Рішення від 23.02.2023 по справі 500/100/23

ТЕРНОПІЛЬСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

Справа № 500/100/23

23 лютого 2023 рокум.Тернопіль

Тернопільський окружний адміністративний суд у складі судді Чепенюк О.В., розглянувши у порядку письмового провадження за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Тернопільській області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії,

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Тернопільській області, у якому з урахуванням уточнених позовних вимог (а.с.23), просить:

визнати порушення конституційних прав Головним управлінням Пенсійного фонду України в Тернопільській області щодо перерахунку та виплати пенсії ОСОБА_1 з урахуванням збільшення на 5% відповідних сум грошового забезпечення, як учаснику ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи категорії 3;

зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Тернопільській області провести перерахунок та виплату ОСОБА_1 пенсії, включивши в її розмір збільшення на 5% відповідних сум грошового забезпечення, як особі, яка брала участь у ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи під час проходження служби, та виплатити її з 01.01.2023.

В обґрунтування позову зазначає, що є військовим пенсіонером, особою з інвалідністю внаслідок війни II групи, учасником ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи. У 1994 році звільнений з військової служби, в подальшому йому призначено пенсію за вислугу років відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб" № 2262-ХІІ від 09.04.1992 (далі - Закон № 2262-ХІІ).

Відповідно до статті 13 Закону № 2262-ХІІ, яка діяла на час призначення пенсії позивачу, його пенсія була збільшена на 5 % відповідних сум грошового забезпечення, як учаснику ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи категорії 3. Також на той час, як і в даний час, діяла норма, що загальний розмір пенсії, обчислений відповідно до цієї статті, не повинен перевищувати 90 процентів відповідних сум грошового забезпечення, а особам, які брали участь у ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи під час проходження служби і віднесені до категорії 1, - 100 процентів, до категорії 2, - 95 процентів.

Позивач зазначає, що у зв'язку з перерахунком пенсії з 01.01.2008 і в подальших перерахунках, Головним управлінням Пенсійного фонду України в Тернопільській області його пенсійне забезпечення безпідставно зменшувалось на 5 % відповідних сум грошового забезпечення як учаснику ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи категорії 3 і по даний час не відновлено.

Після ознайомлення з висновками Великої Палати Верховного Суду, викладеними у постанові від 16.02.2022 у справі № 200/7786/19-а, у грудні 2022 року ОСОБА_1 звернувся до Головного управління Пенсійного фонду України в Тернопільській області з заявою про проведення перерахунку пенсії відповідно до законодавства, яке діяло на час призначення йому пенсії, та просив включити в її складову збільшення на 5 % відповідних сум грошового забезпечення як учаснику ліквідації аварії на Чорнобильській АЕС категорії 3. Проте листом від 27.12.2022 у відповідь на заяву позивача, відповідач відмовився провести перерахунок пенсії, з чим не погоджується позивач, та у зв'язку з чим звернувся до суду з цим позовом.

Ухвалою Тернопільського окружного адміністративного суду від 27.01.2023 після усунення позивачем недоліків позову, прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у цій справі, постановлено судовий розгляд справи проводити суддею одноособово за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) учасників справи (у письмовому провадженні) за наявними у справі матеріалами у строк, встановлений частиною другою статті 263 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України).

Копія ухвали про відкриття провадження у справі від 27.01.2023 разом з позовною заявою та додатками надіслані відповідачу в його електронний кабінет та доставлені 27.01.2023 та 12.01.2023 відповідно, що підтверджується довідками про доставку електронного листа (а.с.25-26).

Відповідач відзив на позов у строк встановлений судом (п'ятнадцять днів з дня вручення йому ухвали про відкриття провадження у справі) до суду не подав, як і будь-які докази у спростування позовних вимог. Відповідно до частини шостої статті 162 КАС України у разі ненадання відповідачем відзиву у встановлений судом строк без поважних причин суд вирішує справу за наявними матеріалами.

22.02.2023 до суду надійшли від відповідача копії матеріалів пенсійної справи ОСОБА_1 (а.с.28-31).

