Рішення від 21.02.2023 по справі 140/8162/22

ВОЛИНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

21 лютого 2023 року ЛуцькСправа № 140/8162/22

Волинський окружний адміністративний суд у складі судді Валюха В.М., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Національної поліції у Волинській області про визнання протиправною бездіяльності та зобов'язання вчинити дії,

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 звернулася з позовом до Головного управління Національної поліції у Волинській області (далі - ГУ НП у Волинській області) про визнання протиправною бездіяльності та зобов'язання вчинити дії.

Позовні вимоги обґрунтовані тим, що позивач ОСОБА_1 проходила службу в органах внутрішніх справ з 02.08.2004, у Національній поліції України - з 07.11.2015.

05.03.2021 позивач була звільнена зі служби в поліції, проте рішенням Волинського окружного адміністративного суду від 18.06.2021 у справі № 140/3510/21 поновлена на службі в поліції. 30.08.2021 позивача повторно звільнено зі служби в поліції, але постановою Восьмого апеляційного адміністративного суду від 23.06.2022 у справі № 140/10871/21 поновлена на службі в поліції та на посаді.

17.10.2022 позивача звільнено зі служби в поліції у зв'язку із скороченням штату або проведенням організаційних заходів у відповідності до пункту 4 частини першої статті 77 Закону України «Про Національну поліцію» від 02.07.2015 № 580-VIII (далі - Закон № 580-VIII).

Позивач має статус особи, яка постраждала внаслідок Чорнобильської катастрофи, що підтверджується посвідченням серії НОМЕР_1 , та з серпня 2004 року у зв'язку із проходженням служби в органах внутрішніх справ, а з листопада 2015 року - на службі в Національній поліції проживала в с. Ветли Любешівського району та з червня 2009 року - у смт Любешів (Любешівського до 31.12.2020) Камінь-Каширського району Волинської області, які відповідно до Переліку населених пунктів, віднесених до зон радіоактивного забруднення внаслідок Чорнобильської катастрофи, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 23.07.1991 № 106, віднесено до зони гарантованого добровільного відселення.

Постановою Восьмого апеляційного адміністративного суду від 21.07.2022 у справі за позовом ОСОБА_1 до ГУ НП у Волинській області про визнання дії та бездіяльності протиправними апеляційну скаргу ГУ НП у Волинській області задоволено частково, рішення Волинського окружного адміністративного суду від 13.01.2022 у справі № 140/11757/21 скасовано та прийнято постанову, якою позовні вимоги ОСОБА_1 задоволено частково, визнано протиправною бездіяльність ГУ НП у Волинській області щодо не зарахування ОСОБА_1 до вислуги років у пільговому обчисленні один місяць за півтора місяця час проходження служби в органах внутрішніх справ та Національної поліції України за період з 28.06.2009 по 30.08.2021 в зоні гарантованого добровільного відселення, зобов'язано ГУ НП у Волинській області внести зміни до наказу від 30.08.2021 № 302 о/с, зарахувавши ОСОБА_1 до вислуги років в пільговому обчисленні час проходження служби в органах внутрішніх справ та Національній поліції у зоні гарантованого добровільного відселення один місяць служби за півтора місяця за період з 28.06.2009 по 30.08.2021, в задоволенні решти позовних вимог відмовлено.

17.10.2022 позивачу було надано копію наказу ГУ НП у Волинській області від 03.08.2022 № 283 о/с, яким внесені зміни до наказу ГУ НП у Волинській області від 30.08.2021 № 302 о/с в частині звільнення зі служби в поліції майора поліції ОСОБА_1 , а саме абзац «Вислуга на день звільнення складає: в календарному обчисленні - 17 років 00 місяців 26 днів, в тому числі зараховано: служба в ОВС - 11 років 03 місяці 04 дні, служба в поліції - 05 років 09 місяців 23 дні. Для виплати одноразової грошової допомоги при звільненні - 17 років 00 місяців 26 днів» замінити на абзац «Станом на день звільнення: стаж служби в поліції для виплати надбавки за вислугу років та одноразової грошової допомоги при звільненні зі служби в поліції становить 17 років 00 місяців 29 днів; в тому числі зараховано: служба в органах внутрішніх справ - 11 років 03 місяці 05 днів, служба в поліції - 05 років 09 місяців 24 днів, вислуга років на пільгових умовах (без урахування вислуги в календарному обчисленні) - 06 років 00 місяців 28 днів».

