Рішення від 23.02.2023 по справі 480/1458/23

СУМСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

23 лютого 2023 року Справа № 480/1458/23

Сумський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді - Кунець О.М.,

розглянувши у письмовому провадженні в приміщенні суду в м. Суми адміністративну справу №480/1458/23 за заявою Головного управління ДПС у Сумській області до Комунального підприємства "Міськводоканал" Сумської міської ради про стягнення податкового боргу,-

ВСТАНОВИВ:

Головне управління ДПС у Сумській області звернулося до Сумського окружного адміністративного суду із заявою до Комунального підприємства "Міськводоканал" Сумської міської ради про стягнення з відповідача за рахунок коштів на рахунках у банках, обслуговуючих такого платника податків та готівки, що належить такому платнику податків податковий борг загальною сумою 4 830 712,72 грн., а саме:

- з надходження рентної плати за спеціальне використання води від підприємств житлово-комунального господарства (за платежами, що розподіляються між державними та місцевими бюджетами) на загальну суму 960 096,56 грн.;

- з рентної плати за користування надрами для видобування інших корисних копалин загальнодержавного значення на загальну суму 3 486 044,47 грн.;

- з надходженням від скидів забруднюючих речовин безпосередньо у водні обєкти на загальну суму 384 571,69 грн.

Заява обґрунтована тим, що КП "Міськводоканал" Сумської міської ради, всупереч вимог Податкового кодексу України, порушило строки та повноту сплати узгодженого грошового зобов'язання, у зв'язку з чим станом на момент звернення із заявою до суду за відповідачем утворився податковий борг у загальному розмірі 4 830 712,72 грн., який залишається не сплаченим.

Ухвалою суду від 22.02.2023 заяву залишено без руху.

Після усунення відповідачем недоліків заяви, ухвалою суду від 23.02.2023 відкрито провадження у справі та ухвалено здійснювати розгляд заяви за правилами ст. 283 Кодексу адміністративного судочинства України, судове засідання призначено на 23.02.2023 на 15-00 год.

23.02.2023р. до суду від представника відповідача надійшов відзив на позовну заяву, в якому зазначено, що відповідач погоджується з обставинами, викладеними в заяві про стягнення коштів за податковим боргом в частині несплати податку на додану вартість. Дійсно відповідачем самостійно задекларовано до сплати в поданій податковій звітності за 4 квартал 2022 року

- з рентної плати за спеціальне використання води в розмірі 960096,56грн.;

- з рентної плати за користування надрами - 3 486 044,47 грн.;

- з надходжень від скидів забруднюючих речовин - 384571,69грн.

На даний час вказана сума відповідачем не сплачена через фінансові труднощі.

Відповідач просить розглянути справу за відсутності представника відповідача.

У судове засідання представники сторін не прибули, про дату, час та місце судового розгляду справи повідомлені належним чином. Представником відповідача подано через канцелярію суду заяву про розгляд справи без його участі.

Згідно із ч. 1 ст. 205 Кодексу адміністративного судочинства України, неявка у судове засідання будь-якого учасника справи, за умови що його належним чином повідомлено про дату, час і місце цього засідання, не перешкоджає розгляду справи по суті. Частиною 9 цієї статті встановлено, що якщо немає перешкод для розгляду справи у судовому засіданні, визначених цією статтею, але всі учасники справи не з'явилися у судове засідання, хоча і були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового розгляду, суд має право розглянути справу у письмовому провадженні у разі відсутності потреби заслухати свідка чи експерта.

На виконання вимог ч. 13 ст. 10 та ч. 1 ст. 229 Кодексу адміністративного судочинства України суд під час розгляду справи в судовому засіданні здійснює повне фіксування його перебігу за допомогою відео- та (або) звукозаписувального технічного засобу, крім випадків, визначених цим Кодексом. Порядок такого фіксування встановлюється цим Кодексом.

У разі неявки в судове засідання всіх учасників справи або якщо відповідно до положень цього Кодексу розгляд справи здійснюється за відсутності учасників справи (у тому числі при розгляді справи в порядку письмового провадження), фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється (ч. 4 ст. 229 КАС України).

Таким чином, враховуючи наведені обставини, фіксування судового засідання по справі не здійснювалось, справа розглянута в письмовому провадженні.

Перевіривши матеріали справи, дослідивши та оцінивши докази в їх сукупності, суд вбачає необхідним заяву задовольнити, виходячи з наступного.

