16.02.2023 Справа №607/2617/23
Слідчий суддя Тернопільського міськрайонного суду Тернопільської області ОСОБА_1 , за участю секретаря судового засідання ОСОБА_2 , розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Тернополі клопотання слідчого СВ Тернопільського РУП ГУНП в Тернопільській області лейтенанта поліції ОСОБА_3 , погоджене прокурором Тернопільської окружної прокуратури ОСОБА_4 , про тимчасовий доступ до речей та документів у кримінальному провадженні №12023211040000144 від 12.01.2023 за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 190 Кримінального кодексу України,
Слідчий Тернопільського РУП ГУНП в Тернопільській області ОСОБА_3 звернулась до слідчого судді Тернопільського міськрайонного суду Тернопільської області з вищевказаним клопотанням про надання тимчасового доступу до речей та документів, які містять охоронювану законом таємницю, а саме до інформації за період часу з 00:00 год. 11.01.2023 по дату постановлення ухвали, яка знаходиться в операторів телекомунікацій рухомого (мобільного) зв'язку стосовно абонентського номеру НОМЕР_1 .
Клопотання мотивоване тим, що 12.01.2023 невідома особа шляхом обману, та здійснення незаконних операцій, під приводом підтвердження попередніх переказів заволоділа грошовими коштами, які знаходилися на банківській картці АТ КБ « ІНФОРМАЦІЯ_1 » № НОМЕР_2 , чим спричинила ОСОБА_5 матеріальну шкоду на загальну суму 14910 грн. з'ясовано, що до потерпілого ОСОБА_5 надійшов телефонний дзвінок від невідомої особи, яка може бути причетна до вчинення даного кримінального правопорушення із мобільного номеру телефону НОМЕР_1 . Тому, з метою повного, неупередженого розслідування даного злочину та з метою встановлення причетної особи, яка вчинила дане кримінальне правопорушення, встановлення місця знаходження викраденого майна, пошуку доказів, необхідно отримати доступ до трафіку з'єднань за номером мобільного телефону оператора стільникового зв'язку ПрАТ « ІНФОРМАЦІЯ_2 » НОМЕР_1 .
У клопотанні слідчий також просить про його розгляд без участі представника ПрАТ « ІНФОРМАЦІЯ_3 » з підстав, передбачених ч.2 ст.163 КПК України.
У судове засідання слідчий ОСОБА_3 не з'явилася, подала заяву про розгляд клопотання без її участі, клопотання підтримує та просить задовольнити.
Дослідивши клопотання та додані до нього матеріали, слідчий суддя вважає, що заявлене клопотання підлягає до часткового задоволення, з таких підстав.
Відповідно до ч. 1 ст. 131 КПК України, заходи забезпечення кримінального провадження застосовуються з метою досягнення дієвості цього провадження.
Згідно з п. 5 ч. 2 ст. 131 КПК України одним із видів заходу забезпечення кримінального провадження є тимчасовий доступ до речей і документів.
Відповідно до положень ст. 159 КПК України, тимчасовий доступ до речей і документів полягає у наданні стороні кримінального провадження особою, у володінні якої знаходяться такі речі і документи, можливості ознайомитися з ними, зробити їх копії та вилучити їх (здійснити їх виїмку).
Тимчасовий доступ до електронних інформаційних систем або їх частин, мобільних терміналів систем зв'язку здійснюється шляхом зняття копії інформації, що міститься в таких електронних інформаційних системах або їх частинах, мобільних терміналах систем зв'язку, без їх вилучення.
Відповідно до п.п. 1, 2 ч. 5 ст. 163 КПК України, слідчий суддя, суд постановляє ухвалу про надання тимчасового доступу до речей і документів, якщо сторона кримінального провадження у своєму клопотанні доведе наявність достатніх підстав вважати, що ці речі або документи: перебувають або можуть перебувати у володінні відповідної фізичної або юридичної особи; самі по собі або в сукупності з іншими речами і документами кримінального провадження, у зв'язку з яким подається клопотання мають суттєве значення для встановлення важливих обставин у кримінальному провадженні.
Згідно з ч. 6 ст. 163 КПК України слідчий суддя, суд постановляє ухвалу про надання тимчасового доступу до речей і документів, які містять охоронювану законом таємницю, якщо сторона кримінального провадження, крім обставин, передбачених частиною п'ятою цієї статті, доведе можливість використання як доказів відомостей, що містяться в цих речах і документах, та неможливість іншими способами довести обставини, які передбачається довести за допомогою цих речей і документів.
