23 лютого 2023 року Справа № 480/8119/22
Сумський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді - Гелети С.М., розглянувши у порядку спрощеного позовного провадження без виклику сторін у приміщенні суду в м. Суми адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Шосткинського районного територіального центру комплектування та соціальної підтримки Сумської області про визнання протиправним та скасування наказу, визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії,
ОСОБА_1 , звернувся до Сумського окружного адміністративного суду з позовною заявою до Шосткинського районного територіального центру комплектування та соціальної підтримки Сумської області і просить суд:
- визнати протиправним та скасувати наказ начальника Шосткинського районного територіального центру комплектування та соціальної підтримки (з адміністративно-господарської діяльності) Сумської області від 31.10.2022 №240 “Про притягнення до дисциплінарної відповідальності в частині дисциплінарного стягнення догана за порушення вимог статей 11,16,49,241 Статуту внутрішньої служби Збройних сил України, та ст.4 Дисциплінарного статуту Збройних сил України на командира 3-го відділення охорони, 1-го взводу охорони, 3 відділу начальника Шосткинського районного територіального центру комплектування та соціальної підтримки Сумської області ОСОБА_1 ;
- визнати протиправними дії начальника Шосткинського районного територіального центру комплектування та соціальної підтримки (з адміністративно-господарської діяльності) Сумської області щодо позбавлення ОСОБА_1 премії за жовтень 2022 року відповідно до порядку виплати грошового забезпечення військовослужбовцям Збройних сил України та деяким іншим особам, затвердженого наказом Міністерства оборони України від 07.06.2018;
- зобов'язати Шосткинський районний територіальний центр комплектування та соціальної підтримки Сумської області нарахувати та виплати ОСОБА_1 премію за жовтень 2022 року відповідно до Порядку виплати грошового забезпечення військовослужбовцям Збройних сил України та деяким іншим особам, затвердженого наказом Міністерства оборони України від 07.06.2018;
- визнати протиправними дії Шосткинського районного територіального центру комплектування та соціальної підтримки Сумської області щодо позбавлення права на виплату ОСОБА_1 щомісячної додаткової грошової винагороди, передбаченої Постановою Кабінету міністрів України від 28 лютого 2022р. №168 “Питання деяких виплат військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу, поліцейським та їх сім'ям під час дії воєнного стану” за жовтень 2022 року;
- зобов'язати Шосткинський районний територіальний центр комплектування та соціальної підтримки Сумської області нарахувати та виплати ОСОБА_1 додаткову винагороду установленої постановою Кабінету Міністрів України №168 від 28.02.2022 Питання деяких виплат військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу, поліцейським та їх сім'ям під час дії воєнного стану, за жовтень 2022 року.
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що спірним наказом начальника Шосткинського районного територіального центру комплектування та соціальної підтримки (з адміністративно-господарської діяльності) Сумської області від 31.10.2022 №240 позивача безпідставно було притягнуто до дисциплінарної відповідальності у зв'язку із тим, що позивач знаходився в стані алкогольного сп'яніння. Зокрема, зазначає, що позивача притягнуто до адміністративної відповідальності, а тому зазначене притягнення є подвійною відповідальністю позивача. Відповідачем не було проведено службове розслідування, за результатом якого б встановлено відповідні порушення, а тому необґрунтовано застосована догана у зв'язку із чим не було виплачено додаткову винагороду установленої постановою Кабінету Міністрів України №168 від 28.02.2022 Питання деяких виплат військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу, поліцейським та їх сім'ям під час дії воєнного стану за жовтень 2022 року.
Відповідач подав відзив на позовну заяву, у якому заперечує проти позовних вимог у повному обсязі та зазначає, що позивач знаходився в стані алкогольного сп'яніння під час несення військової служби, що підтверджується відповідним протоколом, а також постановою суду про притягнення позивача до адміністративної відповідальності. У зв'язку із тим, що наявні документи підтверджували відповідне виявлене порушення у відповідача була відсутня необхідність у призначенні службового розслідування. Притягнення позивача до відповідальності є законним, обґрунтованим, у зв'язку із чим відсутні підстави для задоволення позовних вимог.
Судом було відкрито провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження без виклику сторін, поновлено позивачу строк звернення до суду. Судом було витребувано у відповідача додаткові документи.
Дослідивши матеріали справи, оцінивши докази у їх сукупності, суд зазначає наступне.
