Харківський окружний адміністративний суд
61022, м. Харків, майдан Свободи, 6, inbox@adm.hr.court.gov.ua, ЄДРПОУ: 34390710
м. Харків
21 лютого 2023 р. № 520/10926/22
Харківський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді - Полях Н.А., розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи адміністративну справу за позовною заявою ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 , АДРЕСА_1 ) до Управління соціального захисту населення адміністрації Індустріального району Харківської міської ради (код ЄДРПОУ 26281752, вул. Бібліка, буд. 6, м. Харків, 61007) про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити певні дії,-
До Харківського окружного адміністративного суду звернувся позивач з адміністративним позовом, в якому просить суд:
- визнати протиправним та скасувати рішення про відмову в наданні державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям Управління соціального захисту населення адміністрації Індустріального району Харківської міської ради від 26.08.22 р. реєстраційний номер 22543 та від 07.10.22 р. реєстраційний номер 22637;
- зобов'язати Управління соціального захисту населення адміністрації Індустріального району Харківської міської ради призначити державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім'ям за заявою з ОСОБА_1 про призначення державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям від 05.08.22 р. відповідно до конституції України та Закону України "Про державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім'ям" з урахуванням фактично отриманого сукупного доходу сім'ї.
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що відповідач неправомірно відмовив в наданні державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям. На підставі викладеного просив задовольнити адміністративний позов в повному обсязі.
Ухвалою Харківського окружного адміністративного суду було прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито спрощене провадження в адміністративній справі.
Сторони були належним чином повідомлені про прийняття позовної заяви до розгляду та відкриття спрощеного провадження у справі.
У відзиві на позовну заяву представник відповідача наголосив на правомірності своїх дій. Зазначив, що ОСОБА_2 не враховувалася до складу сім'ї, оскільки за даними інформаційно-аналітичної платформи електронної верифікації та моніторингу від 10.08.2022 року на момент звернення є працездатною особою, яка досягла 18-ти річного віку і не навчається за денною формою навчання у закладах загальної, середньої, професійної (професійно-технічної), фахової передвищої та вищої освіти. На підставі викладеного просив відмовити у задоволенні адміністративного позову в повному обсязі.
У відповіді на відзив позивач наголосив на протиправності дій відповідача. На підставі викладеного просив задовольнити адміністративний позов в повному обсязі.
Керуючись приписами ст. 171, 257, 258 КАС України, суд зазначає, що розгляд позовної заяви здійснюється за правилами спрощеного позовного провадження.
Згідно зі статтею 258 Кодексу адміністративного судочинства України суд розглядає справи за правилами спрощеного позовного провадження протягом розумного строку, але не більше шістдесяти днів із дня відкриття провадження у справі.
Відповідно до приписів ч. 4 ст. 229 КАС України, оскільки розгляд справи здійснюється за відсутності учасників справи згідно із приписами ст. 258 КАС України, то фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.
Суд, повно виконавши процесуальний обов'язок зі збору доказів, перевіривши доводи сторін добутими доказами, дослідивши зібрані по справі докази в їх сукупності, проаналізувавши зміст належних норм матеріального і процесуального права, які врегульовують спірні правовідносини, виходить з таких підстав та мотивів.
Судом встановлено, що ОСОБА_1 в період з 01.02.2017 по 31.07.2019 перебував на обліку в Управлінні соціального захисту населення адміністрації Індустріального району Харківської міської ради як отримувач державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям (далі - ДСД малозабезпеченим сім'ям) відповідно до Закону України "Про державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім'ям".
Позивач 05.08.2022 року звернувся до посадових осіб відповідача із заявою та документами для призначення допомоги малозабезпеченим сім'ям з 01.08.2022 року.
Рішенням управління від 26.08.2022 державну соціальну допомогу як малозабезпеченій сім'ї з 01.08.2022 не призначено, оскільки середньомісячний дохід (7049,22 грн) перевищує рівень забезпечення прожиткового мінімуму (2340,00 грн).
