Ухвала від 21.02.2023 по справі 500/4563/22

ТЕРНОПІЛЬСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
УХВАЛА

про закриття провадження у справі

Справа № 500/4563/22

21 лютого 2023 р.м.Тернопіль

Тернопільський окружний адміністративний суд у складі судді Чепенюк О.В., розглянувши у письмовому провадженні клопотання представника відповідача про закриття провадження в адміністративній справі за позовом Приватного підприємства "Шумськ Хліб" до Головного управління ДПС у Тернопільській області про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення,

ВСТАНОВИВ:

Приватне підприємство «Шумськ Хліб» (далі - ПП «Шумськ Хліб», Підприємство, позивач) звернулося до суду з позовом до Головного управління ДПС у Тернопільській області (далі - ГУ ДПС у Тернопільській області, відповідач) про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення ГУ ДПС у Тернопільській області №00038830408 від 23.11.2022 про застосування штрафних (фінансових) санкцій у розмірі 28682,28 грн.

Позов обґрунтовано безпідставністю винесення відповідачем оскаржуваного податкового повідомлення-рішення, оскільки контролюючим органом при проведенні камеральної перевірки стосовно своєчасності реєстрації платником податків податкових накладних не враховано особливості реєстрації податкових накладних у період з 24.02.2022, передбачені пунктом 69.1 підрозділу ХХ Податкового кодексу України (далі - ПК України), та не правильно трактовано строк реєстрації податкових накладних з визначенням «до 15 липня 2022 року». Позивач вказує, що кінцевим терміном у цьому разі є 15 число включно, а відповідач вважає, що останнім днем строку є 14 число.

Ще одна підстава позову зводиться до того, що в одному випадку податкову накладну надіслано для реєстрації о 18:10, тобто до 20 години 15 числа (15.08.2022), проте протягом операційного дня контролюючим органом не надіслано квитанції про її прийняття чи неприйняття.

За таких обставин платник податків вважає, що штрафні санкції до нього застосовані протиправно.

Ухвалою суду від 02.01.2023 прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у справі, постановлено судовий розгляд справи проводити за правилами спрощеного позовного провадження з повідомленням (викликом) учасників справи, призначено судове засідання.

23.01.2023 до суду надійшов відзив на позов.

07.02.2023 у суді зареєстроване клопотання представника відповідача про закриття провадження у справі обґрунтоване тим, що з набранням чинності 03.01.2023 змін, внесених до ПК України, Законом України «Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законів України щодо сприяння відновленню енергетичної інфраструктури України» від 13.12.2022 № 2836-IX (далі - Закон № 2836-IX) та на підставі протоколу №6 засідання комісії зі спірних питань ГУ ДПС у Тернопільській області, контролюючим органом винесено нове податкове повідомлення-рішення №0007680408 від 03.02.2023, а оскаржуване податкове повідомлення-рішення №00038830408 від 23.11.2022 вважається відкликаним.

У зв'язку з наведеними обставинами, представник відповідача зазначив, що наявні підстави для закриття провадження у справі, передбачені пунктом 8 частини першої статті 238 Кодексом адміністративного судочинства України (далі - КАС України).

Представник позивача, ознайомившись з даним клопотанням, подала до суду заяву, зареєстровану в суді 14.02.2023, про те, що не заперечує щодо задоволення такого клопотання, одночасно просила відшкодувати сплачений судовий збір за рахунок відповідача.

Представник відповідача подала до суду заперечення від 20.02.2023 на заяву про відшкодування судового збору за рахунок відповідача, бо такий повертається позивачу за його клопотанням на підставі пункту 5 частини першої статті 7 Закону України «Про судовий збір».

В судове засідання, призначене на 21.02.2023, представник позивача не прибула, причини неприбуття суду не повідомила, проте це не перешкоджає вирішенню питання щодо наявності підстав для закриття провадження у справі.

Представник відповідача подала до суду заяву від 21.02.2023 про розгляд справи за її відсутності.

