Окрема думка від 22.12.2022 по справі 921/83/19

ОКРЕМА ДУМКА

суддів Верховного Суду Губенко Н.М., Кондратової І.Д.

22 грудня 2022 року

м. Київ

cправа № 921/83/19

22 грудня 2022 року Верховним Судом у складі суддів палати для розгляду справ щодо корпоративних спорів‚ корпоративних прав та цінних паперів Касаційного господарського суду: Губенко Н.М. - головуючий, судді: Бакуліна С.В., Баранець О.М., Кібенко О.Р., Кондратова І.Д., Кролевець О.А., Стратієнко Л.В., Студенець В.І., було розглянуто касаційну скаргу ОСОБА_1 на рішення Господарського суду Тернопільської області від 20.12.2019 та постанову Західного апеляційного господарського суду від 03.06.2021 у справі № 921/83/19 за позовом ОСОБА_1 до Відкритого акціонерного товариства "Чортківський завод "Агромаш" про визнання недійсними рішень спостережної ради Відкритого акціонерного товариства "Чортківський завод "Агромаш", оформлених протоколом від 20.02.2016, з моменту їх прийняття.

За результатами розгляду касаційної скарги було ухвалено постанову, якою касаційну скаргу ОСОБА_1 залишено без задоволення, а рішення Господарського суду Тернопільської області від 20.12.2019 та постанову Західного апеляційного господарського суду від 03.06.2021 у справі № 921/83/19 залишено без змін.

Погоджуючись з резолютивною частиною постанови Верховного Суду у складі палати для розгляду справ щодо корпоративних спорів‚ корпоративних прав та цінних паперів Касаційного господарського суду від 22.12.2022 у справі № 921/83/19, однак висловлюємо незгоду з окремими положеннями її мотивувальної частини, з таких мотивів.

19 вересня 1991 року Верховною Радою України прийнято Закон України "Про господарські товариства", який визначає поняття і види господарських товариств, правила їх створення, діяльності, а також права і обов'язки їх учасників та засновників.

У статті 1 Закону України "Про господарські товариства" визначено, що господарськими товариствами цим Законом визнаються підприємства, установи, організації, створені на засадах угоди юридичними особами і громадянами шляхом об'єднання їх майна та підприємницької діяльності з метою одержання прибутку. До господарських товариств належать: акціонерні товариства, товариства з обмеженою відповідальністю, товариства з додатковою відповідальністю, повні товариства, командитні товариства.

Частиною 1 статті 23 Закону України "Про господарські товариства" передбачено, що управління товариством здійснюють його органи, склад і порядок обрання (призначення) яких здійснюється відповідно до виду товариства.

Так, одним із окремим видом товариств є акціонерне товариство, яким визнається товариство, яке має статутний фонд, поділений на визначену кількість акцій рівної номінальної вартості, і несе відповідальність за зобов'язаннями тільки майном товариства (частина 1 статті 24 Закону України "Про господарські товариства").

Вищим органом акціонерного товариства є загальні збори товариства (частина 1 статті 41 Закону України "Про господарські товариства").

Також одним із органів товариства може бути рада акціонерного товариства (спостережна рада), яка створюється в акціонерному товаристві для здійснення контролю за діяльністю його виконавчого органу (частина 1 статті 46 Закону України "Про господарські товариства").

Відповідно до частин 1, 2 статті 4 Закону України "Про господарські товариства" акціонерне товариство, товариство з обмеженою і товариство з додатковою відповідальністю створюються і діють на підставі установчого договору і статуту, повне і командитне товариство - установчого договору. Установчі документи повинні містити відомості про вид товариства, предмет і цілі його діяльності, склад засновників та учасників, найменування та місцезнаходження, розмір та порядок утворення статутного фонду, порядок розподілу прибутків та збитків, склад та компетенцію органів товариства та порядок рийняття ними рішень, включаючи перелік питань, по яких необхідна одностайність або кваліфікована більшість голосів, порядок внесення змін до установчих документів та порядок ліквідації і реорганізації товариства.

Тобто, у разі створення в акціонерному товаристві спостережної ради, у статуті відповідного товариства повинні міститись відомості про склад спостережної ради, її компетенцію та порядок прийняття нею рішень.

У подальшому, Законом України "Про внесення змін до Закону України "Про господарські товариства" від 23.12.1997 № 769/97-ВР внесено зміни, зокрема, до статті 46 Закону України "Про господарські товариства" шляхом викладення її в новій редакції, відповідно до якої в акціонерному товаристві з числа акціонерів може створюватися рада акціонерного товариства (спостережна рада), яка представляє інтереси акціонерів у період між проведенням загальних зборів і в межах компетенції, визначеної статутом, контролює і регулює діяльність правління. В акціонерному товаристві, яке налічує понад 50 акціонерів, створення ради акціонерного товариства (спостережної ради) обов'язкове. Статутом акціонерного товариства або за рішенням загальних зборів акціонерів на раду акціонерного товариства (спостережну раду) може бути покладено виконання окремих функцій, що належать до компетенції загальних зборів. Питання, віднесені статутом акціонерного товариства до виключної компетенції ради акціонерного товариства (спостережної ради), не можуть бути передані на вирішення виконавчих органів товариства. Члени ради акціонерного товариства (спостережної ради) не можуть бути членами виконавчого органу та ревізійної комісії.

