Рішення від 22.02.2023 по справі 500/4104/22

ТЕРНОПІЛЬСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

Справа № 500/4104/22

22 лютого 2023 рокум.Тернопіль

Тернопільський окружний адміністративний суд у складі судді Чепенюк О.В., розглянувши у порядку письмового провадження за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом Головного управління Держпродспоживслужби в Тернопільській області до Товариства з обмеженою відповідальністю “Енерджі Сток” про стягнення штрафу,

ВСТАНОВИВ:

Головне управління Держпродспоживслужби в Тернопільській області (далі - Головне управління, позивач) звернулося до суду з позовом до Товариства з обмеженою відповідальністю “Енерджі Сток” (далі - ТОВ “Енерджі Сток”, Товариство, відповідач) про стягнення штрафу в розмірі 168447,18 грн.

Позовні вимоги обґрунтовані тим, що начальником Головного управління відповідно до статті 20 Закону України “Про ціни і ціноутворення” від 21.06.2012 №5007-VI (далі - Закон №5007-VI) прийнято рішення №01-15/29, №01-15/30 та №01-15/31 від 16.08.2022 про застосування до ТОВ “Енерджі Сток” адміністративно-господарських санкцій за порушення державної дисципліни цін, відповідно до яких вилучено позитивну різницю між фактичною виручкою від продажу (реалізації) товару та виручкою за цінами, сформованими відповідно до запровадженого способу регулювання, та накладено штраф на загальну суму 168447,18 грн. Штраф у добровільному порядку не сплачено, що слугувало підставою для звернення до суду з цим позовом.

Ухвалою суду від 16.11.2022 прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у справі, постановлено розгляд справи проводити за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) учасників справи (у письмовому провадженні) за наявними у справі матеріалами у строк, встановлений статтею 258 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України).

Ухвалою суду від 07.12.2022 задоволено клопотання ТОВ “Енерджі Сток” та зупинено провадження у цій адміністративній справі до набрання законної сили судовим рішенням у справі №500/3213/22 за позовом ТОВ "Енерджі Сток" до Головного управління Держпродспоживслужби в Тернопільській області про визнання протиправними та скасування рішень від 16.08.2022 про застосування адміністративно-господарських санкцій за порушення державної дисципліни цін.

Ухвалою суду від 24.01.2023 поновлено провадження у цій справі у зв'язку з набранням законної сили рішенням Тернопільського окружного адміністративного суду від 01.12.2022 у справі №500/3213/22.

Відповідач правом на подання відзиву на позовну заяву у строк, встановлений судом, не скористався, про причини неподання заяв по суті справи суд не повідомив, з клопотанням про продовження процесуального строку для подання відзиву на позов не звертався.

У зв'язку з вищенаведеним та враховуючи положення частини шостої статті 162 КАС України, суд вирішує справу за наявними матеріалами.

Дослідивши письмові докази та письмові пояснення, викладені у позовній заяві, суд дійшов висновку, що позовні вимоги слід задовольнити повністю з таких мотивів та підстав.

Судом встановлено, що відповідач ТОВ “Енерджі Сток” (код ЄДРПОУ 43949412) зареєстроване як юридична особа з основним видом економічної діяльності 47.30 Роздрібна торгівля пальним, що підтверджується відомостями з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань (а.с.52, 53-55).

На підставі наказу Головного управління ДПС у Тернопільській області №1414-п від 28.07.2022 та направлень на перевірку №1856/07-04, №1857/07-04, №1858/07-04 від 28.07.2022 з 28.07.2022 проведено фактичну перевірку Товариства за адресою: вул. Б. Хмельницького, 2А, с. Нижчі Луб'янки, Збаразький район (а.с.11, 12).

На підставі наказу Головного управління ДПС у Тернопільській області №1415-п від 28.07.2022 та направлень на перевірку №1852/07-04, №1850/07-04, №1851/07-04 від 28.07.2022 з 28.07.2022 проведено фактичну перевірку Товариства за адресою: вул. Шевченка, 125, смт. Залізці, Зборівський район (а.с.26, 27).

