ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД міста КИЄВА
01030, м.Київ, вул.Б.Хмельницького,44-Б тел. 284-18-98
Справа № 17/386-36/14-51/19718.08.10
За позовом Товариства з обмеженою відповідальністю “Докас”
до 1. Київської міської ради
2. Головного управління земельних ресурсів виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації)
про визнання договору оренди земельної ділянки укладеним та зобов'язання його зареєструвати
Суддя Пригунова А.Б.
Представники:
від позивача: не з'явився
від відповідача 1: Дорошенко О.С.
від відповідача 2: не з'явився
Позивач звернувся до Господарського суду міста Києва з вимогами про визнання укладеним між ТОВ “Докас” та КМР договору оренди земельної ділянки площею 0,23 га на перетині вул. Стрілецької та пров. Георгієвського, 9/11 у Шевченківському районі м. Києва, у доданій до заяви редакції, підписаній ТОВ “Докас” 30.08.07р., а земельну ділянку -такою, що передана з моменту набрання законної сили судовим рішенням, на умовах, визначених договором, а також про зобов'язання Головне управління земельних ресурсів виконавчого органу Київради (Київської міської державної адміністрації) зареєструвати договір оренди земельної ділянки з усіма додатками, що є його невід'ємними частинами, укладений між Орендодавцем -Київською міською радою та Орендарем -Товариством з обмеженою відповідальністю “Докас” у встановленому порядку. Позовні вимоги обґрунтовано безпідставним ухиленням відповідача 1 від підписання договору оренди земельної ділянки площею 0,23 га на перетині вул. Стрілецької та пров. Георгієвського, 9/11 у Шевченківському районі м. Києва, який у подальшому має бути зареєстрований відповідачем 2.
Рішенням Господарського суду м. Києва від 23.10.07р. у справі № 17/386 (суддя Кролевець О.А.) позовні вимоги задоволено, вирішено вважати укладеним між ТОВ “Докас” та КМР договір оренди земельної ділянки площею 0,23 га на перетині вул. Стрілецької та пров. Георгієвського, 9/11 у Шевченківському районі м. Києва, у редакції, підписаній ТОВ “Докас” 30.08.07р., а земельну ділянку -такою, що передана з моменту набрання законної сили судовим рішенням, на умовах, визначених вказаним договором, та зобов'язано відповідача 2 зареєструвати зазначений договір у встановленому порядку.
Постановою Вищого господарського суду України від 25.11.2009р. рішення Господарського суду м. Києва від 23.10.2007р. у справі № 17/386 скасовано, справу передано на новий розгляд до Господарського суду міста Києва.
Рішенням Господарського суду м. Києва від 25.01.10р. у справі № 17/386-36/13 (суддя Трофименко Т.Ю.) відмовлено в задоволенні позову в частині визнання укладеним, з дня набрання рішенням законної сили, договору оренди земельної ділянки площею 0,23 га на перетині вул. Стрілецької та пров. Георгіївського, 9/11 у Шевченківському районі м. Києва між Київською міською радою та ТОВ “Докас” в редакції, яка була підписана ТОВ “Докас” 30.08.2007р. та відповідає вимогам Закону України “Про оренду землі” та Типовому договору оренди землі, що затверджений постановою Кабінету Міністрів України № 220 від 03.03.2004р., а земельну ділянку такою, що передана, з моменту набрання чинності судовим рішенням на умовах, визначених договором. Провадження у справі в частині позовних вимог про зобов'язання Головного управління земельних ресурсів виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) зареєструвати договір оренди земельної ділянки з усіма додатками, що є його невід'ємними частинами, між Орендодавцем -Київською міською радою та Орендарем -Товариством з обмеженою відповідальністю “Докас” у встановленому порядку, припинено.
Не погоджуючись із рішенням Господарського суду м. Києва від 25.01.10р. у справі № 17/386-36/14, ТОВ “Докас” звернулося до Київського апеляційного господарського суду з апеляційною скаргою, у якій просило скасувати оскаржуване рішення та прийняти нове рішення, яким позов задовольнити повністю.
Постановою Київського апеляційного господарського суду від 29.03.10р. апеляційну скаргу ТОВ “Докас” задоволено частково, рішення Господарського суду м. Києва від 25.01.10р. у справі № 17/386-36/14 скасовано в частині відмови у задоволенні позовних вимог ТОВ «Докас»до КМР про визнання укладеним між ними договору оренди земельної ділянки площею 0,23 га на перетині вул. Стрілецької та пров. Георгієвського, 9/11 у Шевченківському районі м. Києва, у доданій до заяви редакції, підписаній ТОВ “Докас” 30.08.07р., а земельну ділянку -такою, що передана з моменту набрання законної сили судовим рішенням, на умовах, визначених вказаним договором, а провадження у справі № 17/386-36/14 в цій частині позову припинено. В іншій частині апеляційну скаргу ТОВ «Докас»залишено без задоволення, а рішення Господарського суду м. Києва від 25.01.10р. у справі № 17/386-36/14 -без змін.
