22 лютого 2023 року справа № 580/453/23
м. Черкаси
Черкаський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді - Гайдаш В.А.,
розглянувши у порядку письмового провадження за правилами спрощеного позовного провадження у приміщенні суду адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Черкаській області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії,
До Черкаського окружного адміністративного суду надійшов позов ОСОБА_1 (далі - позивач) до Головного управління Пенсійного фонду України в Черкаській області (далі - відповідач) в якому позивач просить:
- визнати протиправним та скасувати рішення відповідача від 01.07.2022 №971010174704 про відмову у призначенні позивачу пенсії державного службовця відповідно до ст. 37 Закону України «Про державну службу»;
- зобов'язати відповідача призначити та здійснити з 21.01.2022 нарахування і виплату позивачу пенсії державного службовця відповідно до ст. 37 Закону України «Про державну службу» у розмірі 60% від заробітку, зазначеного у довідках від 21.01.2022.
Обґрунтовуючи позовні вимоги, позивачем зазначено, що відповідач всупереч вимог Закону України «Про державну службу» відмовив у призначенні державного службовця відповідно до ст. 37 Закону України «Про державну службу» у розмірі 60% від заробітної плати, зазначеної у вказаних вище довідках, оскільки позив станом на 01.05.2016 мав стаж на посаді державної служби більше 20 років, а на момент звернення до відповідача йому виповнилося 62 роки, тому вважає, що він має право на пенсію відповідно до ст. 37 Закону України “Про державну службу”, однак відповідач протиправно не здійснив переведення на таку пенсію. Також наголошено, що постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 30.05.2022 у справі №580/1468/22 зобов'язано відповідача повторно розглянути заяву ОСОБА_1 від 21 січня 2022 року щодо призначення пенсії державного службовця відповідно до Закону України “Про Державну службу” та прийняти рішення відповідно до вимог чинного законодавства України з урахуванням поданих ним всіх документів та зазначеного рішення суду.
Ухвалою суду від 30.01.2023 прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у справі, справу вирішено розглядати за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін (у письмовому провадженні) за наявними у справі матеріалами.
Відповідач позов не визнав, надав до суду письмовий відзив в якому зазначив, що чинним законодавством визначені правила, що підлягають застосуванню при призначенні пенсії державним службовцям після 01.05.2016. Так, чинна редакція Закону України від 10.12.2015 №899 “Про державну службу” передбачає право осіб на призначення пенсії державного службовця відповідно до ст. 37 Закону України від 16.12.1993 №3723-XII “Про державну службу” виключно за дотримання такими особами умов, визначених ч. 1 ст. 37 Закону України “Про державну службу” від 16.12.1993 № 3723-XII, а саме щодо віку, загального стажу, спеціального стажу.
Розглянувши подані документи і матеріали, оцінивши належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності, суд зазначає таке.
Із наявних у матеріалах справи доказів судом встановлено, що у січні 2022 року позивач звернувся до Головного управління із заявою, в якій зазначив, що у зв'язку з набуттям 62 років відмовляється від призначеної у 2008 році пенсії за віком та просив призначити йому пенсію державного службовця в порядку, встановленому ст. 37 Закону України «Про державну службу» від 16.12.1993 №3723-ХІІ.
Листом від 17.02.2022 №1257-529/М-03/8-2300/22 Головне управління повідомило позивача, що згідно з документами пенсійної справи із 16.07.2008 йому призначено пенсію за віком відповідно до Закону 3723 згідно із статтею 588 Митного кодексу України. На 01.05.2016 позивач не займає посаду державної служби та мав 15 років стажу працівника митниці, а тому підстави для призначення пенсії відповідно до Закону № 889 відсутні.
Рішенням Черкаського окружного адміністративного суду від 24.03.2022 у справі №580/1468/22 зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Черкаській області повторно розглянути заяву ОСОБА_1 від 21.01.2022 та прийняти рішення з урахуванням висновків, викладених у судовому рішенні.
Постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 30.05.2022 у справі №580/1468/22 рішення Черкаського окружного адміністративного суду від 24 березня 2022року скасовано та ухвалено у справі нове судове рішення наступного змісту, зокрема, зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Черкаській області зарахувати до стажу державної служби ОСОБА_1 для призначення пенсії періодів роботи: з 15 листопада 1967 року до 5 листопада 1969 року - строкова військова служба у Збройних силах СРСР, всього 1 рік 11 місяців 21 день; з 1 вересня 1971 року по 30 червня 1976 року - навчання у вищому учбовому закладі - Українській сільськогосподарській академії (м. Київ), всього 2 роки 5 місяців 1 день; з 1 листопада 1978 року по 7 червня 1983 року - робота (військова служба) у органах державної безпеки (ДБ), всього 4 роки 7 місяців 7 днів; з 20 травня 1993 року по 31 липня 2008 року - робота на посаді державного службовця в Черкаській митниці Державної митної служби України, всього 15 років 2 місяці 12 днів. Також зобов'язано Головне управління Пенсійного Фонду України в Черкаській області повторно розглянути заяву ОСОБА_1 від 21 січня 2022 року щодо призначення пенсії державного службовця відповідно до Закону України “Про Державну службу” та прийняти рішення відповідно до вимог чинного законодавства України з урахуванням поданих ним всіх документів та зазначеного рішення суду.
На виконання постанови Шостого апеляційного адміністративного суду від 30.05.2022 у справі №580/1468/22 Головним управлінням Пенсійного фонду України в Черкаській області повторно розглянуто заяву ОСОБА_1 від 21 січня 2022 року щодо призначення пенсії державного службовця відповідно до Закону України “Про Державну службу” та прийняти рішення від 01.07.2022 №971010174704 про відмову у призначенні позивачу пенсії державного службовця відповідно до ст. 37 Закону України «Про державну службу».
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам суд враховує, що згідно зі ст. 46 Конституції України право на пенсійне забезпечення гарантується загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням за рахунок страхових внесків громадян, підприємств, установ і організацій, а також бюджетних та інших джерел соціального забезпечення. Зміст та обсяг права громадян на пенсійне забезпечення полягає у їх матеріальному забезпеченні шляхом надання трудових і соціальних пенсій, тобто щомісячних пенсійних виплат відповідного розміру в разі досягнення особою передбаченого законом віку чи визнання її інвалідом або отримання членами її сім'ї цих виплат у визначених законом випадках.
Встановивши в законі правові підстави призначення пенсій, їх розміри, порядок обчислення і виплати, законодавець може визначати як загальні умови їх призначення, так і особливості набуття права на пенсію, включаючи для окремих категорій громадян пільгові умови призначення пенсії залежно від ряду об'єктивно значущих обставин, що характеризують трудову діяльність (особливості умов праці, професія, виконувані функції, кваліфікаційні вимоги, обмеження, ступінь відповідальності тощо). Законодавець повинен робити це з дотриманням вимог Конституції України, в тому числі принципів рівності та справедливості.
Принципи, правові та організаційні засади забезпечення державної служби, зокрема порядок реалізації права на пенсійне забезпечення державних службовців, визначається Законом України “Про державну службу” № 889 VIII від 10.12.2015 року, день набрання чинності 01.05.2016 р. (далі Закон № 889-VІІІ).
Відповідно до п. 2 розд. XI “Прикінцеві та перехідні положення” Закону № 889-VІІІ з 01 травня 2016 року втратив чинність Закон України “Про державну службу” № 3723-ХІІ від 16. 12. 1993 р. (далі Закон № 3723-ХІІ) крім ст. 37, що застосовується до осіб, зазначених у п.п. 10 і 12 цього розділу.
Зокрема, п.п. 10, 12 розд. XI “Прикінцеві та перехідні положення” Закону № 889-VІІІ передбачено, що державні службовці, які на день набрання чинності цим Законом займають посади державної служби та мають не менш як 10 років стажу на посадах, віднесених до відповідних категорій посад державних службовців, визначених ст. 25 Закону № 3723-ХІІ та актами Кабінету Міністрів України, мають право на призначення пенсії відповідно до ст. 37 Закону № 3723-ХІІ у порядку, визначеному для осіб, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців.
Для осіб, які на день набрання чинності цим Законом мають не менш як 20 років стажу на посадах, віднесених до відповідних категорій посад державної служби, визначених ст. 25 Закону № 3723-ХІІ та актами Кабінету Міністрів України, зберігається право на призначення пенсії відповідно до ст. 37 Закону № 3723-ХІІ у порядку, визначеному для осіб, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців.
Тобто, за наявності в особи станом на 01 травня 2016 року певного стажу державної служби (10 років для осіб, що на зазначену дату займали посади державної служби, або 20 років незалежно від того, чи працювала особа станом на 01 травня 2016 року на державній службі), така особа зберігає право на призначення пенсії відповідно до ст. 37 Закону № 3723-ХІІ, але за такої умови: у порядку, визначеному для осіб, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців.