Згідно наказу начальника Шосткинського РТЦК та СП (по стройовій частині) № 86 від 13.05.2022 сержанта ОСОБА_1 призначено на посаду командира 3 відділення охорони 1 взводу охорони роти охорони третього відділу Шосткинського районного територіального центру комплектування та соціальної підтримки Сумської області. Зараховано до списків особового складу і поставлено на всі види забезпечення. Вважається таким, що справи та посаду прийняв та приступив до виконання обов'язків за посадою «молодший сержант».
10.10.2022 у період часу з 09 год. 00 хв. до 12 год. 00 хв. командиром роти охорони ІНФОРМАЦІЯ_1 було виявлено позивача з явними ознаками алкогольного сп'яніння. О 13 год. 15 хв. 10.10.2022 року у супроводі посадових осіб, заступника командира роти охорони третього відділу Шосткинського РЦК та СП та старшого бойового медика позивач був доставлений до Шосткинської ЦРЛ, де йому було запропоновано пройти медичний огляд на стан алкогольного сп'яніння, на що позивач надав свою згоду.
Згідно висновку щодо результатів медичного огляду з метою становлення факту стану алкогольного сп'яніння від 01.10.2022 № 174 - ОСОБА_1 перебував у стані алкогольного сп'яніння.
Таким чином, як зазначає відповідач у відзиві на позовну заяву, позивач ОСОБА_1 розпивав алкогольні напої та перебував у стані алкогольного сп'яніння на території розташування підрозділу, та під час виконання ним обов'язків військової служби, що призвело до порушення обов'язків військовослужбовця в умовах особливого періоду, що визначений у статті 1 Закону України «Про оборону України», чим вчинив правопорушення, передбачене ч. 3 ст. 172-20 КУпАП.
12.10 .2022 на позивача ОСОБА_1 посадовими особами відділу Військової служби правопорядку в м.Шостка було складено протокол про військове адміністративне правопорушення серія КИС/К № 271 від 12 жовтня 2022 року за частиною 3 статті 172-20 Кодексу України про адміністративні правопорушення.
Позивач від підписання протоколу в графі «пояснення особи, яка притягається до адміністративної відповідальності» відмовився, зазначено: «Від надання пояснень відмовився». Крім того у графі «пояснення і зауваження щодо змісту протоколу, що додаються до протоколу особою, яка притягається до адміністративної відповідальності» зазначено: «Відсутні». Вказаний протокол підписано особисто ОСОБА_1 .
Факт перебування ОСОБА_1 10.10.2022 у стані алкогольного сп'яніння позивачем в адміністративному позові не заперечується.
31.10.2022 начальником Шосткинського РТЦК та СП видано наказ №240 «Про притягнення до дисциплінарної відповідальності», в якому викладено фактичний зміст встановлених обставин щодо факту перебування позивача в стані алкогольного сп'яніння, та за порушення вимог статті 11 Статуту внутрішньої служби Збройних Сил України щодо не порушення військовослужбовцем законів України, Військової присяги, додержання вимог статутів Збройних Сил України, бути завжди дисциплінованим, дорожити своєю честю і гідністю, статті 13 Статуту внутрішньої служби Збройних Сил України щодо утримання від шкідливих звичок для здоров'я, статті 49 Статуту внутрішньої служби Збройних Сил України щодо обов'язку військовослужбовця постійно бути зразком високої культури, скромності й витримки, берегти військову честь, захищати свою й поважати гідність інших людей, зобов'язані завжди пам'ятати, що за їх поведінкою судять не лише про них, а й про Збройні Сили України в цілому та статті 241 Статуту внутрішньої служби Збройних Сил України щодо обов'язку військовослужбовця піклуватися про збереження свого здоров'я та утримуватися від шкідливих звичок, статті 1 Дисциплінарного статуту Збройних Сил України щодо бездоганного і неухильного додержання всіма військовослужбовцями порядку і правил, встановлених статутами Збройних Сил України та іншим законодавством України, статті 3 Дисциплінарного статуту Збройних Сил України щодо свідомого ставлення військовослужбовця до виконання військового обов'язку, вірності Військовій присязі, статті 4 Дисциплінарного статуту Збройних Сил України щодо обов'язку військовослужбовця не вживати під час проходження військової служби (крім медичного призначення) наркотичні засоби, психотропні речовини чи їх аналоги, а також не вживати спиртні напої під час виконання обов'язків військової служби позивачу було оголошено догану та у відповідності до Порядку виплати грошового забезпечення військовослужбовцям Збройних Сил України та деяким іншим особам, затвердженого наказом Міністерства оборони України від 7.06.2018 №260 не було виплачено премію за жовтень 2022р.
Не погоджуючись із винесеним наказом позивач звернувся до суду.
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд зазначає наступне.
