Справа №: 716/164/23
23.02.2023 року місто Заставна
Суддя Заставнівського районного суду Чернівецької області Вайновська О.Є., розглянувши справу про адміністративне правопорушення відносно:
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , не працюючого, проживаючого за адресою: АДРЕСА_1 ,
за ч.1 ст.130 Кодексу України про адміністративні правопорушення,
Згідно протоколу про адміністративне правопорушення серії ААД №314205 від 28.01.2023 року, 28.01.2023 року, о 21:26 годині, ОСОБА_1 керував транспортним засобом Опель Аскона, реєстраційний номер НОМЕР_1 , по вулиці Незалежності в місті Заставна Чернівецького району Чернівецької області, з явними ознаками алкогольного сп'яніння (запах алкоголю з порожнини рота, порушення мови та координації рухів), від проходження огляду на стан алкогольного сп'яніння відмовився.
Таким чином, ОСОБА_1 притягується до адміністративної відповідальності за ч.1 ст.130 КУпАП за порушення п.2.5 ПДР.
В судовому засіданні ОСОБА_1 доручив свої інтереси представляти адвокату Колчанову Р.В.
Захисник Колчанов Р.В. у судовому засіданні надав клопотання про закриття справи про адміністративне правопорушення, посилаючись на неналежність та недопустимість всіх наявних у справі доказів, порушення порядку огляду ОСОБА_1 на стан алкогольного сп'яніння, відсутність законної причини для зупинки транспортного засобу.
Заслухавши пояснення захисника, вивчивши клопотання, дослідивши протокол про адмінправопорушення та додані до нього докази, та оцінюючи їх у своїй сукупності, приходжу до наступного.
Так, завданнями провадження в справах про адміністративні правопорушення є своєчасне, всебічне, повне і об'єктивне з'ясування обставин кожної справи, вирішення її в точній відповідності з законом, забезпечення виконання винесеної постанови, а також виявлення причин та умов, що сприяють вчиненню адміністративних правопорушень, запобігання правопорушенням, виховання громадян у дусі додержання законів, зміцнення законності (ст.245 КУпАП).
Стаття 280 КУпАП закріплює обов'язок посадової особи при розгляді справи про адміністративне правопорушення з'ясувати чи було вчинено адміністративне правопорушення та чи винна дана особа в його вчиненні.
Наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність особи в його вчиненні встановлюються на підставі доказів, якими, відповідно до ст.251 КУпАП, є протокол про адміністративне правопорушення, пояснення особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, потерпілих, свідків, висновок експерта, речові докази, показання технічних приладів та технічних засобів, що мають функції фото - і кінозйомки, відеозапису та інші.
При цьому, суд самостійно не збирає докази винуватості особи. Доведення вини правопорушника покладається на орган, що складає протокол про адміністративне правопорушення, а під доказуванням у справах про адміністративні правопорушення слід розуміти процесуальну діяльність суб'єктів щодо збору, перевірки та оцінки доказів з метою встановлення об'єктивної істини у справі й прийняття на цій основі законного рішення.
В Україні діють Правила дорожнього руху, затверджені постановою КМУ від 10.10.2001 №1306, які встановлюють єдиний порядок дорожнього руху на всій території України.
Відповідно до пунктів 1.3, 1.9 ПДР, учасники дорожнього руху зобов'язані знати й неухильно виконувати вимоги цих Правил, а також бути взаємно ввічливими. Особи, які порушують ці Правила, несуть відповідальність згідно із законодавством.
Пунктом 2.5 Правил дорожнього руху передбачено, що водій повинен на вимогу поліцейського пройти в установленому порядку медичний огляд з метою встановлення стану алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції.
Відповідальність за відмову особи, яка керує транспортним засобом, від проходження відповідно до встановленого порядку огляду на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо вживання лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, передбачена ч.1 ст.130 КУпАП.
Порядок огляду на стан алкогольного сп'яніння визначений ст.266 КУпАП, Інструкцією про порядок виявлення у водіїв транспортних засобів ознак алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, затвердженою Наказом Міністерства внутрішніх справ України, Міністерства охорони здоров'я України 09.11.2015 №1452/735 (далі Інструкція №1452/735).
За змістом ст.266 КУпАП, особи, які керують транспортними засобами, щодо яких є підстави вважати, що вони перебувають у стані алкогольного сп'яніння підлягають відстороненню від керування цими транспортними засобами. Огляд водія на стан сп'яніння проводиться поліцейським з використанням спеціальних технічних засобів, в тому числі із застосуванням технічних засобів відеозапису, а в разі неможливості їх застосування в присутності двох свідків. Матеріали відеозапису обов'язково долучаються до протоколу про адміністративне правопорушення. У разі незгоди особи, яка керувала транспортним засобом на проведення огляду на стан алкогольного сп'яніння поліцейським з використанням спеціальних технічних засобів або в разі незгоди з його результатами огляд проводиться в закладах охорони здоров'я не пізніше двох годин з моменту встановлення підстав для його здійснення. Огляд у закладі охорони здоров'я та складення висновку за результатами огляду проводиться в присутності поліцейського. Огляд особи на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують її увагу та швидкість реакції, проведений з порушенням вимог цієї статті, вважається недійсним.