Постановою Вищого господарського суду міста Києва від 30.06.10р. касаційну скаргу ТОВ «Докас»задоволено, постанову Київського апеляційного господарського суду від 29.03.10р. та рішення Господарського суду міста Києва від 25.01.10р. у справі № 17/386-36/14 скасовано, справу передано на новий розгляд до Господарського суду міста Києва.
Відповідно до резолюції Голови Господарського суду міста Києва від 29.07.10р. справу № 17/386-36/14 передано на новий розгляд судді Пригуновій А.Б.
Ухвалою Господарського суду м. Києва від 29.07.10р. суддею Пригуновою А.Б. прийнято справу № 17/386-36/14 до свого провадження, присвоєно їй № 17/386-36/14-51/197, призначено розгляд справи на 18.08.10р. за участю представників сторін, яких зобов'язано надати суду певні документи.
Представник позивача у судове засідання 18.08.10р. не з'явився, вимоги попередньої ухвали суду не виконав, витребуваних судом документів не надав, проте подав через канцелярію Господарського суду м. Києва клопотання про відкладення розгляду справи через неможливість участі його представника у даному судовому засіданні у зв'язку з хворобою.
Представник відповідача 1 у судовому засіданні надав відзив на позовну заяву, відповідно до якого просить суд відмовити у задоволені позовних вимог до КМР з тих підстав, що, по -перше, запропонована позивачем нормативна грошова оцінка земельної ділянки не погоджувалася з КМР, а по -друге, органи судового влади не уповноважені затверджувати (погоджувати) нормативну грошову оцінку земельної ділянки від якої залежить розмір орендної плати, яка є істотною умовою договору. Також представник відповідача 1 просить суд припинити провадження у справі в частині позовних вимог до Головного управління земельних ресурсів виконавчого органу Київради (Київської міської державної адміністрації), оскільки на момент звернення позивача до суду його права та законні інтереси порушені відповідачем 2 не були.
Представник відповідача 2 у судове засідання 18.08.10р. не з'явився, проте подав через канцелярію суду відзив на позовну заяву відповідно до якого заперечив проти заявлених позовних вимог з тих підстав, що на момент звернення позивача до суду із позовом до Головного управління земельних ресурсів виконавчого органу Київради (Київської міської державної адміністрації) не надходив укладений та підписаний між позивачем та КМР договір оренди земельної ділянки, який підлягає державній реєстрації.
Проаналізувавши матеріали справи, суд вважає за необхідне зазначити наступне.
Відповідно до ч. 3 ст. 22 Закону України "Про судоустрій України" місцеві господарські суди розглядають справи, що виникають з господарських правовідносин, а також інші справи, віднесені законом до їх підсудності.
Статтею 12 Господарського процесуального кодексу України визначена підвідомчість справ господарським судам.
Згідно з п. 1 ч. 1 ст. 1 Кодексу адміністративного судочинства України справа адміністративної юрисдикції - переданий на вирішення адміністративного суду публічно-правовий спір, у якому хоча б однією зі сторін є орган виконавчої влади, орган місцевого самоврядування, їхня посадова чи службова особа або інший суб'єкт, який здійснює владні управлінські функції на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень.
Отже, справою адміністративної юрисдикції є переданий на вирішення адміністративного суду публічно-правовий спір, який виник між двома (кількома) конкретними суб'єктами стосовно їхніх прав та обов'язків у конкретних правових відносинах, у яких хоча б один суб'єкт законодавчо уповноважений владно керувати поведінкою іншого (інших) суб'єктів, а ці суб'єкти відповідно зобов'язані виконувати вимоги та приписи такого владного суб'єкта (п. 5.1. рекомендації Вищого господарського суду України від 27.06.2007 р. № 04-5/120 "Про деякі питання підвідомчості і підсудності справ господарським судам").
Відповідно до п. 1 ч. 1 ст. 17 Кодексу адміністративного судочинства України компетенція адміністративних судів поширюється на спори фізичних чи юридичних осіб із суб'єктом владних повноважень щодо оскарження його рішень (нормативно-правових актів чи правових актів індивідуальної дії), дій чи бездіяльності.
Поняття "суб'єкт владних повноважень" визначено статтею 3 Кодексу адміністративного судочинства України, згідно з якою це - орган державної влади, орган місцевого самоврядування, їхня посадова чи службова особа, інший суб'єкт при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень.
Таким чином, необхідною ознакою суб'єкта владних повноважень є здійснення цим суб'єктом владних управлінських функцій, причому ці функції повинні здійснюватися відповідним суб'єктом саме у тих правовідносинах, у яких виник спір.
Якщо суб'єкт (у тому числі орган державної влади, орган місцевого самоврядування, їхня посадова чи службова особа) у спірних правовідносинах не здійснює зазначених владних управлінських функцій (щодо іншої особи, яка є учасником спору), то такий суб'єкт не перебуває "при здійсненні управлінських функцій" і не має встановлених нормами КАС України ознак суб'єкта владних повноважень і, отже, спір за участю останнього повинен вирішуватися господарським судом.