Відтак, розгляд клопотань учасників справи, враховуючи положення статей 194, 205, 229 КАС України проведено у порядку письмового провадження.

Дослідивши письмові докази та письмові пояснення, викладені у клопотанні представника ГУ ДПС у Тернопільській області, суд дійшов висновку про закриття провадження в адміністративній справі з таких мотивів та підстав.

Підстави для закриття провадження у справі визначені статтею 238 КАС України.

Відповідно до пункту 8 частини першої статті 238 КАС України суд закриває провадження у справі щодо оскарження рішень, дій або бездіяльності суб'єкта владних повноважень, якщо оскаржувані порушення були виправлені суб'єктом владних повноважень і при цьому відсутні підстави вважати, що повне відновлення законних прав та інтересів позивача неможливе без визнання рішень, дій або бездіяльності суб'єкта владних повноважень протиправними після такого виправлення.

У розумінні пункту 8 частини першої статті 238 КАС у разі встановлення під час розгляду справи виправлення відповідачем оскаржуваних позивачем порушень, суд має вирішити питання можливості закриття провадження у справі. При цьому, вирішуючи зазначене питання, суд має з'ясувати, чи не призведе закриття провадження у справі до того, що законні права та інтереси позивача не будуть відновлені навіть після виправлення відповідачем оскаржуваних порушень.

Тобто для застосування такої підстави для закриття провадження у справі необхідна сукупність певних фактів. Зокрема, оскаржувані порушення мають бути виправлені самостійно суб'єктом владних повноважень, а також мають бути відсутні підстави вважати, що повне відновлення законних прав та інтересів позивача неможливе без визнання таких дій чи бездіяльності протиправними.

Спір у цій справі стосується оскарження податкового повідомлення-рішення ГУ ДПС у Тернопільській області №00038830408 від 23.11.2022 про застосування штрафних (фінансових) санкцій у розмірі 28682,28 грн до ПП «Шумськ Хліб» за порушення граничних строків реєстрації податкових накладних.

Позовна заява містить обґрунтування позовних вимог лише стосовно протиправності нарахування штрафу за податкові накладні, які зареєстровані в Єдиному реєстрі податкових накладних 15.07.2022, в останній день строку для їх реєстрації, як вважав позивач, а також щодо однієї податкової накладної, яку платник податків, реєструючи після 18 години в останній день строку, вважав такий час (після 18 години і до 20 години) ще часом операційного дня.

Разом з тим, суму штрафу складають і інші порушення, допущені через несвоєчасну реєстрацію податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних, які не спростовує позивач.

Суд зазначає, що пунктом 69 підрозділу 10 розділу ХХ ПК України відповідно до змін, внесених Законом України від 12.05.2022 №2260-ІХ “Про внесення змін до Податкового Кодексу України та інших законів України щодо особливостей податкового адміністрування податків, зборів та єдиного внеску під час дії воєнного надзвичайного стану» (чинних з 27.05.2022), (далі - Закон №2260-ІХ), установлено, що тимчасово, на період до припинення або скасування воєнного стану на території України, введеного Указом Президента України "Про введення воєнного стану в Україні" від 24 лютого 2022 року № 64/2022, затвердженим Законом України "Про затвердження Указу Президента України "Про введення воєнного стану в Україні" від 24 лютого 2022 року № 2102-IX, справляння податків і зборів здійснюється з урахуванням особливостей, визначених у цьому пункті.

Так, пп.69.1 п.69 підрозділу 10 розділу ХХ ПК України, серед іншого, визначено, що у разі відсутності у платника податків можливості своєчасно виконати свій податковий обов'язок щодо дотримання термінів сплати податків та зборів, подання звітності, у тому числі звітності, передбаченої пунктом 46.2 статті 46 цього Кодексу, реєстрації у відповідних реєстрах податкових або акцизних накладних, розрахунків коригування, подання електронних документів, що містять дані про фактичні залишки пального та обсяг обігу пального або спирту етилового тощо, платники податків звільняються від передбаченої цим Кодексом відповідальності з обов'язковим виконанням таких обов'язків протягом шести місяців після припинення або скасування воєнного стану в Україні.

