про виправлення помилки у виконавчому листі
22 лютого 2023 року Справа № 480/12585/21
Сумський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді - Савицької Н.В., розглянувши в порядку письмового провадження в приміщенні суду в м. Суми заяву Управління соціального захисту населення Глухівської міської ради про виправлення помилки у виконавчому листі у справі за позовом Управління соціального захисту населення Глухівської міської ради до Відділу примусового виконання рішень Управління забезпечення примусового виконання рішень у Сумській області Північно-Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Суми), Управління забезпечення примусового виконання рішень у Сумській області Північно-Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Суми) про скасування постанови,
Рішенням Сумського окружного адміністративного суду від 13.12.2021 позов Управління соціального захисту населення Глухівської міської ради до Відділу примусового виконання рішень Управління забезпечення примусового виконання рішень у Сумській області Північно-Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Суми), Управління забезпечення примусового виконання рішень у Сумській області Північно-Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Суми) про скасування постанови задоволено.
Визнано протиправною та скасовано постанову головного державного виконавця Відділу примусового виконання рішень Управління забезпечення примусового виконання рішень у Сумській області Північно-Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Суми) від 12.11.2021 ВП № 66136767 про накладення штрафу у розмірі 5100 грн.
Стягнуто на користь Управління соціального захисту населення Глухівської міської ради (41400, Сумська область, м. Глухів, вул. Курлука 1/3, код ЄДРПОУ 22592610) за рахунок бюджетних асигнувань Управління забезпечення примусового виконання рішень у Сумській області Північно-Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м.Суми) (40003, м.Суми, вул. Герасима Кондратьєва, буд. 28, код ЄДРПОУ 43316700) судовий збір у розмірі 2270 грн.
На виконання вказаного рішення, 10.05.2022 Сумським окружним адміністративним судом видано виконавчий лист.
14.02.2023 від позивача надійшла заява про виправлення описки у виконавчому листі, оскільки неправильно зазначено найменування та місцезнаходження відповідача, а також строк пред'явлення виконавчого документу до виконання.
Ухвалою суду від 14.02.2023 вказану заяву призначено до розгляду на 22.02.2023.
Учасники справи у судове засідання не з'явилися, про місце, час та дату розгляду справи повідомлені належним чином.
У відповідності до положень ст. 374 КАС України неявка стягувача і боржника не є перешкодою для розгляду заяви.
Відповідно до вимог ч. 4 ст. 229 КАС України у разі неявки у судове засідання всіх учасників справи, фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється. Враховуючи неявку учасників справи, які повідомлені про дату, час та місце розгляду справи належним чином, суд вважає за можливе проводити розгляд справи в порядку письмового провадження.
Суд, дослідивши матеріали справи та доводи заяви, вважає за необхідне виправити помилку у виконавчому листі, виходячи з наступного.
Відповідно до ч. 1 ст. 374 КАС України суд, який видав виконавчий документ, може за заявою стягувача або боржника виправити помилку, допущену при його оформленні або видачі, чи визнати виконавчий документ таким, що не підлягає виконанню.
Згідно ч. 3 ст. 374 КАС України суд розглядає заяву в десятиденний строк з дня її надходження у судовому засіданні з повідомленням стягувача та боржника і постановляє ухвалу. Неявка стягувача і боржника не є перешкодою для розгляду заяви. До розгляду заяви суд має право своєю ухвалою зупинити виконання за виконавчим документом або заборонити приймати виконавчий документ до виконання.
З матеріалів справи судом встановлено, що у виконавчому листі, виданому 10.05.2022 Сумським окружним адміністративним судом, помилково зазначено боржника - Відділ примусового виконання рішень Управління забезпечення примусового виконання рішень у Сумській області Північно-Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м.Суми), замість правильного - Управління забезпечення примусового виконання рішень у Сумській області Північно-Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м.Суми).
Крім того, встановлено, що у виконавчому листі, виданому 10.05.2022 Сумським окружним адміністративним судом, помилково зазначено місцезнаходження боржника - вул.Петропавлівська, 75, м. Суми, Сумська область, 40003, замість правильного - вул.Герасима Кондратьєва, буд. 28, м. Суми, 40003.
Враховуючи вищевикладене, суд вважає за необхідне виправити помилку у виконавчому листі, виданому 10.05.2022 Сумським окружним адміністративним судом, зазначивши правильного боржника - Управління забезпечення примусового виконання рішень у Сумській області Північно-Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Суми), та його місцезнаходження - вул. Герасима Кондратьєва, буд. 28, м. Суми, 40003.