07.11.2022 позивач звернулася із заявою до відповідача щодо зарахування пільгового періоду проходження служби в ОВС, Національній поліції України до календарної вислуги років та до стажу служби в поліції, проте інформація щодо розгляду вказаної заяви позивачу не надходила.

Вважаючи бездіяльність відповідача щодо не зарахування до календарної вислуги років та до стажу служби в поліції вислуги років в пільговому обчисленні протиправною, позивач звернулася до суду з цим позовом.

Позивач просить визнати протиправною бездіяльність ГУ НП у Волинській області щодо не зарахування до календарної вислуги років та до стажу служби в поліції вислуги років у пільговому обчисленні за період з 28.06.2009 по 30.08.2001 та зобов'язати відповідача зарахувати до календарної вислуги років та до стажу служби в поліції вислугу років у пільговому обчисленні за період з 28.06.2009 по 30.08.2001.

Ухвалою Волинського окружного адміністративного суду від 19.12.2022 прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у цій справі, судовий розгляд справи ухвалено проводити за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін (а. с. 38).

Відповідач відзиву на позовну заяву до суду не подав.

04.01.2023 до суду надійшло клопотання представника відповідача Забожчук О.В. про закриття провадження у справі на підставі пункту 4 частини першої статті 238 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України), оскільки спір між сторонами уже вирішено по суті відповідно до постанови Восьмого апеляційного адміністративного суду від 21.07.2022 у справі № 140/11757/21 (а. с. 41-44).

В поданому до суду запереченні (а. с. 50-52) позивач із вказаним клопотанням не погодилася, оскільки позовна вимога щодо зарахування вислуги років на пільгових умовах до календарної вислуги років та до стажу служби в поліції є похідною вимогою, а не тотожною, відтак не підпадає під приписи статті 238 КАС України.

Ухвалою Волинського окружного адміністративного суду від 21.02.2023 в задоволенні клопотання ГУ НП у Волинській області про закриття провадження у цій справі відмовлено.

Інших заяв по суті справи чи клопотань про розгляд справи в судовому засіданні від учасників справи до суду не надходило.

Дослідивши письмові докази та письмові пояснення, викладені у заявах по суті справи, суд дійшов висновку, що позов не підлягає до задоволення з таких мотивів та підстав.

Судом встановлено, що позивач ОСОБА_1 має статус потерпілої від Чорнобильської катастрофи (категорія 3), що підтверджується посвідченням серії НОМЕР_1 (а. с. 10).

Відповідно до записів трудової книжки та послужного списку позивач ОСОБА_1 проходила службу в органах внутрішніх справ з 02.08.2004, у Національній поліції України - з 07.11.2015 (а. с. 20-27), востаннє звільнена зі служби в поліції за пунктом 4 (у зв'язку із скороченням штатів або проведенням організаційних заходів) частини першої статті 77 Закону № 580-VIII відповідно до наказу ГУ НП у Волинській області від 17.10.2022 № 397 о/с «По особовому складу» (а. с. 12).

