Постанова від 16.02.2023 по справі 513/1267/22

Справа № 513/1267/22

Провадження № 3/513/38/23

Саратський районний суд Одеської області

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

16 лютого 2023 року Суддя Саратського районного суду Одеської області Бучацька А.І., за участю: секретаря судового засідання Златіної О.І., прокурора Білгород-Дністровської окружної прокуратури Франчука О.В., особи, яка притягається до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду в смт.Сарата Одеської області матеріали, які надійшли з Управління стратегічних розслідувань в Одеській області Департаменту стратегічних розслідувань Національної поліції України про притягнення до адміністративної відповідальності

ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженця с. Кулевча Саратського району Одеської області, громадянина України, який мешкає за адресою: АДРЕСА_1 , з вищою освітою, одруженого, особи з інвалідністю ІІ групи, паспорт НОМЕР_1 , виданий 10 січня 1999 року Саратським РВ УМВС України в Одеській області, РНОКПП НОМЕР_2 ,

за ч.2 ст.172-7 КУпАП,

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 , будучи депутатом Кулевчанської сільської ради VIII скликання Білгород-Дністровського району Одеської області, який відповідно до п.п. "б" п. 1 ч. 1 ст. З Закону України "Про запобігання корупції" (далі - Закон), є суб'єктом, на якого поширюються вимоги ст. 28 Закону "Про запобігання корупції", 10 лютого 2022 року під час засідання одинадцятої сесії Кулевчанської сільської ради VIII скликання Білгород-Дністровського району Одеської області, вчинив дії та прийняв рішення в умовах реального конфлікту інтересів під час прийняття участі в голосуванні за питання "Про передачу у власність земельної ділянки у власність ОСОБА_1 для ведення особистого селянського господарства, розташованої на території Кулевчанської сільської ради Білгород-Дністровського району (колишнього Саратського району) Одеської області (за межами населеного пункту)" тобто собі особисто, за результатами якого було ухвалено рішення № 515-VIII від 10 лютого 2022 року, чим вчинив адміністративне правопорушення, пов'язане з корупцією, відповідальність за яке передбачена частиною 2 статті 172-7 КУпАП.

ОСОБА_1 у судовому засіданні вину не визнав. Пояснив, що розпорядженням Саратської РДА від 09.09.2008 року № 329/АВ-08 йому було надано дозвіл на розробку проекту землеустрою щодо відведення у власність земельної ділянки площею 0,60 га для ведення особистого селянського господарства. 16.02.2015 року земельній ділянці було присвоєно кадастровий номер 5124581700:01:002:1314, однак за ним право власності не було зареєстровано. 01 лютого 2022 року він звернувся до Кулевчанської сільської ради з заявою про передачу йому у власність земельної ділянки з кадастровим номером 5124581700:01:002:1314 площею 0,60 га для ведення особистого селянського господарства. Розгляд його заяви було винесено на 11 сесію Кулевчанської сільської ради. Перед початком засідання 11 сесії Кулевчанської сільської ради він, як депутат Кулевчанської сільської ради 8 скликання, повідомив щодо виникнення у нього реального конфлікту інтересів, оскільки знав, що на сесії буде розглядатися питання про передачу йому у власність земельної ділянки для ведення особистого селянського господарства. Стверджував, що під час розгляду питання порядку денного під № 18 щодо земельних питань депутати голосували за всі 97 підпунктів разом. Вважає, що не голосував за розгляд питання щодо відведення йому земельної ділянки з кадастровим номером 5124581700:01:002:1314 площею 0,60 га для ведення особистого селянського господарства.

Прокурор Франчук О.В. в судовому засіданні зазначив, що вина ОСОБА_1 у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч.2 ст.172-7 КУпАП підтверджується дослідженими судом доказами та просив призначити адміністративне стягнення у виді штрафу.

За частиною 1 ст. 9 КУпАП адміністративним правопорушенням (проступком) визнається протиправна, винна (умисна або необережна) дія чи бездіяльність, яка посягає на громадський порядок, власність, права і свободи громадян, на встановлений порядок управління і за яку законом передбачено адміністративну відповідальність.

