14.02.2023 Єдиний унікальний номер 205/8179/22
Провадження № 2-а/205/35/23
14 лютого 2023 року місто Дніпро
Ленінський районний суд міста Дніпропетровська у складі:
головуючого судді Костромітіної О.О.,
за участю секретаря судового засідання Свистуна Г.Г.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду у м.Дніпрі адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Національної поліції у Львівській області, інспектора ВП №2 (м.Буськ) Золочівського районного відділу поліції ГУНП у Львівській області сержанта поліції Новосад Василя Ігоровича, третя особа: Відділення поліції №2 (м.Буськ) Золочівського районного відділу поліції ГУНП у Львівській області, про скасування постанови про накладення адміністративного стягнення у справі про адміністративне правопорушення,
Позивач ОСОБА_1 звернувся до суду з адміністративним позовом до ГУНП у Львівській області, інспектора ВП №2 (м.Буськ) Золочівського районного відділу поліції ГУНП у Львівській області сержанта поліції Новосад Василя Ігоровича, третя особа: Відділення поліції №2 (м.Буськ) Золочівського районного відділу поліції ГУНП у Львівській області, в якому, просить скасувати постанову ЕАР №6184593 від 17.11.2022 року про притягнення його до адміністративної відповідальності за ч.1 ст.132-1 КУпАП.
В обґрунтування позову зазначив, що 17.11.2022 року відносно нього було складено постанову про адміністративне правопорушення серії ЕАР №6184593 від 17.11.2022 року за ч.1 ст.132-1 КУпАП, та накладено адміністративне стягнення у вигляді штрафу у розмірі 510,00 гривень. Зазначає, що вказаного правопорушення не вчиняв, Правил дорожнього руху в контексті викладених у оскаржуваній постанові обставин не порушував та вважає оскаржувану постанову незаконною, необґрунтованою та такою, що підлягає обов'язковому скасуванню з огляду на наступне. 17.11.2022 року о 21.36 годині інспектором ВП №2 Золочівського районного відділу поліції ГУНП у Львівській області сержантом поліції Новосад В.І. відносно нього було винесено постанову, відповідно до якої він нібито перевозив небезпечний вантаж Газ в автоцистерні, з порушенням спеціальних правил, а саме перевозив вантаж, який відноситься до вантажу підвищеної небезпеки, без погодження дорожнього перевезення небезпечного вантажу, чим порушив п. 22.5 ПДР України. При цьому у нього були відповідні документи на перевезення даного вантажу, а саме: дозволи (погодження) щодо перевезення небезпечних вантажів, затверджені «Національною поліцією України УПП в Дніпропетровській області відділом безпеки дорожнього руху», строк дії з 01.09.2021 року по 25.02.2022 року, «Погодження №2021-13851201-1609» НВ Маршруту руху транспортного засобу під час дорожнього перевезення небезпечних вантажів», та згідно Наказу МВС України від 17.03.2022 року №194 Про продовження строку дії документів щодо дорожнього перевезення небезпечних вантажів під час дії воєнного стану в Україні. Крім того, поліцейським, яким його було притягнуто до адміністративної відповідальності було порушено норми матеріального та процесуального права, оскільки процедури розгляду справи проведено не було, його не було ознайомлено з його правами, передбаченими ст.268 КУпАП, не було заслухано осіб, які брали участь у розгляді справи, не досліджувалися належним чином докази та не вирішувались клопотання. Таким чином, наведені процесуальні порушення створюють підстави для скасування оскаржуваної постанови, оскільки поліцейський діяв не в межах та спосіб чинного законодавства, чим не виконав вимоги ч.2 ст.19 Конституції України, у зв'язку з чим просив вищезазначену постанову скасувати.
Ухвалою суду від 05.12.2022 року було відкрито провадження у справі та визначено розглядати справу в порядку спрощеного позовного провадження, з повідомлення сторін.
Позивач ОСОБА_1 в судове засідання не з'явився,в прохальній частині позову просив розгляд справи провести без його участі на підставі наявних у справі матеріалів.
Представник відповідача ГУНП у Львівській області та відповідач інспектор ВП №2 (м.Буськ) Золочівського РВП ГУНП у Львівській області сержант поліції Новосад В.І. належним чином повідомлені про день, час і місце розгляду справи, повторно в судове засідання не з'явились, відзив на позов до суду не направили, про наявність поважних причин неподання відзиву на позов у визначений судом строк не повідомили, тому суд, відповідно до вимог ч. 6 ст. 162 КАС України, вирішує справу за наявними матеріалами.
Третя особа представник ВП №2 (м.Буськ) Золочівського РВП ГУНП у Львівській області належним чином повідомлений про день та час розгляду справи повторно в судове засідання не з'явився, пояснень щодо позову не направив.
Суд, дослідивши матеріали адміністративної справи, дійшов наступного.
