Іменем України
22 лютого 2023 рокум. ДніпроСправа № 360/2096/22
Суддя Луганського окружного адміністративного суду Тихонов І.В., розглянувши у порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Луганської обласної державної адміністрації - обласна військова адміністрація про визнання незаконним та скасування пункту 1 розпорядження, поновлення дії трудового договору та зобов'язання вчинити певні дії,
09.12.2022 до Луганського окружного адміністративного суду надійшов позов ОСОБА_1 (далі - позивач) до Луганської обласної державної адміністрації - обласна військова адміністрація (далі - відповідач), в якому позивач просить:
- визнати незаконним та скасувати пункт 1 розпорядження голови Луганської обласної державної адміністрації начальника Луганської обласної військової адміністрації від 07.11.2022 № 436 «Про призупинення дії трудового договору з окремими державними службовцями апарату облдержадміністрації» в частині призупинення дії трудового договору з 07.11.2022 із ОСОБА_1 головним спеціалістом організаційного відділу апарату Луганської обласної державної адміністрації;
- поновити з 07.11.2022 дію трудового договору ОСОБА_1 головного спеціаліста організаційного відділу апарату Луганської обласної державної адміністрації;
- зобов'язати Луганську обласну державну адміністрацію Луганську обласну військову адміністрацію на підставі пункту 4 розпорядження голови Луганської обласної державної адміністрації начальника Луганської обласної військової адміністрації від 03.03.2022 № 902, пункту 3 наказу керівника апарату Луганської обласної державної адміністрації від 15.03.2022 № 5 «Про встановлення простою працівникам апарату облдержадміністрації» поновити з 07.11.2022 виплату заробітної плати під час простою у розмірі окладу ОСОБА_1 з відрахуванням установлених законом податків та інших обов'язкових платежів.
В обґрунтування позовних вимог зазначено, що на виконання розпорядження, наказом керівника апарату Луганської обласної державної адміністрації від 15.03.2022 № 5 «Про встановлення простою працівникам апарату облдержадміністрації» позивачу, як працівнику апарату облдержадміністрації, встановлено початок простою із 16.03.2022 до стабілізації ситуації в Україні та припинення обставин, що зумовили простій.
Розпорядженням голови Луганської обласної державної адміністрації - начальника Луганської обласної військової адміністрації від 07.11.2022 № 436 «Про призупинення дії трудового договору з окремими державними службовцями апарату облдержадміністрації» призупинено із позивачем дію трудового договору із 07.11.2022 на строк не більше ніж період дії воєнного стану у зв'язку із збройною агресією проти України, що виключає можливість обох сторін трудових відносин виконувати обов'язки, передбачені трудовим договором.
Листом від 11.11.2022 позивачем спрямовано звернення до голови Луганської обласної державної адміністрації - начальнику Луганської обласної військової адміністрації з проханням проінформувати його про настання саме із 07.11.2022, невідомих, відповідних обставин і наслідків, що виключили можливість, виконання позивачем обов'язків, як однією із сторін трудових відносин, передбачених трудовим договором, і були враховані при прийнятті оскаржуваного розпорядження. Одночасно із цим позивач наголосив про свою можливість і готовність виконувати свої обов'язки, передбачені трудовим договором, з огляду на функціонування апарату Луганської обласної державної адміністрації.
У відповідь на зазначене звернення, листом від 28.11.2022 № 13-3-00554-11-0308 позивача проінформовано, що виникла необхідність залучення до роботи співробітників апарату Луганської обласної державної адміністрації, що перебувають у простої, але у зв'язку з його перебуванням на території, яку відповідно до наказу Міністерства з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України від 25.04.2022 № 75 (зі змінами) 4 віднесено до переліку територіальних громад, які розташовані в районі проведення воєнних (бойових) дій або які перебувають в тимчасовій окупації, оточенні (блокуванні) станом на 23.10.2022, виключається можливість виконання трудового договору обома сторонами.
Однак, враховуючи вимоги статті 13 Закону України від 15.03.2022 «Про організацію трудових відносин в умовах воєнного стану», позивач вважає пункт 1 розпорядження голови Луганської обласної державної адміністрації - начальника Луганської обласної військової адміністрації від 07.11.2022 № 436 «Про призупинення дії трудового договору з окремими державними службовцями апарату облдержадміністрації» в частині призупинення з 07.11.2022 дії трудового договору із позивачем незаконним, у зв'язку з чим звернувся до суду для захисту своїх прав.
Ухвалою суду від 14 грудня 2022 року позовну заяву залишено без руху, запропоновано позивачеві протягом десяти календарних днів з дня отримання ухвали усунути зазначені в ухвалі недоліки позовної заяви
15 грудня 2022 року позивачем вимоги ухвали суду від 14 грудня 2022 року виконано, недоліки позовної заяви усунуто у строк, встановлений судом.