Відповідно до ст.245 КУпАП завданнями провадження в справах про адміністративні правопорушення є, зокрема, своєчасне, всебічне, повне і об'єктивне з'ясування обставин кожної справи, вирішення її в точній відповідності з законом, забезпечення виконання винесеної постанови

За положеннями ст.280 КУпАП орган (посадова особа) при розгляді справи про адміністративне правопорушення зобов'язаний з'ясувати: чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, чи є обставини, що пом'якшують і обтяжують відповідальність, чи заподіяно майнову шкоду, чи є підстави для передачі матеріалів про адміністративне правопорушення на розгляд громадської організації, трудового колективу, а також з'ясувати інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.

Відповідно до ст. 251 КУпАП доказами в справі про адміністративне правопорушення є будь-які фактичні дані, на підставі яких у визначеному законом порядку встановлюється наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інших обставин справи, що мають значення для її правильного вирішення. Ці фактичні дані встановлюються протоколом про адміністративне правопорушення, поясненнями особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, потерпілих, свідків, висновком експерта, речовими доказами, протоколом про вилучення речей і документів, а також іншими документами.

За змістом ст.252 КУпАП орган (посадова особа) оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному дослідженні всіх обставин справи в їх сукупності, керуючись законом і правосвідомістю Вислухавши особу, яка притягається до адміністративної відповідальності, думку прокурора, оцінивши докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному дослідженні всіх обставин справи, суд дійшов висновку, що вина ОСОБА_1 у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч.2 ст.172-7 КУпАП, підтверджується наступними доказами:

Рішенням першої сесії восьмого скликання Кулевчанської сільської ради Білгород-Дністровського району Одеської області від 27 листопада 2020 року № 2-VIIІ "Про визнання повноважень депутатів Кулевчанської сільської ради VIII скликання"прийнято до відома факт початку повноважень депутатів Кулевчанської сільської ради Білгород-Дністровського району Одеської області VIIІ скликання по 7 округах. Додатком № 1 до зазначеного рішення є Склад депутатів та виборчих меж Кулевчанської сільської ради VIII скликання, де під № 14 зазначений ОСОБА_1 , округ № 4;

Присягою депутата місцевої ради Шкімбова Анатолія Івановича від 27 листопада 2020 року;

Заявою ОСОБА_1 від 01 лютого 2022 року на ім'я Кулевчанського сільського голови про передачу йому у власність земельної ділянки з кадастровим номером 5124581700:01:002:1314 площею 0,60 га для ведення особистого селянського господарства із земель сільськогосподарського призначення комунальної форми власності на території Кулевчанської сільської ради (за межами населеного пункту);

Протоколом засідання 11 сесії Кулевчанської сільської ради від 10 лютого 2022 року, з якого вбачається, що на сесію з'явилось 17 депутатів. До порядку денного 11 сесії внесено 19 питань, в тому числі під номером № 18 "Земельні питання", серед яких питання 18.45 "Про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність ОСОБА_1 для ведення особистого селянського господарства, розташованої не території Кулевчанської сільської ради Білгород-Дністровського району (колишнього Саратського району) Одеської області (за межами населеного пункту)".

Після оголошення питань порядку денного в протоколі сесії зазначено, що у зв'язку з дотриманням правил врегулювання конфлікту інтересів, передбачених ст. 59-1 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" депутати сільської ради ОСОБА_2 , ОСОБА_3 , ОСОБА_1 , ОСОБА_4 самостійно публічно оголосили про конфлікт інтересів і про те, що не будуть брати участь у голосуванні за порядок денний, у зв'язку з тим, що до порядку денного включені питання, при розгляді яких у них виникає конфлікт інтересів.

Перед початком розгляду питання "Про безоплатну передачу у приватну власність земельних ділянок та затвердження проектів землеустрою щодо відведення земельних ділянок у власність для ведення особистого селянського господарства на території Кулевчанської сільської ради Білгород-Дністровського району Одеської області (за межами населеного пункту) в протоколі сесії зазначено, що депутати сільської ради ОСОБА_1 , ОСОБА_5 , ОСОБА_6 оголосили про конфлікт інтересів, але участь у голосуванні прийматимуть (а.с.24).