Платники податків, які мають можливість своєчасно виконувати податкові обов'язки щодо дотримання термінів сплати податків та зборів, подання звітності, у тому числі звітності, передбаченої пунктом 46.2 статті 46 цього Кодексу, реєстрації у відповідних реєстрах податкових накладних, розрахунків коригування, звільняються від відповідальності за несвоєчасне виконання таких обов'язків, граничний термін виконання яких припадає на період починаючи з 24 лютого 2022 року до дня набрання чинності Законом України "Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законів України щодо особливостей податкового адміністрування податків, зборів та єдиного внеску під час дії воєнного, надзвичайного стану" за умови реєстрації такими платниками податкових накладних та розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних до 15 липня 2022 року, подання податкової звітності до 20 липня 2022 року та сплати податків та зборів у строк не пізніше 31 липня 2022 року.

В подальшому редакція цього підпункту була змінена згідно з Законом України «Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законів України щодо сприяння відновленню енергетичної інфраструктури України» від 13.12.2022 № 2836-IX (чинним з 03.01.2023).

Так, пп.69.1 п.69 підрозділу 10 розділу ХХ ПК України з 03.01.2023, серед іншого, визначає, що платники податків, які мають можливість своєчасно виконувати обов'язки, звільняються від відповідальності за несвоєчасне виконання таких обов'язків щодо:

реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних такими платниками податкових накладних та розрахунків коригування, дата складання яких припадає на період з 1 лютого по 31 травня 2022 року, за умови забезпечення їх реєстрації не пізніше 15 липня 2022 року.

У разі звільнення платника податків від відповідальності з підстав, визначених абзацами четвертим - восьмим цього підпункту, податкові повідомлення-рішення, якими були визначені йому штрафні (фінансові) санкції та/або пеня за несвоєчасне виконання податкових обов'язків, крім сплати податку на доходи фізичних осіб та/або військового збору, визначених абзацами четвертим - восьмим цього підпункту, вважаються скасованими (відкликаними) з дня набрання чинності Законом України "Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законів України щодо сприяння відновленню енергетичної інфраструктури України".

Таким чином, виходячи з положень пп.69.1 п.69 підрозділу 10 розділу ХХ "Перехідні положення" ПК України, в редакції обох Законів №2260-ІХ, № 2836-IX однозначно платники податків, які мають можливість своєчасно виконувати обов'язки, звільняються від відповідальності за несвоєчасне виконання таких обов'язків щодо реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних податкових накладних, дата складання яких припадає на період з 1 лютого по 31 травня 2022 року, за умови забезпечення їх реєстрації не пізніше 15 липня 2022 року. При цьому, на переконання суду, конструкція правої норми з визначення строку платникам для реєстрації податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних «до 15 липня 2022 року» дозволяє стверджувати, що 15.07.2022 є останнім днем строку для реєстрації податкових накладних. Подальше внесення змін у редакцію пп.69.1 п.69 підрозділу 10 розділу ХХ ПК України стосовно цієї дати з вказівкою на такий строк як «не пізніше 15 липня 2022 року» додатково свідчить на користь такого висновку суду.

Також суд зауважує, що Законом України № 2120-IX від 15.03.2022 «Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законодавчих актів України щодо дії норм на період дії воєнного стану» (чинним з 17.03.2022) пункт 69 підрозділу 10 розділу ХХ доповнено підпунктом 69.18 такого змісту: «Установити, що тимчасово, на період до припинення або скасування воєнного, надзвичайного стану на території України, з метою захисту прав платників, збереження та захисту даних надання електронних сервісів та приймання електронних документів від платників податків здійснюються у робочі дні з 8 години до 18 години».

