23 лютого 2023 року Справа № 480/7704/22
Сумський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді - Гелети С.М., розглянувши у порядку спрощеного позовного провадження без виклику сторін у приміщенні суду в м. Суми адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії,
ОСОБА_1 звернувся до Сумського окружного адміністративного суду з позовною заявою до Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області, і просить суд:
- визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області щодо не нарахування та невиплати ОСОБА_1 компенсації втрати частини доходів у зв'язку з порушенням строків виплати пенсії за період з 01.01.2016 по день фактичної виплати донарахованої частини пенсії - 30.06.2021;
- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Сумській області нарахувати та ви платити ОСОБА_1 компенсацію втрати частини доходів у зв'язку з порушенням строків виплати пенсії за період з 01.01.2016 по день фактичної виплати донарахованої частини пенсії - 30.06.2021.
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що позивач є пенсіонером, отримує пенсію за вислугу років відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб". На виконання постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 №103 “Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим особам” у березні 2018 року починаючи з 01.01.2016 позивачу було перераховано пенсію. Пенсія у перерахованому розмірі та її доплата за період з 01.01.2018 по 31.03.2018 року була виплачена у квітні 2018 року. Остаточну виплату перерахованих коштів за період з 01.01.2016 по 31.12.2017 позивачу було здійснено 30.06.2021. Позивач звертався до відповідача із клопотанням про здійснення розрахунку та виплати компенсації втрати частини доходів у зв'язку з порушенням строків виплати пенсії, однак Головне управління Пенсійного фонду України в Сумській області відмовило у виплаті такої компенсації. Позивач вважає такі дії відповідача протиправними, а тому звернувся до суду за захистом своїх прав.
Відповідач подав відзив на позовну заяву, у якому заперечує проти позовних вимог та зазнеачає, що відповідачем забезпечена виплата коштів після виділення їх з Державного бюджету України, у відповідності та у строки, визначені чинним законодавством, то підстави для нарахування ОСОБА_1 суми компенсації за втрату частини грошових доходів у зв'язку з порушенням термінів виплати частини пенсії відсутні.
Судом було відкрито провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження без виклику сторін. Ухвалами суду від 20.12.2022 та 17.02.2023 витребувано у сторін докази.
Дослідивши матеріали справи, оцінивши докази у їх сукупності, суд зазначає наступне.
Судом встановлено, що позивач є військовим пенсіонером, перебуває на обліку в ГУ ПФУ в Сумській області та отримує пенсію за вислугу років відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб".
Позивач звернувся до відповідача із заявою від 23.08.2022 (а.с. 7), у якій просив, здійснити нарахувати та виплатити компенсацію за втрату частини грошових доходів, у зв'язку з порушенням термінів виплати частини пенсії за період з 01.01.2016 по день фактичної виплати донарахованої пенсії.
Відповідач листом від 01.09.2022 №1800-0202-8/31183 (а.с. 9) повідомив позивача про те, що пенсію у перерахованому розмірі та її доплату за період з 01.01.2018 по 31.03.2018 позивач отримав у квітні 2018. Разом з тим, оскільки перерахунок пенсії був проведений з 01.01.2016, то сума коштів, перерахованих за період з 01.01.2016 по 31.12.2017, склала 41228,88 грн. Починаючи з січня 2019 розпочато виплату коштів, перерахованих згідно з пунктом 3 Постанови №103, щомісячна у розмірі 50%різниці між місячним розміром підвищеної пенсії та місячним розміром отриманої пенсії за період з 01.01.2016 по 31.12.2017, що становив 858,94 грн ((41228,88 грн : 24 міс.) х 50%). З 01.01.2020 виплата перерахованої пенсії здійснювалась щомісяця у розмірі 100% різниці між місячним розміром підвищеної пенсії та місячним розміром отриманої пенсії за період з 01.01.2016 по 31.12.2017, що становив 1717,87 грн. Остаточну виплату перерахованих коштів за період з 01.01.2016 по 31.12.2017 здійснено позивачу у червні 2021 року.