Отже, на відміну від попередньої редакції Закону України "Про господарські товариства", у редакції Закону України від 23.12.1997 № 769/97-ВР, спостережна рада представляє інтереси акціонерів у період між проведенням загальних зборів та створюється в акціонерному товаристві не лише для контролю за діяльністю його виконавчого органу (правління), а й для регулювання діяльності правління (виконавчого органу) в межах компетенції, визначеної статутом.

При цьому, спостережна рада може створюватись з числа акціонерів акціонерного товариства (частина 1 статті 46 Закону України "Про господарські товариства", у редакції Закону України від 23.12.1997 № 769/97-ВР).

У подальшому, законодавчим органом України прийнято Цивільний кодекс України, який визначає засади правового регулювання цивільних відносин.

Так, Цивільним кодексом України було визначено поняття та види господарських товариств, одним із яких є акціонерне товариство.

У частині 1 статті 160 Цивільного кодекс України законодавець визначив, що в акціонерному товаристві може бути створена наглядова рада акціонерного товариства, яка здійснює контроль за діяльністю його виконавчого органу та захист прав акціонерів товариства.

При цьому, у частині 2 статті 160 Цивільного кодексу України законодавець визначив, що статутом акціонерного товариства і законом встановлюється виключна компетенція наглядової ради.

Тому, з метою приведення законодавчих актів у відповідність до Цивільного кодексу України Верховна Рада України 27 квітня 2007 року прийняла Закон України "Про внесення змін та визнання такими, що втратили чинність деяких законодавчих актів України у зв'язку з прийняттям Цивільного кодексу України" № 997-V, яким, зокрема, у тексті Закону України "Про господарські товариства" слова "установчий договір", "збори учасників", "статутний фонд", "рада товариства (спостережна рада)", "рада акціонерного товариства (спостережна рада)" у всіх відмінках замінено відповідно словами "засновницький договір", "загальні збори учасників", "статутний (складений) капітал", "наглядова рада товариства", "наглядова рада акціонерного товариства" у відповідному відмінку.

Так, відповідно до частини 1 статті 46 Закону України "Про господарські товариства", в редакції Закону України від 27.04.2007 № 997-V, в акціонерному товаристві з числа акціонерів може створюватися наглядова рада акціонерного товариства, яка представляє інтереси акціонерів у період між проведенням загальних зборів і в межах компетенції, визначеної статутом, контролює і регулює діяльність виконавчого органу.

Слід взяти до уваги те, що, як зазначено у пояснювальній записці до проекту Закону України від 27.04.2007 № 997-V "Про внесення змін та визнання такими, що втратили чинність деяких законодавчих актів України у зв'язку з прийняттям Цивільного кодексу України", зазначений законопроект спрямований на врегулювання розбіжностей між окремими положеннями Цивільного кодексу України та іншими законами України. Це стосується узгодження як термінологічного апарату, так і вирішення питань по суті. Прийняття цього законопроекту дасть змогу уникнути виникнення колізій при застосуванні норм Цивільного кодексу України та діючого на даний час законодавства України, що регулює цивільні правовідносини.

Із положень Закону України "Про господарські товариства", в редакціях до внесення змін Законом України від 27.04.2007 № 997-V і після внесення відповідних змін, вбачається, що законодавець шляхом прийняття такого Закону (від 27.04.2007 № 997-V) виключно узгодив термінологічний апарат з положеннями Цивільного кодексу України, у тому числі, шляхом заміни слів "рада акціонерного товариства (спостережна рада)" на "наглядова рада акціонерного товариства", у відповідних відмінках.

Отже, як з прийняттям Цивільного кодексу України, так і з прийняттям Закону України від 27.04.2007 № 997-V законодавець виключив такий термін (поняття) як "спостережна рада".

У подальшому, для врегулювання проблем створення і діяльності акціонерних товариств, усунення прогалин законодавства у сфері корпоративного управління, посилення захисту прав акціонерів, 17 вересня 2008 року Верховною Радою України прийнято Закон України "Про акціонерні товариства", який визначає порядок створення, діяльності, припинення, виділу акціонерних товариств, їх правовий статус, права та обов'язки акціонерів.

Так, частиною 1 статті 51 Закону України "Про акціонерні товариства" визначено, що наглядова рада акціонерного товариства є органом, що здійснює захист прав акціонерів товариства, і в межах компетенції, визначеної статутом та цим Законом, контролює та регулює діяльність виконавчого органу.

Вказаний Закон України "Про акціонерні товариства" також визначає компетенцію наглядової ради (стаття 52), обрання членів наглядової ради (стаття 53), порядок скликання та проведення наглядової ради (стаття 55) тощо.

Вважаємо, що здійснюючи аналіз таких понять як "спостережна рада" та "наглядова рада" слід виходити не лише із мети створення (як визначає Палата - основні функціональні завдання) того, чи іншого органу (поверхневого порівняння), а й із порядку його обрання, його повноважень тощо (більш глибшого (детального) аналізу).

Так, якщо порівнювати поняття "спостережна рада" та "наглядова рада", наведені у Законі України "Про господарські товариства", у редакції Закону України від 23.12.1997 № 769/97-ВР, у Цивільному кодексі України, у Законі України "Про акціонерні товариства", лише із мети створення в акціонерному товаристві таких органів як спостережна рада чи наглядова рада, то, дійсно, випливає, що терміни "спостережна рада" та "наглядова рада" позначають один і той же орган, який здійснює контроль за діяльністю його виконавчого органу та захист прав акціонерів товариства.

