Рішення від 23.02.2023 по справі 560/855/23

Справа № 560/855/23

РІШЕННЯ

іменем України

23 лютого 2023 рокум. Хмельницький

Хмельницький окружний адміністративний суд в особі головуючого-судді Блонського В.К. розглянувши адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Територіального управління Служби судової охорони у Хмельницькій області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії,

ВСТАНОВИВ:

Позивач звернувся в суд з позовом до Територіального управління Служби судової охорони у Хмельницькій області, в якому просить:

-визнати протиправними дії Територіального управління Служби судової охорони у Хмельницькій області щодо відмови у зарахуванні підполковнику Служби судової охорони ОСОБА_1 до його календарної вислуги років, яка дає право на пенсійне забезпечення та на виплату надбавки за стаж служби вислуги в пільговому обчисленні, яка сформована за період з 16.04.2002 по 06.11.2015 у загальній кількості 6 років 8 місяців із розрахунку один місяць служби за півтора місяця;

-зобов'язати Територіальне управління Служби судової охорони у Хмельницькій області зарахувати підполковнику Служби судової охорони ОСОБА_1 до його календарної вислуги років, яка дає право на пенсійне забезпечення та на виплату надбавки за стаж служби вислуги в пільговому обчисленні, яка сформована за період з 16.04.2002 по 06.11.2015 у загальній кількості 6 років 8 місяців із розрахунку один місяць служби за півтора місяця.

Позивач позовні вимоги обґрунтував посиланням на те, що відповідач протиправно відмовив в зарахуванні до вислуги років період служби позивача з 16.04.2002 по 06.11.2015 у пільговому обчисленні, що дає останньому право на призначення пенсії. Закон України "Про пенсійне забезпечення ociб, звільнених з військової служби, та деяких інших ociб" від 9 квітня 1992 року № 2262-ХІІ визначає єдину, обов'язкову умову призначення пенсії за вислугу років-наявність у особи певної кількості років певного виду служби (вислуги). При цьому, наявність необхідної вислуги років забезпечує право на пенсію за вислугу років незалежно від віку, стажу та працездатності особи.

Ухвалою від 19.01.2023 суд відкрив спрощене провадження без повідомлення учасників справи.

Відповідач подав відзив на позов в якому пояснив, що підстави для зарахування позивачу періодів вислуги років з 16.04.2002 по 06.11.2015 в пільговому обчисленні є безпідставним. Вислуга у пільговому обчисленні має бути зарахована позивачу лише після набуття права на пенсію.

Крім того зазначив, що згідно пункту 5 розділу 1 Положення про проходження служби співробітниками Служби судової охорони від 04.04.2019 № 1052/0/15-19 до стажу служби у Службі (в календарному обчисленні) зараховуються періоди, визначені Законом України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", та постановою Кабінету Міністрів України від 17 липня 1992 року № 393 "Про порядок обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, поліцейським, співробітникам Служби судової охорони та членам їх сімей".

Враховуючи наведене, просить відмовити в задоволенні позову в повному обсязі.

Дослідивши докази, суд встановив такі обставини справи.

ОСОБА_1 , з 16.04.2002 по 02.12.2019 проходив службу в органах внутрішніх справ. Наказом від 29 листопада 2019 року звільнений відповідно до Закону України "Про Національну поліцію" із служби в поліції за пунктом 8 частини 1 статті 77 в зв'язку з переходом у встановленому порядку на роботу до Територіального управління Служби судової охорони у Хмельницькій області.

Наказом начальника Територіального управління Служби судової охорони у Хмельницькій області від 29 листопада 2019 року прийнятий на службу до Територіального управління Служби судової охорони у Хмельницькій області, де працює на посаді командира 2 підрозділу охорони (м. Кам'янець-Подільський) територіального управління Служби судової охорони у Хмельницькій області.

Календарна вислуга років позивача в органах внутрішніх справ України та Національної поліції України складає 18 років 11 місяців 24 дні, разом із пільговою вислугою складає 25 років 09 місяців 04 дні, що не заперечується сторонами та підтверджується довідкою Головного управління Національної поліції в Хмельницькій області від 16.05.2022, витягом з наказу № 7 о/с від 29.11.2019.

05.01.2023 ОСОБА_1 , звернувся до начальника Територіального управління Служби судової охорони у Хмельницькій області з проханням зарахувати до календарної вислуги років, яка дає право на призначення пенсії, вислуги у пільговому обчисленні, яка становить 06 років 08 місяців.

11 січня 2023 року відповідач листом № 53.06-67 відмовив позивачу у задоволенні його заяви, посилаючись на те, що до стажу служби у Службі судової охорони (у календарному обчисленні) зараховуються періоди, визначені Законом України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" та постановою Кабінету Міністрів України від 17 липня 1992 року № 393 "Про порядок обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, поліцейським, співробітникам Служби судової охорони та членам їх сімей".