Судом встановлено, що ГУ ДПС у Тернопільській області після набрання чинності Законом № 2836-IX, враховано зміни стосовно строків реєстрації податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних до 15.07.2022 включно та у зв'язку з цим винесене нове податкове повідомлення-рішення №0007680408 від 03.02.2023 на суму штрафу 15 114,69 грн за порушення граничних строків реєстрації податкових накладних, по яких терміни реєстрації не припадали на граничний термін 15.07.2022, що вбачається з розрахунку штрафних (фінансових) санкцій (а.с.150-152).

Оскаржуване податкове повідомлення-рішення №00038830408 від 23.11.2022 вважається відкликаним, а тому не порушує права позивача як платника податків, оскаржуване порушення виправлене контролюючим органом.

Відтак з огляду на встановлені у цій справі обставини, суд дійшов висновку про наявність підстав, передбачених пунктом 8 частини першої статті 238 КАС України, для закриття провадження у справі, клопотання представника відповідача слід задовольнити.

У разі закриття провадження у справі повторне звернення до суду зі спору між тими самими сторонами, про той самий предмет і з тих самих підстав не допускається (частина друга статті 239 КАС України).

Згідно із частиною першою статті 143 КАС України суд вирішує питання щодо судових витрат у рішенні, постанові або ухвалі.

Відповідно до частини другої статті 238 КАС України про закриття провадження у справі суд постановляє ухвалу, а також вирішує питання про розподіл між сторонами судових витрат, повернення судового збору з бюджету. Ухвала суду про закриття провадження у справі може бути оскаржена.

Як передбачено частинами першою, другою статті 132 КАС України, судові витрати складаються із судового збору та витрат, пов'язаних з розглядом справи. Розмір судового збору, порядок його сплати, повернення і звільнення від сплати встановлюються законом.

За приписами пункту 5 частини першої статті 7 Закону України від 08.07.2011, № 3674-VІ «Про судовий збір» сплачена сума судового збору повертається за клопотанням особи, яка його сплатила за ухвалою суду в разі закриття (припинення) провадження у справі (крім випадків, якщо провадження у справі закрито у зв'язку з відмовою позивача від позову і така відмова визнана судом), у тому числі в апеляційній та касаційній інстанціях.

Отож, оскільки провадження у цій справі закрито з інших підстав, ніж у зв'язку з відмовою позивача від позову, а саме на підставі пункту 8 частини першої статті 238 КАС України, тому позивачу необхідно повернути з бюджету судовий збір в сумі 2481,00 грн, сплачений згідно з платіжною інструкцією №9774 від 23.12.2022 та зарахований до спеціального фонду Державного бюджету України. При цьому судовий збір за вказаних у цій справі обставин підлягає поверненню позивачу з бюджету, а не відшкодуванню з відповідача, як просив представник ПП «Шумськ Хліб».

Керуючись статтями 238, 239, 248 Кодексу адміністративного судочинства України, статтею 7 Закону України «Про судовий збір», суд

УХВАЛИВ:

Клопотання представника Головного управління ДПС у Тернопільській області про закриття провадження у справі задовольнити.

Провадження у справі за позовом Приватного підприємства "Шумськ Хліб" до Головного управління ДПС у Тернопільській області про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення закрити.

Повторне звернення до суду зі спору між тими самими сторонами, про той самий предмет і з тих самих підстав не допускається.

Повернути Приватному підприємству "Шумськ Хліб" (47100, Тернопільська область, місто Шумськ, вулиця Заводська, 2А, ідентифікаційний код юридичної особи в Єдиному державному реєстрі підприємств і організацій України 38043889) з Державного бюджету України судовий збір в сумі 2481,00 грн (дві тисячі чотириста вісімсот одна грн 00 коп.) сплачений згідно з платіжною інструкцією №9774 від 23.12.2022.

Ухвала суду набирає законної сили з моменту її підписання суддею.

Ухвала суду може бути оскаржена шляхом подання апеляційної скарги до Восьмого апеляційного адміністративного суду протягом п'ятнадцяти днів з дня її складення.

Повний текст ухвали складено та підписано 21 лютого 2023 року.

Суддя Чепенюк О.В.