ст.141 ЦПК України, у разі відмови в задоволенні позовних вимог, судові витрати з відповідача не стягуються.

Керуючись ст.ст.141, 247, 258, 259, 263 - 265, 268, 279, 352 ЦПК України, суддя, -

ухвалив:

У задоволенні цивільного позову Управління соціального захисту населення Корольовського району департаменту соціальної політики Житомирської міської ради (10009, м.Житомир, пл.Польова, 8, код ЄДРПОУ 42103215) до ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_2 ) про відшкодування шкоди - відмовити.

Рішення суду набирає законної сили в порядку, передбаченому статтею 273 Цивільного процесуального кодексу України та може бути оскаржене до Житомирського апеляційного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Повний текст рішення суду складено 27 лютого 2023 року.

Головуючий суддя М. В. Петровська