Судом встановлено, що КП “Міськводоканал” СМР зареєстровано як юридична особа (код ЄДРПОУ 03352455), є платником податків і зборів, що вбачається з заяви, письмових доказів у справі (а.с.7-8).

Відповідно до пп. 4.1.1 п. 4.1 ст. 4 Податкового кодексу України (далі - ПК України) кожна особа зобов'язана сплачувати встановлені цим Кодексом, законами з питань митної справи податки та збори, платником яких вона є згідно з положеннями цього Кодексу.

Підпунктом 16.1.4 п. 16.1 ст. 16 ПК України передбачений обов'язок платника податків сплачувати податки та збори в строки та у розмірах, встановлених цим Кодексом та законами з питань митної справи.

Податковим обов'язком визнається обов'язок платника податку обчислити, задекларувати та/або сплатити суму податку та збору в порядку та строки, визначені цим Кодексом, законами з питань митної справи (п. 36.1 ст. 36 ПК України).

Відповідно до пункту 38.1 статті 38 ПК України виконанням податкового обов'язку визнається сплата в повному обсязі платником відповідних сум податкових зобов'язань у встановлений податковим законодавством строк.

Згідно з п. 31.1 ст. 31 ПК України строком сплати податку та збору визнається період, що розпочинається з моменту виникнення податкового обов'язку платника податку із сплати конкретного виду податку і завершується останнім днем строку, протягом якого такий податок чи збір повинен бути сплачений у порядку, визначеному податковим законодавством. Податок чи збір, що не був сплачений у визначений строк, вважається не сплаченим своєчасно. Момент виникнення податкового обов'язку платника податків, у тому числі податкового агента, визначається календарною датою.

Податковий борг - сума узгодженого грошового зобов'язання, не сплаченого платником податків у встановлений цим Кодексом строк, та непогашеної пені, нарахованої у порядку, визначеному цим Кодексом (пп. 14.1.175 п. 14.1 ст. 14 ПК України).

Відповідно до п.54.1 ст.54, п.57.1 ст. 57 Податкового кодексу України крім випадків, передбачених податковим законодавством, платник податків самостійно обчислює суму податкового та/або грошового зобов'язання та/або пені, яку зазначає у податковій (митній) декларації або уточнюючому розрахунку, що подається контролюючому органу у строки, встановлені цим Кодексом. Така сума грошового зобов'язання та/або пені вважається узгодженою. Платник податків зобов'язаний самостійно сплатити суму податкового зобов'язання, зазначену у поданій ним податковій декларації, протягом 10 календарних днів, що настають за останнім днем відповідного граничного строку, передбаченого цим Кодексом для подання податкової декларації, крім випадків, встановлених цим Кодексом.

Відповідно до п. 240.1 ст. 240 ПК України платниками податку є суб'єкти господарювання, юридичні особи, що не провадять господарську (підприємницьку) діяльність, бюджетні установи, громадські та інші підприємства, установи та організації, постійні представництва нерезидентів, включаючи тих, які виконують агентські (представницькі) функції стосовно таких нерезидентів або їх засновників, під час провадження діяльності яких на території України і в межах її континентального шельфу та виключної (морської) економічної зони здійснюються:

240.1.1. викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами забруднення;

240.1.2. скиди забруднюючих речовин безпосередньо у водні об'єкти;

240.1.3. розміщення відходів (крім розміщення окремих видів (класів) відходів як вторинної сировини, що розміщуються на власних територіях (об'єктах) суб'єктів господарювання);

240.1.4. утворення радіоактивних відходів (включаючи вже накопичені);

240.1.5. тимчасове зберігання радіоактивних відходів їх виробниками понад установлений особливими умовами ліцензії строк.

Відповідно до п. 249.1 ст. 249 ПК України суми податку обчислюються за податковий (звітний) квартал платниками податку.

Відповідно до п. 251.1 ст. 251 ПК України рентна плата складається з:

251.1.1. рентної плати за користування надрами для видобування корисних копалин;

251.1.2. рентної плати за користування надрами в цілях, не пов'язаних з видобуванням корисних копалин;

251.1.3. рентної плати за користування радіочастотним ресурсом України;

251.1.4. рентної плати за спеціальне використання води;

251.1.5. рентної плати за спеціальне використання лісових ресурсів;

251.1.6. рентної плати за транспортування нафти і нафтопродуктів магістральними нафтопроводами та нафтопродуктопроводами, транзитне транспортування трубопроводами аміаку територією України.