Судом встановлено, що 17.11.2022 року інспектором ВП №2 (м.Буськ) Золочівського районного відділу поліції ГУНП у Львівській області сержантом поліції Новосад В.І. винесено постанову про адміністративне стягнення по справі про адміністративне правопорушення у сфері забезпечення безпеки дорожнього руху, зафіксоване не в автоматичному режимі за ч.1 ст.132-1 КУпАП, про притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності у вигляді штрафу в розмірі 510 гривень.
З постанови вбачається, що 17.11.2022 року о 21.36 годині водій ОСОБА_1 керуючи транспортним засобом DAF, державний номерний знак НОМЕР_1 , перевозив небезпечний вантаж ГАЗ в автоцистерні з порушенням спеціальних правил, а саме перевозив небезпечний вантаж, який відноситься до вантажу підвищеної небезпеки без погодження дорожнього перевезення небезпечного вантажу, чим порушив п.22.5 ПДР України.
Не погоджуючись з вказаною постановою позивач звернувся до суду з позовом, у якому зазначає, що обставини, наведені в оскаржуваній постанові не відповідають дійсності.
Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Як передбачено ч. 1 ст. 3 Закону України «Про Національну поліцію», у своїй діяльності поліція керується Конституцією України, міжнародними договорами України, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України, цим та іншими законами України, актами Президента України та постановами Верховної Ради України, прийнятими відповідно до Конституції та законів України, актами Кабінету Міністрів України, а також виданими відповідно до них актами Міністерства внутрішніх справ України, іншими нормативно - правовими актами.
За змістом п. 1-2 ч. 1 ст. 18 Закону України «Про Національну поліцію», поліцейський зобов'язаний: неухильно дотримуватися положень Конституції України, законів України та інших нормативно-правових актів, що регламентують діяльність поліції, та Присяги поліцейського; професійно виконувати свої службові обов'язки відповідно до вимог нормативно-правових актів, посадових (функціональних) обов'язків, наказів керівництва.
Відповідно до ч. 1 ст. 2 КАС України, завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.
Відповідно до ч. 1 ст. 287 КУпАП України постанову по справі про адміністративне правопорушення може бути оскаржено особою, щодо якої її винесено.
Відповідно до ст. 252 КУпАП орган (посадова особа) оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному дослідженні всіх обставин справи в їх сукупності, керуючись законом та правосвідомістю.
Органи державної влади, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України (ч. 2 ст. 19 Конституції України).
Відповідно до ст. 7 Кодексу України про адміністративні правопорушення ніхто не може бути підданий заходу впливу у зв'язку з адміністративним правопорушенням інакше як на підставах і в порядку, встановлених законом. Застосування уповноваженими на те органами і посадовими особами заходів адміністративного впливу провадиться в межах їх компетенції, у точній відповідності з законом.
Як зазначено вище постанова про притягнення позивача до адміністративної відповідальності складена працівником поліції, який, відповідно до вимог ст. 222 Кодексу України про адміністративні правопорушення, має право розглядати справи про адміністративні порушення та накладати адміністративні стягнення безпосередньо за ст. 132-1 Кодексу України про адміністративні правопорушення.
Відповідно положень ст. 251 Кодексу України про адміністративні правопорушення (зі змінами), доказами у справі про адміністративне правопорушення, є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа), встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються протоколом про адміністративне правопорушення, поясненнями особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, потерпілих, свідків, висновком експерта, речовими доказами, показаннями технічних приладів та технічних засобів, що мають функції фото - і кінозйомки, відеозапису чи засобів фото - і кінозйомки, відеозапису, які використовуються при нагляді за виконанням правил, норм і стандартів, що стосуються забезпечення безпеки дорожнього руху, протоколом про вилучення речей і документів, а також іншими документами.
Відповідно до ст. 280 КУпАП України орган (посадова особа) при розгляді справи про адміністративне правопорушення зобов'язаний з'ясувати: чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа у його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, чи є обставини, що пом'якшують і обтяжують відповідальність, чи заподіяно майнову шкоду, а також з'ясувати всі обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Розглянувши справу про адміністративне правопорушення, орган (посадова особа), відповідно до ст. 283 КУпАП, виносить постанову по справі. Постанова виконавчого органу сільської, селищної, міської ради по справі про адміністративне правопорушення приймається у формі рішення.
Постанова повинна містити: найменування органу (прізвище, ім'я та по батькові, посада посадової особи), який виніс постанову; дату розгляду справи; відомості про особу, стосовно якої розглядається справа (прізвище, ім'я та по батькові (за наявності), дата народження, місце проживання чи перебування; опис обставин, установлених під час розгляду справи; зазначення нормативного акта, що передбачає відповідальність за таке адміністративне правопорушення; прийняте у справі рішення.