Ухвалою суду від 22 грудня 2022 року про відкриття провадження в адміністративній справі судом визнано поважною причиною пропуску строку звернення позивача до суду з позовом та ухвалено розглядати дану справу за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні). Цією ж ухвалою відповідачу встановлено строк для надання відзиву.
09.01.2023 на адресу суду через підсистему «Електронний суд» надійшло клопотання позивача про витребування доказів по справі.
Ухвалою суду від 16 січня 2023 року у задоволенні клопотання позивача про витребування доказів по справі відмовлено.
Луганська обласна державна адміністрація обласна військова адміністрація позов не визнала, про що через підсистему (модуль) Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи «Електронний суд» 03 січня 2022 року подала відзив на позовну заяву, в якому у задоволенні позовних вимог просить відмовити повністю.
В обґрунтування заперечень проти позову відповідач зазначив, що відповідно до Переліку територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих Російською Федерацією, затвердженого наказом Мінреінтеграції № 309, датою початку тимчасової окупації Сєвєродонецької міської територіальної громади є 25.06.2022.
Розпорядженням голови від 03.03.2022 № 902 запроваджено режим дистанційної роботи для першого заступника та заступників голови, запроваджено виконання завдань за межами адміністративних будівель облдержадміністрації керівниками її структурних підрозділів та керівником апарату керівнику апарату та керівникам структурних підрозділів облдержадміністрації доручено запровадити за зверненнями державних службовців виконання ними завдань за межами адмінбудівель та режим дистанційної роботи для інших працівників облдержадміністрації, в разі неможливості забезпечити режим дистанційної роботи чи виконання завдань за межами адмінбудівель керівнику апарату та керівникам структурних підрозділів доручено оформлювати простій не з вини працівника для державних службовців та інших працівників з оплатою в розмірі окладу, встановлено, що заходи, передбачені пунктами 1-4 цього розпорядження, діють до усунення загроз, що їх спричинили, та скасовуються шляхом видання відповідного розпорядження голови.
Наказом керівника апарату облдержадміністрації від 15.03.2022 № 5 «Про встановлення простою працівникам апарату облдержадміністрації» встановлено початок простою від 16.03.2022 до стабілізації ситуації в Україні та припинення обставин, що зумовили простій, для працівників апарату облдержадміністрації та передбачено, що після повідомлення за допомогою засобів зв'язку про закінчення простою в умовах відсутності небезпеки для життя та здоров'я працівники зобов'язані стати до роботи наступного дня після повідомлення про закінчення простою.
З дати видання наказу керівника апарату облдержадміністрації від 15.03.2022 № 5 «Про встановлення простою працівникам апарату облдержадміністрації» до 07.11.2022 - дати видання розпорядження № 436 з простою поступово виведено більше 75 % працівників апарату облдержадміністрації. Отже з 16.03.2022 позивач перебував у простої.
Безпосереднім керівником позивача - начальником організаційного відділу апарату облдержадміністрації та начальником відділу по роботі з персоналом та нагород апарату облдержадміністрації неодноразово та наполегливо (у першу чергу, заради збереження життя та здоров'я самого позивача та членів його сім'ї, а в другу - заради забезпечення умов виконання ним своїх обов'язків за посадою головного спеціаліста організаційного відділу апарату облдержадміністрації) ініціювався виїзд ОСОБА_1 на підконтрольну українській владі територію.
Ці обставини підтверджуються скріншотами листування з позивачем у мессенджерах WhatsApp, Telegram.
На підконтрольну українській владі територію ОСОБА_1 після 24.02.2022 не перемістився, чого і сам не заперечує у позовній заяві. Проте, протягом більше дев'яти місяців перебуває на непідконтрольній українській владі території (село Шпотине Старобільського району Луганської області).
Констатація факту перебування ОСОБА_1 на непідконтрольній українській владі території станом на 04.11.2022 стала приводом для ініціювання призупинення з ним трудового договору.
Начальник організаційного відділу апарату облдержадміністрації запропонувала призупинити із ОСОБА_1 дію трудового договору до з'ясування обставин та причин.
Розпорядженням голови № 436 на підставі статті 13 Закону України «Про організацію трудових відносин в умовах воєнного стану» та у зв'язку із обумовленою воєнним станом неможливістю обох сторін трудових відносин виконувати обов'язки, передбачені трудовим договором, призупинено дію трудового договору ОСОБА_1 з 07.11.2022 на строк не більше ніж період дії воєнного стану (пункт 1) та встановлено, що умовами відновлення дії трудового договору із ОСОБА_1 є припинення або скасування воєнного стану на підставі статті 7 Закону, а у період дії воєнного стану - переміщення на підконтрольну українській владі територію і налагодження інформаційно-телекомунікаційного зв'язку із ним для подальшого залучення до роботи .
