Рішення від 21.02.2023 по справі 420/18348/22

Справа № 420/18348/22

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

21 лютого 2023 року м. Одеса

Одеський окружний адміністративний суд у складі:

Головуючої судді - Бойко О.Я.,

розглянувши в порядку письмового провадження справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Департаменту патрульної поліції про визнання протиправною бездіяльність та зобов'язання нарахувати та виплатити невиплачене грошове забезпечення, вирішив адміністративний позов задовольнити частково.

І. Суть спору:

В провадженні Одеського окружного адміністративного суду знаходиться справа за адміністративним позовом позивача, ОСОБА_1 , до відповідача, Департаменту патрульної поліції, в якому позивач просить:

- визнати протиправною бездіяльність Департаменту патрульної поліції щодо ненарахування на невиплати на користь ОСОБА_1 грошового забезпечення у вигляді доплати за службу в нічний час за період з 18.01.2017 по 30.04.2018 (включно) та індексації грошового забезпечення за період з 18.01.2017 по 31.10.2017 (включно);

- зобов'язати Департамент патрульної поліції нарахувати та сплатити на користь ОСОБА_1 невиплачене грошове забезпечення у вигляді доплати за службу в нічний час за період з 18.01.2017 по 30.04.2018 (включно);

- зобов'язати Департамент патрульної поліції нарахувати та сплатити на користь ОСОБА_1 заборгованість з індексації грошового забезпечення за період з 18.01.2017 по 31.10.2017 (включно).

ІІ. Аргументи сторін

(а) Позиція позивача

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що у період з 18.01.2017 по 30.04.2018 відповідач протиправно не виплачував доплату за службу в нічний час у розмірі 35 відсотків посадового окладу з розрахунку за кожну годину такої служби в нічний час. При цьому, позивач звертає увагу, що обов'язок обліку фактичного часу служби в нічний час для нарахування доплати покладено саме на відповідача та вказаний облік здійснюється шляхом оформлення довідки обліку несення поліцейськими такої служби.

В той же час, недотримання відповідачем порядку обліку фактичного часу служби у нічний час та/або зберігання професійної документації не може бути підставою для звільнення від виплати зазначеної доплати, а гарантоване законодавством право позивача на її отримання не повинно ставитись у залежність від дотримання чи недотримання відповідачем такого порядку.

Позивач наголошує, що дійсно залучався до служби в нічний час у спірний період, однак інформацію щодо кількості відпрацьованих позивачем годин у нічний час за вказаний період відповідач у своїй відповіді на адвокатський запит не надав.

Крім того, Постановою Кабінету Міністрів України від 18 жовтня 2017 року № 782 внесено зміни до пункту 2 вказаного Порядку та доповнено абзац 5 після слова «військовослужбовці» словом «поліцейські». Індексація грошового забезпечення поліцейських проводиться після набрання чинності вказаної постанови, тобто з листопада 2017 року. Позивач вважає, що посилання відповідача на те, що індексація його грошового забезпечення повинна здійснюватися лише з набранням чинності постановою КМУ №782, не відповідає вимогам законодавства, оскільки така індексація прямо передбачена положеннями Закону України «Про Національну поліцію» та Закону України «Про індексацію грошових доходів населення».

(б) Позиція відповідача

04.01.2023 від відповідача у справі надійшов відзив на позовну заяву, в якому він просив відмовити у задоволенні позовних вимог у повному обсязі.

Представник відповідача звертає увагу, що позивач не має право на індексацію грошового забезпечення у спірний період, оскільки постановою Кабінету Міністрів України від 18 жовтня 2017 року №782 «Про внесення зміни до пункту 2 Порядку проведення індексації грошових доходів населення» Кабінетом Міністрів України внесено зміни до пункту 2 Порядку проведення індексації грошових доходів населення, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17 липня 2003 р. № 1078, доповнивши абзац п'ятий після слова «військовослужбовців» словом «поліцейських». Вказана постанова набрала чинності з 24 жовтня 2017 року. Виходячи з наведеного, позивач набув право на індексацію після набрання законної сили вказаної постанови, тобто з листопада 2017 року.

