Рішення від 21.02.2023 по справі 120/10013/22

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

м. Вінниця

21 лютого 2023 р. Справа № 120/10013/22

Вінницький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Шаповалової Т.М., розглянувши у письмовому провадженні в порядку спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 до Головного управління ДПС у Вінницькій області про визнання протиправним та скасування рішення про застосування фінансових санкцій,

ВСТАНОВИВ:

У листопаді 2022 фізична особа-підприємець ОСОБА_1 (далі-позивач або ФОП) звернувся до суду з адміністративним позовом до Головного управління ДПС у Вінницькій області (далі-відповідач або ГУ ДПС у Вінницькій області), у якому просив визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління ДПС у Вінницькій області про застосування фінансових санкцій від 11.10.2022 № 6986/02-32-09-02/ НОМЕР_1 про застосування до ФОП ОСОБА_1 штрафу в розмірі 34 000 (тридцять чотири тисячі) гривень.

Обґрунтовуючи позовні вимоги позивач зазначив, що за результатами перевірки стану дотримання вимог законодавства під час провадження діяльності, пов'язаної з виробництвом та обігом спирту, алкогольних напоїв, тютюнових виробів, рідин, що використовуються в електронних сигаретах, та пального у суб'єкта господарювання ОСОБА_1 на підставі акта перевірки від 21.09.2022 № 6430/02-32-09-02/ НОМЕР_1 встановлено порушення вимог ст. 15 Закону України "Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв, тютюнових виробів, рідин, що використовуються в електронних сигаретах, та пального" та в подальшому винесено рішення про застосування фінансових санкцій від 11.10.2022 № 6986/02-32-09-02/ НОМЕР_1 у вигляді штрафу в розмірі 34 000 грн.

Позивач вважає, що вказане рішення є протиправним та таким, що підлягає скасуванню, а тому звернувся з цим позовом до суду.

Ухвалою суду від 05.12.2022 прийнято позовну заяву до розгляду, відкрито провадження у справі, призначено до розгляду за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) в порядку статті 262 КАС України, а також встановлено відповідачу строк на подання відзиву на позовну заяву.

23.12.2022 представником відповідача подано відзив на адміністративний позов, у якому вказано, що в результаті проведеного доперевірочного аналізу, згідно з базами даних ITC «Єдине вікно подання електронної звітності (Ліцензування)», ІС «Податковий блок» підсистема «Аналітична система», «Почекова інформація РРО», встановлено, що протягом відповідного періоду, а саме з 23.10.2021 по 29.10.2021, за адресою місця здійснення господарської діяльності: АДРЕСА_1 , магазин « ІНФОРМАЦІЯ_1 », ФОП ОСОБА_1 здійснював роздрібну торгівлю алкогольними напоями та тютюновими виробами без відповідних дозвільних документів, а саме ліцензій на право роздрібної торгівлі алкогольними напоями та тютюновими виробами.

Згідно з інформацією та витягом даних “Ліцензійної програми” нові ліцензії на право роздрібної торгівлі алкогольними напоями та тютюновими виробами за адресою місця здійснення господарської діяльності: АДРЕСА_1 , магазин « ІНФОРМАЦІЯ_1 » ФОП ОСОБА_1 отримав - 30.10.2022 (термін дії з 30.10.2021 до 30.10.2022).

Відповідач вказує, що у період з 19.09.2022 по 20.09.2022 ГУ ДПС у Вінницькій області було проведено фактичну перевірку суб'єкта господарювання ФОП ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 ) за адресою місця здійснення господарської діяльності: АДРЕСА_1 , магазин « ІНФОРМАЦІЯ_1 » за період з 01.10.2021.

За результатами перевірки складено Акт фактичної перевірки №6430/02-32-09-02/ НОМЕР_1 від 21.09.2022 (з додатками), згідно з яким встановлено порушення ФОП ОСОБА_1 статті 15 Закону України від 19 грудня 1995 року № 481/95-ВР ''Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і Плодового, алкогольних напоїв, тютюнових виробів, рідин, що використовуються в електронних сигаретах, та пального”, в частині відсутності у період з 23.10.2021 по 29.10.2021 ліцензій на право роздрібної торгівлі алкогольними напоями та тютюновими виробами за адресою місця здійснення господарської діяльності: АДРЕСА_1 , магазин « ІНФОРМАЦІЯ_1 ».

