22 лютого 2023 року ЛуцькСправа № 140/8420/22
Волинський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого - судді Сороки Ю.Ю.,
розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Волинській області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії,
ОСОБА_1 звернулась з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України у Волинській області про визнання протиправними дій Головного управління Пенсійного фонду України у Волинській області щодо переведення ОСОБА_1 на пенсію по віку відповідно до Закону України “Про державну службу” без врахування довідок про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця від 10 лютого 2021 року № 208 та від 14 лютого 2021 року № 209.
Зобов'язання Головного управління Пенсійного фонду України у Волинській області, провести переведення та виплату ОСОБА_1 пенсії по віку відповідно до Закону України “Про державну службу” на підставі довідок про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця від 10 лютого 2021 року №208 та від 14 лютого 2021 року №209 з дати звернення (14 лютого 2022 року).
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що ОСОБА_1 перебуває на обліку в ГУ ПФУ у Волинській області та їй призначено, згідно рішення Волинського окружного адміністративного суду від 28.09.2022 у справі №140/4930/22, пенсію по віку відповідно до норм Закону України “Про державну службу”. При обрахунку пенсії ГУ ПФУ у Волинській області не взято до уваги довідки Поворської сільської ради про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця від 10 лютого 2021 року №208 та від 14 лютого 2021 року №209.
ОСОБА_1 з такими діями відповідача не погоджується, вважає їх неправомірними та такими, що не відповідають діючому законодавству, оскільки має право на призначення пенсії державного службовця в розмірі 60 % суми заробітної плати, до якої включаються всі види оплати праці з яких сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування.
З огляду на викладене просить адміністративний позов задовольнити в повному обсязі з підстав зазначених у позові.
Ухвалою судді Волинського окружного адміністративного суду від 26.12 2022 року прийнято позовну заяву до розгляду, відкрито провадження у справі та вирішено розгляд справи здійснювати за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) відповідно до частини п'ятої, сьомої статті 262 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України).
У відзиві на позовну заяву представник відповідача позовні вимоги не визнав, оскільки на виконання рішення Волинського окружного адміністративного суду від 28.09.2022 у справі №140/4930/22 відповідач призначив позивачу пенсію по віку відповідно до Закону України «Про державну службу» з 14.02.2022.
Оскільки призначення пенсії відбулося на виконання рішення суду, підстав для врахування довідок Поворської сільської ради про складові заробітної плати від 10 лютого 2021 року №208 та від 14 лютого 2021 року №209 при обчисленні пенсії не було, тому що суд першої інстанції відмовив позивачу у задоволенні позовних вимог в частині врахування зазначених довідок при призначенні та нарахуванні пенсії.
Враховуючи викладене представник відповідача вважає, що відсутні правові підстави для задоволення позовної заяви, тому у позові необхідно відмовити.
З наведених підстав просить у задоволенні позову відмовити.
У відповіді на відзив позивач позовні вимоги підтримала з підстав викладених у позовній заяві та просила їх задовольнити повністю.
Відповідно до пункту 20 частини першої статті 4, частини другої, пункту 10 частини шостої статті 12, частин першої - третьої статті 257, частини п'ятої статті 262 КАС України дану справу, як справу незначної складності, розглянуто за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у ній матеріалами, з урахуванням строків, визначених статтею 258 КАС України.
Суд, перевіривши доводи позивача та відповідача у заявах по суті справи, дослідивши письмові докази на предмет належності, допустимості, достовірності кожного доказу окремо, а також достатності і взаємозв'язку доказів у їхній сукупності, встановив такі обставини.
ОСОБА_1 перебувала на обліку в ГУ ПФУ у Волинській області та отримувала пенсію за віком по нормах Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування”.
Рішенням Волинського окружного адміністративного суду від 28.09.2022 у справі №144930/22 за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Волинській області, Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити дії, позов задоволено частково; визнано протиправним та скасовано рішення Головного управління Пенсійного фонду України у Івано-Франківській області від 22 лютого 2022 року №1106/03-16 про відмову ОСОБА_1 у переході на пенсію за віком відповідно до Закону України “Про державну службу” №889-VIII; зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України у Волинській області здійснити переведення ОСОБА_1 на пенсію за віком за нормами Закону України “Про державну службу” від 10 грудня 2015 року №889-VIII з 14 лютого 2022 року, зарахувавши до загального стажу державної служби періоди роботи в органах місцевого самоврядування з 06 березня 1985 року по 06 травня 2006 року; в задоволенні решти позовних вимог відмовлено.