Відповідно до частин 1, 2 статті 17 Конституції України захист суверенітету і територіальної цілісності України, забезпечення її економічної та інформаційної безпеки є найважливішими функціями держави, справою всього Українського народу.
Оборона України, захист її суверенітету, територіальної цілісності і недоторканності покладаються на Збройні Сили України.
Згідно із статтею 65 Конституції України захист Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України, шанування її державних символів є обов'язком громадян України.
Правове регулювання відносин між державою і громадянами України у зв'язку з виконанням ними конституційного обов'язку щодо захисту Вітчизни здійснює Закон України «Про військовий обов'язок і військову службу» від 25.03.1992 № 2232-ХІІ (далі -Закон №2232-ХІІ).
Частиною 1 статті 1 Закону № 2232-ХІІ визначено, що захист Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України є конституційним обов'язком громадян України.
Відповідно до ст. 2 Закону України №2232-XII військова служба є державною службою особливого характеру, яка полягає у професійній діяльності придатних до неї за станом здоров'я і віком громадян України (за винятком випадків, визначених законом), іноземців та осіб без громадянства, пов'язаній із обороною України, її незалежності та територіальної цілісності. Проходження військової служби здійснюється: громадянами України - у добровільному порядку (за контрактом) або за призовом. Громадяни України, іноземці та особи без громадянства, які проходять військову службу, є військовослужбовцями. Порядок проходження військової служби, права та обов'язки військовослужбовців визначаються цим та іншими законами, відповідними положеннями про проходження військової служби, що затверджуються Президентом України, та іншими нормативно-правовими актами.
До видів військової служби відноситься військова служба за контрактом осіб сержантського і старшинського складу, військова служба за контрактом осіб офіцерського складу.
За приписами ст.11 Статуту внутрішньої служби Збройних Сил України, затвердженого Законом України від 24.03.1999 №548-ХІV (далі - Статут внутрішньої служби) необхідність виконання завдань оборони України, захисту її суверенітету, територіальної цілісності та недоторканності, а також завдань, визначених міжнародними зобов'язаннями України, покладає на військовослужбовців такі обов'язки: свято і непорушно додержуватися Конституції України та законів України, Військової присяги, віддано служити Українському народові, сумлінно і чесно виконувати військовий обов'язок; бути хоробрим, ініціативним і дисциплінованим; беззастережно виконувати накази командирів (начальників) і захищати їх у бою, як святиню оберігати Бойовий Прапор своєї частини; постійно підвищувати рівень військових професійних знань, вдосконалювати свою виучку і майстерність, знати та виконувати свої обов'язки та додержуватися вимог статутів Збройних Сил України; знати й утримувати в готовності до застосування закріплене озброєння, бойову та іншу техніку, берегти державне майно; дорожити бойовою славою Збройних Сил України та своєї військової частини, честю і гідністю військовослужбовця Збройних Сил України; поважати бойові та військові традиції, допомагати іншим військовослужбовцям, що перебувають у небезпеці, стримувати їх від вчинення протиправних дій, поважати честь і гідність кожної людини; бути пильним, суворо зберігати державну таємницю; вести бойові дії ініціативно, наполегливо, до повного виконання поставленого завдання; виявляти повагу до командирів (начальників) і старших за військовим званням, сприяти їм у підтриманні порядку і дисципліни; додержуватися правил військового вітання, ввічливості й поведінки військовослужбовців, завжди бути одягненим за формою, чисто й охайно.
Також кожний військовослужбовець зобов'язаний виконувати службові обов'язки, що визначають обсяг виконання завдань, доручених йому за посадою. Ці обов'язки визначаються статутами Збройних Сил України, а також відповідними посібниками, порадниками, положеннями, інструкціями. Із службових та особистих питань військовослужбовець повинен звертатися до свого безпосереднього начальника, а якщо він не може їх вирішити - до наступного прямого начальника. (ст.ст.14,16 Статуту внутрішньої служби).
Відповідно до ст.49 Статуту внутрішньої служби військовослужбовці повинні постійно бути зразком високої культури, скромності та витримки, берегти військову честь, захищати свою й поважати гідність інших людей, зобов'язані завжди пам'ятати, що за їх поведінкою судять не лише про них, а й про Збройні Сили України в цілому.
Згідно з частиною першою статті 45 Дисциплінарного статуту ЗСУ, у разі невиконання (неналежного виконання) військовослужбовцем своїх службових обов'язків, порушення військовослужбовцем військової дисципліни або громадського порядку командир повинен нагадати йому про обов'язки служби, а за необхідності - накласти дисциплінарне стягнення.
