17 лютого 2023 року справа № 580/6222/22
м. Черкаси
Черкаський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Кульчицького С. О., розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження (у письмовому провадженні) в приміщенні суду адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області та Головного управління Пенсійного фонду України в Черкаській області про визнання протиправним та скасувати рішення, зобов'язання вчинити певні дії,
До Черкаського окружного адміністративного суду звернувся ОСОБА_1 (далі - позивач) з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області (далі - відповідач 1) та Головного управління Пенсійного фонду України в Черкаській області (далі - відповідач 2), в якому просить:
- визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області №232730009587 від 13.10.2022 про відмову у перерахунку пенсії відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування";
- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України у Черкаській області здійснити перерахунок та виплату пенсії позивачу з 08 листопада 2021 року, з урахуванням заробітної плати за період роботи з 01.11.2010 по 23.02.2017 на AT "Черкаський приладобудівний завод", на підставі індивідуальних відомостей про застраховану особу форми ОК-5, з урахуванням фактично виплачених сум.
Обґрунтовуючи позовні вимоги, позивач зазначив, що Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області прийняло спірне рішення про відмову у перерахунку пенсії, чим порушило конституційні права позивача, невірно трактуючи норми чинного законодавства. Вказує, що згідно даних трудової книжки НОМЕР_1 позивач у спірний період працював на AT “Черкаський приладобудівний завод”. На час звернення із заявою про перерахунок пенсії з врахуванням заробітної плати за період роботи з листопада 2010 року по лютий 2017 року у відповідача 2 були наявні дані, які свідчили про те, що AT “Черкаським приладобудівним заводом” подано звітність до Головного управління про нарахування позивачу за вищевказаний період заробітної плати, що відображено в індивідуальних відомостях про застраховану особу форми ОК-5. Оскільки рішенням Черкаського окружного адміністративного суду від 05.08.2021 у справі № 580/3665/21 Головне управління Пенсійного фонду України в Черкаській області зобов'язано зарахувати позивачу стаж роботи за період з листопада 2010 року по лютий 2017 року, а заробітну плату за вказаний період не враховано, це призвело до зменшення суми пенсії. Позивач вважає, що він не повинен нести відповідальність за неналежне виконання роботодавцем обов'язку із сплати страхових внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування. Саме несплата AT “Черкаським приладобудівним заводом” страхових внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування слугувало підставою для неврахування відповідачем 2 заробітної плати за період роботи з листопада 2010 року по лютий 2017 року для перерахунку пенсії, про що відповідач 2 повідомив листом №2300-0205-8/50979, від 18.10.2022, а відповідач 1 прийняв рішення про відмову у перерахунку пенсії №232730009587 від 13.10.2022.
Ухвалою Черкаського окружного адміністративного суду від 19.12.2022 прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у справі, справу вирішено розглядати за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи.
Відповідач 2 проти позову заперечив. У відзиві на позовну заяву, який надійшов до суду 29.12.2022, відповідач вказав, що обов'язок щодо сплати страхових внесків покладено саме на акціонерне товариство “Черкаський приладобудівний завод”. Адміністрування єдиного соціального внеску здійснюють органи доходів і зборів. Забезпечення адміністрування єдиного внеску шляхом його збору, ведення обліку надходжень від його сплати та здійснення контролю за сплатою єдиного внеску належить до повноважень Головного управління Державної податкової служби в області. Звертає увагу суду на те, що на підставі частини 1 статті 16 Закону № 1058-ІV застрахована особа має право отримувати від страхувальника підтвердження про сплату страхових внесків, вимагати від страхувальників сплати внесків, у тому числі в судовому порядку. Однак, позивач цим правом не скористався. Відтак, стверджує відповідач, Головним управлінням Пенсійного фонду України в Одеській області прийнято рішення № 232730009587 від 13.10.2022 про відмову ОСОБА_1 у перерахунку пенсії за віком у зв'язку з тим, що відповідно до індивідуальних відомостей про застраховану особу форми ОК-5 за період роботи з 01.10.2010 до 31.12,2010. з 01.11.2011 до 31.05.2012. з 01.11.2012 до 28.02.2017 АТ “Черкаським приладобудівним заводом”, протягом зазначеного періоду страхові внески не сплачені.
