вул. Набережна, 26-А, м. Рівне, 33013, тел. (0362) 62 03 12, код ЄДРПОУ: 03500111,
e-mail: inbox@rv.arbitr.gov.ua, вебсайт: https://rv.arbitr.gov.ua
про залишення заяви без руху
21 лютого 2023 р. м. Рівне Справа № 918/1073/22
Господарський суд Рівненської області у складі: суддя Романюк Р.В.,
розглянувши заяву Головного управління Пенсійного фонду України в Рівненській області про визнання конкурсних кредиторських вимог у справі
за заявою Головного управління ДПС у Рівненській області
до Корецького відкритого акціонерного товариства по ремонту та транспортному обслуговуванню "АГРОТЕХСЕРВІС"
про банкрутство
До Господарського суду Рівненської області надійшла заява Головного управління ДПС у Рівненській області про відкриття провадження у справі про банкрутство в якій просить: прийняти заяву про відкриття провадження у справі про банкрутство Корецького відкритого акціонерного товариства по ремонту та транспортному обслуговуванню "АГРОТЕХСЕРВІС" (код ЄДРПОУ 03760316) та відкрити провадження; визнати грошові вимоги Головного управління ДПС у Рівненській області до Корецького відкритого акціонерного товариства по ремонту та транспортному обслуговуванню "АГРОТЕХСЕРВІС" у розмірі 530 338,24 грн, у т. ч.: ІІІ черги - заборгованість з основного платежу 355 598,56 грн, VI черги - заборгованість зі штрафних санкцій та пені в сумі 174 739,68 грн; включити до І черги - витрати, пов'язані з провадженням у справі про банкрутство: витрати на оплату судового збору в розмірі 24 810,00 грн та витрати на авансування винагороди арбітражного керуючого у розмірі 60 300,00 грн; призначити арбітражного керуючого у справі Шендеру Олену Миколаївну.
Ухвалою Господарського суду Рівненської області від 21.12.2022 року постановлено: прийняти заяву про відкриття провадження у справі про банкрутство до розгляду; підготовче засідання призначити на "04" січня 2023 р.; викликати для участі у судовому засіданні заявника, боржника та арбітражного керуючого; вжити заходи для забезпечення вимог кредиторів шляхом заборони власнику майна (органу, уповноваженому управляти майном) боржника та боржнику - Корецькому відкритому акціонерному товариству по ремонту та транспортному обслуговуванню "АГРОТЕХСЕРВІС" приймати рішення про ліквідацію, реорганізацію боржника, а також відчужувати основні засоби; зобов'язати заявника (Головне управління ДПС у Рівненській області) та боржника (Корецьке відкрите акціонерне товариство по ремонту та транспортному обслуговуванню "АГРОТЕХСЕРВІС") надати суду у підготовче засідання додаткові відомості (за їх наявності), необхідні для вирішення питання про відкриття провадження у справі про банкрутство; Корецькому відкритому акціонерному товариству по ремонту та транспортному обслуговуванню "АГРОТЕХСЕРВІС" в порядку ст. 36 КУзПБ у строк до 02.01.2023 року надати Господарському суду Рівненської області: відзив на заяву про відкриття провадження у справі; підтвердження спроможності виконати свої зобов'язання та погасити заборгованість.
Ухвалою Господарського суду Рівненської області від 04.01.2023 року оголошено перерву у підготовчому засіданні до "17" січня 2023 р.
Ухвалою Господарського суду Рівненської області від 17.01.2023 року оголошено перерву у підготовчому засіданні до "01" лютого 2023 р.
