23 лютого 2023 року справа № 580/6440/22
м. Черкаси
Черкаський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Руденко А.В., розглянувши у письмовому провадженні в спрощеному позовному провадженні без виклику учасників справи в приміщенні суду адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Черкаській області про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити дії, -
встановив:
23.12.2022 до Черкаського окружного адміністративного суду звернувся ОСОБА_1 з позовною заявою до Головного управління Пенсійного фонду України в Черкаській області, в якій просить:
- визнати протиправними дії відповідача щодо призначення пенсії за віком відповідно до частини 2 статті 40 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування” із застосуванням показника середньої заробітної плати в Україні за 2014-2016 (6186 грн. 32 коп.);
- зобов'язати відповідача призначити та виплачувати пенсію за віком відповідно до частини 2 статті 40 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування” із застосуванням показника середньої заробітної плати в Україні за 2019-2021 роки (10 846 грн. 37 коп.), що передують року звернення за призначенням пенсії за віком з виплатою різниці між фактично отриманою пенсією та призначеною пенсію, починаючи з 28.06.2022.
Обгрунтовуючи позовні вимоги позивач зазначає, що є пенсіонером та з 28.12.2014 отримував пенсію за вислугу років відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення». У зв'язку із працевлаштуванням за фахом виплата позивачу вказаної пенсії була припинена з 12.01.2015. За заявою позивача від 28.06.2022 позивачу була призначена пенсія за віком відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» із заробітної плати, визначеної із застосуванням показника середньої заробітної плати за 2014-2016 роки, збільшеної на коефіцієнти збільшення середньої заробітної плати в Україні. яка враховується для обчислення пенсії. Позивач вважає такі дії відповідача протиправними, оскільки пенсія за віком їй призначена вперше, тому середня заробітна плата повинна бути визначена відповідно до частини другої статті 40 Закону №1058 із застосуванням показника середньої заробітної плати за три календарні роки, що передують року звернення за призначенням пенсії, тобто за 2019-2021 роки.
Відповідач проти позову заперечив. 10.01.2023 надав відзив на позовну заяву, в якому зазначив, що позивач з 30.12.2014 отримував пенсію за вислугу років, розмір якої був обчислений відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування». У зв'язку із працевлаштуванням позивача на посаду директора школи виплату пенсії було припинено з 12.01.2015.
За заявою позивача його було з 29.06.2022 переведено з пенсії за вислугу років на пенсію за віком відповідно до статті 26 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування».
Згідно статті 45 Закону №1058 при переведенні з одного виду пенсії на інший за бажанням особи може враховуватися заробітна плата за періоди страхового стажу, зазначені в частині першій статті 40 цього Закону, із застосуванням показника середньої заробітної плат, який враховувався під час призначення (попереднього перерахунку) попереднього виду пенсії.
Відповідно до Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення пенсій» з 01.10.2017 раніше призначені пенсії обчислюють із використанням показника середньої заробітної плати в Україні, з якої сплачено страхові внески, за 2014-2016 роки у розмірі 3764 грн. 40 коп., який згідно з постановами Кабінету Міністрів України від 20.02.2019 №124, від 01.04.2020 №251, від 22.02.2021 №127, від 16.02.2022 №118 збільшено на коефіцієнти 1,17 (з 01.03.2019); 1,11 (з 01.05.2020) 1,11 (з 01.03.2021); 1,14 (з 01.03.2022).
Отже переведення позивача на пенсію за віком відбулось із заробітної плати, який враховувався під час останнього перерахунку її пенсії за вислугу років, обчисленої із використанням показника середньої заробітної плати в Україні, з якої сплачено страхові внески, за 2014-2016 роки та збільшеної на коефіцієнти 1,17 (із 01.03.2019) 1,11 (із 01.05.2020), 1,11 (із 01.03.2021), 1,14 (із 01.03.2022).
Вважає, що правові підстави для призначення пенсії за віком із застосуванням показника середньої заробітної плати за 2019-2021 роки відсутні.
Крім цього зазначив, що позовні вимоги є передчасними, оскільки позивач не звертався із заявою про перерахунок пенсії із застосуванням показника середньої заробітної плати за 2019-2021 роки.
З вказаних підстав просив у задоволенні позову відмовити.
Ухвалою судді від 28.12.2022 прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито спрощене позовне провадження без виклику учасників справи.
З'ясувавши доводи учасників справи, викладені у заявах по суті, дослідивши подані письмові докази, суд встановив наступне.
Позивач ОСОБА_1 є пенсіонером та перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Черкаській області.
