справа № 380/19099/22
22 лютого 2023 року місто Львів
Львівський окружний адміністративний суд у складі головуючої судді Мричко Н.І., розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження без виклику сторін адміністративну справу за позовом Товариства обмеженою відповідальністю “УКРІНСТАЛ ЛЬВІВ” до Головного управління ДПС у Львівській області, Державної податкової служби України про визнання протиправними та скасування рішень, зобов'язання вчинити дії, -
встановив:
до Львівського окружного адміністративного суду надійшла позовна заява Товариства обмеженою відповідальністю “УКРІНСТАЛ ЛЬВІВ” код ЄДРПОУ 39201906, місцезнаходження: 79019, м. Львів, вул. Жовківська, буд. 28 (далі - позивач; ТзОВ “УКРІНСТАЛ ЛЬВІВ”) до Головного управління ДПС у Львівській області код ЄДРПОУ 43968090, місцезнаходження: 79003, м. Львів, вул.Стрийська, 35 (далі - ГУ ДПС у Львівській області), Державної податкової служби України код ЄДРПОУ 43005393, місцезнаходження: 04053, м. Київ, Львівська площа, 8 (далі - ДПС України), в якій позивач просить:
- визнати протиправними та скасувати рішення про реєстрацію/відмову в реєстрації ПН/РК в Єдиному реєстрі податкових накладних №3768664/39201906 від 08.02.2022, №3768662/39201906 від 08.02.2022, №3768661/39201906 від 08.02.2022, №3768663/39201906 від 08.02.2022, №3768665/39201906 від 08.02.2022;
- зобов'язати Державну податкову службу України зареєструвати в Єдиному реєстрі податкових накладних/розрахунків коригування податкові накладні № 113 від 08.12.2021, №114 від 08.12.2021, № 115 від 10.12.2021, №127 від 15.12.2021, № 265 від 20.12.2021, фактичною датою їх подання.
Ухвалою від 04.01.2023 суддя прийняла позовну заяву до розгляду і відкрила спрощене позовне провадження без виклику сторін.
Ухвалою від 01.02.2023 суд відмовив у задоволенні клопотання представника відповідачів про розгляд справи в судовому засіданні з повідомленням сторін.
Ухвалою від 22.02.2023 суд відмовив у задоволенні клопотання представника відповідачів про залишення позовної заяви без розгляду.
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що у квитанції про зупинення реєстрації податкової накладної відсутній конкретний перелік необхідних документів, що мав бути наданий платником для прийняття рішення про реєстрацію податкової накладної, що свідчить про невідповідність сформованої квитанції вимогам пункту 11 Порядку №1165. Позивач надіслав контролюючому органу пояснення та копії документів щодо податкових накладних, реєстрацію яких зупинено, які на переконання позивача свідчать про реальність здійснених ТзОВ “УКРІНСТАЛ ЛЬВІВ” господарських операцій.
31.01.2023 представник відповідача подав до суду відзив на позовну заяву, в якому проти позовних вимог заперечив. Відзив обґрунтований тим, що позивач не надав первинних документів щодо закупівлі (наявності) необхідних ТМЦ: ТТН, акти приймання-передачі товару; не надав кошторису, документу щодо затвердження договірної ціни. Позивач не виконав вимоги Податкового кодексу України та Порядку № 520 щодо підтвердження правомірності формування та подання податкової накладної, і саме з цих підстав контролюючий орган відмовив в реєстрації податкової накладної. Враховуючи вищенаведене, у відповідача були законні підстави для прийняття рішень про відмову у реєстрації спірних податкових накладних, а тому такі є правомірними. Зобов'язання ДПС України зареєструвати у Єдиному реєстрі податкових накладних податкову накладну є передчасним, а тому не підлягає до задоволення.
06.02.2023 представник позивача подав до суду відповідь на відзив, в якій зазначив, що скасування оскарженого рішення тягне за собою реєстрацію податкової накладної, яка заблокована, що свідчить про необґрунтованість доводів представника відповідача про втручання в дискреційні повноваження.
Всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини справи, на яких ґрунтуються позовні вимоги, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встановив таке.
ТзОВ “УКРІНСТАЛ ЛЬВІВ” є платником податку на додану вартість.
01.08.2019 між ТзОВ “УКРІНСТАЛ ЛЬВІВ” (Постачальник) та Товариством з обмеженою відповідальністю “КОМОЛІ” (Покупець) укладено договір поставки №190802 (далі - Договір), згідно з умовами якого постачальник зобов'язується поставити й передати у власність Покупця, а Покупець прийняти та оплатити товари, що пропонуються Постачальником до продажу згідно з умовами такого Договору.
08.12.2021 ТзОВ “УКРІНСТАЛ ЛЬВІВ” на підставі виставленого рахунку на оплату по замовленню від 07.12.2021 № 4296 поставило товар ТзОВ “КОМОЛІ”, що підтверджується видатковою накладною від 08.12.2021 № 2748.
У зв'язку з поставкою товару, за правилом першої події позивач сформував та надіслав до Єдиного реєстру податкових накладних податкову накладну від 08.12.2021 № 113 на загальну суму 7413,24 грн.