При розрахунку середньомісячного сукупного доходу сім'ї для призначення ДСД малозабезпеченим сім'ям враховувався наступний склад сім'ї: ОСОБА_1 та ОСОБА_3
ОСОБА_2 не враховувалася до складу сім'ї оскільки за даними інформаційно- аналітичної платформи електронної верифікації та моніторінгу від 10.08.2022 на момент звернення є працездатною особою, яка досягла 18-річного віку і не навчається за денною формою навчання у закладах загальної, середньої, професійної (професійно-технічної), фахової перед вищої та вищої освіти.
Не погоджуючись із таким рішенням суб'єкта владних повноважень, та вважаючи свої права порушеними, позивач звернувся із зазначеним позовом до Харківського окружного адміністративного суду.
Суд з приводу спірних відносин зазначає наступне.
Відповідно до ст. 19 Конституції України органи державної влади та місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, у межах повноважень та способом, передбаченими Конституцією та законами України.
Згідно з ч. 1 ст. 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.
Закон України від 01.06.2000 № 1768-III "Про державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім'ям" (далі Закон України № 1768-III) спрямований на реалізацію конституційних гарантій права громадян на соціальний захист - забезпечення рівня життя не нижчого від прожиткового мінімуму шляхом надання грошової допомоги найменш соціально захищеним сім'ям і сприяння їх економічній самостійності.
У своїй діяльності при призначенні ДСД малозабезпеченим сім'ям відповідач керується Законом, Порядком призначення і виплати державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям, затвердженим постановою КМУ від 24.03.2003 № 250 (далі - Порядок № 250) та Порядком обчислення середньомісячного сукупного доходу сім'ї (домогосподарства) для усіх видів державної соціальної допомоги затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 22.07.2020 № 632 (далі - Порядок № 632).
Згідно з ч. 2 ст. 4 Закону порядок призначення, умови виплати та підстави для припинення виплати державної соціальної допомоги, перелік документів, необхідних для призначення допомоги згідно із цим Законом, встановлюються Кабінетом Міністрів України.
Розрахунок ДСД малозабезпеченим сім'ям проводиться відповідно до Порядку № 250.
Відповідно до п. 9 Порядку № 250 середньомісячний сукупний дохід малозабезпеченої сім'ї - обчислений у середньому за місяць дохід усіх членів малозабезпеченої сім'ї, одержаний ними протягом шести місяців.
Шість місяців становлять два квартали, що передують місяцю, який передує місяцю звернення за призначенням державної соціальної допомоги. Середньомісячний сукупний дохід малозабезпеченої сім'ї для призначення державної соціальної допомоги визначається відповідно до Порядку № 632.
Враховуючи вищезазначене, при розрахунку державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям з 01.08.2022 враховується дохід за I та II квартали 2022 року.
Судом встановлено, що 05.08.2022 позивач звернувся до посадових осіб відповідача із заявою та документами для призначення ДСД малозабезпеченим сім'ям з 01.08.2022.
Відповідно до п. 19 Порядку № 250 для призначення державної соціальної допомоги управлінням зроблені запити до Пенсійного фонду України для отримання відомостей про доходи осіб та сплату єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування з реєстру застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування та до Державної податкової служби (далі - ДПС) для отримання відомостей про доходи осіб із Державного реєстру фізичних осіб - платників податків.
Відповідно до п. 5 Порядку № 250, для призначення ДСД малозабезпеченим сім'ям до складу малозабезпеченої сім'ї заявника включаються чоловік, дружина, рідні та усиновлені діти віком до 18 років, а також діти, які навчаються за денною або дуальною формою здобуття освіти в закладах загальної середньої, професійної (професійно-технічної), фахової передвищої, вищої освіти (в тому числі у період між завершенням навчання в одному із зазначених закладів освіти і вступом до іншого закладу або в період між завершенням навчання за одним освітньо-кваліфікаційним рівнем і продовженням навчання за іншим за умови, що такий період не перевищує чотирьох місяців) до досягнення 23 років і не мають власних сімей.
