Україна
Донецький окружний адміністративний суд
20 лютого 2023 року Справа№200/5318/22
Донецький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Троянової О.В., розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження (в письмовому провадженні) адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області про визнання протиправними дій, зобов'язання вчинити певні дії
Позивач, ОСОБА_1 звернулась до Донецького окружного адміністративного суду з позовною заявою до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області про зобов'язання призначити пенсію за вислугу років з 04.11.2021 року; зобов'язання застосувати ч. 2 ст. 50 Закону 2262-ХІІ та призначити пенсію за минулий час, а саме з 04.11.2020 року; зобов'язання перерахувати суму призначеної пенсії, з урахуванням довідки 228 від 01.11.2021 року про грошове забезпечення, відповідно до якої додаткові види грошового забезпечення за період з 01.04.2017 по 31.03.2019 року (сума для нарахування пенсії) становлять 6 003,34 грн.; зобов'язання нарахувати пенсію за вислугу років з 04.11.2020 року, з урахуванням довідки 228 від 01.11.2021 року про грошове забезпечення; зобов'язання виплатити нараховану пенсію, при цьому частину суми недоотриманої пенсії за 12 місяців виплатити одночасно, а решту суми виплачувати щомісяця рівними частинами, в сумі місячного розміру пенсії; зобов'язання відповідно до ч. 2 ст. 55 Закону 2262-ХІІ нараховані суми пенсії починаючи з 04.11.2021 року, виплатити за минулий час з нарахуванням компенсації втрати частини доходів.
Ухвалою Донецького окружного адміністративного суду від 29 грудня 2022 року позовну заяву залишено без руху з наданням строку для усунення недоліків позовної заяви, шляхом уточнення позовних вимог, привівши їх у відповідність до вимог КАС України, надання суду засвідчених належним чином доказів, які обґрунтовують позовні вимоги для суду та відповідача, або обґрунтованого клопотання про витребування доказів, оформленого відповідно до вимог статті 80 КАС України, із зазначенням причин неможливості отримання відповідних доказів.
На виконання вимог ухвали Донецького окружного адміністративного суду від 29 грудня 2022 року позивачем подано на адресу суду заяву про уточнення позовних вимог, в якій позивач виклала позовні вимоги в наступній редакції: про визнання протиправними дій по призначенню пенсії за вислугу років з 24.10.2022 року; зобов'язання призначити пенсію за вислугу років з моменту звернення за її призначенням, а саме з 04.11.2021 року; визнання протиправними дій щодо відмови у призначенні пенсії за минулий час, а саме з 04.11.2020 року; зобов'язання призначити пенсію за минулий час, а саме з 04.11.2020 року; визнання протиправними дій щодо нарахування суми пенсії за вислугу років без урахуванням довідки 228 від 01.11.2021 року про щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії за останні 24 календарні місяці служби підряд перед звільненням, що подається для призначення пенсії відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», відповідно до якої додаткові види грошового забезпечення за період з 01.04.2017 по 31.03.2019 року (сума для нарахування пенсії) становлять 6003,94 грн.; зобов'язання нарахувати пенсію за вислугу років з 04.11.2020 року, з урахуванням довідки 228 від 01.11.2021 року про щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії за останні 24 календарні місяці служби підряд перед звільненням, що подається для призначення пенсії відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» та відповідно до ч. 2 ст. 55 Закону 2262-ХІІ нараховані суми пенсії виплатити за минулий час з нарахуванням компенсації втрати частини доходів.
Ухвалою Донецького окружного адміністративного суду від 16 січня 2023 року суд прийняв до розгляду позовну заяву та відкрив провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження без виклику сторін. Клопотання позивача про розгляд справи за правилами спрощеного позовного провадження без виклику сторін - задоволено. Клопотання позивача про витребування доказів - задоволено. Витребувано у Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області копію пенсійної справи, розрахунок пенсії ОСОБА_1 , обґрунтовані пояснення щодо врахування довідки 228 від 01.11.2021 року про грошове забезпечення при розрахунку пенсії ОСОБА_1 .
За правилами частини 1 статті 258 Кодексу адміністративного судочинства України (надалі-КАС України) суд розглядає справи за правилами спрощеного позовного провадження протягом розумного строку, але не більше шістдесяти днів із дня відкриття провадження у справі.
Сторони про відкриття провадження у справі були повідомлені судом належним чином за допомогою програмного забезпечення «Електронний суд».