29.12.2021 ДПС України прийняла квитанцію, за змістом якої податкову накладну від 08.12.2021 № 113 прийнято, реєстрацію зупинено. Підставою зупинення реєстрації такої податкової накладної зазначено те, що коди УКТЗЕД/ДКПП товару/послуг 7318, 7415 відсутні в таблиці даних платника податку на додану вартість, як товари/послуги, що на постійній основі постачаються (виготовляються), та їх обсяг постачання дорівнює або перевищує величину залишку обсягу придбання такого товару/послуги та обсягу його постачання, що відповідає пункту 1 Критеріїв ризиковості здійснення операцій. Запропоновано позивачу надати пояснення та копії документів щодо підтвердження інформації, зазначеної в ПН/РК для розгляду питання прийняття рішення про реєстрацію/відмову в реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних.
08.12.2021 ТзОВ “УКРІНСТАЛ ЛЬВІВ” на підставі виставленого рахунку на оплату по замовленню від 07.12.2021 № 4296 поставило товар ТзОВ “КОМОЛІ”, що підтверджується видатковою накладною від 08.12.2021 № 2749.
У зв'язку з поставкою товару, за правилом першої події позивач сформував та надіслав до Єдиного реєстру податкових накладних податкову накладну від 08.12.2021 № 114 на загальну суму 437,76 грн.
29.12.2021 ДПС України прийняла квитанцію, за змістом якої податкову накладну від 08.12.2021 № 114 прийнято, реєстрацію зупинено. Підставою зупинення реєстрації такої податкової накладної зазначено те, що коди УКТЗЕД/ДКПП товару/послуг 7415 відсутні в таблиці даних платника податку на додану вартість, як товари/послуги, що на постійній основі постачаються (виготовляються), та їх обсяг постачання дорівнює або перевищує величину залишку обсягу придбання такого товару/послуги та обсягу його постачання, що відповідає пункту 1 Критеріїв ризиковості здійснення операцій. Запропоновано позивачу надати пояснення та копії документів щодо підтвердження інформації, зазначеної в ПН/РК для розгляду питання прийняття рішення про реєстрацію/відмову в реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних.
10.12.2021 ТзОВ “УКРІНСТАЛ ЛЬВІВ” на підставі виставленого рахунку на оплату по замовленню від 07.12.2021 № 4296 поставило товар ТзОВ “КОМОЛІ”, що підтверджується видатковою накладною від 10.12.2021 № 2809.
У зв'язку з поставкою товару, за правилом першої події позивач сформував та надіслав до Єдиного реєстру податкових накладних податкову накладну від 10.12.2021 № 115 на загальну суму 18422,40 грн.
29.12.2021 ДПС України прийняла квитанцію, за змістом якої податкову накладну від 10.12.2021 № 115 прийнято, реєстрацію зупинено. Підставою зупинення реєстрації такої податкової накладної зазначено те, що коди УКТЗЕД/ДКПП товару/послуг 7318 відсутні в таблиці даних платника податку на додану вартість, як товари/послуги, що на постійній основі постачаються (виготовляються), та їх обсяг постачання дорівнює або перевищує величину залишку обсягу придбання такого товару/послуги та обсягу його постачання, що відповідає пункту 1 Критеріїв ризиковості здійснення операцій. Запропоновано позивачу надати пояснення та копії документів щодо підтвердження інформації, зазначеної в ПН/РК для розгляду питання прийняття рішення про реєстрацію/відмову в реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних.
ТзОВ “КОМОЛІ” здійснило оплату ТзОВ “УКРІНСТАЛ ЛЬВІВ” по рахунку на оплату по замовленню від 07.12.2021 № 4296 за товар в сумі 31961,58 грн, що підтверджується платіжним дорученням від 15.12.2021 № 4896. Станом на момент здійснення оплати ТзОВ “УКРІНСТАЛ ЛЬВІВ” відповідно до видаткових накладних від 08.12.2021 № 2748, від 08.12.2021 № 2749, від 10.12.2021 № 2809 та від 15.12.2021 № 2815 поставило товар ТзОВ “КОМОЛІ”, а тому різниця між здійсненою оплатою та фактично відвантаженим товаром склала 3120,36 грн.
У зв'язку із зарахуванням коштів, за правилом першої події позивач сформував та надіслав до Єдиного реєстру податкових накладних податкову накладну від 15.12.2021 №127 на загальну суму 3120,36 грн.
29.12.2021 ДПС України прийняла квитанцію, за змістом якої податкову накладну від 15.12.2021 №127 прийнято, реєстрацію зупинено. Підставою зупинення реєстрації такої податкової накладної зазначено те, що коди УКТЗЕД/ДКПП товару/послуг 7318 відсутні в таблиці даних платника податку на додану вартість, як товари/послуги, що на постійній основі постачаються (виготовляються), та їх обсяг постачання дорівнює або перевищує величину залишку обсягу придбання такого товару/послуги та обсягу його постачання, що відповідає пункту 1 Критеріїв ризиковості здійснення операцій. Запропоновано позивачу надати пояснення та копії документів щодо підтвердження інформації, зазначеної в ПН/РК для розгляду питання прийняття рішення про реєстрацію/відмову в реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних.