На підставі наказу Головного управління ДПС у Тернопільській області №1416-п від 28.07.2022 та направлень на перевірку №1853/07-04, №1854/07-04, №1855/07-04 від 28.07.2022 з 28.07.2022 проведено фактичну перевірку Товариства за адресою: вул. Клячківська бічна, 8А, с. Ліски, Збаразький район (а.с.38,39).

Результати фактичної перевірки відповідача оформлено актами перевірки №2133/19/00/0704/43949412 від 04.08.2022, №2134/19/00/0704/43949412 від 04.08.2022 та №2132/19/00/0704/43949412 від 04.08.2022 (а.с.13, 28, 40).

Так, відповідно до висновків акту перевірки №2133/19/00/0704/43949412 від 04.08.2022, №2134/19/00/0704/43949412 від 04.08.2022, №2132/19/00/0704/43949412 від 04.08.2022, податковим органом встановлено, що в порушення вимог статті 12 Закону України “Про ціни та ціноутворення”, пункту 41-4 постанови Кабінету Міністрів України “Про встановлення карантину та запровадження обмежувальних протиепідемічних заходів з метою запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2” від 09.12.2020 №1236 (із змінами) на АЗС, які належать ТОВ "Енерджі Сток", в період з 16.04.2022 по 16.05.2022, реалізувалось пальне, за роздрібними цінами, сформованими з порушенням вимог діючого законодавства та необґрунтовано одержано виручку, що становить позитивну різницю між фактичною виручкою від продажу (реалізації) товару та виручки за цінами, сформованими відповідно до запровадженого способу регулювання на загальну суму 84223,59 грн.

Листом Головного управлінням ДПС у Тернопільській області №3164/5/19-00-07-04-04/13588 від 05.08.2022 на розгляд Головного управління надіслано світлокопії матеріалів фактичних перевірок ТОВ "Енерджі Сток" з питань регулювання обігу готівки, порядку здійснення платниками податків розрахункових операцій, ведення касових операцій, встановлення державою фіксованих цін та граничних рівнів торговельної надбавки(націнки), наявності ліцензій, свідоцтв, у тому числі про виробництво та обіг підакцизних товарів, дотримання роботодавцем законодавства щодо укладення трудового договору, оформлення трудових відносин з працівниками, які були складені працівниками Головного управління ДПС у Тернопільській області 04.08.2022 за адресами: вул. Шевченка, 125, смт. Залізці, Зборівський район, вул. Б.Хмельницького, 2А, с. Нижчі Луб'янки, Збаразький район та вул. Клячківського бічна, 8А, с. Ліски, Збаразький район, для вжиття відповідних заходів (а.с.10).

У подальшому листом Головного управління №15/1911-22, №15/1911-22 від 12.08.2022 на адресу ТОВ “Енерджі Сток” та Головного управління ДПС у Тернопільській області надіслано повідомлення про запрошення на розгляд матеріалів фактичної перевірки на 16.08.2022 о 10:00 год (а.с.24).

Так, Головним управління Держпродспоживслужби в Тернопільській області, відповідно до наданих матеріалів ДПС у Тернопільській області, було встановлено, що в порушення вимог статті 12 Закону України “Про ціни та ціноутворення”, пункту 41-4 постанови Кабінету Міністрів України “Про встановлення карантину та запровадження обмежувальних протиепідемічних заходів з метою запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2” від 09.12.2020 №1236 (із змінами) на АЗС, які належать ТОВ "Енерджі Сток", в період з 16.04.2022 по 16.05.2022, реалізувалось пальне, за роздрібними цінами, сформованими з порушенням вимог діючого законодавства та необґрунтовано одержано виручку, що становить позитивну різницю між фактичною виручкою від продажу (реалізації) товару та виручки за цінами, сформованими відповідно до запровадженого способу регулювання на загальну суму 84223,59 грн.