Дослідивши письмові докази та перевіривши доводи, викладені у позовній заяві, суд встановив наступні обставини.

ОСОБА_1 , перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Тернопільській області з 02.12.1994, що підтверджується розрахунок пенсії за вислугу років від 03.09.2007 (а.с.13).

Пенсія за вислугу років призначена відповідно до Закону №2262-XII, виплачувалася позивачу по 18.09.2014 (а.с.12, 30).

Пенсія була призначена в розмірі 64% відповідних сум грошового забезпечення, з яких: 59% за вислугу років (23 роки служби) та 5% з урахуванням участі на ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи під час проходження служби (3 категорія) (а.с.12-13).

З листа Головного управління Пенсійного фонду України в Тернопільській області від 27.12.2022 №4190-4366/Т-02/8-1900/22, наданого у відповідь ОСОБА_1 на його заяву про перерахунок пенсії, вбачається, що Законом України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» в редакції, що діяла до 29.04.2006 було передбачено збільшення розміру пенсії за вислугу років на 5% відповідних сум грошового забезпечення особам, які брали участь у ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи під час проходження служби і віднесенні до 2 та 3 категорії постраждалих (пункт «в» статті 13 Закону).

З 29.04.2006 відповідно до Закону України від 04.04.2006 №3591-IV «Про внесення змін до деяких законів України з питань пенсійного забезпечення та соціального захисту військовослужбовців» було внесено зміни до статті 13 Закону, яким виключено положення щодо збільшення розміру пенсії за вислугу років.

Оскільки на момент проведення перерахунку пенсій згідно постанови Кабінету Міністрів України від 07.11.2007 №1294 «Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу», а саме на січень 2008 року діяла редакція статі 13 Закону із змінами, внесеними 29.04.2006, органи Пенсійного фонду України не мали правових підстав для застосування інших норм законодавства, які втратили чинність. З урахуванням наведеного починаючи з 01.01.2008 пенсія ОСОБА_2 була перерахована, виходячи з розміру 59 % від грошового забезпечення.

Крім того, відповідно до статті 51 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали, внаслідок Чорнобильської катастрофи» особам, віднесеним до категорій 2, 3, 4 з числа учасників ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС призначається щомісячна додаткова пенсія за шкоду, заподіяну здоров'ю, у порядку та розмірах, встановлених Кабінетом Міністрів України.

Постановою Кабінету Міністрів України «Про внесення змін до деяких постанов Кабінету Міністрів України з питань пенсійного забезпечення» №112 від 25.03.2014 внесено зміни у Порядок обчислення пенсій особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 23.11.2011 №1210 «Про підвищення рівня соціального захисту громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» та встановлено, що щомісячна додаткова пенсія за шкоду, заподіяну здоров'ю, відповідно до Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» виплачувалась особам, що належать до 3 категорії з числа учасників ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС станом на 01.09.2014 у розмірі 113,88 грн.

Відповідач у листі зазначає, що з огляду на зазначене, по 18.09.2014 ОСОБА_1 виплачувалася пенсія за вислугу років в розмірі 59 % від грошового забезпечення.

Також Головне управління Пенсійного фонду України в Тернопільській області вказує у листі від 27.12.2022, що відповідно до заяви з 19.09.2014 ОСОБА_1 переведено на пенсію по інвалідності другої групи згідно Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».

Статтею 21 зазначеного Закону передбачено, що пенсії по інвалідності військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом призначаються особам з інвалідністю внаслідок війни ІІ групи у розмірі 80 відсотків відповідних сум грошового забезпечення (заробітку).

Додатково відповідач звернув увагу заявника на те, що за нормами законодавства, яке було чинне до 01.01.2008 та відповідно до діючого законодавства збільшення розміру пенсії по інвалідності на 5% відповідних сум грошового забезпечення особам, які брали участь у ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи під час проходження служби і віднесенні до II та III категорії постраждалих не передбачено (а.с.12, 12 зворот).