Як зазначає відповідач у листі від 01.09.2022, оскільки, після прийняття постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 №103 “Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб” головним управлінням Пенсійного фонду України в Сумській області у визначені терміни постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 № 45 “Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб” своєчасно були направлені списки до ліквідаційної комісії Міністерства внутрішніх справ України в Сумській області та на підставі наданих довідок проведені перерахунки, а також своєчасно забезпечено її виплату у відповідності та у строки, визначені чинним законодавством, то підстави для нарахування суми компенсації за втрату частини грошових доходів у зв'язку з порушенням термінів виплати частини пенсії відсутні, відповідно, надати інформацію про нараховану суму компенсації за втрату частини пенсії немає можливості.
Позивач вважає такі дії відповідача протиправними, у зв'язку із чим звернувся до суду за захистом своїх прав.
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд виходить із наступного.
Відповідачем у листі від 01.09.2022 не заперечується, що ГУ ПФУ в Сумській області на підставі постанови від 21.02.2018 №103 позивачу проведено перерахунок пенсії з 01.01.2016 по 31.12.2017 у сумі 41228,88 грн, при цьому остаточну виплату суми доплати до пенсії за період з 01.01.2016 по 31.12.2017 у загальній сумі 41228,88 грн. була здійснена лише у червні 2021 року (а.с. 9 зворот. стор.), даний факт не є спірним.
Суд не погоджується із твердженнями відповідача, що підстави для нарахування та виплати компенсації відповідно до Закону України "Про компенсацію громадянам втрати частини грошових доходів у зв'язку з порушенням строків їх виплати" відсутні, виходячи із наступного.
Суд зазначає, що питання, пов'язані із здійсненням компенсації громадянам втрати частини доходів у випадку порушення встановлених строків їх виплати, врегульовані нормами Закону України "Про компенсацію громадянам втрати частини грошових доходів у зв'язку з порушенням строків їх виплати" та Порядком проведення компенсації громадянам втрати частини грошових доходів у зв'язку з порушенням термінів їх виплати, затвердженим постановою КМУ від 21.02.2011 № 159.
Відповідно до ст. 1 Закону України "Про компенсацію громадянам втрати частини грошових доходів у зв'язку з порушенням строків їх виплати" підприємства, установи і організації всіх форм власності та господарювання здійснюють компенсацію громадянам втрати частини доходів у випадку порушення встановлених строків їх виплати, у тому числі з вини власника або уповноваженого ним органу (особи).
Згідно зі ст. 2 вказаного Закону компенсація громадянам втрати частини доходів у зв'язку з порушенням строків їх виплати (далі - компенсація) провадиться у разі затримки на один і більше календарних місяців виплати доходів, нарахованих громадянам за період починаючи з дня набрання чинності цим Законом. Під доходами у цьому Законі слід розуміти грошові доходи громадян, які вони одержують на території України і які не мають разового характеру: пенсії; соціальні виплати; стипендії; заробітна плата (грошове забезпечення) та інші.
Сума компенсації обчислюється шляхом множення суми нарахованого, але не виплаченого громадянину доходу за відповідний місяць (після утримання податків і обов'язкових платежів) на індекс інфляції в період невиплати доходу (інфляція місяця, за який виплачується доход, до уваги не береться) (ст. 3 Закону № 2050-Ш).
Статтею 4 Закону України "Про компенсацію громадянам втрати частини грошових доходів у зв'язку з порушенням строків їх виплати" визначено, що виплата громадянам суми компенсації провадиться у тому ж місяці, у якому здійснюється виплата заборгованості за відповідний місяць.
Частиною 2 ст. 6 Закону України "Про компенсацію громадянам втрати частини грошових доходів у зв'язку з порушенням строків їх виплати" передбачено, що виплата компенсації здійснюється за рахунок відповідного бюджету - підприємства, установи або організації, який фінансується з державного бюджету.
Згідно з ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Частиною 2 ст. 55 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" передбачено, що нараховані суми пенсії, не отримані пенсіонером з вини органу Пенсійного фонду України, виплачуються за минулий час без обмеження будь-яким строком з нарахуванням компенсації втрати частини доходів.
З аналізу наведених норм вбачається, що кошти, які підлягають нарахуванню в порядку компенсації громадянину частини доходу, в тому числі пенсії, у зв'язку з порушенням строків її виплати, мають компенсаторний характер.