З огляду на вказане, керуючись пунктом 1 статті 20 Закону України “Про ціни і ціноутворення”, частиною дев'ятою статті 7, частиною першою статті 8 Закону України “Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності”, Головним управлінням прийнято:

рішення про застосування адміністративно-господарських санкцій за порушення державної дисципліни цін №01-15/29 від 16.08.2022, яким вирішено: вилучити в ТОВ "Енерджі Сток" в дохід державного бюджету позитивну різницю між фактичною виручкою від продажу (реалізації) товару та виручкою за цінами, сформованими відповідно до запровадженого способу регулювання на суму 20411,93 грн; накласти на Товариство штраф в розмірі 20411,93 грн (а.с.25);

рішення про застосування адміністративно-господарських санкцій за порушення державної дисципліни цін №01-15/30 від 16.08.2022, яким вирішено: вилучити в ТОВ "Енерджі Сток" в дохід державного бюджету позитивну різницю між фактичною виручкою від продажу (реалізації) товару та виручкою за цінами, сформованими відповідно до запровадженого способу регулювання на суму 32171,60 грн; накласти на Товариство штраф в розмірі 32171,60 грн (а.с.37);

рішення про застосування адміністративно-господарських санкцій за порушення державної дисципліни цін №01-15/31 від 16.08.2022, яким вирішено: вилучити в ТОВ "Енерджі Сток" в дохід державного бюджету позитивну різницю між фактичною виручкою від продажу (реалізації) товару та виручкою за цінами, сформованими відповідно до запровадженого способу регулювання на суму 31640,06 грн; накласти на Товариство штраф в розмірі 31640,06 грн.

Примірники вказаних рішень отримано представником Товариства 16.08.2022.

Загальна сума штрафних санкцій за рішеннями про застосування адміністративно-господарських санкцій за порушення державної дисципліни цін №01-15/29, №01-15/30 та №01-15/31 від 16.08.2022 становить 168447,18 грн.

На день розгляду справи відповідачем у добровільному порядку штраф не сплачено, у зв'язку з чим позивач звернувся до суду із позовом про його стягнення в судовому порядку.

Правомірність застосування штрафних санкцій Головним управлінням до ТОВ “Енерджі Сток” в розмірі 168447,18 грн на підставі рішень про застосування адміністративно-господарських санкцій за порушення державної дисципліни цін №01-15/29, №01-15/30 та №01-15/31 від 16.08.2022, підтверджена рішенням Тернопільського окружного адміністративного суду від 01.12.2022 у справі №500/3213/22 за позовом ТОВ “Енерджі Сток” до Головного управління Держпродспоживслужби в Тернопільській області про визнання протиправними та скасування рішень про застосування адміністративно господарських санкцій за порушення державної дисципліни цін, яким в позові відмовлено, рішення набрало законної сили (https://reyestr.court.gov.ua/Review/107654283).

Відповідно до положень частити четвертої статті 78 КАС України обставини, встановлені рішенням суду у господарській, цивільній або адміністративній справі, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді іншої справи, у якій беруть участь ті самі особи або особа, стосовно якої встановлено ці обставини, якщо інше не встановлено законом.

Надаючи оцінку спірним правовідносинам суд зазначає наступне.

Основні засади цінової політики і відносини, що виникають у процесі формування, встановлення та застосування цін, а також здійснення державного контролю (нагляду) та спостереження у сфері ціноутворення визначає та регулює Закон №5007-VI.

За змістом частини першої статті 7 Закону №5007-VI реалізація державної цінової політики, проведення економічного аналізу рівня та динаміки цін, розроблення та внесення пропозицій щодо формування та реалізації державної цінової політики здійснюються центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну цінову політику.

Відповідно до вимог статті 13 Закону №5007-VI державне регулювання цін здійснюється Кабінетом Міністрів України, органами виконавчої влади, державними колегіальними органами та органами місцевого самоврядування відповідно до їх повноважень шляхом:

1) установлення обов'язкових для застосування суб'єктами господарювання: фіксованих цін; граничних цін; граничних рівнів торговельної надбавки (націнки) та постачальницько-збутової надбавки (постачальницької винагороди); граничних нормативів рентабельності; розміру постачальницької винагороди; розміру доплат, знижок (знижувальних коефіцієнтів);

2) запровадження процедури декларування зміни ціни та/або реєстрації ціни.

