1Справа № 335/1392/23 3/335/648/2023
21 лютого 2023 року м. Запоріжжя
Суддя Орджонікідзевського районного суду м. Запоріжжя Макаров В.О., розглянувши у відкритому судовому засіданні матеріали, які надійшли з Відділу поліції № 1 ЗРУП ГУНП в Запорізькій області відносно:
- ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянина України, не працюючого, проживаючого за адресою: АДРЕСА_1 , про притягнення до адміністративної відповідальності за ч. 1 ст. 51 Кодексу України про адміністративні правопорушення,
Згідно протоколу про адміністративне правопорушення, 21.11.2022 року о 17 год. 31 хв., з буд. № 14 по пр. Маяковського в м. Запоріжжі, ОСОБА_1 здійснив крадіжку кабелів, що належать ПАТ «Укртелеком», у зв'язку завдано матеріальну шкоду у розмірі 161,70 грн.
Дії ОСОБА_1 посадовою особою органу Національної поліції кваліфіковані за ч. 1 ст. 51 КУпАП.
У відповідності до вимог ч. 2 ст. 268 КУпАП, при розгляді справи про адміністративне правопорушення, передбачене ст. 51 КУпАП, присутність особи, яка притягається до адміністративної відповідальності є обов'язковою. Згідно з ч. 2 ст. 277 КУпАП справи про адміністративне правопорушення, передбачені ст. 51 КУпАП розглядаються у п'ятиденний строк.
В судове засідання ОСОБА_1 самостійно не з'явився, органом, що склав протокол про адміністративне правопорушення до суду, не спрямований що унеможливлює розгляд справи про адміністративне правопорушення протягом доби.
Судом вживались заходи щодо повідомлення ОСОБА_1 зокрема, шляхом розміщення оголошення на офіційному сайті суду. Як наголошує у своїх рішеннях Європейський суд з прав людини, сторона, яка задіяна в ході судового розгляду, зобов'язана з розумним інтервалом часу сама цікавитись провадженням у її справі, добросовісно користуватись належними їй процесуальними правами та неухильно виконувати процесуальні обов'язки.
Станом на час розгляду справи жодних заяв та клопотань про відкладення від ОСОБА_1 не надходило. За таких обставин, вважаю, що справу можна розглянути за відсутності особи, яка притягується до адміністративної відповідальності.
Дослідивши протокол про адміністративне правопорушення та матеріали справи, суд приходить до висновку, що провадження у справі про адміністративні правопорушення відносно ОСОБА_1 за ч. 1 ст. 51 КУпАП підлягає закриттю, виходячи з наступного.
Відповідно до статті 9 КУпАП, адміністративним правопорушенням (проступком) визнається протиправна, винна (умисна або необережна) дія чи бездіяльність, яка посягає на громадський порядок, власність, права і свободи громадян, на встановлений порядок управління і за яку законом передбачено адміністративну відповідальність.
Статтею 51 КУпАП передбачено адміністративну відповідальність за дрібне викрадення чужого майна шляхом крадіжки, шахрайства, привласнення чи розтрати.
Викрадення чужого майна вважається дрібним, якщо вартість такого майна на момент вчинення правопорушення не перевищує 0,2 неоподатковуваного мінімуму доходів громадян.
Суб'єктом адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 51 КУпАП є фізична осудна особа, яка досягла 16-річного віку. Суб'єктивна сторона правопорушення визначається ставленням до наслідків і характеризується наявністю вини у формі умислу.
Згідно п. 4 ч. 3 ст. 129 Конституції України однією із засад судочинства є змагальність сторін і закон не покладає на суд обов'язок збирати докази винуватості чи
Відповідно до ст. 256 КУпАП, у протоколі про адміністративне правопорушення зазначаються: дата і місце його складання, посада, прізвище, ім'я, по-батькові особи, яка склала протокол, відомості про особу, яка притягається до адміністративної відповідальності, місце, час вчинення і суть адміністративного правопорушення, нормативний акт, який передбачає відповідальність за дане порушення, прізвища, адреси потерпілих, свідків, пояснення особи, яка притягається до відповідальності, інші відомості необхідні для вирішення справи.
Протокол підписується особою, яка його склала, і особою, яка притягається до адміністративної відповідальності; при наявності свідків і потерпілих протокол може бути підписано також і цими особами.
У разі відмови особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, від підписання протоколу, в ньому робиться запис про це. Особа, яка притягається до адміністративної відповідальності, має право подати пояснення і зауваження щодо змісту протоколу, які додаються до протоколу, а також викласти мотиви свого відмовлення від його підписання.
При складенні протоколу особі, яка притягається до адміністративної відповідальності, роз'яснюються його права і обов'язки, передбачені статтею 268 цього Кодексу, про що робиться відмітка у протоколі.
Стаття 256 цього Кодексу встановлює вимоги до змісту протоколу про адміністративне правопорушення, який є основним процесуальним документом, доказом у справі про адміністративне правопорушення, на підставі якого встановлюється наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність особи у його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Разом з цим, складений протокол про адміністративне правопорушення не відповідає вказаним вимогам КУпАП, а саме: протокол не підписаний особою, яка його складала, відсутні дані та підписи понятих, в присутності яких ОСОБА_1 відмовився від надання пояснень з приводу адміністративного правопорушення, у зв'язку з чим даний протокол про адміністративне правопорушення не може бути прийнятий в якості доказу.