Однак, частиною 3 статті 45 Закону України "Про господарські товариства", у редакції Закону України від 23.12.1997 № 769/97-ВР було визначено, що позачергові збори повинні бути також скликані виконавчим органом на письмову вимогу ради акціонерного товариства (спостережної ради) або ревізійної комісії.

Тобто, до повноважень спостережної ради не відносились такі питання як скликання позачергових зборів акціонерів, оскільки такими повноваженнями був наділений виконавчий орган.

Крім того, обрання та відкликання членів виконавчого органу та ревізійної комісії належало виключно до компетенції загальних зборів акціонерів (пункт "г" частини 5 статті 41 Закону України "Про господарські товариства").

Також в Законі України "Про господарські товариства" не визначалось конкретних повноважень, якими наділена спостережна рада, окрім загальних - контроль і регулювання діяльністю виконавчого органу.

Закон України "Про господарські товариства" зазначав, що компетенція спостережної ради визначається статутом. Тобто, вказаний Закон не визначав можливі повноваження спостережної ради.

Натомість в Законі України "Про акціонерні товариства" окрім того, що компетенція наглядової ради визначається статутом, визначено повноваження (виключна компетенція) наглядової ради.

Так, відповідно до статті 52 вказаного Закону до компетенції наглядової ради належить вирішення питань, передбачених цим Законом, статутом, а також переданих на вирішення наглядової ради загальними зборами. До виключної компетенції наглядової ради належить: 1) затвердження в межах своєї компетенції положень, якими регулюються питання, пов'язані з діяльністю товариства; 2) підготовка порядку денного загальних зборів, прийняття рішення про дату їх проведення та про включення пропозицій до порядку денного, крім скликання акціонерами позачергових загальних зборів; 3) прийняття рішення про проведення чергових та позачергових загальних зборів на вимогу акціонерів або за пропозицією иконавчого органу; 4) прийняття рішення про анулювання акцій чи продаж раніше викуплених товариством акцій; 5) прийняття рішення про розміщення товариством інших цінних паперів, крім акцій; 6) прийняття рішення про викуп розміщених товариством інших, крім акцій, цінних паперів; 7) затвердження ринкової вартості майна у випадках, передбачених цим Законом; 8) обрання та відкликання повноважень голови і членів виконавчого органу; 9) затвердження умов цивільно-правових, трудових договорів, які укладатимуться з членами виконавчого органу, встановлення розміру їх винагороди; 10) прийняття рішення про відсторонення голови виконавчого органу від виконання його повноважень та обрання особи, яка тимчасово здійснюватиме повноваження голови виконавчого органу; 11) обрання та припинення повноважень голови і членів інших органів товариства; 12) обрання реєстраційної комісії, за винятком випадків, встановлених цим Законом; 13) обрання аудитора товариства та визначення умов договору, що укладатиметься з ним, встановлення розміру оплати його послуг. У разі, якщо наглядова рада відсутня, це питання належить до компетенції виконавчого органу, якщо інше не встановлено статутом; 14) визначення дати складення переліку осіб, які мають право на отримання дивідендів, порядку та строків виплати дивідендів у межах граничного строку, визначеного частиною другою статті 30 цього Закону; 15) визначення дати складення переліку акціонерів, які мають бути повідомлені про проведення загальних зборів відповідно до частини першої статті 35 цього Закону та мають право на участь у загальних зборах відповідно до статті 34 цього Закону; 16) вирішення питань про участь товариства у промислово-фінансових групах та інших об'єднаннях, про заснування інших юридичних осіб; 17) вирішення питань, передбачених частиною четвертою статті 84 цього Закону, в разі злиття, приєднання, поділу, виділу або перетворення товариства; 18) прийняття рішення про вчинення значних правочинів у випадках, передбачених частиною першою статті 70 цього Закону; 19) визначення ймовірності визнання товариства неплатоспроможним внаслідок прийняття ним на себе зобов'язань або їх виконання, у тому числі внаслідок виплати дивідендів або викупу акцій; 20) прийняття рішення про обрання оцінювача майна товариства та затвердження умов договору, що укладатиметься з ним, встановлення розміру оплати його послуг; 21) прийняття рішення про обрання (заміну) реєстратора власників іменних цінних паперів товариства або депозитарія цінних паперів та затвердження умов договору, що укладатиметься з ним, встановлення розміру оплати його послуг; 22) надсилання в порядку, передбаченому статтею 65 цього Закону, пропозицій акціонерам про придбання особою (особами, що діють спільно) значного пакета акцій відповідно до статей 64 і 65 цього Закону; 23) вирішення інших питань, що належать до виключної компетенції наглядової ради згідно із законом або статутом акціонерного товариства.

Тобто, Законом України "Про акціонерні товариства" на наглядову раду акціонерного товариства покладено такі обов'язки, які спостережній раді, у розумінні Закону України "Про господарські товариства", в редакції Закону України від 23.12.1997 № 769/97-ВР, не належали, а були компетенцією загальних зборів акціонерів товариства, або виконавчого органу.