В обґрунтування позовних вимог, позивач зазначила, що на виконання рішення Донецького окружного адміністративного суду від 19.07.2021 року у справі 200/12282/19-а, 04.11.2021 року сектором з питань пенсійного забезпечення Національної поліції України надано до відповідача документи для призначення пенсії за вислугу років. За результатами розгляду вищевказаних документів відповідачем було прийнято рішення від 17.11.2021 року 699 про відмову у призначенні пенсії за вислугу років. На виконання рішення Донецького окружного адміністративного суду від 15.06.2022 року у справі 200/17950/21, яким було скасовано рішення від 17.11.2021 року 699, відповідач призначив пенсію за вислугу років з 24.10.2022 року. Зазначила, що звернулась до відповідача щодо призначення пенсії з дня звернення за її призначенням, за можливості застосувати ч. 2 ст. 50 Закону 2262-ХІІ та призначити пенсію за минулий час, здійснити перерахунок пенсії враховуючи довідку 228 від 01.11.2021 року про грошове забезпечення, відповідно до якої додаткові види грошового забезпечення за період з 01.04.2017 по 31.03.2019 року становлять 6003,34 грн., виплатити заборгованість з нарахуванням компенсації втрати частини доходів. Проте відповідач надав відповідь, відповідно до якої рішення суду виконано в повному обсязі в межах функціональних повноважень та діючого законодавства. Дії відповідача по призначенню пенсії за вислугу років з 24.10.2022 року, дії щодо відмови у призначенні пенсії за минулий час, а саме з 04.11.2020 року без урахування довідки 228 від 01.11.2021 року про щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії за останні 24 календарні місяці служби підряд перед звільненням вважає протиправними, просила задовольнити позов.
Відповідачем через канцелярію суду у встановлені судом строки, надано відзив на позовну заяву, відповідно до якого останній просив суд відмовити у задоволенні позовних вимог. Зазначив, що днем звернення за призначенням пенсії є день подання до відповідного органу Пенсійного фонду України письмової заяви про призначення пенсії з усіма необхідними для вирішення цього питання документами, а в разі пересилання заяви і документів поштою - дата їх відправлення. Таким чином, підстави для призначення пенсії Позивачу з 04 листопада 2020 року відсутні. Крім того, зазначив, що Головним управлінням у лютому 2023 року проведено перерахунок пенсії з дати призначення, у тому числі і з урахуванням довідки про додаткові види грошового забезпечення 228 від 01 листопада 2021 року. Стосовно нарахування компенсації втрати частини доходів зазначив, що позивач просить нарахувати компенсацію на ще не нараховані та не виплачені суми пенсії, що не підпадає під визначення доходів, передбачених Законом 2050, за порушення строків виплати яких сплачується компенсація. Вказана вимога заявлена передчасно, оскільки вказану компенсацію наведене регулююче законодавство та нормативно-правові акти пов'язують з фактичним нарахуванням та виплатою пенсії, чого на час розгляду справи ще не відбулось.
Суд, розглянувши матеріали справи, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, встановив.
Позивач - ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП НОМЕР_1 , є громадянином України (паспорт серії НОМЕР_2 ), учасником бойових дій (посвідчення серії НОМЕР_3 ) та пенсіонером за вислугу років, що не є спірною обставиною між сторонами.
Відповідач - Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області (код ЄДРПОУ 13486010) є суб'єктом владних повноважень - органом виконавчої влади, основним завданням якого, згідно вимог чинного законодавства, зокрема, є реалізація державної політики з питань пенсійного забезпечення.
Положенням про управління Пенсійного фонду України в районах, містах, районах у містах, а також про об'єднані управління, затвердженим постановою правління Пенсійного фонду України від 22 грудня 2014 року 28-2 на управління покладені повноваження, зокрема, щодо призначення (здійснення перерахунку) і виплати пенсії, щомісячного довічного грошове утримання суддям у відставці, допомоги на поховання та інших виплат відповідно до законодавства; забезпечення своєчасного і в повному обсязі фінансування та виплату пенсій, щомісячного довічного утримання суддям у відставці, допомоги на поховання та інших виплат, які згідно із законодавством здійснюються за рахунок коштів Фонду та інших джерел, визначених законодавством (підпункти 7,8 пункту 4 Положення).
Рішенням Донецького окружного адміністративного суду від 19 липня 2021 року у справі 200/12282/19-а частково задоволено адміністративний позов ОСОБА_1 до Головного управління Національної поліції в Донецькій області, Головного управління Міністерства внутрішніх справ України в Донецькій області, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору, на стороні відповідача - Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області. Визнано протиправною відмову Головного управління Національної поліції в Донецькій області в підготовці та направленні до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області необхідних документів для призначення ОСОБА_1 пенсії за вислугу років, викладену у листі від 27 серпня 2019 року Х-400/12/02-2019. Зобов'язано Головне управління Національної поліції в Донецькій області підготувати та направити до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області необхідні документи для призначення ОСОБА_1 пенсії за вислугу років відповідно до статті 12 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».
Рішення набрало законної сили 18 жовтня 2021 року на підставі постанови Першого апеляційного адміністративного суду.
