Рішення від 21.02.2023 по справі 487/7998/21

Справа № 487/7998/21

Провадження № 2/487/410/23

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

21.02.2023

Заводський районний суд м. Миколаєва у складі:

головуючого судді - Цуркан Р.С.,

за участю секретаря судового засідання - Рафальській Т.В.,

розглянувши у порядку спрощеного позовного провадження в м. Миколаєві цивільну справу за позовом Акціонерного товариства Комерційний Банк «ПРИВАТБАНК» до ОСОБА_1 про стягнення заборгованості,

ВСТАНОВИВ:

Представник АТ КБ «ПРИВАТБАНК» звернувся до Заводського районного суду м. Миколаєва з позовом до ОСОБА_1 про стягнення заборгованості за кредитним договором № б/н від 17.03.2008 року у розмірі 58682,41 грн.

Ухвалою судді Заводського районного суду м. Миколаєва від 06.01.2022 року справу прийнято до провадження та призначено до розгляду в порядку спрощеного провадження з повідомлення сторін.

Позовні вимоги позивач обґрунтував тим, що ОСОБА_1 звернулася до АТ КБ «Приватбанк» з метою отримання банківських послуг, у зв'язку з чим підписав заяву № б/н від 17.03.2008 року. Відповідач при підписанні анкети-заяви підтвердив свою згоду на те, що підписана заява разом з «Умовами та правилами надання банківських послуг», «Тарифами», складає між ним та Банком Договір про надання банківських послуг. Відповідач своїх зобов'язань за договором належним чином не виконав, у зв'язку з чим станом на 30.09.2021 року утворилася заборгованість в сумі 58999,26 грн, але просить стягнути лише 58682,41 грн.

Представник позивача до судового засідання не з'явився, у позовній заяві не заперечував проти розгляду справи без його участі.

Відповідач в судове засідання не з'явився, про дату, час та місце судового засідання був повідомлений належним чином, причину неявки суду не повідомив.

Вивчивши матеріали справи, суд вважає, що позов підлягає задоволенню частково, виходячи з наступного.

Судом встановлено, що 17.03.2008 року між ЗАТ КБ «ПриватБанк», правонаступником якого є АТ КБ «ПриватБанк», та ОСОБА_1 був укладений кредитний договір б/н шляхом підписання сторонами анкети - заяви, в якому зазначено, що заява разом з «Умовами та правилами надання банківських послуг», «Тарифами», складає між ним та Банком Договір про надання банківських послуг.

Також, у заяві зазначено, що базова процентна ставка за кредитом становить -1,9% у місяць на залишок заборгованості. Зазначено, що щомісячна комісія становить 1%, але не вказано від якої суми повинен обчислювати даний процент.

Відповідач належним чином умов договору не виконав.

Згідно з наданим позивачем розрахунком заборгованість відповідача перед банком за вказаним кредитним договором станом на 30.09.2021 року складає: загальний залишок заборгованності за наданим кредитом (тілом кредиту) -3711, 27 грн., загальний залишок заборгованності за відсотками - 53865,14 грн., заборгованість по пені - 502,75 грн., заборгованість по комісії - 920, 10 грн., а всього 58999,26 грн.

Відповідно до частин першої, другої статті 207 ЦК України правочин вважається таким, що вчинений у письмовій формі, якщо його зміст зафіксований в одному або кількох документах (у тому числі електронних), у листах, телеграмах, якими обмінялися сторони. Правочин вважається таким, що вчинений у письмовій формі, якщо воля сторін виражена за допомогою телетайпного, електронного або іншого технічного засобу зв'язку. Правочин вважається таким, що вчинений у письмовій формі, якщо він підписаний його стороною (сторонами).

За змістом статей 626, 628 ЦК України договором є домовленість двох або більше сторін, спрямована на встановлення, зміну або припинення цивільних прав та обов'язків. Зміст договору становлять умови (пункти), визначені на розсуд сторін і погоджені ними, та умови, які є обов'язковими відповідно до актів цивільного законодавства.

Частиною першою статті 638 ЦК України встановлено, що істотними умовами договору є умови про предмет договору, умови, що визначені законом як істотні або є необхідними для договорів даного виду, а також усі ті умови, щодо яких за заявою хоча б однієї із сторін має бути досягнуто згоди.

У статті 526 ЦК України передбачено, що зобов'язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог - відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться.

Відповідно до частини першої статті 1054 ЦК України за кредитним договором банк або інша фінансова установа (кредитодавець) зобов'язується надати грошові кошти (кредит) позичальникові у розмірах та на умовах, встановлених договором, а позичальник зобов'язується повернути кредит та сплатити проценти (частина перша статті 1048 ЦК України).

Кредитний договір укладається у письмовій формі. Кредитний договір, укладений з недодержанням письмової форми, є нікчемним (стаття 1055 ЦК України).

За змістом статті 634 цього Кодексу договором приєднання є договір, умови якого встановлені однією із сторін у формулярах або інших стандартних формах, який може бути укладений лише шляхом приєднання другої сторони до запропонованого договору в цілому. Друга сторона не може запропонувати свої умови договору.

Оскільки умови договорів приєднання розробляються Банком, то повинні бути зрозумілі усім споживачам і доведені до їх відома, у зв'язку із чим Банк має підтвердити, що на час укладення відповідного договору діяли саме ці умови, а не інші. Тому з огляду на зміст статей 633, 634 ЦК України можна вважати, що другий контрагент (споживач послуг банку) лише приєднується до тих умов, з якими він ознайомлений.