В порушення вимог ст. 251 КУпАП в матеріалах справи відсутні належні та допустимі докази, які б підтверджували обставини викладені в протоколі про адміністративне правопорушення, а саме: відсутні пояснення свідків або очевидців, відеоматеріали та інші докази на підтвердження вчинення ОСОБА_1 інкримінованого правопорушення.
Не додані до протоколу пояснення особи, яка притягається до адміністративної відповідальності.
Приймаючи до уваги, що особа, яка притягається до адміністративної відповідності, до суду не з'явилась і не визнала обставини, викладені в протоколі про адміністративне правопорушення, докази, наявні в матеріалах справи (витяг з ЄРДР, заява про вчинене кримінальне правопорушення, довідка про вартість викраденого, знищеного або зловмисно пошкодженого майна та перебування на його балансі, акти, замовлення, опитування ОСОБА_2 , опитування ОСОБА_3 , постанова про призначення товарознавчої експертизи за експертною спеціальністю 12.1 «Визначення вартості машин, обладнання, сировини та товарів народного споживання», висновок експерта, довідка про витрати на проведення експертизи рапорт слідчого СВ Відділу поліції № ЗРУП ГУНП в Запорізькій області Дулова О.) не є беззаперечними доказами, які б підтверджували обставини, викладені в протоколі, а саме те, що саме , 21.11.2022 року о 17 год. 31 хв., з буд. № 14 по пр. Маяковського в м. Запоріжжі, ОСОБА_1 здійснив крадіжку кабелів, що належать ПАТ «Укртелеком».
Суддя враховує, що відповідно до ст. 7 КУпАП ніхто не може бути підданий заходу впливу в зв'язку з адміністративним правопорушенням інакше як на підставах і в порядку, встановлених законом. Провадження в справах про адміністративні правопорушення здійснюється на основі суворого додержання законності.
У матеріалах справи, окрім, наявних витягу з ЄРДР, заяви про вчинене кримінальне правопорушення, довідки про вартість викраденого, знищеного або зловмисно пошкодженого майна та перебування на його балансі, актів, замовлення, опитування ОСОБА_2 , опитування ОСОБА_3 , постанови про призначення товарознавчої експертизи за експертною спеціальністю 12.1 «Визначення вартості машин, обладнання, сировини та товарів народного споживання», висновку експерта, довідка про витрат на проведення експертизи рапорт слідчого СВ Відділу поліції № ЗРУП ГУНП в Запорізькій області Дулова О. - відсутні інші докази вчинення правопорушення. Вказаних вище доказів недостатньо для висновку про винуватість ОСОБА_1 у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ст. 51 КУпАП.
Таким чином, приходжу до висновку про неустановленість факту у діях особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, ознак складу діянь, передбачених ч. 1 ст. 51 КУпАП.
За положенням ст. 245 КУпАП, завданнями провадження у зазначених справах є: своєчасне, всебічне, повне і об'єктивне з'ясування обставин кожної справи, вирішення її в точній відповідності з законом.
Суддя, відповідно до ст. 252 КУпАП, оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному дослідженні всіх обставин справи в їх сукупності, керуючись законом і правосвідомістю.
Згідно з положеннями ст. 62 Конституції України, усі сумніви щодо доведення вини особи тлумачаться на її користь.
Суд наголошує, що він не має права самостійно відшукувати докази винуватості особи у вчиненні правопорушення. Адже діючи таким чином, суд неминуче перебиратиме на себе функції обвинувача, позбавляючись статусу незалежного органу правосуддя, що є порушенням ст. 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод. Європейський суд з прав людини у своїх рішеннях зазначав, що допустимість доказів є прерогативою національного права і, за загальним правилом, саме національні суди повноважені оцінювати надані їм докази (п. 34 рішення у справі «Тейшейра де Кастор проти Португалії» від 09.06.1998 року, п. 54 рішення у справі «Шабельник проти України» від 19.02.2009 року), а порядок збирання доказів, передбачений національним правом, має відповідати основним правам, визнаним Конвенцією про захист прав і основоположних свобод. Також ЄСПЛ неодноразово наголошував, зокрема, в рішеннях у справах «Гурепка проти України (№ 2)» від 08.04.2010 року, «Лучанінов проти України» від 09 червня 2011 року на необхідність суворого дотримання процедури притягнення особи до відповідальності (як кримінальної, так і адміністративної).
Відповідно до п. 1 ст. 247 КУпАП, провадження в справі про адміністративне правопорушення не може бути розпочате, а розпочате підлягає закриттю за відсутністю події і складу адміністративного правопорушення.
Таким чином, оскільки в матеріалах справи відсутні докази, які б підтверджували, що ОСОБА_1 дійсно скоїв адміністративне правопорушення, передбачене ч. 1 ст. 51 КУпАП, а саме крадіжку з буд. № 14 по пр. Маяковського в м. Запоріжжі, а тому на підставі п. 1 ст. 247 КУпАП провадження в справі про адміністративне правопорушення підлягає закриттю за відсутністю події і складу адміністративного правопорушення.
Керуючись ст.ст. 7, 51, 247, 251, 252, 268, 280, 283-284 КУпАП,
Провадження по справі відносно ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , про притягнення до адміністративної відповідальності за ч. 1 ст. 51 Кодексу України про адміністративні правопорушення - закрити на підставі п. 1 ст. 247 Кодексу України про адміністративні правопорушення за відсутністю події і складу адміністративного правопорушення.
Постанова може бути оскаржена до Запорізького апеляційного суду через Орджонікідзевський районний суд м. Запоріжжя протягом десяти днів з дня її винесення.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги.
Суддя В.О. Макаров