Також в своєму листі відповідач зазначив, що пенсія за вислугу років призначається особам, які мають право на неї за умови та наявності відповідної вислуги, а позивач такого права не набув.

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд враховує наступне.

Відповідно до абзацу 1 статті 1 Закону України "Про пенсійне забезпечення ociб, звільнених з військової служби, та деяких інших ociб" від 09.04.1992 № 2262 (далі-Закон № 2262), особи з числа військовослужбовців (крім військовослужбовців строкової служби) рядового, сержантського, старшинського та офіцерського складу, особи, які мають право на пенсію за цим Законом при наявності встановленої цим Законом вислуги на військовій службі, службі в органах внутрішніх справ, Національної поліції та на службі на посадах начальницького складу в Національному антикорупційному бюро України, Служби судової охорони i в державній пожежній oxopoнi, службі в Державній службі спеціального зв'язку та захисту інформації України, в органах i підрозділах цивільного захисту, податкової міліції, Бюро економічної безпеки України, Державної кримінально-виконавчої служби України мають право на довічну пенсію за вислугу років.

Види служби та періоди часу, які зараховуються до вислуги років для призначення пенсії, регламентовані положеннями статті 17 Закону № 2262, серед яких: служба в органах внутрішніх справ, поліції, Національному антикорупційному бюро України, Службі судової охорони, державної пожежної oxopoни, Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації України, органах i підрозділах цивільного захисту, податкової міліції, Бюро економічної безпеки України, Державної кримінально-виконавчої служби України на посадах начальницького і рядового складу з дня призначення на відповідну посаду.

Аналіз зазначених норм дає підстави суду вважати, що призначення пенсії за вислугу років за нормами Закону № 2262 законодавець пов'язує з моментом звільнення особи зі служби у разі наявності необхідної вислуги років. Так, зокрема у разі звільнення зі служби з 1 жовтня 2020 року або після цієї дати особа набуває права на пенсію за Законом № 2262 у разі наявності вислуги 25 календарних років i більше.

Постановою Кабінету Міністрів України від 17.07.1992 № 393 затверджено "Порядок обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсії i грошової допомоги особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького i рядового складу органів внутрішніх справ, поліцейським, співробітникам Служби судової охорони та членам їхніх сімей" (далі-Порядок № 393), який проводиться саме з метою призначення пенсії відповідно до Закону № 2262-ХІІ.

Водночас, Кабінетом Miністрів України не визначено іншого порядку обчислення вислуги років, у тому числі i під час проходження служби, окрім того, що передбачений Порядком № 393.

Отже, норми Порядку № 393 необхідно застосовувати не лише при обчисленні вислуги років після звільнення особи зі служби, але й під час проходження такої служби, з метою встановлення права на пенсію за вислугу pоків. При цьому, таке обчислення вислуги років відповідно до Порядку № 393 проводиться лише з метою подальшого призначення пенсії.

Відповідно до частини 1 статті 78 КАС України обставини, які визнаються учасниками справи, не підлягають доказуванню, якщо суд не має обґрунтованого сумніву щодо достовірності цих обставин або добровільності їх визнання.

Як встановлено судом і визнається учасниками справи календарна вислуга років позивача в органах внутрішніх справ України та Національної поліції України складає 18 років 11 місяців 24 дні, пільгова вислуга років складає 25 років 09 місяців 04 дні.

Спірні правовідносини виникли з приводу відмови суб'єкта владних повноважень зарахувати позивачу до його календарної вислуги років, яка дає право на пенсійне забезпечення та на виплату надбавки за стаж служби вислуги в пільговому обчисленні, яка сформована за період з 16.04.2002 по 06.11.2015.

Суд наголошує на необхідності застосування до спірних правовідносин принципу юридичної визначеності. Вказаний принцип встановлює гарантування необхідності стабільного та несуперечливого правового статусу особи.

Як зазначив Верховний суд у постанові від 03 березня 2021 року по справі № 805/3923/18, що особа, реалізовуючи своє конституційне право на працю, обираючи певний вид професійної діяльності, повинна бути обізнана із умовами праці та привілеями, які вона отримує при цьому. Законні очікування особи полягають у тому, щоб у випадках, коли особа, спираючись на конституційні приписи, очікує, що досягне певного результату, якщо буде діяти відповідно до цих норм, законні очікування будуть реалізовані та захищені.