Ухвалою Господарського суду Рівненської області від 01.02.2023 року постановлено: відкрити провадження у справі № 918/1073/22 про банкрутство Корецького відкритого акціонерного товариства по ремонту та транспортному обслуговуванню "АГРОТЕХСЕРВІС" (34700, Рівненська обл., Корецький р-н, м. Корець, вул. Київська, 200, код ЄДРПОУ 03760316); визнати вимоги кредитора Головного управління ДПС у Рівненській області у розмірі 522 870,00 грн (з яких: 421 057,36 грн - заборгованість з основного платежу; 47 052,76 грн - штрафні санкції та 54 759,88 грн - пеня), 24 810,00 грн судового збору за подання заяви про відкриття провадження у справі про банкрутство та 60 300,00 грн авансування винагороди арбітражного керуючого; ввести мораторій на задоволення вимог кредиторів. Протягом дії мораторію на задоволення вимог кредиторів: забороняється стягнення на підставі виконавчих та інших документів, що містять майнові вимоги, у тому числі на предмет застави, за якими стягнення здійснюється в судовому або в позасудовому порядку відповідно до законодавства, крім випадків перебування виконавчого провадження на стадії розподілу стягнутих з боржника грошових сум (у тому числі одержаних від продажу майна боржника), перебування майна на стадії продажу з моменту оприлюднення інформації про продаж, а також у разі виконання рішень у немайнових спорах; забороняється виконання вимог, на які поширюється мораторій; не нараховується неустойка (штраф, пеня), не застосовуються інші фінансові санкції за невиконання чи неналежне виконання зобов'язань із задоволення всіх вимог, на які поширюється мораторій; зупиняється перебіг позовної давності на період дії мораторію; не застосовується індекс інфляції за весь час прострочення виконання грошового зобов'язання, три проценти річних від простроченої суми тощо; ввести процедуру розпорядження майном боржника - Корецького відкритого акціонерного товариства по ремонту та транспортному обслуговуванню "АГРОТЕХСЕРВІС" строком на сто сімдесят календарних днів, до 21.07.2023 року; розпорядником майна призначити Шендеру Олену Миколаївну ( АДРЕСА_1 ; свідоцтво про право на здійснення діяльності арбітражного керуючого (розпорядника майна, керуючого санацією, ліквідатора) № 1405 від 22.07.2013 року); встановити грошову винагороду розпоряднику майна - арбітражному керуючому Шендері Олені Миколаївні у розмірі трьох мінімальних заробітних плат за кожен місяць виконання повноважень розпорядника майна Корецького відкритого акціонерного товариства по ремонту та транспортному обслуговуванню "АГРОТЕХСЕРВІС" за рахунок коштів, авансованих на депозитний рахунок Господарського суду Рівненської області; з метою виявлення кредиторів, здійснити оприлюднення повідомлення про відкриття провадження у справі про банкрутство Корецького відкритого акціонерного товариства по ремонту та транспортному обслуговуванню "АГРОТЕХСЕРВІС" на офіційному веб-порталі судової влади України; вжити заходи щодо забезпечення вимог кредиторів шляхом заборони боржнику та власнику майна (органу, уповноваженому управляти майном) боржника приймати рішення щодо ліквідації, реорганізації боржника, а також відчужувати основні засоби та предмети застави; встановити строк подання розпорядником майна до господарського суду відомостей про результати розгляду вимог кредиторів до 21.03.2023 року; встановити дату складання розпорядником майна реєстру вимог кредиторів та подання його на затвердження до господарського суду 21.03.2023 року; встановити строк проведення розпорядником майна інвентаризації майна боржника до 01.04.2023 року; проведення попереднього засідання суду призначити на "29" березня 2023 р. об 14:00 год., яке відбудеться в приміщенні господарського суду Рівненської області (за адресою 33013 , м. Рівне, вул. Набережна, 26А, в залі судових засідань каб. №13); зобов'язати розпорядника майна боржника у наступному засіданні надати cуду звіт про проведену роботу.
Офіційне оприлюднення повідомлення про відкриття провадження у справі про банкрутство Корецького відкритого акціонерного товариства по ремонту та транспортному обслуговуванню "АГРОТЕХСЕРВІС" було здійснено 02.02.2023 на офіційному веб - порталі судової влади України, номер публікації 70003.
20.02.2023 року до Господарського суду Рівненської області від Головного управління Пенсійного фонду України в Рівненській області надійшла заява про визнання конкурсних кредиторських вимог відповідно до якої просить суд визнати конкурсні кредиторські вимоги Головного управління Пенсійного фонду України в Рівненській області до Корецького відкритого акціонерного товариства по ремонту та транспортному обслуговуванню "АГРОТЕХСЕРВІС" в сумі 119 646,34 грн по фактичних витратах на виплату та доставку пільгових пенсіях, та включиити їх до реєстру вимог кредиторів.
Згідно ч. 1 ст. 2 Кодексу України з процедур банкрутства, провадження у справах про банкрутство регулюється цим Кодексом, Господарським процесуальним кодексом України, іншими законами України.
За змістом ч. 3 ст. 45 Кодексу України з процедур банкрутства, до заяви в обов'язковому порядку додаються докази сплати судового збору, докази надсилання копії заяви боржнику і розпоряднику майна, а також документи, що підтверджують грошові вимоги до боржника.
Частинами 1 та 2 статті 123 Господарського процесуального кодексу України (далі - ГПК України) визначено, судові витрати складаються з судового збору та витрат, пов'язаних з розглядом справи. Розмір судового збору, порядок його сплати, повернення і звільнення від сплати встановлюються законом.
Правові засади справляння судового збору, платників, об'єкти та розміри ставок судового збору, порядок сплати, звільнення від сплати та повернення судового збору визначає Закон України "Про судовий збір".