Згідно п. 7 ч. 1 ст. 162 КПК України до охоронюваної законом таємниці, яка міститься в речах і документах, належить інформація, яка знаходиться в операторів та провайдерів телекомунікацій, про зв'язок, абонента, надання телекомунікаційних послуг, у тому числі отримання послуг, їх тривалості, змісту, маршрутів передавання тощо.
Відповідно до ст. 34 Закону України «Про телекомунікації» оператори телекомунікацій повинні забезпечувати і нести відповідальність за схоронність відомостей щодо споживача, отриманих при укладенні договору, наданих телекомунікаційних послуг, у тому числі отримання послуг, їх тривалості, змісту, маршрутів передавання тощо; а згідно з положеннями п. 7 ч. 1 ст. 39 вказаного Закону, саме на операторів телекомунікацій покладено обов'язок зберігати записи про надані телекомунікаційні послуги протягом строку позовної давності, визначеного законом, та надавати інформацію про надані телекомунікаційні послуги в порядку, встановленому законом.
Встановлено, що слідчим відділом Тернопільського РУ поліції ГУНП в Тернопільській області здійснюється досудове розслідування кримінального провадження №12023211040000144 від 12.01.2023 за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 190 КК України.
Обставини кримінального правопорушення, зазначені у клопотанні, підтверджуються зібраними в ході досудового розслідування доказами, зокрема: витягом з Єдиного реєстру досудових розслідувань №12023211040000245 від 23.01.2023; протоколом прийняття заяви ОСОБА_5 про вчинене кримінальне правопорушення від 12.01.2023; протоколом допиту потерпілого ОСОБА_5 від 13.01.2023.
Таким чином, слідчим суддею під час розгляду клопотання слідчого про дозвіл на тимчасовий доступ до речей та документів, встановлено, що речі та документи, які містять охоронювану законом таємницю, тимчасовий доступ до яких просить надати слідчий, можуть перебувати у володінні ПрАТ « ІНФОРМАЦІЯ_2 »; самі по собі, або в сукупності з іншими речами і документами кримінального провадження, в зв'язку з якими подається клопотання, мають суттєве значення для встановлення важливих обставин у кримінальному провадженні; можуть бути використані як докази відомостей, що містяться в цих речах і документах, доведено неможливість іншими способами довести обставини, які передбачається довести за допомогою цих речей і документів.
З урахуванням того, що зі змісту поданого клопотання та наданих матеріалів є достатні підстави вважати, що документи, тимчасовий доступ до яких просить слідчий, мають суттєве значення для встановлення обставин у кримінальному провадженні, забезпечать його повноту та об'єктивність, та беручи до уваги неможливість отримання відомостей в інший спосіб, клопотання слідчого слід задовольнити частково шляхом надання дозволу на тимчасовий до інформації, яка містить охоронювану законом таємницю та знаходиться в оператора телекомунікаційного рухомого (мобільного) зв'язку за період з 00:00 год. 11.01.2023 по 00:00 год. 11.02.2023.
Водночас, немає доцільності надавати тимчасовий доступ до інформації, яка містить охоронювану законом таємницю, за більший період часу, оскільки необхідність такого слідчим належним чином в клопотанні не обґрунтовано та не підтверджено достатніми доказами.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 107, 159, 163, 164, 309 КПК України, слідчий суддя -
Клопотання слідчого СВ Тернопільського РУП ГУНП в Тернопільській області лейтенанта поліції ОСОБА_3 , погоджене прокурором Тернопільської окружної прокуратури ОСОБА_4 , про тимчасовий доступ до речей та документів у кримінальному провадженні №12023211040000144 від 12.01.2023 за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 190 Кримінального кодексу України - задовольнити частково.
