23 лютого 2023 р. м. Чернівці Справа №600/3008/22-а
Чернівецький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Григораша В.О., розглянувши в порядку письмового провадження за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до військової частини НОМЕР_1 про визнання протиправним рішення та зобов'язання вчинити певні дії, -
31.08.2022 до Чернівецького окружного адміністративного суду надійшов адміністративний позов ОСОБА_1 (позивач) до військової частини НОМЕР_1 (відповідач) з такими позовними вимогами:
визнати нечинним рішення гарнізонної ВЛК військової частини НОМЕР_1 , викладеного в Постанові та Довідці гарнізонної ВЛК військової частини НОМЕР_1 за №756 від 01.08.2022 щодо подальшої придатності до військової служби ОСОБА_1 ;
зобов'язати гарнізонну ВЛК військової частини НОМЕР_1 скерувати ОСОБА_1 на додаткове медичне обстеження ВЛК для прийняття відповідного рішення щодо подальшої придатності до військової служби згідно встановленого стану здоров'я.
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що не погоджується із оскаржуваним рішенням ВЛК військової частини НОМЕР_1 , викладеним у постанові та довідці гарнізонної ВЛК військової частини НОМЕР_1 за №756 від 01.08.2022, згідно якого його визнано придатним до військової служби, оскільки за своїм вкрай негативним станом здоров'я після поранення він не може ходити, а тим більше не в змозі виконувати покладені на нього обов'язки кулеметника гірсько-штурмового відділення гірсько-штурмового взводу гірсько-штурмової роти військової частини по місцю служби.
Посилався на те, що при винесені оскаржуваної Постанови та Довідки за №756 від 01.08.2022 відповідачем не було враховано отриману внаслідок бойових дій та доведено документально медичними висновками хронічну двобічну після травматичну нейросенсорну приглухуватість першого ступеня зі стійким зниженням слуху при сприйнятті шепітної мови на відстані до 3 м на обидва вуха, що додатково унеможливлює виконання ним покладених на нього обов'язків кулеметника.
Вказував, що прийняття оскаржуваного рішення лише на підставі статті 36в графи ІІ Розладу хвороб, графи - 7 ТДВ Б є неповним, оскільки з урахуванням отриманого поранення та його наслідків для його здоров'я уповноваженим органом не було взято до уваги те, що внаслідок поранення у нього деформувалась стопа, що супроводжується больовим синдромом та порушенням статики, оскільки він не може носити стандартне взуття.
Вважає, що головою та членами гарнізонної ВЛК військової частини НОМЕР_1 здійснений медичний огляд всупереч вимогам Положення №402, що призвело до надання необґрунтованого висновку.
На думку позивача, для прийняття остаточного рішення щодо його придатності до військової служби не були враховані положення статті 62 графи ІІ Розладу хвороб, що є суттєвим для прийняття остаточного обґрунтованого рішення щодо його подальшої придатності до військової служби.
Крім того, вказував, що уповноваженими особами порушені приписи пункту 6.9 Положення №402, де чітко зазначено, що при медичному огляді військовослужбовців метод індивідуальної оцінки придатності їх до військової служби повинен застосовуватись у кожному випадку.
Також, при прийнятті оскаржуваної Постанови та Довідки, як стверджував позивач, не були враховані вимоги п. 6.10 Положення №402 де передбачено, що медичний огляд військовослужбовців, які отримали захворювання, травми (поранення, каліцтва, контузії) з метою визначення ступеня придатності до військової служби проводиться при визначеному лікарсько-експертному наслідку (результаті) захворювання, травми (поранення, каліцтва, контузії).
Зазначав, що незважаючи на його прохання, відповідачем не були застосовані вимоги передбачені в п. 6.11 Положення №402, відповідач не ухвалив постанову про відпустку за станом здоров'я та не оформив її довідкою ВЛК, що прямо передбачено Положенням.
Крім того, у порушення п. 6.12 Положення №402 Постанова ВЛК та Довідка ВЛК за №756 від 01.08.2022 щодо його придатності до військової служби підписані тільки головою ВЛК та секретарем - сержантом в/сл за контрактом, який не є секретарем з середньою медичною освітою, як то прямо передбачено пунктом 2.6.2 Положення №402.
Вказував, що оскаржуване ним рішення, оформлених Постановою та Довідкою за №756 від 01.08.2022 прийнято всупереч вимогам профільного Положення, що призводить до висновку про не дотримання відповідачем процедури прийняття такого висновку на підставі Положення №402.
Відповідач, не погоджуючись з позовними вимогами, подав до суду відзив на позовну заяву, в якому зазначив, що травму позивача пов'язали із захистом Батьківщини.
Щодо вогнепальних осколкових сліпих поранень м'яких тканин правої гомілки з наявністю сторонніх тіл, то позивач був оглянутий хірургом військової частини НОМЕР_1 , де було визнано недоцільним видалення дрібних осколків, оскільки ризик проведення операції перевищує очікуваний результат.
Вказував, що ВЛК прийняла рішення відповідно до статті 36В Розладу хвороб додаток 1 Положення 402. У позивача зниження слуху при сприйнятті шепітної мови на відстані до 3 м на обидва вуха, тобто для того, щоб визначити придатність до військової служби з обмеженням у позивача повинні бути симптоми зазначені у статті 36Б.
Щодо вогнепального поранення правої нижньої кінцівки позивача, то посада кулеметника гірсько-штурмового відділення гірсько-штурмового взводу гірсько-штурмової роти військової частини № НОМЕР_2 за якою закріплений позивач не відноситься до частини та підрозділів спеціального призначення, високомобільних військ, морської піхоти, повітрянодесантних частин, державної прикордонної служби України, частин та підрозділів спеціального призначення МВС України. Військова частина № НОМЕР_2 , в якій проходить службу позивач відноситься до інших частин Збройних Сил України згідно додатку 3 таблиці "Б" Положення №402.
Посилаючись на Положення №402 відповідач зазначав, що у разі коли є незаперечні дані, що здатність до проходження військової служби за станом здоров'я не відновиться, постанова ВЛК про потребу військовослужбовців у відпустці за станом здоров'я не приймається, а вирішується питання про придатність їх до військової служби.
Вказував, що госпітальна та гарнізонна ВЛК військової частини НОМЕР_1 наділена вичерпним переліком повноважень і не уповноважена направляти на додаткове медичне обстеження ВЛК. Позивач повинен був звернутись до 16 регіональної ВЛК для проведення повторного або контрольного медичного огляду, а у разі не згоди з рішенням регіональної ВЛК, звернутись із скаргою до ЦВЛК або до суду. Однак, позивачем не надано доказів звернення до регіональної ВЛК для перегляду висновку відповідача і позивач не скористався своїм правом на проведення повторного медичного огляду щодо придатності до військової служби, чим, на думку відповідача, передчасно звернувся з позовом не врегулювавши в досудовому порядку оспорювані рішення відповідача.
Разом із цим, командиром військової частини НОМЕР_1 подано до суду письмові пояснення по справі, згідно яких вказував, що під час прийняття рішення гарнізонною військово-лікарською комісією військової частини НОМЕР_1 щодо придатності до військової служби ОСОБА_1 дотримано процедуру прийняття такого висновку, зокрема на підставі Положення №402.
Ухвалою Чернівецького окружного адміністративного суду від 02.09.2022 розгляд справи призначено в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами, за відсутності клопотання будь-якої зі сторін про інше.
Ухвалою Чернівецького окружного адміністративного суду від 02.09.2022 заяву про забезпечення позову у справі за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Гарнізонної ВЛК військової частини НОМЕР_1 про визнання протиправним рішення та зобов'язання вчинити певні дії, - задоволено. Зупинено дію Постанови №756 від 01.08.2022 та Довідки №756 від 01.08.2022 Гарнізонної ВЛК військової частини НОМЕР_1 , згідно яких ОСОБА_1 є придатним до несення військової служби, - до набрання законної сили рішенням суду у справі №600/3008/22-а.