Частиною 1 статті 4 Закону України "Про судовий збір" встановлено, що судовий збір справляється у відповідному розмірі від прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року, в якому відповідна заява або скарга подається до суду, - у відсотковому співвідношенні до ціни позову та у фіксованому розмірі.
Згідно з п.п. 10 п. 2 ч. 2 ст. 4 Закону України "Про судовий збір", ставка судового збору за подання до господарського суду заяви кредиторів, які звертаються з грошовими вимогами до боржника після оголошення про відкриття провадження у справі про банкрутство (неплатоспроможність), а також після повідомлення про визнання боржника банкрутом становить 2 розміри прожиткового мінімуму для працездатних осіб.
За умовами статті 7 Закону України "Про Державний бюджет України на 2023 рік" установлено з 1 січня 2023 року прожитковий мінімум для працездатних осіб - 2684 гривні.
За таких обставин, за подання Головним управлінням Пенсійного фонду України в Рівненській області заяви про визнання конкурсних кредиторських вимог, необхідно було сплатити в дохід державного бюджету судовий збір у розмірі 5 368,00 грн (2684*2=5368).
Натомість, заявником - Головним управлінням Пенсійного фонду України в Рівненській області до заяви про визнання конкурсних кредиторських вимог жодних доказів сплати судового збору суду не надано.
Разом з тим, одночасно в заяві про визнання конкурсних кредиторських вимог Головним управлінням Пенсійного фонду України в Рівненській області заявлено суду клопотання, відповідно до якого просить суд звільнити повністю від сплати судового збору ГУ Пенсійного фонду України в Рівненській області при поданні заяви про визнання конкурсних кредиторських вимог. При цьому, посилається на те, що документи про сплату судового збору до заяви про визнання конкурсних кредиторських вимог не додані, у зв'язку з обмеженим виділенням коштів головним розпорядником, призначених на сплату судового збору. Кошти про сплату судового збору у кошторисі Фонду на 2023 рік закладені в обмеженому обсязі
Дослідивши клопотання про звільнення від сплати судового збору, суд зазначає наступне.
Пільги щодо сплати судового збору передбачено статтею 5 Закону України "Про судовий збір".
Статтею 8 Закону України "Про судовий збір" встановлено, що враховуючи майновий стан сторони, суд може своєю ухвалою за її клопотанням відстрочити або розстрочити сплату судового збору на певний строк, але не довше ніж до ухвалення судового рішення у справі за таких умов: розмір судового збору перевищує 5 відсотків розміру річного доходу позивача - фізичної особи за попередній календарний рік; або позивачами є: військовослужбовці; батьки, які мають дитину віком до чотирнадцяти років або дитину з інвалідністю, якщо інший з батьків ухиляється від сплати аліментів; одинокі матері (батьки), які мають дитину віком до чотирнадцяти років або дитину з інвалідністю; члени малозабезпеченої чи багатодітної сім'ї; особа, яка діє в інтересах малолітніх чи неповнолітніх осіб та осіб, які визнані судом недієздатними чи дієздатність яких обмежена; або предметом позову є захист соціальних, трудових, сімейних, житлових прав, відшкодування шкоди здоров'ю. Суд може зменшити розмір судового збору або звільнити від його сплати на підставі, зазначеній у частині першій цієї статті.
Даний перелік умов відстрочення, розстрочення сплати судового збору або звільнення від його сплати є вичерпним.
Разом з тим, наведеними правовими нормами Закону України "Про судовий збір" встановлено чіткий і вичерпний перелік умов, а також суб'єктних та предметних критеріїв, за наявності яких, з огляду на майновий стан сторони, суд може, зокрема, звільнити від сплати судового збору.
Єдиною підставою для вчинення господарським судом дій, зазначених у статті 8 Закону, є врахування ним майнового стану сторін. Клопотання про відстрочення (розстрочення) сплати судового збору, зменшення його розміру або звільнення від його сплати може бути викладене в заяві чи скарзі, які подаються до господарського суду, або окремим документом. Особа, яка заявляє відповідне клопотання, повинна навести доводи і подати докази на підтвердження того, що її майновий стан перешкоджав (перешкоджає) сплаті нею судового збору у встановленому порядку і розмірі. При цьому оскільки статтею 129 Конституції України як одну із засад судочинства визначено рівність усіх учасників судового процесу перед законом і судом, отже, в тому числі й органів державної влади, то самі лише обставини, пов'язані з фінансуванням установи чи організації з Державного бюджету України та відсутністю у ньому коштів, призначених для сплати судового збору, не можуть вважатися підставою для звільнення від такої сплати.
