Єдиний унікальний номер №175/3831/22
провадження №1-кс/175/127/23
22 лютого 2023 року смт. Слобожанське
Дніпропетровський районний суд
Дніпропетровської області у складі:
головуючого - слідчого судді ОСОБА_1 ,
за участю: секретаря - ОСОБА_2 ,
розглянувши клопотання слідчого СВ ВП №8 ДРУП ГУНП в Дніпропетровській області старшого лейтенанта поліції ОСОБА_3 погоджене з прокурором Слобожанської окружної прокуратури ОСОБА_4 про тимчасовий доступ до речей та документів, а також перевіривши надані матеріали клопотання, включаючи витяг з Єдиного реєстру досудових розслідувань щодо кримінального провадження №12022041440000580 від 14.11.2022 за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 364 КК України, у рамках якого було подано клопотання, -
До Дніпропетровського районного суду надійшло клопотання слідчого СВ ВП №8 ДРУП ГУНП в Дніпропетровській області старшого лейтенанта поліції ОСОБА_3 прокурора Слобожанської окружної прокуратури ОСОБА_4 про тимчасовий доступ до речей та документів в рамках кримінального провадження №12022041440000580 від 14.11.2022 за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 364 КК України.
В обґрунтування свого клопотання слідчий посилається на те, що було встановлено, що службові особи ІНФОРМАЦІЯ_1 шляхом зловживання своїм службовим становищем всупереч інтересам служби вчинили незаконні дії, що спричинили тяжкі наслідки інтересами територіальної громади.
14.11.2022 відомості за вказаним фактом внесені до Єдиного реєстру досудових розслідувань за №12022041440000580 та розпочато досудове розслідування кримінального правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 364 КК України.
В ході досудового розслідування встановлено, що ревізією окремих питань фінансово-господарської діяльності ІНФОРМАЦІЯ_2 за період з 01.05.2019 по 30.09.2021, котра проведена ІНФОРМАЦІЯ_3 . Встановлено, що положення «Про преміювання, заохочення та надання матеріальної допомоги працівникам апарату міської ради, встановлення надбавок, затверджено рішенням міської ради VI сесії VI скликання від 03.03.2011 року № 333 (далі - Положення), із змінами 2016 року, внесеними рішенням V сесії VII скликання «Про внесення доповнень до Положення про преміювання працівників ІНФОРМАЦІЯ_2 , затвердженого рішенням VI сесії VI скликання від 03.03.2011 № 333 «Про преміювання, заохочення та надання матеріальної допомоги працівникам апарату міської ради, встановлення надбавок» (далі - Рішення). Пунктами 1.1. та 1.3. Положення передбачено, що преміювання працівників ІНФОРМАЦІЯ_2 здійснюється відповідно до їх особистого вкладу у загальні результати роботи за місяць та за рiк відповідно до розпорядження міського голови. Преміювання міському голові, заступникам міського голови, секретарю ради, секретарю виконавчого комітету здійснюються за розпорядженням міського голови з подальшим затвердженням на сесії міської ради. Також, пунктом 1.2. Положення передбачено можливість преміювання, в окремих випадках за виконання особливо важливої роботи, з нагоди державних і професійних свят, ювілейних та святкових дат, з урахуванням особистого вкладу, працівників, шляхом виплати одноразової премії на підставі розпорядження міського голови з подальшим затвердженням на сесії міської ради. Пунктом 1.4. встановлено, що фонд преміювання утворюються згідно чинного законодавства в межах коштів, передбачених на преміювання у кошторисі міської ради та економії коштів на оплату праці. Основні показники для визначення розміру премії зазначені в пункті 2.2. Положення. Також, Положенням передбачено можливість преміювання за підсумками роботи за рік, яка визначається за показниками, зазначеними для преміювання роботи за рік, у розмірі, визначеному пропорційно до відпрацьованого часу протягом поточного року (пункт 2.3. Положення). В пункті 2.4. Положення передбачено, що розмір премії залежить від виконання показників, зазначених у пункті 2.2. та особистого вкладу в загальні результати роботи без обмеження індивідуальних премій максимальними розмірами i визначається кожному працівникові розпорядженням голови міської ради. Пунктами 2.5., 2.6. Положення встановлено, що премія працівникам нараховується за фактично відпрацьований час за виключенням часу відпусток, тимчасової непрацездатності, навчання з метою підвищення квалiфiкацii тощо.