Також відповідач зазначає, що ФОП ОСОБА_1 був обізнаний про закінчення терміну дії ліцензій на право роздрібної торгівлі алкогольними напоями та тютюновими виробами за адресою місця здійснення господарської діяльності: АДРЕСА_1 , магазин « ІНФОРМАЦІЯ_1 », попередньо сплативши відповідні платежі 13.10.2021 та надавши до контролюючого органу відповідні заяви про отримання ліцензій на право роздрібної торгівлі алкогольними напоями та тютюновими виробами від 25.10.2021.

Таким чином, на думку відповідача, ФОП ОСОБА_1 був обізнаний з вимогами Закону України від 19 грудня 1995 року № 481/95-ВР «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв, тютюнових виробів, рідин, що використовуються в електронних сигаретах, та пального» мав можливість, проте не вжив достатніх заходів щодо їх дотримання, та свідомо допустив порушення ст.15 цього Закону.

Враховуючи наведене, відповідач вважає, що у задоволенні позову слід відмовити.

Ухвалою суду від 27.01.2023 витребувано у Головного управління ДПС у Вінницькій області: заяви фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 про отримання ліцензій на право роздрібної торгівлі алкогольними напоями та тютюновими виробами від 25.10.2021; пояснення щодо розрахунку розміру штрафу згідно рішення про застосування фінансових санкцій від 11.10.2022 № 6986/02-32-09-02/ НОМЕР_1 у вигляді штрафу в розмірі 34 000 грн.

На виконання вимог ухвали суду від 27.01.2023, відповідач надав заяву, у якій крім іншого вказав, що роздрібна торгівля алкогольними напоями та тютюновими виробами є окремими видами господарської діяльності, право на провадження яких передбачає отримання різних ліцензій. Здійснення роздрібної торгівлі алкогольними напоями та тютюновими виробами без наявності відповідних ліцензій є різними правопорушеннями, за які передбачено застосування до суб'єкта господарювання штрафних (фінансових) санкцій в розмірі 200 % вартості отриманої партії товару, але не менше 17 000 грн. окремо за кожне з порушень.

За встановлених обставин щодо допущення ФОП ОСОБА_1 двох порушень, ГУ ДПС у Вінницькій області вважає обґрунтованим застосування до позивача оскаржуваним рішенням про застосування штрафних (фінансових) санкцій в розмірі 34 000 грн., тобто 17000 грн. за кожне з таких порушень.

Датою ухвалення судового рішення в порядку письмового провадження є дата складення повного судового рішення (ч. 5 ст. 250 КАС України).

Дослідивши матеріали справи, оцінивши інші докази в їх сукупності, судом встановлено наступне.

ОСОБА_1 зареєстрований як фізична особа-підприємець з 20.02.2006, номер запису: 2 153 000 0000 001168, що підтверджується випискою з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців.

Видами діяльності позивача є: 47.11 роздрібна торгівля в неспеціалізованих магазинах переважно продуктами харчування, напоями та тютюновими виробами (основний).

Наказом ГУ ДПС у Вінницькій області № 2643к від 16.09.2022 вирішено провести фактичну перевірку ФОП ОСОБА_1 за адресою місця здійснення господарської діяльності: АДРЕСА_1 , магазин « ІНФОРМАЦІЯ_1 », з 19.09. 2022, терміном 10 діб, за період з 01.10.2021.

За результатами перевірки складено акт (довідку) фактичної перевірки. Примірник акту позивача не містить номера та дати. У примірнику акта, доданого відповідачем до відзиву зазначено дату 21.09.2022 та № 6430/02-32-09-02/ НОМЕР_1 .

За висновками вказаного акта позивач порушив статтю 15 Закону «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв, тютюнових виробів, рідин, що використовуються в електронних сигаретах, та пального» №481/95-ВР (надалі- Закон №481/95-ВР), а саме здійснював роздрібну торгівлю алкогольними напоями та тютюновими виробами без наявності ліцензії.