Постановою Восьмого апеляційного адміністративного суду від 21.07.2022 у справі за позовом ОСОБА_1 до ГУ НП у Волинській області про визнання дії та бездіяльності протиправними апеляційну скаргу ГУ НП у Волинській області задоволено частково, рішення Волинського окружного адміністративного суду від 13.01.2022 у справі № 140/11757/21 скасовано та прийнято постанову, якою позовні вимоги ОСОБА_1 задоволено частково, визнано протиправною бездіяльність ГУ НП у Волинській області щодо не зарахування ОСОБА_1 до вислуги років у пільговому обчисленні один місяць за півтора місяця час проходження служби в органах внутрішніх справ та Національної поліції України за період з 28.06.2009 по 30.08.2021 в зоні гарантованого добровільного відселення, зобов'язано ГУ НП у Волинській області внести зміни до наказу від 30.08.2021 № 302 о/с, зарахувавши ОСОБА_1 до вислуги років в пільговому обчисленні час проходження служби в органах внутрішніх справ та Національній поліції у зоні гарантованого добровільного відселення один місяць служби за півтора місяця за період з 28.06.2009 по 30.08.2021, в задоволенні решти позовних вимог відмовлено (а. с. 13-19)

Наказом ГУ НП у Волинській області від 03.08.2022 № 283 о/с «По особовому складу», виданим на виконання постанови Восьмого апеляційного адміністративного суду від 21.07.2022 у справі № 140/11757/21, внесені зміни до наказу ГУ НП у Волинській області від 30.08.2021 № 302 о/с в частині звільнення зі служби в поліції майора поліції ОСОБА_1 , а саме абзац «Вислуга на день звільнення складає: в календарному обчисленні - 17 років 00 місяців 26 днів, в тому числі зараховано: служба в ОВС - 11 років 03 місяці 04 дні, служба в поліції - 05 років 09 місяців 23 дні. Для виплати одноразової грошової допомоги при звільненні - 17 років 00 місяців 26 днів» замінити на абзац «Станом на день звільнення: стаж служби в поліції для виплати надбавки за вислугу років та одноразової грошової допомоги при звільненні зі служби в поліції становить 17 років 00 місяців 29 днів; в тому числі зараховано: служба в органах внутрішніх справ - 11 років 03 місяці 05 днів, служба в поліції - 05 років 09 місяців 24 днів, вислуга років на пільгових умовах (без урахування вислуги в календарному обчисленні) - 06 років 00 місяців 28 днів» (а. с. 47).

07.11.2022 позивач направила поштовим зв'язком до відповідача заяву про проведення зарахування пільгового періоду проходження служби в ОВС, Національній поліції України до календарної вислуги років та до стажу служби в поліції, організувати проведення перерахунку вислуги та внести відповідні зміни до наказу ГУ НП у Волинській області від 17.10.2022 № 397 о/с (а. с. 32-33), проте відповіді на вказану заяву учасники справи до суду не подали.

Згідно із розрахунком вислуги років майора поліції ОСОБА_1 , складеного ВК УКЗ ГУ НП у Волинській області 26.12.2022, вислуга років позивача станом на 17.10.2022 становить: календарна - 18 років 02 місяці 16 днів, пільгова - 24 роки 03 місяці 14 днів, в т. ч.: служба в органах внутрішніх справ: календарна - 11 років 03 місяці 04 дні, пільгова - 14 років 05 днів 07 днів, служба в Національній поліції України: календарна - 06 років 11 місяців 12 днів, пільгова - 09 років 10 місяців 07 днів (а. с. 45-46).

При вирішенні спору суд застосовує такі нормативно-правові акти.

Згідно із частинами першою, другою статті 59 Закону № 580-VIII служба в поліції є державною службою особливого характеру, яка є професійною діяльністю поліцейських з виконання покладених на поліцію повноважень. Час проходження служби в поліції зараховується до страхового стажу, стажу роботи за спеціальністю, а також до стажу державної служби.

Відповідно до частини третьої статті 59 Закону № 580-VIII рішення з питань проходження служби оформлюються письмовими наказами по особовому складу на підставі відповідних документів, перелік та форма яких установлюються Міністерством внутрішніх справ України.

За приписами частин другої, третьої статті 77 Закону № 580-VIII днем звільнення зі служби в поліції вважається день видання наказу про звільнення або дата, зазначена в наказі про звільнення. День звільнення вважається останнім днем служби.