При цьому, дія зазначених нормативних актів поширюється на підприємства, установи та організації всіх форм власності і господарювання та застосовується у всіх випадках порушення встановлених термінів виплати грошових доходів, у тому числі з вини власника або уповноваженого ним органу (особи), та стосується усіх доходів, які одержують громадяни в гривнях на території України і не мають разового характеру (зокрема, пенсії).
Компенсація за порушення строків виплати такого доходу проводиться незалежно від порядку і підстав його нарахування, тобто, чи самим підприємством, установою чи організацією добровільно або на виконання судового рішення.
Основною умовою для виплати громадянину передбаченої ст. 46 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", ст. 2 Законом України "Про компенсацію громадянам втрати частини доходу у зв'язку з порушенням їх виплати" компенсації, є порушення встановлених строків виплати нарахованих доходів, у тому числі пенсії. При цьому компенсація за порушення строків виплати такого доходу проводиться незалежно від порядку і підстав його нарахування: самим підприємством, установою чи організацією, у даному випадку - органом пенсійного фонду, добровільно чи на виконання судового рішення.
Аналогічна правова позиція викладена в постанові колегії суддів Судової палати в адміністративних справах і Судової палати у цивільних справах Верховного суду України від 18.11.2014 у справі № 21- 518а14.
Відповідачем у листі від 01.09.2022 та у додаткових поясненнях від 21.02.2023 не заперечується, що ГУ ПФУ в Сумській області на підставі постанови від 21.02.2018 №103 позивачу проведено перерахунок пенсії з 01.01.2016 по 31.12.2017 у сумі 41228,88 грн, при цьому остаточну виплату суми доплати до пенсії за період з 01.01.2016 по 31.12.2017 у загальній сумі 41228,88 грн була здійснена 04.06.2021.
При цьому, під час виплати заборгованості станом на 04.06.2021 відповідачем не вирішено питання щодо компенсації втрати частини доходів, у зв'язку з порушенням встановлених строків їх виплати відповідно до Закону України "Про компенсацію громадянам втрати частини доходів у зв'язку з порушенням строків їх виплати".
Використане у статті 3 Закону №2050-ІІІ формулювання, що компенсація обчислюється як добуток "нарахованого, але не виплаченого грошового доходу" за відповідний місяць, означає, що має існувати обов'язкова складова обчислення компенсації - невиплачений грошовий дохід, який може бути або нарахований, або який можна нарахувати, зокрема, і на підставі судового рішення.
Зміст і правова природа спірних правовідносин у розумінні положень статей 1- 3 вказаного Закону № 2050-ІІІ дають підстави вважати, що право на компенсацію втрати частини грошових доходів у зв'язку з порушенням строків їх виплати особа набуває незалежно від того, чи були такі суми їй попередньо нараховані, але не виплачені.
Аналогічна правова позиція наведена у постановах Верховного Суду України від 11 липня 2017 року № 21-2003а16, Верховного Суду від 22 червня 2018 року у справі №810/1092/17 та від 13 січня 2020 року у справі №803/203/17.
Відповідна позиція підтримана Верховним Судом у постанові від 15 жовтня 2020 року у справі № 240/11439/19.
З огляду на викладене, суд дійшов висновку, що у даному випадку компенсація втрати частини доходів нараховується у зв'язку з порушенням строків виплати на суму невиплаченої пенсії за весь час затримки виплати з 01.01.2016 по день остаточного розрахунку та виплати суми пенсії 04.06.2021.
Разом із тим, задоволенню не підлягають вимоги позивача про зобов'язання відповідача нарахувати та ви платити компенсацію втрати частини доходів у зв'язку з порушенням строків виплати пенсії за період з 05.06.2021 по день фактичної виплати донарахованої частини пенсії - 30.06.2021, враховуючи наступне.
Так, у позовній заяві позивачем зазначено, що днем остаточного розрахунку та виплати суми пенсії є 30.06.2021, але жодних доказів того, що саме 30.06.2021 було здійснено остаточний розрахунок позивачем не надано.
Ухвалою суду від 24.11.2022, а також 21.12.2022 було витребувано у позивача докази виплати Головним управлінням Пенсійного фонду України в Сумській області суму остаточної виплати пенсії (за період 01.01.2016 по 31.12.2017) 30.06.2021.