З протоколу вбачається, що депутати ОСОБА_1 та ОСОБА_7 заявили про конфлікт інтересів стосовно питань, які розглядатимутися, але участь у голосуванні прийматимуть перед початком розгляду, серед іншого, питання "Про надання дозволу гр. ОСОБА_8 та іншим 23 громадянам (згідно додатку) на розроблення проекту землеустрою щодо відведення у власність земельних ділянок зі зміною цільового призначення з земель для ведення товарного сільськогосподарського виробництва на для ведення особистого селянського господарства із земель сільськогосподарського призначення комунальної форми власності на територі Кулевчанської сільської ради Білгород-Дністровського району (колишнього Саратського) Одеської (за межами населеного пункту) , а також питання "Про надання дозволу гр. ОСОБА_9 та іншим 39 громадянам (згідно додатку) на розроблення проекту землеустрою щодо відведення у власність земельних ділянок зі зміною цільового призначення з земель для ведення товарного сільськогосподарського виробництва на для ведення особистого селянського господарства із земель сільськогосподарського призначення комунальної форми власності на територі Кулевчанської сільської ради Білгород-Дністровського району (колишнього Саратського) Одеської (за межами населеного пункту) ( а.с.26-зворот).

Рішенням одинадцятої сесії восьмого скликання Кулевчанської сільської ради Білгород-Дністровського району Одеської області № 515-VIII від 10.02.2022 "Про передачу у власність земельної ділянки у власність ОСОБА_1 для ведення особистого селянського господарства розташованої на території Кулевчанської сільської ради Білгород- Дністровського району (колишнього Саратського району) Одеської області (за межами населеного пункту)", вирішено передати ОСОБА_1 безоплатно у власність земельну ділянку для ведення особистого селянського господарства загальною площею 0,6000 га, кадастровий номер 5124581700:01:002:1314, розташованої на території Кулевчанської сільської ради Білгород-Дністровського району (колишнього Саратського району) Одеської області (за межами населеного пункту).

Списком поіменного голосування пленарного засідання 11 сесії восьмого скликання від 10.02.2022 року прийняття рішень з № 492-517-VIIІ "Про передачу у власність земельних ділянок для ведення особистого селянського господарства", з якого вбачається, що ОСОБА_1 голосував "за" вказане рішення.

Відповідно до підпункту "б" п. 1 ч. 1 ст. 3 Закону України "Про запобігання корупції", суб'єктами, на яких поширюється дія цього Закону, є особи, уповноважені на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, зокрема депутати сільської ради.

Згідно з пунктом 1 Примітки до ст. 172-7 КУпАП, суб'єктом правопорушень у цій статті є особи, зазначені у пунктах 1, 2 частини першої статті 3 Закону України "Про запобігання корупції".

Відповідно до пункту 1 статті 18 Закону України «Про статус депутатів місцевих рад» депутат місцевої ради зобов'язаний додержуватися Конституції та законів України, актів Президента України, Кабінету Міністрів України, регламенту ради та інших нормативно-правових актів, що визначають порядок діяльності ради та її органів.

Згідно частини першої статті 28 Закону України "Про запобігання корупції", особи, зазначені у пунктах 1, 2 частини першої статті 3 цього Закону, зобов'язані: 1) вживати заходів щодо недопущення виникнення реального, потенційного конфлікту інтересів; 2) повідомляти не пізніше наступного робочого дня з моменту, коли особа дізналася чи повинна була дізнатися про наявність у неї реального чи потенційного конфлікту інтересів безпосереднього керівника, а у випадку перебування особи на посаді, яка не передбачає наявності у неї безпосереднього керівника, або в колегіальному органі - Національне агентство чи інший визначений законом орган або колегіальний орган, під час виконання повноважень у якому виник конфлікт інтересів, відповідно; 3) не вчиняти дій та не приймати рішень в умовах реального конфлікту інтересів; 4) вжити заходів щодо врегулювання реального чи потенційного конфлікту інтересів.

