1Справа № 335/747/20 6/335/12/2023
30 січня 2023 року м. Запоріжжя
Орджонікідзевський районний суду м. Запоріжжя, в складі головуючого судді Воробйова А.В., за участю секретаря судового засідання Клюшник В.В., розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Запоріжжі заяву представника ОСОБА_1 - адвоката Тивоненко Д.Р. про зміну способу та порядку виконання судового рішення у цивільній справі за позовом Територіальної громади м. Запоріжжя в особі Запорізької міської ради до ОСОБА_2 , ОСОБА_3 , ОСОБА_1 , треті особі: ОСОБА_4 , Головне управління Національної поліції в Запорізькій області, Комунальне підприємство «Наше місто» Запорізької міської ради про усунення перешкод в користуванні та розпорядженні майном, що є власністю, шляхом виселення, -
В провадженні Орджонікідзевського районного суд м. Запоріжжя перебувала цивільна справа за позовом Територіальної громади м. Запоріжжя в особі Запорізької міської ради до ОСОБА_2 , ОСОБА_3 , ОСОБА_1 , треті особі: ОСОБА_4 , ГУНП в Запорізькій області, КП «Наше місто» Запорізької міської ради про усунення перешкод в користуванні та розпорядженні майном, що є власністю, шляхом виселення.
Заочним рішення суду від 05.02.2021 року позовні вимоги Територіальної громади м. Запоріжжя в особі Запорізької міської ради задоволено. Виселено ОСОБА_2 , ОСОБА_3 , ОСОБА_1 з квартири АДРЕСА_1 без надання іншого житлового приміщення. Стягнуто солідарно з ОСОБА_2 , ОСОБА_3 , ОСОБА_1 на користь Територіальної громади м.Запоріжжя в особі Запорізької міської ради сплачений судовий збір у розмірі 700,66 гривень з кожного.
Ухвалою суду від 28.01.2022 року заяву відповідача ОСОБА_1 про перегляд заочного рішення Орджонікідзевського районного суду м. Запоріжжя від 05.02.2021 року по вищезазначеній цивільній справі залишено без задоволення.
Постановою Запорізького апеляційного суду від 26.07.2022 року заочне рішення Орджонікідзевського районного суду м. Запоріжжя від 05.02.2021 року скасовано та прийнято нову постанову наступного змісту.
У задоволенні вимог позову Територіальної громади м. Запоріжжя в особі Запорізької міської ради до ОСОБА_2 , ОСОБА_3 , ОСОБА_1 , треті особі: ОСОБА_4 , ГУНП в Запорізькій області, КП «Наше місто» Запорізької міської ради про усунення перешкод в користуванні та розпорядженні майном, що є власністю, шляхом виселення - відмовлено.
14.12.2022 року представник ОСОБА_1 - адвокат Тивоненко Д.Р. звернувся до суду з заявою про зміну способу та порядку виконання судового рішення у цивільній справі за позовом Територіальної громади м. Запоріжжя в особі Запорізької міської ради до ОСОБА_2 , ОСОБА_3 , ОСОБА_1 , треті особі: ОСОБА_4 , ГУНП в Запорізькій області, КП «Наше місто» Запорізької міської ради про усунення перешкод в користуванні та розпорядженні майном, що є власністю, шляхом виселення, в обґрунтування якого вказує наступне.
Додатковою Постановою Запорізького апеляційного суду від 25.10.2022 року у справі № 335/747/20 апеляційну скаргу ОСОБА_1 задоволено, а саме: стягнуто з Територіальної громади м. Запоріжжя в особі Запорізької міської ради на користь ОСОБА_1 судові витрати по сплаті судового збору за подання апеляційної скарги в розмірі 3 153,00 грн.