Частиною 1 ст. 37 Закону № 3723-ХІІ встановлено, що на одержання пенсії державних службовців мають право чоловіки, які досягли віку 62 роки, та жінки, які досягли пенсійного віку, встановленого ст. 26 Закону № 1058-ІV, за наявності страхового стажу, необхідного для призначення пенсії за віком у мінімальному розмірі, передбаченого абз. 1 ч. 1 ст. 28 згаданого Закону, у тому числі стажу державної служби не менш як 10 років, та які на час досягнення зазначеного віку працювали на посадах державних службовців, а також особи, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців, незалежно від місця роботи на час досягнення зазначеного віку.
Отже, відповідно до чинних законодавчих актів, пенсії державним службовцям призначаються відповідно до Закону України від 16 грудня 1993 р. № 3723-XII “Про державну службу” за умов: досягнення ними пенсійного віку, наявності відповідного страхового стажу (35 років для чоловіків) та, не менше ніж 20 років стажу на посадах, віднесених до відповідних категорій посад державної служби, визначених статтею 24 Закону № 3723 та актами Кабінету Міністрів України незалежно від факту роботи на державний службі станом на 1 травня 2016 року.
Пенсія державним службовцям призначається в розмірі 60 відсотків суми їх заробітної плати, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 01 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, а особам, які на час звернення за призначенням пенсії не є державними службовцями, - у розмірі 60 відсотків заробітної плати працюючого державного службовця відповідної посади та рангу за останнім місцем роботи на державній службі, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.
Суд встановив, що Постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 30.05.2022 у справі №580/1468/22 рішення Черкаського окружного адміністративного суду від 24 березня 2022року скасовано та ухвалено у справі нове судове рішення наступного змісту, зокрема, зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Черкаській області зарахувати до стажу державної служби ОСОБА_1 для призначення пенсії періодів роботи: з 15 листопада 1967 року до 5 листопада 1969 року - строкова військова служба у Збройних силах СРСР, всього 1 рік 11 місяців 21 день; з 1 вересня 1971 року по 30 червня 1976 року - навчання у вищому учбовому закладі - Українській сільськогосподарській академії (м. Київ), всього 2 роки 5 місяців 1 день; з 1 листопада 1978 року по 7 червня 1983 року - робота (військова служба) у органах державної безпеки (ДБ), всього 4 роки 7 місяців 7 днів; з 20 травня 1993 року по 31 липня 2008 року - робота на посаді державного службовця в Черкаській митниці Державної митної служби України, всього 15 років 2 місяці 12 днів.
Оскільки позивач має відповідний стаж на посаді державної служби (понад 20 років), на момент звернення до відповідача йому виповнилося 62 роки та станом на 01.05.2016 працював на посаді, віднесеній до посад державних службовців, суд дійшов висновку, що позивач має право на призначення пенсії згідно ст. 37 Закону № 3723-XII, відповідно, наявні правові підстави для призначення позивачу пенсії відповідно до Закону №3723-XII.
За таких обставин суд, за правилами, встановленими ст. 90 Кодексу адміністративного судочинства України, перевіривши наявні у справі докази, вважає заявлені позовні вимоги обґрунтованими та такими, що підлягають до задоволення.
Відповідно до ч. 1 ст. 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
Згідно з ч. 2 ст. 77 Кодексу адміністративного судочинства України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень, обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Відповідно до ч. 1 ст. 139 Кодексу адміністративного судочинства України судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі пропорційно задоволеним позовним вимогам.
Керуючись ст. ст. 2, 90, 139-143, 242-246, 250, 255 КАС України, суд,
Позов задовольнити повністю.
Визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України у Черкаській області 01.07.2022 №971010174704 про відмову ОСОБА_1 у призначенні пенсії державного службовця відповідно до ст. 37 Закону України «Про державну службу».
Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України у Черкаській області призначити, здійснити нарахування та виплату ОСОБА_1 з 21.01.2022 пенсії державного службовця відповідно до ст. 37 Закону України “Про державну службу” №3723 у розмірі 60% заробітку, зазначеного в довідках Черкаської митниці від 21.01.2021 №7.27-1/22/10/235.
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Черкаській області на користь ОСОБА_1 сплачений судовий збір у сумі 1073 (одна тисяча сімдесят три) грн. 60 коп.
Копію рішення направити особам, які беруть участь у справі.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, яка може бути подана безпосередньо до Шостого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Суддя Віталіна ГАЙДАШ