вул. Володимира Винниченка 1, м. Дніпро, 49027
E-mail: inbox@dp.arbitr.gov.ua, тел. (056) 377-18-49, fax (056) 377-38-63
27.02.2023м. ДніпроСправа № 904/3346/22
За заявою Акціонерного товариства Комерційний банк "ПриватБанк", м. Київ
до боржника Українсько-Сірійського Товариства з обмеженою відповідальністю "АМІНА" (49000, Дніпропетровська обл., м. Дніпро, ж/м Тополя-3, буд. 4, кор. 2, кв. 3, код ЄДРПОУ 25517193)
про визнання банкрутом
Суддя Соловйова А.Є.
Акціонерне товариство Комерційний банк "ПриватБанк" звернулось до Господарського суду Дніпропетровської області із заявою про порушення провадження у справі про банкрутство Українсько-Сірійського Товариства з обмеженою відповідальністю "АМІНА" (49000, Дніпропетровська обл., м. Дніпро, ж/м Тополя-3, буд. 4, кор. 2, кв. 3, код ЄДРПОУ 25517193).
Ухвалою суду від 20.10.2022 відкрито провадження за заявою Акціонерного товариства Комерційний банк "ПриватБанк" у справі №904/3346/22 про банкрутство Українсько-Сірійського Товариства з обмеженою відповідальністю "АМІНА" (49000, Дніпропетровська обл., м. Дніпро, ж/м Тополя-3, буд. 4, кор. 2, кв. 3, код ЄДРПОУ 25517193).
Постановою суду від 09.02.2023 припинено процедуру розпорядження майном Українсько-Сірійського Товариства з обмеженою відповідальністю "АМІНА" (49000, Дніпропетровська обл., м. Дніпро, ж/м Тополя-3, буд. 4, кор. 2, кв. 3, код ЄДРПОУ 25517193). Припинено повноваження арбітражного керуючого Галицького Ігоря Павловича (свідоцтво №2005 від 08.11.2021, АДРЕСА_1 ), як розпорядника майна Українсько-Сірійського Товариства з обмеженою відповідальністю "АМІНА". Визнано Українсько-Сірійське Товариство з обмеженою відповідальністю "АМІНА" (49000, Дніпропетровська обл., м. Дніпро, ж/м Тополя-3, буд. 4, кор. 2, кв. 3, код ЄДРПОУ 25517193) банкрутом. Відкрито ліквідаційну процедуру у справі строком на 12 місяців, до 09.02.2024. Призначено ліквідатором Українсько-Сірійського Товариства з обмеженою відповідальністю "АМІНА" (49000, Дніпропетровська обл., м. Дніпро, ж/м Тополя-3, буд. 4, кор. 2, кв. 3, код ЄДРПОУ 25517193) арбітражного керуючого Різника Олександра Юрійовича (01032, м. Київ, вул. Саксаганського, 88, а/с №254, свідоцтво №1939 від 08.01.2020).
21.02.2023 від Головного управління ДПС у Дніпропетровській області надійшло клопотання б/н від 21.02.2023, в якому просило суд:
- зобов'язати ліквідатора Українсько-Сірійського Товариства з обмеженою відповідальністю "АМІНА" (код ЄДРПОУ 25517193) надати бухгалтерську та іншу документацію контролюючому органу для проведення документальної позапланової перевірки.
Розглянувши клопотання №б/н від 21.02.2023 Головного управління ДПС у Дніпропетровській області, Господарський суд Дніпропетровської області не вбачає підстав для його задоволення, з огляду на наступне.
Відповідно до ст.42 Господарського процесуального кодексу України правом подавати заяви та клопотання наділені учасники справи.
Статтею 1 Кодексу України з процедур банкрутства встановлено, що:
- сторони у справі про банкрутство - конкурсні кредитори (представник комітету кредиторів), забезпечені кредитори, боржник (банкрут);
- учасники у справі про банкрутство - сторони, арбітражний керуючий, державний орган з питань банкрутства, Фонд державного майна України, представник органу місцевого самоврядування, представник працівників боржника, уповноважена особа засновників (учасників, акціонерів) боржника, а також у випадках, передбачених цим Кодексом, інші учасники справи про банкрутство, щодо прав або обов'язків яких існує спір.
Станом на 27.02.2023 від ГУ ДПС у Дніпропетровській області грошові вимоги до боржника у даній справі не надходили, позовів щодо вирішення спору за участю боржника заявником на даний час не подано.
Враховуючи викладене, станом на теперішній час ГУ ДПС у Дніпропетровській області не є кредитором та учасником провадження по даній справі.
Відповідно до вимог статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно п. 1 ст. 1 Податкового кодексу України, Податковий кодекс України регулює відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, зокрема визначає вичерпний перелік податків та зборів, що справляються в Україні, та порядок їх адміністрування, платників податків та зборів, їх права та обов'язки, компетенцію контролюючих органів, повноваження і обов'язки їх посадових осіб під час адміністрування податків та зборів, а також відповідальність за порушення податкового законодавства.
Відповідно до п. 41.1 Податкового кодексу України, контролюючими органами є податкові органи (центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну податкову політику, його територіальні органи) - щодо дотримання законодавства з питань оподаткування (крім випадків, визначених підпунктом 41.1.2 цього пункту), законодавства з питань сплати єдиного внеску, а також щодо дотримання іншого законодавства, контроль за виконанням якого покладено на центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну податкову політику, чи його територіальні органи.
Згідно з пунктом 82.2 статті 82 Податкового кодексу України тривалість перевірок, визначених у статті 78 цього Кодексу (крім перевірок, що проводяться за наявності обставин, визначених у підпункті 78.1.8 пункту 78.1 статті 78 цього Кодексу, тривалість яких встановлена у статті 200 цього Кодексу), не повинна перевищувати 15 робочих днів для великих платників податків, щодо суб'єктів малого підприємництва - 5 робочих днів, інших платників податків - 10 робочих днів.