У відповідності до пунктів 2, 3 Розділу 1 Інструкції №1452/735, огляду на стан сп'яніння підлягають водії транспортних засобів, щодо яких у поліцейського уповноваженого підрозділу Національної поліції України є підстави вважати, що вони перебувають у стані сп'яніння згідно з ознаками такого стану. При цьому, ознаками алкогольного сп'яніння є: 1) запах алкоголю з порожнини рота; 2) порушення координації рухів; 3) порушення мови; 4) виражене тремтіння пальців рук; 5) різка зміна забарвлення шкірного покриву обличчя; 6) поведінка, що не відповідає обстановці.
Згідно з п. 6 Розділу 1 Інструкції №1452/735, огляд на стан сп'яніння проводиться: 1) поліцейським на місці зупинки транспортного засобу з використанням спеціальних технічних засобів, дозволених до застосування МОЗ та Держспоживстандартом; 2) лікарем закладу охорони здоров'я (у сільській місцевості за відсутності лікаря фельдшером фельдшерсько-акушерського пункту, який пройшов спеціальну підготовку).
У разі відмови водія транспортного засобу від проходження огляду на стан сп'яніння на місці зупинки транспортного засобу або його незгоди з результатами огляду, проведеного поліцейським, такий огляд проводиться в найближчому закладі охорони здоров'я, якому надано право на його проведення відповідно до статті 266 КпАП України (п. 7 Розділу 1 Інструкції №1452/735).
Порядок дій працівників поліції при оформленні поліцейським матеріалів про адміністративні правопорушення визначений також Інструкцією з оформлення поліцейськими матеріалів про адміністративні правопорушення у сфері забезпечення безпеки дорожнього руху, зафіксовані не в автоматичному режимі, затвердженої наказом МВС від 07.11.2015 №1395 (далі - Інструкція №1395).
Розділом 10 Інструкції №1395 визначено особливості оформлення матеріалів про адміністративне правопорушення, відповідальність за яке передбачена ст.130 КпАП України. У пунктах 4, 6, 7 цього Розділу зазначається, що огляд на стан алкогольного сп'яніння проводиться поліцейським на місці зупинки транспортного засобу в присутності двох свідків відповідно до чинного законодавства. Результати огляду зазначаються в акті огляду на стан алкогольного сп'яніння з використанням спеціальних технічних засобів. Акт огляду на стан алкогольного сп'яніння з використанням спеціальних технічних засобів складається у двох примірниках, один з яких вручається особі, щодо якої проводився цей огляд. У разі виявлення стану алкогольного сп'яніння в результаті проведення огляду з використанням спеціальних технічних засобів складається протокол про адміністративне правопорушення, до якого долучаються акт огляду на стан сп'яніння та роздруківка із результатом огляду з використанням спеціального технічного засобу (у разі наявності). У разі проведення огляду на стан сп'яніння в закладах охорони здоров'я висновок про його результати долучається до протоколу про адміністративне правопорушення (у разі підтвердження стану сп'яніння). У разі відмови водія транспортного засобу від проведення огляду в закладі охорони здоров'я поліцейський в присутності двох свідків складає протокол про адміністративне правопорушення, у якому зазначає ознаки сп'яніння і дії водія щодо ухилення від огляду.
Процедура направлення водіїв транспортних засобів для проведення огляду з метою виявлення стану алкогольного сп'яніння визначена також Порядком направлення водіїв транспортних засобів для проведення огляду з метою виявлення стану алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, і проведення такого огляду, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17.12.2008 №1103. Згідно з п. 6 цього Порядку водій транспортного засобу, що відмовився від проведення огляду на місці зупинки транспортного засобу або висловив незгоду з його результатами, направляється поліцейським для проведення огляду до відповідного закладу охорони здоров'я.
Вищезазначені положення чинного законодавства вказують на те, що огляду на стан алкогольного сп'яніння підлягають особи, які керують транспортним засобом, огляд особи на стан алкогольного сп'яніння насамперед проводиться поліцейським на місці зупинки транспортного засобу у присутності двох свідків, а в разі відмови водія транспортного засобу від проходження огляду на стан сп'яніння на місці зупинки транспортного засобу, такий огляд проводиться в найближчому закладі охорони здоров'я і для його проведення поліцейський видає відповідне направлення. Підставою для проведення огляду на стан сп'яніння є наявність у водія таких ознак алкогольного сп'яніння як: запах алкоголю з порожнини рота; порушення координації рухів; порушення мови; виражене тремтіння пальців рук; різка зміна забарвлення шкірного покриву обличчя; поведінка, що не відповідає обстановці.