На виконання вищевказаного рішення суду з 14.02.2022 ОСОБА_1 було переведено на пенсію по віку відповідно до Закону України “Про державну службу”.
Однак, ГУ ПФУ у Волинській області при обрахунку пенсії ОСОБА_1 не взято до уваги довідки Поворської сільської ради про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця від 10 лютого 2021 року №208 та від 14 лютого 2021 року №209.
ОСОБА_1 не погоджується з такими діями пенсійного органу та звернулась за захистом своїх соціальних прав до суду.
Надаючи оцінку спірним правовідносинам, судом враховано наступне.
Частиною 2 статті 19 Конституції України визначено обов'язок органів держаної влади та органів місцевого самоврядування, їх посадових осіб діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Статтею 46 Конституції України визначено, що громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.
За приписами пункту 6 частини першої статті 92 Конституції України основи соціального захисту, форми і види пенсійного забезпечення визначаються виключно законами України.
Законом України, що визначає принципи, засади і механізми функціонування системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, призначення, перерахунку і виплати пенсій, надання соціальних послуг з коштів Пенсійного фонду, що формуються за рахунок страхових внесків роботодавців, бюджетних та інших джерел, передбачених цим Законом, а також регулює порядок формування Накопичувального пенсійного фонду та фінансування за рахунок його коштів видатків на оплату договорів страхування довічних пенсій або одноразових виплат застрахованим особам, членам їхніх сімей та іншим особам, передбаченим цим Законом, є Закон України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування” від 09 липня 2003 року №1058-IV (далі - Закон №1058-IV).
Відповідно п.43 Порядку подання та оформлення для призначення (перерахунку) пенсій від повідно до Закону України ”Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування” від 25.11.2005 №21-1 право особи на одержання пенсії встановлюється на підставі всебічного, по вного і об'єктивного розгляду всіх поданих документів органом, що призначає пенсію. Приймаю чи документи, орган, який призначає пенсію перевіряє: правильність оформлення заяви, відпові дність викладених у ній відомостей про особу даним паспорта і документам про стаж; зміст і на лежне оформлення наданих документів.
Відповідно до п.2.1 зазначеного Порядку до заяви про призначення пенсії по віку додаються:
документ, що підтверджує реєстраційний номер облікової картки платника податків;
документи про стаж;
документи про заробітну плату та інші.
З матеріалів справи вбачається, що до заяви про перехід на пенсію по віку згідно Закону України “Про державну службу” окрім усіх необхідних документів про стаж позивачем, зокрема, були подані довід ки Поворської сільської ради №№208, 209 від 10.02.2022 та 14.02.2022 про заробітну плату, про що зазначено в розписці-повідомлені ГУ ПФУ у Волинській області про прийом документів.
На виконання рішення Волинського окружного адміністративного суду від 28.09.2022 у справі №144930/22 ОСОБА_1 з 14.02.2022 було переведено на пенсію по віку відповідно до Закону України “Про державну службу”.
Однак, при розрахунку розміру пенсії до обрахунку пенсійної виплати не було взято до уваги довідки Поворської сільської ради №№208, 209 від 10.02.2022 та 14.02.2022 про заробітну плату, посилаючись на те, що в рішенні суду відсутні зобов'язання щодо проведення призначення пенсії на підставі довідок про заробітну плату.
Постановою Кабінету Міністрів України від 14 вересня 2016 року №622 затверджено Порядок при значення пенсій деяким категоріям осіб.
Пунктом 2 Порядку №622 передбачено, що згідно з пунктами 10 і 12 розділу XI “Прикінцеві та перехідні положення” Закону України від 10 грудня 2015 року №889-VIII “Про державну служ бу” на призначення пенсії відповідно до статті 37 Закону України від 16 грудня 1993 року №3723-ХІІ “Про державну службу” мають право особи, які на день набрання чинності Законом України від 10 грудня 2015 року №889-VIll “Про державну службу”, зокрема, мають не менш як 20 років стажу на посадах, віднесених до відповідних категорій посад державної служби, визначених статтею 25 Закону та актами Кабінету Міністрів України.