Отже, судом встановлено, що з 01.01.2008 позивачу не виплачувалося збільшення розміру пенсії за вислугу років на 5% відповідних сум грошового забезпечення особам, які брали участь у ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи.

З 19.09.2014 ОСОБА_1 отримує пенсію як особа з інвалідністю внаслідок війни ІІ групи, що підтверджується копією пенсійного посвідчення № НОМЕР_1 , виданого Пенсійним фондом України 15.03.2016, яке позивач долучив до позовної заяви (а.с.16), протоколом за пенсійною справою 1901002777 від 23.09.2014 (а.с.30). Позивача переведено на інший вид пенсії за його заявою від 19.09.2014 (а.с.29 зворот).

Суд зауважує, що позивач помилково вказує у змісті позовної заяви про те, що йому довічно призначена пенсія за вислугу років відповідно до Закону № 2262-ХІІ, оскільки таку пенсію позивач отримував у період з 02.12.1994 по 18.09.2014. В подальшому з 19.09.2014 за заявою ОСОБА_1 призначено інший вид пенсії - пенсію по інвалідності як особі з інвалідністю внаслідок війни ІІ групи, яку й отримує позивач на даний час, розмір пенсії складає 80 відсотків відповідних сум грошового забезпечення (а.с.30-31).

14.12.2022 позивач звернувся до відповідача із заявою про перерахунок з 01.01.2022 пенсії з урахуванням збільшення пенсії на 5 %, як учаснику ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи, категорії 3 (а.с.11).

Листом від 27.12.2022, зміст якого наведений вище, відповідач відмовив позивачу у здійснені перерахунку пенсії зі збільшення на 5 % як учаснику ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи, категорії 3 за відсутності законних підстав.

Предметом спору в цій справі фактично є протиправність дій Головного управління Пенсійного фонду України в Тернопільській області щодо відмови здійснити перерахунок пенсії позивача по інвалідності ІІ групи (хоч позивач і вказує про ніби то отримання ним пенсії за вислугу років) як військовослужбовця, який брав участь у ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи під час проходження служби і віднесений до категорії 3, відповідно до статті 63 Закону №2262-XII із збільшенням на 5 % відповідних сум грошового забезпечення, з якого була обчислена при призначенні його пенсія згідно зі статтею 13 Закону №2262-XII. При цьому позивач просив зробити перерахунок його пенсії у зверненні до відповідача з 01.01.2022.

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд враховує частину другу статті 19 Конституції України, відповідно до якої органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України. Зазначена норма означає, що суб'єкт владних повноважень зобов'язаний діяти лише на виконання закону, за умов і обставин, визначених ним, вчиняти дії, не виходячи за межі прав та обов'язків, дотримуватися встановленої законом процедури, обирати лише встановлені законодавством України способи правомірної поведінки під час реалізації своїх владних повноважень.

Спеціальним законом, який регулює правовідносини у сфері пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на військовій службі, службі в органах внутрішніх справ, є Закон України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (у редакції станом на момент виникнення спірних правовідносин).

Пунктом "а" статті 13 Закону №2262-ХІІ (в редакції, чинній на час призначення позивачу пенсії за вислугою років, 02.12.1994) було передбачено, що особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, які мають вислугу 20 років і більше (пункт "а" статті 12): за вислугу 20 років - 50 процентів, а звільненим у відставку за віком або за станом здоров'я - 55 процентів відповідних сум грошового забезпечення (стаття 43); за кожний рік вислуги понад 20 років - 3 проценти відповідних сум грошового забезпечення.

Згідно з положеннями пункту "в" статті 13 Закону №2262-ХІІ особам, зазначеним у пунктах "а" і "б" цієї статті, які брали участь у ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи під час проходження служби і віднесені до категорії 1, розмір пенсії за вислугою строків служби збільшується на 10 процентів, а віднесеним до категорій 2, 3 і 4 - на 5 процентів відповідних сум грошового забезпечення.