Згідно із частиною першою статті 78 Закону № 580-VIII стаж служби в поліції дає право на встановлення поліцейському надбавки за вислугу років, надання додаткової оплачуваної відпустки.

Частиною другою статті 78 Закону № 580-VIII визначено, що до стажу служби в поліції зараховуються:

1) служба в поліції на посадах, що заміщуються поліцейськими, з дня призначення на відповідну посаду;

2) військова служба в Збройних Силах України, Державній прикордонній службі України, Національній гвардії України, Управлінні державної охорони, Цивільній обороні України, внутрішніх військах Міністерства внутрішніх справ України та інших військових формуваннях, утворених відповідно до закону, Службі безпеки України, Службі зовнішньої розвідки, Державній спеціальній службі транспорту;

3) служба в органах внутрішніх справ України на посадах начальницького і рядового складу з дня призначення на відповідну посаду;

4) час роботи у Верховній Раді України, місцевих радах, центральних і місцевих органах виконавчої влади із залишенням на військовій службі, на службі в органах внутрішніх справ України або на службі в поліції;

5) час роботи в органах прокуратури і суді осіб, які працювали на посадах суддів, прокурорів, слідчих, а також служба у Службі судової охорони;

6) дійсна військова служба в Радянській Армії та Військово-Морському Флоті, прикордонних, внутрішніх, залізничних військах, в органах державної безпеки та інших військових формуваннях колишнього СРСР, а також служба в органах внутрішніх справ колишнього СРСР.

За приписами частини третьої статті 78 Закону № 580-VIII під час обчислення стажу служби в поліції враховуються тільки повні роки вислуги років без округлення фактичного розміру вислуги років у бік збільшення.

Відповідно до частини п'ятої статті 59 Закону № 580-VIII Порядок підготовки та видання наказів щодо проходження служби в поліції встановлює Міністерство внутрішніх справ України.

Згідно із пунктами 1, 2 розділу І Порядку підготовки та видання наказів щодо проходження служби в поліції, затвердженого наказом Міністерства внутрішніх справ України від 23.11.2016 № 1235, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 20.12.2016 за № 1668/29798 (далі - Порядок № 1235), цей Порядок розроблено відповідно до статті 59 Закону України «Про Національну поліцію» з метою забезпечення належної підготовки та видання наказів з питань проходження служби поліцейськими. Рішення з питань проходження служби в поліції оформлюються письмовими наказами по особовому складу.

За приписами пункту 10 розділу ІІІ Порядку № 1235 у випадку видання наказу про звільнення працівника зі служби в поліції в наказі органу поліції зазначаються стаж служби в поліції, вислуга років для призначення пенсії (у тому числі на пільгових умовах), необхідність виплати одноразової грошової допомоги при звільненні зі служби в поліції та стаж служби в поліції для її виплати.

Отже, у наказі органу поліції про звільнення працівника зі служби в поліції має бути зазначено:

- стаж служби в поліції;

- вислуга років для призначення пенсії (у тому числі на пільгових умовах).

Відповідно до частини четвертої статті 78 Закону № 580-VIII Порядок обчислення вислуги років у поліції встановлює Кабінет Міністрів України.

Пунктом «б» статті 1-2 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» від 09.04.1992 № 2262-XII (далі - Закон № 2262-XII) передбачено, що право на пенсійне забезпечення на умовах цього Закону мають звільнені зі служби (крім випадків призначення пенсії в разі втрати годувальника дружині (чоловіку) з урахуванням вимог частини п'ятої статті 30 цього Закону, яка призначається незалежно від звільнення зі служби): особи начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України, поліцейські, співробітники Служби судової охорони, особи начальницького складу податкової міліції, особи, які мають спеціальні звання Бюро економічної безпеки України, особи начальницького і рядового складу Державної кримінально-виконавчої служби України, особи начальницького і рядового складу органів і підрозділів цивільного захисту.