Пунктом 4 Порядку №622 встановлено, що пенсія державним службовцям призначається з дати звернення, але не раніше дати виникнення права, в розмірі 60 відсотків суми їх заробітної плати, до якої включаються всі види оплати праці, з якої сплачено єдиний внесок на загальноо бов'язкове державне соціальне страхування, а особам, які на час звернення за призначенням пенсії не є державними службовцями, - заробітної плати працюючого державного службов ця відповідної посади та відповідного рангу за останнім місцем роботи на державній службі, до якої включаються всі види оплати праці з якої було сплачено єдиний внесок на загальноо- бов яз нове державне соціальне страхування. При цьому:
посадовий оклад, надбавки за ранг та вислугу років враховуються в розмірах, установлених на день звернення за призначенням пенсії за останньою займаною посадою державної служби (або прирівняною до неї у разі відсутності у державному органі відповідних посад державної служби); розмір виплат (крім посадових окладів, надбавок за ранг та вислугу років), що включаються в за робіток для обчислення пенсії, визначається за вибором того, хто звернувся за пенсією, за будь- які 60 календарних місяців роботи на посаді державної служби підряд перед зверненням за пенсі єю незалежно від наявності перерв починаючи з 1 травня 2016 року. Середньомісячна сума за значених виплат за 60 календарних місяців визначається шляхом ділення загальної суми цих ви плат на 60. За бажанням особи неповні місяці роботи на посаді державної служби враховуються як повні;
у разі коли в осіб, зазначених в пункті 2 цього Порядку, станом на дату звернення немає 60 кале ндарних місяців роботи на посаді державної служби підряд перед зверненням за пенсією почи наючи з 1 травня 2016 р., середньомісячна сума виплат (крім посадових окладів, надбавок за ранг та вислугу років) визначається шляхом ділення загальної суми таких виплат за наявні місяці ро боти починаючи з 1 травня 2016 р. на кількість таких місяців. За бажанням особи неповні місяці роботи на посаді державної служби враховуються як повні. При цьому для державних службов ців, які звернулися за призначенням пенсії у травні 2016 р., а також для осіб, які не працювали починаючи з 1 травня 2016 р. на посадах державної служби, сума виплат (крім посадових окла дів, надбавок за ранг та вислугу років) визначається з розрахунку таких виплат за травень 2016 р. як за повний місяць;
матеріальна допомога та виплати, які нараховуються за період, що перевищує календарний мі сяць, враховуються в частині, що відповідає кількості місяців у розрахунковому періоді.
За бажанням осіб, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до катего рій посад державних службовців, і які на момент виходу на пенсію не перебувають на державній службі, розмір зазначених в абзацах третьому - п'ятому цього пункту виплат визначається в се редніх розмірах відносно визначених законодавством таких виплат за місяць, що передує місяцю звернення за призначенням пенсії, але не раніше травня 2016 р., за відповідною (прирівняною) посадою (посадами) за останнім місцем роботи на державній службі.
Відповідно до п.6 Порядку №622 у разі ліквідації державного органу довідку видає орган, який є правонаступником, а в разі його відсутності чи перейменування (відсутності) посад, у тому числі відсутності відповідних посад державної служби, довідка видається у порядку, вста новленому Мінсоцполітики за погодженням із Нацдержслужбою.
Відповідно до п.5 Порядку №622 форма довідки про заробітну плату, що подається для приз начення пенсії державним службовцям, затверджується правлінням Пенсійного фонду України за погодженням із Мінсоцполітики.
На виконання вимог Порядку №622 наказом Міністерства соціальної політики України від 10.05.2017 №750, який зареєстровано в Міністерстві юстиції України 16.06.2017 за №766/30634, затверджено Порядок видачі довідок про заробітну плату для призначення пенсій окремим кате горіям осіб у разі ліквідації державних органів, у яких особи працювали, а також перейменування (відсутності) їхніх посад.
Відповідно до п.7 Порядку №750 у разі відсутності або перейменування (відсутності) у дер жавному органі посади, що була останньою, яку особа займала на державній службі, її поса да визначається цим органом згідно з додатком 1 до цього Порядку або за відповідною кате горією, підкатегорією з урахуванням юрисдикції державного органу.
Відповідно до п.7 Порядку №750 довідка для призначення пенсії видається державним орга ном, в якому працювала особа, відповідно до пунктів 4, 5 Порядку №622.
Як встановлено судом, разом із заявою від 14.02.2022 року про призначення/перерахунок пенсії були надані відповідачу видані Поворською сільською радою довідки про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця від 10 лютого 2021 року №208 та від 14 лютого 2021 року №209, у яких зазначено посадовий оклад, надбавка за ранг, надбавка за вислугу років та надбавка за інтенсивність праці, премія місячна, інші виплати (матеріальна допомога, премії, нараховані за період, що перевищує календарний місяць).