Крім того частинами 3, 4 статті 53 Закону України "Про акціонерні товариства" визначалось, що обрання членів наглядової ради публічного акціонерного товариства здійснюється виключно шляхом кумулятивного голосування (голосування під час обрання осіб до складу органів товариства, коли загальна кількість голосів акціонера помножується на кількість членів органу акціонерного товариства, що обираються, а акціонер має право віддати всі підраховані таким чином голоси за одного кандидата або розподілити їх між кількома кандидатами (пункт 9 частини 1 статті 2). Обрання членів наглядової ради приватного акціонерного товариства здійснюється за принципом представництва у складі наглядової ради представників акціонерів або шляхом кумулятивного голосування. Конкретний спосіб обрання членів наглядової ради приватного акціонерного товарист а визначається його статутом. У разі обрання членів наглядової ради приватного акціонерного товариства за принципом представництва в її складі представників акціонерів статутом товариства може бути встановлена залежність членства та/або пропорційність представництва представників акціонерів у складі наглядової ради залежно від кількості належних акціонерам простих акцій або відсутність обмеження кількості представників акціонера у складі наглядової ради товариства. Порядок представництва представником акціонера у складі наглядової ради приватного акціонерного товариства визначається самим акціонером.

Натомість, Закон України "Про господарські товариства", в редакції Закону України від 23.12.1997 № 769/97-ВР, не містив такого порядку обрання членів спостережної ради.

Отже, наглядова рада, у розумінні положень Цивільного кодексу України і Закону України "Про акціонерні товариства", та спостережна рада, у розумінні положень Закону України "Про господарські товариства", в редакції Закону України від 23.12.1997 № 769/97-ВР, є тотожними лише в частині мети створення таких органів (здійснення контролю за діяльністю виконавчого органу та захист прав акціонерів товариства), але не тотожні щодо повноважень та порядку обрання їх членів.

Таким чином, сутнісний зміст понять "спостережна рада" та "наглядова рада" свідчить про деяку спільність ознак, однак такі поняття не є тотожними, а тому поняття "спостережна рада", визначена у Законі України "Про господарські товариства", в редакції Закону України від 23.12.1997 № 769/97-ВР не може прирівнюватися до поняття "наглядова рада", у розумінні Закону України "Про акціонерні товариства".

При цьому, слід врахувати те, що пунктом 2 Прикінцевих положень Закону України від 27.04.2007 № 997-V встановлено, що юридичні особи, які створено до набрання чинності цим Законом, зобов'язані протягом року з дня набрання чинності цим Законом привести свої статути у відповідність із цим Законом. До приведення статутів у відповідність із цим Законом юридичні особи керуються положеннями діючих статутів у частині, що не суперечить цьому Закону.

Пунктом 5 розділу 17 "Прикінцеві та перехідні положення" Закону України "Про акціонерні товариства" також було передбачено, що статути та внутрішні положення акціонерних товариств, створених до набрання чинності цим Законом, підлягають приведенню у відповідність із нормами цього Закону не пізніше ніж протягом двох років з дня набрання чинності цим Законом. Цей Закон набрав чинності 24 квітня 2009 року, тобто крайній термін приведення діяльності акціонерних товариств, які були утворені до прийняття вказано Закону, до нових вимог, є 24 квітня 2011 року.

Як зазначалось вище, у розумінні Закону України "Про господарські товариства", в редакції Закону України від 23.12.1997 № 769/97-ВР, у разі створення в акціонерному товаристві спостережної ради, у статуті відповідного товариства повинні міститись відомості про склад спостережної ради, її компетенцію та порядок прийняття нею рішень.

При цьому, статтею 46 Закону України "Про господарські товариства" в редакції Закону України від 23.12.1997 № 769/97-ВР передбачено, що статутом акціонерного товариства або за рішенням загальних зборів акціонерів на раду акціонерного товариства (спостережну раду) може бути покладено виконання окремих функцій, що належать до компетенції загальних зборів.

Отже, при здійсненні порівняння, зокрема, повноважень як наглядової ради акціонерного товариства, так і спостережної ради акціонерного товариства, слід враховувати також ту компетенцію таких органів, яку визначено такому органу у статуті чи у рішеннях загальних зборів акціонерів, у разі покладення на такий орган виконання окремих функцій, що належать до компетенції загальних зборів.

Як встановлено судами першої та апеляційної інстанцій у даній справі № 921/83/19, статут Відкритого акціонерного товариства "Чортківський завод "Агромаш", затверджено рішенням загальних зборів акціонерів ВАТ "Чортківський завод "Агромаш" від 03.04.1998, які оформлені протоколом № 1 (надалі - Статут).

У розділі 9 Статуту визначена компетенція спостережної ради ВАТ "Чортківський завод "Агромаш".

Так, відповідно до пункту 9.1 Статуту спостережна рада є органом ВАТ, яка з метою захисту інтересів акціонерів здійснює контроль за правлінням ВАТ.