Рішенням Донецького окружного адміністративного суду від 15 червня 2022 року у справі 200/17950/21 встановлено, що на виконання рішення суду від 19 липня 2021 року у справі 200/12282/19-а Головним управління Національної поліції у Донецькій області направлено до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області подання про призначення пенсії від 04.11.2021 року 282/34/01-2021, відповідно до якого представляє для призначення пенсії за вислугу років ОСОБА_1 , яка була звільнена зі служби за п. 7 ч. 1 ст. 77 Закону України «Про Національну поліцію» з 12.04.2019 року. До подання про призначення пенсії були надані наступні документи: заява ОСОБА_1 про призначення пенсії від 04.11.2021 року; грошовий атестат 228 від 01.11.2021 року, довідка про ДВГЗ 228 від 01.11.2021 року, копія посвідчення УБД серії НОМЕР_3 , копія рішення УБД 8/І/V/342, копія трудової книжки серії НОМЕР_4 , довідка ВКР ДС Донецької обласної прокуратури 07-1663 вих-21, довідка про реєстрацію місця проживання ВК Курахівської НОМЕР_5 , картка реквізитів ТВБВ 10004/0551 філії - ДОУ АТ «Ощадбанк», копія паспорта ОСОБА_1 , копія ІПН ОСОБА_1 . За результатами розгляду заяви позивача про призначення пенсії від 04.11.2021 року та усіх наданих Головним управлінням Національної поліції в Донецькій області документів, Головним управлінням Пенсійного фонду України в Донецькій області прийнято рішення про відмову в призначенні пенсії від 17.11.2021 року 699.
Відповідно до частини 4 статті 78 КАС України обставини, встановлені рішенням суду у господарській, цивільній або адміністративній справі, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді іншої справи, у якій беруть участь ті самі особи або особа, стосовно якої встановлено ці обставини, якщо інше не встановлено законом.
Судом встановлено, що з-поміж наданих документів для призначення пенсії Головним управління Національної поліції у Донецькій області було направлено до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області довідку про щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії за останні 24 календарні місяці служби підряд перед місяцем звільнення, що подається для призначення пенсії відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», видану Управлінням фінансового забезпечення та бухгалтерського обліку ГУНП в Донецькій області 01.11.2021 року, 228 про те, що додаткові види грошового забезпечення за період з 01.04.2017 по 31.03.2019 року становлять суму для призначення пенсії у розмірі 6 003,34 грн.
Рішенням Донецького окружного адміністративного суду від 15 червня 2022 року у справі 200/17950/21 задоволено адміністративний позов ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області про визнання протиправним та скасування рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області від 17 листопада 2021 року 699 про відмову в призначенні пенсії за вислугу років ОСОБА_1 , зобов'язання Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області призначити ОСОБА_1 пенсію за вислугою років відповідно до пункту "а" частини 1 статті 12 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" на підставі наданих документів, які отримані 11.11.2021 року від Сектору з питань пенсійного забезпечення Національної поліції України.
Визнано протиправним та скасовано рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області від 17 листопада 2021 року 699 про відмову в призначенні пенсії за вислугу років ОСОБА_1 .
Зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області призначити ОСОБА_1 пенсію за вислугою років відповідно до пункту "а" частини 1 статті 12 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" на підставі наданих документів, які отримані 11.11.2021 року від Сектору з питань пенсійного забезпечення Національної поліції України.
Рішення набрало законної сили 24 жовтня 2022 року на підставі ухвали Першого апеляційного адміністративного суду від 24 жовтня 2022 року у справі 200/17950/21, якою відмовлено у відкритті апеляційного провадження за апеляційною скаргою Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області на рішення Донецького окружного адміністративного суду від 15 червня 2022 р. у справі 200/17950/21.
Відповідно до протоколу Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області від 24.10.2022 року за пенсійною справою - 0513020833 (НПУ) ОСОБА_1 призначено пенсію за вислугу років з 24.10.2022 року довічно у розмірі 4704,75 грн з наступного розрахунку: посадовий оклад - 2400,00 грн, оклад за військове звання - 2000,00 грн., процентна надбавка за вислугу років 35% - 1540,00 грн, в т.ч. сума грошового забезпечення для обчислення пенсії - 5940,00 грн, Основний розмір пенсії 70% грошового забезпечення (вислуга років 25) у розмірі 4 158,00 грн. Вид підвищення або надбавка до пенсії: учасник ато учасник бойових дій - 506,75 грн, учасник бойових дій -40,00 грн.
Відповідно до протоколу Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області від 01.03.2022 року за пенсійною справою - 0513020833 (НПУ) ОСОБА_1 перераховано пенсію за вислугу років з 01.03.2023 року довічно у розмірі 8923,59 грн. з наступного розрахунку: посадовий оклад - 2400,00 грн., оклад за військове звання -2000,00 грн, процентна надбавка за вислугу років 35% - 1540,00 грн, середньомісячна сума додаткових видів ГЗ за 24 місяці - 6003,34 грн., в т.ч. сума грошового забезпечення для обчислення пенсії - 11943,34 грн., Основний розмір пенсії 70% грошового забезпечення (вислуга років 25) у розмірі 8360,34 грн. Вид підвищення або надбавка до пенсії: учасник ато учасник бойових дій - 523,25 грн., учасник бойових дій - 40,00 грн.