Аналогічна правова позиція викладена у п. 3.1 Постанови пленуму Вищого господарського суду України № 7 від 21.02.2013 року "Про деякі питання практики застосування розділу VI Господарського процесуального кодексу України".
Оцінивши доводи, наведені ГУ Пенсійного фонду України в Рівненській області на обґрунтування вимог заявленого ним клопотання, суд не вбачає, у даному випадку, наявності обставин, які б відповідали зазначеним вище критеріям, узгоджувались з наведеними законодавчими приписами в контексті визначених законодавцем умов та підстав для звільнення сплати судового збору, що могли б зумовити вчинення такої процесуальної дії.
При цьому, суд відхиляє доводи Головного управління Пенсійного фонду України в Рівненській області про те, що підставою для звільнення від сплати судового збору є відсутність коштів, призначених на цю мету, оскільки вони суперечать положенням ч. 2 ст. 123 Господарського процесуального кодексу України та ст. 8 Закону України "Про судовий збір". Водночас, суд враховує, що при зверненні із заявою про визнання конкурсних кредиторських вимог у даній справі заявником не надано будь-яких доказів на підтвердження неможливості сплати судового збору та відсутності відповідних коштів.
З огляду на відсутність умов, визначених статтею 8 Закону України "Про судовий збір", суд не вбачає правових підстав для задоволення клопотання Головного управління Пенсійного фонду України в Рівненській області про звільнення від сплати судового збору.
Частиною 1 статті 46 Кодексу України з процедур банкрутства встановлено, що господарський суд не пізніше п'яти днів з дня надходження заяви конкурсного кредитора здійснює перевірку її відповідності вимогам цього Кодексу. У разі якщо заяву конкурсного кредитора подано без дотримання вимог цього Кодексу, господарський суд письмово повідомляє заявника про недоліки заяви та строк, протягом якого він зобов'язаний їх усунути.
Згідно ч. 1 ст. 174 ГПК України, суддя, встановивши, що позовну заяву подано без додержання вимог, викладених у статтях 162, 164, 172 цього Кодексу, протягом п'яти днів з дня надходження до суду позовної заяви постановляє ухвалу про залишення позовної заяви без руху.
В ухвалі про залишення позовної заяви без руху зазначаються недоліки позовної заяви, спосіб і строк їх усунення, який не може перевищувати десяти днів з дня вручення ухвали про залишення позовної заяви без руху. Якщо ухвала про залишення позовної заяви без руху постановляється з підстави несплати судового збору у встановленому законом розмірі, суд в такій ухвалі повинен зазначити точну суму судового збору, яку необхідно сплатити (доплатити) (ч. 2 ст. 174 ГПК України).
З огляду на зазначене, заявнику Головному управлінню Пенсійного фонду України в Рівненській області необхідно у 5-денний строк з дня отримання даної ухвали усунути недоліки заяви про визнання конкурсних кредиторських вимог, шляхом подання до суду доказів сплати судового збору за подання заяви про визнання конкурсних кредиторських вимог в розмірі 5368,00 грн.
Суд звертає увагу заявника, що за умовами ч. 2 ст. 46 Кодексу України з процедур банкрутства, якщо конкурсний кредитор усунув недоліки заяви у строк, встановлений судом, вона вважається поданою у день первинного її подання до суду. В іншому разі господарський суд постановляє ухвалу про повернення заяви.
Повернення заяви з підстав, передбачених цією статтею, не перешкоджає повторному зверненню до суду у цій же справі, якщо порушення усунуто в межах строку, встановленого частиною першою статті 45 цього Кодексу (ч. 3 ст. 46 Кодексу України з процедур банкрутства).
Керуючись ст. 45, 46 Кодексу України з процедур банкрутства, ст.ст. 4, 8 Закону України "Про судовий збір" та ст.ст. 174, 232 - 235 Господарського процесуального кодексу України, суд -
1. У задоволенні клопотання Головного управління Пенсійного фонду України в Рівненській області про звільнення від сплати судового збору - відмовити.
2. Заяву Головного управлінням Пенсійного фонду України в Рівненській області про визнання конкурсних кредиторських вимог, залишити без руху.
3. Головному управлінню Пенсійного фонду України в Рівненській області (33000, м. Рівне, вул. Борисенка Олександра, 7, код ЄДРПОУ 21084076) у 5-денний строк з дня отримання даної ухвали через відділ канцелярії та документального забезпечення Господарського суду Рівненської області подати суду докази сплати судового збору в розмірі 5 368,00 грн.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання та не підлягає оскарженню.
Веб-адреса сторінки на офіційному веб-порталі судової влади України в мережі Інтернет, за якою учасники справи можуть отримати інформацію по справі, що розглядається: http://rv.arbitr.gov.ua.
Суддя Р.В. Романюк