Статтею 16 Закону №5007-VI передбачено, що органами державного контролю (нагляду) та спостереження у сфері ціноутворення (далі - уповноважені органи) є:

центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику з контролю за цінами;

інші органи, визначені законом.

Відповідно до приписів пунктів 6, 8 частини першої статті 18 Закону №5007-VI, уповноважені органи мають право приймати рішення про застосування адміністративно-господарських санкцій за порушення вимог щодо формування, встановлення та застосування державних регульованих цін; звертатися до суду з позовами про стягнення до бюджету коштів у разі прийняття рішення про порушення вимог щодо формування, встановлення та застосування державних регульованих цін.

Так, здійснення державного нагляду (контролю) за дотриманням вимог щодо формування, встановлення та застосування державних регульованих цін, а також розгляд звернень громадян щодо здійснення контролю за дотриманням законодавства про захист прав споживачів у сфері надання послуг відповідно до Положення про Державну службу України з питань безпечності харчових продуктів та захисту споживачів, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 02.09.2015 №667, покладено на Держпродспоживслужбу.

Головне управління Держпродспоживслужби в Тернопільській області є територіальним органом Державної служби України з питань безпечності харчових продуктів та захисту споживачів, діє на підставі Положення про Головне управління Держпродспоживслужби в Тернопільській області, затвердженого наказом Держпродспоживслужби від 24.02.2020 №163, відповідно до пункту 3 якого завданням Головного управління є реалізація повноважень Держпродспоживслужби на території Тернопільської області.

Підпунктом 11 пункту 4 зазначеного Положення передбачено, що Головне управління відповідно до покладених на нього завдань забезпечує реалізацію державної політики у сфері дотримання вимог щодо формування, встановлення та застосування державних регульованих цін: здійснює державний нагляд (контроль) за дотриманням вимог формування, встановлення та застосування державних регульованих цін; здійснює державний нагляд (контроль) за достовірністю інформації, зазначеної у документах про формування, встановлення.та застосування державних регульованих цін; приймає рішення про застосування адміністративно-господарських санкцій за порушення вимог щодо формування, встановлення та застосування державних регульованих цін; надає органам виконавчої влади, органам місцевого самоврядування, суб'єктам господарювання обов 'язкові для виконанця приписи про усунення порушень вимог законодавства щодо формування, встановлення та застосування державних регульованих цін.

Водночас, у зв'язку з військовою агресією російської федерації проти України, Верховною Радою України прийнято Закон України від 01.04.2022 №2173-IХ “Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законодавчих актів України щодо адміністрування окремих податків у період воєнного надзвичайного стану”, який набрав чинності 16.04.2022, яким внесено зміни у Податковий кодекс України, а саме пункт 69 підрозділу 10 розділу ХХ Податкового кодексу України доповнено підпунктом 69.27 такого змісту:

“ 69.27. Тимчасово, на період до припинення або скасування воєнного стану в Україні, податкові органи здійснюють державний контроль (нагляд) та спостереження у сфері ціноутворення відповідно до Закону України “Про ціни і ціноутворення” з урахуванням особливостей, встановлених цим пунктом.

Податкові органи здійснюють контроль за дотриманням платниками податків вимог законодавства щодо встановлених державою фіксованих цін, граничних цін та граничних рівнів торговельної надбавки (націнки) шляхом проведення фактичних перевірок.

Фактична перевірка проводиться за наявності хоча б однієї з таких підстав:

отримання у встановленому законодавством порядку від державних органів або органів місцевого самоврядування інформації, що свідчить про можливі порушення платником податків законодавства про ціни і ціноутворення;

отримання письмового звернення покупця (споживача), оформленого відповідно до закону, про порушення платником податків установленого порядку формування, встановлення та застосування державних регульованих цін.

Під час проведення фактичної перевірки податкові органи мають право отримувати від суб'єктів господарювання документи та/або інформацію, які підтверджують вартість придбання товару, що є предметом перевірки.