Відповідач 1 також подав до суду 03.01.2023 відзив на позовну заяву, в якому зазначив, що спірне рішення про відмову позивачу у перерахунку пенсії за віком є обґрунтованим, оскільки у позивача відповідно до індивідуальних відомостей про застраховану особу форми ОК-5 за період роботи з 01.11.2010 по 31.12.2010, з 01.11.2011 по 31.05.2012, з 01.11.2012 по 28.02.2017 АТ “Черкаський приладобудівний завод” (страхувальник) страхові внески не сплачені. У зв'язку з чим просив відмовити у задоволенні позовних вимог у повному обсязі.
Дослідивши подані суду письмові докази, оцінивши їх за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному розгляді у судовому процесі всіх обставин справи в їх сукупності, суд зазначає таке.
Суд встановив, що позивач перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Черкаській області та отримує пенсію з 21.10.2020 відповідно до Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування”.
Позивач перебував у трудових відносинах з акціонерним товариством “Черкаський приладобудівний завод” (код ЄДРПОУ 14309572), що підтверджується записами трудової книжки ОСОБА_1 серії НОМЕР_2 від 24.09.1985.
Рішенням Черкаського окружного адміністративного суду від 05.08.2021 у справі № 580/3665/21 зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Черкаській області врахувати до стажу ОСОБА_1 періоди роботи з листопада 2010 року по лютий 2017 року у АТ “Черкаський приладобудівний завод”, код ЄДРПОУ 14309572.
Відповідно до індивідуальних відомостей про застраховану особу реєстру застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування Форми ОК-5 від 30.09.2022 встановлено, що у період, зокрема, з листопада 2010 року по лютий 2017 року відображено відомості про заробітну плату позивача та кількість трудових днів у кожному з місяців у вказаному періоді. Разом з тим, у вказаному періоді страхувальником АТ “Черкаський приладобудівний завод” (код ЄДРПОУ - 14309572) сплачено страхові внески за періоди: січень 2011 року - жовтень 2011 року, червень 2012 року - жовтень 2012 року. За решту періодів відсутні відомості про сплату страхувальником страхових внесків.
Позивач 07.10.2022 звернувся до Головного управління Пенсійного фонду України в Черкаській області із заявою про проведення перерахунку пенсії за віком, відповідно до пункту 4 статті 42 Закону №1058-ІV.
За принципом екстериторіальності виконавцем визначено Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області.
Відповідач 1 прийняв 13.10.2022 рішення № 232730009587 про відмову у перерахунку пенсії позивачу, посилаючись на те, що відповідно індивідуальних відомостей про застраховану особу форми ОК-5 за період роботи з 01.11.2010 по 31.12.2010, з 01.11.2011 по 31.05.2012, з 01.11.2012 по 28.02.2017 АТ “Черкаський приладобудівельний завод” (страхувальник), протягом зазначеного періоду страхові внески не сплачені.
Відповідач 2 листом № 2300-0205-8/50979 від 18.10.2022 повідомив позивача про прийняте спірне рішення, яким відповідач 1 відмовив ОСОБА_1 у перерахунку пенсії.
Вважаючи дії відповідача щодо не врахування заробітної плати за вказаний період протиправними, позивач звернувся з даним позовом до суду.
Надаючи правову оцінку встановленим обставинам справи, суд зазначає таке.
Відповідно до статті 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Частиною 1 статті 46 Конституції України закріплено, що громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.
За приписами пункту 6 частини першої статті 92 Конституції України, основи соціального захисту, форми і види пенсійного забезпечення визначаються виключно законами України.
Основні принципи, засади і механізми функціонування системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, призначення, перерахунку і виплати пенсій, надання соціальних послуг визначає Закон України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" N1058-IV від 09.07.2003 (далі - Закон N1058-IV).
Відповідно до статті 1 Закону №1058-IV у цьому Законі наведені нижче терміни вживаються в такому значенні:
застрахована особа - фізична особа, яка відповідно до цього Закону підлягає загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню і сплачує (сплачувала) та/або за яку сплачуються чи сплачувалися у встановленому законом порядку страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування та до накопичувальної системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування;
страховий стаж - період (строк), протягом якого особа підлягала державному соціальному страхуванню, якою або за яку сплачувався збір на обов'язкове державне пенсійне страхування згідно із законодавством, що діяло раніше, та/або підлягає загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню згідно із цим Законом і за який сплачено страхові внески;
страхові внески - кошти відрахувань на соціальне страхування, збір на обов'язкове державне пенсійне страхування та страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, сплачені (які підлягають сплаті) згідно із законодавством, що діяло раніше; надходження від сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, що спрямовуються на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування;
страхувальники - роботодавці та інші особи, які відповідно до закону сплачують єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування та/або є платниками відповідно до цього Закону.