Згідно із пунктом «б» частини першої статті 17 Закону № 2262-ХІІ особам з числа військовослужбовців (крім військовослужбовців строкової служби) рядового, сержантського, старшинського та офіцерського складу, іншим особам, зазначеним у пунктах «б»-«д», «з» статті 1-2 цього Закону, які мають право на пенсію за цим Законом, до вислуги років для призначення пенсії зараховуються: служба в органах внутрішніх справ, поліції, Національному антикорупційному бюро України, Службі судової охорони, державній пожежній охороні, Державній службі спеціального зв'язку та захисту інформації України, органах і підрозділах цивільного захисту, податковій міліції, Бюро економічної безпеки України, Державній кримінально-виконавчій службі України на посадах начальницького і рядового складу з дня призначення на відповідну посаду.

Відповідно до статті 17-1 Закону № 2262-ХІІ порядок обчислення вислуги років та визначення пільгових умов призначення пенсій особам, які мають право на пенсію за цим Законом, встановлюється Кабінетом Міністрів України.

Пунктом 1 постанови Кабінету Міністрів України від 17.07.1992 № 393 «Про порядок обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам, які мають право на пенсію відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», крім військовослужбовців строкової служби і членів їх сімей та прирівняних до них осіб» (далі - Постанова № 393), установлено, що для призначення пенсій за вислугу років відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» особам з числа військовослужбовців (крім військовослужбовців строкової служби) рядового, сержантського, старшинського та офіцерського складу, особам, зазначеним у пунктах «б»-«д», «ж» і «з» статті 1-2 такого Закону, до вислуги років зараховуються:

служба в органах внутрішніх справ, державній пожежній охороні, органах і підрозділах цивільного захисту, Державній кримінально-виконавчій службі, податковій міліції на посадах начальницького і рядового складу, в Службі судової охорони на посадах молодшого, середнього і вищого складу, в Національному антикорупційному бюро, Бюро економічної безпеки на посадах начальницького складу з дня призначення на відповідну посаду;

служба в Національній поліції.

Згідно із пунктом 2-1 Постанови № 393 для призначення пенсій обчислення календарної вислуги років проводиться згідно з пунктами 1 і 2 цієї постанови.

Абзацом п'ятнадцятим підпункту «в» пункту 3 Постанови № 393 передбачено, що до вислуги років для визначення розміру пенсії особам, зазначеним в абзаці першому пункту 1 цієї постанови, зараховується на пільгових умовах: один місяць служби за півтора місяця: у зонах безумовного (обов'язкового) та гарантованого добровільного відселення, передбачених пунктами 2 і 3 частини другої статті 2 Закону України «Про правовий режим території, що зазнала радіоактивного забруднення внаслідок Чорнобильської катастрофи», - згідно з переліками військових частин, підрозділів і установ, затверджуваними відповідно Міністерством оборони, Міністерством внутрішніх справ, Міністерством транспорту та зв'язку, Центральним управлінням Служби безпеки, Адміністрацією Державної прикордонної служби України, Управлінням державної охорони.

Суд також враховує висновки щодо застосування норм права, викладені у постанові Верховного Суду у складі суддів об'єднаної палати Касаційного адміністративного суду від 03.03.2021 у справі № 805/3923/18-а, які полягають у такому.

Статтею 17 Закону № 2262-ХІІ визначено види служби та періоди часу, які зараховуються до вислуги років для призначення пенсії, а статтею 17-1 Закону № 2262-ХІІ встановлено саме порядок обчислення вислуги років та визначення пільгових умов призначення пенсій особам, які мають право на пенсію за цим законом. У свою чергу, вказаною нормою передбачено, що цей період та пільгові умови встановлюються саме Кабінетом Міністрів України.