Відповідно до частини першої статті 1048 ЦК України позикодавець має право на одержання від позичальника процентів від суми позики, якщо інше не встановлено договором або законом. Розмір і порядок одержання процентів встановлюються договором. Якщо договором не встановлений розмір процентів, їх розмір визначається на рівні облікової ставки Національного банку України. У разі відсутності іншої домовленості сторін проценти виплачуються щомісяця до дня повернення позики.

Згідно зі статтями 1046, 1049 згаданого Кодексу позичальник зобов'язаний повернути позикодавцеві позику (грошові кошти у такій самій сумі або речі, визначені родовими ознаками, у такій самій кількості, такого самого роду та такої самої якості, що були передані йому позикодавцем) у строк та в порядку, що встановлені договором. Договір позики є укладеним з моменту передання грошей або інших речей, визначених родовими ознаками.

Таким чином, в разі укладення кредитного договору проценти за користування позиченими коштами поділяються на встановлені законом (розмір та підстави стягнення яких визначаються актами законодавства) та договірні (розмір та підстави стягнення яких визначаються сторонами в самому договорі).

Будь-яких доказів, що «Умови та правила надання банківських послуг», «Тарифи» (про які йдеться у анкеті - заяві ОСОБА_1 ) підписані останнім, суду не надано. Тому, їх не можна розцінювати як частину кредитного договору, укладеного між сторонами шляхом підписання заяви-анкети.

Зазначене узгоджується з правовою позицією Великої Палати Верховного Суду, викладеній у постанові від 03.07.2019 року у справі №342/180/17.

При цьому, суд варховує, що розмір заборгованності обчислювався не за умовами заяви № б/н від 17.03.2008 року, оскільки у розрахунку заборгованності визначені інші процентні ставки - 22,8%, 30 %. Умови нарахування комісії у заяві № б/н від 17.03.2008 року викладені неконкретно, оскільки вказано, що щомісячна комісія становить 1%, але не вказано від якої суми повинен обчислювати даний процент. Вимоги щодо стягнення комісії є необґрунтованими.

Однак, враховуючи, що фактично отримані та використані позичальником кошти в добровільному порядку АТ КБ «ПриватБанк» не повернуті, а також вимоги частини другої статті 530 ЦК України за змістом якої, якщо строк (термін) виконання боржником обов'язку визначений моментом пред'явлення вимоги, кредитор має право вимагати його виконання в будь-який час, що свідчить про порушення його прав, та що він вправі вимагати захисту своїх прав через суд - шляхом зобов'язання виконати боржником обов'язку з повернення фактично отриманої суми кредитних коштів.

З огляду на викладене, суд дійшов висновку, що позов підлягає частковому задоволенню та з відповідача слід стягнути на користь АТ КБ «ПриватБанк» заборгованість по простроченому тілу кредиту.

Керуючись ст. ст.12,13,81,141,259,263-265 ЦПК України, суд

ВИРІШИВ:

Позовну заяву Акціонерного товариства Комерційний Банк «ПРИВАТБАНК» до ОСОБА_1 про стягнення заборгованості - задовольнити частково.

Стягнути з ОСОБА_1 на користь АТ КБ «Приватбанк» заборгованість за кредитним договором № б/н від 17.03.2008 року в сумі 3711, 27 грн., що є заборгованістю за простроченим тілом кредиту. У задоволенні інших вимог - відмовити.

Стягнути з ОСОБА_1 на користь АТ КБ «Приватбанк» витрати по сплаті судового збору в розмірі 2270,00 грн.

Рішення може бути оскаржене до Миколаївського апеляційного суду шляхом подання апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було проголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Позивач: Акціонерне товариство комерційний банк «Приватбанк», місцезнаходження: 01001, м. Київ, вул. Грушевського, 1-Д, код ЄДРПОУ 14360570.

Відповідач: ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , зареєстроване місце проживання: АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 .

Суддя Р.С. Цуркан

Попередній документ
109203384
Наступний документ
109203386
Інформація про рішення:
№ рішення: 109203385
№ справи: 487/7998/21
Дата рішення: 21.02.2023
Дата публікації: 28.02.2023
Форма документу: Рішення
Форма судочинства: Цивільне
Суд: Заводський районний суд м. Миколаєва
Категорія справи: Цивільні справи (з 01.01.2019); Справи позовного провадження; Справи у спорах, що виникають із правочинів, зокрема договорів (крім категорій 301000000-303000000), з них; страхування, з них; позики, кредиту, банківського вкладу, з них
Стан розгляду справи:
Стадія розгляду: Призначено до судового розгляду (27.02.2023)
Дата надходження: 10.11.2021
Предмет позову: про стягнення заборгованності
Розклад засідань:
23.02.2026 15:24 Заводський районний суд м. Миколаєва
23.02.2026 15:24 Заводський районний суд м. Миколаєва
23.02.2026 15:24 Заводський районний суд м. Миколаєва
23.02.2026 15:24 Заводський районний суд м. Миколаєва
23.02.2026 15:24 Заводський районний суд м. Миколаєва
23.02.2026 15:24 Заводський районний суд м. Миколаєва
23.02.2026 15:24 Заводський районний суд м. Миколаєва
23.02.2026 15:24 Заводський районний суд м. Миколаєва
23.02.2026 15:24 Заводський районний суд м. Миколаєва
04.03.2022 13:00 Заводський районний суд м. Миколаєва
21.02.2023 10:00 Заводський районний суд м. Миколаєва