Відповідно до розрахунку на доплату пенсії за пенсійною справою 0513020833 від 03 лютого 2023 року ОСОБА_1 перераховано пенсію з грудня 2022 року у розмірі 8923,59 грн. щомісячно.
На звернення позивача з питань призначення пенсії з 11.11.2021 року (з дати надання документів для призначення пенсії), нарахування та виплати пенсії за минулий час відповідно до ч. 2 ст. 50 Закону 2262-ХІІ, а саме з 11.11.2020 року та з питань обчислення пенсії з врахуванням довідки про додаткові види грошового забезпечення 228 від 01.11.2021 року, та виплати заборгованості з пенсії з нарахуванням компенсації втрати частини доходів, Головним управлінням Пенсійного фонду України в Донецькій області надано відповідь листом від 08.12.2021 року 17571-15852/Х-02/8-0500/22, відповідно до якої рішення Донецького окружного адміністративного суду від 15.06.2022 року по справі 200/17950/21 виконано в повному обсязі в межах функціональних повноважень та діючого законодавства. За рішенням проведено перерахунок з 01.10.2022 року. Після виконання судового рішення розмір пенсійної виплати складає 4721,25 грн. Доплата за період з 01.10.2022 по 30.11.2022 року у загальній сумі 5918,88 грн. Нарахована сума доплати має бути виплачена за рахунок коштів Державного бюджету України та проведення такої виплати не може бути здійснене за рахунок власних коштів Пенсійного фонду України, що надійшли від сплати єдиного соціального внеску, а проводиться лише у разі наявності на це відповідних бюджетних асигнувань.
Отже, предметом спору у даній справі є наявність правових підстав для призначення пенсії за вислугу років з дати набрання законної сили рішенням суду, а не з дати звернення позивача; не призначення пенсії за минулий час за 12 календарних місяців перед зверненням за пенсією; неврахування при призначенні пенсії довідки про додаткові види грошового забезпечення за останні 24 календарні місяці.
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам суд виходить з наступного.
Частиною другою статті 19 Конституції України передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Статтею 46 Конституції України визначено, що громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом. Це право гарантується загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням за рахунок страхових внесків громадян, підприємств, установ і організацій, а також бюджетних та інших джерел соціального забезпечення.
Спеціальним законом, який регулює правовідносини у сфері пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на військовій службі, службі в органах внутрішніх справ, є Закон України від 09.04.1992 року 2262-ХІІ "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (далі - Закон України 2262-ХІІ). Вказаним Законом держава гарантує гідне пенсійне забезпечення осіб, які мають право на пенсію, шляхом встановлення їм пенсій не нижче прожиткового мінімуму, визначеного законом, перерахунок призначених пенсій у зв'язку із збільшенням рівня грошового забезпечення, надання передбачених законодавством державних соціальних гарантій, вжиття на державному рівні заходів, спрямованих на їх соціальний захист.
Відповідно до пункту а статті 12 Закону 2262-ХІІ пенсія за вислугу років призначається особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, іншим особам, зазначеним у пунктах б-д, ж статті 1-2 цього Закону (крім осіб, зазначених у частині третій статті 5 цього Закону), незалежно від віку, якщо вони звільнені зі служби з 1 жовтня 2018 року по 30 вересня 2019 року і на день звільнення мають вислугу 24 календарних роки і більше.
Як вже зазначено судом, рішенням Донецького окружного адміністративного суду від 15 червня 2022 року у справі 200/17950/21 було зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області призначити ОСОБА_1 пенсію за вислугою років відповідно до пункту "а" частини 1 статті 12 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" на підставі наданих документів, які отримані 11.11.2021 року від Сектору з питань пенсійного забезпечення Національної поліції України.
Отже, зазначеним рішенням було встановлено право позивача на пенсію за вислугу років відповідно до пункту "а" частини 1 статті 12 Закону 2262-ХІІ.
Крім того, зазначеним рішенням було встановлено, що на виконання рішення суду від 19 липня 2021 року у справі 200/12282/19-а Головним управління Національної поліції у Донецькій області направлено до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області подання про призначення пенсії від 04.11.2021 року 282/34/01-2021, відповідно до якого представляє для призначення пенсії за вислугу років ОСОБА_1 , яка була звільнена зі служби за п. 7 ч. 1 ст. 77 Закону України «Про Національну поліцію» з 12.04.2019 року.