Ухвалою Чернівецького окружного адміністративного суду від 13.09.2022 клопотання представника Гарнізонної ВЛК військової частини НОМЕР_1 про розгляд справи № 600/3008/22-а у судовому засіданні з повідомленням сторін задоволено. Призначено справу до розгляду в судовому засіданні на 10:00 год. 04.10.2022 з повідомленням (викликом) сторін.
У судовому засіданні призначеному на 04.10.2022 судом оголошено перерву до 10:00 год. 20.10.2022.
Судове засідання призначене на 20.10.2022 відкладене на 12:00 год. 08.11.2022, у зв'язку із оголошенням повітряної тривоги у Чернівецькій області.
В судовому засіданні призначеному на 08.11.2022 представники відповідача не заперечували щодо продовження розгляду справи в порядку письмового провадження.
Позивач та його представник в судове засідання не з'явилися, хоча були належним чином повідомлені про дату, час та місце проведення судового засідання.
Відповідно до ч. 3 ст. 194 КАС України учасник справи має право заявити клопотання про розгляд справи за його відсутності. Якщо таке клопотання заявили всі учасники справи, судовий розгляд справи здійснюється в порядку письмового провадження на підставі наявних у суду матеріалів.
Відповідно до п. 1 ч. 3 ст. 205 КАС України, якщо учасник справи або його представник були належним чином повідомлені про судове засідання, суд розглядає справу за відсутності такого учасника справи у разі неявки в судове засідання учасника справи (його представника) без поважних причин або без повідомлення причин неявки.
За клопотанням представника відповідача та зважаючи на неявку позивача та його представника, суд продовжив розгляд справи в порядку письмового провадження.
Перевіривши матеріали справи, встановивши фактичні обставини в справі, на яких ґрунтуються позовні вимоги та заперечення, дослідивши та оцінивши надані докази в сукупності, проаналізувавши законодавство, яке регулює спірні правовідносини, суд дійшов висновку про відсутність підстав для задоволення позовних вимог, виходячи з наступного.
Судом встановлено такі обставини у справі та відповідні їм правовідносини.
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , є громадянином України, про що свідчить паспорт громадянина України серії НОМЕР_3 , виданий Садгірським РВ УМВС України в Чернівецькій області (а.с.28). Відповідно до посвідчення серії НОМЕР_4 від 20.03.2019, виданого Управлінням персоналу штабу військової частини № НОМЕР_5 , позивач є учасником бойових дій (а.с.13).
Згідно витягу з наказу командира військової частини НОМЕР_6 (по стройовій частині) від 10.09.2018 №253 солдата ОСОБА_1 направленого із Чернівецького МВК Чернівецької області для підписання контракту і призначеного на посаду кулеметника гірсько-штурмового відділення гірсько-штурмового взводу гірсько-штурмової роти військової частини НОМЕР_6 (військової частини НОМЕР_7 військової частини НОМЕР_8 ), який прибув із Чернівецького МВК Чернівецької області, з 10.09.2018 зараховано до списків військової частини НОМЕР_6 , всіх видів забезпечення та вирішено вважати таким, що приступив до виконання службових обов'язків (а.с.17).
10.09.2021 між Міністерством оборони України в особі командира військової частини НОМЕР_7 полковником ОСОБА_2 з одного боку та громадянином України (військовослужбовцем) солдатом ОСОБА_1 з іншого боку укладено контракт про проходження громадянами України військової служби у Збройних Силах України на посадах осіб рядового складу (а.с.15-16).
Судом встановлено, що згідно перевідного епікризу із медичної карти амбулаторного (стаціонарного) хворого №4930 від 19.05.2022, позивачу проведено операцію, первинну хірургічну обробку вогнепальних ран правової гомілки (а.с. 18).
29.06.2022 військовою частиною НОМЕР_6 видано довідку про обставини травми (поранення, контузії, каліцтва) солдата ОСОБА_1 , згідно якої вогнепальні осколкові сліпі поранення м'яких тканин правої гомілки з наявністю сторонніх тіл від 18.05.2022 за обставин: близько 07:30 год 18.05.2022 підрозділи зі складу БТГР 200 МСБР РФ здійснювали першу спробу прорвати оборону 3 ГШР з ВВП РВП в н.п. Дементіївка Харківської області, проте, їх дії успіху не мали, противник здійснив відхід своїх підрозділів. В результаті бою отримав поранення солдат ОСОБА_1 .. Поранення пов'язане з проходженням військової служби та захистом Батьківщини. Під час виконання бойового завдання військовослужбовець не перебував в стані алкогольного чи наркотичного сп'яніння та знаходився в засобах індивідуального захисту (бронежилет та кевларовий шолом) (а.с.138.)
Згідно виписки із медичної карти амбулаторного (стаціонарного) хворого №1311 від 30.06.2022 позивач у період з 19.05.2022 по 30.06.2022 перебував на стаціонарному лікуванні в Харківському обласному клінічному спеціалізованому диспансері радіаційного захисту населення із діагнозом вогнепальні осколкові сліпі поранення м'яких тканин правової гомілки з наявністю сторонніх тіл від 18.05.2022: Первинна хірургічна обробка вогнепальних ран правої гомілки. Операція 30.05.2022: Вторинна хірургічна обробка вогнепальної рани правої гомілки, накладення вторинних швів (а.с. 19).
Як вбачається із матеріалів справи, 05.07.2022 позивача оглянув хірург в/ч НОМЕР_1 та визначено діагноз стан після операцій: 1) первинної хірургічної обробки ран правої гомілки та стопи з видаленням металевого осколка із стопи (18.05.2022); 2) повторної хірургічної обробки з накладенням вторинних ранніх швів на рану тильної поверхні правої стопи (30.05.2022) з приводу вогнепального осколкового сліпого поранення (18.05.2022) м'яких тканин тильної поверхні правої стопи та задньої поверхні правої гомілки з наявністю дрібних металевих осколків, лімфатичний набряк правої гомілки та стопи. Визначено потребу подальшого реабілітаційного лікування (а.с.20).
У період з 05.07.2022 по 20.07.2022 позивач госпіталізований за направленням в/ч НОМЕР_6 та консультації хірурга в/ч НОМЕР_1 для реабілітаційного лікування у госпіталь для ветеранів війни із діагнозом стан після операцій: 1) первинної хірургічної обробки ран правої гомілки та стопи з видаленням металевого осколка із стопи (18.05.2022); 2) повторної хірургічної обробки з накладенням вторинних ранніх швів на рану тильної поверхні правої стопи (30.05.2022) з приводу вогнепального осколкового сліпого поранення (18.05.2022) м'яких тканин тильної поверхні правої стопи та задньої поверхні правої гомілки з наявністю дрібних металевих осколків. Лімфатичний набряк правої гомілки та стопи. Супутній діагноз: двобічна хронічна сенсоневральна приглухувасть, що підтверджується випискою із медичної карти стаціонарного хворого №1415 від 20.07.2022 (а.с. 21).
Враховуючи стан позивача, начальником медичної служби, начальником медичного пункту в/ч НОМЕР_6 ОСОБА_3 зроблено висновок про доцільність направлення позивача на військову лікарську комісію з метою визначення придатності до військової служби (а.с. 136).
21.07.2022 військовою частиною НОМЕР_6 направлено позивача на проходження військово-лікарської комісії для визначення придатності до проходження військової служби у збройних Силах України із попереднім діагнозом: вогнепальні осколкові сліпі поранення м'яких тканин правової гомілки з наявністю сторонніх тіл від 18.05.2022. Первинна хірургічна обробка вогнепальних ран правої гомілки. Операція 30.05.2022. Вторинна хірургічна обробка вогнепальної рани правої гомілки, накладання вторинних швів (а.с. 135).
