Справа № 932/1356/23
провадження № 3/932/902/23
20 лютого 2023 року в м. Дніпро суддя Бабушкінського районного суду м. Дніпропетровська Сікора О.О., розглянувши матеріали, які надійшли від Головного управління ДПС у Дніпропетровській області про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , працюючу головним бухгалтером КЗО «Середня загальноосвітня школа № 80» Дніпропетровської міської ради», проживаючу за адресою: АДРЕСА_1 , за частиною першою статті 163-4 Кодексу України про адміністративні правопорушення,
У лютому 2023 року в провадження суду надійшов протокол про адміністративне правопорушення від 18 січня 2022 року № 13, відповідно до якого зазначено, що головний бухгалтер КЗО «Середня загальноосвітня школа № 80» Дніпропетровської міської ради» ОСОБА_1 несвоєчасно подала податковий розрахунок сум доходу, нарахованого (сплаченого) на користь платників податків - фізичних осіб, і сум утриманого з них податку, а також сум нарахованого єдиного внеску (форма 4ДФ) за ІІІ квартал 2022 року, а саме подавши його 16 листопада 2022 року, при граничному терміні подання до 09 листопада 2022 року, чим було порушено вимоги пункту 51.1 статті 51, підпункту 49.18.2 пункту 49.18 статті 49, підпункту 70.16.1 пункту 70.16 статті 70 та підпункту "б" пункту 176.2 статті 176 ПК України від 02 грудня 2010 року № 2755-VI (зі змінами та доповненнями), підпункту 2.1 пункту 2 Порядку заповнення та подання Податкового розрахунку сум доходу, нарахованого (сплаченого) на користь платників податків - фізичних осіб, і сум утриманого з них податку, а також сум нарахованого єдиного внеску, затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 13 січня 2015 року № 4 (y редакції наказу Міністерства фінансів України від 15 грудня 2020 року № 773), пункту 6 статті 128 ГК України від 16 січня 2003 року № 436-IV (із змінами та доповненнями), відповідальність за що передбачена частиною першою статті 163-4 КУпАП.
Особа, яка притягається до адміністративної відповідальності на судове засідання не з'явилася, про місце та час розгляду справи повідомлялася у встановленому законом порядку. Заяви про відкладення судового засідання подано не було. Наведене, враховуючи вимоги частини першої статті 268 КУпАП, не є перешкодою для розгляду справи.
Вирішуючи питання про розгляд справи за відсутності особи, суд враховує, що Європейський суд з прав людини в рішенні від 07 липня 1989 року у справі «Юніон Аліментаріа проти Іспанії» зазначив, що заявник зобов'язаний демонструвати готовність брати участь на всіх етапах розгляду, що стосуються безпосередньо його, утримуватися від використання прийомів, які пов'язані із зволіканням у розгляді справи, а також максимально використовувати всі засоби внутрішнього законодавства для прискорення процедури слухання.
Крім того, як наголошує в своїх рішеннях Європейський суд, сторона, яка задіяна в ході судового розгляду, зобов'язана з розумним інтервалом часу сама цікавитися провадженням у її справі, добросовісно користуватися належними їй процесуальними правами та неухильно виконувати процесуальні обов'язки.
З наявних в розпорядженні суду матеріалів справи вбачається, що особі, яка притягається до адміністративної відповідальності, було достовірно відомо про факт складення відносно неї протоколу про адміністративне правопорушення, а отже подальший розгляд справи в суді.
Також, при вирішені питання про розгляд справи у відсутності особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, суд виходить з того, що останньою не було подано до суду жодних клопотань, заяв, заперечень тощо. Таких відомостей немає і в документах, доданих до протоколу.
Перевіривши матеріали адміністративної справи, суд дійшов таких висновків.
Відповідно до частини першої статті 163-4 КУпАП правопорушенням визнається неутримання або неперерахування до бюджету сум податку на доходи фізичних осіб при виплаті фізичній особі доходів, перерахування податку на доходи фізичних осіб за рахунок коштів підприємств, установ і організацій (крім випадків, коли таке перерахування дозволено законодавством), неповідомлення або несвоєчасне повідомлення державним податковим інспекціям за встановленою формою відомостей про доходи громадян.
Відповідно до вказаного протоколу вбачається, що уповноважена особа кваліфікувала дії особи, яка притягається до адміністративної відповідальності за частиною першою статті 163-4 КУпАП, оскільки мало місце несвоєчасне повідомлення державним податковим інспекціям за встановленою формою відомостей про доходи громадян, а отже доведенню підлягає відповідний склад адміністративного правопорушення.