Отже, Законом № 2262-ХІІ передбачені пільгові умови для призначення пенсій за вислугу років, які встановлюються урядом, шляхом прийняття підзаконних нормативно-правових актів. Постановою № 393 визначено, зокрема, порядок обчислення та призначення пенсій за вислугу років, зокрема, поліцейським. Вказана постанова є підзаконним нормативно-правовим актом, мета якого конкретизувати нормативне регулювання з метою вирішення питань, що виникають з приводу призначення пенсії за вислугу років, зокрема, і на пільгових умовах. Таким чином, основним актом, на підставі якого здійснюється обчислення періоду проходження військової служби для зарахування його до стажу є Закон № 2262-ХІІ. Пільгове обчислення періоду проходження військової служби є похідним від визначальної підстави і може визначатись іншими підзаконними нормативно-правовими актами, зокрема, Постановою № 393. Можливість пільгового обчислення вказаного періоду пов'язується, насамперед, зі спеціальним статусом, якого особи набули в результаті виконання відповідної роботи, яка визначена у законодавчому порядку.

В постанові Верховного Суду у складі Судової палати з розгляду справ щодо захисту соціальних прав Касаційного адміністративного суду від 14.04.2021 у справі № 480/4241/18 висловлена така правова позиція.

Закон № 2262-ХІІ як єдину, обов'язкову умову призначення пенсії за вислугу років передбачає наявність у особи певної кількості років певного виду служби (вислуги). При цьому, наявність необхідної вислуги років забезпечує право на пенсію за вислугу років безвідносно до віку, стажу та працездатності особи.

Визначення у Законі № 2262-ХІІ вислуги саме в календарних роках передбачає обов'язкову вислугу усіх календарних днів (365), що в такому випадку і буде становити календарний рік і буде відповідати правилу, закріпленому в частині 4 статті 17 цього ж Закону, щодо можливості врахування при призначенні пенсії тільки повних років вислуги. Таким чином, передбачена Законом № 2262-ХІІ календарна вислуга - це вислуга, яка складається з повної кількості календарних днів відповідного періоду (календарний рік - 365 календарних днів, календарний місяць - 30 календарних днів). В свою чергу, передбачені статтею 17-1 Закону № 2262-ХІІ пільгові умови призначення пенсій відповідно до Порядку № 393 полягають в пільговому (кратному) зарахуванні вислуги років. При цьому, таке зарахування не є самостійним видом вислуги і не конкурує з її календарним обчисленням, а є лише пільговим зарахуванням уже наявної вислуги. Фактична тривалість вислуги при такому зарахуванні не змінюється, а лише зараховується на пільгових (кратних) умовах. Завдяки такому зарахуванню необхідну кількість років для призначення пенсії за вислугу років особа набуває швидше, порівняно із зарахуванням вислуги на загальних (не пільгових) умовах, що і становить природу пільгових умов призначення пенсій особам, які мають право на пенсію за Законом № 2262-ХІІ.

Верховний Суд в складі Судової палати з розгляду справ щодо захисту соціальних прав Касаційного адміністративного суду в постанові від 14.04.2021 у справі № 480/4241/18 зробив такі правові висновки:

- в цілях Закону № 2262-ХІІ календарна вислуга - це вислуга, яка складається з повної кількості календарних днів відповідного періоду (календарний рік - 365 календарних днів, календарний місяць - 30 календарних днів);

- для призначення пенсій за вислугу років за Законом № 2262-ХІІ календарна вислуга років може бути зарахована на пільгових умовах відповідно до Порядку № 393.

Системний аналіз вказаних нормативно-правових актів та практики Верховного Суду дає підстави дійти висновку про те, що «стаж служби в поліції» та «вислуга років» не є тотожними за змістом правовими категоріями.

Так, вислуга років є періодом служби в органах внутрішніх справ та в Національній поліції, який вираховується роками, наявність якої дає право на призначення пенсії за вислугу років, зокрема, і на пільгових умовах у випадку пільгового (кратного) зарахування вислуги років (при цьому, таке зарахування не є самостійним видом вислуги і не конкурує з її календарним обчисленням, а є лише пільговим зарахуванням уже наявної вислуги).

У свою чергу зміст поняття «стаж служби в поліції» розкрито у статті 78 Закону № 580-VIII. Стаж служби в поліції дає право на встановлення поліцейському надбавки за вислугу років, надання додаткової оплачуваної відпустки, а під час обчислення стажу служби в поліції враховуються тільки повні роки вислуги років без округлення фактичного розміру вислуги років у бік збільшення.