Постанова по справі про адміністративне правопорушення у сферах забезпечення безпеки дорожнього руху та паркування транспортних засобів, крім даних, визначених частиною другою цієї статті, повинна містити відомості про: дату, час і місце вчинення адміністративного правопорушення; транспортний засіб, який зафіксовано в момент вчинення правопорушення (марка, модель, номерний знак); технічний засіб, яким здійснено фото або відеозапис (якщо такий запис здійснювався); розмір штрафу та порядок його сплати; правові наслідки невиконання адміністративного стягнення та порядок його оскарження; відривну квитанцію із зазначенням реквізитів та можливих способів оплати адміністративного стягнення у вигляді штрафу.
Підставою притягнення до адміністративної відповідальності є вчинення адміністративного правопорушення.
Відповідно до ч. 1 ст. 9 КУпАП України адміністративним правопорушенням (проступком) визнається протиправна, винна (умисна або необережна) дія чи бездіяльність, яка посягає на громадський порядок, власність, права і свободи громадян, на встановлений порядок управління і за яку законом передбачено адміністративну відповідальність.
Згідно з п.п. 3, 11 ч. 1 ст. 23 Закону України «Про національну поліцію» поліція відповідно до покладених на неї завдань вживає заходів з метою виявлення адміністративних правопорушень та припиняє їх, регулює дорожній рух та здійснює контроль за дотриманням ПДР України його учасниками та за правомірністю експлуатації транспортних засобів на вулично-дорожній мережі.
Відповідно до ч. 1 ст. 132-1 КпАП України передбачена відповідальність за порушення правил дорожнього перевезення небезпечних вантажів, правил проїзду великогабаритних і великовагових транспортних засобів автомобільними дорогами, вулицями або залізничними переїздами.
Відповідно до п.22.5 Правил дорожнього руху України, про порушення якого вказано інспектором у оскаржуваній постанові, встановлено, що дорожнє перевезення небезпечних вантажів здійснюється відповідно до Директиви 2008/68/ЄС Європейського Парламенту та Ради від 24 вересня 2008 р. про внутрішні перевезення небезпечних вантажів, Європейської Угоди про міжнародне дорожнє перевезення небезпечних вантажів та нормативно-правових актів України у зазначеній сфері.
Згідно пунктів 5, 7, 9 розділу І Правил дорожнього перевезення небезпечних вантажів, затверджених наказом МВС України 04.08.2018 року № 656, небезпечні вантажі дозволено перевозити автомобільним транспортом тільки в разі, якщо вони згідно з вимогами частини 2 таблиці A глави 3.2 та глави 3.3 додатка A до ДОПНВ та цих Правил допущені до перевезення та якщо всі вимоги щодо перевезення таких вантажів виконані. Погодження маршруту руху транспортних засобів під час дорожнього перевезення небезпечних вантажів - погодження з Національною поліцією України (далі - поліція) руху транспортних засобів конкретними вулицями та дорогами, що обумовлює недопущення проїзду через комерційні або житлові райони, екологічно чутливі райони, промислові зони з небезпечними об'єктами або дорогами транспортних засобів, які становлять серйозну фізичну небезпеку для учасників руху; вимоги щодо руху та стоянки в разі несприятливих погодних умов, землетрусів, аварій, страйків, громадських заворушень або військових дій; обмеження руху транспортних засобів у певні дні тижня або року. При перевезенні небезпечних вантажів на транспортній одиниці мають бути, крім перелічених у ПДР, такі документи: при перевезенні небезпечних вантажів, які є вантажами підвищеної небезпеки, - погодження маршруту руху транспортного засобу під час дорожнього перевезення небезпечних вантажів, видане уповноваженим підрозділом поліції в паперовій або за наявності технічної можливості в електронній формі, зразок якого наведено в додатку 1 до цих Правил.
Згідно п. 1 розділу ІІ Порядку перевезення небезпечних вантажів, які згідно з ДОПНВ належать до вантажів підвищеної небезпеки, територією України здійснюються за наявності погодження маршруту руху транспортних засобів під час дорожнього перевезення небезпечних вантажів, виданого Національною поліцією України, затверджених наказом МВС України 04.08.2018 року № 656, перевезення небезпечних вантажів, які згідно з ДОПНВ належать до вантажів підвищеної небезпеки, територією України здійснюються за наявності погодження маршруту руху транспортних засобів під час дорожнього перевезення небезпечних вантажів, виданого Національною поліцією України. Таким чином, перевезення небезпечних вантажів потребує отримання спеціального дозволу та узгодження руху по спеціальному маршруту.
Як було встановлено в ході судового розгляду інспектором поліції винесена постанова відносно позивача за ч. 1 ст.132-1 КУпАП, а саме, що 17.11.2022 року позивач, керуючи транспортним засобом DAF, державний номерний знак НОМЕР_1 , перевозив небезпечний вантаж ГАЗ в автоцистерні з порушенням спеціальних правил, а саме перевозив небезпечний вантаж, який відноситься до вантажу підвищеної небезпеки без погодження дорожнього перевезення небезпечного вантажу.