На виконання вимог ухвали суду про витребування доказів від 20.12.2022 представник позивача 09.02.2023 надіслала на електронну адресу суду виписки з карткового рахунку, які взагалі є нечитабельні. При цьому інформації про виплату Головним управлінням Пенсійного фонду України в Сумській області суми остаточної виплати пенсії (за період 01.01.2016 по 31.12.2017) 30.06.2021 надана виписка банку не містить, виплату 30.06.2021 не підтверджує.
Ухвалою суду від 17.02.2023 втрете витребувано у представника позивача докази виплати Головним управлінням Пенсійного фонду України в Сумській області суму остаточної виплати пенсії (за період 01.01.2016 по 31.12.2017) 30.06.2021.
Станом на 23.02.2023 доказів виплати відповідачем суми остаточної виплати пенсії (за період 01.01.2016 по 31.12.2017) 30.06.2021, представником позивача у встановлений судом строк не надано.
Разом із тим, на виконання вимог ухвали суду, у письмових пояснених представником відповідача зазначено, що позивачу остаточну суму пенсії за період 01.01.2016 по 31.12.2017 виплачено 04.06.2021.
Враховуючи те, що доказів виплати остаточно суму пенсії за період 01.01.2016 по 31.12.2017 саме 30.06.2021 позивачем не надано, матеріалами справи не підтверджується, а відповідач не заперечує про виплату такої суми саме 04.06.2021, суд відмовляє у задоволенні вказаних вимог.
Стосовно визнання протиправними дії щодо відповідача щодо не нарахування та невиплати компенсації втрати частини доходів у зв'язку з порушенням строків виплати пенсії, враховуючи наступне.
Судом враховується, що відповідачем протиправно не проведено позивачу нарахування та виплату компенсації втрати частини доходів у зв'язку з порушенням строків виплати перерахованої пенсії, і саме така бездіяльність, а не дії, як помилково вважає позивач, не відповідає критеріям правомірності, визначених в ч.2 ст.2. Кодексу адміністративного судочинства України. Дії - це форма активної поведінки суб'єкта владних повноважень, що виражається у прийнятті рішень, вчиненні активних дій, що призводить до порушення прав позивача за захистом яких він звернувся до суду.
З огляду на вищевикладене, суд вважає за необхідне обрати належний захист порушеного права позивача та із врахуванням ст. 9 КАС України визнати протиправну бездіяльність відповідача щодо проведення нарахування та виплати компенсації втрати частини доходів у зв'язку з порушенням строків їх виплати в сумі здійсненого перерахунку пенсії на виконання судового рішення та зобов'язати відповідача провести позивачу за період з 01.01.2016 по 04.06.2021 нарахування та виплату компенсації втрати частини доходів у зв'язку з порушенням строків їх виплати при здійсненні виплати пенсії у розмірі 41228,88 грн. після здійсненого перерахунку.
Враховуючи задоволення позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, відповідно до ст. 139 КАС України, суд вважає за необхідне відшкодувати позивачу за рахунок бюджетних асигнувань відповідача суму судового збору, сплачену позивачем при зверненні до суду.
Керуючись ст.ст. 90, 139, 143, 241-246, 250, 255, 295 КАС України, суд,
Адміністративний позов ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії - задовольнити частково.
Визнати протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області щодо не проведення ОСОБА_1 за період з 01.01.2016 по 04.06.2021 нарахування та виплату компенсації втрати частини доходів у зв'язку з порушенням строків виплати перерахованої пенсії у розмірі 41228,88 грн на виконання постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 №103 "Про перерахунок пенсії особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб".
Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Сумській області (м. Суми, вул. Пушкіна, 1, і.к. 21108013) провести ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , і.к. НОМЕР_1 ) за період з 01.01.2016 по 04.06.2021 нарахування та виплату компенсації втрати частини доходів у зв'язку з порушенням строків виплати перерахованої пенсії у розмірі 41228,88 грн на виконання постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 №103 "Про перерахунок пенсії особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб".
У задоволенні інших позовних вимог - відмовити.
Стягнути з Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області (м. Суми, вул. Пушкіна, 1, і.к. 21108013) на користь ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , і.к. НОМЕР_1 ) судові витрати зі сплати судового збору у розмірі 992,40 грн.
Рішення може бути оскаржено до Другого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня складення повного рішення.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Суддя С.М. Гелета