У разі виявлення порушень законодавства про ціни і ціноутворення за результатами проведення фактичної перевірки такі порушення зазначаються в окремому акті про результати фактичної перевірки, який надсилається до органу, уповноваженого приймати рішення про застосування адміністративно-господарських санкцій за порушення вимог щодо формування, встановлення та застосування державних регульованих цін.

У разі якщо платник податків не погоджується з виявленими під час фактичної перевірки порушеннями законодавства про ціни і ціноутворення, він надсилає свої зауваження до органу, уповноваженого приймати рішення про застосування адміністративно-господарських санкцій за порушення вимог щодо формування, встановлення та застосування державних регульованих цін”.

При цьому суд звертає увагу, що податкові органи хоч і зобов'язано тимчасово здійснювати державний контроль (нагляд) та спостереження у сфері ціноутворення відповідно до Закону України “Про ціни і ціноутворення” з урахуванням визначених особливостей, водночас, повноваженнями щодо прийняття рішення про застосування адміністративно-господарських санкцій за порушення вимог щодо формування, встановлення та застосування державних регульованих цін, - їх не наділено та зобов'язано матеріали їх фактичних перевірок надсилати до територіальних органів Державної служби України з питань безпечності харчових продуктів та захисту споживачів.

Статтею 12 Закону №5007-VI визначено, що державні регульовані ціни запроваджуються на товари, які справляють визначальний вплив на загальний рівень і динаміку цін, мають істотну соціальну значущість, а також на товари, що виробляються суб'єктами, які займають монопольне (домінуюче) становище на ринку. Державні регульовані ціни можуть запроваджуватися на товари суб'єктів господарювання, які порушують вимоги законодавства про захист економічної конкуренції. Державні регульовані ціни повинні бути економічно обґрунтованими (забезпечувати відповідність ціни на товар витратам на його виробництво, продаж (реалізацію) та прибуток від його продажу (реалізації). Зміна рівня державних регульованих цін здійснюється в порядку і строки, що визначаються органами, які відповідно до цього Закону здійснюють державне регулювання цін. Зміна рівня державних регульованих цін може здійснюватися у зв'язку із зміною умов виробництва і продажу (реалізації) продукції, що не залежать від господарської діяльності суб'єкта господарювання. Кабінет Міністрів України, органи виконавчої влади, державні колегіальні органи та органи місцевого самоврядування під час встановлення державних регульованих цін на товари до складу таких цін обов'язково включають розмір їх інвестиційної складової частини.

Пункт 41-4 постанови Кабінету Міністрів України від 09.12.2020 №1236 “Про встановлення карантину та запровадження обмежувальних протиепідемічних заходів з метою запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2” (далі Постанова №1236), визначав граничний рівень надбавки цін на пальне (бензин/дизельне паливо).

Пунктом 41-4 Постанови №1236 (в редакції, постанови від 26.03.2022 №372) було визначено наступне: “Установити на період дії карантину граничний рівень торговельної надбавки в розмірі: не більше 5 гривень з урахуванням податку на додану вартість, що нараховується до середньої вартості 1 літра дизельного палива; не більше 4,55 гривні з урахуванням податку на додану вартість, що нараховується до середньої вартості 1 літра бензинів автомобільних. Середня вартість 1 літра дизельного палива ULSD 10 ppm та бензинів автомобільних GASOLINE 10 ppm визначається Міністерством економіки на підставі розрахунків акціонерного товариства Національна акціонерна компанія Нафтогаз України, проведених з урахуванням відповідних даних міжнародного інформаційного агентства Platts CIF NWE за попередні 10 днів, розрахункових коефіцієнтів 0,825 та 0,745 кілограма на літр відповідно, витрат на зовнішнє логістичне забезпечення у сумі 50 доларів США/тонну та інших витрат, передбачених зовнішньоекономічним договором (контрактом) у сумі 150 доларів США/тонну, сум митних платежів (акцизний податок із ввезених на митну територію України підакцизних товарів (продукції) та податок на додану вартість із ввезених на митну територію України товарів (продукції) та щоденного офіційного курсу іноземної валюти, встановленого Національним банком у відповідному періоді. Акціонерне товариство Національна акціонерна компанія Нафтогаз України подає щомісяця до 1, 11 і 21 числа Міністерству економіки зазначені розрахунки. Інформація про середню вартість 1 літра дизельного палива та бензинів автомобільних оприлюднюється на офіційному веб-сайті Міністерства економіки щомісяця до 3, 13 і 23 числа. Під час продажу (реалізації) брендового преміального дизельного палива та бензинів автомобільних, із покращеними показниками якості та позначення (маркування) яких включає певну торгову марку (товарний знак), розмір доплати не може перевищувати 5 відсотків до розміру роздрібних цін на відповідні види палива, визначені згідно з абзацами третім - п'ятим цього пункту”.