Позивачу з 30.12.2014 була призначена пенсія за вислугу років у відповідності до Закону України «Про пенсійне забезпечення» №1788-ХІІ від 05.11.1991.
У подальшому, на підставі заяви від 29.09.2022 позивачу була призначена на пенсія за віком відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» №1058-IV від 09.07.2003.
При призначенні пенсії за віком відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» №1058-IV від 09.07.2003 відповідач обчислив розмір пенсії позивача з урахуванням страхового стажу 39 років 4 місяці 19 днів та заробітної плати, визначеної за періоди роботи з 01.01.1992 по грудень 1994 року та з липня 2000 року по березень 2004 року (індивідуальний коефіцієнт заробітної плати - 1,42422), з 29.06.2022 становить 3565 грн. 40 коп., зокрема:
3465 грн. 50 коп. - розмір пенсії за віком, обчислений з урахуванням страхового стажу та заробітної плати згідно із статтею 27 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування» (3764 грн. 40 коп. х 1,17 х 1,11 х 1,11 х 1,14 (коефіцієнти збільшення заробітної плати в Україні, яка враховується для обчислення пенсії) х 1,42422 (коефіцієнт заробітної плати х 0,39333 (коефіцієнт стажу);
42 грн. 96 коп. - доплата за стаж понад 20 років згідно із статтею 28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування»;
54 грн. 94 коп. - додаткова пенсія потерпілим внаслідок Чорнобильської 4 категорії.
Отже відповідач застосував показник середньої заробітної плати за 2014-2016 роки, збільшений за коефіцієнт збільшення 1,17 (із 01.03.2019) 1,11 (із 01.05.2020), 1,11 (із 01.03.2021), 1,14 (із 01.03.2022).
Вважаючи, що пенсія за віком має бути розрахована із застосуванням показника середньої заробітної плати за три календарні роки, що передують року звернення за призначенням пенсії, а саме за 2019-2021 роки, а не за 2014-2016 роки, позивач звернувся до суду.
Надаючи правову оцінку встановленим фактичним обставинам суд зазначає наступне.
Статтею 19 Конституції України передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до ст. 22 Конституції України права і свободи людини та громадянина, закріплені цією Конституцією, не є вичерпними. Конституційні права і свободи гарантуються й не можуть бути скасовані. Під час прийняття нових законів або внесення змін до чинних законів не допускається звуження змісту й обсягу наявних прав і свобод.
Громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості й в інших випадках, передбачених законом (ст. 44 Основного Закону).
Відповідно до ст. 52 Закону №1788-XII право на пенсію за вислугу років мають працівники освіти, охорони здоров'я, а також соціального забезпечення, які в будинках-інтернатах для престарілих та інвалідів і спеціальних службах безпосередньо зайняті обслуговуванням пенсіонерів та інвалідів, відповідно до пункту "е" статті 55.
Статтею 7 Закону №1788-XII передбачено, що звернення за призначенням пенсії може здійснюватися у будь-який час після виникнення права на пенсію. При цьому пенсії за віком та по інвалідності призначаються незалежно від того, припинено роботу особою на час звернення за пенсією чи ні. Пенсія за вислугу років призначається лише при залишенні роботи, яка дає право на цю пенсію.
Відповідно до ч. 1 ст. 9 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» №1058-IV від 09.07.2003 (далі - Закон №1058-ІV) за рахунок коштів Пенсійного фонду України в солідарній системі призначаються такі пенсійні виплати: пенсія за віком; пенсія по інвалідності внаслідок загального захворювання (у тому числі каліцтва, не пов'язаного з роботою, інвалідності з дитинства); пенсія у зв'язку з втратою годувальника.
За приписами ч. 2 ст. 40 Закону №1058-IV заробітна плата (дохід) для обчислення пенсії визначається за формулою: Зп = Зс х (Ск : К), де: Зп - заробітна плата (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, у гривнях; Зс - середня заробітна плата (дохід) в Україні, з якої сплачено страхові внески, за три календарні роки, що передують року звернення за призначенням пенсії. Порядок визначення показників зазначеної заробітної плати затверджується ПФУ за погодженням з центральними органами виконавчої влади, що забезпечують формування державної фінансової політики, державної політики у сферах економічного розвитку, статистики. Ск -сума коефіцієнтів заробітної плати (доходу) за кожний місяць (Кз 1 + Кз 2 + Кз 3 + ... + Кз n); К -страховий стаж за місяці, які враховано для визначення коефіцієнта заробітної плати (доходу) застрахованої особи.