Відповідно до статті 1 Закону та п. 2 Примітки до ст. 172-7 КУпАП, реальний конфлікт інтересів - суперечність між приватним інтересом особи та її службовими чи представницькими повноваженнями, що впливає на об'єктивність або неупередженість прийняття рішень, або на вчинення чи невчинення дій під час виконання зазначених повноважень .

Згідно статті 1 Закону "Про запобігання корупції", приватний інтерес - будь-який майновий чи немайновий інтерес особи, у тому числі зумовлений особистими, сімейними, дружніми чи іншими позаслужбовими стосунками з фізичними чи юридичними особами, у тому числі ті, що виникають у зв'язку з членством або діяльністю в громадських, політичних, релігійних чи інших організаціях.

Статтею 59-1 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" встановлено, що сільський, селищний, міський голова, секретар, депутат сільської, селищної, міської ради, голова, заступник голови, депутат районної, обласної, районної у місті ради публічно повідомляє про конфлікт інтересів, який виник під час участі у засіданні ради, іншого колегіального органу (комісії, комітету, колегії тощо), відповідному колегіальному органу та не бере участі у розгляді, підготовці та прийнятті рішень відповідним колегіальним органом. Якщо неучасть осіб, зазначених у частині першій цієї статті, у прийнятті рішення призведе до втрати повноважності відповідної ради, іншого колегіального органу, особи, у яких наявний конфлікт інтересів, беруть участь у прийнятті радою, іншим колегіальним органом рішення, за умови публічного самостійного повідомлення про конфлікт інтересів під час засідання колегіального органу. Якщо повідомлення про конфлікт інтересів здійснено на засіданні ради, іншого колегіального органу, інформація про таке повідомлення обов'язково вноситься до протоколу засідання ради, іншого колегіального органу.

Згідно з частиною 2 статті 35-1 Закону України "Про запобігання корупції", у разі виникнення реального чи потенційного конфлікту інтересів у особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, прирівняної до неї особи, яка входить до складу колегіального органу (комітету, комісії, колегії тощо), вона не має права брати участь у прийнятті рішення цим органом.

Про конфлікт інтересів такої особи може заявити будь-який інший член відповідного колегіального органу або учасник засідання, якого безпосередньо стосується питання, що розглядається. Заява про конфлікт інтересів члена колегіального органу заноситься в протокол засідання колегіального органу.

У разі якщо неучасть особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, прирівняної до неї особи, яка входить до складу колегіального органу, у прийнятті рішень цим органом призведе до втрати правомочності цього органу, участь такої особи у прийнятті рішень має здійснюватися під зовнішнім контролем. Рішення про здійснення зовнішнього контролю приймається відповідним колегіальним органом.

Статтею 41 Закону України "Про запобігання корупції" встановлено, що особи, зазначені у пункті 1, підпункті "а" пункту 2 частини першої статті 3 цього Закону, діють неупереджено, незважаючи на приватні інтереси, особисте ставлення до будь-яких осіб, на свої політичні погляди, ідеологічні, релігійні або інші особисті погляди чи переконання.

Таким чином, депутат Кулевчанської сільської ради ОСОБА_1 , який є особою, уповноваженою на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, та який відповідно до п.п. "б" п.1 ч.1 ст. З Закону України "Про запобігання корупції" є суб'єктом відповідальності за вчинення адміністративних правопорушень, пов'язаних з корупцією, достовірно знаючи, що в його інтересах приймається рішення Кулевчанської сільської ради Білгород-Дністровського району Одеської області № 515-VIII від 10.02.2022 "Про передачу у власність земельної ділянки у власність ОСОБА_1 для ведення особистого селянського господарства розташованої на території Кулевчанської сільської ради Білгород-Дністровського району (колишнього Саратського району) Одеської області (за межами населеного пункту)", вчинив дії та прийняв рішення в умовах реального конфлікту інтересів, а саме 10 лютого 2022 року прийняв участь в голосуванні за прийняття рішення щодо безоплатної передачі земельної ділянки у приватну власність йому особисто, тобто порушив ст. 28 Закону України "Про запобігання корупції".