Відповідно до пункту 1 «Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України 3-1 від 30.01.2007 (далі - Порядок), заяви про призначення пенсії за вислугу років та по інвалідності особам, звільненим зі служби, які мають право на пенсію згідно з вказаним Законом, та особам, які мають право на пенсійне забезпечення відповідно до міжнародних договорів у галузі пенсійного забезпечення військовослужбовців та членів їх сімей, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України, подаються цими особами до головних управлінь Пенсійного фонду України в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі (далі - органи, що призначають пенсії) через уповноважені структурні підрозділи Міністерства оборони України, Міністерства внутрішніх справ України, Міністерства надзвичайних ситуацій України, Міністерства інфраструктури України, Служби безпеки України, Служби зовнішньої розвідки України, Управління державної охорони України, Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації України, Державної прикордонної служби України, Державної податкової служби України, Державної пенітенціарної служби України, Державної інспекції техногенної безпеки України (далі - міністерства та інші органи).
Міністерства та інші органи, їх територіальні підрозділи в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі визначають уповноважені структурні підрозділи, на які за їх рішенням покладаються функції щодо підготовки та подання до органів, що призначають пенсії, необхідних для призначення пенсії документів (далі - уповноважені структурні підрозділи).
У відповідності до пунктів 6, 17, 18 цього Порядку, днем звернення за призначенням пенсії є день подання до відповідного органу, що призначає пенсії, письмової заяви про призначення пенсії з усіма необхідними для вирішення цього питання документами, а в разі пересилання заяви і документів поштою - дати їх відправлення.
У разі, якщо до заяви про призначення пенсії додані не всі необхідні документи, заявнику (посадовій особі уповноваженого структурного підрозділу) роз'яснюється, які документи необхідно надати додатково. При поданні документів до закінчення тримісячного терміну з дня отримання роз'яснення днем звернення за призначенням пенсії вважається день подання заяви або дата відправлення документів поштою.
Не пізніше 10 днів після надходження заяви з необхідними для призначення, переведення з одного виду пенсії на інший та відновлення раніше призначеної пенсії документами орган, що призначає пенсію, розглядає подані документи та приймає рішення щодо призначення, переведення з одного виду пенсії на інший та відновлення раніше призначеної пенсії або про відмову в призначенні, переведенні з одного виду пенсії на інший та відновленні раніше призначеної пенсії.
Рішення щодо призначення, переведення з одного виду пенсії на інший та відновлення раніше призначеної пенсії оформляється розпорядженням органу, що призначає пенсії.
Після набуття права на призначення пенсії за вислугу років, позивач 04.11.2021 року звернулась до Головним управління Національної поліції у Донецькій області із заявою про призначення пенсії за вислугу років.
Статтею 48 Закону 2262-ХІІ визначено, що заява про призначення пенсії згідно з цим Законом подається до територіального органу Пенсійного фонду України або до уповноваженого ним органу чи уповноваженій особі в порядку, встановленому правлінням Пенсійного фонду України за погодженням із центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сферах трудових відносин, соціального захисту населення, іншими заінтересованими центральними органами виконавчої влади та Службою зовнішньої розвідки. При цьому днем звернення за призначенням пенсії є день подання до відповідного органу Пенсійного фонду України письмової заяви про призначення пенсії з усіма необхідними для вирішення цього питання документами, а в разі пересилання заяви і документів поштою - дата їх відправлення.
Згідно з пунктом "б" частини першої статті 50 Закону 2262-ХІІ пенсії відповідно до цього Закону призначаються особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби і військової служби за контрактом та деяким іншим особам, які мають право на пенсію за цим Законом відповідно до пунктів "а", "в" статті 12 цього Закону, - з наступного дня після звільнення їх зі служби, але не раніше того дня, по який їм сплачено грошове забезпечення, а членам сімей зазначених осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, а також пенсіонерів з їх числа - з дня смерті годувальника, але не раніше того дня, по який йому сплачено грошове забезпечення або пенсію, крім випадків призначення їм пенсій з більш пізніх строків. Особам, які мають право на пенсію за цим Законом, які визнані особами з інвалідністю до закінчення трьох місяців з дня звільнення їх зі служби внаслідок захворювання (травми, поранення, контузії, каліцтва тощо), яке виникло в період проходження військової служби чи під час перебування в полоні або заручником, якщо полонення чи захоплення заручником не було добровільним і особа, яка має право на пенсію за цим Законом, перебуваючи в полоні або заручником, не вчинила злочину проти миру і людства, пенсія призначається з наступного дня після звільнення їх зі служби, але не раніше того дня, по який їм сплачено грошове забезпечення.
Відповідно до частини третьої статті 50 Закону 2262-ХІІ пенсія за минулий час при несвоєчасному зверненні призначається з дня виникнення права на пенсію, але не більш як за 12 місяців перед зверненням за пенсією.
