Рішення від 20.02.2023 по справі 480/3929/22

СУМСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

20 лютого 2023 року Справа № 480/3929/22

Сумський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді - Кунець О.М., розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження в приміщенні суду в м. Суми адміністративну справу №480/3929/22 за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області, Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити дії, визнання неправомірним та скасування рішення,-

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 (далі - позивач) звернулась до Сумського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до відповідачів Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області, Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області в якому просить:

- визнати протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області щодо не проведення перерахунку розміру пенсії ОСОБА_1 на підставі її заяви від 07.04.2022 року з врахуванням заробітної плати (доходу) за 60 календарних місяців страхового стажу підряд по 30 червня 2000 року на підставі Довідок за №09 від 15.02.2018р., та за №09-а від 15.02.2018р.,. які видані Комітетом освіти і молодіжної політики адміністрації муніципального району «Борзинський район»;

- визнати неправомірним та скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області від 18 квітня 2022 року за №184250007620 про відмову у перерахунку пенсії відповідно до статті 40 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування»;

- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Сумській області провести перерахунок розміру пенсії на підставі заяви ОСОБА_1 від 07.04.2022 року з врахуванням її заробітної плати (доходу) за 60 календарних місяців страхового стажу підряд по 30 червня 2000 року на підставі Довідок за №09 від 15.02.2018р., та за №09-а від 15.02.2018р., які видані Комітетом освіти і молодіжної політики адміністрації муніципального району «Борзинський район», провести виплату пенсії ОСОБА_1 з урахуванням раніше виплачених сум.

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначає, що вона з січня 2022 року є пенсіонером та перебуваю на обліку в ТУ ПФУ в Сумській області. Отримавши у ГУ ГІФУ в Сумській області Розрахунок розміру пенсії, позивач дійшла висновку, що ГУ ПФУ в Сумській області при проведенні розрахунку розміру пенсії врахована заробітна плата (дохід) за весь період страхового стажу починаючи з 1 липня 2000 року по 31 грудня 2021 року. Позивач звернулась на адресу ГУ ПФУ в Сумській області з заявою про перерахунок розміру її пенсії на підставі ч.І статті 40 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» - з врахуванням заробітної плати (доходу) позивачки за 60 календарних місяців страхового стажу підряд з урахуванням періоду, який передував 30 червня 2000 року. До цієї заяви про перерахунок пенсії, яка була подана позивачкою шляхом реєстрації заяви на порталі Електронних послуг Пенсійного фонду України, нею було подано документи на підтвердження права на перерахунок пенсії за таких обставин, а саме: трудова книжка позивачки, Довідка про розмір заробітної плати за №09 від 15.02.2018р., яка видана Комітетом освіти і молодіжної політики адміністрації муніципального району «Борзинський район», Довідка про розмір заробітної плати за №09-а від 15.02.2018р., яка видана Комітетом освіти і молодіжної політики адміністрації муніципального району «Борзинський район», Довідка №09-6 від 15.02.2018р., Довідка №19 від 14.02.2018р., які видані Комітетом освіти і молодіжної політики адміністрації муніципального району «Борзинський район» Забайкальського краю російської федерації, а також копії наказів.

Однак, рішенням Відповідача - ГУ ПФУ в Житомирській області від 18.04.2022 року за №184250007620 позивачці було відмовлено в перерахунку розміру пенсії з тих підстав, що надані нею довідки "Про розмір заробітної плати" за №09 від 15.02.2018р., та за №09-а від 15.02.2018р.. які видані Комітетом освіти і молодіжної політики адміністрації муніципального району «Борзинський район» - начебто не підтверджені первинними документами.

Позивач вважає, що діями по відмові в проведенні перерахунку розміру її пенсії на підставі відповідної заяви від 07.04.2022 року з врахуванням її заробітної плати (доходу) за 60 календарних місяців страхового стажу підряд по 30 червня 2000 року, Відповідачі, зокрема відповідач - ГУ ПФУ в Житомирській області порушує її право на гарантоване Конституцією України гідне пенсійне забезпечення, а тому порушене право підлягає відновленню судом.