Зазначив, що очевидність абсолютної нелогічності позовних вимог позивача вбачається і в тому, що в останньому абзаці сторінки 4 позовної заяви він наголошує на можливості і готовності виконувати свої посадові обов'язки, проте просить визнати незаконним та скасувати лише пункт 1 розпорядчого акту про призупинення трудового договору.
Якби позивач дійсно мав намір працювати, логічним з його боку було б оскарження саме (або в тому числі) наказу керівника апарату облдержадміністрації від 15.03.2022 № 5 «Про встановлення простою працівникам апарату облдержадміністрації» (додаток 6 до відзиву) у відповідній частині.
Запровадження дистанційної роботи для позивача могло б бути можливим лише у разі перебування його на підконтрольній українській владі території і наявності організаційних і технічних можливостей для виконання ним своїх посадових обов'язків.
В умовах воєнного стану та перебування позивача на непідконтрольній українській владі території будь-яка інформація, яка опрацьовується в облдержадміністрації в цілому та організаційному відділі її апарату зокрема, може бути використана представниками окупаційної російської влади. Реалізація повноважень позивача та облдержадміністрації в умовах воєнного стану має здійснюватися з дотриманням режиму конфіденційності та недопущення витоку інформації, якою може скористатися держава агресор, тому перебування ОСОБА_1 протягом більше дев'яти місяців на непідконтрольній українській владі території унеможливлює як надання роботодавцем, так і виконання Позивачем завдань за посадою.
На підставі вищезазначеного, просив у задоволенні позовних вимог, відмовити в повному обсязі.
04.01.2023 від позивача через підсистему (модуль) Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи «Електронний суд» надійшла відповідь на відзив відповідача, в якій додатково зазначив, що оскаржуване розпорядження відповідача видано з порушенням підстав визначених статтею 13 Закону України «Про організацію трудових відносин в умовах воєнного стану», не обґрунтовано та без урахування усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії). Незаконність оскаржуваного розпорядження полягає у тому, що для позивача не наступили, а відповідачем не надано доказів про наступ, відповідних наслідків за обставинами, а саме абсолютна неможливість обох сторін трудових відносин виконувати обов'язки, передбачені трудовим договором, що передбачає статті 13 Закону України «Про організацію трудових відносин в умовах воєнного стану». Зазначив, що ним вжити усі можливі заходи задля налагодження і організації безперебійного інформаційно-телекомунікаційного зв'язку необхідного в умовах трудової діяльності з начальником організаційного відділу апарату облдержадміністрації та іншими її посадовими особами і державними службовцями. Ці обставини підтверджуються поданням позивачем позовної заяви через Електронний суд, листуванням з відповідачем через електронну адресу: ІНФОРМАЦІЯ_1 , у мессенджерах WhatsApp, Telegram.
Відповідно до ст.258 КАС України суд розглядає справи за правилами спрощеного позовного провадження протягом розумного строку, але не більше шістдесяти днів із дня відкриття провадження у справі.
Враховуючи дистанційний режим роботи суддів та працівників апарату Луганського окружного адміністративного суду з 02.05.2022, з метою збереження життя і здоров'я та забезпечення безпеки суддів і працівників апарату суду, судом розглянуті матеріали електронної справи.
Дослідивши матеріали справи, розглянувши справу в межах заявлених позовних вимог і наданих доказів, оцінивши докази відповідно до вимог статей 72-76, 90 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України), судом встановлено таке.
ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_2 ; паспорт серії: НОМЕР_1 , виданий Ленінським РВ УМВС України в Луганській області від 07.05.1999; зареєстроване місце проживання: АДРЕСА_1 ; фактичне місце проживання/перебування АДРЕСА_2 ), відповідно до наказу керівника апарату Луганської обласної військово-цивільної адміністрації від 25.05.2021 № 36-к, призначений у порядку переведення на посаду головного спеціаліста організаційного відділу апарату облдержадміністрації, з посадовим окладом згідно зі штатним розписом, із збереженням п'ятого рангу державного службовця, з 01 червня 2021 року.
Луганська обласна державна адміністрація: (ідентифікаційний код 00022450, місцезнаходження: 93405, Луганська область, місто Сєвєродонецьк, проспект Центральний, буд.59,), зареєстрована як юридична особа 09.04.1999, дата запису 25.03.2005, номер запису:13821200000003662, відповідно до інформації з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань. З 5 березня 2015 року функціонує як Луганська обласна військово-цивільна адміністрація.