Пунктом 9.3 Статуту передбачено, що персональний склад спостережної ради та зміни в ньому затверджуються загальними зборами акціонерів ВАТ. Спостережна рада: за рішенням загальних зборів акціонерів укладає контракт з головою правління ВАТ; погоджує проведення операцій розпорядження нерухомим майном ВАТ, балансова вартість якого перевищує суму, еквівалентну 5 000 мінімальним заробітним платам, виходячи із ставки мінімальної заробітної плати, діючої на момент операції; розглядає та затверджує звіти, які подають правління, ревізійна комісія за квартал та рік; аналізує дії правління щодо управління ВАТ, реалізації інвестиційної, технічної та цінової політики, додержання номенклатури товарів і послуг; витупає, у разі необхідності, ініціатором проведення позачергових ревізій та аудиторських перевірок фінансово-господарської діяльності ВАТ; подає вищому органу ВАТ пропозиції з питань діяльності ВАТ; здійснює інші дії щодо контролю за діяльністю ВАТ.

Зміни до Статуту Відкритого акціонерного товариства "Чортківський завод "Агромаш" не вносились.

Загальними зборами акціонерів Відкритого акціонерного товариства "Чортківський завод "Агромаш", оформленими протоколом від 03.04.1998 № 1, затверджено Положення про спостережну раду Відкритого акціонерного товариства "Чортківський завод "Агромаш" (надалі - Положення).

Відповідно до пунктів 1.1, 1.2 Положення спостережна рада ВАТ "Чортківський завод "Агромаш" є органом управління ВАТ, що здійснює контроль за діяльністю правління ВАТ. У своїй діяльності спостережна рада ВАТ керується чинним законодавством України, Статутом ВАТ, цим Положенням, іншими внутрішніми нормативними актами і рішеннями, прийнятими зборами акціонерів.

Пунктом 3.1 Положення визначено, що до компетенції спостережної ради ВАТ належить: погодження проведення операцій розпорядження нерухомим майном ВАТ, балансова вартість якого перевищує суму, еквівалентну 5 000 мінімальним заробітним платам, виходячи із ставки мінімальної заробітної плати, діючої на момент операції; попередній розгляд річних звітів, балансів та висновків за ними ревізійної комісії ВАТ; затвердження звітів, які подають правління ВАТ і ревізійна комісія ВАТ, за квартал; аналіз дій правління ВАТ щодо управління ВАТ, реалізації інвестиційної, технічної та цінової політики, додержання номенклатури товарів і послуг; організація проведення позачергових ревізій та аудиторських перевірок фінансово-господарської діяльності ВАТ; подання загальним зборам акціонерів пропозицій з питань діяльності ВАТ; заслуховування інформаційних доповідей правління ВАТ про діяльність ВАТ; вирішення питань про внесення на розгляд загальних зборів акціонерів тих чи інших питань; розгляд висновків, матеріалів перевірок та службових розслідувань, що проводяться ревізійною комісією ВАТ; попередній розгляд усіх питань, що належать до виключної компетенції загальних зборів акціонерів, підготовка цих питань до зборів; розгляд проектів рішень загальних зборів акціонерів; розгляд питань про притягнення до відповідальності посадових осіб ВАТ; здійснення інших дій щодо контролю за діяльністю правління ВАТ.

Відповідно до пункту 3.2 Положення рішенням загальних зборів акціонерів на спостережну раду ВАТ може бути покладено виконання окремих функцій, що належать до компетенції загальних зборів акціонерів.

Зі змісту Статуту та Положення вбачається, що до компетенції спостережної ради Відкритого акціонерного товариства "Чортківський завод "Агромаш" не належали повноваження щодо, зокрема, прийняття рішення про проведення чергових та позачергових загальних зборів на вимогу акціонерів або за пропозицією виконавчого органу; обрання та відкликання повноважень голови і членів виконавчого органу; обрання та припинення повноважень голови і членів інших органів товариства; обрання реєстраційної комісії, за винятком випадків, встановлених цим Законом; які є виключними повноваження наглядової ради, у розумінні Закону України "Про акціонерні товариства".

Як зазначалось вище та встановлено судами першої та апеляційної інстанцій у цій справі № 921/83/19, 08.02.2016 спостережною радою Відкритого акціонерного товариства "Чортківський завод "Агромаш", на підставі звернення правління товариства, було прийнято низку рішень, у тому числі, про скликання позачергових загальних зборів акціонерів товариства на 10.03.2016, в порядку частини 5 статті 47 Закону України "Про акціонерні товариства".

20 лютого 2016 року відбулося засідання спостережної ради Відкритого акціонерного товариства "Чортківський завод "Агромаш", оформлені протоколом засідання спостережної ради ВАТ "Чортківський завод "Агромаш" від 20.02.2016, на якому було прийнято низку рішень щодо проведення позачергових зборів акціонерів, призначених на 10.03.2016, і такі рішення оскаржуються позивачем у даній справі № 921/83/19.

На момент засідання спостережної ради Відкритого акціонерного товариства "Чортківський завод "Агромаш" від 20.02.2016 та прийняття на них спірних рішень, у частині 2 статті 53 Закону України "Про акціонерні товариства" було визначено, що повноваження члена наглядової ради дійсні з моменту його обрання загальними зборами товариства.

При цьому, у даному випадку позачергові збори акціонерів на 10.03.2016 були скликані відповідно до частини 5 статті 47 Закону України "Про акціонерне товариство", яка передбачає, що якщо цього вимагають інтереси акціонерного товариства, наглядова рада має право прийняти рішення про скликання позачергових загальних зборів з письмовим повідомленням акціонерів про проведення позачергових загальних зборів та порядок денний відповідно до цього Закону не пізніше ніж за 15 днів до дати їх проведення з позбавленням акціонерів права вносити пропозиції до порядку денного.