В описовій частині акта перевірки зазначено, що до перевірки надано:

Ліцензія на право здійснення роздрібної чи оптової торгівлі алкогольними напоями № 02070308202103488 від 25.10.2021 року, термін дії з 30.10.2021 року до 30.10.2022 року, сплачено з 30.10.2021 року до 30.10.2022 року;

Ліцензія на право здійснення роздрібної чи оптової торгівлі тютюновими виробами № 0207031202103056 від 25.10.2021 року, термін дії з 30.10.2021 року до 30.10.2022 року, сплачено з 30.10.2021 року до 30.10.2022 року.

Перевіркою встановлено факт реалізації товарів тютюнових виробів - Сигарети «Winston», вартість якого становить 74 грн. 00 коп.

Також зазначено, що перевіркою встановлено, що 20.09.2022 за адресою: АДРЕСА_1 , магазин « ІНФОРМАЦІЯ_1 » встановлено реалізацію підакцизної групи товарів (алкогольні та тютюнові вироби) ФОП ОСОБА_1 згідно наявної інформації ІС «Податковий блок», підсистема «Аналітична система» та наявної інформації з фіскальної пам'яті РРО встановлено факт реалізації алкогольних напоїв (в асортименті) та факт реалізації тютюнових виробів (в асортименті) без наявності ліцензій на право роздрібної торгівлі алкогольними напоями та право роздрібної торгівлі тютюновими виробами за період тютюновими виробами за період з 23.10.2021 року по 29.10.2021 (включно). Вартість отриманої партії товару, згідно видаткових накладних на товар в реалізації не перевищує мінімальний поріг, передбачений ч. 2 ст. 17 Закону України № 481/95-ВР від 19.12.1995.

На підставі Акта фактичної перевірки ГУ ДПС у Вінницькій області було прийнято рішення про застосування фінансових санкцій від 11.10.2022 № 6430/02-32-09-02/ НОМЕР_1 , яким за факт роздрібної торгівлі алкогольними напоями та тютюновими виробами без наявності ліцензії до позивача на підставі абз. 7 ч. 2 статті 17 Закону №481/95-ВР було застосовано фінансову санкцію у вигляді штрафу у розмірі 34000,00 грн. за роздрібну торгівлю алкогольними напоями, тютюновими виробами без наявності ліцензій.

Позивач не погоджується з прийнятим рішенням, тому звернувся до суду з даним позовом.

Надаючи оцінку спірним правовідносинам та встановленим обставинам справи, суд керується такими мотивами.

Статтею 19 Конституції України встановлено, що правовий порядок в Україні ґрунтується на засадах, відповідно до яких ніхто не може бути примушений робити те, що не передбачено законодавством. Органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Приписами підпункту 19-1.1.16 пункту 19-1.1 статті 19-1 Податкового кодексу України (далі - ПК України) встановлено, що контролюючі органи здійснюють заходи щодо запобігання та виявлення порушень законодавства у сфері виробництва та обігу спирту, алкогольних напоїв, тютюнових виробів, рідин, що використовуються в електронних сигаретах, та пального.

Відповідно до підпункту 20.1.4 пункту 20.1 статті 20 ПК України контролюючі органи, визначені підпунктом 41.1.1 пункту 41.1 статті 41 цього Кодексу, мають право проводити відповідно до законодавства перевірки і звірки платників податків (крім Національного банку України), у тому числі після проведення процедур митного контролю та/або митного оформлення.

При цьому приписами пункту 75.1 статті 75 ПК України встановлено, що контролюючі органи мають право проводити камеральні, документальні (планові або позапланові; виїзні або невиїзні) та фактичні перевірки.

Згідно з підпунктом 75.1.3 пункту 75.1 статті 75 ПК України фактичною вважається перевірка, що здійснюється за місцем фактичного провадження платником податків діяльності, розташування господарських або інших об'єктів права власності такого платника. Така перевірка здійснюється контролюючим органом щодо дотримання норм законодавства з питань регулювання обігу готівки, порядку здійснення платниками податків розрахункових операцій, ведення касових операцій, наявності ліцензій, свідоцтв, у тому числі про виробництво та обіг підакцизних товарів, дотримання роботодавцем законодавства щодо укладення трудового договору, оформлення трудових відносин з працівниками (найманими особами).

Фактична перевірка здійснюється без попередження платника податків (особи) (пункт 80.1 статті 80 ПК України).