Позивачем до матеріалів справи додано копію Погодження №2021-13851201-1607 НВ Маршруту руху транспортного засобу під час дорожнього перевезення небезпечних вантажів, затвердженого НПУ УПП в Дніпропетровській області від 01.09.2021 року зі стоком дії з 01.09.2021 року по 25.02.2022 року, копію Погодження №2021-13851201-1608 НВ Маршруту руху транспортного засобу під час дорожнього перевезення небезпечних вантажів, затвердженого НПУ УПП в Дніпропетровській області від 01.09.2021 року зі стоком дії з 01.09.2021 року по 25.02.2022 року, копію Погодження №2021-13851201-1609 НВ Маршруту руху транспортного засобу під час дорожнього перевезення небезпечних вантажів, затвердженого НПУ УПП в Дніпропетровській області від 01.09.2021 року зі стоком дії з 01.09.2021 року по 25.02.2022 року та копію Погодження №2021-13851201-1610 НВ Маршруту руху транспортного засобу під час дорожнього перевезення небезпечних вантажів, затвердженого НПУ УПП в Дніпропетровській області від 01.09.2021 року зі стоком дії з 01.09.2021 року по 25.02.2022 року, з яких вбачається, що перевізнику надано дозвіл на перевезення вантажу: «Газів вуглеводневих суміш скраплена, н.з.к. така як суміші А, А01, А02, А0, А1, В1, В2, В або З», транспортна одиниця: DAF FX 460 FT, НОМЕР_1 .
Відповідно до Наказу МВС України №194 від 17.03.2022 року Про продовження строку дії документів щодо дорожнього перевезення небезпечних вантажів під час дії воєнного стану в України встановлено, що погоджені Національною поліцією України маршрути руху транспортних засобів під час дорожнього перевезення небезпечних вантажів, строк дії яких закінчився, дійсні під час дії воєнного стану в Україні та протягом дев'яносто днів з дня його припинення або скасування.
Згідно Указу Президента України № 64/2022 від 24.02.2022, який затверджено Законом України від 24.02.2022 № 2102-IX «Про затвердження Указу Президента України «Про введення воєнного стану в Україні», в Україні введено воєнний стан з 05 години 30 хвилин 24.02.2022 строком на 30 діб, який в подальшому був неодноразово продовжений.
Враховуючи вищевикладене, суд дійшов висновку, що під час руху позивач ОСОБА_1 мав дозвіл на перевезення небезпечних вантажів.
Однак, суд звертає увагу на те, що згідно вищевказаних погоджень маршруту руху транспортного засобу під час дорожнього перевезення небезпечних вантажів, виданого начальником Управління патрульної поліції в Дніпропетровській області, які долучені позивачем до матеріалів справи, надано дозвіл на перевезення транспортним засобом небезпечних вантажів конкретними вулицями та дорогами за конкретним маршрутом. Вказана в оскаржуваній постанові серії ЕАР №6184593 адреса місця вчинення позивачем адміністративного правопорушення не входить до переліку маршруту, за яким дозволено перевозити небезпечний вантаж ГАЗ, згідно Погодження маршруту руху транспортних засобів під час дорожнього перевезення небезпечних вантажів.
Таким чином, вищевказані обставини об'єктивно свідчать про порушення позивачем ОСОБА_1 вимог п.22.5 Правил дорожнього руху України, що є складом адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст. 132-1 КУпАП.
Відповідно до ч. 1 ст. 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
З огляду на зазначене, та враховуючи, що оскаржувана позивачем постанова серії ЕАР №6184593 від 17.11.2022 року відповідає, передбаченим статтею 283 КУпАП вимогам, дії відповідача щодо складення оскаржуваної постанови були обґрунтованими і законними, у зв'язку з чим підстав для скасування постанови про накладення адміністративного стягнення відносно ОСОБА_1 за ч.1 ст.132-1 КУпАП немає.
Керуючись ст.ст. 243, 246, 250, 286 КАС України,
У задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 до Головного управління Національної поліції у Львівській області, інспектора ВП №2 (м.Буськ) Золочівського районного відділу поліції ГУНП у Львівській області сержанта поліції Новосад Василя Ігоровича, третя особа: Відділення поліції №2 (м.Буськ) Золочівського районного відділу поліції ГУНП у Львівській області, про скасування постанови про накладення адміністративного стягнення у справі про адміністративне правопорушення, відмовити.
Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана до Третього апеляційного адміністративного суду протягом 10 днів з дня його проголошення.
Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручено в день його проголошення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження.
Суддя О.О. Костромітіна