20.12.2021 ТзОВ “УКРІНСТАЛ ЛЬВІВ” на підставі виставленого рахунку на оплату по замовленню від 17.12.2021 № 4452 поставило товар ТзОВ “КОМОЛІ”, що підтверджується видатковою накладною від 20.12.2021 № 2858.
У зв'язку з поставкою товару, за правилом першої події позивач сформував та надіслав до Єдиного реєстру податкових накладних податкову накладну від 20.12.2021 № 265 на загальну суму 1976,40 грн.
13.01.2022 ДПС України прийняла квитанцію, за змістом якої податкову накладну від 20.12.2021 № 265 прийнято, реєстрацію зупинено. Підставою зупинення реєстрації такої податкової накладної зазначено те, що коди УКТЗЕД/ДКПП товару/послуг 4009 відсутні в таблиці даних платника податку на додану вартість, як товари/послуги, що на постійній основі постачаються (виготовляються), та їх обсяг постачання дорівнює або перевищує величину залишку обсягу придбання такого товару/послуги та обсягу його постачання, що відповідає пункту 1 Критеріїв ризиковості здійснення операцій. Запропоновано позивачу надати пояснення та копії документів щодо підтвердження інформації, зазначеної в ПН/РК для розгляду питання прийняття рішення про реєстрацію/відмову в реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних.
02.02.2022 позивач надіслав до ГУ ДПС повідомлення № 113 про подання пояснень та копій документів щодо податкових накладних/розрахунків коригування, реєстрацію яких зупинено, а саме щодо податкових накладних: від 08.12.2021 № 113, від 08.12.2021 № 114, від 10.12.2021 № 115, від 15.12.2021 №127, від 20.12.2021 № 265.
08.02.2022 комісія з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних ГУ ДПС у Львівській області прийняла рішення про відмову в реєстрації податкової накладної в Єдиному реєстрі податкових накладних №3768664/39201906, №3768662/39201906, №3768661/39201906, №3768663/39201906, №3768665/39201906, якими відмовила у реєстрації податкових накладних від 08.12.2021 № 113, від 08.12.2021 № 114, від 10.12.2021 № 115, від 15.12.2021 №127, від 20.12.2021 № 265 відповідно. Підставою прийняття таких рішень вказано ненадання платником податку копій документів: первинних документів щодо постачання/придбання товарів/послуг, зберігання і транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складських документів (інвентаризаційні описи), у тому числі рахунків-фактури/інвойсів, актів приймання-передачі товарів (робіт, послуг) з урахуванням наявності певних типових форм та галузевої специфіки, накладних; розрахункових документів та/або банківський виписок з особових рахунків.
Не погоджуючись із зазначеними рішеннями, позивач подав скарги до комісії з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних ДПС України, за наслідками розгляду яких останньою прийнято рішення №62385/39201906/2 від 17.11.2022, №62390/39201906/2 від 17.11.2022, №62391/39201906/2 від 17.11.2022, № 62392/39201906/2 від 17.11.2022, №61986/39201906/2 від 16.11.2022, якими скарги позивача залишено без задоволення, а рішення комісії регіонального рівня без змін.
Вважаючи рішення комісії з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних ГУ ДПС у Львівській області про відмову в реєстрації податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних від 08.02.2022 №3768664/39201906, №3768662/39201906, №3768661/39201906, №3768663/39201906, №3768665/39201906протиправними, позивач звернувся з цим позовом до суду.
При вирішенні спору по суті суд виходив з такого.
Відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, зокрема визначає вичерпний перелік податків та зборів, що справляються в Україні, та порядок їх адміністрування, платників податків та зборів, їх права та обов'язки, компетенцію контролюючих органів, повноваження і обов'язки їх посадових осіб під час адміністрування податків, а також відповідальність за порушення податкового законодавства регулюють Податковим кодексом України (далі - ПК України)
За вимогами пункту 201.1 статті 201 ПК України на дату виникнення податкових зобов'язань платник податку зобов'язаний скласти податкову накладну в електронній формі з дотриманням умови щодо реєстрації у порядку, визначеному законодавством, електронного підпису уповноваженої платником особи та зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних у встановлений вказаним Кодексом термін.
При здійсненні операцій з постачання товарів/послуг платник податку - продавець товарів/послуг зобов'язаний в установлені терміни скласти податкову накладну, зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних та надати покупцю за його вимогою (пункт 201.10 статті 201 ПК України).
Згідно з пунктом 192.1 статті 192 ПК України якщо після постачання товарів/послуг здійснюється будь-яка зміна суми компенсації їх вартості, включаючи наступний за постачанням перегляд цін, перерахунок у випадках повернення товарів/послуг особі, яка їх надала, або при поверненні постачальником суми попередньої оплати товарів/послуг, суми податкових зобов'язань та податкового кредиту постачальника та отримувача підлягають відповідному коригуванню на підставі розрахунку коригування до податкової накладної, складеному в порядку, встановленому для податкових накладних, та зареєстрованому в Єдиному реєстрі податкових накладних.