Загальний розмір пенсії, обчислений відповідно до цієї статті, не повинен перевищувати 75 процентів відповідних сум грошового забезпечення, а особам, які брали участь у ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи під час проходження служби і віднесені до категорії 1, - 85 процентів, до категорії 2, категорій 2 та 3 - 80 процентів.

В подальшому, пунктом 9 Закону України "Про внесення змін до деяких законів України з питань пенсійного забезпечення та соціального захисту військовослужбовців" від 04.04.2006 №3591-IV, який набрав чинності 29.04.2006, внесено зміни до статті 13 Закону № 2262-ХІІ, зокрема, змінено редакцію пункту "в" вказаної статті, а саме виключено можливість збільшення основної пенсії на 10% та 5% відповідних сум грошового забезпечення для осіб, віднесених до учасників ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи категорії 1 та 2.

З огляду на це, нова редакція підпункту «в» статті 13 Закону N 2262-XII зазначену доплату особам, які брали участь у ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи, не передбачала.

Згідно статті 21 Закону №2262-ХІІ пенсії по інвалідності військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом призначаються в таких розмірах: а) інвалідам війни І групи - 100 процентів, II групи - 80 процентів, III групи - 60 процентів відповідних сум грошового забезпечення (заробітку); б) іншим інвалідам I групи - 70 процентів, групи - 60 процентів, III групи - 40 процентів відповідних сум грошового забезпечення (заробітку).

Перерахунок призначених відповідно до Закону № 2262-ХІІ пенсій визначено статтею 63 цього Закону (у редакції, чинній на час проведення перерахунку пенсії позивачу), відповідно до частин першої, третьої та четвертої якої перерахунок раніше призначених пенсій військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей у зв'язку із введенням у дію цього Закону провадиться за документами, що є у пенсійній справі, а також додатковими документами, поданими пенсіонерами на час перерахунку.

Якщо пенсіонер згодом подасть додаткові документи, які дають право на подальше підвищення пенсії, то пенсія перераховується за нормами цього Закону. При цьому перерахунок провадиться за минулий час, але не більш як за 12 місяців з дня подання додаткових документів і не раніше, ніж з дня введення в дію цього Закону.

Усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим зі служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.

Таким чином відсотковий розмір пенсії до відповідних сум грошового забезпечення при її призначенні установлюється статтею 13 Закону №2262-ХІІ саме на час призначення пенсії. Натомість розміри складових грошового забезпечення, з яких обчислюється пенсія при її перерахунку на підставі статті 63 Закону № 2262-ХІІ, визначаються на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України.

Отже, складові грошового забезпечення, з яких обчислюється та перераховується пенсія, та їх розміри, не є сталими і регулюються постановами Кабінету Міністрів України.

Водночас відсоткове співвідношення раніше призначеної відповідно до статті 13 Закону №2262-ХІІ пенсії до відповідних сум грошового забезпечення є сталим, оскільки установлюється на день призначення пенсії.

Верховний Суд України в постанові від 18.06.2014 у справі №21-38а14 у подібних правовідносинах (відсоткове збільшення визначалося для учасника ліквідації наслідків на Чорнобильської катастрофи 1 категорії) дійшов висновку про те, що оскільки на момент здійснення перерахунку пенсії, а саме з 01 січня 2008 року, стаття 13 Закону № 2262-ХІІ не передбачала 10-відсоткового збільшення пенсії для військовослужбовців, які брали участь у ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи під час проходження служби і віднесені до категорії 1, а інша норма, яка б установлювала таку доплату, в чинному законодавстві України відсутня, то правових підстав для нарахування наведеної 10-відсоткової доплати для зазначених військовослужбовців немає.

Аналогічного висновку в постановах від 08.05.2018 у справі № 752/17929/13-а, від 21.03.2019 у справі № 275/383/17 та від 16.08.2021 у справі № 240/5019/18 дійшов і Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду.