Згідно із абзацом першим частини першої статті 24 Закону №1058-IV страховий стаж - період (строк), протягом якого особа підлягає загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню та за який щомісяця сплачені страхові внески в сумі не меншій, ніж мінімальний страховий внесок.
Як передбачено частиною другою статті 24 Закону №1058-IV страховий стаж обчислюється територіальними органами Пенсійного фонду відповідно до вимог цього Закону за даними, що містяться в системі персоніфікованого обліку, а за періоди до впровадження системи персоніфікованого обліку - на підставі документів та в порядку, визначеному законодавством, що діяло до набрання чинності цим Законом, а також даних, включених на підставі цих документів до реєстру застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування.
Статтею 11 Закону №1058-IV визначено осіб, які підлягають загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню.
Так, відповідно до пункту 1 статті 11 Закону №1058-IV загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню підлягають громадяни України, іноземці (якщо інше не встановлено міжнародними договорами, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України) та особи без громадянства, які працюють на підприємствах, в установах, організаціях, створених відповідно до законодавства України, незалежно від форми власності, виду діяльності та господарювання, у тому числі які є резидентами Дія Сіті, у філіях, представництвах, відділеннях та інших відокремлених підрозділах цих підприємств та організацій, у громадських об'єднаннях, у фізичних осіб - підприємців, осіб, які провадять незалежну професійну діяльність, та в інших фізичних осіб на умовах трудового договору (контракту) або працюють на інших умовах, передбачених законодавством, або виконують роботи (надають послуги) на зазначених підприємствах, в установах, організаціях чи у фізичних осіб за гіг-контрактами, іншими договорами цивільно-правового характеру.
При цьому, як передбачено пунктом 1 статті 14 Закону №1058-IV, страхувальниками відповідно до цього Закону є: підприємства, установи і організації, створені відповідно до законодавства України, незалежно від форми власності, виду діяльності та господарювання, об'єднання громадян, профспілки, політичні партії (у тому числі філії, представництва, відділення та інші відокремлені підрозділи зазначених підприємств, установ, організацій, об'єднань громадян, профспілок, політичних партій, які мають окремий баланс і самостійно ведуть розрахунки із застрахованими особами), фізичні особи - підприємці та інші особи (включаючи юридичних та фізичних осіб - підприємців, які обрали особливий спосіб оподаткування (єдиний податок, фіксований сільськогосподарський податок), які використовують працю фізичних осіб на умовах трудового договору (контракту) або на інших умовах, передбачених законодавством, або за договорами цивільно-правового характеру, - для осіб, зазначених у пунктах 1, 4-1, 10, 14 статті 11 цього Закону.
За змістом частин п'ятої та шостої статті 20 Закону №1058-IV страхові внески сплачуються страхувальниками шляхом перерахування безготівкових сум з їх банківських рахунків.
Страхувальники - фізичні особи, які не мають банківських рахунків, сплачують страхові внески шляхом готівкових розрахунків через банківські установи.
Страхувальники зобов'язані сплачувати страхові внески, нараховані за відповідний базовий звітний період, не пізніше ніж через 20 календарних днів із дня закінчення цього періоду.
Страхувальники зобов'язані сплачувати страхові внески, нараховані за відповідний базовий звітний період, не пізніше ніж через 20 календарних днів з дня закінчення цього періоду. Базовим звітним періодом є: для страхувальників, зазначених у пунктах 1, 2, 4 статті 14 нього Закону, календарний місяць; для страхувальників, зазначених у пункті 5 етапі 14 цього Закону квартал.
Згідно положень ст. 106 Закону №1058-ІV, відповідальність за несплату страхових внесків несе підприємство-страхувальник, оскільки здійснює нарахування страхових внесків із заробітної плати застрахованої особи.
Отже, обов'язок по сплаті страхових внесків та відповідальність за несвоєчасну або не в повному обсязі сплату страхових внесків законом покладено на страхувальника.