01.08.2022 гарнізонною ВЛК військової частини НОМЕР_1 винесено Постанову №756, згідно якої позивачу встановлено діагноз незміцнілі післяопераційні рубці (чотири) правої нижньої кінцівки після первинної хірургічної обробки (18.05.2022) вогнепальних ран; вторинної хірургічної обробки (30.05.2022) вогнепальних ран з накладанням вторинних швів внаслідок вогнепальних осколкових сліпих поранень (18.05.2022) м'яких тканин правої гомілки з наявністю сторонніх тіл. Хронічна двобічна після травматична нейросенсорна приглухувасть першого ступеня зі стійким зниженням слуху при сприйнятті шепітної мови на відстані до 3 м на обидва вуха.
Встановлено, що поранення, травма, так, пов'язані із захистом Батьківщини.
На підставі статті 36в графи ІІ Розкладу хвороб, графи - 7 ТДВ - Б визначено, що позивач придатний до військової служби (а.с.41).
Згідно Довідки військово-лікарської комісії від 01.08.2022 №756 позивач придатний до військової служби (а.с.42).
29.08.2022 позивач звернувся до Центральної військо-Лікарської комісії Збройних Сил України із скаргою, в якій просив скасувати рішення гарнізонної комісії ВЛК військової частини НОМЕР_1 , викладеного в Постанові та Довідці гарнізонної комісії ВЛК військової частини НОМЕР_1 за №№756 від 01.08.2022 щодо його придатності до військової служби; скерувати його на додаткове повне медичне обстеження для встановлення фактичного стану його здоров'я після поранення (18.05.2022), яке відповідає дійсності та для прийняття відповідного рішення щодо його подальшої придатності до військової служби згідно чинного законодавства (а.с.120).
В той же час, не погоджуючись з рішенням гарнізонної ВЛК військової частини НОМЕР_1 , викладеним в Постанові та Довідці гарнізонної ВЛК військової частини НОМЕР_1 за №756 від 01.08.2022 щодо його подальшої придатності до військової служби, 31.08.2022 позивач звернувся до суду із цим позовом.
До спірних правовідносин суд застосовує наступні положення законодавства та робить висновки по суті спору
Частиною 2 статті 19 Конституції України обумовлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно положень ч. 2 ст. 2 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Суд перевіряє дотримання вказаних критеріїв суб'єктом владних повноважень при прийнятті оскаржуваного рішення, вчиненні дій чи допущенні бездіяльності.
За приписами статті 1 Закону України від 21.10.1993 №3543-XII "Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію" (далі - Закон України №3543-XII) мобілізація - комплекс заходів, здійснюваних з метою планомірного переведення національної економіки, діяльності органів державної влади, інших державних органів, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ і організацій на функціонування в умовах особливого періоду, а Збройних Сил України, інших військових формувань, Оперативно-рятувальної служби цивільного захисту - на організацію і штати воєнного часу. Мобілізація може бути загальною або частковою та проводиться відкрито чи приховано.
Цією ж статтею Закону України №3543-XII визначено, що особливий період - період функціонування національної економіки, органів державної влади, інших державних органів, органів місцевого самоврядування, Збройних Сил України, інших військових формувань, сил цивільного захисту, підприємств, установ і організацій, а також виконання громадянами України свого конституційного обов'язку щодо захисту Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України, який настає з моменту оголошення рішення про мобілізацію (крім цільової) або доведення його до виконавців стосовно прихованої мобілізації чи з моменту введення воєнного стану в Україні або в окремих її місцевостях та охоплює час мобілізації, воєнний час і частково відбудовний період після закінчення воєнних дій.
Статтею 1 Закону України "Про оборону України", передбачено, що воєнний стан - це особливий правовий режим, що вводиться в Україні або в окремих її місцевостях у разі збройної агресії чи загрози нападу, небезпеки державній незалежності України, її територіальній цілісності та передбачає надання відповідним органам державної влади, військовому командуванню та органам місцевого самоврядування повноважень, необхідних для відвернення загрози та забезпечення національної безпеки, а також тимчасове, зумовлене загрозою, обмеження конституційних прав і свобод людини і громадянина та прав і законних інтересів юридичних осіб із зазначенням строку дії цих обмежень.
Указом Президента України № 54/2022 "Про введення воєнного стану в Україні" введено в Україні воєнний стан із 05 години 30 хвилин 24 лютого 2022 року. Указом Президента України від 14.03.2022 №133/22 "Про продовження строку дії воєнного стану в Україні" продовжено строку дії воєнного стану в Україні з 05 години 30 хвилин 26 березня 2022 року строком на 30 діб. Указом Президента України від 18.04.2022 №259/2022 "Про продовження строку дії воєнного стану в Україні" продовжено строк дії воєнного стану в Україні з 05 години 30 хвилин 25 квітня 2022 року строком на 30 діб. Указом Президента України від 17.05.2022 №341/2022 "Про продовження строку дії воєнного стану в Україні" продовжено строку дії воєнного стану в Україні з 05 години 30 хвилин 25 травня 2022 року строком на 90 діб. Указом Президента України від 12.08.2022 №573/2022 "Про продовження строку дії воєнного стану в Україні" продовжено строку дії воєнного стану в Україні з 05 години 30 хвилин 23 серпня 2022 року строком на 90 діб. Указом Президента України від 07.11.2022 №757/2022 "Про продовження строку дії воєнного стану в Україні" продовжено строку дії воєнного стану в Україні з 05 години 30 хвилин 21 листопада 2022 року строком на 90 діб.
Відтак, на момент розгляду адміністративної справи правовий режим воєнного стану в Україні продовжено та не скасовано, а відповідно під час розгляду справи застосуванню підлягає законодавство, що регулює порядок призову на військову службу по мобілізації в умовах воєнного стану.
Правове регулювання відносин між державою і громадянами України у зв'язку з виконанням ними конституційного обов'язку щодо захисту Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України, а також загальні засади проходження в Україні військової служби визначено Законом України "Про військовий обов'язок і військову службу" від 25.03.1992 №2232-XII (далі - Закон №2232-XII).
Відповідно до частини першої статті 1 Закону №2232-XII захист Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України є конституційним обов'язком громадян України.
Згідно з частинами другою, третьою статті 1 Закону №2232-XII військовий обов'язок установлюється з метою підготовки громадян України до захисту Вітчизни, забезпечення особовим складом Збройних Сил України, інших утворених відповідно до законів України військових формувань, а також правоохоронних органів спеціального призначення (далі - Збройні Сили України та інші військові формування), посади в яких комплектуються військовослужбовцями. Військовий обов'язок включає: підготовку громадян до військової служби; приписку до призовних дільниць; прийняття в добровільному порядку (за контрактом) та призов на військову службу; проходження військової служби; виконання військового обов'язку в запасі; проходження служби у військовому резерві; дотримання правил військового обліку.
Від виконання військового обов'язку громадяни України звільняються на підставах, визначених цим Законом (ч. 5 ст. 1 Закону №2232-XII).
Відповідно до частини сьомої статті 1 Закону №2232-XII виконання військового обов'язку громадянами України забезпечують державні органи, органи місцевого самоврядування, утворені відповідно до законів України військові формування, підприємства, установи та організації незалежно від підпорядкування і форм власності в межах їх повноважень, передбачених законом, та районні (об'єднані районні), міські (районні у містах, об'єднані міські) територіальні центри комплектування та соціальної підтримки, територіальні центри комплектування та соціальної підтримки Автономної Республіки Крим, областей, міст Києва та Севастополя (далі - територіальні центри комплектування та соціальної підтримки).