Щодо нарахування та виплати грошового забезпечення у вигляді доплати за службу в нічний час за період з 18.01.2017 по 30.04.2018 відповідач звертає увагу, що факт звернення позивача із вказаною вимогою лише 15.12.2022 порушує норми законодавства з урахуванням п.11 Розділу І Порядку № 260.

Крім того, відповідно до наказів начальника Департаменту патрульної поліції у спірний період позивач до служби в нічний час не залучався, у зв'язку з чим підстави для нарахування та виплати вказаної доплати відсутні.

Також відповідач звертає увагу, що позивач має право на виплату грошового забезпечення, яке було виплачено йому несвоєчасно або в меншому розмірі тільки за період не більше, ніж три роки, що передують зверненню за одержанням такого грошового забезпечення. В даному випадку трирічний строк минув у жовтні місяці 2020 року.

ІІІ. Процесуальні дії у справі

20.12.2022 ухвалою Одеський окружний адміністративний суд, прийняв позовну заяву до розгляду та відкрив провадження за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).

IV. Обставини, встановлені судом

Позивач з 18.01.2017 працює на посаді інспектора взводу № 1 роти № 1 батальйону № 2 управління патрульної поліції в Одеській області Департаменту патрульної поліції.

На адвокатський запит представника позивача від 07.12.2021 № 07/12/2021/392 щодо надання інформації про здійснення доплати за службу в нічний час та індексації грошового забезпечення відповідач листом від 13.12.2021 № 1488аз,1489аз/41/5/05-2021 повідомив, що відповідно до пункту 11 розділу II Порядку та умов виплати грошового забезпечення поліцейським Національної поліції та курсантам вищих навчальних закладів МВС із специфічними умовами навчання, затвердженого наказом МВС України від 06.04.2016 № 260 (далі - Порядок), підставами для виконання службових обов'язків у нічний час є графіки нарядів та чергувань, затверджені наказами керівників підрозділів органів поліції. Облік фактичного часу служби в нічний час для нарахування доплати здійснюється шляхом оформлення довідки обліку несення поліцейськими служби в нічний час за формою, визначеною у додатку 1 до цих Порядку та умов. Відповідно до наказів ДПП позивач у період з 18.01.2017 по 30.04.2018 до служби в нічний час не залучався, в зв'язку з чим підстави для нарахування та виплати вищезазначеної доплати відсутні. Поліцейському нараховано та виплачено доплату за службу в нічний час в період з 01.05.2018 по 30.10.2021 - 11 140,64 грн. Щодо виплати індексації грошового забезпечення повідомлено, що згідно з частиною п'ятою статті 94 Закону України «Про Національну поліцію» грошове забезпечення поліцейських індексується відповідно до закону. Частиною першою статті 2 Закону України «Про індексацію грошових доходів населення» (далі - Закон) до об'єктів індексації грошових доходів населення віднесено оплату праці (грошове забезпечення). У статті 6 Закону зазначено, що порядок проведення індексації грошових доходів населення визначається Кабінетом Міністрів України, у зв'язку з чим постановою від 17.07.2003 № 1078 затверджено Порядок проведення індексації грошових доходів населення. Постановою Кабінету Міністрів України від 18.10.2017 № 782 внесено зміни до пункту 2 вказаного Порядку та доповнено абзац 5 після слова «військовослужбовців» словом «поліцейських». Індексація грошового забезпечення поліцейських проводиться після набрання чинності вказаної постанови, тобто з листопада 2017 року. Підстави для виплати індексації за період з 07.11.2015 по 31.10.2017 відсутні.

Не погоджуючись із тим, що йому не ненараховано та невиплачену грошове забезпечення у вигляді доплати за службу в нічний час та індексації грошового забезпечення, позивач звернувся до суду із цим позовом.

V. Джерела права та висновки суду.

Дослідивши надані письмові докази, перевіривши матеріали справи, а також проаналізувавши законодавство, яке регулює спірні правовідносини, суд дійшов висновку, що адміністративний позов належить до часткового задоволення. Свій висновок вмотивовує наступним чином.

Частиною 2 статті 19 Конституції України встановлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до ч.ч.1 та 2 ст.94 Закону України "Про Національну поліцію" (далі Закон) поліцейські отримують грошове забезпечення, розмір якого визначається залежно від посади, спеціального звання, строку служби в поліції, інтенсивності та умов служби, кваліфікації, наявності наукового ступеня або вченого звання.

