Постанова від 27.02.2023 по справі 513/1270/22

Справа № 513/1270/22

Провадження № 3/513/39/23

Саратський районний суд Одеської області

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

27 лютого 2023 року Суддя Саратського районного суду Одеської області Бучацька А.І., розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду в смт.Сарата матеріали, які надійшли з військової частини НОМЕР_1 про притягнення до адміністративної відповідальності

ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженця с.Нерушай Татарбунарського району Одеської області, зареєстрованого за адресою: АДРЕСА_1 , громадянина України, військовослужбовця призваного за мобілізацією військової частини НОМЕР_1 , командира відділення телекомунікацій інформаційно-телекомунікаційного вузла військової частини НОМЕР_1 , у військовому званні старшина,

за ч.4 ст.172-11 КУпАП,

ВСТАНОВИВ:

відповідно до Закону України "Про правовий режим воєнного стану" воєнний стан - це особливий правовий режим, що вводиться в Україні або в окремих її місцевостях у разі збройної агресії чи загрози нападу, небезпеки державній незалежності України, її територіальній цілісності.

Указом Президента України "Про введення воєнного стану в Україні" № 64/22 від 24.02.2022, в Україні введено воєнний стан із 05 години 30 хвилин 24 лютого 2022 року строком на 30 діб.

Будучі військовослужбовцем призваним за мобілізацією, відповідно до ст. 9, 11, 16 Статуту внутрішньої служби Збройних Сил України, затверджених Законом України "Про Статут внутрішньої служби Збройних Сил України", старшина ОСОБА_1 зобов'язаний свято і непорушно додержуватися Конституції України та законів України, Військової присяги, віддано служити Українському народові, сумлінно і чесно виконувати військовий обов'язок, беззастережно виконувати накази командирів (начальників), знати та виконувати свої службові обов'язки, що визначають обсяг завдань доручених йому за посадою.

Під час проходження військової служби старшина ОСОБА_1 повинен був неухильно дотримуватись військової дисципліни. Відповідно до ст.ст. 1-4 Дисциплінарного статуту Збройних сил України, військова дисципліна - це бездоганне і неухильне додержання всіма військовослужбовцями порядку і правил, встановлених військовими статутами та іншим законодавством України. Військова дисципліна досягається шляхом особистої відповідальності кожного військовослужбовця за виконання своїх обов'язків, вимог військових статутів. Військова дисципліна зобов'язує кожного військовослужбовця додержуватися Конституції та законів України, Військової присяги, неухильно виконувати вимоги військових статутів, накази командирів, не вживати під час проходження військової служби наркотичні засоби, психотропні речовини чи їх аналоги, а також не вживати спиртні напої під час проходження військової служби.

04 листопада 2022 року старшині ОСОБА_1 буда надана відпустка за станом здоров'я. Згідно відпускного квитка від 07.11.2022 року № 336/с старшина ОСОБА_1 повинен був прибути до пункту постійної дислокації 04.12.2022 року. З довідки-доповіді від 07 грудня 2022 року № 1308 старшого оперативної групи військової частини НОМЕР_1 старшого лейтенанта ОСОБА_2 стало відомо, що 07 грудня 2022 року військовослужбовець призваний за мобілізацією старшина ОСОБА_1 повернувся до пункту постійного місця дислокації військової частини НОМЕР_1 . Таким чином, військовослужбовець призваний за мобілізацією старшина ОСОБА_1 прибув до військової частини з відпустки з запізненням на 3 доби.

Зазначеними діями старшині ОСОБА_1 вчинив адміністративне правопорушення, передбачене ч.4 ст.172-11 КУпАП, а саме несвоєчасне прибуття з відпустки до військової частини військовослужбовцем призваним за мобілізацією, вчинене в умовах особливого періоду.

ОСОБА_1 належним чином повідомлений про розгляд справи до суду не прибув.

Дослідивши матеріали справи суд приходить до наступних висновків.

Статтею 9 КУпАП встановлено, що адміністративним правопорушенням (проступком) визнається протиправна, винна (умисна або необережна) дія чи бездіяльність, яка посягає на громадський порядок, власність, права і свободи громадян, на встановлений порядок управління і за яку законом передбачено адміністративну відповідальність.

Відповідно до ст.245 КУпАП, завданням провадження в справах про адміністративне правопорушення є: своєчасне, всебічне, повне і об'єктивне з'ясування обставин кожної справи, вирішення її в точній відповідності з законом, забезпечення виконання винесеної постанови, а також виявлення причин та умов, що спричиняють вчиненню адміністративних правопорушень, запобігання правопорушенням, виховання громадян в дусі додержання законів, зміцнення законності.