Водночас ч. 3 ст. 45 Закону № 1058-IV установлено, що переведення з одного виду пенсії на інший здійснюється з дня подання заяви на підставі документів про страховий стаж, заробітну плату (дохід) та інших документів, що знаходяться на час переведення з одного виду пенсії на інший у пенсійній справі, а також додаткових документів, одержаних органами ПФУ.
При переведенні з одного виду пенсії на інший за бажанням особи може враховуватися заробітна плата (дохід) за періоди страхового стажу, зазначені в ч. 1 ст. 40 цього Закону, із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу), який враховувався під час призначення (попереднього перерахунку) попереднього виду пенсії.
З аналізу зазначених вище норм законодавства вбачається, що ч. 3 ст. 45 Закону № 1058-IV установлено порядок переведення з одного виду пенсії, призначеної саме за цим Законом, на інший. Отже показник середньої заробітної плати при переведенні на інший вид пенсії має бути незмінним, тобто таким, яким він був на час призначення пенсії, передбаченої Законом № 1058-ІV.
Верховний Суд України у постанові від 29 листопада 2016 року у справі № 133/476/15-а (№ 21-6331а15) зазначив, що у випадку призначення особі пенсії за вислугу років відповідно до Закону № 1788-XII, який передбачає інші підстави та порядок призначення пенсії, а в подальшому при виявленні такою особою бажання отримувати пенсію за віком відповідно до Закону № 1058-IV, має місце саме призначення пенсії за віком, а не переведення згідно ч. 3 ст. 45 Закону № 1058-IV.
Отже, при зверненні особи, якій було призначено пенсію за вислугу років у порядку Закону № 1788-XII, до територіальних органів ПФУ із заявою про призначення пенсії за віком на підставі Закону № 1058-IV, має місце саме призначення такого виду пенсії, а не переведення згідно з ч. 3 ст. 45 Закону № 1058-IV.
Вказані правові висновки викладені у постанові Великої Палати Верховного Суду від 31.10.2018 у справі №577/2576/17 та постанові Верховного Суду від 29.11.2022 у справі №560/4589/21.
Судом встановлено, що позивачу вперше була призначена пенсія за вислугу років як працівнику освіти з 30.12.2014 на умовах Закону України «Про пенсійне забезпечення» №1788-ХІІ від 05.11.1991.
У подальшому, на підставі заяви від 29.06.2022 позивачу була призначена пенсія за віком відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» №1058-IV від 09.07.2003.
Таким чином, позивач має право на призначення пенсії за віком відповідно до Закону №1058-IV із застосуванням показника середньої заробітної плати працівників у галузі економіки України за три календарні роки, що передують року звернення, тобто за 2019, 2020, 2021 роки.
Враховуючи викладене, призначення позивачу пенсії за віком з 29.06.2022 із застосуванням показника середньої заробітної плати за 2014-2016 роки є протиправним.
Посилання відповідача на передчасність позовних вимог є необгрунтованими, оскільки права позивача були порушені 29.06.2022, при призначенні позивачу пенсії за віком із застосуванням показника середньої заробітної плати за 2014-2016 роки, і з цього часу позивач має право звернутись до суду за захистом порушеного права.
Згідно частини 2 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Враховуючи викладене, позовні вимоги є обгрунтованими та підлягають задоволенню.
Згідно частини 1 статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Отже, судові витрати зі сплати судового збору у сумі 992 грн. 40 коп. підлягають стягненню на користь позивача з бюджетних асигнувань відповідача.
Керуючись ст.ст. 2, 90, 139-143, 242-246, 250, 255, 371 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,-
вирішив:
Позов ОСОБА_1 задовольнити повністю.
Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Черкаській області (вул. Смілянська, 23, м. Черкаси, 18000, код ЄДРПОУ 21366538) щодо призначення ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) з 29 червня 2022 року пенсії відповідно до статті 40 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування” №1058-IV від 09.07.2003 із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачені страхові внески за 2014, 2015, 2016 роки.
Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Черкаській області (вул. Смілянська, 23, м. Черкаси, 18000, код ЄДРПОУ 21366538) здійснити перерахунок та виплату ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) пенсії за віком відповідно до статті 40 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування” №1058-IV від 09.07.2003 із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачені страхові внески за 2019, 2020 та 2021 роки, починаючи з 29 червня 2022 року.
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України у Черкаській області (18000, м. Черкаси, вул. Смілянська, 23, код ЄДРПОУ 21366538) на користь ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) судові витрати зі сплати судового збору у сумі 992 (дев'ятсот дев'яносто дві) гривні 40 копійок.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо її не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційного суду за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга може бути подана безпосередньо до Шостого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня підписання судового рішення.
Головуючийз Алла РУДЕНКО