Суд зазначає, що у справі, що розглядається, спірним є питання неврахування заробітної плати позивача за період з 01.11.2010 по 23.02.2017.
Як встановив суд, відповідно до відомостей трудової книжки серії НОМЕР_2 від 24.09.1985 позивач перебував у трудових відносинах з акціонерним товариством “Черкаський приладобудівний завод” (код ЄДРПОУ 14309572).
При цьому, згідно з довідкою Форми ОК-5 від 30.09.2022 у період, зокрема, з листопада 2010 року по лютий 2017 року відображено відомості про заробітну плату позивача та кількість трудових днів у кожному з місяців у вказаному періоді. Водночас, у вказаному періоді страхувальником АТ “Черкаський приладобудівний завод” (код ЄДРПОУ - 14309572) сплачено страхові внески за періоди: січень 2011 року - жовтень 2011 року, червень 2012 року - жовтень 2012 року. За решту періодів відсутні відомості про сплату страхувальником страхових внесків.
Разом з тим, рішенням Черкаського окружного адміністративного суду від 05.08.2021 у справі № 580/3665/21 зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Черкаській області врахувати до стажу ОСОБА_1 періоди роботи з листопада 2010 року по лютий 2017 року у АТ “Черкаський приладобудівний завод”, код ЄДРПОУ 14309572.
Відповідно до ч. 1 ст. 40 Закону №1058-IV для обчислення пенсії враховується заробітна плата (дохід) за весь період страхового стажу починаючи з 1 липня 2000 року. За бажанням пенсіонера та за умови підтвердження довідки про заробітну плату первинними документами або в разі, якщо страховий стаж починаючи з 1 липня 2000 року становить менше 60 місяців, для обчислення пенсії також враховується заробітна плата (дохід) за будь-які 60 календарних місяців страхового стажу підряд по 30 червня 2000 року незалежно від перерв.
Згідно з ч. 4 ст. 42 Закону №1058-IV за бажанням пенсіонера перерахунок пенсії проводиться із заробітної плати за періоди страхового стажу, зазначені в частині першій статті 40 цього Закону, із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу), який враховувався під час призначення (попереднього перерахунку) пенсії.
Статтею 1 Закону України “Про оплату праці” № 108/95-ВР від 24.03.1995 встановлено, що заробітна плата - це винагорода, обчислена, як правило, у грошовому виразі, яку за трудовим договором роботодавець виплачує працівникові за виконану ним роботу. Розмір заробітної плати залежить від складності та умов виконуваної роботи, професійно-ділових якостей працівника, результатів його праці та господарської діяльності підприємства.
Судом встановлено, що позивач, звернувшись до відповідача 2 із заявою про проведення перерахунку пенсії за віком, відповідно до пункту 4 статті 42 Закону №1058-ІV, просив провести перерахунок та виплату йому пенсію з 08.11.2021 з урахуванням заробітної плати за період роботи з 01.11.2010 до 28.02.2017 на підставі індивідуальних відомостей про застраховану особу форми ОК-5.
Відповідач 1, відмовляючи позивачу у такому перерахунку, зазначив у спірному рішенні № 232730009587 13.10.2022 як підставу такої відмови про те, що відповідно індивідуальних відомостей про застраховану особу форми ОК-5 за період роботи з 01.11.2010 по 31.12.2010, з 01.11.2011 по 31.05.2012, з 01.11.2012 по 28.02.2017 АТ “Черкаський приладобудівельний завод” (страхувальник), протягом зазначеного періоду страхові внески не сплачені.
Суд вважає, що у спірному рішенні № 232730009587 13.10.2022 відповідач 1 не навів жодного обґрунтування відмови неврахування заробітної плати позивача за період з 01.11.2010 по 23.02.2017.
Суд зазначає, що внаслідок невиконання АТ “Черкаський приладобудівний завод” обов'язку по сплаті внесків до Пенсійного фонду України у вказані періоди, позивач позбавлений соціальної захищеності та порушено порядок визначення заробітної плати (доходу) для обчислення пенсії за час роботи на вказаному підприємстві, що є неприпустимим та таким, що суперечить основним конституційним засадам в сфері соціального захисту.
При цьому, відповідач 1 протиправно не провів перерахунок пенсії позивача із заробітної плати за спірні періоди страхового стажу, враховуючи рішення Черкаського окружного адміністративного суду від 05.08.2021 у справі № 580/3665/21.