При розрахунку середньомісячного сукупного доходу сім'ї для призначення ДСД малозабезпеченим сім'ям враховувався наступний склад сім'ї: ОСОБА_1 та ОСОБА_3 .
ОСОБА_2 не враховувалася до складу сім'ї оскільки за даними інформаційно- аналітичної платформи електронної верифікації та моніторінгу від 10.08.2022 на момент звернення є працездатною особою, яка досягла 18-річного віку і не навчається за денною формою навчання у закладах загальної, середньої, професійної (професійно-технічної), фахової перед вищої та вищої освіти. (витяг додається).
Відповідно до п. 7 Порядку № 250 розмір державної соціальної допомоги визначається як різниця між прожитковим мінімумом для сім'ї та середньомісячним сукупним доходом малозабезпеченої сім'ї.
Розмір прожиткового мінімуму для сім'ї залежить від її складу і визначається як сума прожиткових мінімумів, розрахованих і затверджених відповідно до Закону України "Про прожитковий мінімум" для осіб, які належать до основних соціальних і демографічних груп населення.
До стабілізації економічного становища в Україні прожитковий мінімум для сім'ї та розмір державної соціальної допомоги визначається з урахуванням рівня забезпечення прожиткового мінімуму.
Рівень забезпечення прожиткового мінімуму встановлюється виходячи з можливостей державного бюджету і затверджується одночасно з прийняттям закону про Державний бюджет України на відповідний рік.
Рівень забезпечення прожиткового мінімуму для відповідних категорій громадян на 2022 рік визначено ст. 9 Закону України "Про Державний бюджет України на 2022 рік" та з 01.07.2022 року становить:
- для працездатних осіб - 1170,00 грн (2600,00 грн прожитковий мінімум для працездатних осіб x 45%),
Рівень забезпечення для сім'ї позивача на 01.08.2022 складає 2340,00 грн (1170,00 грн на ОСОБА_1 , як працездатну особу + 1170,00 грн на ОСОБА_3 , як працездатну особу).
Згідно з п. 9 Порядку № 250 середньомісячний сукупний дохід малозабезпеченої сім'ї - обчислений у середньому за місяць дохід усіх членів малозабезпеченої сім'ї, одержаний ними протягом шести місяців. Шість місяців становлять два квартали, що передують місяцю, який передує місяцю звернення за призначенням державної соціальної допомоги. При розрахунку ДСД малозабезпеченим сім'ям з 01.08.2022 дохід враховується за період з 01.01.2022 до 30.06.2022.
Середньомісячний сукупний дохід малозабезпеченої сім'ї для призначення державної соціальної допомоги визначається відповідно до Порядку № 632.
Так п. 13 Порядку № 632 встановлено, що під час обчислення державної соціальної допомоги для розрахунку середньомісячного сукупного доходу за кожний місяць, в якому відсутні доходи, включаються: 0,5 розміру мінімальної заробітної плати станом на кінець періоду, за який враховуються доходи, - для непрацюючих працездатних осіб, які не мали доходів, доходи яких були меншими за 0,5 розміру мінімальної заробітної плати протягом періоду, за який враховуються доходи (крім випадків, визначених абзацами четвертим - шостим цього пункту), та/або якими чи за яких не сплачено єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування в розмірі, не меншому від мінімального, сумарно протягом трьох місяців періоду, за який враховуються доходи (крім військовослужбовців, а також осіб, щодо яких наявна заборгованість роботодавця із сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, або осіб, які відповідно до законодавства звільнені від сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування); осіб, які зареєстровані в центрі зайнятості та не отримували допомогу по безробіттю; осіб, які доглядали за дітьми, які потребують догляду протягом часу, визначеного у медичному висновку лікарсько-консультативної комісії, але не більше ніж до досягнення ними шестирічного віку.