Відповідно до підпункту 80.2.5 пункту 80.2 статті 80 ПК України фактична перевірка може проводитися на підставі рішення керівника (його заступника або уповноваженої особи) контролюючого органу, оформленого наказом, копія якого вручається платнику податків або його уповноваженому представнику, або особам, які фактично проводять розрахункові операції під розписку до початку проведення такої перевірки, та за наявності хоча б однієї з таких підстав, зокрема, у разі наявності та/або отримання в установленому законодавством порядку інформації про порушення вимог законодавства в частині виробництва, обліку, зберігання та транспортування спирту, алкогольних напоїв, тютюнових виробів та рідин, що використовуються в електронних сигаретах і пального, та цільового використання спирту платниками податків, обладнання акцизних складів витратомірами-лічильниками та/або рівномірами-лічильниками, та/або масовими витратомірами, а також здійснення функцій, визначених законодавством у сфері регулювання виробництва і обігу спирту, алкогольних напоїв, тютюнових виробів, рідин, що використовуються в електронних сигаретах, пального.

Спеціальним законом, що визначає основні засади державної політики щодо регулювання виробництва, експорту, імпорту, оптової і роздрібної торгівлі спиртом етиловим, коньячним і плодовим та зерновим дистилятом, спиртом етиловим ректифікованим виноградним, спиртом етиловим ректифікованим плодовим, дистилятом виноградним спиртовим, спиртом-сирцем плодовим, біоетанолом, алкогольними напоями, тютюновими виробами, рідинами, що використовуються в електронних сигаретах, та пальним, забезпечення їх високої якості та захисту здоров'я громадян, а також посилення боротьби з незаконним виробництвом та обігом алкогольних напоїв, тютюнових виробів, рідин, що використовуються в електронних сигаретах, та пального на території України, є Закон України від 19.12.1995 № 481/95-ВР «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв, тютюнових виробів, рідин, що використовуються в електронних сигаретах, та пального» (далі - Закон № 481/95-ВР).

Відповідно до ч. 1 ст. 1 Закону № 481/95-ВР у цьому Законі наведені нижче терміни вживаються в такому значенні:

алкогольні напої - продукти, одержані шляхом спиртового бродіння цукровмісних матеріалів або виготовлені на основі харчових спиртів з вмістом спирту етилового понад 0,5 відсотка об'ємних одиниць, які зазначені у товарних позиціях 2203, 2204, 2205, 2206 (крім квасу "живого" бродіння), 2208 згідно з УКТ ЗЕД, а також з вмістом спирту етилового 8,5 відсотка об'ємних одиниць та більше, які зазначені у товарних позиціях 2103 90 30 00, 2106 90 згідно з УКТ ЗЕД;

тютюнові вироби - сигарети з фільтром або без фільтру, цигарки, сигари, сигарили, а також люльковий, нюхальний, смоктальний, жувальний тютюн, махорка та інші вироби з тютюну чи його замінників для куріння, нюхання, смоктання, жування чи нагрівання;

роздрібна торгівля - діяльність по продажу товарів безпосередньо громадянам та іншим кінцевим споживачам для їх особистого некомерційного використання незалежно від форми розрахунків, у тому числі на розлив у ресторанах, кафе, барах, інших суб'єктах господарювання (у тому числі іноземних суб'єктах господарювання, які діють через свої зареєстровані постійні представництва) громадського харчування;

ліцензія (спеціальний дозвіл) - документ, що засвідчує право суб'єкта господарювання (у тому числі іноземного суб'єкта господарювання, який діє через своє зареєстроване постійне представництво) на провадження одного із зазначених у цьому Законі видів діяльності протягом визначеного строку.

Відповідно до ч. 4 ст. 16 Закону № 481/95-ВР контроль за сплатою річної плати за ліцензії здійснюється органом виконавчої влади, уповноваженим Кабінетом Міністрів України видавати ліцензії на виробництво спирту, алкогольних напоїв та тютюнових виробів, рідин, що використовуються в електронних сигаретах, і пального, оптову торгівлю спиртом, оптову та роздрібну торгівлю алкогольними напоями та тютюновими виробами, рідинами, що використовуються в електронних сигаретах, і пальним, на зберігання пального. Для здійснення контролю суб'єкт господарювання (у тому числі іноземний суб'єкт господарювання, який діє через своє зареєстроване постійне представництво) подає зазначеному органу копію платіжного доручення з відміткою банку про сплату.