Таким чином, суд дійшов висновку, що позивач не може нести відповідальність у вигляді позбавлення права на врахування для обчислення пенсії заробітної плати (дохід) за весь період страхового стажу з 01.11.2010 по 31.12.2010, з 01.11.2011 по 31.05.2012, з 01.11.2012 по 28.02.2017 у АТ “Черкаський приладобудівний завод” за порушення, вчинене вказаним страхувальником (роботодавцем), оскільки згідно із Законом України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування” відповідальність за несплату страхових внесків несе підприємство-страхувальник.
Відповідач 1, приймаючи рішення про відмову у здійсненні перерахунку з урахуванням отриманої заробітної плати, вказав у спірному рішенні лише періоди роботи позивача з 01.11.2010 по 31.12.2010, з 01.11.2011 по 31.05.2012, з 01.11.2012 по 28.02.2017, оскільки саме в ці періоди не були сплачені страхувальником страхові внески.
Відтак саме за ці періоди суд вважає за необхідне зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області здійснити перерахунок та виплату пенсії позивачу з урахуванням заробітної плати.
Щодо дати, з якої необхідно здійснити такий перерахунок, то суд вважає, що позивач помилково зазначає, що зобов'язання пенсійного органу здійснити перерахунок та виплату пенсії позивачу необхідно з 08.11.2021, адже із заявою щодо проведення перерахунку пенсії за віком відповідно до пункту 4 статті 42 Закону №1058-ІV позивач звернувся 07.10.2022. Тому, саме з 07.10.2022 необхідно зобов'язати Головне управління здійснити такий перерахунок.
Обираючи належний та ефективний спосіб захисту порушеного права позивача, суд вважає за необхідне, для повного та належного захисту прав позивача, зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області здійснити перерахунок та виплату пенсії позивачу з 07.10.2022 з урахуванням заробітної плати за період роботи з 01.11.2010 по 31.12.2010, з 01.11.2011 по 31.05.2012, з 01.11.2012 по 28.02.2017 на AT "Черкаський приладобудівний завод", на підставі індивідуальних відомостей про застраховану особу форми ОК-5, з урахуванням фактично виплачених сум, враховуючи, що саме цей пенсійний орган прийняв спірне рішення про відмову у перерахунку пенсії позивачу за результатами розгляду заяви ОСОБА_1 .
Решта доводів сторін висновків суду по суті спору не спростовують.
У відповідності до вимог частини першої статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
Згідно частини 2 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
За таких обставин, суд, на підставі наданих доказів в їх сукупності, системного аналізу положень законодавства України приходить до висновку, що позов необхідно задовольнити частково.
Відповідно до частини першої статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Згідно ч. 3 ст. 139 КАС України при частковому задоволенні позову судові витрати покладаються на обидві сторони пропорційно до задоволених вимог.
Тому, за рахунок бюджетних асигнувань відповідачів на користь позивача підлягає стягненню сплачений ним при поданні позовної заяви судовий збір в розмірі 496,20 грн.
Керуючись статями 2, 5, 12, 90, 132, 139, 143, 241-247, 255, 293, 295, 297 КАС України, суд
Адміністративний позов задовольнити частково.
Визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області №232730009587 від 13.10.2022 про відмову у перерахунку пенсії ОСОБА_1 .
Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області здійснити перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_3 ) з 07.10.2022 з урахуванням заробітної плати за період роботи з 01.11.2010 по 31.12.2010, з 01.11.2011 по 31.05.2012, з 01.11.2012 по 28.02.2017 на AT "Черкаський приладобудівний завод", на підставі індивідуальних відомостей про застраховану особу форми ОК-5, з урахуванням фактично виплачених сум.
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області (вул. Канатна, 33, м. Одеса, 65001, код ЄДРПОУ 20987385) на користь ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_3 ) судові витрати зі сплати судового збору у сумі 496,20 грн (чотириста дев'яносто шість гривень 20 копійок).
Копію рішення направити особам, які беруть участь у справі.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, яка може бути подана до Шостого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня проголошення рішення. У разі застосування судом частини третьої статті 243 Кодексу адміністративного судочинства України, апеляційна скарга подається протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Суддя Сергій КУЛЬЧИЦЬКИЙ