23 лютого 2023 року м. Чернігів Справа № 620/1762/23
Суддя Чернігівського окружний адміністративний суду Ткаченко О.Є., розглянувши у порядку письмового провадження в приміщенні суду питання про зупинення провадження у справі за позовом ОСОБА_1 до Територіального управління Служби судової охорони у Чернігівської області про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити певні дії,
ОСОБА_1 звернувся до суду з адміністративним позовом до Територіального управління Служби судової охорони у Чернігівської області, в якому просить:
визнати протиправною відмову Територіального управління Служби судової охорони у Чернігівській області, викладену у листі від 25 січня 2023 року № 55.06-10 у проведенні нарахування та виплати ОСОБА_2 частини грошового забезпечення, а саме додаткової винагороди, установленої постановою Кабінету Міністрів України від 28.02.2022 №168 “Питання деяких виплат військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу, поліцейським та їх сім'ям під час дії воєнного стану”, за період несення служби із 24.02.2022 року;
зобов'язати Територіальне управління Служби судової охорони у Чернігівській області нарахувати та виплатити ОСОБА_2 частину грошового забезпечення, а саме додаткову винагороду передбачену постановою Кабінету Міністрів України від 28.02.2022 №168 “Питання деяких виплат військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу, поліцейським та їх сім'ям під час дії воєнного стану” за період несення служби з 24 лютого 2022 року по 31 грудня 2022 року у розмірі 30 000 (тридцять тисяч) гривень, щомісячно, а за період несення служби з 01 січня 2023 року по 20 січня 2023 року в розмірі 10 000 (десять тисяч) гривень пропорційно в розрахунку на місяць.
Ухвалою судді Чернігівського окружного адміністративного суду Ткаченко О.Є. від 23.01.2023 відкрито провадження по справі.
Відповідно до п. 9 ч. 2 ст. 236 Кодексу адміністративного судочинства України суд має право зупинити провадження у справі у разі розгляду типової справи і оприлюднення повідомлення Верховного Суду про відкриття провадження у зразковій справі - до набрання чинності рішенням Верховного Суду у зразковій справі.
Пунктами 21, 22 ч. 1 ст. 4 Кодексу адміністративного судочинства України визначено, що типові адміністративні справи - адміністративні справи, відповідачем у яких є один і той самий суб'єкт владних повноважень (його відокремлені структурні підрозділи), спір у яких виник з аналогічних підстав, у відносинах, що регулюються одними нормами права, та у яких позивачами заявлено аналогічні вимоги. Зразкова адміністративна справа - типова адміністративна справа, прийнята до провадження Верховним Судом як судом першої інстанції для постановлення зразкового рішення
Відповідно до ч. 1 ст. 290 Кодексу адміністративного судочинства України, якщо у провадженні одного або декількох адміністративних судів перебувають типові адміністративні справи, кількість яких визначає доцільність ухвалення зразкового рішення, суд, який розглядає одну чи більше таких справ, може звернутися до Верховного Суду з поданням про розгляд однієї з них Верховним Судом як судом першої інстанції.
Разом з цим, ч. 7 цієї статті Кодексу адміністративного судочинства України встановлено, що ухвала про відкриття Верховним Судом провадження у зразковій справі публікується на офіційному веб-порталі судової влади України, а також в одному із загальнодержавних друкованих засобів масової інформації не пізніше ніж за десять днів до дати судового засідання для розгляду зразкової справи.
Згідно ч. 1 ст. 291 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, який розглядає типову справу, має право зупинити провадження за клопотанням учасника справи або за власною ініціативою у випадку, якщо Верховним Судом відкрито провадження у відповідній зразковій справі.
Судом встановлено, що на офіційному веб-порталі “Судова влада України” оприлюднена ухвала Верховного Суду від 07.11.2022 про відкриття провадження у зразковій справі № 260/3564/22 (№ Пз/990/4/22) за позовом фізичної особи до Територіального Управління Служби судової охорони у Закарпатській області (далі - ТУ ССО у Закарпатській області), в якому просив: визнати протиправними дії відповідача щодо не нарахування та невиплати йому додаткової винагороди, передбаченої постановою Кабінету Міністрів України від 28 лютого 2022 року №168 “Питання деяких виплат військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу, поліцейським та їх сім'ям під час дії воєнного стану” (далі - постанова КМУ №168); зобов'язати ТУ ССО у Закарпатській області здійснити нарахування та виплатити йому суми такої винагороди, починаючи з 24 лютого 2022 року.
Отже, враховуючи, що дана справа має ознаки типової відповідно до положень пункту 21 статті 4 Кодексу адміністративного судочинства України, а саме: відповідачем у них є один і той самий суб'єкт владних повноважень (його відокремлені структурні підрозділи), спір виник з аналогічних підстав, у відносинах, що регулюються одними нормами права, позивачем заявлено аналогічні вимоги, тому суд дійшов висновку про необхідність зупинення провадження в справі до набрання законної сили рішенням Верховного Суду у зразковій справі.
Керуючись статтями 236, 241, 248 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
Провадження у справі №620/1762/23 зупинити до набрання законної сили рішенням Верховного Суду у зразковій справі №260/3564/22 (№Пз/990/4/22).
Копію ухвали направити учасникам справи.
Ухвала суду набирає законної сили негайно після її підписання та може бути оскаржена в порядку, встановленому ст.ст. 294-297 КАС України.
Суддя О.Є. Ткаченко