Відповідно до наказу від 22.12.2022 № 309 Міністерства з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій (зареєстровано в Міністерстві юстиції України 23 грудня 2022 року за № 1668/39004) Про затвердження Переліку територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих Російською Федерацією, датою початку тимчасової окупації Сєвєродонецької міської територіальної громади (код UA44120110000010163) є 25.06.2022.
Розпорядженням голови обласної державної адміністрації - начальника обласної військової адміністрації від 03.03.2022 № 902 запроваджено режим дистанційної роботи для першого заступника та заступників голови (пункт 1); запроваджено виконання завдань за межами адміністративних будівель облдержадміністрації (далі - адмінбудівлі) керівниками її структурних підрозділів та керівником апарату (пункт 2); керівнику апарату та керівникам структурних підрозділів обласної державної адміністрації запровадити за зверненнями державних службовців виконання ними завдань за межами адмінбудівель та режим дистанційної роботи для інших працівників облдержадміністрації (пункт 3); в разі неможливості забезпечити режим дистанційної роботи чи виконання завдань за межами адмінбудівель керівнику апарату та керівникам структурних підрозділів доручено оформлювати простій не з вини працівника для державних службовців та інших працівників з оплатою в розмірі окладу (пункт 4); заходи, передбачені пунктами 1-4 цього розпорядження, діють до усунення загроз, що їх спричинили, та скасовуються шляхом видання відповідного розпорядження голови (пункт 5).
Наказом керівника апарату обласної державної адміністрації від 15.03.2022 № 5 «Про встановлення простою працівникам апарату облдержадміністрації» встановлено початок простою від 16.03.2022 до стабілізації ситуації в Україні та припинення обставин, що зумовили простій, для працівників апарату облдержадміністрації згідно з додатком та передбачено, що після повідомлення за допомогою засобів зв'язку про закінчення простою в умовах відсутності небезпеки для життя та здоров'я працівники зобов'язані стати до роботи наступного дня після повідомлення про закінчення простою.
Відповідно додатку до вищевказаного наказу керівника апарату обласної державної адміністрації від 15.03.2022 № 5, зазначено позивача - ОСОБА_1 , головний спеціаліст (пункт 28).
Доповідною запискою від 04.11.2022 керівник апарату Луганської обласної державної адміністрації доповів голові Луганської обласної державної адміністрації - начальнику обласної військової адміністрації, що станом на 04.11.2022 головний спеціаліст організаційного відділу апарату облдержадміністрації ОСОБА_2 , знаходиться на тимчасово окупованій території України. Запропонував призупинити дію трудового договору з позивачем до припинення або скасування воєнного стану, а у період дії воєнного стану - до переміщення цих осіб на підконтрольну українській владі територію і налагодження інформаційно-телекомунікаційного зв'язку з ними для подальшого залучення до роботи.
Доповідною запискою від 04.11.2022 начальник організаційного відділу апарату Луганської облдержадміністрації доповіла керівнику апарату Луганської обласної державної адміністрації, що з початку повномасштабної збройної агресії Російської Федерації проти України головний спеціаліст організаційного відділу апарату облдержадміністрації ОСОБА_1 евакуювався до Старобільського району, окупованої частини Луганської області. Станом на 04.11.2022 місцезнаходження ОСОБА_1 , з його слів, не змінилося. Комунікація з ним відбувається виключно через месенджер Телеграм. Обставини, що склалися, виключають можливість надання йому завдань стосовно функціонування організаційного відділу та виконання ним своїх посадових обов'язків в умовах воєнного стану.
Розпорядженням голови обласної державної адміністрації - начальника обласної військової адміністрації від 07.11.2022 № 436 керуючись статтею 6 Закону України «Про місцеві державні адміністрації», частинами першою, другою статті 13 Закону України «Про організацію трудових відносин в умовах воєнного стану», Законом України «Про правовий режим воєнного стану», указами Президента України «Про введення воєнного стану в Україні», Законом України «Про продовження строку дії воєнного стану в Україні» та у зв'язку із збройною агресією проти України, що виключає можливість обох сторін трудових відносин виконувати обов'язки, передбачені трудовим договором, враховуючи відповідну записку керівника апарату облдержадміністрації ОСОБА_3 від 04.11.2022, зобов'язано:
призупинено дію трудового договору ОСОБА_1 , головним спеціалістом організаційного відділу із 07 листопада 2022 року на строк не більше ніж період дії воєнного стану з державними службовцями апарату облдержадміністрації (пункт 1) та встановлено, що умовами відновлення дії трудового договору з державними службовцями є припинення або скасування воєнного стану та відповідно до статті 7 Закону України «Про правовий режим воєнного стану», а у період дії воєнного стану - переміщення на підконтрольну українській владі територію і налагодження інформаційно-телекомунікаційного зв'язку з ним для подальшого залучення до роботи (пункт 2).