Оскільки позивача звільнено зі служби в Головному управлінні Національної поліції у Донецькій області 12.04.2019 року, а звернулась позивач до Головного управління Національної поліції у Донецькій області (як органу, через який подаються відповідні заяви) із заявою про призначення пенсії за вислугу років відповідно до пункту "а" статті 12 Закону 2262-ХІІ лише 04.11.2021 року, то днем звернення позивача за призначенням пенсії є саме 04.11.2021 року. Отже з урахуванням вимог статей 48 та 50 Закону 2262-ХІІ позивач має право на призначення пенсії з дня виникнення права на пенсію, але не більш як за 12 місяців перед зверненням за пенсією, тобто в даному випадку саме з 04.11.2020 року.
Водночас, відповідачем призначено позивачу пенсію з дати набрання законної сили рішенням Донецького окружного адміністративного суду від 15 червня 2022 року у справі 200/17950/21, яким було зобов'язано відповідача призначити позивачу пенсію за вислугу років відповідно до пункту "а" статті 12 Закону 2262-ХІІ, а саме з 24 жовтня 2022 року.
Враховуючи зазначене, відповідачем протиправно не призначено позивачу пенсію за вислугу років з виникнення законного права на це, тобто з 04.11.2020 року.
Отже позовні вимоги в цій частині підлягають задоволенню частково, шляхом визнання протиправною бездіяльності відповідача щодо не призначення пенсії за вислугу років з 04.11.2020 року, зобов'язання відповідача здійснити перерахунок пенсії позивача за вислугу років з 04.11.2020 року.
Позовні вимоги стосовно зобов'язання призначити пенсію з 04.11.2021 року задоволенню не підлягають, оскільки судом обрано належний спосіб захисту прав позивача та зобов'язано відповідача здійснити перерахунок призначеної пенсії позивача з більш ранньої дати.
Стосовно неврахування відповідачем при призначенні пенсії позивачу довідки про додаткові види грошового забезпечення 228 від 01.11.2021 року суд зазначає наступне.
Відповідно до частини третьої статті 43 Закону 2262-ХІІ пенсії особам з числа військовослужбовців (крім військовослужбовців строкової служби) рядового, сержантського, старшинського та офіцерського складу, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей обчислюються з розміру грошового забезпечення, враховуючи відповідні оклади за посадою, оклади та/чи доплати за військове (спеціальне) звання, військовим (спеціальним) званням, процентну надбавку (доплату) за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
Відповідно до положень абзаців 1,3 пункту 7 постанови Кабінету Міністрів України від 17.07.1992 393 «Про порядок обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ та членам їхніх сімей» пенсії обчислюються з розміру грошового забезпечення, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 р. - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування з урахуванням таких його видів:
відповідного окладу за посадою (для поліцейських, відряджених до органів державної влади, установ та організацій із залишенням на службі в Національній поліції, які отримували при цьому грошове забезпечення та звільнені із служби безпосередньо з посад у таких органах, установах та організаціях, - відповідних окладів, установлених за рівнозначними (аналогічними) посадами в Національній поліції), окладу/доплати за військовим (спеціальним) званням (для осіб рядового і начальницького складу органів і підрозділів цивільного захисту - щомісячної надбавки за спеціальне звання) та відсоткової надбавки/доплати за вислугу років у розмірах, установлених за останньою штатною посадою, займаною перед звільненням;
щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення, крім щомісячних надбавок (доплат), установлених особам, які мають право на пенсію за вислугу років згідно із законодавством і залишені за їх згодою та в інтересах справи на службі) та премії. Розмір щомісячних додаткових видів грошового забезпечення та премії визначається за 24 останні календарні місяці служби підряд перед звільненням. Середня сума щомісячних додаткових видів грошового забезпечення та премії визначається шляхом ділення на 24 загальної суми цих видів грошового забезпечення за 24 останні календарні місяці служби підряд перед звільненням.
Відповідно до положень пункту 7 Порядку для призначення пенсії за вислугу років і по інвалідності подаються такі документи, зокрема, грошовий атестат, або довідка про розмір грошового забезпечення, і довідка про додаткові види грошового забезпечення, які заявник отримував протягом останніх 24 місяців підряд перед місяцем звільнення з військової служби.
Відповідно до пункту 17 Порядку не пізніше 10 днів після надходження заяви з необхідними для призначення, переведення з одного виду пенсії на інший та відновлення раніше призначеної пенсії документами орган, що призначає пенсію, розглядає подані документи та приймає рішення щодо призначення, переведення з одного виду пенсії на інший та відновлення раніше призначеної пенсії або про відмову в призначенні, переведенні з одного виду пенсії на інший та відновленні раніше призначеної пенсії.
Як вж встановлено судом, з-поміж наданих документів для призначення пенсії позивачу Головним управління Національної поліції у Донецькій області було направлено до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області довідку про щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії за останні 24 календарні місяці служби підряд перед місяцем звільнення, що подається для призначення пенсії відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», видану Управлінням фінансового забезпечення та бухгалтерського обліку ГУНП в Донецькій області 01.11.2021 року, 228 про те, що додаткові види грошового забезпечення за період з 01.04.2017 по 31.03.2019 року становлять суму для призначення пенсії у розмірі 6 003,34 грн.