Отже, скликання позачергових зборів в порядку частини 5 статті 47 Закону України "Про акціонерне товариство" є виключною компетенцією наглядової ради акціонерного товариства.

Натомість матеріали справи не містять доказів того, що члени спостережної ради Відкритого акціонерного товариства "Чортківський завод "Агромаш" станом на 20.02.2016 були обрані відповідно до положень приписів статті 53 Закону України "Про акціонерні товариства".

Крім того, як зазначалось вище, у разі створення в акціонерному товаристві спостережної ради, у статуті відповідного товариства повинні міститись відомості про склад спостережної ради, її компетенцію та порядок прийняття нею рішень.

Судами попередніх інстанцій встановлено, що у розділі 9 Статуту визначено порядок обрання, склад, компетенція, строк повноважень спостережної ради Відкритого акціонерного товариства "Чортківський завод "Агромаш".

Так, пунктами 9.1, 9.2 Статуту визначено, що спостережна рада є органом ВАТ, яка з метою захисту інтересів акціонерів здійснює контроль за правлінням ВАТ. Спостережна рада складається з 5 членів, що обираються з числа акціонерів громадян чи уповноважених представників акціонерів - юридичних осіб строком на 2 роки.

Відповідно до пунктів 1.1, 1.2 Положення спостережна рада Відкритого акціонерного товариства "Чортківський завод "Агромаш" є органом управління ВАТ, що здійснює контроль за діяльністю правління ВАТ. У своїй діяльності спостережна рада ВАТ керується чинним законодавством України, Статутом, цим Положенням, іншими внутрішніми нормативними актами і рішеннями, прийнятими зборами акціонерів.

Пунктом 2.1 Положення визначено, що спостережна рада ВАТ обирається загальними зборами акціонерів з числа акціонерів у кількості 5 осіб строком на 2 роки.

Тобто, як Статутом, так і Положенням визначено строк обрання членів спостережної ради Відкритого акціонерного товариства "Чортківський завод "Агромаш" - 2 роки.

Судами першої та апеляційної інстанцій встановлено, що 23.01.2004 відбулись загальні збори акціонерів Відкритого акціонерного товариства "Чортківський завод "Агромаш", які оформлені протоколом зборів № 1 від 23.01.2004, на яких, зокрема, було прийнято рішення (четверте питання порядку денного) затвердити спостережну раду Відкритого акціонерного товариства "Чортківський завод "Агромаш" в такому складі: ОСОБА_2 , ОСОБА_3 , ОСОБА_4 , ОСОБА_5 , ОСОБА_6 .

Із зазначеного моменту члени спостережної ради Відкритого акціонерного товариства "Чортківський завод "Агромаш" не переобирались.

У той же час, спірні рішення спостережної ради Відкритого акціонерного товариства "Чортківський завод "Агромаш", оформлені протоколом засідання спостережної ради ВАТ "Чортківський завод "Агромаш" від 20.02.2016, також приймались у наступному складі: голова спостережної ради товариства - ОСОБА_7 , члени спостережної ради: ОСОБА_4 , ОСОБА_5 , ОСОБА_6 , ОСОБА_2 .

Слід зазначити те, що у разі встановлення статутом товариства, рішеннями зборів акціонерів товариства строку повноважень членів спостережної ради акціонерного товариства, то у випадку спливу такого строку повноваження членів спостережної ради акціонерного товариства автоматично припиняються, оскільки органи будь якої юридичної особи повинні діяти відповідно до установчих документів та закону (частина 1 статті 92 Цивільного кодексу України); загальні збори акціонерів товариства є вищим органом акціонерного товариства (частина 1 статті 159 Цивільного кодексу України), внаслідок чого його рішення є обов'язковими для інших органів управління акціонерного товариства, у тому числі і для спостережної ради.

Таким чином повноваження членів спостережної ради Відкритого акціонерного товариства "Чортківський завод "Агромаш" ( ОСОБА_2 , ОСОБА_3 , ОСОБА_4 , ОСОБА_5 , ОСОБА_6 ), які обрані рішенням загальних зборів акціонерів Відкритого акціонерного товариства "Чортківський завод "Агромаш", оформленими протоколом зборів № 1 від 23.01.2004, припинились через два роки з дати їх обрання (сплив строку повноважень, встановленого Статутом та Положенням).

Тому, станом на момент прийняття спірних рішень члени спостережної ради Відкритого акціонерного товариства "Чортківський завод "Агромаш" ( ОСОБА_7 , ОСОБА_4 , ОСОБА_5 , ОСОБА_6 , ОСОБА_2 ) не мали відповідних повноважень.

При цьому, ні чинне законодавство (на момент виникнення спірних правовідносин), ні Статут, ні Положення не передбачали можливість пролонгації повноважень членів спостережної ради з визначеним строком повноважень, обраних 23.01.2004.