Постановою Кабінету Міністрів України від 29.04.2022 №488, внесено зміни до Постанови №1236, в тому числі до пункту 41-4.

Пунктом 41-4 Постанови №1236 (в редакції постанови Кабінету Міністрів України від 29.04.2022 №488), визначалось наступне: “Установити на період дії карантину граничний рівень торговельної надбавки в розмірі: не більше 7 гривень з урахуванням податку на додану вартість, що нараховується до середньої вартості 1 літра дизельного палива; не більше 6,5 гривні з урахуванням податку на додану вартість, що нараховується до середньої вартості 1 літра бензинів автомобільних. Середня вартість 1 літра дизельного палива ULSD 10 пропроміле та бензинів автомобільних GASOLINE 10 пропроміле визначається Міністерством економіки на підставі розрахунків акціонерного товариства Національна акціонерна компанія Нафтогаз України, проведених з урахуванням відповідних даних міжнародного інформаційного агентства Platts CIF NWE за попередні 10 днів, розрахункових коефіцієнтів 0,825 та 0,745 кілограма на літр відповідно, витрат на зовнішнє логістичне забезпечення у сумі 80 доларів США/тонну та інших витрат, передбачених зовнішньоекономічним договором (контрактом) у сумі 150 доларів США/тонну, сум митних платежів (акцизний податок із ввезених на митну територію України підакцизних товарів (продукції) та податок на додану вартість із ввезених на митну територію України товарів (продукції) та щоденного офіційного курсу іноземної валюти, встановленого Національним банком у відповідному періоді. Акціонерне товариство Національна акціонерна компанія Нафтогаз України подає щомісяця до 1, 11 і 21 числа Міністерству економіки зазначені розрахунки. Інформація про середню вартість 1 літра дизельного палива та бензинів автомобільних оприлюднюється на офіційному веб-сайті Міністерства економіки щомісяця до 3, 13 і 23 числа. Під час продажу (реалізації) брендового преміального дизельного палива та бензинів автомобільних, із покращеними показниками якості та позначення (маркування) яких включає певну торгову марку (товарний знак), розмір доплати не може перевищувати 5 відсотків до розміру роздрібних цін на відповідні види палива, визначені згідно з абзацами третім - п'ятим цього пункту”.

Постановою Кабінету Міністрів України від 17.05.2022 №594 “Про зупинення дії пункту 41-4 постанова Кабінету Міністрів України від 9 грудня 2020 р. №1236”, зупинено дію пункту 41-4 Постанови №1236.

Як встановлено судом, за результатами фактичної перевірки відповідача, проведеної посадовими особами податкового органу за адресою вул. Б. Хмельницького, 2А, с. Нижчі Луб'янки, Збаразький район, вул. Шевченка, 125, смт. Залізці, Зборівський район, вул. Клячківська бічна, 8А, с. Ліски, Збаразький район, Головним управлінням ДПС у Тернопільській області виявлено, що ТОВ “Енерджі Сток”, в період з 16.04.2022 по 16.05.2022, реалізувалось пальне, за роздрібними цінами, сформованими з порушенням вимог діючого законодавства та (як наслідок) необґрунтовано одержано виручку, що становить позитивну різницю між фактичною виручкою від продажу (реалізації) товару та виручки за цінами, сформованими відповідно до запровадженого способу регулювання на суму 84223,59 грн.