Слід зазначити, що Рішення в констатуючий частині містить посилання на постанову Кабінету Міністрів України від 24.02.2003 за № 212 «Про затвердження Порядку видачі грошової винагороди державним службовцям за сумлінну працю в органах державної служби, зразкове виконання обов'язків, відповідно до законодавства е постанова від 24.02.2003 року №212 «Про затвердження Порядку видачі грошової винагороди державним службовцям за сумлінну безперервну працю в органах державної влади, зразкове виконання трудових обов'язків». До того ж, відповідна постанова втратила чинність згідно з постановою Кабінету Міністрів України від 23.07.2014 № 246. Також ревізією встановлено, що відповідно до пункту 2.2. Положення, (враховуючи зміни), за результатами роботи за місяць для визначення розміру премії враховуються такі показники: виконання заходів та завдань, передбачених планами роботи міської ради; виконавська дисципліна (своєчасність, повнота, якість виконання актів Президента України, Верховної ради України, Кабінету Міністрів України, розпоряджень і доручень міського голови, наказів і доручень заступників міської ради); трудова дисципліна (виконання посадових обов'язків та ін.). 3 урахуванням надбавок за ранг, вислугу років та виконання особливо-важливої роботи. Положення про преміювання працівників Підгородненської ради (додаток 1 до рішення сесії міської ради № 333 від 03.03.2011 та рішенням V сесії VII скликання «Про внесення доповнень до Положення про преміювання працівників ІНФОРМАЦІЯ_2 , затвердженого рiшенням VI сесії VI скликання від 03.03.2011 № 333 «Про преміювання, заохочення та надання матеріальної допомоги працівникам апарату міської ради, встановлення надбавок» в Додатках 3 та 4 до акта.
Тобто, Положенням передбачено застосування складових заробітної плати, таких як надбавка за ранг, вислугу років та виконання особливо важливої роботи.
Перевіркою питання правильності нарахування премій працівникам міської ради, встановлено, що відповідно до п. 2, 3 рішення «Про встановлення надбавок та премій» від 20.12.2019 року № 1439 ІНФОРМАЦІЯ_4 вирішила преміювати міського голову щомісячно у розмірі 140 відсотків відповідно до Положення про преміювання працівників ІНФОРМАЦІЯ_2 . Міському голові здійснювати преміювання заступників міського голови, секретаря ради, керуючого справами виконавчого комітету, працівників апарату ради та обслуговуючого персоналу у відповідності до «Положення про преміювання працівників ІНФОРМАЦІЯ_2 » (далі - Положення).
Пунктом 2, 5 рішення «Про встановлення надбавок, премій та матеріальних допомог» від 23.12.2020 року № 221-2/8, міська рада вирішила преміювати міського голову щомісячно, в розмірі 200 відсотків відповідно до Положення про преміювання працівників ІНФОРМАЦІЯ_2 . Міському голові здійснювати преміювання заступників міського голови, секретаря ради, керуючого справами виконавчого комітету, працівників апарату ради та обслуговуючого персоналу у відповідності до «Положення про преміювання працівників ІНФОРМАЦІЯ_2 .
Так ревізією питання нарахування премій працівникам міської ради, встановлено, що за період з 01.05.2019 по 01.02.2020 року, преміювання працівників проводилося не відповідно до розпоряджень міського голови у фіксованому розмірі. З лютого 2020 року преміювання працівників здійснювалося на підставі розпоряджень міського голови у відсотках. Фактично нарахування премій працівникам здійснювалося виходячи із складових: оклад, ранг, надбавка за вислугу років, надбавка за особливо важливу роботу, що суперечить п. 2.2. Положення, яким передбачено, що за результатами роботи за місяць для визначення розміру премії враховуються такі показники: з урахуванням надбавок за ранг, вислугу років та виконання особливо-важливої роботи.
Таким чином внаслідок нарахування премій не відповідності з п. 2.2 Положення, працівникам міської ради за період з лютого 2020 по вересень 2021 рік, зайво нараховано та виплачено премій на загальну суму 4532301,50 грн. Внаслідок внесення недостовірних даних до розрахункових та виплатних документів із виплати заробітної плати, чим порушено частина 1 статті 9 Закону України від 16 липня 1999 року №996-XIV «Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в України».
Згідно положень чинного кримінального процесуального кодексу України орган досудового розслідування зобов'язаний забезпечити повне та об'єктивне дослідження обставин вчинення кримінального правопорушення та зобов'язаний здійснити доказування обставин, які визначені положеннями ст. 91 КПК України.
У зв'язку з чим 29 грудня 2022 року на підставі ухвали слідчого судді Дніпропетровського районного суду Дніпропетровської області, єдиний унікальний номер №175/3831/22 (провадження 1-ка/175/746/22) про тимчасовий доступ до речей і документів було вилучено відповідну документацію.