Наведені норми Дисциплінарного статуту ЗСУ дають підстави дійти висновку, що суть дисциплінарного правопорушення полягає у невиконанні чи неналежному виконанні військовослужбовцем своїх службових обов'язків, порушенні військової дисципліни чи громадського порядку.
Відповідно до статті 83 Дисциплінарного статуту ЗСУ на військовослужбовця, який порушує військову дисципліну або громадський порядок, можуть бути накладені лише ті дисциплінарні стягнення, які визначені цим Статутом і відповідають військовому званню військовослужбовця та дисциплінарній владі командира, що вирішив накласти на винну особу дисциплінарне стягнення.
Статтею 84 Дисциплінарного статуту ЗСУ командиру надано право на проведення службового розслідування для уточнення причин і умов, що сприяли вчиненню правопорушення, та ступеня вини, а не обов'язок щодо його проведення.
Відповідно до Наказу Міністерства оборони України № 608 від 21.11.2017 року «Про затвердження Порядку проведення службового розслідування у Збройних Силах України» службове розслідування не призначається якщо причини та умови, що сприяли вчиненню правопорушення, ступінь вини, розмір заподіяної матеріальної шкоди та інші обставини, які мають значення для прийняття рішення командиром (начальником) про накладення та підлеглого дисциплінарного стягнення, не потребують додаткового встановлення (уточнення).
Враховуючи те, що посадовими особами Військової служби правопорядку на ОСОБА_1 12.10.2022 було складено протокол про військове адміністративне правопорушення за частиною 3 статті 172-20 Кодексу України про адміністративні правопорушення, в якому встановлено обставини справи, причини та умови, що сприяли вчиненню правопорушення, ступінь вини, підтверджено скоєння ОСОБА_1 військового адміністративного правопорушення, позивачем зазначений протокол було підписано, у відповідача були правові підстави не проводити службове розслідування.
Згідно з статтею 86 Дисциплінарного статуту ЗСУ, якщо вину військовослужбовця повністю доведено, командир приймає рішення про притягнення військовослужбовця до дисциплінарної відповідальності та визначає вид дисциплінарного стягнення. Під час накладення дисциплінарного стягнення та обрання його виду враховується: характер та обставини вчинення правопорушення, його наслідки, попередня поведінка військовослужбовця, а також тривалість військової служби та рівень знань про порядок служби.
Згідно з приписами статті 48 Дисциплінарного статуту Збройних Сил України, на військовослужбовців можуть бути накладені такі стягнення: а) зауваження; б) догана; в) сувора догана; г) позбавлення чергового звільнення з розташування військової частини чи з корабля на берег (стосовно військовослужбовців строкової військової служби та курсантів вищих військових навчальних закладів, військових навчальних підрозділів закладів вищої освіти); ґ) попередження про неповну службову відповідність (крім осіб рядового складу строкової військової служби); д) пониження в посаді; е) пониження у військовому званні на один ступінь (стосовно осіб сержантського (старшинського) та офіцерського складу); є) пониження у військовому званні з переведенням на нижчу посаду (стосовно військовослужбовців сержантського (старшинського) складу); ж) звільнення з військової служби через службову невідповідність (крім осіб, які проходять строкову військову службу, військову службу за призовом під час мобілізації на особливий період, військову службу за призовом осіб офіцерського складу, а також військовозобов'язаних під час проходження навчальних (перевірочних) і спеціальних зборів та резервістів під час проходження підготовки га зборів).
Враховуючи те, що позивач в умовах особливого стану, під час введення на території військового стану, перебував на території військової частини під час виконання службових обов'язків в нетверезому стані, у відповідача були всі правові підстави для притягнення відповідача до дисциплінарної відповідальності у вигляді оголошення догани спірним наказом.
Стосовно посилання відповідача на подвійне притягнення до відповідальності, суд зазначає наступне.
В даному випадку, спірний наказ було прийнято відповідачем 31.10.2022 за порушення норм Дисциплінарного статуту ЗСУ, а не за притягнення позивача до адміністративної відповідальності. Винесеною в подальшому постановою Шосткінського міськрайонного суду Сумської області від 03.11.2022 по справі №589/3444/22 позивача було притягнуто до адміністративної відповідальності за порушення норм, передбачених ст. 3 ст. 172-20 КУпАП.
Також, як вбачається з оскаржуваного наказу, відповідач за вчинений позивачем дисциплінарний проступок, вчинений у жовтні 2022, вирішив позбавити позивача премії за жовтень 2022 р.
Механізм та умови виплати грошового забезпечення військовослужбовцям Збройних Сил України, визначений Порядком виплати грошового забезпечення військовослужбовцям Збройних Сил України та деяким іншим особам, затвердженим наказом Міністерства оборони України №260 від 07.06.2018, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 26.06.201 і за № 745/32197 (далі - Порядок № 260).