Розмір мінімальної заробітної плати на 30.06.2022 становить 6500,00 грн.
Сукупний дохід сім'ї позивача для призначення ДСД малозабезпеченим сім'ям за попередні 6 місяців (з 01.01.2022 до 30.06.2022) склав 42295,29 грн, а саме 19500,00 грн (6500,00 грн x 0,5 розміру мінімальної заробітної плати x 6 місяців) дохід позивача + 13045,29 грн (заробітна плата ОСОБА_3 з 01.01.2022 до 31.03.2022) + 5401,35 грн (заробітна плата ОСОБА_3 з 01.04.2022 до 30.06.2022) + 4348,65 грн (дорахування до 0,5 розміру мінімальної заробітної плати (6500,00 грн x 0,5 х 3 місяці - 5401,35 грн заробітна плата ОСОБА_3 з 01.04.2022 до 30.06.2022).
Таким чином, середньомісячний дохід сім'ї позивача склав 7049,22 грн (42295,29 грн.).
Рішенням управління від 26.08.2022 державну соціальну допомогу як малозабезпеченій сім'ї з 01.08.2022 не призначено, оскільки середньомісячний дохід (7049,22 грн) перевищує рівень забезпечення прожиткового мінімуму (2340,00 грн).
Суд наголошує, що матеріалами справи підтверджено, що 04.10.2022 відповідачем отримано інформацію про зарахування до учбового закладу з 01.10.2022 ОСОБА_2 , після чого зроблено повторний розрахунок державної соціальної допомоги сім'ї позивача з 01.08.2022 з урахуванням ОСОБА_2 у складі сім'ї та її доходу.
Сукупний дохід сім'ї позивача для призначення ДСД малозабезпеченим сім'ям за попередні 6 місяців (з 01.01.2022 до 30.06.2022) склав 52256,62 грн, а саме 19500,00 грн (6500,00 грн x 0,5 розміру мінімальної заробітної плати x 6 місяців) дохід позивача + 13045,29 грн (заробітна плата ОСОБА_3 з 01.01.2022 до 31.03.2022) + 5401,35 грн (заробітна плата ОСОБА_3 з 01.04.2022 до 30.06.2022) + 4348,65 грн (дорахування до 0,5 розміру мінімальної заробітної плати (6500,00 грн x 0,5 х 3 місяці - 5401,35 грн заробітна плата ОСОБА_3 з 01.04.2022 до 30.06.2022)) + 9750,00 грн. (6500 грн х 0,25 розміру мінімальної заробітної плати) дохід ОСОБА_2 )) + 211,33 грн. (інші доходи ОСОБА_2 за даними Державної податкової служби).
Середньомісячний дохід сім'ї позивача склав 8709,44 грн. (52256,62 грн. : 6 місяців).
Рішенням управління від 07.10.2022 в призначенні державної соціальної допомоги як малозабезпеченій сім'ї з 01.08.2022 позивачу відмовлено, оскільки середньомісячний дохід (8709,44 грн.) перевищує рівень забезпечення прожиткового мінімуму (5720,00 грн.).
Відповідно до ч. 1 ст. 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
Частиною 2 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України встановлено, що в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Враховуючи вищевикладене, суд приходить до висновку, що позовні вимоги позивача не підлягають задоволенню.
Розподіл судових витрат не здійснюється, оскільки позивач звільнений від сплати судового збору на підставі приписів Закону України "Про судовий збір".
Керуючись ст. 14, 22, 194, 243, 246, 249, 250, 255, 258, 262, 295 КАС України, суд, -
У задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 , АДРЕСА_1 ) до Управління соціального захисту населення адміністрації Індустріального району Харківської міської ради (код ЄДРПОУ 26281752, вул. Бібліка, буд. 6, м. Харків, 61007) про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити певні дії - відмовити в повному обсязі.
Рішення може бути оскаржене до Другого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня проголошення рішення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Повний текст рішення складено 21 лютого 2023 року.
Суддя Н.А. Полях