З відеозапису GRQP010_00000020230128212215_0130 (02:08-02:16) вбачається, що огляд ОСОБА_1 на стан алкогольного сп'яніння на місці зупинки поліцейським не проводився, не дивлячись на згоду водія на його проходження.
Таким чином, заслуговують на увагу доводи захисника про те, що акт огляду на стан алкогольного сп'яніння з використанням спеціальних технічних засобів - приладу газоаналізатор Drager Alkotest 6810 від 28.01.2023 року є недопустимим.
Як зазначалося, огляд водія на стан алкогольного сп'яніння, проведений з порушенням вимог статті 266 КУпАП, є недійсним.
Враховуючи, що водій ОСОБА_1 не відмовлявся від проходження огляду на стан алкогольного сп'яніння, однак такий огляд поліцейським на місці зупинки забезпечений не був це є порушенням вимог ст.266 КУпАП, Інструкції №1452/735.
А отже, направлення на огляд водія транспортного засобу з метою виявлення стану алкогольного сп'яніння до Заставнівської БЛ, довідка №5 КНП «Заставнівська багатопрофільна лікарня» Юрковецької сільської ради від 28.01.2023 року є також недопустимими доказами у справі.
Враховуючи викладене, докази, які б вказували на дотримання працівниками поліції порядку огляду ОСОБА_1 на стан алкогольного сп'яніння у справі відсутні.
Протокол про адміністративне правопорушення серії ААД №314205 від 28.01.2023 року за своєю формою та змістом відповідає положенням ст.256 КУпАП, і є найважливішим джерелом доказів у справах про адміністративні правопорушення, водночас, він не є самостійними беззаперечним доказом, а обставини викладені в ньому повинні бути перевірені за допомогою інших доказів, які б підтверджували вину особи, яка притягується до адміністративної відповідальності і не викликали сумніви.
За таких обставин, приходжу до висновку, що матеріали справи не містять достатніх доказів для доведення вини ОСОБА_2 у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст.130 КУпАП за обставин, викладених у протоколі про адміністративне правопорушення, залишають місце сумнівам, як наслідок, не узгоджується із стандартом доказування поза розумним сумнівом.
Відповідно до ст.ст.9, 245 КУпАП, особа може бути притягнута до адміністративної відповідальності лише за наявності в її діях події та складу адміністративного правопорушення, який має бути встановлений судом тільки після всебічної та повної оцінки всіх належних доказів по справі.
За відсутності події і складу адміністративного правопорушення провадження в справі про адміністративне правопорушення не може бути розпочато, а розпочате підлягає закриттю (п.1 ст.247 КУпАП).
Враховуючи те, що під час розгляду справи не підтверджено доказами наявність в діях ОСОБА_2 події та складу адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст.130 КУпАП, справа підлягає закриттю на підставі п.1 ст.247 КУпАП.
При цьому, на прийняте судом рішення не впливають зауваження захисника щодо порушення принципу безперервності долученого до справи відеозапису як доказу в цілому, оскільки він фіксує повну картину розвитку подій, не приховує важливі обставини справи, а отже визнання його недопустимим лише через недотримання принципу безперервності, суд вважає формальним підходом; щодо незаконної зупинки транспортного засобу під керуванням ОСОБА_1 , оскільки з відеозаписів 2023_01_28_222446_1.mov, GRQP010_00000020230128212215_0130, GRQP010_00000020230128222718_0136, вбачається, що зупинка транспортного засобу була здійснена навіть за декількох обставин: порушення ОСОБА_1 п.п.8.4.в ПДР, за що його в подальшому було притягнуто до адміністративної відповідальності за ст.122 ч.1 КУпАП (постанова від 28.01.2023 року), а також через пошкодження транспортного засобу, що могло свідчити про причетність водія до ДТП.
Керуючись ст.ст.40-1, 221, 247, 279, 280, 283-284 КпАП України, суддя
Закрити провадження по справі про притягнення ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , до адміністративної відповідальності за ч.1 ст.130 КпАП України на підставі п.1 ст.247 КУпАП за відсутності події та складу адміністративного правопорушення.
Постанова може бути оскаржена шляхом подачі апеляційної скарги до Чернівецького апеляційного суду через Заставнівський районний суд Чернівецької області протягом 10 днів з дня винесення.
Суддя О.Є. Вайновська