Європейський суд з прав людини у своїх рішеннях неодноразово робив висновок, що принцип правової визначеності є одним з фундаментальних аспектів верховенства права (рішення у справах "Брумареску проти Румунії" (заява №28342/95), «Стіл та інші проти Сполученого Королівства» та інші). Так, у рішенні від 10 грудня 2009 року у справі «Михайлюк та Петров проти України» (заява № 11932/02) зазначено: Суд нагадує, що вираз "згідно із законом" насамперед вимагає, щоб оскаржуване втручання мало певну підставу в національному законодавстві; він також стосується якості відповідного законодавства і вимагає, щоб воно було доступне відповідній особі, яка, крім того, повинна передбачати його наслідки для себе, а також це законодавство повинно відповідати принципу верховенства права.

Поняття "якість закону" означає, що національне законодавство повинне бути доступним і передбачуваним, тобто визначати достатньо чіткі положення, аби дати людям адекватну вказівку щодо обставин і умов, за яких державні органи мають право вживати заходів, що вплинуть на права осіб (рішення у справах «Олександр Волков проти України» (заява № 21722/11), «C.G. та інші проти Болгарії» (заява № 1365/07).

Окрім того, Європейський суд з прав людини зазначає, що відповідальність за подолання недоліків законодавства, правових колізій, прогалин, інтерпретаційних сумнівів лежить, в тому числі, і на судових органах, які застосовують та тлумачать закони (рішення у справах "Вєренцов проти України" (заява № 20372/11), "Кантоні проти Франції" (заява №17862/91).

Умови праці особи впливають на розмір її заробітної плати, на тривалість робочого часу, відпустки та інші соціальні гарантії. Законодавець передбачив призначення пенсій за вислугу років, особливість такого виду пенсії полягає у зменшеному пенсійному віці, внаслідок виконання роботи, яка визначена законодавством такою, що призводить до втрати професійної працездатності або придатності до настання віку, що дає право на пенсію за віком. Тобто, вказаний вид пенсії є відповідним заохоченням для осіб, умови праці яких негативно впливають на їх професійну працездатність.

Так, пунктом "а" частини першої статті 12 Закону N 2262-XII передбачено, що пенсія за вислугу років призначається особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, іншим особам, зазначеним у пунктах "б"-"д", "ж" статті 1 - 2 цього Закону (крім осіб, зазначених у частині третій статті 5 цього Закону), незалежно від віку, якщо вони звільнені зі служби з 1 жовтня 2020 року або після цієї дати і на день звільнення мають вислугу 25 календарних років і більше.

Частиною другою статті 17 Закону N 2262-XII визначено, що до вислуги років поліцейським, особам офіцерського складу, особам середнього, старшого та вищого начальницького складу органів внутрішніх справ, державної пожежної охорони, Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації України, органів і підрозділів цивільного захисту, податкової міліції чи Державної кримінально-виконавчої служби України при призначенні пенсії на умовах цього Закону додатково зараховується час їхнього навчання (незалежно від форми навчання) у цивільних вищих навчальних закладах, а також в інших навчальних закладах, після закінчення яких присвоюється офіцерське (спеціальне) звання, до вступу на військову службу, службу до органів внутрішніх справ, Національної поліції, державної пожежної охорони, Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації України, органів і підрозділів цивільного захисту, податкової міліції чи Державної кримінально-виконавчої служби України або призначення на відповідну посаду в межах до п'яти років із розрахунку один рік навчання за шість місяців служби.

У справі, що розглядається, позивач не має календарної вислуги років для призначення пенсії, проте в нього є також наявний відповідний пільговий стаж.

Предметом спору у цьому випадку є вирішення питання, чи під "вислуга 25 календарних років" необхідно розуміти суто календарну вислугу, чи можливо враховувати вислугу у пільговому обрахунку.

Враховуючи правові висновки Касаційного адміністративного суду, викладені у постанові від 03 березня 2021 року у справі № 805/3923/18-а, відповідно до яких при встановленні наявності в особи права на пенсію за нормами Закону № 2262, обрахунок такої вислуги років слід здійснювати з врахуванням пільгового зарахування періодів служби, визначених Порядком № 393.

Водночас Верховний Суд у складі суддів об'єднаної палати Касаційного адміністративного суду у постанові від 03 березня 2021 року у справі 805/3923/18-а відступив від правових висновків, викладених, зокрема, у постановах Касаційного адміністративного суду у складі Верховного Суду від 19 вересня 2018 року у справі №725/1959/17,від 27 березня 2018 року у справі №295/6301/17.

Вказана позиція була також підтримана у постанові Судової палати з розгляду справ щодо захисту соціальних прав Касаційного адміністративного суду у складі Верховного Суду від 14 квітня 2021 року у справі №480/4241/18 і є сталою на сьогоднішній день.

Таким чином посилання відповідача на попередні судові рішення Верховного Суду як на підставу для відмови у позові, суд вважає необґрунтованим.