Відповідно до пункту 1 частини першої статті 20 Закону №5007-VI до суб'єктів господарювання застосовуються адміністративно-господарські санкції за: порушення вимог щодо формування, встановлення та застосування державних регульованих цін - вилучення необґрунтовано одержаної виручки, що становить позитивну різницю між фактичною виручкою від продажу (реалізації) товару та виручкою за цінами, сформованими відповідно до запровадженого способу регулювання (крім тих, що на постійній основі надають житлово-комунальні послуги або мають адресного споживача), та штраф у розмірі 100 відсотків необґрунтовано одержаної виручки.

При цьому, суд враховує, що позивач наділений повноваженнями приймати рішення про застосування адміністративно-господарських санкцій за порушення суб'єктами господарювання державної дисципліни цін, на підставі матеріалів самостійно проведених контрольно-перевірочних заходів.

Разом з тим, закон не виключає право територіального підрозділу Державної служби України з питань безпечності харчових продуктів та захисту споживачів приймати рішення про застосування адміністративно-господарських санкцій за порушення суб'єктами господарювання державної дисципліни цін, на підставі матеріалів інших суб'єктів владних повноважень, зокрема, - податкових органів.

Враховуючи викладене, та зважаючи на порушення ТОВ “Енерджі Сток” вимог Закону України “Про ціни та ціноутворення” та пункту 41-4 Постанови №1236 під час здійснення реалізації палива за цінами, які перевищують граничний рівень торговельної надбавки, при цьому Товариство необґрунтовано одержувало виручку, що становить позитивну різницю між фактичною виручкою від продажу (реалізації) товару та виручкою за цінами, сформованими відповідно до запровадженого способу регулювання цін на суму 84223, 59 грн, то позивачем застосовано до Товариства на підставі пункту 1 частини першої статті 20 Закону №5007-VI адміністративно-господарські санкції за порушення державної дисципліни цін, а саме вилучено позитивну різницю між фактичною виручкою від продажу (реалізації) товару та виручкою за цінами, сформованими відповідно до запровадженого способу регулювання, та накладено штраф на загальну суму 168447,18 грн, правомірність якого підтверджена судовим рішенням в адміністративній справі №500/3213/22.

Разом з тим, відповідачем не надано доказів його сплати, а відтак сума штрафу підлягає до стягнення в судовому порядку.

Виходячи з наведеного, суд дійшов висновку, що вимоги позивача є обґрунтованими, відповідають дійсним обставинам та матеріалам справи, ґрунтуються на вимогах чинного законодавства, а отже підлягають задоволенню в повному обсязі.

Згідно із частиною другою статті 139 КАС України при задоволенні позову суб'єкта владних повноважень з відповідача стягуються виключно судові витрати суб'єкта владних повноважень, пов'язані із залученням свідків та проведенням експертиз. З урахуванням цих положень витрати позивача - суб'єкта владних повноважень зі сплати судового збору за звернення до суду із даним позовом із відповідача не стягуються.

Керуючись статтями 72-77, 90, 242-246, 255, 262, 295, 297 КАС України, суд

ВИРІШИВ:

Позов Головного управління Держпродспоживслужби в Тернопільській області до Товариства з обмеженою відповідальністю “Енерджі Сток” про стягнення штрафу задовольнити повністю.

Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю “Енерджі Сток” до Державного бюджету України штраф у розмірі 168447,18 грн (сто шістдесят вісім тисяч чотириста сорок сім гривень 18 копійок).

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку повністю або частково шляхом подання апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення. Апеляційна скарга подається учасниками справи до Восьмого апеляційного адміністративного суду.

Позивач: Головне управління Держпродспоживслужби в Тернопільській області (вулиця Микулинецька, будинок 20, місто Тернопіль, Тернопільська область, 46008, код ЄДРПОУ 40310895).

Відповідач: Товариство з обмеженою відповідальністю “Енерджі Сток” (вулиця Камінна, будинок 6, місто Тернопіль, 46001, код ЄДРПОУ 43949412).

Повний текст рішення складено та підписано 22 лютого 2023 року.

Суддя Чепенюк О.В.