На виконання додаткової Постанови Запорізького апеляційного суду, що набрала законної сили 25.10.2022 року, Орджонікідзевським районним судом м. Запоріжжя видано виконавчий лист від 11.11.2022 року у справі № 335/747/20., Територіальна громада в особі Запорізької міської ради вказане рішення виконати не може виконати оскільки згідно з відомостями, наявними в Єдиному реєстрі розпорядників бюджетних коштів та одержувачів бюджетних коштів, на обслуговуванні в Управлінні Державної казначейської служби України у м. Запоріжжі Запорізької області знаходиться - Виконавчий комітет Запорізької міської ради (ЄДРПОУ 02140892), який згідно з ч. 1 ст.11 Закону України «Про місцеве самоврядування» є виконавчим органом Запорізької міської ради. Таким чином, стягнення за виконавчим документом по справі № 335/747/20 повинно здійснюватися за рахунок бюджетних асигнувань Запорізької міської ради шляхом списання коштів з відповідного рахунку виконавчого органу - Виконавчого комітету Запорізької міської ради (ЄДРПОУ 02140892), що є окремою юридичною особою.
На підставі викладеного заявник просить:
1. Змінити спосіб і порядок виконання додаткової постанови Запорізького апеляційного суду від 25.10.2022 року у справі № 335/747/20.
2. Постановити ухвалу у цій справі, якою замінити змінити спосіб і порядок виконання додаткової постанови Запорізького апеляційного суду від 25.10.2022 року з «Стягнути з Територіальної громади м. Запоріжжя в особі Запорізької міської ради на користь ОСОБА_1 витрат по сплаті судового збору за подання апеляційної скарги у справі у сумі - 3 153,00 грн.» на «Стягнути з Територіальної громади м. Запоріжжя в особі Запорізької міської ради на користь ОСОБА_1 витрати по сплаті судового збору за подання апеляційної скарги у справі у сумі - 3 153,00 грн., шляхом списання коштів з відповідного рахунку Виконавчого комітету Запорізької міської ради (пр. Соборний, буд. 206. м. Запоріжжя. 69105, ідентифікаційний код 02140892)».
В судове засідання сторони та треті особи не з'явилися. Про час та місце розгляду заяву повідомлялися у встановленому законом порядку.
Дослідивши матеріали справи, приходить до висновку про наявність підстав для задоволення заяви про зміну способу та порядку виконання судового рішення у вищезазначеній справі, виходячи з наступного.
Відповідно до ст.435 ЦПК України, 1. За заявою сторони суд, який розглядав справу як суд першої інстанції, може відстрочити або розстрочити виконання рішення, а за заявою стягувача чи виконавця (у випадках, встановлених законом), - встановити чи змінити спосіб або порядок його виконання. 2. Заява про встановлення або зміну способу або порядку виконання, відстрочення або розстрочення виконання судового рішення розглядається у десятиденний строк з дня її надходження у судовому засіданні з повідомленням учасників справи. 3. Підставою для встановлення або зміни способу або порядку виконання, відстрочення або розстрочення виконання судового рішення є обставини, що істотно ускладнюють виконання рішення або роблять його неможливим.
Судовим розглядом встановлено, що 29.11.2022 року ГУ ДКСУ у Запорізькій області надало відповідь на адвокатський запит, в якій зазначалася інформація щодо відомостей, які наявні в Єдиному реєстрі розпорядників бюджетних коштів та одержувачів бюджетних коштів, про те, що на обслуговуванні в Управлінні Державної казначейської служби України у м. Запоріжжі Запорізької області знаходиться - Виконавчий комітет Запорізької міської ради, є виконавчим органом Запорізької міської ради.
Казначейство області також зазначило про неможливість списання цих коштів безпосередньо з Запорізької міської ради.
Механізм виконання рішень про стягнення коштів боржників, що обслуговуються в органах Державної казначейської служби України, визначено Порядком № 845. Відповідно до Додаткової Постанови Запорізького апеляційного суду від 25.10.2022 року у справі № 335/747/20, судом присуджено до стягнення кошти за рахунок бюджетних асигнувань Запорізької міської ради. В свою чергу, виконання виконавчих документів про стягнення коштів за рахунок бюджетних асигнувань Запорізької міської ради є неможливим, оскільки вказана установа не є розпорядником бюджетних коштів, не має фінансових ресурсів та не має відкритих рахунків в органах Державної казначейської служби України.
