Справа № 3/593/75/2023
"23" лютого 2023 р. м.Бережани
Суддя Бережанського районного суду Тернопільської області Музика Я.М., розглянувши матеріали, які надійшли від Відділу поліції №1 (м.Бережани) Тернопільського РУП ГУНП в Тернопільській області про притягнення до адміністративної відповідальності за ч.1 ст.130 КУпАП - ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , гр.України, українця, проживаючого по АДРЕСА_1 ,-
ОСОБА_1 20.01.2023 р. о 21 год. 49 хв., керував транспортним засобом марки «TOYOTA LAND CRUISER» д.н.з. НОМЕР_1 по вул.Шевченка в м.Бережани Тернопільської області з явними ознаками алкогольного сп'яніння (запах алкоголю з порожнини рота, порушення координації рухів, не чітка мова), від проходження медичного огляду для визначення степені алкогольного cп'яніння на місці зупинки транспортного засобу та в медичному закладі водій відмовився, і такі його дії кваліфіковано за ч.1 ст.130 КУпАП.
У судове засідання ОСОБА_1 , не з'явився про слухання справи був повідомлений належним чином, на адресу суду надав письмову заяву у якій зазначив, що своєї вини у вчиненні адміністративного правопорушення передбаченого ч.1 ст.130 КУпАП не визнає, просить провадження у справі закрити у зв'язку із відсутністю у його діях складу адміністративного правопорушення. Крім цього просить слухати справу у його відсутності, також зазначив, що його інтереси буде в судовому засіданні представляти адвокат Сливінський О.В.
У судовому засіданні адвокат Сливінський О.В. просить провадження у справі про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 за ч.1 ст.130 КУпАП закрити на підставі п.1 ст.247 КУпАП - за відсутності в його діях події і складу адміністративного правопорушення, про, що суду надав письмове клопотання. У поданому клопотанні зазначив, що зміст протоколу про адміністративне правопорушення має відповідати не лише вимогам КУпАП, а також Інструкціям які регламентують порядок його складання. Відповідно до вимог ч. 2 та ч.3 ст.266 КУпАП огляд водія на стан сп'яніння проводиться з використанням спеціальних технічних засобів, у разі незгоди водія чи його відмови він направляється до закладів охорони здоров'я. При наявності підстав для проведення огляду на стан сп'яніння в закладі охорони здоров'я, встановлених ч.3 ст.266 КУпАП, відповідно до п.6 Порядку направлення та огляду №1103 водій транспортного засобу, що відмовився від проведення огляду на місці зупинки транспортного засобу або висловив незгоду з його результатами, направляється поліцейським для проведення огляду до відповідного закладу охорони здоров'я. За відсутності відповідного направлення, передбаченого ст.266 КУпАП та п.8 розділу 11 Інструкції про порядок виявлення у водіїв транспортних засобів ознак алкогольного сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції від 09.11.2015 року №1452/735 (далі Інструкція) вимога пройти огляд на стан сп'яніння у відповідному закладі охорони здоров'я, не є законодавчо обґрунтованою, висунута не на підставах та з грубим порушенням порядку процедури, встановленої чинним законодавством. Отже, оформлення працівниками поліції направлення на медичний огляд до відповідного закладу охорони здоров'я є обов'язковим, оскільки огляд водія у закладі охорони здоров'я проводиться не поліцейським, а лікарем, а тому водій не може відмовитися від огляду, який йому не запропонований у встановленому порядку. Якщо після направлення водій відмовляється від проведення медичного огляду і у закладі охорони здоров'я, поліцейський складає протокол про адміністративне правопорушення в якому зазначає ознаки сп'яніння водія і дії водія щодо ухилення від огляду (п.8 Порядку №1108, п.6 розділу 9 Інструкції оформлення матеріалів №1395). Однак, у матеріалах справи про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 відсутні докази направлення його на огляд, з метою виявлення стану алкогольного сп'яніння. Як вбачається із відеозапису процедури огляду водія на стан алкогольного сп'яніння інспектор поліції запитав у водія чи буде він проходити огляд на стан сп'яніння на місці зупинки за допомогою технічного приладу чи в закладі охорони здоров'я. Отже, встановлена законом процедура огляду водія на стан алкогольного сп'яніння порушена, оскільки ст.266 КУпАП не передбачено альтернативи проходження огляду на стан алкогольного сп'яніння на місці зупинки чи в закладі охорони здоров'я, поліцейський зобов'язаний направити водія для проходження такого огляду в закладі охорони здоров'я лише після того як він відмовився від проходження огляду на місці зупинки автомобіля, а тому наведене є підставою для закриття провадження щодо ОСОБА_1 за відсутністю в його діях складу адміністративного правопорушення передбаченого ч.1 ст.130 КУпАП.