Ст. 251 КУпАП визначено, що доказами в справі про адміністративне правопорушення є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються протоколом про адміністративне правопорушення, поясненнями особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, потерпілих, свідків, висновком експерта, речовими доказами, показаннями технічних приладів та технічних засобів, що мають функції фото- і кінозйомки, відеозапису, у тому числі тими, що використовуються особою, яка притягається до адміністративної відповідальності, або свідками, а також працюючими в автоматичному режимі, чи засобів фото- і кінозйомки, відеозапису, які використовуються при нагляді за виконанням правил, норм і стандартів, що стосуються забезпечення безпеки дорожнього руху та паркування транспортних засобів, актом огляду та тимчасового затримання транспортного засобу, протоколом про вилучення речей і документів, а також іншими документами.

Обов'язок щодо збирання доказів покладається на осіб, уповноважених на складання протоколів про адміністративні правопорушення, визначених статтею 255 цього Кодексу.

Згідно з вимогами ст. 252 КУпАП орган (посадова особа) оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному дослідженні всіх обставин справи в їх сукупності, керуючись законом і правосвідомістю.

За положеннями ст. 280 КУпАП, орган (посадова особа) при розгляді справи про адміністративне правопорушення зобов'язаний з'ясувати: чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, чи є обставини, що пом'якшують і обтяжують відповідальність, чи заподіяно майнову шкоду, чи є підстави для передачі матеріалів про адміністративне правопорушення на розгляд громадської організації, трудового колективу, а також з'ясувати інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.

Вина ОСОБА_1 у скоєнні адміністративного правопорушення, передбаченого ч.4 ст. 172-11 КУпАП, підтверджується:

протоколом про адміністративне правопорушення ОД/VIII/45 від 07 грудня 2022 року, складеного тимчасово виконуючим обов'язки командира військової частини НОМЕР_1 ОСОБА_3 , в якому містяться необхідні відомості щодо місця, часу та способу вчинення адміністративного правопорушення. В протоколі є відмітка, що військовослужбовцю ОСОБА_1 роз'яснено зміст статті 63 Конституції України та права і обов'язки, передбачені ст. 268 КУпАП України, а також є підпис ОСОБА_1 ;

відпускним квитком від 07.11.2022 року за № 336/с, відповідно до якого старшина ОСОБА_1 звільнений у відпустку за станом здоров'я терміном на 30 діб з 04.11.2022 року по 03.12.2022 року. Після закінчення строку відпуски ОСОБА_1 зобов'язаний з'явитись до місця служби у військову частину НОМЕР_1 04.12.2022 року о 08:00 год.. На відпускному квитку є відмітка, що ОСОБА_4 прибув в другий відділ ІНФОРМАЦІЯ_2 07.11.2022 року та вибув з другого відділу ІНФОРМАЦІЯ_2 07.12.2022 року;

довідкою № 1308 від 07.12.2022 року про несвоєчасне прибуття з відпустки військовослужбовця призваного за мобілізацією старшини ОСОБА_1 , з якої встановлено, що згідно рапорту помічника чергового частини сержанта ОСОБА_5 від 07.12.2022 року за № 4371, 07.12.2022 року о 08:00 годині у військову частину повернувся військовослужбовець старшина ОСОБА_1 , який перебував у відпустці за станом здоров'я та мав повернутися до військової частини 04.12.2022 року;

витягом з наказу № 335 від 06.12.2022 року тимчасово виконуючого обов'язки командира військової частини НОМЕР_1 щодо призупинення виплати грошового забезпечення старшині ОСОБА_1 з 04.12.2022 року;

витягом з наказу № 336 від 07.12.2022 року тимчасово виконуючого обов'язки командира військової частини НОМЕР_1 щодо поновлення виплати грошового забезпечення старшині ОСОБА_1 з 07 грудня 2022 року.

Дії ОСОБА_1 суд кваліфікує за ч.4 ст.172-11 КУпАП за ознаками: несвоєчасне прибуття з відпуски до військової частини військовослужбовцем призваним за мобілізацією тривалістю три доби, вчинене в умовах особливого періоду.

Ст. 8 КУпАП визначено, що особа, яка вчинила адміністративне правопорушення, підлягає відповідальності на підставі закону, що діє під час і за місцем вчинення правопорушення.

Закони, які пом'якшують або скасовують відповідальність за адміністративні правопорушення, мають зворотну силу, тобто поширюються і на правопорушення, вчинені до видання цих законів. Закони, які встановлюють або посилюють відповідальність за адміністративні правопорушення, зворотної сили не мають.

Провадження в справах про адміністративні правопорушення ведеться на підставі закону, що діє під час і за місцем розгляду справи про правопорушення.

27 січня 2023 року набрав чинності Закон України "Про внесення змін до Кодексу України про адміністративні правопорушення, Кримінального кодексу України та інших законодавчих актів України щодо особливостей несення військової служби в умовах воєнного стану чи в бойовій обстановці" від 13 грудня 2022 року № 2839-IX (далі Закон № 2839-IX).