Учасниками справи не заперечувалось, що позивач залишив територію України та наразі перебуває в селі Шпотине Старобільського району Луганської області, яке зазначене позивачем у позовній заяві як місце його перебування, входить до складу Чмирівської сільської територіальної громади Старобільського району Луганської області, що включена до Переліку територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих російською федерацією, затвердженого наказом Мінреінтеграції № 309, з вказівкою на 26.02.2022 як дату початку її тимчасової окупації.
Надаючи оцінку спірним правовідносинам, суд виходить з наступного.
Завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень (ч. 1 ст. 2 КАС України).
Згідно з ч. 1 ст. 5 КАС України кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до адміністративного суду, якщо вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю суб'єкта владних повноважень порушені її права, свободи або законні інтереси, і просити про їх захист.
За правилами предметної підсудності встановленими ст. 19 КАС України юрисдикція адміністративних судів поширюється на справи у публічно-правових спорах, зокрема: спорах з приводу прийняття громадян на публічну службу, її проходження, звільнення з публічної служби (п. 2 ч. 1).
Згідно із частиною другою статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Суд зазначає, що спірні правовідносини виникли між учасниками справи щодо призупинення дії трудового договору та виплати позивачу заробітної плати у зв'язку з перебуванням на непідконтрольній українській владі території під час дії воєнного стану.
Відповідно до ст.1 Закону України "Про правовий режим воєнного стану" воєнний стан - це особливий правовий режим, що вводиться в Україні або в окремих її місцевостях у разі збройної агресії чи загрози нападу, небезпеки державній незалежності України, її територіальній цілісності та передбачає надання відповідним органам державної влади, військовому командуванню, військовим адміністраціям та органам місцевого самоврядування повноважень, необхідних для відвернення загрози, відсічі збройної агресії та забезпечення національної безпеки, усунення загрози небезпеки державній незалежності України, її територіальній цілісності, а також тимчасове, зумовлене загрозою, обмеження конституційних прав і свобод людини і громадянина та прав і законних інтересів юридичних осіб із зазначенням строку дії цих обмежень.
24.02.2022 Указом Президента України № 64/2022, у зв'язку з військовою агресією Російської Федерації проти України, на підставі пропозиції Ради національної безпеки і оборони України, відповідно до пункту 20 частини першої статті 106 Конституції України, Закону України "Про правовий режим воєнного стану" введено в Україні воєнний стан із 05 години 30 хвилин 24 лютого 2022 року строком на 30 діб.
Строк дії воєнного стану в Україні продовжено з 05 години 30 хвилин 26 березня 2022 року строком на 30 діб згідно з Указом Президента № 133/2022 від 14.03.2022.
Строк дії воєнного стану в Україні продовжено з 05 години 30 хвилин 25 квітня 2022 року строком на 30 діб згідно з Указом Президента № 259/2022 від 18.04.2022.
Строк дії воєнного стану в Україні продовжено з 05 години 30 хвилин 25 травня 2022 року строком на 90 діб згідно з Указом Президента № 341/2022 від 17.05.2022.
Строк дії воєнного стану в Україні продовжено з 05 години 30 хвилин 23 серпня 2022 року строком на 90 діб згідно з Указом Президента № 573/2022 від 12.08.2022.
Строк дії воєнного стану в Україні продовжено з 05 години 30 хвилин 21 листопада 2022 року строком на 90 діб згідно з Указом Президента № 757/2022 від 07.11.2022.
Строк дії воєнного стану в Україні продовжено з 05 години 30 хвилин 19 лютого 2023 року строком на 90 діб згідно з Указом Президента № 58/2023 від 06.02.2023.
Організацію роботи державних службовців і працівників державних органів у період воєнного стану врегульовує постанова КМУ від 12.04.2022 № 440 «Деякі питання організації роботи державних службовців та працівників державних органів у період воєнного стану».
Зокрема, цією Постановою передбачено, що у період воєнного стану для держслужбовців та працівників держорганів, які перебувають на території України, за рішенням керівника держслужби в держоргані може запроваджуватися дистанційна робота у разі наявності організаційних і технічних можливостей для виконання їх посадових обов'язків.
Робота державних службовців та працівників державного органу за межами України допускається лише у разі службового відрядження, оформленого в установленому порядку.
Таким чином, суд зазначає, що запровадження дистанційної роботи для позивача як держслужбовця та працівника держоргана - Луганської обласної військової адміністрації є можливим лише у разі його перебування на підконтрольній території України і наявності організаційних і технічних можливостей для виконання своїх посадових обов'язків.
Відповідно до ч.1 ст. 602 КЗпП України дистанційна робота - це форма організації праці, за якої робота виконується працівником поза робочими приміщеннями чи територією роботодавця, в будь-якому місці за вибором працівника та з використанням інформаційно-комунікаційних технологій.