Згідно з пунктами 1, 3 Розділу XVI Порядку №260, командири (начальники) військових частин, військових навчальних закладів, установ та організацій Збройних Сил України мають право щомісяця здійснювати преміювання військовослужбовців (крім військовослужбовців строкової військової служби) відповідно до їх особистого внеску в загальні результати служби.
Виплата щомісячної премії військовослужбовцям здійснюється на підставі наказу командира військової частини, який видається до 05 числа місяця, наступного за місяцем преміювання, з урахуванням військової дисципліни, наявності дисциплінарних стягнень, показників виконання службових обов'язків.
Згідно п.5 Розділу XVI Порядку №260 військовослужбовцям щомісячні премії не виплачуються в таких випадках: за вживання алкогольних напоїв (наркотичних речовин) на території військової частини як у службовий, так і в позаслужбовий час, прибуття за службу в нетверезому стані (у стані наркотичного сп'яніння) - за місяць, у якому здійснено таке порушення.
Матеріалами справи підтверджено, що порушення, яке було вчинено позивачем 10.10.2022, зокрема, перебування на території військової частини під час несення військової служби, відбулося у жовтні 2022р., у зв'язку з цим суд приходить що висновку, що позбавлення позивача премії за жовтень 2022р. відповідає вимогам п.5 розділу ХVІ «Преміювання» Порядку №260, у зв'язку з чим оскаржуваний наказ в цій частині не підлягає скасуванню як такий, що відповідає критеріям правомірності, визначених в ч.2 ст.2 КАС України.
Кабінетом Міністрів України прийнято постанову від 28 лютого 2022 року N168 “Питання деяких виплат військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу, поліцейським та їх сім'ям під час дії воєнного стану”, якою передбачена виплата додаткової винагороди військовослужбовцям.
Відповідно до п. 2-1 Постанови КМУ установлено, що керівники відповідних міністерств та державних органів визначають порядок і умови виплати додаткової винагороди, одноразової грошової допомоги, розміри виплати додаткової винагороди в розмірі до 30000 гривень.
В даному випадку, відповідачем було враховано, що 23.06.2022 Міністром оборони України прийнято окреме доручення №912/з/29 про врегулювання виплати військовослужбовцям додаткової винагороди, передбаченої постановою Кабінету Міністрів України № 168 від 28.02.2022, зокрема, підпунктом 9.8 пункту 9 якого передбачено, що до наказів про виплату додаткової винагороди в розмірі 100 000,00 гри. або 30 000,00 грн. не включати військовослужбовців, які вживали алкогольні напої (наркотичні або психотропні речовини) на території військової частини як у службовий, так і в позаслужбовий час, прибували на службу та/або виконували обов'язки військової служби в нетверезому стані (у стані наркотичного сп'яніння) - за місяць, у якому здійснено таке правопорушення, оголошеного наказом командира (начальника).
Таким чином у відповідача були підстави для позбавлення виплати щомісячної додаткової грошової винагороди та премії за жовтень 2022 року, за невиконання позивачем службових обов'язків військової служби та порушення дисципліни позивача, зокрема перебування в стані алкогольного сп'яніння під час виконання обов'язків військової служби.
Враховуючи вищевикладені обставини, у суду відсутні підстави для задоволення позовних вимог, у зв'язку із чим в задоволенні адміністративного позову слід відмовити в повному обсязі.
Керуючись ст.ст. 90, 139, 143, 241-246, 250, 255, 295 КАС України, суд, -
У задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 до Шосткинського районного територіального центру комплектування та соціальної підтримки Сумської області про визнання протиправним та скасування наказу від 31.10.2022 №240, визнання протиправними дії щодо позбавлення ОСОБА_1 премії за жовтень 2022 року та зобов'язати нарахувати та виплати ОСОБА_1 премію за жовтень 2022 року, визнання протиправними дії щодо позбавлення права на виплату ОСОБА_1 щомісячної додаткової грошової винагороди, передбаченої Постановою Кабінету міністрів України від 28 лютого 2022р. №168 “Питання деяких виплат військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу, поліцейським та їх сім'ям під час дії воєнного стану” за жовтень 2022 року та зобов'язати нарахувати та виплати ОСОБА_1 додаткову винагороду установленої постановою Кабінету Міністрів України №168 від 28.02.2022 Питання деяких виплат військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу, поліцейським та їх сім'ям під час дії воєнного стану, за жовтень 2022 року - відмовити.
Рішення може бути оскаржено до Другого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня складення повного рішення.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Суддя С.М. Гелета