Таким чином, від справ господарської юрисдикції за участю суб'єктів господарської діяльності і суб'єктів владних повноважень адміністративні справи відрізняються особливим змістом правовідносин між сторонами та предметом позовних вимог (Рекомендація Вищого господарського суду України від 27.06.2007 р. № 04-5/120 "Про деякі питання підвідомчості і підсудності справ господарським судам").
За змістом статті 654 ЦК зміна умов договору вчиняється в такій самій формі, що й договір.
Правочин підлягає державній реєстрації лише у випадках, встановлених законом. Такий правочин є вчиненим з моменту його державної реєстрації (ст. 210 ЦК України).
Оскільки відповідно до статті 20 Закону "Про оренду землі" укладений договір оренди землі підлягає державній реєстрації, то зміни, які вносяться шляхом укладення додаткової угоди до договору оренди землі, також підлягають державній реєстрації.
Згідно з підпунктом 2 пункту б ст. 33 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні»до відання виконавчих органів сільських, селищних, міських рад належать делеговані повноваження: реєстрація суб'єктів права власності на землю; реєстрація права користування землею і договорів на оренду землі; видача документів, що посвідчують право власності і право користування землею.
Відповідно до постанови Кабінету Міністрів України "Про затвердження Порядку державної реєстрації договорів оренди землі" від 25.12.98 р. № 2073 державна реєстрація договорів оренди є офіційним визнанням і підтвердженням державою факту виникнення або припинення права оренди земельних ділянок. Державна реєстрація договорів оренди проводиться виконавчим комітетом сільської, селищної та міської ради, Київською та Севастопольською міськими державними адміністраціями за місцем розташування земельної ділянки. Забезпечення реєстрації договорів оренди покладається на відповідні державні органи земельних ресурсів: районні відділи земельних ресурсів; управління (відділи) земельних ресурсів у містах обласного і районного підпорядкування; Київське і Севастопольське міське управління земельних ресурсів.
Згідно з п. 3.13. Рішення Київської міської ради України "Про затвердження Положення про Головне управління земельних ресурсів виконавчого органу Київради (Київської міської державної адміністрації)") від 19.12.2002 р. № 182/342 Головне управління земельних ресурсів виконавчого органу Київради (Київської міської державної адміністрації) організовує видачу державних актів на право власності на землю і право постійного користування землею, оформлення та видачу договорів оренди (суборенди) земельних ділянок, здійснює реєстрацію договорів оренди землі.
Отже, відповідач 2 виконує делеговані йому виконавчим органом місцевого самоврядування повноваження щодо реєстрації договорів оренди землі.
Таким чином, відповідач у розумінні п. 7 ст. 3 КАС України є суб'єктом владних повноважень.
Враховуючи вищенаведені обставини, зважаючи на суб'єктний склад та характер правовідносин, суд дійшов висновку, що спір про зобов'язання Головного управління земельних ресурсів виконавчого органу Київради (Київської міської державної адміністрації) зареєструвати договір оренди земельної ділянки з усіма додатками, що є його невід'ємними частинами, укладений між Орендодавцем -Київською міською радою та Орендарем -Товариством з обмеженою відповідальністю “Докас” у встановленому порядку у даній справі підвідомчий суду, до компетенції якого належить розгляд адміністративних справ.
Відповідно до п. 1 ч. 1 ст. 80 Господарського процесуального кодексу України господарський суд припиняє провадження у справі, якщо спір не підлягає вирішенню в господарських судах України.
Таким чином, суд дійшов висновку про те, що позовні вимоги Товариства з обмеженою відповідальністю “ДОКАС” до Головного управління земельних ресурсів виконавчого органу Київради (Київської міської державної адміністрації) в частині зобов'язання останнього зареєструвати договір оренди земельної ділянки з усіма додатками, що є його невід'ємними частинами, укладений між Орендодавцем -Київською міською радою та Орендарем -Товариством з обмеженою відповідальністю “Докас” у встановленому порядку не підлягають вирішенню в господарських судах, у зв'язку з чим провадження у справі в цій частині підлягає припиненню.
Керуючись п. 1 ч. 1 ст. 80, ст. 86 ПК України, Господарський суд міста Києва, -
1. Провадження у справі № 17/386-36/14-51/197 в частині зобов'язання Головного управління земельних ресурсів виконавчого органу Київради (Київської міської державної адміністрації) зареєструвати договір оренди земельної ділянки з усіма додатками, що є його невід'ємними частинами, укладений між Орендодавцем -Київською міською радою та Орендарем -Товариством з обмеженою відповідальністю “Докас” у встановленому порядку припинити.
2. Примірники даної ухвали направити учасникам судового процесу.
Дана ухвала може бути оскаржена у порядку, передбаченому чинним законодавством України.
Суддя Пригунова А.Б.