Аналогічні висновки також були викладені у постанові Верховного Суду від 13 травня 2021 року у справі №140/1753/19.

Отже, Закон № 2262 як єдину, обов'язкову умову призначення пенсії за вислугу років передбачає наявність у особи певної кількості років певного виду служби (вислуги). При цьому наявність необхідної вислуги років забезпечує право на пенсію за вислугу років незалежно від віку, стажу та працездатності особи.

Визначення у Законі № 2262 вислуги саме в календарних роках передбачає обов'язкову вислугу yсix календарних днів (365), що в такому випадку i буде становити календарний рік i буде відповідати правилу, закріпленому в частині 4 статті 17 цього ж Закону, щодо можливості врахування при призначенні пенсії тільки повних років вислуги.

Таким чином, передбачена Законом № 2262 календарна вислуга-це вислуга, яка складається з повної кількості календарних днів відповідного періоду (календарний piк-365 календарних днів, календарний місяць-30 календарних днів).

В свою чергу, передбачені статтею 17 Закону № 2262 пільгові умови призначення пенсії відповідно до Постанови № 393 полягають в пільговому (кратному) зарахуванні певного періоду служби до вислуги років.

При цьому, таке зарахування не є самостійним видом вислуги, а є лише пільговим зарахуванням уже наявної вислуги. Фактична тривалість вислуги при такому зарахуванні не змінюється, а лише зараховується на пільгових (кратних) умовах.

Завдяки такому зарахуванню, необхідну кількість років для призначення пенсії за вислугу років особа набуває швидше, порівняно із зарахуванням вислуги на загальних (не пільгових) умовах, що i становить природу пільгових умов призначення пенсії особам, які мають право на пенсію за Законом № 2262.

Саме до такого висновку прийшов Верховний Суд у складі Касаційного адміністративного суду, зробивши правові висновки за наслідками розгляду справи № 480/4241/18 в постанові від 14.04.2021року: "В цілях Закону України «Про пенсійне забезпечення ociб, звільнених з військової служби, та деяких інших ociб" календарна вислуга-це вислуга, яка складається з повної кількості календарних днів відповідного періоду (календарний piк-365 календарних днів, календарний місяць-30 календарних днів). Для призначення пенсії за вислугу років за Законом України "Про пенсійне забезпечення ociб, звільнених з військової служби, та деяких інших ociб» календарна вислуга років може бути зарахована на пільгових умовах відповідно до Порядку № 393".

Відповідно до частини 5 статті 242 КАС України, при виборі і застосуванні норми права до спірних правовідносин суд враховує висновки щодо застосування норм права, викладені в постановах Верховного Суду.

Отже, з врахуванням вказаного вище, суд приходить до висновку, що ОСОБА_1 , має право на зарахування до календарної вислуги років, вислуги в пільговому обчисленні, яка сформована за періоди його служби з 16.04.2002 по 06.11.2015.

Відтак, відмовляючи позивачу в зарахуванні до стажу служби вислуги у пільговому обчислення відповідач діяв неправомірно, що є підставою для задоволення позову.

Відповідно до частини 1 статті 139 КАС України, при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

Керуючись статтями 6, 72-77, 139, 244, 246, 250, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ВИРІШИВ:

Позов ОСОБА_1 до Територіального управління Служби судової охорони у Хмельницькій області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії, задовольнити.

Визнати протиправною відмову Територіального управління Служби судової охорони у Хмельницькій області щодо зарахування ОСОБА_1 до його календарної вислуги років, що дає право на пенсійне забезпечення та на виплату надбавок за стаж служби, пільгової вислуги років у загальній кількості 06 років 08 місяців із розрахунку один місяць служби за півтора місяці, яка сформована з 16.04.2002 року по 06.11.2015 року.

Зобов'язати Територіальне управління Служби судової охорони у Хмельницькій області зарахувати ОСОБА_1 до його календарної вислуги років, що дає право на пенсійне забезпечення та на виплату надбавок за стаж служби, пільгової вислуги років у загальній кількості 06 років 08 місяців із розрахунку один місяць служби за півтора місяці, яка сформована з 16.04.2002 року по 06.11.2015 року.

Стягнути на користь ОСОБА_1 судові витрати зі сплати судового збору в розмірі 1073,60 грн., (одна тисяча сімдесят три гривні шістдесят копійок) за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до Сьомого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Позивач:ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , ідентифікаційний номер - НОМЕР_1 )

Відповідач:Територіальне управління Служби судової охорони у Хмельницькій області (вул. Свободи, буд. 36,Хмельницький,Хмельницька область,29000 , код ЄДРПОУ - 43292507)

Головуючий суддя В.К. Блонський