Розрахунок коригування, складений постачальником товарів/послуг до податкової накладної, яка складена на отримувача - платника податку, підлягає реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних:
- постачальником (продавцем) товарів/послуг, якщо передбачається збільшення суми компенсації їх вартості на користь такого постачальника або якщо коригування кількісних та вартісних показників у підсумку не змінює суму компенсації;
- отримувачем (покупцем) товарів/послуг, якщо передбачається зменшення суми компенсації вартості товарів/послуг їх постачальнику, для чого постачальник надсилає складений розрахунок коригування отримувачу.
Складені платником податку розрахунки коригування до податкових накладних, складених до 1 лютого 2015 року, розрахунки коригування до податкових накладних, які не підлягали наданню отримувачу (покупцю) - платнику податку, підлягають реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних постачальником (продавцем). Зазначене не поширюється на розрахунки коригування, що передбачають зменшення суми компенсації вартості товарів/послуг їх постачальнику (зменшення податкового зобов'язання постачальника та податкового кредиту отримувача), складені після 1 липня 2015 року до податкових накладних, складених до 1 липня 2015 року на отримувача (покупця) - платника податку, які підлягають реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних отримувачем (покупцем) товарів/послуг.
Розрахунок коригування до податкової накладної складається також у випадку виправлення помилок, допущених при складанні податкової накладної, у тому числі не пов'язаних із зміною суми компенсації вартості товарів/послуг.
Підпунктом 192.1.1 пункту 192.1 статті 192 ПК України передбачено, що якщо внаслідок такого перерахунку відбувається зменшення суми компенсації на користь платника податку - постачальника, то:
а) постачальник відповідно зменшує суму податкових зобов'язань за результатами податкового періоду, протягом якого був проведений такий перерахунок;
б) отримувач відповідно зменшує суму податкового кредиту за результатами такого податкового періоду в разі, якщо він зареєстрований як платник податку на дату проведення коригування, а також збільшив податковий кредит у зв'язку з отриманням таких товарів/послуг.
При цьому, постачальник має право зменшити суму податкових зобов'язань лише після реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних розрахунку коригування до податкової накладної.
Пунктом 201.10 статті 201 ПК України встановлено, що підтвердженням продавцю про прийняття податкової накладної та/або розрахунку коригування до Єдиного реєстру податкових накладних є квитанція в електронному вигляді у текстовому форматі, яка надсилається протягом операційного дня.
Порядок ведення Єдиного реєстру податкових накладних встановлюється Кабінетом Міністрів України. Покупець має право звіряти дані отриманої податкової накладної на відповідність із даними Єдиного реєстру податкових накладних.
Відсутність факту реєстрації платником податку - продавцем товарів/послуг податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних та/або порушення порядку заповнення податкової накладної не дає права покупцю на включення сум податку на додану вартість до податкового кредиту та не звільняє продавця від обов'язку включення суми податку на додану вартість, вказаної в податковій накладній, до суми податкових зобов'язань за відповідний звітний період.
Якщо надіслані податкові накладні/розрахунки коригування сформовано з порушенням вимог, передбачених пунктом 201.1 зазначеної статті та/або пунктом 192.1 статті 192 вказаного Кодексу, а також у разі зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування відповідно до пункту 201.16 зазначеної статті, протягом операційного дня продавцю/покупцю надсилається квитанція в електронному вигляді у текстовому форматі про неприйняття їх в електронному вигляді або зупинення їх реєстрації із зазначенням причин.
Постановою Кабінету Міністрів України “Про затвердження порядків з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних” від 11.12.2019 № 1165 затверджено Порядок зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних (далі - Порядок № 1165).
Відповідно до пункту 3 Порядку № 1165 податкові накладні/розрахунки коригування (крім розрахунків коригування, складених у разі зменшення суми компенсації вартості товарів/послуг їх постачальнику, та розрахунків коригування, складених на неплатника податку), що подаються для реєстрації в Реєстрі, перевіряються щодо відповідності таким ознакам безумовної реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування (далі - ознаки безумовної реєстрації):
1) податкова накладна, яка не підлягає наданню отримувачу (покупцю) та/або складена за операцією, звільненою від оподаткування;
2) обсяг постачання, зазначений платником податку в податкових накладних/розрахунках коригування (крім розрахунків коригування, поданих для реєстрації в іншому місяці, ніж місяць, в якому вони складені), зареєстрованих у Реєстрі в поточному місяці, з урахуванням поданої для реєстрації в Реєстрі податкової накладної/розрахунку коригування, становить менше 500 тис. гривень за умови, що обсяг постачання товарів/послуг, зазначений у них у поточному місяці за операціями з одним отримувачем - платником податку, не перевищує 50 тис. гривень, сума податку на додану вартість з вироблених в Україні товарів (робіт, послуг), сплачена у попередньому місяці, становить більше 20 тис. гривень, та керівник - посадова особа такого платника податку є особою, яка займає аналогічну посаду не більше ніж у трьох (включно) платників податку;
3) одночасно виконуються такі умови:
загальна сума податку на додану вартість з вироблених в Україні товарів (робіт, послуг), сплачена за останні 12 календарних місяців, що передують місяцю, в якому складено податкову накладну/розрахунок коригування, платником податку та його відокремленими підрозділами, якими подано податкову накладну/розрахунок коригування на реєстрацію в Реєстрі, становить більше 1 млн. гривень;
значення показника D, розрахованого згідно з цим підпунктом, становить більше 0,05. Показник D розраховується за такою формулою:
D= S/T,
де S - загальна сума сплачених за останні 12 календарних місяців, що передують місяцю, в якому складено податкову накладну/розрахунок коригування, сум єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування та податків і зборів, контроль за справлянням яких покладено на ДПС, платником податку та його відокремленими підрозділами;
T - загальна сума постачання товарів/послуг на митній території України, що оподатковуються за ставками 0, 20 і 7 відсотків, зазначеними платником податку в податкових накладних/розрахунках коригування, зареєстрованих у Реєстрі за останні 12 календарних місяців, що передують місяцю, в якому складено податкову накладну/розрахунок коригування;
значення показника P є меншим, ніж значення, розраховане за такою формулою:
P = Pм х 1,4,
де P - сума податку на додану вартість, зазначена платником податку в податкових накладних/розрахунках коригування, зареєстрованих у Реєстрі у звітному (податковому) періоді, з урахуванням поданої на реєстрацію в Реєстрі податкової накладної/розрахунку коригування;
Pм - найбільша місячна сума податку на додану вартість, зазначена у податкових накладних/розрахунках коригування, зареєстрованих платником податку в Реєстрі за останні 12 календарних місяців, що передують місяцю, в якому складено податкову накладну/розрахунок коригування.