Відповідно до п. 255.12 ст. 255 ПК України порядок подання декларації, строки сплати, відповідальність платників рентної плати та контроль за її справлянням визначено статтями 257 і 258 цього Кодексу.

Відповідно до п. 257.3 ст. 257 ПК України платник рентної плати до закінчення визначеного розділом II цього Кодексу граничного строку подання податкових декларацій за податковий (звітний) період, визначений цією статтею, подає до відповідного контролюючого органу за формою, встановленою у порядку, передбаченому статтею 46 цього Кодексу, податкову декларацію, яка містить додатки.

Відповідно до п. 257.1 ст. 257 ПК України базовий податковий (звітний) період для рентної плати дорівнює календарному кварталу, а для рентної плати за користування надрами для видобування корисних копалин за видобування нафти, конденсату, природного газу, у тому числі газу, розчиненого у нафті (нафтового (попутного) газу), етану, пропану, бутану, рентної плати за користування радіочастотним ресурсом України та рентної плати за транспортування нафти і нафтопродуктів магістральними нафтопроводами та нафтопродуктопроводами, транзитне транспортування трубопроводами аміаку територією України, дорівнює календарному місяцю.

Відповідно до пп. 49.18.2 п. 49.18 ст. 49 ПК України податкові декларації, крім випадків, передбачених цим Кодексом, подаються за базовий звітний (податковий) період, що дорівнює календарному кварталу або календарному півріччю (у тому числі в разі сплати квартальних або піврічних авансових внесків) - протягом 40 календарних днів, що настають за останнім календарним днем звітного (податкового) кварталу (півріччя).

Як було встановлено судом, відповідачем було самостійно подано

- розрахунок з рентної плати за користування надрами для видобування корисних копалин від 08.02.2023 №9306335388 на суму 3 486 044,47 грн. (а.с.10-11);

- розрахунок з рентної плати за спеціальне використання води від 08.02.2023 №9306335438 на суму 329 517,28 грн. (а.с.12);

- розрахунок з рентної плати за спеціальне використання води від 08.02.2023 №9306335420 на суму 630 579,28 грн. (а.с.13);

- розрахунок з екологічного податку за скиди забруднюючих речовин безпосередньо у водні об'єкти від 08.02.2023 №9306335343 на суму 384 571,69 грн. (а.с.14).

Відповідно до п. 257.5 ст. 257 ПК України сума податкових зобов'язань з рентної плати, визначена у податковій декларації за податковий (звітний) період, сплачується платником до бюджету протягом 10 календарних днів після закінчення граничного строку подання такої податкової декларації.

Таким чином, граничний строк для сплати податкового зобов'язання з рентної плати за користування надрами для видобування корисних копалин, з рентної плати за спеціальне використання води, з екологічного податку за скиди забруднюючих речовин безпосередньо у водні об'єкти настав 20.02.2023 (у зв'язку з тим, що термін сплати припадає на вихідний день 19.02.2023).

Однак, грошове зобов'язання за вказаними платежами у загальному розмірі 4830712,72 грн. не було сплачено у строки, визначені Податковим кодексом України, та залишається не сплаченим станом і на сьогодні, що підтверджується витягом з інтегрованої картки платника податку (а.с.15-22) та визнається відповідачем, а тому згідно приписів п.54.1. ст.54 Податкового кодексу України вважаються узгодженими, та відповідно до п.п.14.1.175 п. 14.1. ст. 14 ПК України набуло статусу податкового боргу.

Відтак, відповідачем було порушено строки та повнота обсягів сплати узгодженого податкового зобов'язання, тому за КП "Міськводоканал" СМР станом на момент розгляду справи значиться заборгованість у загальному розмірі 4 830 712,72 грн., а саме: з надходження рентної плати за спеціальне використання води від підприємств житлово-комунального господарства (за платежами, що розподіляються між державними та місцевими бюджетами) на загальну суму 960 096,56 грн., з рентної плати за користування надрами для видобування інших корисних копалин загальнодержавного значення на загальну суму 3 486 044,47 грн., з надходженням від скидів забруднюючих речовин безпосередньо у водні об"єкти на загальну суму 384 571,69 грн.

Відповідно до п.59.1 ст. 59, п.60.6 ст. 60 ПК України у разі коли у платника податків виник податковий борг, контролюючий орган надсилає (вручає) йому податкову вимогу в порядку, визначеному для надсилання (вручення) податкового повідомлення-рішення. Якщо нарахована сума грошового зобов'язання або податкового боргу збільшується внаслідок їх адміністративного оскарження, раніше надіслане (вручене) податкове повідомлення-рішення або податкова вимога не відкликаються. На суму збільшення грошового зобов'язання надсилається окреме податкове повідомлення-рішення, а на суму збільшення податкового боргу окрема податкова вимога не надсилається (не вручається).