Ухвалою суду від 08.07.2022р. прийнято позовну заяву до розгляду, відкрито провадження в адміністративній справі. Розгляд справи ухвалено здійснити у порядку спрощеного позовного провадження без виклику учасників справи в судове засідання.

Відповідачем - ГУ ПФУ в Сумській області відзив на позовну заяву з обґрунтуванням своєї позиції не було надано.

Відповідачем - ГУ ПФУ в Житомирській області було надано відзив на позовну заяву в якому відповідач зазначає про те, що позовні вимоги вважає безпідставними.

Зокрема, відповідач звертає увагу суду на те, що згідно п.2.10 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 25.11.2005р. N 22-1 (далі - Порядку № 22-1), довідка про заробітну плату (дохід) особи видається на підставі особових рахунків, платіжних відомостей та інших документів про нараховану та сплачену заробітну плату підприємством, установою чи організацією, де працював померлий годувальник або особа, яка звертається за пенсією.

Відповідач не заперечує, що пенсію позивача обчислено із заробітної плати за період з 01.07.2020 року по 31.12.2021року.

07 квітня 2022 року, позивач звернулась на адресу ГУ ПФУ в Сумській області з заявою про перерахунок розміру пенсії. До заяви про перерахунок пенсії позивачем надано довідки №09 від 15.02.2018 року та №09-а від 15.02.2018 року видані комітетом освіти молодіжної політики адміністративного муніципального району «Борзинский район» (російська федерація). Враховуючи те, що надані позивачем до заяви довідки не підтвердженні первинними документами винесено рішення про відмову у перерахунку пенсії відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».

Рішення ГУ ПФУ в Житомирській області було прийнято з урахуванням принципу екстериторіальності.

На переконання відпровідача-2 , позивачу правомірно було відмовлено в проведенні перерахунку пенсії за віком відповідно до ст. 40 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».

Розглянувши подані документи і матеріали, оцінивши належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності, суд дійшов висновку про наявність правових підстав для задоволення позовних вимог у повному обсязі, виходячи з наступного:

Як свідчить з матеріалів справи, ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 досягла віку 60 років.

У відповідності до ч.І статті 26 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», починаючи з 1 січня 2018 року право на призначення пенсії за віком після досягнення віку 60 років мають особи за наявності страхового стажу з 1 січня 2022 року по 31 грудня 2022 року - не менше 29 років.

Як зазначає позивач і не спростовує відповідач-1 та відповідач-2, на день звернення до Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області з заявою про призначення пенсії за віком (16.02.2022 року) ОСОБА_1 мала загального (страхового ) стажу роботи 41 рік 01 місяць 09 днів. Відповідно, з урахуванням наявного стажу, позивачу рішенням ТУ ІІФУ в Сумській області була призначена пенсія за віком з 13.01.2022 року.

Таким чином, позивачка є пенсіонером та перебуває на обліку в ТУ ПФУ в Сумській області.

Відповідно до ч.І статті 40 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», для обчислення пенсії враховується заробітна плата (дохід) за весь період страхового стажу починаючи з 1 липня 2000 року. За бажанням пенсіонера та за умови підтвердження довідки про заробітну плату первинними документами або в разі, якщо страховий стаж починаючи з 1 липня 2000 року становить менше 60 місяців, для обчислення пенсії також враховується заробітна плата (дохід) за будь-які 60 календарних місяців страхового стажу підряд по 30 червня 2000 року незалежно від перерв.

При цьому, позивачкою було з"ясовано, що проведенні розрахунку розміру пенсії позивача була врахована заробітна плата (дохід) за весь період страхового стажу починаючи лише з 1 липня 2000 року по 31 грудня 2021 року.