Згідно з частиною першою статті 2 Закону №2232-XII військова служба є державною службою особливого характеру, яка полягає у професійній діяльності придатних до неї за станом здоров'я і віком громадян України (за винятком випадків, визначених законом), іноземців та осіб без громадянства, пов'язаній із обороною України, її незалежності та територіальної цілісності. Час проходження військової служби зараховується громадянам України до їх страхового стажу, стажу роботи, стажу роботи за спеціальністю, а також до стажу державної служби.
Отже, військова служба передбачає професійну діяльність саме придатних до неї за станом здоров'я і віком громадян України.
Відповідно до частини десятої статті 2 Закону №2232-XII та з метою якісного проведення призову громадян на строкову військову службу за станом здоров'я, прийняття громадян на військову службу за контрактом, проведення медичного огляду військовослужбовців, військовозобов'язаних, резервістів для визначення ступеня придатності до військової служби та визначення ступеня придатності льотного складу до льотної роботи наказом Міністра оборони України від 14.08.2008 №402 затверджено Положення про військово-лікарську експертизу в Збройних Силах України, яке зареєстроване в Міністерстві юстиції України 17.11.2008 за №1109/15800 (далі - Положення № 402).
Згідно із пунктами 1.1, 1.2 глави 1 розділу І Положення №402 військово-лікарська експертиза визначає придатність за станом здоров'я до військової служби призовників, військовослужбовців та військовозобов'язаних, установлює причинний зв'язок захворювань, травм (поранень, контузій, каліцтв) та визначає необхідність і умови застосування медико-соціальної реабілітації та допомоги військовослужбовцям.
Військово-лікарська експертиза - це: медичний огляд допризовників, призовників; військовослужбовців та членів їхніх сімей (крім членів сімей військовослужбовців строкової військової служби); військовозобов'язаних, офіцерів запасу, які призиваються на військову службу за призовом осіб офіцерського складу, резервістів (кандидатів у резервісти); громадян, які приймаються на військову службу за контрактом; кандидатів на навчання у вищих військово-навчальних закладах та військових навчальних підрозділах вищих навчальних закладів Міністерства оборони України (далі - ВВНЗ), учнів військових ліцеїв; колишніх військовослужбовців; працівників Збройних Сил України, які працюють у шкідливих та небезпечних умовах праці та залучаються до роботи з джерелами іонізуючого випромінювання (далі-ДІВ), компонентами ракетного палива (далі-КРП), джерелами електромагнітних полів (далі-ЕМП), лазерного випромінювання (далі-ЛВ), мікроорганізмами I-II груп патогенності, особливо небезпечними інфекційними хворобами; працівників допоміжного флоту Військово-Морських Сил Збройних Сил України (далі - ВМС Збройних Сил України); визначення ступеня придатності до військової служби, навчання у ВВНЗ, роботи за фахом; установлення причинного зв'язку захворювань, травм (поранень, контузій, каліцтв) військовослужбовців, військовозобов'язаних, резервістів.
Згідно з пунктом 2.1 глави 2 розділу І Положення № 402 для проведення військово-лікарської експертизи створюються військово-лікарські комісії (далі-ВЛК), штатні та позаштатні (постійно і тимчасово діючі). Штатні та позаштатні (постійно і тимчасово діючі) ВЛК (лікарсько-льотні комісії (далі-ЛЛК)) приймають постанови. Постанови ВЛК (ЛЛК) оформлюються свідоцтвом про хворобу, довідкою військово-лікарської комісії, протоколом засідання військово-лікарської комісії з визначення причинного зв'язку захворювань, поранень, контузій, травм, каліцтв у колишнього військовослужбовця. Постанови штатних та позаштатних ВЛК обов'язкові до виконання.
Пунктом 2.2 глави 2 розділу І Положення №402 визначено, що штатні ВЛК є військово-медичними установами. До штатних ВЛК належать: Центральна військово-лікарська комісія (далі - ЦВЛК); ВЛК регіону; ВЛК евакуаційного пункту; ВЛК пересувної госпітальної бази.
ЦВЛК є органом військового управління, який здійснює керівництво ВЛК регіонів у Збройних Силах України та є керівним органом із військово-лікарської експертизи в Збройних Силах України (підпункт 2.3.1 пункту 2.3 глави 2 розділу І Положення № 402).
Відповідно до підпункту 2.3.3 пункту 2.3 глави 2 розділу І Положення №402 на ЦВЛК покладається організація військово-лікарської експертизи у Збройних Силах України, а також, зокрема, контроль за лікувально-оздоровчою роботою серед допризовників, організація медичного огляду призовників, кандидатів на навчання у ВВНЗ, військовослужбовців, громадян, які приймаються на військову службу за контрактом, військовозобов'язаних та резервістів (кандидатів у резервісти); розгляд заяв, пропозицій, скарг та прийом відвідувачів з питань військово-лікарської експертизи; прийняття та перегляд постанов ВЛК про ступінь придатності колишніх військовослужбовців на період їх фактичного звільнення із Збройних Сил України.
ЦВЛК має право, серед іншого, розглядати, переглядати, скасовувати, затверджувати, не затверджувати, контролювати згідно з цим Положенням постанови будь-якої ВЛК (лікарсько-льотної комісії (далі-ЛЛК) Збройних Сил України (абз. 15 п.п. 2.3.4 п. 2.3 гл.2 розд. I Положення №402).
Постанови ЦВЛК можуть бути оскаржені в судовому порядку (п.п. 2.3.5 п. 2.3. гл. 2 р. І Подоження №402).
Постанова ВЛК регіонів може бути оскаржена у ЦВЛК або у судовому порядку. (п.п. 2.4.10 п. 2.3. гл. 2 розд. І Подоження №402).
До позаштатних постійно діючих ВЛК (ЛЛК) належать, зокрема, гарнізонні ВЛК (п.п. 2.6.1 п. 2.6. гл. 2 роз. І Положення №402).
Згідно п.п. 2.6.7 п.2.6 розд. І Положення №402 на підставі затвердженого переліку начальник ВМКЦ регіону своїм наказом призначає позаштатні постійно діючі ВЛК, їх персональний склад і визначає порядок їх роботи.
Головою позаштатної постійно діючої ВЛК призначається лікар, найбільш підготовлений з питань військово-лікарської експертизи, який має досвід роботи у військових лікувальних, цивільних лікувально-профілактичних закладах та пройшов підготовку (удосконалення) з військово-лікарської експертизи.
До складу ВЛК, створеної у цивільному лікувально-профілактичному закладі, за рішенням начальника ВМКЦ регіону може бути введений військовий лікар - представник найближчого військового лікувального закладу, медичної служби військової частини.
За правилами підпунктів 2.7.2, 2.7.3, 2.7.4 пункту 2.7 розділу І Положення №402 гарнізонна ВЛК створюється при клініках амбулаторно-поліклінічної допомоги, поліклініках військових лікувальних закладів Міністерства оборони України. На воєнний час при армійських тилових запасних військових частинах можуть бути створені гарнізонні ВЛК. На них покладається огляд військовослужбовців, а також огляд поповнення, яке поступає у ці військові частини, і контроль за організацією огляду військовослужбовців у військових частинах і батальйонах (командах) осіб, які одужують.
На госпітальну (гарнізонну) ВЛК покладається:
проведення медичного огляду осіб, указаних у пункті 1.2 розділу I Положення (крім допризовників), з метою визначення ступеня придатності до військової служби та в інших випадках, указаних у пункті 1.4 розділу II Положення;
ведення книги протоколів ВЛК та здавання її в архів;
проведення контролю за повнотою та якістю обстеження під час проведення медичного огляду, терміном проведення обстеження;
проведення разом із провідними медичними спеціалістами ВМКЦ регіонів та начальниками медичної служби військових частин, що знаходяться у зоні відповідальності військового лікувального закладу, детального аналізу визнання військовослужбовців непридатними (обмежено придатними) до військової служби, розробка пропозицій щодо покращення стану здоров'я військовослужбовців та попередження їх дострокового звільнення з військової служби за станом здоров'я. Узагальнення пропозицій та надання їх до штатної ВЛК.