Судом встановлено, що при призначенні позивачу пенсії за вислугу років, на виконання рішення Донецького окружного адміністративного суду від 15 червня 2022 року у справі 200/17950/21, відповідачем не було обчислено пенсію позивача з урахуванням зазначеної довідки, що підтверджується протоколом призначення пенсії за пенсійною справою - 0513020833 (НПУ) від 24.10.2022.
Лише після відкриття провадження у даній справі Головним управлінням Пенсійного фонду України в Донецькій області було здійснено з 01.03.2023 року перерахунок пенсії позивача за вислугу років, з урахуванням довідки від 01.11.2021 року 228 про додаткові види грошового забезпечення за останні 24 календарні місяці перед звільненням, що підтверджується протоколом перерахунку пенсії за пенсійною справою - 0513020833 (НПУ) від 01.03.2023 року, та здійснено донарахування пенсії у розмірі 8923,59 грн. не з моменту призначення пенсії, а з грудня 2022 року.
Враховуючи зазначене, та враховуючи право позивача на пенсію за вислугу років з 04.11.2020 року, суд дійшов висновку про задоволення позовних вимог в цій частині.
Стосовно позовних вимог позивача про нарахування компенсації втрати частини доходів суд зазначає наступне.
Відповідно до положень статті 8 Закону 2262-ХІІ виплата пенсій, у тому числі додаткових пенсій, доплат, надбавок та підвищень до них, компенсаційних виплат, встановлених законодавством, особам, які мають право на пенсію згідно з цим Законом, забезпечується за рахунок коштів державного бюджету.
Відповідно до частини другої статті 55 Закону 2262-ХІІ нараховані суми пенсії, не отримані пенсіонером з вини органу Пенсійного фонду України, виплачуються за минулий час без обмеження будь-яким строком з нарахуванням компенсації втрати частини доходів.
Питання, пов'язані зі здійсненням компенсації громадянам втрати частини доходів у випадку порушення встановлених строків їх виплати, врегульовані Законом України «Про компенсацію громадянам втрати частини доходів у зв'язку з порушенням строків їх виплати» та Порядком проведення компенсації громадянам втрати частини грошових доходів у зв'язку з порушенням термінів їх виплати, затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 21.02.2001р. 159 (надалі - Порядок 159).
Відповідно до статей 1, 2 Закону України «Про компенсацію громадянам втрати частини доходів у зв'язку з порушенням строків їх виплати» від 19 жовтня 2000 року № 2050-III (далі- Закон 2050-III), підприємства, установи і організації всіх форм власності та господарювання здійснюють компенсацію громадянам втрати частини доходів у випадку порушення встановлених строків їх виплати, у тому числі з вини власника або уповноваженого ним органу (особи), така компенсація провадиться у разі затримки на один і більше календарних місяців виплати доходів, нарахованих громадянам за період починаючи з дня набрання чинності цим Законом. Під доходами у цьому Законі слід розуміти грошові доходи громадян, які вони одержують на території України і які не мають разового характеру: пенсії, соціальні виплати, стипендії, заробітна плата (грошове забезпечення) та інші.
У відповідності до статті 3 Закону 2050-ІІІ сума компенсації обчислюється шляхом множення суми нарахованого, але невиплаченого громадянину доходу за відповідний місяць (після утримання податків і обов'язкових платежів) на індекс інфляції в період невиплати доходу (інфляція місяця, за який виплачується доход, до уваги не береться).
За приписами статті 4 Закону 2050-ІІІ виплата громадянам суми компенсації провадиться у тому ж місяці, у якому здійснюється виплата заборгованості за відповідний місяць.
Пунктом 2 Порядку 159 передбачено, що компенсація громадянам втрати частини грошових доходів у зв'язку з порушенням термінів їх виплати (далі - компенсація) проводиться у разі затримки на один і більше календарних місяців виплати грошових доходів, нарахованих громадянам за період, починаючи з 1 січня 2001 року.
Згідно з п. 3 Порядку 159 компенсації підлягають такі грошові доходи разом із сумою індексації, які одержують громадяни в гривнях на території України і не мають разового характеру, зокрема, пенсія.
Основною умовою для виплати громадянину компенсації, передбаченої статтею 2 Закону 2050-ІІІ та Порядком 159, є порушення встановлених строків виплати нарахованих доходів у тому числі з вини власника або уповноваженого ним органу (особи), та стосується усіх доходів, які одержують громадяни в гривнях на території України і не мають разового характеру (пенсії, соціальні виплати, стипендія, заробітна плата).
Верховний Суд у постанові від 16 квітня 2020 року у справі 200/11292/19-а дійшов правового висновку про те, що системний аналіз наведених вище положень дає змогу дійти висновку, що основними умовами для виплати суми компенсації є: порушення встановлених строків виплати нарахованих доходів (у тому числі пенсії) та виплата нарахованих доходів. При цьому виплата компенсації втрати частини доходів здійснюється в день виплати основної суми доходу.