Значення показників D та P відображаються в електронному кабінеті платнику податку;
4) у податковій накладній/розрахунку коригування відображена операція з товаром за кодом згідно з УКТЗЕД та/або послугою за кодом згідно з Державним класифікатором продукції та послуг, які зазначені у таблиці даних платника податку, врахованій контролюючим органом.
У разі коли за результатами перевірки податкової накладної/розрахунку коригування визначено, що податкова накладна/розрахунок коригування відповідають одній з ознак безумовної реєстрації, визначених у пункті 3 вказаного Порядку, реєстрація таких податкової накладної/розрахунку коригування не зупиняється в Реєстрі (пункт 4 Порядку № 1165).
Платник податку, яким складено та/або подано для реєстрації в Реєстрі податкову накладну/розрахунок коригування, що не відповідають жодній з ознак безумовної реєстрації, перевіряється щодо відповідності критеріям ризиковості платника податку (додаток 1), показникам, за якими визначається позитивна податкова історія платника податку (додаток 2).
Податкова накладна/розрахунок коригування, що не відповідають жодній з ознак безумовної реєстрації, перевіряються щодо відповідності відображених у них операцій критеріям ризиковості здійснення операцій (додаток 3) (пункт 5 Порядку № 1165).
Згідно з пунктом 6 Порядку № 1165 у разі коли за результатами автоматизованого моніторингу платник податку, яким складено податкову накладну/розрахунок коригування, відповідає хоча б одному критерію ризиковості платника податку, реєстрація таких податкової накладної/розрахунку коригування зупиняється.
Відповідно до пункту 7 Порядку № 1165 у разі коли за результатами автоматизованого моніторингу податкової накладної/розрахунку коригування встановлено, що відображена в них операція відповідає хоча б одному критерію ризиковості здійснення операції, крім податкової накладної/розрахунку коригування, складених платником податку, який відповідає хоча б одному показнику, за яким визначається позитивна податкова історія, реєстрація таких податкової накладної/розрахунку коригування зупиняється.
За правилами пунктів 10, 11 Порядку № 1165 у разі зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі контролюючий орган протягом операційного дня надсилає (в електронній формі у текстовому форматі) в автоматичному режимі платнику податку квитанцію про зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування, яка є підтвердженням зупинення такої реєстрації.
У квитанції про зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування зазначаються:
1) номер та дата складення податкової накладної/розрахунку коригування;
2) критерій (критерії) ризиковості платника податку та/або ризиковості здійснення операцій, на підставі якого (яких) зупинено реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі, з розрахованим показником за кожним критерієм, якому відповідає платник податку;
3) пропозиція щодо надання платником податку пояснень та копій документів, необхідних для розгляду питання прийняття контролюючим органом рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі або відмову в такій реєстрації.
Як встановив суд, позивач сформував та надіслав до Єдиного реєстру податкових накладних податкові накладні від 08.12.2021 № 113, від 08.12.2021 № 114, від 10.12.2021 №115, від 15.12.2021 №127, від 20.12.2021 № 265.
Суд зауважує, що всі реквізити вказаних податкових накладних заповнено правильно, що відповідачі не заперечили.
З прийнятих ДПС України квитанцій від 29.12.2021 та від 13.01.2022 видно, що підставою зупинення реєстрації таких податкових накладних слугувало те, що коди УКТЗЕД/ДКПП товару/послуг 7318, 7415, 4009 відсутні в таблиці даних платника податку на додану вартість, як товари/послуги, що на постійній основі постачаються (виготовляються), та їх обсяг постачання дорівнює або перевищує величину залишку обсягу придбання такого товару/послуги та обсягу його постачання, що відповідає пункту 1 Критеріїв ризиковості здійснення операцій. Запропоновано позивачу надати пояснення та копії документів щодо підтвердження інформації, зазначеної в ПН/РК для розгляду питання прийняття рішення про реєстрацію/відмову в реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних.