Відповідно до ч.1 ст. 17 Закону № 481/95-ВР за порушення норм щодо виробництва і торгівлі спиртом етиловим, коньячним і плодовим та зерновим дистилятом, спиртом етиловим ректифікованим виноградним, спиртом етиловим ректифікованим плодовим, дистилятом виноградним спиртовим, спиртом-сирцем плодовим, біоетанолом, алкогольними напоями та тютюновими виробами, пальним та зберігання пального посадові особи і громадяни притягаються до відповідальності згідно з чинним законодавством.

Абзацом 7 ч. 2 ст. 17 Закону № 481/95-ВР визначено, що до суб'єктів господарювання (у тому числі іноземних суб'єктів господарювання, які діють через свої зареєстровані постійні представництва) застосовуються фінансові санкції у вигляді штрафів у разі: оптової і роздрібної торгівлі спиртом етиловим, коньячним і плодовим та зерновим дистилятом, спиртом етиловим ректифікованим виноградним, спиртом етиловим ректифікованим плодовим, біоетанолом, алкогольними напоями, тютюновими виробами та рідинами, що використовуються в електронних сигаретах, без наявності ліцензій (крім випадків, передбачених цим Законом), - 200 відсотків вартості отриманої партії товару, але не менше 17000 гривень.

Згідно із ч. 4 ст. 17 Закону № 481/95-ВР рішення про стягнення штрафів, передбачених частиною другою цієї статті, приймаються податковими органами та/або органом, який видав ліцензію на право виробництва і торгівлі спиртом етиловим, коньячним і плодовим та зерновим дистилятом, спиртом етиловим ректифікованим виноградним, спиртом етиловим ректифікованим плодовим, дистилятом виноградним спиртовим, спиртом-сирцем плодовим, біоетанолом, алкогольними напоями і тютюновими виробами та пальним, зберігання пального, та іншими органами виконавчої влади у межах їх компетенції визначеної законами України.

Отже, виходячи із аналізу перелічених норм законодавства, суд доходить висновку, що роздрібна торгівля алкогольними напоями та тютюновими виробами може здійснюватись лише за наявності відповідної ліцензії.

Постановою Кабінету Міністрів України від 02.06.2003 № 790 затверджено Порядок застосування фінансових санкцій, передбачених статтею 17 Закону України «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів» (далі - Порядок № 790).

Пунктом 5 Порядку № 790 визначено, що підставою для прийняття рішення про застосування фінансових санкцій є:

акт перевірки додержання суб'єктом господарювання встановлених законодавством вимог, обов'язкових для виконання під час здійснення оптової і роздрібної торгівлі алкогольними напоями та/або тютюновими виробами, складений органом, що видав ліцензію, у якому зазначається зміст порушення і конкретні порушені норми законодавства;

результати проведення органом, який видав ліцензію, іншими органами виконавчої влади в межах їх компетенції перевірок суб'єкта господарювання, пов'язаної з виробництвом та обігом спирту, алкогольних напоїв та тютюнових виробів;

матеріали правоохоронних, податкових та інших органів виконавчої влади щодо недотримання суб'єктами господарювання вимог законодавчих та інших нормативно-правових актів про виробництво та обіг спирту, алкогольних напоїв та тютюнових виробів.

Згідно з пунктом 6 Порядку № 790 рішення про застосування фінансових санкцій, передбачених пунктом 2 цього Порядку, приймаються керівником, а у разі його відсутності - заступником керівника органу, який видав ліцензію на право виробництва і торгівлі спиртом етиловим, коньячним і плодовим, спиртом етиловим ректифікованим виноградним, спиртом етиловим ректифікованим плодовим, спиртом-сирцем виноградним, спиртом-сирцем плодовим, алкогольними напоями і тютюновими виробами (ДФС та її територіальні органи, Мінекономрозвитку), чи керівником (його заступником) органів МВС, МОЗ, Держстату, Держспоживінспекції відповідно до їх компетенції, визначеної законодавством.