Госпітальна (гарнізонна) ВЛК має право:
приймати постанови відповідно до цього Положення;
перевіряти з метою військово-лікарської експертизи організацію та стан лікувально-діагностичної роботи у військових лікувальних, цивільних лікувально-профілактичних закладах і у військових частинах, дислокованих у гарнізоні;
залучати до роботи на правах членів комісії медичних та військових фахівців за запитом голови ВЛК.
Дослідженням матеріалів справи, встановлено, що наказом начальника військово-медичного клінічного центру західного регіону (з адміністративно-господарської діяльності) №44 від 12.02.2021 призначено позаштатні постійно діючі ВЛК, в тому числі у військовій частині НОМЕР_1 госпітальна і гарнізонна, у складі: голови ВЛК - ОСОБА_4 , заступника голови госпітальної ВЛК - ОСОБА_5 , заступника голови ВЛК - Трофименко Л.С., заступника голови ВЛК - Приймак В.М..
Згідно витягу із наказу командира військової частини НОМЕР_1 №209 від 04.05.2022 організовано службову діяльність у військовій частині НОМЕР_1 на 2022 рік та визначено склад позаштатної постійно діючої гарнізонної військово-лікарської комісії та позаштатної постійно діючої госпітальної військово-лікарської комісії.
Так, головою комісії позаштатної постійно діючої госпітальної військово-лікарської комісії визначено ОСОБА_6 , заступника голови - ОСОБА_7 , члени комісії: ОСОБА_8 , ОСОБА_9 , ОСОБА_10 , ОСОБА_11 , ОСОБА_12 , ОСОБА_13 , ОСОБА_14 ..
Так, головою позаштатної постійно діючої гарнізонної військово-лікарської комісії визначено полковника м/с Селіверстова С.; заступником голови комісії - працівника ЗСУ - Трофіменка Л.; членами комісії - працівника ЗСУ ОСОБА_15 ; працівника ЗСУ ОСОБА_16 ; ст.лейтенанта м/с Веренса В.; секретаря комісії сержанта Кукурудзяка І.
Згідно з пунктами 1.1, 1.2 глави 1 розділу ІІ Положення №402 медичний огляд включає в себе вивчення та оцінку стану здоров'я і фізичного розвитку громадян на момент огляду в цілях визначення ступеня придатності до військової служби, навчання за військово-обліковими спеціальностями, вирішення інших питань, передбачених цим Положенням, з винесенням письмового висновку (постанови). Під придатністю до військової служби у цьому Положенні розуміється такий стан здоров'я і фізичного розвитку громадян, який дозволяє їм виконувати передбачені статутами, інструкціями службові обов'язки з конкретної військової спеціальності у виді Збройних Сил України та інших військових формуваннях у мирний та воєнний час.
Медичний огляд проводиться ВЛК з метою визначення придатності, зокрема, військовослужбовців до військової служби.
Постанови ВЛК приймаються на підставі Розкладу хвороб, станів та фізичних вад, що визначають ступінь придатності до військової служби (далі - Розклад хвороб) (додаток 1), пояснень щодо застосування статей Розкладу хвороб (додаток 2) та таблиць додаткових вимог до стану здоров'я (далі - ТДВ) (додаток 3).
Відповідно до п.1.4 розділу ІІ Положення №402 медичний огляд контингентів, зазначених у пункті 1.2 розділу I цього Положення, проводиться в порядку, визначеному таблицею. Так, відповідно до таблиці медичний огляд громадян під час приписки до призовних дільниць та призову на строкову військову службу здійснюється лікарями, які залучаються з лікувально-профілактичних закладів.
Згідно п. 6.1 розділу VI Положення №402 військовослужбовців (крім військовослужбовців строкової служби): прямими начальниками від командира окремої частини, йому рівних та вище, органами управління та підрозділів Військової служби правопорядку Збройних Сил України, прокуратурою, судом, начальниками гарнізонів, штатних ВЛК, військових лікувальних закладів за місцем лікування, військовими комендантами гарнізонів та військовими комісарами.
На військовослужбовців, які направляються на медичний огляд ВЛК у мирний час, подаються:
направлення із зазначенням військового звання, прізвища, імені та по батькові, дати народження, місяця та року призову (прийняття) на військову службу, військового комісаріату, яким призваний у Збройні Сили України (колишнього СРСР), попереднього діагнозу та мети огляду (направлення на огляд може бути підписане начальником штабу (від начальника штабу полку та вище) або начальником кадрового органу (від начальника управління роботи з особовим складом об'єднання та вище) із посиланням на рішення відповідного командира (начальника). Зразок направлення наведено в додатку 14. Направлення на медичний огляд ВЛК, видане військовослужбовцю, обов'язкове до виконання;
медична книжка;
посвідчення особи (військовий квиток);
фотокартка 3 х 4 см без головного убору - при амбулаторному огляді;
службова характеристика для проведення медичного огляду військово-лікарською комісією (зразок заповнення якої наведено в додатку 15). У тексті характеристики наводиться інформація щодо освіти військовослужбовця, який ВВНЗ і коли закінчив, навчання в інших навчальних закладах, у тому числі закордонних, особливостей проходження військової служби, служби за кордоном, у складі миротворчого персоналу, миротворчого контингенту, військових місіях, участі у бойових діях тощо, обов'язково зазначається думка командування військової частини щодо фізичного стану, фактичної працездатності військовослужбовця, виконання ним своїх службових обов'язків за станом здоров'я та можливість подальшого проходження ним військової служби на займаній посаді, призначення на посаду з меншим обсягом обов'язків, на нижчу посаду тощо;
медична характеристика (у медичній характеристиці обов'язково зазначають інформацію про захворюваність військовослужбовця, результати медичних оглядів ВЛК (при вступі у ВВНЗ, відрядженні за кордон, у миротворчі місії, під час служби у спецспорудах тощо), втрату працездатності за станом здоров'я за останні три роки та думку начальника медичної служби військової частини щодо можливості подальшого проходження військовослужбовцем військової служби на займаній посаді за станом здоров'я).
Службова та медична характеристики обов'язково надаються у мирний час у разі направлення військовослужбовця на медичний огляд командиром військової частини за місцем проходження ним військової служби, в інших випадках надання службової та медичної характеристик не обов'язкове.
Крім того:
на осіб, які направляються на огляд з приводу поранень, травм, контузій, каліцтв, одержаних у період проходження ними військової служби, - оригінал довідки про обставини одержання травми (поранення, контузії, каліцтва);
на військовослужбовців - учасників бойових дій, миротворчих місій, ліквідації наслідків аварії на ядерних об'єктах, розмінування об'єктів народного господарства - відповідні посвідчення, витяги із особових справ, інші довідкові матеріали (допускається надання ксерокопій указаних документів, завірених відповідними посадовими особами та гербовою печаткою військової частини (закладу)) (п. 6.2. розділу VI Положення №402).
Згідно п. 6.4 розділу VI Положення №402 у разі виявлення під час обстеження або лікування у військовому лікувальному закладі у військовослужбовця захворювання, наслідків травми (поранення, контузії, каліцтва), які зумовлюють у мирний час непридатність до військової служби з виключенням з військового обліку або непридатність до військової служби у мирний час, обмежену придатність у воєнний час (пункти "а", "б" статей Розкладу хвороб, без індивідуальної оцінки), у воєнний час - непридатність до військової служби з виключенням з військового обліку, ці особи направляються на медичний огляд для встановлення ступеня придатності до військової служби за рішенням начальника військового лікувального закладу на підставі подання начальника лікувального відділення, у якому обстежується (лікується) військовослужбовець, про що робиться запис в історії хвороби (медичній книжці), який завіряється підписом начальника військового лікувального закладу.