Також, судом встановлено, що при оформленні виконавчого листа була допущена помилка, а саме: строк пред'явлення виконавчого листа до виконання зазначено три місяці.
Частиною 1 ст. 12 Закону України "Про виконавче провадження" передбачено, що виконавчі документи можуть бути пред'явлені до примусового виконання протягом трьох років, крім посвідчень комісій по трудових спорах та виконавчих документів, за якими стягувачем є держава або державний орган, які можуть бути пред'явлені до примусового виконання протягом трьох місяців.
Вирішуючи питання про те, чи є стягувач - Управління соціального захисту населення Глухівської міської ради державним органом, суд зазначає наступне.
Статтею 140 Конституції України визначено, що місцеве самоврядування здійснюється територіальною громадою в порядку, встановленому законом, як безпосередньо, так і через органи місцевого самоврядування: сільські, селищні, міські ради та їх виконавчі органи. Органами місцевого самоврядування, що представляють спільні інтереси територіальних громад сіл, селищ та міст, є районні та обласні ради.
За приписами ст. 1 Закону України "Про місцеве самоврядування в України" визначено, що представницький орган місцевого самоврядування - виборний орган (рада), який складається з депутатів і відповідно до закону наділяється правом представляти інтереси територіальної громади і приймати від її імені рішення; виконавчі органи рад - органи, які відповідно до Конституції України та цього Закону створюються сільськими, селищними, міськими, районними в містах (у разі їх створення) радами для здійснення виконавчих функцій і повноважень місцевого самоврядування у межах, визначених цим та іншими законами.
Рішенням Глухівської міської ради від 18 вересня 2020 року № 541 затверджено Положення про управління соціального захисту населення Глухівської міської ради, пунктами 1-3 якого визначено, що управління соціального захисту населення Глухівської міської ради є структурним підрозділом Глухівської міської ради. Управління утворюється міською радою, підконтрольне міській раді, її виконавчому комітету, міському голові. Координацію роботи здійснює заступник міського голови з питань діяльності виконавчих органів міської ради, керуючий справами виконавчого комітету міської ради (відповідно до розподілу обов'язків). З питань здійснення делегованих повноважень підконтрольне відповідним органам виконавчої влади. У своїй діяльності управління керується Конституцією України, Законами України, указами та розпорядженнями Президента України, постановами Кабінету Міністрів України, наказами Міністерства соціальної політики України (далі - Мінсоцполітики), іншими нормативними документами органів державної влади, рішеннями міської ради та її виконавчого комітету, розпорядженнями міського голови, а також цим Положенням.
Отже, Управління соціального захисту населення Глухівської міської ради є виконавчим органом Сумської міської ради.
Враховуючи, що стягувач у даній справі - Управління соціального захисту населення Глухівської міської ради не є державним органом, у розумінні статті 12 Закону України "Про виконавче провадження", суд вважає за необхідне виправити помилку, допущену при оформленні виконавчого листа, виданого Сумським окружним адміністративним судом у справі № 480/12585/21, та зазначити строк пред'явлення виконавчого листа до виконання три роки - до 14.01.2025.
Керуючись ст. ст. 248, 256, 295, 374 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
Заяву Управління соціального захисту населення Глухівської міської ради про виправлення помилки у виконавчому листі у справі № 480/12585/21 - задовольнити.
Виправити помилку у виконавчому листі, виданому 10.05.2022 Сумським окружним адміністративним судом по справі № 480/12585/21, зазначивши правильного боржника - Управління забезпечення примусового виконання рішень у Сумській області Північно-Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Суми).
Виправити помилку у виконавчому листі, виданому 10.05.2022 Сумським окружним адміністративним судом по справі № 480/12585/21, зазначивши правильне місцезнаходження боржника - вул. Герасима Кондратьєва, буд. 28, м. Суми, 40003.
Виправити помилку у виконавчому листі, виданому 10.05.2022 Сумським окружним адміністративним судом по справі № 480/12585/21, зазначивши строк пред'явлення виконавчого документа до виконання - до 14.01.2025.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддею та може бути оскаржена до Другого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги протягом п'ятнадцяти днів з дня її складення.
Суддя Н.В. Савицька