Переглянувши відеозапис з нагрудної камери поліцейського та дослідивши матеріали справи, суд дійшов до наступного.
Згідно зі ст.245 КУпАП завданням провадження в справах про адміністративні правопорушення є: своєчасне, всебічне, повне і об'єктивне з'ясування обставин кожної справи, вирішення її в точній відповідності з законом, забезпечення виконання винесеної постанови, а також виявлення причин та умов, що сприяють вчиненню адміністративних правопорушень, запобігання правопорушенням, виховання громадян у дусі додержання законів, зміцнення законності.
Відповідно до ст.266 КУпАП огляд водія на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують його увагу та швидкість реакції проводиться з використанням спеціальних технічних засобів поліцейським у присутності двох свідків.
У разі незгоди водія на проведення огляду на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують його увагу та швидкість реакції, поліцейським з використанням спеціальних технічних засобів або у разі незгоди з його результатами огляд проводиться в закладах охорони здоров'я.
В разі наявних підстав для проведення огляду на стан сп'яніння в закладі охорони здоров'я, встановлених ч.3 ст.266 КУпАП, відповідно до п.6 Порядку направлення та огляду №1103 водій транспортного засобу, що відмовився від проведення огляду на місці зупинки транспортного засобу або висловив незгоду з його результатами, направляється поліцейським для проведення огляду до відповідного закладу охорони здоров'я.
Згідно п.п.2-4 р. 1 Інструкції про порядок виявлення у водіїв транспортних засобів ознак алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції наказ Міністерства внутрішніх справ України, Міністерства охорони здоров'я України від 09.11.2015 року № 1452/735 огляду на стан сп'яніння підлягають водії транспортних засобів щодо яких у поліцейського підрозділу Національної поліції України є підстави вважати, що вони перебувають у стані алкогольного сп'яніння згідно з ознаками такого стану. Ознаками алкогольного сп'яніння є: запах алкоголю з порожнини рота; порушення координації рухів; порушення мови; виражене тремтіння пальців рук; різка зміна забарвлення шкірного покриву обличчя; поведінка, що не відповідає обстановці. Згідно п.6 Інструкції огляд водія на стан алкогольного сп'яніння проводиться: поліцейським на місці зупинки транспортного засобу з використанням спеціальних технічних засобів, дозволених до застосування МОЗ та Держспоживстандартом; лікарем закладу охорони здоров'я.
Порядок дій в таких ситуаціях врегульований розділом 9 Інструкції з оформлення поліцейськими матеріалів про адміністративні правопорушення у сфері забезпечення безпеки дорожнього руху, затвердженої наказом МВС України від 7 листопада 2015 року №1395 та Порядком направлення водіїв транспортних засобів для проведення огляду з метою виявлення стану алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, і проведення такого огляду, затвердженого постановою КМУ від 17.12.2008 року №1103 (зі змінами).
В силу положень п.4 Порядку направлення водіїв транспортних засобів для проведення огляду з метою виявлення стану алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, і проведення такого огляду затвердженого постановою КМУ № 1103 від 17.12.2008 року огляд водія на стан алкогольного сп'яніння проводиться на місці зупинки транспортного засобу в присутності двох свідків. Водій, що відмовився від проведення такого огляду направляється поліцейським для проведення відповідного огляду до відповідного закладу охорони здоров'я. У відповідності до п.6 розділу 9 Інструкції з оформлення поліцейськими матеріалів про адміністративні правопорушення у сфері забезпечення безпеки дорожнього руху, зафіксовані не в автоматичному режимі, затвердженої наказом МВС № 1395 від 07.11.2015 року поліцейський видає особі, яка підлягає огляду, направлення на огляд водія транспортного засобу з метою виявлення стану алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння, в якому зазначає підстави такого огляду, якими, в свою чергу, є одна чи кілька ознак сп'яніння, визначених у п.3 вищевказаної Інструкції (запах алкоголю з порожнини рота; порушення координації рухів; порушення мови; виражене тремтіння пальців рук, різка зміна забарвлення шкірного покриву обличчя; поведінка, що не відповідає обстановці); найменування закладу охорони здоров'я куди направляється водій.