Для вирішення питання про потребу у відпустці за станом здоров'я або звільненні від виконання службових обов'язків (у тому числі і повторно) військовослужбовець може направлятися на медичний огляд начальником відділення або профільним головним (провідним) фахівцем військового лікувального закладу, у якому він знаходиться на стаціонарному або амбулаторному лікуванні, про що робиться запис в історії хвороби (медичній книжці), який завіряється підписом відповідної посадової особи (п. 6.5 розділу VI Положення №402).
Відповідно до п.2.6 розділу ІІ Положення №402 оцінка стану здоров'я та придатності до військової служби проводиться у відповідності з графою I Розкладу хвороб та графами 1-11 ТДВ "А".
Згідно п. 2.11.6 розділу ІІ Положення №402 військовослужбовці, визнані позаштатною тимчасово діючою ВЛК непридатними до служби за військовою спеціальністю, для вирішення питання про придатність до військової служби направляються на амбулаторне або стаціонарне обстеження із подальшим оглядом гарнізонною або госпітальною ВЛК.
Відповідно до п.6.28. розділу VI Положення №402 у разі коли ВЛК після амбулаторного обстеження не може прийняти остаточної постанови, вона направляє військовослужбовця на стаціонарне обстеження у військовий лікувальний заклад з подальшим оглядом його госпітальною ВЛК.
Дозволяється направляти військовослужбовців на обстеження у цивільні лікувально-профілактичні заклади. Після закінчення обстеження у цивільному лікувально-профілактичному закладі складається Акт дослідження стану здоров'я. Акт на руки обстеженому не видається, а висилається поштою або передається посильним у ВЛК, яка направила його на обстеження.
Пунктом 6.8 розділу VI Положення №402 передбачено, що на осіб, які проходять медичний огляд амбулаторно, заводиться Картка обстеження та медичного огляду, при стаціонарному огляді - історія хвороби.
Огляд військовослужбовців обов'язково проводиться хірургом, терапевтом, невропатологом, окулістом, оториноларингологом (військовослужбовців-жінок- гінекологом), а за медичними показаннями - і лікарями інших спеціальностей. Обов'язково виконуються загальні аналізи крові та сечі, ЕКГ-дослідження, флюорографічне дослідження органів грудної клітини. Потребу в додатковому обстеженні визначають лікарі за медичними показаннями.
Огляд вказаними лікарями військовослужбовців, направлених на ВЛК для вирішення питання про потребу у відпустці за станом здоров'я або у звільненні від виконання службових обов'язків, проводиться за медичними показаннями.
При медичному огляді військовослужбовців метод індивідуальної оцінки придатності їх до військової служби повинен застосовуватись у кожному випадку. ВЛК враховує їх вік, освіту, військовий фах, підготовку, досвід, фактичну працездатність, спрямованість до подальшого проходження військової служби, думку командування і начальника медичної служби військової частини, викладені у службовій та медичній характеристиках, та можливість подальшого проходження військовослужбовцем військової служби на посаді, яка найбільше відповідає стану його здоров'я (п. 6.9 Положення №402).
Згідно п. 6.10 Положення №402 медичний огляд військовослужбовців, які отримали захворювання, травми (поранення, каліцтва, контузії), з метою визначення ступеня придатності до військової служби проводиться при визначеному лікарсько-експертному наслідку (результаті) захворювання, травми (поранення, каліцтва, контузії).
Визначений наслідок (результат) захворювання, поранення, травми, контузії, каліцтва - це такий стан здоров'я, коли результати обстеження та лікування дають підстави ВЛК (ЛЛК) винести постанову про ступінь придатності до військової служби (служби за військовою спеціальністю), а подальше лікування не призведе до відновлення придатності до військової служби.
Відповідно до п. 6.11 Положення №402 постанова ВЛК про потребу військовослужбовця у відпустці за станом здоров'я приймається після закінчення стаціонарного лікування в разі, коли для повного відновлення функції і працездатності необхідний термін - не менше 30 календарних днів. Постанова про потребу у відпустці за станом здоров'я оформлюється довідкою ВЛК, яка підлягає контролю штатною ВЛК (без затвердження).
Постанова ВЛК про потребу у звільненні від виконання службових обов'язків (занять) за станом здоров'я оформлюється довідкою ВЛК, яка затвердженню штатною ВЛК не підлягає.
У разі коли є незаперечні дані, що здатність до проходження військової служби за станом здоров'я не відновиться, постанова ВЛК про потребу військовослужбовців у відпустці за станом здоров'я не приймається, а вирішується питання про придатність їх до військової служби.
При огляді військовослужбовців, які за вироком суду засуджені до тримання у дисциплінарному батальйоні або на гауптвахті, постанова про необхідність надання їм відпустки за станом здоров'я ВЛК не приймається. Лікування їх має бути завершене у військовому госпіталі або у лазареті медичного пункту дисциплінарного батальйону (п. 6.12 Положення №402).
Судом встановлено, що 01.08.2022 гарнізонною ВЛК військової частини НОМЕР_1 винесено Постанову №756, згідно якої позивачу встановлено діагноз незміцнілі післяопераційні рубці (чотири) правої нижньої кінцівки після первинної хірургічної обробки (18.05.2022) вогнепальних ран; вторинної хірургічної обробки (30.05.2022) вогнепальних ран з накладанням вторинних швів внаслідок вогнепальних осколкових сліпих поранень (18.05.2022) м'яких тканин правої гомілки з наявністю сторонніх тіл. Хронічна двобічна після травматична нейросенсорна приглухувасть першого ступеня зі стійким зниженням слуху при сприйнятті шепітної мови на відстані до 3 м на обидва вуха.
Встановлено, що поранення, травма, так, пов'язані із захистом Батьківщини.
На підставі статті 36в графи ІІ Розкладу хвороб, графи - 7 ТДВ - Б визначено, що позивач придатний до військової служби (а.с. 41).
Однак, із рішенням гарнізонної ВЛК військової частини НОМЕР_1 , викладеним в Постанові та Довідці гарнізонної ВЛК військової частини НОМЕР_1 за №756 від 01.08.2022, позивач не погоджується, зокрема, посилається на порушення відповідачем процедури прийняття висновку, згідно якого його визнано придатним до військової служби.
В обґрунтування позовних вимог позивач посилався на порушення відповідачем п. 2.6.2 Положення №420, а саме постанова та довідка ВЛК за №756 від 01.08.2022 підписані тільки головою ВЛК та секретарем - сержантом в/сл за контрактом, який не є секретарем з середньою медичною освітою.
Щодо вказаного суду зазначає наступне.
Пунктом 2.6.2 Положення №420 визначено, що позаштатні (постійно та тимчасово діючі) ВЛК (ЛЛК) призначаються у складі голови, заступника голови (може призначатись один з членів комісії), членів комісії (у гарнізонних, госпітальних ВЛК не менше ніж три лікарі, в інших ВЛК і ЛЛК - терапевта, хірурга, невропатолога, окуліста, стоматолога, оториноларинголога, психіатра) і секретаря з середньою медичною освітою. До складу ВЛК (ЛЛК) можуть призначатися лікарі інших спеціальностей.
Судом встановлено, що наказом начальника військово-медичного клінічного центру західного регіону (з адміністративно-господарської діяльності) №44 від 12.02.2021 призначено позаштатні постійно діючі ВЛК, в тому числі у військовій частині НОМЕР_1 госпітальна і гарнізонна, у складі: голови ВЛК - ОСОБА_4 , заступника голови госпітальної ВЛК - ОСОБА_5 , заступника голови ВЛК - ОСОБА_17 , заступника голови ВЛК - ОСОБА_18 ..
Згідно витягу із наказу командира військової частини НОМЕР_1 №209 від 04.05.2022 організовано службову діяльність у військовій частині НОМЕР_1 на 2022 рік та визначено склад позаштатної постійно діючої гарнізонної військово-лікарської комісії та позаштатної постійно діючої госпітальної військово-лікарської комісії.