Згідно з ч.7 ст. 602 КЗпП України порядок і строки забезпечення працівників, які виконують роботу дистанційно, необхідними для виконання ними своїх обов'язків засобами захисту інформації та іншими засобами визначаються трудовим договором про дистанційну роботу .
Відповідно до ч.8 ст. 602 КЗпП України у разі відсутності у трудовому договорі положення про забезпечення працівників необхідними для виконання ними своїх обов'язків засобами захисту інформації таке забезпечення покладається на роботодавця, який організовує встановлення та технічне обслуговування відповідних засобів, а також оплачує витрати, пов'язані з цим.
Статтею 20 Закону України «Про інформацію» передбачено, що за порядком доступу інформація поділяється на відкриту інформацію та інформацію з обмеженим доступом.
Будь-яка інформація є відкритою, крім тієї, що віднесена законом до інформації з обмеженим доступом.
Інформацією з обмеженим доступом є конфіденційна, таємна та службова інформація (стаття 21 Закону України «Про інформацію»).
Згідно до ст.1 Закону України «Про доступ до публічної інформації», публічна інформація - це відображена та задокументована будь-якими засобами та на будь-яких носіях інформація, що була отримана або створена в процесі виконання суб'єктами владних повноважень своїх обов'язків, передбачених чинним законодавством, або яка знаходиться у володінні суб'єктів владних повноважень, інших розпорядників публічної інформації, визначених цим Законом.
Публічна інформація є відкритою, крім випадків, встановлених законом.
Відповідно до вимог частини другої статті 6 цього Закону до службової може належати така інформація:
1) що міститься в документах суб'єктів владних повноважень, які становлять внутрівідомчу службову кореспонденцію, доповідні записки, рекомендації, якщо вони пов'язані з розробкою напряму діяльності установи або здійсненням контрольних, наглядових функцій органами державної влади, процесом прийняття рішень і передують публічному обговоренню та/або прийняттю рішень;
2) зібрана в процесі оперативно-розшукової, контррозвідувальної діяльності, у сфері оборони країни, яку не віднесено до державної таємниці.
Як вбачається з пункту другого посадової інструкції позивача - головного спеціаліста організаційного відділу апарату обласної державної адміністрації (відповідно до відзиву, текст посадової інструкції, оригінал якої зберігається в матеріалах особової справи, врученої позивачу під особистий підпис), метою посади є організаційне забезпечення діяльності керівництва облдержадміністрації; інформування керівництва відділу про стан справ в області; забезпечення взаємодії з райдержадміністраціями, органами місцевого самоврядування з питань матеріально - технічного забезпечення проведення виборів і референдумів. Основними посадовими обов'язками є: інформування про соціально-економічну та суспільно-політичну ситуацію на території області; участь в організації та проведенні заходів за участю голови та керівників центральних органів виконавчої влади; забезпечення організаційної підготовки та проведення робочих поїздок голови до закріплених за головним спеціалістом райдержадміністрацій, військово-цивільних адміністрацій, органів місцевого самоврядування, виїзних засідань колегії облдержадміністрації та інших заходів; підготовка проектів розпоряджень голови, наказів керівника апарату облдержадміністрації, участь у розгляді заяв, скарг, звернень, пропозицій, що надходять до облдержадміністрації тощо.
Реалізація відповідних повноважень відповідачем в умовах воєнного стану має здійснюватися з дотриманням режиму конфіденційності та недопущення витоку інформації, якою може скористатися держава агресор, а довготривале перебування позивача на непідконтрольній українській владі території унеможливлює як надання роботодавцем, так і виконання працівником завдань за посадою відповідно до інструкції, на чому наполягає та зазначає відповідач.
Як зазначено судом вище, та як зазначає позивач у позові, за пропозицією сусідів негайної евакуації з міста на їх приватному транспортному засобі він виїхав з родиною до села Шпотине Старобільського району Луганської області, у якому проживають родичі дружини, залишив територію України та наразі перебуває в селі Шпотине Старобільського району Луганської області, яке входить до складу Чмирівської сільської територіальної громади Старобільського району Луганської області, що включена до Переліку територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих російською федерацією.
З матеріалів справи, встановлено, що керівником позивача - начальником організаційного відділу апарату облдержадміністрації та начальником відділу по роботі з персоналом та нагород апарату облдержадміністрації заради збереження життя, здоров'я позивача та членів його сім'ї та забезпечення умов виконання ним своїх обов'язків за посадою головного спеціаліста організаційного відділу апарату облдержадміністрації ініціювався виїзд ОСОБА_1 на підконтрольну українській владі територію.