Однак, 09 лютого 2023 року до СВ ВП №8 ДРУП ГУНП в Дніпропетровській області надійшло клопотання експерта № СЕ-19/104-23/4383-ЕК від 09 лютого 2023 року відповідно до якого експерт керуючись ст. 69 КПК України для проведення судової економічної експертизи у кримінальному провадженні №12022041440000580 заявив клопотання про надання документів, які містять відомості - вихідні дані для вирішення поставлених питань, а саме оригінали документів:
- додатки до Акта ІНФОРМАЦІЯ_5 №040420-20/2 від 23 листопада 2021 року;
- платіжні відомості на виплату заробітної плати (з відмітками банку: печатка та підпис працівника банку або КЕП), які додаються до платіжних доручень на виплату заробітної плати, за період з 01 травня 2019 року по 30 вересня 2021 року.
Встановлено, що вище вказана документація перебуває у володінні ІНФОРМАЦІЯ_1 ( АДРЕСА_1 , ЄДРПОУ НОМЕР_1 ).
Згідно вимог чинного кримінального процесуального законодавства України збирання доказів сторонами кримінального провадження здійснюється в порядку, передбаченому КПК України. Положеннями ч. 2 ст. 93 КПК України передбачено, що сторона обвинувачення здійснює збирання доказів шляхом проведення слідчих (розшукових) дій та негласних слідчих (розшукових) дій, витребування та отримання від органів державної влади, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ та організацій, службових та фізичних осіб речей, документів, відомостей, висновків експертів, висновків ревізій та актів перевірок, проведення інших процесуальних дій.
Отримання вказаних документів та долучення їх до матеріалів кримінального провадження має важливе значення для забезпечення повного та об'єктивного розслідування кримінального провадження, адже в них містяться всі необхідні відомості про хід виконання робіт згідно умов договорів та спрямування бюджетних грошових коштів на оплату виконання таких робіт та послуг. Розміщені в таких документах відомості є необхідними в тому числі для їх врахування під час проведення експертних досліджень, спрямованих на встановлення збитків та розмірів таких збитків, спричинених державі. Крім того, розміщені у документах відомості можуть підтверджувати факти вчинення кримінального правопорушення, дозволять в повному об'ємі дослідити діяльність суб'єктів для подальшого аналізу та оцінки мотивів та підстав вчинення кримінального правопорушення, нададуть можливість встановити осіб, які вчинили злочин та дії яких створили умови для його вчинення.
Із огляду на наявність достатніх підстав вважати, що існує реальна загроза зміни або знищення такої інформації, розгляд даного клопотання на підставі ч. 2 ст. 163 КПК України необхідно проводити без виклику представника ІНФОРМАЦІЯ_1 ( АДРЕСА_1 , ЄДРПОУ НОМЕР_1 ).
Беручи до уваги викладене вище, а також тяжкість злочину і неможливість отримати відомості в інший спосіб, та враховуючи, що у матеріалах кримінального провадження вбачається наявність достатніх підстав вважати, що вказана інформація має суттєве значення для встановлення важливих обставин у кримінальному провадженні.
Прокурор надала заяву про розгляд клопотання без її участі, клопотання підтримала та просила задовольнити.
Клопотання про фіксацію процесуальної дії за допомогою технічних засобів під час розгляду питання слідчим суддею від учасників процесуальної дії не надійшло, за ініціативою суду не здійснюється, що відповідає положенням ст. 107 КПК України.
Слідчий суддя, розглянувши клопотання та дослідивши додані до нього документи, вважає, що клопотання підлягає задоволенню з наступних підстав.
Тимчасовий доступ до речей і документів є одним із заходів забезпечення кримінального провадження, який застосовується з метою дієвості цього провадження (ст. 131 КПК України).
Згідно зі ст. 159 КПК України тимчасовий доступ до речей і документів полягає у наданні стороні кримінального провадження особою, у володінні якої знаходяться такі речі і документи, можливості ознайомитися з ними, зробити їх копії та, у разі прийняття відповідного рішення слідчим суддею, судом, вилучити їх (здійснити їх виїмку).
Слідчий суддя постановляє ухвалу про надання доступу до документів з розпорядженням про можливості їх вилучення за умови, що сторона кримінального провадження доведе наявність достатніх підстав вважати, що вони мають суттєве значення для встановлення важливих обставин, та можливість використання як доказів відомостей, що містяться в цих речах і документах, а без вилучення існує реальна загроза зміни або знищення речей чи документів, або таке вилучення необхідне для досягнення мети отримання доступу до речей і документів (ч. 5 та ч. 7 ст. 163 КПК України).