Суд звертає увагу, що пільгове (кратне) обчислення стосується лише вислуги років для визначення пільгових умов призначення пенсій за вислугу років та їх розміру відповідно до Закону № 2262-ХІІ.

Разом з тим, статтею 78 Закону № 580-VIII чітко передбачено, що:

- стаж служби в поліції дає право на встановлення поліцейському надбавки за вислугу років, надання додаткової оплачуваної відпустки;

- під час обчислення стажу служби в поліції враховуються тільки повні роки вислуги років без округлення фактичного розміру вислуги років у бік збільшення;

- до стажу служби в поліції зараховуються виключно періоди служби (військової служби, роботи) в органах та на посадах, визначених частиною другою статті 78 Закону № 580-VIII.

Тобто, статтею 78 Закону № 580-VIII не передбачено зарахування до стажу служби в поліції (що дає право на встановлення поліцейському надбавки за вислугу років, надання додаткової оплачуваної відпустки) вислуги років на пільгових (кратних) умовах, при обчисленні стажу служби в поліції враховуються тільки повні роки вислуги років без округлення фактичного розміру вислуги років у бік збільшення.

Відтак, позовні вимоги щодо зарахування до стажу служби в поліції вислуги років в пільговому обчисленні за період з 28.06.2009 по 30.08.2021 є безпідставними та до задоволення не підлягають.

При вирішенні спору суд також враховує, що постановою Восьмого апеляційного адміністративного суду від 21.07.2022 у справі № 140/11757/21 було, зокрема, зобов'язано ГУ НП у Волинській області внести зміни до наказу від 30.08.2021 № 302 о/с, зарахувавши ОСОБА_1 до вислуги років в пільговому обчисленні час проходження служби в органах внутрішніх справ та Національній поліції у зоні гарантованого добровільного відселення один місяць служби за півтора місяця за період з 28.06.2009 по 30.08.2021 (а. с. 13-19).

Вказану постанову суду апеляційної інстанції було виконано у спосіб видання наказу ГУ НП у Волинській області від 03.08.2022 № 283 о/с «По особовому складу», яким внесені зміни до наказу ГУ НП у Волинській області від 30.08.2021 № 302 о/с в частині звільнення зі служби в поліції майора поліції ОСОБА_1 , а саме абзац «Вислуга на день звільнення складає: в календарному обчисленні - 17 років 00 місяців 26 днів, в тому числі зараховано: служба в ОВС - 11 років 03 місяці 04 дні, служба в поліції - 05 років 09 місяців 23 дні. Для виплати одноразової грошової допомоги при звільненні - 17 років 00 місяців 26 днів» замінити на абзац «Станом на день звільнення: стаж служби в поліції для виплати надбавки за вислугу років та одноразової грошової допомоги при звільненні зі служби в поліції становить 17 років 00 місяців 29 днів; в тому числі зараховано: служба в органах внутрішніх справ - 11 років 03 місяці 05 днів, служба в поліції - 05 років 09 місяців 24 днів, вислуга років на пільгових умовах (без урахування вислуги в календарному обчисленні) - 06 років 00 місяців 28 днів» (а. с. 47).

Крім того, про зарахування до вислуги років позивача служби в органах внутрішніх справ та в Національній поліції часу проходження служби у зоні гарантованого добровільного відселення на пільгових (кратних) умовах (тобто, один місяць служби за півтора місяця) за період з 28.06.2009 по 30.08.2021 свідчить також розрахунок вислуги років майора поліції ОСОБА_1 , складений ВК УКЗ ГУ НП у Волинській області 26.12.2022, відповідно до якого вислуга років позивача станом на 17.10.2022 становить: календарна - 18 років 02 місяці 16 днів, пільгова - 24 роки 03 місяці 14 днів, в т. ч.: служба в органах внутрішніх справ: календарна - 11 років 03 місяці 04 дні, пільгова - 14 років 05 днів 07 днів, служба в Національній поліції України: календарна - 06 років 11 місяців 12 днів, пільгова - 09 років 10 місяців 07 днів (а. с. 45-46).