Аналогічна правова позиція висловлена в постановах Верховного Суду від 16.05.2019 року у справі 134/89/16-а, від 10.02.2020 року у справі 134/87/16-а, від 05.03.2020 року у справі 140/1547/19, від 08 червня 2022 року у справі 661/3402/16-а.
Судом встановлено та доказів протилежного матеріали справи не містять, що позивачу не був нарахований та виплачений дохід у вигляді пенсії, а отже позовні вимоги про зобов'язання нарахувати та виплатити позивачу компенсацію втрати частини доходів у зв'язку із порушенням строків виплати пенсії є передчасними, а відтак правові підстави для їх задоволення відсутні.
Відповідно до ч. 1 ст. 2 КАС України завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.
Згідно з нормами частини другої статті 2 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Відповідно до вимог пункту 4 частини першої статті 5 КАС України, кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до адміністративного суду, якщо вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю суб'єкта владних повноважень порушені її права, свободи або законні інтереси, і просити про їх захист шляхом визнання бездіяльності суб'єкта владних повноважень протиправною та зобов'язання вчинити певні дії.
Відповідно до положень статті 9 КАС України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.
Частиною другою статті 19 Конституції України передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до вимог частин першої статті 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
Нормами частини другої зазначеної статті встановлено, що в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача. У таких справах суб'єкт владних повноважень не може посилатися на докази, які не були покладені в основу оскаржуваного рішення, за винятком випадків, коли він доведе, що ним було вжито всіх можливих заходів для їх отримання до прийняття оскаржуваного рішення, але вони не були отримані з незалежних від нього причин.
Якщо учасник справи без поважних причин не надасть докази на пропозицію суду для підтвердження обставин, на які він посилається, суд, відповідно до положень частини п'ятої статті 77 КАС України, вирішує справу на підставі наявних доказів.
Відповідно до п. 10 ч. 2 ст. 245 КАС України при вирішенні справи по суті суд може задовольнити позов повністю або частково чи відмовити в його задоволенні повністю або частково у разі задоволення позову суд може прийняти рішення про інший спосіб захисту прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб'єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб'єктів владних повноважень, який не суперечить закону і забезпечує ефективний захист таких прав, свобод та інтересів.
За наслідками судового розгляду суд дійшов висновку про часткове задоволення позову, шляхом визнання протиправною бездіяльності відповідача щодо не призначення позивачу пенсії за вислугу років з 04.11.2020 року та не врахування довідки про щомісячні додаткові види грошового забезпечення від 01.11.2021 року 228 при обчисленні розміру пенсії, зобов'язання відповідача здійснити перерахунок та виплату позивачу пенсії за вислугу років відповідно до пункту "а" статті 12 Закону 2262-ХІІ з 04.11.2020 року, з урахуванням довідки про щомісячні додаткові види грошового забезпечення від 01.11.2021 року 228, з урахуванням виплачених сум.
Відповідно до ст. 139 КАС України розподіл судових витрат не здійснюється, оскільки позивач звільнена від сплати судового збору під час розгляду справи в усіх судових інстанціях, як учасник бойових дій.
На підставі вищевикладеного та керуючись статтями 2-15, 19-21, 72-79, 90, 94, 122, 123, 132, 159-161, 164, 192-194, 224-228, 241-247, 255, 253-263, 293-295 КАС України, суд
Адміністративний позов ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області про визнання протиправними дій, зобов'язання вчинити певні дії - задовольнити частково.
Визнати протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області щодо не призначення ОСОБА_1 пенсії за вислугу років з 04.11.2020 року та не врахування довідки про щомісячні додаткові види грошового забезпечення від 01.11.2021 року 228 при обчисленні розміру пенсії.
Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області (ЄДРПОУ 13486010, місцезнаходження: пл. Соборна, буд. 3, м. Слов'янськ, Донецька область, 84122) здійснити перерахунок та виплату ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 , адреса проживання: АДРЕСА_1 ) пенсії за вислугу років відповідно до пункту "а" статті 12 Закону 2262-ХІІ з 04.11.2020 року, з урахуванням довідки від 01.11.2021 року 228 про щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії за останні 24 календарні місяці служби підряд перед місяцем звільнення, що подається для призначення пенсії відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», з урахуванням виплачених сум.
В задоволенні іншої частини позовних вимог - відмовити.
Рішення прийнято, складено та підписано в повному обсязі 20 лютого 2023 року.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення суду може бути оскаржено до Перший апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення (ухвали) суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення. Учасник справи, якому повне рішення або ухвала суду не були вручені у день його (її) проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження: 1) на рішення суду - якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду. Строк на апеляційне оскарження також може бути поновлений в разі його пропуску з інших поважних причин, крім випадків, визначених частиною другою статті 299 цього Кодексу.
Суддя О.В. Троянова