При цьому, законодавцем у пункті 7 частини першої статті 247 та частині другій статті 38 КУпАП фактично покладено на суд обов'язок перевірити дотримання строків накладення адміністративного стягнення на момент розгляду справи.
Так, відповідно до пункту 7 частини першої статті 247 КУпАП провадження в справі про адміністративне правопорушення не може бути розпочато, а розпочате підлягає закриттю у зв'язку з закінченням на момент розгляду справи про адміністративне правопорушення строків, передбачених статтею 38 КУпАП.
Відповідно до частини другої статті 38 КУпАП, якщо справи про адміністративні правопорушення відповідно до КУпАП чи інших законів підвідомчі суду (судді), стягнення може бути накладено не пізніш як через три місяці з дня вчинення правопорушення, а при триваючому правопорушенні - не пізніш як через три місяці з дня його виявлення, крім справ про адміністративні правопорушення, зазначені у частинах третій - шостій цієї статті.
Відповідно до протоколу про адміністративне правопорушення від 18 січня 2023 року, Акту про результати камеральної перевірки фізичної особи-підприємця від 03 січня 2023 року та квитанції № 2, вбачається, що особою, яка притягається до адміністративної відповідальності було виконано обов'язок щодо подання податкового розрахунку сум доходу, нарахованого (сплаченого) на користь платників податків - фізичних осіб, і сум утриманого з них податку, а також сум нарахованого єдиного внеску (форма 4ДФ) за ІІІ квартал 2022 року 16 листопада 2022 року, що є днем припинення невиконання особою відповідного обов'язку, а відтак саме з цього часу слід відраховувати тримісячний строк накладення адміністративного стягнення, сплив якого на момент розгляду виключає провадження у справі, а отже з'ясування всіх обставин, що підлягають встановленню для вирішення питання про притягнення особи до адміністративної відповідальності.
Відповідні роз'яснення щодо порядку обрахування строку притягнення до адміністративної відповідальності надані, зокрема, у постанові Верховного Суду від 11 квітня 2018 року № 804/401/17, де зазначено, що триваюче правопорушення, тобто правопорушення пов'язане з тривалим, неперервним невиконанням обов'язків, передбачених законом припиняється, зокрема, у випадку виконання обов'язку відповідним суб'єктом.
Такої саме позиції притримуються і суди апеляційної інстанції, які відносять відповідне правопорушення до триваючого, адже після настання граничного терміну подання податкового розрахунку у суб'єкта платника не припиняється обов'язок щодо подання такого розрахунку, аж до моменту його подання, що законодавцем кваліфікується як несвоєчасне повідомлення державним податковим інспекціям за встановленою формою відомостей про доходи громадян (постанова Запорізького апеляційного суду від 04 лютого 2022 року № 937/10853/21, постанова Дніпровського апеляційного суду від 09 грудня 2021 року № 202/6457/21).
Суд вважає, що за встановлених обставин немає підстав обраховувати тримісячний строк притягнення до адміністративної відповідальності з моменту виявлення відповідного правопорушення, оскільки такий порядок застосовується у випадку невиконання регламентованого обов'язку на момент такого виявлення, що в даному випадку не має місце, адже фактично податковий розрахунок подано 16 листопада 2022 року, а порушення виявлено 03 січня 2023 року.
Крім того, як судом зазначено вище, уповноважена особа кваліфікує дії особи, яка притягається до адміністративної відповідальності як несвоєчасне подання податкового розрахунку, що мало місце саме в день його подання, а не в день виявлення відповідного факту.
Таким чином, зважаючи на те, що на момент розгляду справи про адміністративне правопорушення тримісячний строк накладення адміністративного стягнення сплив розпочате провадження підлягає закриттю.
Керуючись статтями 283, 284 КУпАП, а також іншими наведеними положеннями законодавства, суддя Бабушкінського районного суду м. Дніпропетровська,
Провадження у справі про адміністративне правопорушення відносно ОСОБА_1 за частиною першою статті 163-4 Кодексу України про адміністративні правопорушення, закрити у зв'язку з закінченням на момент розгляду справи про адміністративне правопорушення строків накладення адміністративного стягнення.
Постанова судді набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги.
Постанова судді у справі про адміністративне правопорушення може бути оскаржена протягом десяти днів з дня винесення постанови особою, яку притягнуто до адміністративної відповідальності, її законним представником, захисником, потерпілим, його представником, шляхом подання апеляційної скарги до Дніпровського апеляційного суду через Бабушкінський районний суд м. Дніпропетровська.
Суддя: _______________ О.О. Сікора