Порядок виплати грошового забезпечення визначає Міністр внутрішніх справ України.

Згідно з пунктом 1 постанови Кабінету Міністрів України "Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції" № 988 від 11 листопада 2015 року (далі Постанова №988), грошове забезпечення поліцейських складається з посадового окладу, окладу за спеціальним званням, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, які мають постійний характер), премії та одноразових додаткових видів грошового забезпечення.

Підпунктом 3 пункту 5 Постанови № 988 встановлено виплачувати доплату за службу в нічний час - у розмірі 35 відсотків посадового окладу з розрахунку за кожну годину служби в нічний час.

Критерії виплати грошового забезпечення поліцейським Національної поліції та курсантам вищих навчальних закладів МВС із специфічними умовами навчання, які здійснюють підготовку поліцейських, визначаються Порядком та умовами виплати грошового забезпечення поліцейським Національної поліції та курсантам вищих навчальних закладів МВС із специфічними умовами навчання, затвердженим наказом Міністерства внутрішніх справ України 06 квітня 2016 року №260, зареєстрованими в Міністерстві юстиції України 29 квітня 2016 року за № 669/28799 (далі - Порядок №260).

Відповідно до пункту 11 Розділу II Порядку № 260 поліцейським, які виконують службові обов'язки в нічний час, виплачується доплата за службу в нічний час у розмірі 35 відсотків посадового окладу з розрахунку за кожну годину служби в нічний час. Годинна ставка обчислюється шляхом ділення місячного посадового окладу на кількість годин фактичного часу служби з урахуванням норми тривалості службового часу за відповідний місяць при 40-годинному робочому тижні.

Підставами для виконання службових обов'язків у нічний час є графіки нарядів та чергувань, затверджені наказами керівників підрозділів органів поліції.

Облік фактичного часу служби в нічний час для нарахування доплати здійснюється шляхом оформлення довідки обліку несення поліцейськими служби в нічний час за формою, визначеною у додатку 1 до цих Порядку та умов.

Поліцейським, що залучалися до служби в нічний час, виплата доплати за службу в нічний час за минулий місяць здійснюється одночасно з виплатою грошового забезпечення за поточний місяць.

Таким чином, приписами чинного законодавства України чітко визначено, що доплата за службу в нічний час виплачується поліцейським, які виконують службові обов'язки в нічний час. При цьому, підставами для виконання службових обов'язків у нічний час є графіки нарядів та чергувань, затверджені наказами керівників підрозділів органів поліції, а облік фактичного часу служби в нічний час для нарахування такої доплати здійснюється шляхом оформлення довідки обліку несення поліцейськими служби в нічний час за формою, визначеною у додатку 1 до Порядку та умов № 260.

Суд встановив, що на виконання ухвали суду від 20.12.2022 відповідач надав до суду лист Управління фінансового забезпечення та бухгалтерського обліку Департаменту патрульної поліції, відповідно до якого позивач у період з 18.01.2017 по 30.04.2018 до служби в нічний час не залучався, у зв'язку з чим підстави для нарахування та виплати вищевказаної доплати відсутні.

При цьому, суд вважає непереконливими посилання позивача на його посадову інструкцію, а також доводи, що відповідно до неї незалучення позивача до служби у нічний час у період його несення служби в органах патрульної поліції в даному випадку не виявляється можливим, оскільки факт наявності функцій поліцейського відповідно до такої посадової інструкції автоматично не тягне їх виконання саме у нічний час. Крім того, надбавка за службу в нічний час має індивідуальний характер.

Також суд звертає увагу, що жодних доказів на підтвердження факту недотримання відповідачем порядку обліку фактичного часу служби у нічний час та/або зберігання професійної документації позивач до суду не надав.

Таким чином, враховуючи, що відповідно до наданого листа позивач у спірний період до служби в нічний час не залучався, доказів протилежного до суду не надано, суд дійшов висновку, що позовні вимоги у вказаній частині не належать до задоволення.

Щодо позовних вимог про нарахування та виплату позивачу індексації грошового забезпечення за період з 18.01.2017 по 31.10.2017 суд зазначає наступне.

Грошове забезпечення поліцейських індексується відповідно до закону (ч.5 ст.94 Закону №580).