Судом встановлено, що з метою погашення податкового боргу заявником було сформовано податкову вимогу форми "Ю" від 29.05.2015 №423-23 (а.с.9), яка була вручена представнику КП "Міськводоканал" СМР 10.06.2015. З моменту вручення податкової вимоги до подачі заяви податковий борг КП "Міськводоканал" СМР не переривався, а отже, податкова вимога від 29.05.2019 №423-23, відповідно до ст.60 ПК України, не була відкликана.

Відповідно до п.п.20.1.34 п. 20.1 ст. 20 ПК України контролюючий орган має право звертатися до суду щодо стягнення коштів платника податків, який має податковий борг, з рахунків у банках, що обслуговують такого платника податків, на суму податкового боргу або його частини.

Згідно п. 95.1 ст. 95 ПК України контролюючий орган здійснює за платника податків і на користь держави заходи щодо погашення податкового боргу такого платника податків шляхом стягнення коштів, які перебувають у його власності, а в разі їх недостатності - шляхом продажу майна такого платника податків, яке перебуває у податковій заставі. Відповідно до п. 95.3 ст. 95 ПК України, стягнення коштів з рахунків платника податків у банках, обслуговуючих такого платника податків, здійснюється за рішенням суду, яке направляється до виконання контролюючим органам, у розмірі суми податкового боргу або його частини.

Відповідно до п. 95.4 ст. 95 ПК України, контролюючий орган на підставі рішення суду здійснює стягнення коштів у рахунок погашення податкового боргу за рахунок готівки, що належить такому платнику податків. Стягнення готівкових коштів здійснюється у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України.

Враховуючи, що узгоджена сума грошового зобов'язання своєчасно та в повному обсязі не була сплачена, заборгованість перед бюджетом на момент розгляду справи не погашена та складає 4 830 712,72 грн., доказів сплати КП "Міськводоканал" СМР не надано, суд приходить висновку, що заявлені вимоги є обґрунтованими та вважає за необхідне їх задовольнити.

Керуючись ст.ст. 6-10, 90, 255, 283 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ВИРІШИВ:

Заяву Головного управління ДПС у Сумській області до Комунального підприємства "Міськводоканал" Сумської міської ради про стягнення податкового боргу - задовольнити.

Стягнути з Комунального підприємства «Міськводоканал» Сумської міської ради (вул. Білопільський шлях, буд. 9, м. Суми, 40009, код за ЄДРПОУ 03352455) за рахунок коштів на рахунках у банках, обслуговуючих такого платника податків та готівки, що належить такому платнику податків податковий борг загальною сумою 4 830 712 (чотири мільйона вісімсот тридцять тисяч сімсот дванадцять) грн. 72 коп., а саме:

з надходження рентної плати за спеціальне використання води від підприємств житлово-комунального господарства (за платежами, що розподіляються між державними та місцевими бюджетами) на загальну суму 960 096 (дев'ятсот шістдесят тисяч дев'яносто шість) грн. 56 коп. на користь Державного бюджету України на р/р UA188999980333169359000018540, отримувач ГУК Сум.обл/Сумська обл./13020401, код отримувача 37970404, банк отримувача Казначейство України (ЕАП), МФО банка одержувача 899998;

з рентної плати за користування надрами для видобування інших корисних копалин загальнодержавного значення на загальну суму 3 486 044 (три мільйона чотириста вісімдесят шість тисяч сорок чотири) грн. 47 коп. на користь Державного бюджету України на р/р UA288999980333149366000018540, отримувач ГУК Сум.обл/Сумська обл./13030100, код отримувача 37970404, банк отримувача Казначейство України (ЕАП), МФО банка одержувача 899998;

з надходженням від скидів забруднюючих речовин безпосередньо у водні об'єкти на загальну суму 384 571 (триста вісімдесят чотири тисячі п'ятсот сімдесят одна) грн. 69 коп. на користь Державного бюджету України на р/р UA838999980333139363000018540, отримувач ГУК Сум.обл/Сумська обл./19010200, код отримувача 37970404, банк отримувача Казначейство України (ЕАП), МФО банка одержувача 899998.

Рішення може бути оскаржено до Другого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги протягом десяти днів з дня його проголошення.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Суддя О.М. Кунець