Дані обставини підтверджуються скріншотами листування з позивачем у мессенджерах WhatsApp, Telegram. Однак, як зазначає сам позивач на підконтрольну українській владі територію після 24.02.2022 він не перемістився з підстав, що окупаційні органи застосовують заходи заборони виїзду чоловіків з 18 до 55 років місцем реєстрації котрих є місто Луганськ, у зв'язку з чим не має на цей час можливості виїзду на підконтрольну українській владі територію.
Таким чином, суд погоджується з доводами відповідача, що організаційні питання забезпечення позивача засобами захисту службової інформації, яка ним буде опрацьовуватиметься у разі дистанційної роботи та виконання посадових обов'язків, не має можливості, оскільки позивач перебуває на непідконтрольній українській владі території, а будь-яка інформація, яка опрацьовується відповідачем в цілому та організаційним відділом апарату обласної державної адміністрації, може бути використана представниками окупаційної російської влади.
Закон України «Про організацію трудових відносин в умовах воєнного стану» (із змінами, внесеними згідно із Законом № 2352-IX від 01.07.2022) визначає особливості проходження державної служби, служби в органах місцевого самоврядування, особливості трудових відносин працівників усіх підприємств, установ, організацій в Україні незалежно від форми власності, виду діяльності і галузевої належності, представництв іноземних суб'єктів господарської діяльності в Україні, а також осіб, які працюють за трудовим договором, укладеним з фізичними особами (далі - працівники), у період дії воєнного стану, введеного відповідно до Закону України "Про правовий режим воєнного стану.
На період дії воєнного стану вводяться обмеження конституційних прав і свобод людини і громадянина передбачених статтями 43, 44 Конституції України.
Статтею 13 Закону України «Про організацію трудових відносин в умовах воєнного стану» передбачено, що призупинення дії трудового договору - це тимчасове припинення роботодавцем забезпечення працівника роботою і тимчасове припинення працівником виконання роботи за укладеним трудовим договором у зв'язку із збройною агресією проти України, що виключає можливість обох сторін трудових відносин виконувати обов'язки, передбачені трудовим договором.
Призупинення дії трудового договору може здійснюватися за ініціативи однієї із сторін на строк не більше ніж період дії воєнного стану. У разі прийняття рішення про скасування призупинення дії трудового договору до припинення або скасування воєнного стану роботодавець повинен за 10 календарних днів до відновлення дії трудового договору повідомити працівника про необхідність стати до роботи.
Призупинення дії трудового договору не тягне за собою припинення трудових відносин.
Відшкодування заробітної плати, гарантійних та компенсаційних виплат працівникам за час призупинення дії трудового договору у повному обсязі покладається на державу, що здійснює збройну агресію проти України (частина 4 статті 13 Закону України «Про організацію трудових відносин в умовах воєнного стану»).
У абзаці першому частини другої статті 13 Закону України «Про організацію трудових відносин в умовах воєнного стану» передбачено, що призупинення дії трудового договору оформлюється наказом (розпорядженням) роботодавця, в якому, зокрема, зазначається інформація про причини призупинення, у тому числі про неможливість обох сторін виконувати свої обов'язки та спосіб обміну інформацією, строк призупинення дії трудового договору, кількість, категорії і прізвища, ім'я, по батькові (за наявності), реєстраційний номер облікової картки платника податків або серія та номер паспорта (для фізичних осіб, які через свої релігійні переконання відмовляються від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків та повідомили про це відповідний контролюючий орган і мають відмітку у паспорті) відповідних працівників, умови відновлення дії трудового договору.
11.11.2022 ОСОБА_1 звернувся до голови Луганської обласної державної адміністрації - начальника Луганської обласної військової адміністрації зі скаргою, у якій просив повідомити про підстави призупинення трудового договору з ним. Зазначив, що обставини у яких позивач перебував станом на 16.03.2022, коли йому встановлено початок простою не з його вини, змін на 07.11.2022 не зазнали. Наголосив про свою можливість і готовність виконувати свої обов'язки, передбачені трудовим договором, з огляду на функціонування апарату Луганської обласної державної адміністрації.
28.11.2022 за № 13-З00554-11-0308 Луганська обласна державна адміністрація - обласна військова адміністрація надала відповідь на вищезазначену скаргу позивача. Повідомивши про те, що на цей час виникла необхідність залучення до роботи співробітників апарату облдержадміністрації, що перебувають у простої, але у зв'язку із перебуванням ОСОБА_1 на непідконтрольній українській владі території, яку відповідно до наказу Міністерства з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України від 25.04.2022 № 75 (зі змінами) віднесено до Переліку територіальних громад, які розташовані в районі проведення воєнних (бойових) дій або які перебувають в тимчасовій окупації, оточенні (блокуванні) станом на 23.10.2022, виключається можливість виконання трудового договору обома сторонами;
роботу працівників апарату облдержадміністрації налагоджено за фактичним місцезнаходженням на підконтрольній українській владі території;
після переміщення ОСОБА_1 на підконтрольну українській владі територію та повідомлення ним про готовність стати до роботи, буде розглянуто питання про відновлення трудового договору.