Підпунктом 3 частини 1 зазначеного Закону внесено зміни до КУпАП, зокрема у частині четвертій статті 172-11: абзац перший доповнено словами "крім воєнного стану";

в абзаці другому слова "від ста сорока п'яти до двохсот вісімдесяти п'яти" замінено словами "від однієї до двох тисяч", а слова "від семи до десяти діб" - словами "від десяти до п'ятнадцяти діб".

Підпунктом 4 пункту 2 Розділу І Закону № 2839-IX абзац перший частини п'ятої статті 407 КК України викладено в такій редакції: "Самовільне залишення військової частини або місця служби, а також нез'явлення вчасно на службу без поважних причин військовослужбовцем, вчинені в умовах воєнного стану або в бойовій обстановці".

Таким чином, з 27 січня 2023 року відповідальність військовослужбовців за вказане правопорушення була криміналізована та посилена.

Правопорушення було вчинено ОСОБА_1 до набрання чинності Законом № 2839-IX, тому ОСОБА_1 належить призначити адміністративне стягнення за ч.4 ст.172-11 КУпАП (в редакції, чинній на час вчинення адміністративного правопорушення), санкція якої встановлювала адміністративне стягнення у виді накладення штрафу від ста сорока п'яти до двохсот вісімдесяти п'яти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян або арешт з утриманням на гауптвахті на строк від семи до десяти діб.

Відповідно до ст.23 КУпАП, адміністративне стягнення є мірою відповідальності і застосовується з метою виховання особи, яка вчинила адміністративне правопорушення, в дусі додержання законів України, поваги до правил співжиття, а також запобігання вчиненню нових правопорушень як самим правопорушником, так і іншими особами.

Вирішуючи питання про накладенні адміністративного стягнення суд, відповідно до ст.33 КУпАП, враховує характер вчиненого правопорушення, особу порушника, ступінь його вини, обставини, що пом'якшують та обтяжують відповідальність.

Так, згідно службової характеристики, старшина ОСОБА_1 за час проходження військової служби зарекомендував себе з посереднього боку, до виконання службових обов'язків ставиться відповідально, знаходить спільну мову з іншими військовослужбовцями.

Суд враховує, що згідно з медичною характеристикою, старшина ОСОБА_1 09.08.2022 року отримав ВОСП правої стопи, лівої гомілки, грудної клітини, обличчя, обох стегон. Неодноразово проходив стаціонарне лікування.

Безпосередню участь ОСОБА_1 у бойових діях та здійсненні заходів з національної безпеки та оборони, відсічі та стримуванні збройної агресії суд визнає обставиною, яка пом'якшує відповідальність за адміністративне правопорушення.

Судом не встановлено обставин, що обтяжують відповідальність за адміністративне правопорушення.

З урахуванням викладеного, суд приходить до висновку, що на ОСОБА_1 необхідно накласти адміністративне стягнення у виді штрафу, передбаченого санкцію ч.4 ст.172-11 КУпАП (в редакції, чинній на час вчинення адміністративного правопорушення).

Відповідно до ст. 40-1 КУпАП, судовий збір у провадженні по справі про адміністративне правопорушення у разі винесення судом (суддею) постанови про накладення адміністративного стягнення сплачується особою, на яку накладено таке стягнення.

За положеннями п. 12 ч. 1 ст. 5 Закону України "Про судовий збір" від сплати судового збору звільняються військовослужбовці, військовозобов'язані та резервісти, які призвані на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори, - у справах, пов'язаних з виконанням військового обов'язку, а також під час виконання службових обов'язків. Отже ОСОБА_1 належить звільнити від сплати судового збору.

Керуючись ст. ст. 40-1, 279, 280, 283 - 284, 294 КУпАП, суддя

ПОСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 визнати винним у скоєнні адміністративного правопорушення, передбаченого ч.4 ст.172-11 КУпАП.

Накласти на ОСОБА_1 адміністративне стягнення у виді штрафу на користь держави в розмірі ста сорока п'яти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що становить 2465 (дві тисячі чотириста шістдесят п'ять) гривень.

Стягнення проводити на користь держави на розрахунковий рахунок № UA978999980313030106000015722, код за ЄДРПОУ отримувача - 37607526, отримувач коштів - ГУК в Одеській області/смт. Сарата/21081100, банк отримувача - Казначейство України (ЕАП), вид платежу: адміністративні штрафи та інші санкції.

Звільнити ОСОБА_1 від сплати судового збору.

Строк пред'явлення постанови до виконання 3 (три) місяці з дня набрання нею законної сили.

Постанова може бути оскаржена до Одеського апеляційного суду через Саратський районний суд Одеської області протягом десяти днів з дня винесення постанови.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги.

Суддя А. І. Бучацька