Відповідно до п. 78.1. п. 78.1.7. ст. 78 Податкового Кодексу України, документальна позапланова виїзна перевірка здійснюється за наявності хоча б однієї з таких обставин: розпочато процедуру реорганізації юридичної особи (крім перетворення), припинення юридичної особи або підприємницької діяльності фізичної особи - підприємця, порушено провадження у справі про визнання банкрутом платника податків або подано заяву про зняття з обліку платника податків.
Згідно п. 78.4. ст. 78 Податкового Кодексу України, про проведення документальної позапланової перевірки керівник органу державної податкової служби приймає рішення, яке оформлюється наказом.
Відповідно до п. 81.1 ст. 81 Податкового Кодексу України, Посадові особи контролюючого органу мають право приступити до проведення документальної виїзної перевірки, фактичної перевірки за наявності підстав для їх проведення, визначених цим Кодексом, та за умови пред'явлення або надіслання у випадках, визначених цим Кодексом, таких документів:
- направлення на проведення такої перевірки, в якому зазначаються дата видачі, найменування контролюючого органу, реквізити наказу про проведення відповідної перевірки, найменування та реквізити суб'єкта (прізвище, ім'я, по батькові фізичної особи - платника податку, який перевіряється) або об'єкта, перевірка якого проводиться, мета, вид (документальна планова/позапланова або фактична), підстави, дата початку та тривалість перевірки, посада та прізвище посадової (службової) особи, яка проводитиме перевірку. Направлення на перевірку у такому випадку є дійсним за наявності підпису керівника (його заступника або уповноваженої особи) контролюючого органу, що скріплений печаткою контролюючого органу;
- копії наказу про проведення перевірки, в якому зазначаються дата видачі, найменування контролюючого органу, найменування та реквізити суб'єкта (прізвище, ім'я, по батькові фізичної особи - платника податку, який перевіряється) та у разі проведення перевірки в іншому місці - адреса об'єкта, перевірка якого проводиться, мета, вид (документальна планова/позапланова або фактична перевірка), підстави для проведення перевірки, визначені цим Кодексом, дата початку і тривалість перевірки, період діяльності, який буде перевірятися. Наказ про проведення перевірки є дійсним за наявності підпису керівника (його заступника або уповноваженої особи) контролюючого органу та скріплення печаткою контролюючого органу;
- службового посвідчення осіб (належним чином оформленого відповідним контролюючим органом документа, що засвідчує посадову (службову) особу), які зазначені в направленні на проведення перевірки.
Відповідно до абз. 5 п. 81.1 ст. 81 Податкового кодексу України, непред'явлення або ненадіслання у випадках, визначених цим Кодексом, платнику податків (його посадовим (службовим) особам або його уповноваженому представнику, або особам, які фактично проводять розрахункові операції) цих документів або пред'явлення зазначених документів, що оформлені з порушенням вимог, встановлених цим пунктом, є підставою для недопущення посадових (службових) осіб контролюючого органу до проведення документальної виїзної або фактичної перевірки.
Аналізуючи положення ст. 82 Податкового кодексу України, продовження строків проведення перевірок, визначених у статтях 77, 78 цього Кодексу, можливе за рішенням керівника (його заступника або уповноваженої особи) контролюючого органу.
Контролюючим органом до суду не надано жодних доказів надсилання посадовим особам боржника Українсько-Сірійського Товариства з обмеженою відповідальністю "АМІНА" наказу про проведення документальної позапланової невиїзної перевірки та письмового повідомлення про дату початку та місце проведення такої перевірки.
Також, заявником до матеріалів справи додано лист про надання інформації, який адресовано розпоряднику майна боржника Галицькому Ігорю та керівнику Українсько-Сірійського Товариства з обмеженою відповідальністю "АМІНА" Ісам Махайрі.
В якості доказів направлення листа про надання інформації вих.№6737/6/04-36-07-07 від 02.02.2023 контролюючим органом не подано належних доказів направлення відповідних документів адресатам (опис поштового відправлення, фіскальний чек).
На даний час строк визначений в наказі ГУ ДПС у Дніпропетровській області №612-п від 02.02.2023 про проведення документальної позапланової виїзної перевірки Українсько-Сірійського Товариства з обмеженою відповідальністю "АМІНА" сплинув.
За таких обставин, господарський суд зазначає, що питання щодо виконання вимог наказу контролюючого органу про проведення документальної позапланової перевірки підприємства після спливу встановленого строку вирішується посадовими особами контролюючого органу, а не судом в межах справи про банкрутство боржника.
Окрім наведеного, господарський суд зазначає, що за умов не повідомлення підприємства, Українсько-Сірійське Товариство з обмеженою відповідальністю "АМІНА" має право недопустити посадових (службових) осіб контролюючого органу до проведення документальної виїзної або фактичної перевірки.
З огляду на викладене, суд не вбачає підстав для задоволення клопотання Головного управління ДПС у Дніпропетровській області про зобов'язання надати документи для проведення перевірки.
Керуючись ст.ст. 234, 235 Господарського процесуального кодексу України, ст. 1 Кодексу України з процедур банкрутства, господарський суд
Клопотання №б/н від 21.02.2023 Головного управління ДПС у Дніпропетровській області про зобов'язання надати документи для проведення перевірки - відхилити.
Ухвала набирає законної сили з моменту її прийняття - 27.02.2023 та може бути оскаржена в порядку, передбаченому статтями 256, 257 Господарського процесуального кодексу України.
Суддя А.Є. Соловйова