Таким чином, відповідачем надано інформацію про причини призупинення дії трудового договору та неможливості обох сторін виконувати свої обов'язки, передбачені трудовим договором.
На підставі вищезазначеного та відповідно до частини другої статті 13 Закону України «Про організацію трудових відносин в умовах воєнного стану», розпорядженням голови обласної державної адміністрації - начальника обласної військової адміністрації від 07.11.2022 № 436 керуючись статтею 6 Закону України «Про місцеві державні адміністрації», частинами першою, другою статті 13 Закону України «Про організацію трудових відносин в умовах воєнного стану», Законом України «Про правовий режим воєнного стану», указами Президента України «Про введення воєнного стану в Україні», Законом України «Про продовження строку дії воєнного стану в Україні» та у зв'язку із збройною агресією проти України, що виключає можливість обох сторін трудових відносин виконувати обов'язки, передбачені трудовим договором, враховуючи відповідну записку керівника апарату облдержадміністрації ОСОБА_3 від 04.11.2022, зобов'язано: призупинити дію трудового договору ОСОБА_1 , головним спеціалістом організаційного відділу із 07 листопада 2022 року на строк не більше ніж період дії воєнного стану з державними службовцями апарату облдержадміністрації (пункт 1) та встановлено, що умовами відновлення дії трудового договору з державними службовцями є припинення або скасування воєнного стану на відповідно до статті 7 Закону України «Про правовий режим воєнного стану», а у період дії воєнного стану - переміщення на підконтрольну українській владі територію і налагодження інформаційно-телекомунікаційного зв'язку з ним для подальшого залучення до роботи (пункт 2).
Як встановлено судом, позивач не позбавлений у доступі до державної служби в Україні, що відповідає гарантованому законодавством про державну службу принципу забезпечення рівного доступу до державної служби.
У той же час бажання і готовність позивача виконувати свої обов'язки, передбачені трудовим договором та отримувати заробітну плату, працюючи на непідконтрольній українській владі території дистанційно, не відповідає чинному законодавству України, діючи у межах спірних правовідносин, відповідач чітко та послідовно виконує приписи нормативно-правових актів та діє правомірно.
Відповідно до частини першої статті 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача (частина друга статті 77 КАС України).
Разом з тим, обов'язок відповідача - суб'єкта владних повноважень щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності жодним чином не нівелює обов'язку позивача довести суду ті обставини, на яких ґрунтуються його вимоги.
Сторонами суду не наведено інших специфічних, доречних та важливих аргументів, які суд зобов'язаний оцінити, виконуючи свої зобов'язання щодо пункту 1 статті 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод.
За практикою Європейського суду з прав людини пункт 1 статті 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод зобов'язує суди давати обґрунтування своїх рішень, але це не може сприйматись як вимога надавати детальну відповідь на кожен аргумент. Межі цього обов'язку можуть бути різними в залежності від характеру рішення. Крім того, необхідно брати до уваги, між іншим, різноманітність аргументів, які сторона може представити в суд, та відмінності, які існують у державах-учасницях, з огляду на положення законодавства, традиції, юридичні висновки, викладення та формулювання рішень. Таким чином, питання, чи виконав суд свій обов'язок щодо подання обґрунтування, що випливає зі статті 6 Конвенції, може бути визначено тільки у світлі конкретних обставин справи (див. «Руїз Торія проти Іспанії» (Ruiz Toriya v. Spaine), рішення від 09 грудня 1994 року, Серія A, № 303-A, параграф 29). Водночас, відповідь суду повинна бути достатньо детальною для відповіді на основні (суттєві) аргументи сторін.
За встановлених в цій справі обставин та з урахуванням правового регулювання спірних правовідносин, оскільки в межах даної адміністративної справи основні (суттєві) аргументи позовної заяви є необґрунтованими, суд дійшов висновку, що у задоволенні адміністративного позову належить відмовити повністю.
За правилами статті 139 КАС України понесені позивачем витрати у виді судового збору за подання даного позову покладаються на позивача та відшкодуванню не підлягають.
Керуючись статтями 2, 8, 9, 19, 20, 32, 72, 77, 90, 94, 132, 139, 241-246, 250, 255 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
У задоволенні позову ОСОБА_1 до Луганської обласної державної адміністрації Луганської обласної військової адміністрації про визнання незаконним та скасування пункту 1 розпорядження, поновлення дії трудового договору та зобов'язання вчинити певні дії - відмовити.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів безпосередньо до суду апеляційної інстанції.
Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення (ухвали) суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Суддя І.В. Тихонов