Так, головою комісії позаштатної постійно діючої госпітальної військово-лікарської комісії визначено ОСОБА_6 , заступника голови - ОСОБА_7 , члени комісії: ОСОБА_8 , ОСОБА_9 , ОСОБА_10 , ОСОБА_11 , ОСОБА_12 , ОСОБА_13 , ОСОБА_14 ..
Головою позаштатної постійно діючої гарнізонної військово-лікарської комісії визначено полковника м/с Селіверстова С.; заступником голови комісії - працівника ЗСУ - Трофіменка Л.; членами комісії - працівника ЗСУ ОСОБА_15 ; працівника ЗСУ ОСОБА_16 ; ст.лейтенанта м/с Веренса В.; секретаря комісії сержанта ОСОБА_19 ..
Дослідженням доданих до матеріалів справи матеріалів судом встановлено, що згідно диплома НОМЕР_9 ОСОБА_20 вступив до Чернівецького державного медичного інституту і в 1986 році закінчив повний курс названого інституту за спеціальністю лікувальна справа (а.с. 108).
Згідно посвідчення української військово-медичної академії Міністерства оборони України №7049/4/22 ОСОБА_20 проходив атестацію в атестаційній комісії при українській військово-медичній академії і наказом по УВМА від 29.06.2022 №148 йому присвоєна (підтверджена) кваліфікаційна категорія зі спеціальності "Терапія" категорії - вища (а.с. 107).
ОСОБА_17 працює у військовій частині НОМЕР_1 на посаді лікаря- терапевта відділення загальнолікарської медичної допомоги з 10 грудня 1999 року (наказ №147 від 10.12.1999) по теперішній час, про що свідчить довідка від 22.09.2022 №183 (а.с. 102).
Згідно посвідчення військово-медичного клінічного центру Західного регіону №77 ОСОБА_17 11.12.2020 проходила атестацію в атестаційній комісії при військово-медичному клінічному центрі західного регіону і наказом по ВМКЦ ЗР від 2020 року №460 їй присвоєно (підтверджено) кваліфікаційну категорію зі спеціальності "Терапія" категорії - вища (а.с. 105).
Відповідно до диплома НОМЕР_10 ОСОБА_21 в 1982 році вступив до Чернівецького державного медичного інституту і в 1988 році закінчив повний курс названого інституту за спеціальністю лікувальна справа (а.с. 110).
Згідно посвідчення української військово-медичної академії Міністерства оборони України №6710/4/21 ОСОБА_21 проходив атестацію в атестаційній комісії при українській військово-медичній академії і наказом по УВМА від 31.03.2021 №146 йому присвоєна (підтверджена) кваліфікаційна категорія зі спеціальності "Невропаталогія" категорії - вища (а.с. 109).
ОСОБА_21 працює у військовій частині НОМЕР_1 на посаді лікаря-невропатолога неврологічного відділення з 01 серпня 2008 року (наказ №145 від 01.08.2008) по теперішній час, про що свідчить довідка від 22.09.2022 №182 (а.с. 101).
Відповідно до диплома НОМЕР_11 ОСОБА_22 в 1971 році вступила до Чернівецького державного медичного інституту і в 1977 році закінчила повний курс названого інституту за спеціальністю лікувальна справа (а.с. 106).
21.02.2014 ОСОБА_23 видано диплом молодшого спеціаліста про те, що у 2014 році закінчив Чернівецький медичний коледж Буковинського державного медичного університету за спеціальністю "Лікувальна справа" та здобув кваліфікацію фельдшера (а.с. 113).
Згідно свідоцтва № НОМЕР_12 до диплома №РН 45973980 ОСОБА_23 (сестра медична у відділенні загально-лікарської медичної допомоги) у період з 05.03. по 31.03.2018 пройшов підвищення кваліфікації на відділенні післядипломної освіти Чернівецького медичного коледжу БДМУ Удосконалення Імунологія "Медсестри процедурних кабінетів, кабінетів профщеплень" (а.с. 112).
Із посвідчення військово-медичного клінічного центру Західного регіону Міністерства оборони України №160 вбачається, що ОСОБА_19 10.12.2021 проходив атестацію в атестаційній комісії при військово-медичному клінічному центрі Західного регіону і наказом по ВМКЦ ЗР від 10.12.2021 №468 йому присвоєно (підтверджено) кваліфікаційну категорію зі спеціальності "Сестринська справа" категорії - друга (а.с. 111).
Із указаного вбачається, що голова комісії ОСОБА_20 , заступником голови комісії - ОСОБА_24 ; члени комісії ОСОБА_25 ; ОСОБА_26 ; ОСОБА_27 мають вищу медичну освіту, працюють лікарями за різними спеціальностями. Секретар комісії сержант ОСОБА_28 має середню медичну освіту та працює за посадою - "Медична сестра відділення загальнолікарської медичної допомоги".
Згідно оскаржуваної позивачем Постанови та Довідки №756 від 01.08.2022 про придатність позивача до військової служби останні підписані полковником м/с - С.Селіверстовим, який закінчив медичний інститут за спеціальністю лікувальна справа і працює терапевтом та сержантом в/сл. за контрактом І.Кукурудзяком, який закінчив медичний коледж, тобто має середню медичну освіту по спеціальності "Сестринська справа".
Відтак, твердження позивача стосовно підписання Постанови та Довідки №756 від 01.08.2022 секретарем - сержантом в/сл за контрактом, який не є секретарем з середньою медичною освітою, спростовуються встановленими вище обставинами справи.
Разом і цим позивач посилався на те, що відповідачем у порушення п. 6.11. Положення №402 не ухвалено постанову про його потребу у відпустці за станом здоров'я та не оформлено її довідкою ВЛК.
Так, відповідно до п.6.11 Положення №402 Постанова ВЛК про потребу військовослужбовця у відпустці за станом здоров'я приймається після закінчення стаціонарного лікування в разі, коли для повного відновлення функції і працездатності необхідний термін - не менше 30 календарних днів. Постанова про потребу у відпустці за станом здоров'я оформлюється довідкою ВЛК, яка підлягає контролю штатною ВЛК (без затвердження).
Постанова ВЛК про потребу у звільненні від виконання службових обов'язків (занять) за станом здоров'я оформлюється довідкою ВЛК, яка затвердженню штатною ВЛК не підлягає.
Тобто, з аналізу вказаної норми вбачається, що у разі коли є незаперечені дані, що здатність до проходження військової служби за станом здоров'я не відновиться постанова ВЛК про потребу військовослужбовців у відпустці за станом здоров'я не приймається, а вирішується питання про придатність їх до військової служби.
Стосовно посилань позивача на порушення відповідачем пункту 6.9 та 6.10 Положення №402, то такі суд не бере до уваги, оскільки із доданих до матеріалів справи доказів не вбачається жодних порушень останнім проведення медичного огляду позивача.
Крім того, як свідчать матеріали справи, відповідачем встановлено наслідок захворювання, травми (поранення, каліцтва, контузії) - Поранення, травма, Так, пов'язані із захистом Батьківщини.
Враховуючи зазначене, суд приходить до висновку про відсутність в діях відповідача процедурних порушень при прийняті оскаржуваної Постанови та Довідки за №756 від 01.08.2022 щодо придатності позивача до військової служби.
Окрім цього, обґрунтовуючи протиправність висновку ВЛК, викладеного в Постанові та Довідці за №756 від 01.08.2022, позивач посилаючись на негативний стан здоров'я після поранення, вказує, що він не може ходити, а тим більше невзмозі виконувати покладені на нього обов'язки кулеметника гірсько-штурмового відділення гірсько-штурмового взводу гірсько-штурмової роти військової частини по місцю служби. Вказував, що наявність у нього вогнепального поранення стопи та додатково отриманої двобічної післятравматичної нейросенсорної приглухуватості першого ступеня зі стійким зниженням слуху виключає можливість виконання ним покладених обов'язків. Вважає, що висновок не відповідає результатам проведених медичних обстежень та не відображає реальний стан його здоров'я.