У пункті 1 Критеріїв ризиковості здійснення операції, затверджених Постановою Кабінету Міністрів України “Про затвердження порядків з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних” від 11.12.2019 № 1165, відсутність товару/послуги, зазначеного/зазначеної в податковій накладній, поданій для реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних (далі - Реєстр), у таблиці даних платника податку на додану вартість (далі - платник податку) як товару/послуги, що на постійній основі постачається, та обсяг постачання товару/послуги, зазначений у податковій накладній/розрахунку коригування до податкової накладної на збільшення суми податкових зобов'язань, яку/який подано для реєстрації в Реєстрі, дорівнює або перевищує величину залишку, що визначається як різниця між обсягом придбання на митній території України такого/такої товару/послуги (крім обсягу придбання товарів/послуг за операціями, які звільнені від оподаткування та підлягають оподаткуванню за нульовою ставкою) та/або ввезення на митну територію України такого товару, зазначеного з 1 січня 2017 року в отриманих податкових накладних/розрахунках коригування, зареєстрованих у Реєстрі, і митних деклараціях, збільшеного у 1,5 раза, та обсягом постачання відповідного товару/послуги, зазначеного/зазначеної в податкових накладних/розрахунках коригування, зареєстрованих з 1 січня 2017 року у Реєстрі, і переважання в такому залишку (більше 50 відсотків) груп товарів (продукції), визначених ДПС та затверджених відповідним наказом, оприлюдненим на офіційному веб-сайті ДПС.
12.12.2019 Міністерство фінансів України прийняло Порядок прийняття рішень про реєстрацію/відмову в реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних № 520 (далі Порядок № 520).
Згідно з пунктом 2 зазначеного Порядку № 520 прийняття рішень про реєстрацію/відмову в реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування в Реєстрі, реєстрацію яких зупинено, здійснюють комісії з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі головних управлінь Державної податкової служби України в областях, м. Києві та Офісу великих платників податків ДПС (далі - комісія регіонального рівня).
Згідно з пунктами 4, 5 Порядку № 520 у разі зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі платник податку має право подати копії документів та письмові пояснення стосовно підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній/розрахунку коригування, для розгляду питання прийняття комісією регіонального рівня рішення про реєстрацію/відмову в реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі.
Перелік документів, необхідних для розгляду питання прийняття комісією регіонального рівня рішення про реєстрацію/відмову в реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі, реєстрацію яких зупинено в Реєстрі, може включати:
- договори, зокрема зовнішньоекономічні контракти, з додатками до них;
- договори, довіреності, акти керівного органу платника податку, якими оформлено повноваження осіб, які одержують продукцію в інтересах платника податку для здійснення операції;
- первинні документи щодо постачання/придбання товарів/послуг, зберігання і транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складські документи (інвентаризаційні описи), у тому числі рахунки-фактури/інвойси, акти приймання-передачі товарів (робіт, послуг) з урахуванням наявності певних типових форм і галузевої специфіки, накладні;
- розрахункові документи та/або банківські виписки з особових рахунків;
- документи щодо підтвердження відповідності продукції (декларації про відповідність, паспорти якості, сертифікати відповідності), наявність яких передбачено договором та/або законодавством.
Відповідно до пункту 11 Порядку № 520 Комісія регіонального рівня приймає рішення про відмову в реєстрації податкової накладної/ розрахунку коригування в Реєстрі в разі:
- ненадання платником податку письмових пояснень стосовно підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній/розрахунку коригування, реєстрацію яких зупинено в Реєстрі;
- та/або ненадання платником податку копій документів відповідно до пункту 5 вказаного Порядку;
- та/або надання платником податку копій документів, складених/оформлених із порушенням законодавства.
Як встановив суд, підставою для прийняття оскаржених рішень від 08.02.2022 №3768664/39201906, №3768662/39201906, №3768661/39201906, №3768665/39201906 щодо податкових накладних від 08.12.2021 № 113, від 08.12.2021 № 114, від 10.12.2021 № 115, від 20.12.2021 № 265 ГУ ДПС у Львівській області вказало ненадання платником податку копій документів: первинних документів щодо постачання/придбання товарів/послуг, зберігання і транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складських документів (інвентаризаційні описи), у тому числі рахунків-фактури/інвойсів, актів приймання-передачі товарів (робіт, послуг) з урахуванням наявності певних типових форм та галузевої специфіки, накладних; розрахункових документів та/або банківський виписок з особових рахунків.
Суд наголошує на тому, що для виникнення податкового зобов'язання з ПДВ достатньо настання однієї з подій, а тому обов'язок продавця виписати і зареєструвати в Єдиному реєстрі податкових накладних податкову накладну на відповідну суму ПДВ, кореспондує з правом контролюючого органу вимагати у платника ПДВ ту документацію, яка підтверджує настання саме такої події, а не обох подій одночасно.