Слід зазначити, що з метою дерегуляції господарської діяльності акціонерних товариств, підвищення рівня захисту прав інвесторів, лише 07 квітня 2015 року законодавчим органом прийнято Закон України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо захисту прав інвесторів" № 289-VIII, яким статтю 53 Закону України "Про акціонерні товариства" викладено у новій редакції, зокрема, її частину 1, відповідно до якої члени наглядової ради публічного акціонерного товариства обираються акціонерами під час проведення загальних зборів товариства на строк до наступних річних зборів товариства. Якщо річні збори публічного акціонерного товариства не були проведені у строк, встановлений статтею 32 цього Закону, або не було прийнято рішення, передбачені пунктами 17 та 18 частини другої статті 33 цього Закону, повноваження членів наглядової ради припиняються, крім повноважень з підготовки, скликання і проведення річних зборів товариства. Особи, обрані членами наглядової ради, можуть переобиратися необмежену кількість разів.

Тобто, у зв'язку з прийняттям Закону України від 07.04.2015 № 289-VIII законодавець визначив можливість пролонгації виключних повноважень членів наглядової ради.

Слід зазначити, що чинне законодавство на момент виникнення спірних правовідносин не передбачало, що повноваження членів спостережної ради є безстроковим, а навпаки визначало строк повноважень членів спостережної ради, що є наслідком їх припинення після спливу встановленого строку, що узгоджується з позицією Судової палати для розгляду справ щодо корпоративних спорів, корпоративних прав та цінних паперів Касаційного господарського суду у складі Верховного Суду, викладеною у постанові від 15.06.2022 у справі № 910/6685/21 (пункт 75), згідно з якою чинне законодавство не передбачає можливість пролонгації повноважень членів наглядової ради.

Також вважаємо за необхідне зауважити, що й положеннями Закону України "Про акціонерні товариства" ніколи не передбачалося, що повноваження членів наглядової ради продовжуються до їх переобрання, а лише у пункті 11 Закону України "Про акціонерні товариства", в редакції Закону України від 30.03.2020 № 540-IX, передбачено продовження повноважень членів наглядових рад в повному обсязі, у зв'язку з проведенням заходів, спрямованих на запобігання виникненню та поширенню коронавірусної хвороби (COVID-19).

Дійсно, як вірно зазначає Палата, аналіз законодавства, чинного у період з 23.01.2004 - дати обрання членів спостережної ради Відкритого акціонерного товариства "Чортківський завод "Агромаш" до 29.04.2009 - дати набрання чинності Законом України "Про акціонерні товариства", свідчить про те, що в ньому були відсутні норми щодо строку повноважень членів спостережної ради, а також не були чітко урегульовані питання, що стосуються порядку обрання членів наглядової ради, моменту та порядку їх припинення.

Тому, на нашу думку, у такому випадку слід досліджувати статут Відкритого акціонерного товариства "Чортківський завод "Агромаш", в якому, відповідно до приписів статті 46 Закону України "Про господарські товариства" в редакції Закону України від 23.12.1997 № 769/97-ВР, повинні міститись, зокрема, відомості про склад спостережної ради, та брати до уваги такі відомості.

До того ж, до установчих документів можуть бути включені інші умови, ніж ті, що визначені законом як обов'язкові, та які не суперечать законодавству України (частина 5 статті 4 Закону України "Про господарські товариства" в редакції Закону України від 23.12.1997 № 769/97-ВР).

Як зазначалось вище та встановлено судами першої та апеляційної інстанцій у цій справі № 921/83/19, пунктами 9.1, 9.2 Статуту визначено, що спостережна рада є органом ВАТ, яка з метою захисту інтересів акціонерів здійснює контроль за правлінням ВАТ. Спостережна рада складається з 5 членів, що обираються з числа акціонерів громадян чи уповноважених представників акціонерів - юридичних осіб строком на 2 роки.

Отже, у даному випадку, до Статуту включені окрім умов, визначених законом як обов'язкові, умови (відомості) щодо строку повноважень членів спостережної ради, і такі умови (відомості) не суперечать законодавству України.

До того ж варто взяти до уваги й загальне визначення поняття "строку", наведене у цивільному законодавстві.

Так, відповідно до частини 1 статті 251 Цивільного кодексу України строком є певний період у часі, зі спливом якого пов'язана дія чи подія, яка має юридичне значення.

Згідно з частиною 1 статті 252 Цивільного кодексу України строк визначається роками, місяцями, тижнями, днями або годинами.

Таким чином, враховуючи наведене вище, можна виснувати те, що внаслідок спливу строку, на який було обрано членів спостережної ради товариства, у таких членів припиняються відповідні повноваження.

Слід зауважити те, що Закон України "Про господарські товариства" (чинний у період з 23.01.2004 до 23.01.2006) не визначав того, що повноваження членів спостережної ради припинялися лише за рішенням загальних зборів акціонерів товариства.

Тому, зважаючи на конкретні обставини у даній справі (встановлення Статутом строку повноважень членів спостережної ради - 2 роки) та те, що рішення загальних зборів акціонерів Відкритого акціонерного товариства "Чортківський завод "Агромаш", оформлені протоколом зборів № 1 від 23.01.2004, про обрання членів спостережної ради ВАТ "Чортківський завод "Агромаш", є правовим актом індивідуальної дії, яке вичерпує свою дію одноразовою реалізацією, внаслідок спливу 2 років, з дня обрання членів спостережної ради ВАТ "Чортківський завод "Агромаш", у таких членів автоматично завершились відповідні повноваження. І прийняття рішення загальними зборами акціонерів Відкритого акціонерного товариства "Чортківський завод "Агромаш" для підтвердження таких обставин (припинення повноважень членів спостережної ради товариства) не вимагалось, оскільки такі обставини виникали в силу закону та Статуту (про що зазначено вище).