Згідно з відомостями, наявними в Єдиному реєстрі розпорядників бюджетних коштів та одержувачів бюджетних коштів, на обслуговуванні в Управлінні Державної казначейської служби України у м. Запоріжжі Запорізької області знаходиться - Виконавчий комітет Запорізької міської ради (ЄДРПОУ 02140892), який згідно з ч. 1 ст.11 Закону України «Про місцеве самоврядування» є виконавчим органом Запорізької міської ради.
Таким чином, стягнення за виконавчим документом по справі № 335/747/20 повинно здійснюватися за рахунок бюджетних асигнувань Запорізької міської ради шляхом списання коштів з відповідного рахунку виконавчого органу - Виконавчого комітету Запорізької міської ради (ЄДРПОУ 02140892), що є окремою юридичною особою.
Частинами 1, 2 статті 11 та частиною 8 статті 51 Закону України «Про місцеве самоврядування» встановлено, що виконавчими органами міських рад є їх виконавчі комітети, які є підконтрольними і підзвітними відповідним радам. Відповідно до статті 28 Закону України «Про місцеве самоврядування» до відання виконавчих органів міських рад належить власні повноваження, зокрема, щодо забезпечення виконання місцевого бюджету, а також здійснення в установленому порядку фінансування видатків з місцевого бюджету.
Поняття та спосіб виконання судового рішення мають спеціальне значення, яке реалізується у виконавчому провадженні. Вони означають визначену рішенням суду послідовність і зміст вчинення виконавчих дій державним виконавцем.
Спосіб виконання судового рішення - це спосіб реалізації та здійснення способу захисту, що обраний позивачем. Під зміною способу виконання рішення суду слід розуміти прийняття судом нових заходів для реалізації рішення в разі неможливості його виконання у спосіб, раніше встановлений. При цьому суд не може змінити рішення або його суть. Саме таку правову позицію висловив Верховний Суд України в постановах від 25 листопада 2015 року (справа № 6-1829цс15) та від 16 грудня 2015 року (справа № 6-2427цс15).
Відтак, для здійснення органами Державної казначейської служби України дій щодо безспірного списання коштів за виконавчим документом, боржником за яким є Територіальна громада м. Запоріжжя в особі Запорізької міської ради, необхідна зміна способу і порядку виконання судового рішення на стягнення з відповідного рахунку виконавчого органу - Виконавчого комітету Запорізької міської ради (ЄДРПОУ 02140892), що є окремою юридичною особою.
Керуючись ст. ст. 258-261, 435 ЦПК України , суд, -
Заяву представника ОСОБА_1 - адвоката Тивоненко Д.Р. - задовольнити.
Змінити спосіб і порядок виконання додаткової постанови Запорізького апеляційного суду від 25.10.2022 року у цивільній справі за позовом Територіальної громади м. Запоріжжя в особі Запорізької міської ради до ОСОБА_2 , ОСОБА_3 , ОСОБА_1 , треті особі: ОСОБА_4 , Головне управління Національної поліції в Запорізькій області, Комунальне підприємство «Наше місто» Запорізької міської ради про усунення перешкод в користуванні та розпорядженні майном, що є власністю, шляхом виселення з «Стягнути з Територіальної громади м. Запоріжжя в особі Запорізької міської ради на користь ОСОБА_1 витрат по сплаті судового збору за подання апеляційної скарги у справі у сумі - 3 153,00 грн.» на «Стягнути з Територіальної громади м. Запоріжжя в особі Запорізької міської ради на користь ОСОБА_1 витрати по сплаті судового збору за подання апеляційної скарги у справі у сумі - 3 153,00 грн., шляхом списання коштів з відповідного рахунку Виконавчого комітету Запорізької міської ради (пр. Соборний, буд. 206. м. Запоріжжя. 69105, ідентифікаційний код 02140892)».
Ухвала може бути оскаржена до Запорізького апеляційного суду шляхом подачі апеляційної скарги протягом п'ятнадцяти днів з дня її підписання суддею.
Учасник справи, якому ухвала суду не була вручена у день її складання має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом п'ятнадцяти днів з дня вручення йому відповідної ухвали суду.
Повний текст ухвали складено 30.01.2023 року.
Суддя А.В. Воробйов