За приписами пункту 10 розділу ІІІ Порядку № 1235 у наказі органу поліції про звільнення працівника зі служби в поліції має бути зазначено вислуга років для призначення пенсії (у тому числі на пільгових умовах), що і було зроблено відповідачем при виконанні постанови Восьмого апеляційного адміністративного суду від 21.07.2022 у справі № 140/11757/21 у спосіб видання наказу ГУ НП у Волинській області від 03.08.2022 № 283 о/с «По особовому складу», яким внесені зміни до наказу ГУ НП у Волинській області від 30.08.2021 № 302 о/с.

В постанові Верховного Суду у складі Судової палати з розгляду справ щодо захисту соціальних прав Касаційного адміністративного суду від 14.04.2021 у справі № 480/4241/18 зазначено про те, що передбачена Законом № 2262-ХІІ календарна вислуга - це вислуга, яка складається з повної кількості календарних днів відповідного періоду (календарний рік - 365 календарних днів, календарний місяць - 30 календарних днів), а передбачені статтею 17-1 Закону № 2262-ХІІ пільгові умови призначення пенсій відповідно до Постанови № 393 полягають в пільговому (кратному) зарахуванні вислуги років, при цьому, таке зарахування не є самостійним видом вислуги і не конкурує з її календарним обчисленням, а є лише пільговим зарахуванням уже наявної вислуги; фактична тривалість вислуги при такому зарахуванні не змінюється, а лише зараховується на пільгових (кратних) умовах.

З огляду на те, що до пільгової вислуги років позивача, на виконання постанови Восьмого апеляційного адміністративного суду від 21.07.2022 у справі № 140/11757/21, зараховано час проходження служби в органах внутрішніх справ та Національній поліції у зоні гарантованого добровільного відселення за період з 28.06.2009 по 30.08.2021, та за приписами пункту 10 розділу ІІІ Порядку № 1235 у наказі органу поліції про звільнення працівника зі служби в поліції має бути зазначена вислуга років для призначення пенсії (у тому числі на пільгових умовах), що і було зроблено відповідачем при виконанні вказаної постанови апеляційного адміністративного суду, а законодавством передбачено, що фактична тривалість власне календарної вислуги років не змінюється при зарахуванні вислуги років на пільгових (кратних) умовах (для визначення пільгових умов призначення пенсій за вислугу років та їх розміру), тому позовні вимоги щодо зарахування вислуги років у пільговому обчисленні до календарної вислуги років є безпідставними, не ґрунтуються на приписах чинного законодавства України та також не можуть бути судом задоволені.

З урахуванням встановлених обставин справи та наведених норм чинного законодавства України, суд дійшов висновку про те, що у відповідача ГУ НП у Волинській області не було правових підстав для зарахування саме до календарної вислуги років та саме до стажу служби в поліції позивача її вислуги років у пільговому обчисленні за період з 28.06.2009 по 30.08.2001, у зв'язку із чим у задоволенні взаємопов'язаних позовних вимог про визнання протиправною бездіяльності щодо не зарахування до календарної вислуги років та до стажу служби в поліції вислуги років у пільговому обчисленні за період з 28.06.2009 по 30.08.2001 та зобов'язання зарахувати до календарної вислуги років та до стажу служби в поліції вислугу років у пільговому обчисленні за період з 28.06.2009 по 30.08.2001 належить відмовити.

Керуючись статтями 243 - 246, 262 КАС України, суд

ВИРІШИВ:

В задоволенні позову відмовити повністю.

Рішення набирає законної сили в порядку та строки, визначені статтею 255 КАС України, та може бути оскаржене в апеляційному порядку у спосіб подання апеляційної скарги до Восьмого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Суддя В.М.Валюх