За відсутності відповідного направлення, передбаченого ст.266 КУпАП та п.8 розділу 11 Інструкції, вимога пройти огляд на стан сп'яніння у відповідному закладі охорони здоров'я, не є законодавчо обгрунтованою, висунута не на підставах та з грубим порушення порядку процедури, встановленої чинним законодавством.
Отже, оформлення працівниками поліції направлення на медичний огляд до відповідного закладу охорони здоров'я є обов'язковим, оскільки огляд водія у закладі охорони здоров'я проводиться не поліцейськими, а лікарем, а тому водій не може відмовитись від огляду, який йому не запропонований у встановленому порядку. Якщо після направлення водій відмовляється від проведення медичного огляду і в закладі охорони здоров'я, поліцейський складає протокол про адміністративне правопорушення, у якому зазначає ознаки сп'яніння водія і дії водія щодо ухилення від огляду (пункт 8 Порядку № 1108, пункт 6 розділу 9 Інструкції оформлення матеріалів № 1395).
Однак, у матеріалах справи відсутні докази направлення на огляд водія транспортного засобу з метою виявлення стану алкогольного сп'яніння.
Як вбачається із відеозапису процедури огляду водія на стан алкогольного сп'яніння інспектор поліції запитав у водія чи буде він проходити огляд на стан алкогольного сп'яніння на місці зупинки автомобіля за допомогою технічного приладу чи в закладі охорони здоров'я.
А тому враховуючи вищевикладене, суд приходить до висновку, що встановлена законом процедура огляду водія на стан алкогольного сп'яніння порушена, оскільки ст.266 КУпАП не передбачено альтернативи проходження огляду на стан алкогольного сп'яніння на місці зупинки транспортного засобу чи в закладі охорони здоров'я, поліцейський зобов'язаний лише направити водія для проходження такого огляду в закладі охорони здоров'я лише після того як він відмовився від проходження огляду на місці зупинки автомобіля.
Разом з тим, згідно ст.247 КУпАП, провадження по справі про адміністративне правопорушення не може бути розпочато, а розпочате підлягає закриттю за таких обставин… 1) відсутність події і складу адміністративного правопорушення.
За таких обставин, суд не вбачає в діях ОСОБА_1 складу адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст.130 КУпАП, тому провадження по справі відносно ОСОБА_1 про вчинення ним адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст.130 КУпАП підлягає закриттю, у зв'язку з відсутністю складу адміністративного правопорушення.
На підставі наведеного, керуючись ст.ст. 130, 245, 247, 251 КУпАП, суд,-
Провадження у справі про притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за ч.1 ст.130 КУпАП закрити на підставі п.1 ст.247 КУпАП - за відсутності в його діях події і складу адміністративного правопорушення.
Постанова судді у справах про адміністративне правопорушення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, за винятком постанов про застосування стягнення, передбаченого статтею 32 або 32 -1 цього Кодексу.
Постанова судді у справі про адміністративне правопорушення може бути оскаржена протягом десяти днів з дня винесення постанови особою, яку притягнуто до адміністративної відповідальності, її законним представником, захисником, потерпілим, його представником, а також прокурором у випадках, передбачених частиною п'ятою статті 7 та частиною першою статті 287 цього Кодексу. Апеляційна скарга, подана після закінчення цього строку, повертається апеляційним судом особі, яка її подала, якщо вона не заявляє клопотання про поновлення цього строку, а також якщо у поновленні строку відмовлено.
Апеляційна скарга на постанову суду подається до Тернопільського апеляційного суду через Бережанський районний суд Тернопільської області.
Суддя Бережанського районного
суду Тернопільської області Я.М. Музика