Порядок і строки розгляду матеріалів, які є підставою для застосування фінансових санкцій, та прийняття рішення щодо їх застосування встановлюються зазначеними органами відповідно до їх компетенції.

Пунктом 7 Порядку № 790 органи виконавчої влади та органи місцевого самоврядування у разі виявлення порушень у сфері виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів зобов'язані повідомити про ці порушення орган, який видав ліцензію на провадження зазначеного виду діяльності.

Абзацом першим пункту 8 Порядку № 790 передбачено, що рішення про застосування фінансових санкцій до суб'єкта господарювання за порушення норм Закону складається за формою згідно з додатком до цього Порядку.

Рішення про застосування фінансових санкцій складається у трьох примірниках, один з яких залишається в органі, посадова особа якого прийняла це рішення; другий - надсилається у триденний строк після його прийняття суб'єкту господарювання або видається його уповноваженому представникові; третій - надсилається до територіального органу ДФС за місцем реєстрації суб'єкта господарювання для здійснення контролю за надходженням до державного бюджету суми сплаченого штрафу у разі порушення законодавства у сфері виробництва та обігу спирту або за місцем вчинення порушення для здійснення контролю за надходженням до місцевих бюджетів суми сплаченого штрафу в разі порушення законодавства у сфері виробництва та обігу алкогольних напоїв, тютюнових виробів (пункт 9 Порядку № 790).

За порушення норм Закону № 481/95-ВР, а саме за торгівлю алкогольними напоями та тютюновими виробами без ліцензій на роздрібну торгівлю встановлено два види юридичної відповідальності, яка застосовується до різних суб'єктів: фінансова відповідальність - до суб'єктів господарювання, адміністративна відповідальність - до осіб, що безпосередньо здійснювали продаж цих товарів.

За наданою відповідачем інформацією, згідно з інформацією та витягом даних з “Ліцензійної програми”, ліцензії на право роздрібної торгівлі алкогольними напоями та тютюновими виробами ФОП ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 ) за адресою місця здійснення господарської діяльності: АДРЕСА_1 , магазин “ ІНФОРМАЦІЯ_1 ” закінчились 23.10.2021 (термін дії з 23.10.2020 до 23.10.2021).

В результаті проведеного доперевірочного аналізу, згідно з базами даних ITC «Єдине вікно подання електронної звітності (Ліцензування)», ІС «Податковий блок» підсистема «Аналітична система», «Почекова інформація РРО», встановлено, що протягом відповідного періоду, а саме з 23.10.2021 по 29.10.2021, за адресою місця здійснення господарської діяльності: АДРЕСА_1 , магазин « ІНФОРМАЦІЯ_1 », ФОП ОСОБА_1 здійснював роздрібну торгівлю алкогольними напоями та тютюновими виробами без відповідних дозвільних документів, а саме: ліцензій на право роздрібної торгівлі алкогольними напоями та тютюновими виробами.

Згідно з інформацією та витягом даних “Ліцензійної програми” нові ліцензії на право роздрібної торгівлі алкогольними напоями та тютюновими виробами за адресою місця здійснення господарської діяльності: АДРЕСА_1 , магазин « ІНФОРМАЦІЯ_1 » ФОП ОСОБА_1 отримав - 30.10.2022 (термін дії з 30.10.2021 до 30.10.2022).

Судом встановлено, що 13.10.2021 ФОП ОСОБА_1 було здійснено оплату за надання Ліцензії на право роздрібної торгівлі алкогольними напоями та тютюновими виробами, що підтверджується доданими квитанціями № 9247-7522-3127-2929 від 13.10.2021 року та № 9247-7523-3126-3724 від 13.10.2021 року.

Разом з тим, 25.10.2021 ФОП ОСОБА_1 було подано дві заяви надання Ліцензій на право роздрібної торгівлі алкогольними напоями та тютюновими виробами, з датою початку дії ліцензії з 30.10.2021.

Таким чином, ліцензії на право роздрібної торгівлі алкогольними напоями та тютюновими виробами податковим органом було видано з 30.10.2021.