Відповідно до ч. 5 ст.163 КПК України, слідчий суддя постановляє ухвалу про надання тимчасового доступу до речей і документів, якщо сторона кримінального провадження у своєму клопотанні доведе наявність достатніх підстав вважати, що ці речі або документи:
1) перебувають або можуть перебувати у володінні відповідної фізичної або юридичної особи;
2) самі по собі або в сукупності з іншими речами і документами кримінального провадження, у зв'язку з яким подається клопотання, мають суттєве значення для встановлення важливих обставин у кримінальному провадженні;
3) не становлять собою або не включають речей і документів, які містять охоронювану законом таємницю.
Згідно з ч. 5 ст. 163 КПК України слідчий суддя постановляє ухвалу про надання тимчасового доступу до речей і документів, якщо сторона кримінального провадження доведе можливість використання як доказів відомостей, що містяться в цих речах і документах, та неможливість іншими способами довести обставини, які передбачається довести за допомогою цих речей і документів.
Згідно п. 7 ч. 1 ст. 160 КПК України у клопотанні зазначаються: обґрунтування необхідності вилучення речей і оригіналів або копій документів, якщо відповідне питання порушується стороною кримінального провадження.
Слідчий суддя вважає, що слідчим доведено, що було вчинено кримінальне правопорушення, передбачене ч. 2 ст. 364 КК України, документи перебувають у володінні ІНФОРМАЦІЯ_1 ( АДРЕСА_1 , ЄДРПОУ НОМЕР_1 ), та мають суттєве значення для встановлення важливих обставин у кримінальному провадженні - можуть сприяти розкриттю кримінального правопорушення та встановленню осіб, причетних до скоєння кримінального правопорушення.
Вилучення документів необхідне для досягнення мети отримання доступу до документів.
За таких обставин з урахуванням викладеного та забезпечуючи виконання завдань кримінального провадження щодо швидкого, повного та неупередженого розслідування, з метою досягнення повноти, всебічності та неупередженості розслідування вищезазначеного факту, зокрема для встановлення обставин, які підлягають доказуванню у кримінальному провадженні, а саме: час, місце, спосіб та інші обставини вчинення кримінального правопорушення, а також неможливість отримати відомості в інший спосіб та враховуючи, що в матеріалах клопотання вбачається достатність підстав вважати, що вказані документи мають суттєве значення для встановлення важливих обставин у кримінальному провадженні, і існує можливість використання як доказів відомостей, що містяться саме в цих документах, та неможливо іншими способами довести вказані обставини, які передбачається довести за допомогою цієї інформації, а тому слідчий суддя вважає за необхідне клопотання слідчого задовольнити та надати тимчасовий доступ до документів (інформації), яка перебуває у володінні ІНФОРМАЦІЯ_1 , за адресою: АДРЕСА_1 .
Керуючись ст. ст. 107, 159-164, 162, 163, 166 КПК України, слідчий суддя, -
Клопотання слідчого - задовольнити.
Надати групі слідчих у складі слідчого СВ ВП №8 Дніпровського РУП ГУНП в Дніпропетровській області старшого лейтенанта поліції ОСОБА_3 , заступника начальника СВ ВП №8 Дніпровського РУП ГУНП в Дніпропетровській області капітана поліції ОСОБА_5 , дозвіл на тимчасовий доступ до оригіналів документів, а саме:
- додатки до Акта ІНФОРМАЦІЯ_5 №040420-20/2 від 23 листопада 2021 року;
- платіжні відомості на виплату заробітної плати (з відмітками банку: печатка та підпис працівника банку або КЕП), які додаються до платіжних доручень на виплату заробітної плати, за період з 01 травня 2019 року по 30 вересня 2021 року;
Котрі перебувають у розпорядженні ІНФОРМАЦІЯ_1 ( АДРЕСА_1 , ЄДРПОУ НОМЕР_1 ).
Зобов'язати уповноважених осіб ІНФОРМАЦІЯ_1 ( АДРЕСА_1 , ЄДРПОУ НОМЕР_1 ) надати доступ до зазначеної інформації (документів) з можливістю вилучення її в указаний спосіб негайно після пред'явлення ухвали до виконання.
Строк дії ухвали - один місяць з дня постановлення ухвали.
У разі невиконання ухвали про тимчасовий доступ до речей і документів слідчий суддя, суд за клопотанням сторони кримінального провадження, якій надано право на доступ до речей і документів на підставі ухвали, має право постановити ухвалу про дозвіл на проведення обшуку згідно з положеннями цього Кодексу з метою відшукання та вилучення зазначених речей і документів.
Ухвала оскарженню не підлягає.
Слідчий суддя ОСОБА_1