Відповідно до статті 1 Закону України "Про індексацію грошових доходів населення" (далі - Закон № 1282) індексація грошових доходів населення - встановлений законами та іншими нормативно-правовими актами України механізм підвищення грошових доходів населення, що дає можливість частково або повністю відшкодовувати подорожчання споживчих товарів і послуг; поріг індексації - це величина індексу споживчих цін, яка надає підстави для проведення індексації грошових доходів населення.

Таким чином, індексація грошового забезпечення є однією із основних державних гарантій, спрямованою на підтримання купівельної спроможності населення України шляхом підвищення грошових доходів населення, що дає можливість частково або повністю відшкодовувати подорожчання споживчих товарів і послуг. При цьому проведення індексації у зв'язку зі зростанням споживчих цін (інфляцією) є обов'язковим для всіх юридичних осіб - роботодавців, незалежно від форми власності та виду юридичної особи.

Згідно із ст.2 Закону №1282 встановлено: індексації підлягають грошові доходи громадян, одержані ними в гривнях на території України і які не мають разового характеру, зокрема оплата праці (грошове забезпечення). Індексації підлягають грошові доходи населення у межах прожиткового мінімуму, встановленого для відповідних соціальних і демографічних груп населення.

Індексація грошових доходів населення згідно ст.4 Закону №1282 проводиться в разі коли величина індексу споживчих цін перевищила поріг індексації, який установлюється в розмірі 103 відсотка (до 01 січня 2016 року - 101 відсоток).

Для проведення подальшої індексації грошових доходів населення обчислення індексу споживчих цін починається за місяцем, у якому індекс споживчих цін перевищив поріг індексації, зазначений у частині першій цієї статті.

Підвищення грошових доходів населення у зв'язку з індексацією здійснюється з першого числа місяця, що настає за місяцем, у якому опубліковано індекс споживчих цін.

Підприємства, установи та організації підвищують розміри оплати праці у зв'язку з індексацією за рахунок власних коштів (стаття 5 Закону №1282).

Підприємства, установи та організації, що фінансуються чи дотуються з Державного бюджету України, підвищують розміри оплати праці (грошового забезпечення) у зв'язку з індексацією за рахунок власних коштів і коштів Державного бюджету України.

За змістом частини 2 статті 6 Закону №1282 порядок проведення індексації грошових доходів населення визначається Кабінетом Міністрів України.

Постановою від 17 липня 2003 року №1078 КМУ затвердив Порядок проведення індексації грошових доходів населення (далі - Порядок №1078).

Порядок №1078 обумовлює правила обчислення індексу споживчих цін для проведення індексації та сум індексації грошових доходів населення і поширюється на підприємства, установи та організації незалежно від форми власності і господарювання, а також на фізичних осіб, що використовують працю найманих працівників.

Індексації підлягають грошові доходи громадян, одержані в гривнях на території України, які не мають разового характеру: пенсії; стипендії; оплата праці найманих працівників підприємств, установ, організацій у грошовому виразі, яка включає оплату праці за виконану роботу згідно з тарифними ставками (окладами) і відрядними розцінками, доплати, надбавки, премії, гарантійні та компенсаційні виплати, передбачені законодавством, а також інші компенсаційні виплати, що мають постійний характер; грошове забезпечення військовослужбовців, поліцейських, осіб рядового і начальницького складу, посадових осіб митної служби; розмір аліментів, визначений судом у твердій грошовій сумі; допомога по безробіттю, що надається відповідно до законодавства про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття; суми відшкодування шкоди, заподіяної фізичній особі каліцтвом або іншим ушкодженням здоров'я, а також суми, що виплачуються особам, які мають право на відшкодування шкоди у разі втрати годувальника, крім щомісячних страхових виплат потерпілим на виробництві (з урахуванням виплат на необхідний догляд за потерпілим) та членам їх сімей (п. 2 Порядку).

При цьому, суд звертає увагу, що згідно з п. 2 Порядку № 1078 (в редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин) індексації підлягають грошові доходи громадян, одержані в гривнях на території України, які не мають разового характеру, зокрема, грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу, посадових осіб митної служби.