Надати старшому слідчому СВ Тернопільського РУП ГУНП в Тернопільській області ОСОБА_6 , старшому слідчому СВ Тернопільського РУП Г'УНП в Тернопільській області ОСОБА_7 , слідчому СВ Тернопільського РУП ГУНП в Тернопільській області ОСОБА_8 , старшому слідчому СВ Тернопільського РУП ГУНП в Тернопільській області ОСОБА_9 , слідчому СВ Тернопільського РУП ГУНП в Тернопільській області ОСОБА_10 , старшому слідчому СВ Тернопільського РУП ГУНП в Тернопільській області ОСОБА_11 , старшому слідчому СВ Тернопільського РУП ГУНП в Тернопільській області ОСОБА_12 , старшому слідчому СВ Тернопільського РУП ГУНП в Тернопільській області ОСОБА_13 , слідчому СВ Тернопільського РУП ГУНП в Тернопільській області ОСОБА_14 , старшому слідчому Тернопільського РУП ГУНП в Тернопільській області ОСОБА_15 , слідчому СВ Тернопільського РУП ГУНП в Тернопільській області ОСОБА_16 , слідчому СВ Тернопільського РУП ГУНП в Тернопільській області ОСОБА_17 , слідчому СВ Тернопільського РУП ГУНП в Тернопільській області ОСОБА_18 , слідчому СВ Тернопільського РУП ГУНП в Тернопільській області ОСОБА_19 , слідчому СВ Тернопільського РУП ГУНП в Тернопільській області ОСОБА_20 , старшому слідчому СВ Тернопільського РУП ГУНП в Тернопільській області ОСОБА_21 , слідчому СВ Тернопільського РУП ГУНП в Тернопільській області ОСОБА_22 , слідчому СВ Тернопільського РУП ГУНП в Тернопільській області ОСОБА_3 , слідчому СВ Тернопільського РУП ГУНП в Тернопільській області ОСОБА_23 , слідчому СВ Тернопільського РУП ГУНП в Тернопільській області ОСОБА_24 , слідчому СВ Тернопільського РУП ГУНП в Тернопільській області ОСОБА_25 , слідчому СВ Тернопільського РУП ГУНП в Тернопільській області ОСОБА_26 , слідчому СВ Тернопільського РУП ГУНП в Тернопільській області ОСОБА_27 , старшому слідчому СВ Тернопільського РУП ГУНП в Тернопільській області ОСОБА_28 , старшому слідчому СВ Тернопільського РУП ГУНП в Тернопільській області ОСОБА_29 дозвіл на проведення тимчасового доступу до інформації, яка містить охоронювану законом таємницю, а саме до інформації за період часу з 00:00 год. 11.01.2023 по 00:00 год. 11.02.2023, яка знаходиться в операторів телекомунікацій рухомого (мобільного) зв'язку:
Ідентифікаційні ознаки кінцевого обладнання споживачів телекомунікаційних послуг (абонентський номер, ІМЕІ), з яким відбувався сеанс зв'язку кінцевого обладнання споживача телекомунікаційних послуг з абонентським номером невідомої особи НОМЕР_1 ;
Тип з'єднання абонентів (вхідні, вихідні дзвінки, SMS (короткі текстові повідомлення), MMS (мультимедійні повідомлення), GPRS (передача інформації по незайнятій голосовим зв'язком смузі частот), вихід в мережу Інтернет, переадресація, з'єднання нульової тривалості;
Дата, час та тривалість з'єднань, у тому числі з'єднання нульової тривалості (неприйнятті виклики) абонента А;
Адреси розташування та ідентифікуючі ознаки базових станцій, які забезпечували зв'язок кінцевого обладнання споживачів телекомунікаційних послуг абонентів А;
За наявності контрактної угоди (або відповідної реєстрації) з абонентами А надати відомості про його особу;
Місцезнаходження абонентів з абонентським номером НОМЕР_1 та мобільних терміналів в період часу з 00 год. 00 хв. 11.01.2023 по 00:00 год. 11.02.2023, що перебуває у володінні ПрАТ « ІНФОРМАЦІЯ_2 » за адресою АДРЕСА_1 ;
Абонентські номери та IP адреси, які використовувались мобільними терміналами, вхідні та вихідні дзвінки, SMS (короткі текстові повідомлення), MMS (мультимедійні повідомлення), GPRS (передача інформації по незайнятій голосовим зв'язком смузі частот), переадресація, з'єднання нульової тривалості) та іншу інформацію, яка стосується вказаних мобільних терміналів;
Фінансові операції з зарахування, поповнення, переведення та виведення грошових коштів з використанням абонентського номеру мобільного телефону НОМЕР_1 із зазначенням отримувача грошових коштів, суми транзакцій, дати та часу виконання.
Надати можливість вилучити вищевказану інформацію, скопіювавши її на електронний носій.
У задоволенні решти вимог клопотання - відмовити.
Строк дії ухвали встановити протягом двох місяців з дня її постановлення.
У разі невиконання ухвали про тимчасовий доступ до речей і документів слідчий суддя, суд за клопотанням сторони кримінального провадження, якій надано право на доступ до речей і документів на підставі ухвали, має право постановити ухвалу про дозвіл на проведення обшуку згідно з положеннями цього Кодексу з метою відшукання та вилучення зазначених речей і документів.
Ухвала оскарженню не підлягає, заперечення проти неї може бути подане під час підготовчого провадження в суді.
Слідчий суддя Тернопільського міськрайонного суду Тернопільської області ОСОБА_1