Вищезазначені довідки складені за формою, затвердженою постановою правління Пенсійного фонду України від 17 січня 2017 року №1-3 «Про форми довідок про заробітну плату для призначення пенсії державним службовцям», та містять відображення складових заробітної плати: посадовий оклад, надбавка за ранг, надбавка за вислугу років, на які нараховано єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а також дані про розмір місячної премії та інші виплати (матеріальна допомога, премії, нараховані за період, що перевищує календарний місяць) в частині, що відповідає календарному місяцю, які визначені в середніх розмірах відносно визначених законодавством таких виплат за відповідною (прирівняною) посадою (посадами) за останнім місцем роботи на державній службі за місяць, що передує місяцю звернення за призначенням пенсії.
На всі види оплати праці, включені в довідки, нараховано єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування.
Таким чином, всі відображені в довідках види оплати праці. - є складовими частинами заробітної плати, з якої сплачені внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, тому вони мають братися до уваги при розрахунку розміру пенсії.
Такий висновок узгоджується з положеннями пункту 1 частини першої статті 41 Закон №1058-1V, відповідно до якої до заробітної плати (доходу) для обчислення пенсії враховуються: суми виплат (доходу), отримуваних застрахованою особою після набрання чинності цим Законом, з яких згідно з цим Законом були фактично нараховані (обчислені) та сплачені страхові внески в межах встановленої законодавством максимальної величини заробітної плати (доходу), з якої сплачуються страхові внески, а після набрання чинності Законом України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» - максимальної величини бази нарахування єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, визначеної відповідно до закону.
В свою чергу, Пенсійним фондом не наведено жодного аргументу на підтвердження невідповідності поданих довідок вимогам Закону, зокрема і формі, яка затверджена Постановою правління Пенсійного фонду України від 17 січня 2017 року №1-3.
Відтак, суд приходить до висновку, що у відповідача були відсутні правові підстави не брати до уваги видані Поворською сільською радою довідки від 10 лютого 2021 року №208 та від 14 лютого 2021 року №209 про складові заробітної плати для призначення ОСОБА_1 пенсії державного службовця.
Згідно з частиною першою статті 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. Відповідно до частини другої статті 77 КАС України, в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Таким чином, з урахуванням встановлених обставин справи та наведених норм чинного законодавства України, суд дійшов висновку, про задоволення позову ОСОБА_1 шляхом визнання протиправними дій Головного управління Пенсійного фонду України у Волинській області щодо переведення ОСОБА_1 на пенсію по віку відповідно до Закону України “Про державну службу” без врахування довідок про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця від 10 лютого 2021 року №208 та від 14 лютого 2021 року №209, зобов'язання Головного управління Пенсійного фонду України у Волинській області провести переведення та виплату ОСОБА_1 пенсії по віку відповідно до Закону України “Про державну службу” на підставі довідок про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця від 10 лютого 2021 року №208 та від 14 лютого 2021 року №209 з дати звернення (14 лютого 2022 року).
Відповідно до статті 244 КАС України суд під час ухвалення рішення вирішує, як розподілити між сторонами судові витрати.
За змістом частини першої статті 139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Отже, на користь позивача за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України у Волинській області необхідно стягнути судовий збір в сумі 992,40 грн, який сплачений відповідно до квитанції від 17.12.2022 року №0.0.2779004658.1.
Керуючись статтями 243, 245, 246, 255, 262, 295, 297 Кодексу адміністративного судочинства України, на підставі Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування”, Закону України “Про державну службу”, суд
Позов задовольнити повністю.
Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України у Волинській області щодо переведення ОСОБА_1 на пенсію по віку відповідно до Закону України “Про державну службу” без врахування довідок про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця від 10 лютого 2021 року №208 та від 14 лютого 2021 року №209.
Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України у Волинській області, провести переведення та виплату ОСОБА_1 пенсії по віку відповідно до Закону України “Про державну службу” на підставі довідок про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця від 10 лютого 2021 року №208 та від 14 лютого 2021 року №209 з дати звернення (14 лютого 2022 року).
Стягнути на користь ОСОБА_1 за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України у Волинській області судовий збір у сумі 992 (дев'ятсот дев'яносто дві) гривні 40 копійок.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення суду може бути оскаржене в апеляційному порядку повністю або частково шляхом подання апеляційної скарги до Восьмого апеляційного адміністративного протягом тридцяти днів з дня його складення.
Позивач: ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ).
Відповідач: Головне управління Пенсійного фонду України у Волинській області (43026, Волинська область, м. Луцьк, вул. Кравчука, 22-В, код ЄДРПОУ 13358826).
Суддя Ю.Ю. Сорока