Постановою Кабінету Міністрів України від 18 жовтня 2017 р. № 782 внесено зміни до пункту Порядку проведення індексації грошових доходів населення, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17 липня 2003 р. № 1078, доповнивши абзац п'ятий після слова “військовослужбовців” словом “, поліцейських”.

При цьому, як вже встановлено судом згідно з листом від 13.12.2021 відповідач посилається на відсутність підстав для проведення індексації грошового забезпечення у спірний період, оскільки позивач набув таке право після набрання чинності вказаної постанови, тобто з листопада 2017 року.

В той же час, суд не приймає до уваги такі доводи представника відповідача, оскільки індексація грошового забезпечення прямо передбачена положеннями Закону України “Про Національну поліцію” та Закону України “Про індексацію грошових доходів населення”.

Аналогічна правова позиція викладено Верховним Судом в постанові від 16 липня 2020 року по справі № 2140/1763/18 (адміністративне провадження № К/9901/12469/19).

Щодо посилань відповідача на положення п.11 Розділу І Порядку та умов виплати грошового забезпечення поліцейським Національної поліції та здобувачам вищої освіти закладів вищої освіти із специфічними умовами навчання, що здійснюють підготовку поліцейських від 06 квітня 2016 року №260, яка обмежує період, протягом якого особа має право звернутися за неотриманим грошовим забезпеченням, суд зазначає наступне.

Відповідно до ст. 43 Конституції України кожен має право на працю, що включає можливість заробляти собі на життя працею, яку він вільно обирає або на яку вільно погоджується. Право на своєчасне одержання винагороди за працю захищається законом.

З аналізу вказаних норм суд звертає увагу, що Конституція України виключає можливість обмеження підзаконними нормативними актами права на своєчасне одержання винагороди за працю.

В даному випадку, Конституцією України, Законом України "Про національну поліцію" та іншими Законами України не встановлено обмежень можливості отримання поліцейським грошового забезпечення, виплаченого поліцейському несвоєчасно або в меншому розмірі, ніж належало, зокрема, не більше ніж за три роки, що передували зверненню.

Право на своєчасне одержання винагороди за працю, різновидом якої є грошове забезпечення поліцейських, гарантоване конституцією та захищається законом, а відтак не може звужуватися підзаконними нормативно-правовими актами, з огляду на що посилання відповідача на п.11 Розділу І Порядку №260 суперечить Конституції України та законами України та є протиправним, з урахуванням встановлення судом наявності підстав для виплати позивачу індексації його грошового забезпечення.

За таких обставин, суд дійшов висновку, що відповідач допустив протиправну бездіяльність щодо ненарахування та невиплати індексації грошового забезпечення позивача у період з 18.01.2017 по 31.10.2017 включно.

Таким чином, суд дійшов висновку, що заявлені позовні вимоги належать до часткового задоволення.

VI. Судові витрати

У зв'язку з тим, що позивач звільнений від сплати судового збору та відсутні докази понесення ним інших судових втрат, жодні судові витрати не належать розподілу та стягненню з відповідача.

На підставі викладеного, керуючись ст.ст 2, 139, 244-246 КАС України, суд -

ВИРІШИВ:

1.Адміністративний позов задовольнити частково.

2.Визнати протиправною бездіяльність Департаменту патрульної поліції щодо ненарахування на невиплати на користь ОСОБА_1 індексації грошового забезпечення за період з 18.01.2017 по 31.10.2017 (включно).

3.Зобов'язати Департамент патрульної поліції нарахувати та сплатити на користь ОСОБА_1 заборгованість з індексації грошового забезпечення за період з 18.01.2017 по 31.10.2017 (включно).

4.У задоволенні решти позовних вимог - відмовити.

Відповідно до статті 255 КАС України рішення суду першої інстанції набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Згідно з частиною першою статті 295 Кодексу адміністративного судочинства України, апеляційна скарга на постанову суду подається протягом тридцяти днів. Оскільки справа розглянута в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складання повного тексту рішення.

Апеляційна скарга подається учасниками справи до П'ятого апеляційного адміністративного суду.

Позивач - ОСОБА_1 , адреса: АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 .

Відповідач - Департамент патрульної поліції, адреса: 03048, м. Київ, вул. Федора Ернста, буд.3, код ЄДРПОУ 40108646.

Суддя Оксана БОЙКО