Оцінивши докази у їх сукупності, за своїм внутрішнім переконанням з точки зору належності, допустимості та достатності, суд приходить до висновку, що дії ОСОБА_1 належить кваліфікувати за ч.2 ст. 172-7 КУпАП, тобто вчинення дій чи прийняття рішень в умовах реального конфлікту інтересів.

Частиною 4 ст. 38 КУпАП встановлено, що адміністративне стягнення за вчинення правопорушення, пов'язаного з корупцією, може бути накладено протягом шести місяців з дня його виявлення, але не пізніше двох років з дня його вчинення.

Днем вчинення ОСОБА_1 адміністративного правопорушення є 10 лютого 2022 року, тобто день прийняття участі у голосуванні за прийняття рішення сесії Кулевчанської сільської ради VIII скликання Білгород-Дністровського району Одеської області № 515-VIII.

З матеріалів справи судом установлено, що 25.08.2022 року (вх.№2470) Управління стратегічних розслідувань в Одеській області Департаменту стратегічних розслідувань Національної поліції України отримало від Кулевчанської сільської ради Білгород-Дністровського району Одеської області затребувані документи, які в подальшому стали підставою для складання протоколу про адміністративне правопорушення стосовно ОСОБА_1 .

Отже датою виявлення вчиненого ОСОБА_1 правопорушення є 25 серпня 2022 року, а не 20 грудня 2022 року, як зазначено в протоколі про адміністративне правопорушення.

Зазначене дає суду підстави для висновку, що строк для накладення адміністративного стягнення, передбачений частиною 4 статті 38 КУпАП на момент розгляду справи не закінчився.

За положеннями ст. 23 КУпАП адміністративне стягнення є мірою відповідальності і застосовується з метою виховання особи, яка вчинила адміністративне правопорушення, в дусі додержання законів України, поваги до правил співжиття, а також запобігання вчиненню нових правопорушень як самим правопорушником, так і іншими особами.

При накладенні адміністративного стягнення суд відповідно до ч.2 ст.33 КУпАП враховує характер вчиненого правопорушення, особу порушника, ступінь його вини, майновий стан, обставини, що пом'якшують і обтяжують відповідальність.

Судом встановлено, що ОСОБА_1 раніше до адміністративної відповідальності не притягувався, є особою з інвалідністю ІІ групи. Судом не встановлено обставин, які пом'якшують чи обтяжують відповідальність за адміністративне правопорушення.

Тким чином, на ОСОБА_1 наледить накласти адміністративне стягнення в межах санкції ч.2 ст. 172 КУпАП у виді штрафу.

З копії довідки до акту огляду МСЕК серії 12 ААБ № 518232 вбачається, що ОСОБА_1 є особою з інвалідністю другої групи безстроково, тому на підставі п. 9 ч. 1 ст. 5 Закону України "Про судовий збір" він звільнений від сплати судового збору.

Керуючись ст.ст. 245, 251, 252, 280, 283 - 285, 294 КУпАП, суддя,

П О С Т А Н О В ИВ:

ОСОБА_1 визнати винним у вчиненні адміністративного правопорушення, пов'язаного з корупцією, передбаченого ч.2 ст. 172-7 КУпАП та накласти на нього адміністративне стягнення у виді штрафу в розмірі двохсот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що становить 3400 (три тисячі чотириста) гривень.

Стягнення проводити на користь держави на розрахунковий рахунок № UA978999980313030106000015722, код за ЄДРПОУ отримувача - 37607526, отримувач коштів - ГУК в Одеській області/смт. Сарата/21081100, банк отримувача - Казначейство України (ЕАП), вид платежу: адміністративні штрафи та інші санкції.

Строк пред'явлення постанови до виконання 3 (три) місяці з дня набрання нею законної сили.

Повний текст постанови складено 21 лютого 2023 року.

Постанова може бути оскаржена до Одеського апеляційного суду через Саратський районний суд Одеської області протягом десяти днів з дня винесення постанови.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги.

Суддя А. І. Бучацька