Натомість Велика Палата Верховного Суду у постанові від 16.02.2022 у справі № 200/7786/19-а (на яку посилається позивач у позові) відступила від цього висновку Верховного Суду України та Верховного Суду у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду, зазначивши, що при перерахунку пенсії позивача з 01 січня 2018 року відповідно до статті 63 Закону № 2262-ХІІ на основі Постанов №103 і №704 немає підстав для застосування механізму нового обчислення пенсії за нормами частини першої статті 13 цього Закону, яка застосовується саме при першому призначенні пенсії. При перерахунку пенсії змінною величиною є лише розмір грошового забезпечення, з якого обчислюється розмір пенсії, натомість відсоткове значення розміру основної пенсії, яке було визначене при її призначенні, є незмінним.

Судом встановлено, що пенсія за вислугу років була призначена позивачу в грудні 1994 року відповідно до пунктів «а», «в» частини першої статті 13 Закону № 2262-ХІІ, її розмір складав 64 %, у тому числі 59 % від грошового забезпечення за вислугу років (23 роки служби) та 5 % - збільшення розміру пенсії на підставі пункту «в» частини першої статті 13 цього Закону як особі, яка брала участь у ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи під час проходження служби (3 категорія).

Проте з матеріалів справи вбачається, що з 19.09.2014 ОСОБА_1 отримує інший вид пенсії, а саме пенсію призначену як особі з інвалідністю внаслідок війни ІІ групи відповідно до статті 21 Закону №2262-ХІІ, в розмірі 80% грошового забезпечення (а.с.12 зворот, 30), яку й отримує по теперішній час.

Отже, Закон №2262-ХІІ, в редакції станом на момент призначення пенсії позивачу за вислугу років передбачав, зокрема, збільшення пенсії на 5 % сум грошового забезпечення лише особам, зазначеним у пунктах "а" і "б" статті 13, які брали участь у ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи і віднесені до категорії 2, 3 і 4, які отримують пенсію за вислугу років згідно статті 13 Закону №2262-ХІІ.

Натомість позивач з 19.09.2014 отримує пенсію призначену як особі з інвалідністю 2 групи відповідно до статті 21 Закону №2262-ХІІ, яка не передбачає збільшення пенсії на 5 відсотків сум грошового забезпечення особам, які брали участь у ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи і віднесені до категорії 3.

За таких обставин суд дійшов висновку, що позивач не має права на отримання збільшення пенсії на 5 % ні з 01.01.2022 (як просив позивач у заяві), ні з 01.01.2023 (дата, яку визначив позивач у позовних вимогах) сум грошового забезпечення як особа, яка брала участь у ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи і віднесена до категорії 3, позаяк отримує пенсію як особа з інвалідністю внаслідок війни ІІ групи відповідно до статті 21 Закону №2262-ХІІ, а не за вислугу років відповідно до статті 13 Закону №2262-ХІІ.

З огляду на встановлені обставини справи, суд вважає, що Головне управління Пенсійного фонду України в Тернопільській області не допустило порушення прав позивача.

Враховуючи встановлені обставини справи та положення чинного законодавства, об'єктивно оцінивши докази, що мають юридичне значення для вирішення спору по суті, суд приходить до переконання, що позовні вимоги до задоволення не підлягають, в позові слід відмовити.

З огляду на ухвалення судом рішення про відмову у задоволенні позовних вимог, за відсутності доказів понесення відповідачем судових витрат, підстав для їх розподілу немає.

Керуючись статтями 72-77, 90, 241-246, 255, 263, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ВИРІШИВ:

У позові ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Тернопільській області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії відмовити повністю.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку повністю або частково шляхом подання апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення. Апеляційна скарга подається учасниками справи до Восьмого апеляційного адміністративного суду.

Позивач: ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ).

Відповідач: Головне управління Пенсійного фонду України в Тернопільській області (Майдан Волі, 3, місто Тернопіль, Тернопільська область, 46001, ідентифікаційний код юридичної особи в Єдиному державному реєстрі підприємств і організацій України 14035769).

Повний текст рішення складено та підписано 23 лютого 2023 року.

Суддя Чепенюк О.В.