Зважаючи на вказане, суд вважає необґрунтованою таку підставу для відмови у реєстрації податкових накладних від 08.12.2021 № 113, від 08.12.2021 № 114, від 10.12.2021 № 115, від 20.12.2021 № 265, як ненадання платником податку розрахункових документів та/або банківських виписок з особових рахунків, оскільки ці податкові накладні подані за правилом першої події - у зв'язку з поставкою товару (пункт “б” підпункту 187.1 статті 187 ПК України). Тобто у позивача виник обов'язок подати документи, які підтверджують факт поставки товару, а не факт його оплати контрагентом (пункт “а” підпункту 187.1 статті 187 ПК України).
З приводу неподання інших документів, то суд встановив, що на підтвердження правомірності складення, за результатами поставки Покупцю ТзОВ “КОМОЛІ” товару, податкових накладних від 08.12.2021 № 113, від 08.12.2021 № 114, від 10.12.2021 № 115, від 20.12.2021 № 265 позивач подав до ДПС України повідомлення від 02.02.2022 № 113 про подання пояснень та копій документів щодо податкових накладних/розрахунків коригування, реєстрацію яких зупинено, до якого долучив, серед іншого, наступні документи: договір про поставку від 01.08.2019 №190802; рахунки на оплату по замовленню: від 07.12.2021 № 4296, від 17.12.2021 № 4452; видаткові накладні: від 08.12.2021 № 2748, від 08.12.2021 № 2749, від 10.12.2021 № 2809, від 20.12.2021 № 2858.
Вказані документи є у матеріалах справи, дослідивши які, суд вважає, що у межах прийнятих рішень про зупинення реєстрації податкових накладних від 08.12.2021 № 113, від 08.12.2021 № 114, від 10.12.2021 № 115, від 20.12.2021 № 265 позивач надав достатні документи для реєстрації таких в Єдиному реєстрі податкових накладних.
Як встановив суд, підставою для прийняття оскарженого рішення від 08.02.2022 №3768663/39201906 щодо податкової накладної від 15.12.2021 №127 ГУ ДПС у Львівській області вказало ненадання платником податку копій документів: первинних документів щодо постачання/придбання товарів/послуг, зберігання і транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складських документів (інвентаризаційні описи), у тому числі рахунків-фактури/інвойсів, актів приймання-передачі товарів (робіт, послуг) з урахуванням наявності певних типових форм та галузевої специфіки, накладних; розрахункових документів та/або банківський виписок з особових рахунків.
Суд повторно наголошує на тому, що для виникнення податкового зобов'язання з ПДВ достатньо настання однієї з подій, а тому обов'язок продавця виписати і зареєструвати в Єдиному реєстрі податкових накладних податкову накладну на відповідну суму ПДВ, кореспондує з правом контролюючого органу вимагати у платника ПДВ ту документацію, яка підтверджує настання саме такої події, а не обох подій одночасно.
Зважаючи на вказане, суд вважає необґрунтованою таку підставу для відмови у реєстрації податкової накладної від 15.12.2021 №127, як ненадання платником податку документів щодо постачання/придбання товарів/послуг, зберігання, транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складських документів (інвентаризаційні описи), оскільки ця податкова накладна подана за правилом першої події - у зв'язку з зарахуванням коштів від замовника (пункт “а” підпункту 187.1 статті 187 ПК України). Тобто у позивача виник обов'язок подати документи, які підтверджують факт зарахування коштів, а не факт постачання послуг (пункт “б” підпункту 187.1 статті 187 ПК України).
З приводу неподання розрахункових документів та/або банківський виписок з особових рахунків, то суд встановив, що на підтвердження правомірності складення, за результатами зарахування від ТзОВ “КОМОЛІ” коштів у розмірі 31961,58 грн (станом на момент здійснення оплати ТзОВ “УКРІНСТАЛ ЛЬВІВ” відповідно до видаткових накладних від 08.12.2021 № 2748, від 08.12.2021 № 2749, від 10.12.2021 № 2809 та від 15.12.2021 № 2815 поставило товар ТзОВ “КОМОЛІ”, а тому різниця між здійсненою оплатою та фактично відвантаженим товаром склала 3120,36 грн), податкової накладної від 15.12.2021 №127 позивач подав до ДПС України повідомлення від 02.02.2022 № 113 про подання пояснень та копій документів щодо податкових накладних/розрахунків коригування, реєстрацію яких зупинено, до якого долучив, серед іншого, наступні документи: договір про поставку від 01.08.2019 №190802; рахунки на оплату по замовленню: від 07.12.2021 № 4296, від 17.12.2021 № 4452; видаткові накладні: від 08.12.2021 № 2748, від 08.12.2021 № 2749, від 10.12.2021 № 2809, від 15.12.2021 № 2815; рахунок на оплату по замовленню від 07.12.2021 № 4296; платіжне доручення від 15.12.2021 № 4896.
Вказані документи є у матеріалах справи, дослідивши які, суд вважає, що у межах прийнятого рішення про зупинення реєстрації податкової накладної від 15.12.2021 №127 позивач надав достатні документи для реєстрації такої в Єдиному реєстрі податкових накладних.