Слід звернути увагу на те, що у своїй постанові від 22.12.2022 Палата залишила поза увагою закріплені у цивільному законодавстві такі поняття як "строки" та "терміни", які мають принципову різницю. Фактично Палата у своїй постанові такі поняття ототожнила.

Так, можна було б погодитись з висновками Палати про те, що для припинення повноважень членів спостережної ради акціонерного товариства потрібне прийняття відповідного рішення загальними зборами акціонерів такого товариства. Однак, за умов, коли члени спостережної ради товариства обираються на певний термін (певний момент у часі, з настанням якого пов'язана дія чи подія, яка має юридичне значення (частина 2 статті 251 Цивільного кодексу України). Тобто, якщо законом, статутом чи рішенням загальних зборів акціонерів акціонерного товариства не визначено строку обрання (повноважень) членів спостережної ради акціонерного товариства.

У даному ж випадку у Статуті Відкритого акціонерного товариства "Чортківський завод "Агромаш" визначено строк обрання (повноважень) членів спостережної ради ВАТ "Чортківський завод "Агромаш", тому не погоджуємось з висновком Палати про те, що для припинення повноважень членів спостережної ради ВАТ "Чортківський завод "Агромаш", обраних 23.01.2004, необхідне прийняття рішення загальних зборів акціонерів Відкритого акціонерного товариства "Чортківський завод "Агромаш" про припинення повноважень членів спостережної ради, чи про переобрання членів спостережної ради.

Крім того, станом на момент прийняття спірних рішень спостережної ради Відкритого акціонерного товариства "Чортківський завод "Агромаш" відповідач мав привести свій статут у відповідність до норм Закону України "Про акціонерні товариства". Проте, відповідачем цих вимог зазначеного Закону не виконано, а Статут не приведено у відповідність із його нормами.

Статтею 53 Закону України "Про акціонерні товариства" (в редакції, чинній станом на 20.02.2016) передбачено, що: члени наглядової ради акціонерного товариства обираються з числа фізичних осіб, які мають повну цивільну дієздатність, та/або з числа юридичних осіб - акціонерів (частина 1). Повноваження члена наглядової ради дійсні з моменту його обрання загальними зборами товариства (частина 2). Обрання членів наглядової ради публічного акціонерного товариства здійснюється виключно шляхом кумулятивного голосування (частина 3). Обрання членів наглядової ради приватного акціонерного товариства здійснюється за принципом представництва у складі наглядової ради представників акціонерів або шляхом кумулятивного голосування. Конкретний спосіб обрання членів наглядової ради приватного акціонерного товариства визначається його статутом (частина 4).

Як зазначалось вище, матеріали справи не містять доказів того, що члени спостережної ради Відкритого акціонерного товариства "Чортківський завод "Агромаш" станом на 20.02.2016 були обрані відповідно до положень приписів статті 53 Закону України "Про акціонерні товариства".

Таким чином враховуючи строк повноважень членів спостережної ради ВАТ "Чортківський завод "Агромаш", обраних 23.01.2004 загальними зборами акціонерів Відкритого акціонерного товариства "Чортківський завод "Агромаш", які оформлені протоколом зборів № 1 від 23.01.2004, відсутність у чинному законодавстві (на момент виникнення спірних правовідносин) та у Статуті положень про можливість пролонгації повноважень членів спостережної ради, обраних 23.01.2004, відсутність рішень загальних зборів акціонерів Відкритого акціонерного товариства "Чортківський завод "Агромаш" про пролонгацію повноважень членів спостережної ради, обраних 23.01.2004, відсутність в матеріалах справи доказів обрання станом на 20.02.2016 членів наглядової ради Відкритого акціонерного товариства "Чортківський завод "Агромаш" у відповідності до положень приписів статті 53 Закону України "Про акціонерні товариства", слід виснувати те, що спостережна рада Відкритого акціонерного товариства "Чортківський завод "Агромаш" не мала повноважень для прийняття рішень, оформлених протоколом від 20.02.2016.

Вважаємо, що за наведених обґрунтувань слід було відступити від висновків Верховного Суду, викладених у постановах Верховного Суду у складі колегії суддів Касаційного господарського суду від 31.07.2019 у справі № 921/346/16-г/14 та від 15.07.2020 у справі № 921/320/16-г/18 щодо застосування норм права, а саме, статті 46 Закону України "Про господарські товариства", статті 160 Цивільного кодексу України, статей 47, 51, 52, 53, пункту 5 розділу 17 "Прикінцеві та перехідні положення" Закону України "Про акціонерні товариства", що склад спостережної ради ВАТ "Чортківський завод "Агромаш", визначений рішенням загальних зборів акціонерів від 23.01.2004, був повноважним станом на 20.02.2016 (дати прийняття спостережною радою рішень, пов'язаних зі скликанням спірних зборів акціонерів від 10.03.2016), тому спостережна рада ВАТ "Чортківський завод "Агромаш" приймаючи рішення, оформлені протоколом від 20.02.2016, діяла в межах повноважень, наданих статутом товариства, та відповідно до вимог чинного законодавства.

22 лютого 2023 року

Суддя Н.М. Губенко

Суддя І.Д. Кондратова