Щодо вказаного, а також інші доводів позивача, якими обґрунтовуються позовні вимоги, суд зазначає, що питання визначення наявності або відсутності певного діагнозу у позивача та його придатності (непридатності) до військової служби за результатами медичного обстеження є дискреційними повноваженнями військово-лікарської комісії, а тому суд не вправі перебирати на себе повноваження цього органу.
Таким чином, надання оцінки діагнозу позивача на предмет того, чи підпадає він під дію статей Розкладу хвороб, станів та фізичних вад, що визначають ступень придатності до військової служби, виходить за межі судового розгляду.
Аналогічна правова позиція викладена у постанові Верховного Суду від 12.06.2020 у справі № 810/5009/18.
Слід зазначити також, що у межах адміністративного процесу суд не вправі надавати оцінку професійним діям конкретних лікарів-членів ВЛК при застосуванні ними відповідних методів огляду позивача, дослідження медичної документації, визначенні діагнозів та відповідності їх конкретній статті Розкладу хвороб, оскільки це потребує спеціальних знань у медичній галузі.
Така правова позиція викладена у постанові Верховного Суду від 13.06.2018 у справі №806/526/16.
За правилами частини п'ятої статті 242 КАС України при виборі і застосуванні норми права до спірних правовідносин суд враховує висновки щодо застосування норм права, викладені в постановах Верховного Суду.
Крім того, згідно з усталеною судовою практикою, при розгляді по суті спору у справах, у яких оспорюються рішення ВЛК, суд не може здійснювати власну оцінку підставності прийняття певної постанови, оскільки суди не є спеціалізованими установами в медичній сфері і тому оцінка підставності постанови ВЛК виходить за межі необхідного дослідження в контексті застосування норм матеріального права. Отже, суди вправі перевіряти законність постанови ВЛК лише в межах дотримання процедури її прийняття.
Суд вважає за необхідне звернути увагу і на ту обставину, що Положенням №402 передбачено оскарження у судовому порядку постанов ВЛК регіону та ЦВЛК, натомість пунктів щодо оскарження у судовому порядку постанов та довідок гарнізонної ВЛК Положення №402 не містить.
В даній справі, позивач звернувся до суду з вказаним позовом та фактично оскаржує постанову та довідку гарнізонної ВЛК військової частини НОМЕР_1 , згідно яких його визнано придатним до військової служби, що свідчить про обрання ним неналежного способу захисту порушеного права.
Суд звертає увагу, що вірним способом захисту порушених прав позивача у разі наявності у нього сумніву щодо правильності висновку ВЛК щодо придатності до військової служби, позивач мав право звернутися до 16 регіональної ВЛК для проведення повторного або контрольного медичного огляду, а у разі не згоди з рішенням регіональної ВЛК звернутись із скаргою до ЦВЛК або до суду.
Однак, позивачем не надано доказів його звернення до регіональної ВЛК для перегляду висновку відповідача, та відповідно, не використано своє право на проведення повторного медичного огляду щодо придатності його до військової служби.
Натомість, в порушення порядку оскарження постанови та довідки Гарнізонної ВЛК військової частини НОМЕР_1 , визначеного в Положенні №402, позивач не звертався до 16 регіональної ВЛК для проведення повторного або контрольного медичного огляду, а відразу звернувся до Центральної військо-Лікарської комісії Збройних Сил України із скаргою, в якій просив скасувати рішення гарнізонної комісії ВЛК військової частини НОМЕР_1 , викладеного в постанові та довідці гарнізонної комісії ВЛК військової частини НОМЕР_1 за №№756 від 01.08.2022 щодо його придатності до військової служби; скерувати його на додаткове повне медичне обстеження для встановлення фактичного стану його здоров'я після поранення (18.052022), яке відповідає дійсності та для прийняття відповідного рішення щодо його подальшої придатності до військової служби згідно чинного законодавства.
Відтак, враховуючи те, що в ході розгляду даної справи судом не було встановлено допущення з боку відповідача порушень вимог чинного законодавства, які б стосувались саме процедури проведення медичного огляду та оформлення його результатів, а також з урахуванням правових висновків Верховного Суду у подібних правовідносинах, суд приходить до висновку про відсутність підстав для задоволення даного адміністративного позову.
Решта доводів та заперечень учасників справи висновків суду по суті позовних вимог не спростовують. Слід зазначити, що згідно практики Європейського суду з прав людини та зокрема, рішення у справі "Серявін та інші проти України" від 10.02.2010, заява 4909/04, відповідно до п.58 якого суд повторює, що згідно з його усталеною практикою, яка відображає принцип, пов'язаний з належним здійсненням правосуддя, у рішеннях судів та інших органів з вирішення спорів мають бути належним чином зазначені підстави, на яких вони ґрунтуються. Хоча пункт 1 статті 6 Конвенції зобов'язує суди обґрунтовувати свої рішення, його не можна тлумачити як такий, що вимагає детальної відповіді на кожен аргумент. Міра, до якої суд має виконати обов'язок щодо обґрунтування рішення, може бути різною в залежності від характеру рішення (рішення у справі "Руїс Торіха проти Іспанії" від 9 грудня 1994 року, серія A, № 303-A, п. 29).
Відповідно до положень, закріплених ст.9 КАС України, розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.
Статтею 73 КАС України передбачено належними є докази, які містять інформацію щодо предмета доказування. Предметом доказування є обставини, які підтверджують заявлені вимоги чи заперечення або мають інше значення для розгляду справи і підлягають встановленню при ухваленні судового рішення. Сторони мають право обґрунтовувати належність конкретного доказу для підтвердження їхніх вимог або заперечень. Суд не бере до розгляду докази, які не стосуються предмета доказування.
Згідно статей 74-76 КАС України суд не бере до уваги докази, які одержані з порушенням порядку, встановленого законом. Обставини справи, які за законом мають бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватися іншими засобами доказування. Достовірними є докази, на підставі яких можна встановити дійсні обставини справи. Достатніми є докази, які у своїй сукупності дають змогу дійти висновку про наявність або відсутність обставин справи, які входять до предмета доказування. Питання про достатність доказів для встановлення обставин, що мають значення для справи, суд вирішує відповідно до свого внутрішнього переконання.
Як зазначено ч.1 ст.77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. Згідно з ч.2 ст.77 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Згідно ч. ч.1-3 ст.90 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні. Жодні докази не мають для суду наперед встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності.
Оцінивши належність, допустимість, достовірність наданих сторонами доказів окремо, а також достатність і взаємний зв'язок цих доказів у їх сукупності, суд вважає, що позивачем не доведено наявність підстав для задоволення заявлених вимог. Враховуючи вищезазначене та оцінюючи надані докази в сукупності, суд вважає, що в задоволенні адміністративного позову слід відмовити
Оскільки в задоволенні адміністративного позову відмовлено, суд не вирішує питання про понесені судові витрати у вигляді сплаченого судового збору.
Керуючись статтями 241 - 246, 250 КАС України, суд -
В задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 до військової частини НОМЕР_1 про визнання протиправним рішення та зобов'язання вчинити певні дії, - відмовити.
Згідно статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У відповідності до статей 293, 295 Кодексу адміністративного судочинства України рішення суду першої інстанції можуть бути оскаржені в апеляційному порядку повністю або частково. Апеляційна скарга на рішення подається протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Повне найменування учасників процесу:
Позивач - ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_13 , АДРЕСА_1 ).
Відповідач - Військова частина НОМЕР_1 (код ЄДРПОУ НОМЕР_14 , АДРЕСА_2 ).
Суддя В.О. Григораш