Враховуючи наведене, суд відхиляє доводи позивача про те, що йому не було відомо про відсутність у нього ліцензії на право здійснення роздрібної чи оптової торгівлі алкогольними напоями та ліцензії на право здійснення роздрібної чи оптової торгівлі тютюновими виробами в період з 23.10.2021 року по 29.10.2021 рік, оскільки ФОП ОСОБА_1 було здійснено оплату за надання ліцензій ще 13.10.2021, так як ним особисто у заяві зазначено дату початку дії ліцензій 30 жовтня 2021 року.

Водночас щодо розрахунку розміру штрафу згідно рішення про застосування фінансових санкцій від 11.10.2022 № 6986/02-32-09-02/ НОМЕР_1 в розмірі 34 000 грн. суд зазначає таке.

Пунктом 5 Порядку № 790 визначено, що підставою для прийняття рішення про застосування фінансових санкцій, зокрема, є:

акт перевірки додержання суб'єктом господарювання встановлених законодавством вимог, обов'язкових для виконання під час здійснення оптової і роздрібної торгівлі алкогольними напоями та/або тютюновими виробами, складений органом, що видав ліцензію, у якому зазначається зміст порушення і конкретні порушені норми законодавства.

При цьому, суд акцентує увагу на тому, що у Акті чітко зазначено факт реалізації товарів тютюнових виробів - Сигарети «Winston», вартість яких становить 74 грн. 00 коп.

Про реалізацію інших тютюнових виробів чи конкретних алкогольних напоїв в акті перевірки не зазначено.

А тому суд критично ставиться до доводів відповідача про реалізацію позивачем також алкогольних напоїв.

Також суд відхиляє аргументи відповідача про необхідність застосування штрафу у розмірі 34000грн, тобто по 17 000,00 грн. за кожне із вчинених правопорушень.

Водночас, абз.5 ч. 2 ст.17 Закону України "Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів" відповідальність передбачена, зокрема, за роздрібну торгівлю алкогольними напоями та тютюновими виробами без наявності ліцензій, тобто у даній нормі закону роздрібна торгівля алкогольними напоями та тютюновими виробами без наявності ліцензій розглядається як одне порушення.

Враховуючи наведене, суд доходить висновку, що відповідач безпідставно розрахував розмір штрафних (фінансових) санкцій, виходячи з необхідності їх застосування окремо щодо реалізації тютюнових виробів та алкогольних напоїв.

Відповідно до ч.ч. 1, 2 ст. 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Згідно з ч. 1 ст. 90 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.

Підсумовуючи вищенаведені обставини та факти, оцінивши докази у їх сукупності, враховуючи, що за результатами розгляду справи суд прийшов до висновку, що допущені контролюючим органом порушення вимог закону про призначення та проведення фактичної перевірки позивача, призводять до відсутності правових наслідків такої, а фінансові санкції до позивача не підлягають застосуванню. Відтак позов є обгрунтованим та підлягає задоволенню в повному обсязі.

Відповідно до ч. 1 ст. 139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

Таким чином, у зв'язку з повним задоволенням позову, судові витрати позивача на сплату судового збору належить стягнути на його користь за рахунок бюджетних асигнувань відповідача.

Керуючись ст.ст. 73, 74, 75, 76, 77, 90, 94, 139, 241, 245, 246, 250, 255, 295 КАС України, суд -

вирішив:

Адміністративний позов задовольнити.

Визнати протиправним рішення Головного управління ДПС у Вінницькій області про застосування фінансових санкцій від 11.10.2022 № 6986/02-32-09-02/ НОМЕР_1 у вигляді штрафу в розмірі 34000 грн.

Стягнути на користь фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 судові витрати зі сплати судового збору в розмірі 2482 грн. (дві тисячі чотириста вісімдесят дві гривень 00 копійок) за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління ДПС у Вінницькій області.

Рішення суду набирає законної сили в порядку, визначеному ст. 255 КАС України.

Відповідно до ст. 295 КАС України, апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручено у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.

Повне судове рішення складено та підписано суддею 21.02.2023.

Позивач: фізична особа-підприємець ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 , АДРЕСА_2 )

Відповідач: Головне управління ДПС у Вінницькій області (код ЄДРПОУ 43142454, вул. Хмельницьке шосе, 7, м. Вінниця, 21028)

Суддя Шаповалова Тетяна Михайлівна