В контексті оцінки доводів представника відповідачів слід підкреслити, що приймаючи рішення про реєстрацію податкової накладної, контролюючий орган не повинен здійснювати повний аналіз господарських операцій позивача на предмет їх реальності. Змістовна оцінка господарських операцій може бути проведена лише за результатом здійснення податкової перевірки платника податків, підстави та порядок проведення якої визначено нормами ПК України. Предметом розгляду в цій справі є виключно стадія правильності та правомірності зупинення та відмови в реєстрації податкової накладної, а не реальність та товарність здійснення господарських операцій між позивачем та його контрагентом.
Суд при розгляді справи враховує висновки Верховного Суду щодо застосування норм права у подібних правовідносинах, викладені у постанові від 07.12.2022 у справі №500/2237/20.
З наведених мотивів суд відхиляє заперечення представника відповідачів про ненадання позивачем первинних документів щодо закупівлі (наявності) необхідних ТМЦ (ТТН, акти приймання-передачі товару), кошторису, документу щодо затвердження договірної ціни.
Суд також зазначає, що прозорість адміністративних процедур є ефективним запобіжником державному свавіллю. Вмотивоване рішення демонструє особі, що вона була почута, дає стороні можливість апелювати проти нього. Лише за умови прийняття обґрунтованого рішення може забезпечуватися належний публічний та, зокрема, судовий контроль за адміністративними актами суб'єкта владних повноважень.
Про дотримання контролюючим органом вимог обґрунтованості під час прийняття відповідного акта індивідуальної дії свідчитиме належна мотивація його висновку, зокрема зі встановленням обставин, що мають значення для реєстрації податкової накладної, а також за умови посилання на докази, якими такі обставини обґрунтовані, із зазначенням причин їх прийняття чи відхилення.
І навпаки, ненаведення мотивів прийнятих рішень не дає змоги суду встановити дійсні підстави та причини, за яких цей орган дійшов саме таких висновків, надати їм належну правову оцінку, та встановити законність, обґрунтованість, пропорційність прийнятого рішення.
Враховуючи наведене, суд дійшов висновку про невідповідність оскаржених рішень критеріям правомірності рішень суб'єктів владних повноважень, викладеним у частині другій статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України).
Таким чином, суд вважає, що рішення комісії з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних ГУ ДПС у Львівській області про відмову в реєстрації податкової накладної в Єдиному реєстрі податкових накладних від 08.02.2022 №3768664/39201906, №3768662/39201906, №3768661/39201906, №3768663/39201906, №3768665/39201906.
За час розгляду цієї справи в судовому порядку, відповідачами, як суб'єктами владних повноважень, не надано належних і достатніх доказів, які спростовували б твердження позивача та неврахування наданих позивачем документів, а відтак, не довели правомірності своїх рішень.
З огляду на вказане, суд вважає, що з метою повного та ефективного захисту прав позивача необхідно зобов'язати ДПС України зареєструвати в Єдиному реєстрі податкові накладні: від 08.12.2021 № 113, від 08.12.2021 № 114, від 10.12.2021 № 115, від 15.12.2021 №127, від 20.12.2021 № 265, надіслані ТзОВ “УКРІНСТАЛ ЛЬВІВ”.
Відповідно до частини другої статті 19 Конституції України та частини третьої статті 2 КАС України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно з вимогами статті 78 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення.
В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Відповідно до статті 90 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.
Виходячи із заявлених позовних вимог, системного аналізу положень чинного законодавства України та доказів, зібраних у справі, суд дійшов висновку, що позов необхідно задовольнити повністю.
Відповідно до статті 139 КАС України з ГУ ДПС у Львівській області за рахунок його бюджетних асигнувань необхідно стягнути судовий збір у розмірі 12405,00 грн.
Керуючись статтями 2, 6, 8-10, 13, 14, 72-77, 139, 241-246, 250, 262 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
адміністративний позов задовольнити повністю.
Визнати протиправними та скасувати рішення комісії з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних ГУ ДПС у Львівській області про відмову в реєстрації податкової накладної в Єдиному реєстрі податкових накладних від 08.02.2022 №3768664/39201906, №3768662/39201906, №3768661/39201906, №3768663/39201906, №3768665/39201906.
Зобов'язати Державну податкову службу України зареєструвати в Єдиному реєстрі податкові накладні: від 08.12.2021 № 113, від 08.12.2021 № 114, від 10.12.2021 № 115, від 15.12.2021 № 127, від 20.12.2021 № 265, надіслані Товариством з обмеженою відповідальністю “УКРІНСТАЛ ЛЬВІВ”.
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління ДПС у Львівській області (код ЄДРПОУ 43968090, місцезнаходження: 79003, м. Львів, вул.Стрийська, 35) на користь Товариства обмеженою відповідальністю “УКРІНСТАЛ ЛЬВІВ” (код ЄДРПОУ 39201906, місцезнаходження: 79019, м. Львів, вул. Жовківська, буд. 28) судовий збір у розмірі 12405 (дванадцять тисяч чотириста п'ять) грн 00 коп.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги, рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана протягом тридцяти днів з дня складення повного тексту судового рішення до Восьмого апеляційного адміністративного суду.
Суддя Мричко Н.І.