07 квітня 2022 року, позивач звернулась на адресу ГУ ПФУ в Сумській області з заявою про перерахунок розміру пенсії на підставі ч.І статті 40 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» з врахуванням її заробітної плати (доходу) за 60 календарних місяців страхового стажу підряд по 30 червня 2000 року. До цієї заяви про перерахунок пенсії, яка була подана позивачкою шляхом реєстрації заяви на порталі Електронних послуг Пенсійного фонду України, ОСОБА_2 було подано документи, які б могли підтверджувати право на перерахунок пенсії за таких обставин, а саме: трудова книжка ОСОБА_2 , Довідка про розмір заробітної плати за №09 від 15.02.2018р., яка видана Комітетом освіти і молодіжної політики адміністрації муніципального району «Борзинський район», Довідка про розмір заробітної плати за №09-а від 15.02.2018р.. яка видана Комітетом освіти і молодіжної політики адміністрації муніципального району «Борзинський район», Довідка №09-6 від 15.02.2018р., Довідка №19 від 14.02.2018р., які видані Комітетом освіти і молодіжної політики адміністрації муніципального району «Борзинський район» Забайкальського краю російської федерації, а також копії наказів.

Однак, рішенням Відповідача ГУ ПФУ в Житомирській області від 18.04.2022 року за №184250007620 позивачці було відмовлено в перерахунку розміру пенсії з тих підстав, що надані нею довідки "Про розмір заробітної плати" за №09 від 15.02.2018р., та за №09-а від 15.02.2018р.. які видані Комітетом освіти і молодіжної політики адміністрації муніципального району «Борзинський район» - начебто не підтверджені первинними документами.

Позивач вважає, що відповідачами порушено її право на гарантоване Конституцією України гідне пенсійне забезпечення, а тому порушене право підлягає відновленню судом.

Надаючи оцінку спірним правовідносинам, суд виходить з наступного:

Відповідно до положень частини першої статті 46 Конституції України, громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у старості.

Закон України від 5 листопада 1991 року № 1788-ХІІ «Про пенсійне забезпечення» відповідно до Конституції України гарантує всім непрацездатним громадянам України право на матеріальне забезпечення за рахунок суспільних фондів споживання шляхом надання трудових і соціальних пенсій. Закон спрямований на те, щоб повніше враховувалася суспільно корисна праця як джерело зростання добробуту народу і кожної людини, встановлює єдність умов і норм пенсійного забезпечення робітників, членів колгоспів та інших категорій трудящих. Закон гарантує соціальну захищеність пенсіонерів шляхом встановлення пенсій на рівні, орієнтованому на прожитковий мінімум, а також регулярного перегляду їх розмірів у зв'язку із збільшенням розміру мінімального споживчого бюджету і підвищенням ефективності економіки республіки.

Згідно норм статті 1 цього Закону громадяни України мають право на державне пенсійне забезпечення за віком, по інвалідності, у зв'язку з втратою годувальника та в інших випадках, передбачених цим Законом.

Відповідно до положень статті 5 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 9 липня 2003 року № 1058-ІУ (надалі - Закон № 1058-ІУ) цей Закон регулює відносини, що виникають між суб'єктами системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування. Дія інших нормативно-правових актів може поширюватися на ці відносини лише у випадках, передбачених цим Законом, або в частині, що не суперечить цьому Закону. Виключно цим Законом визначаються, зокрема, умови набуття права та порядок визначення розмірів пенсійних виплат, порядок здійснення пенсійних виплат за загальнообов'язковим державним пенсійним страхуванням.

Відповідно до частини 1 статті 40 Закону України № 1058-ІУ Для обчислення пенсії враховується заробітна плата (дохід) за весь період страхового стажу починаючи з 1 липня 2000 року. За бажанням пенсіонера та за умови підтвердження довідки про заробітну плату первинними документами або в разі, якщо страховий стаж починаючи з 1 липня 2000 року становить менше 60 місяців, для обчислення пенсії також враховується заробітна плата (дохід) за будь-які 60 календарних місяців страхового стажу підряд по ЗО червня 2000 року незалежно від перерв.

07 квітня 2022 року, позивач звернулась на адресу ГУ ІІФУ в Сумській області з заявою про перерахунок розміру пенсії на підставі ч.І статті 40 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» з врахуванням її заробітної плати (доходу) за 60 календарних місяців страхового стажу підряд по 30 червня 2000 року. До цієї заяви про перерахунок пенсії, яка була подана ОСОБА_1 шляхом реєстрації заяви на порталі Електронних послуг Пенсійного фонду України, позивачкою було подано усі документи, які б підтверджували її право на перерахунок пенсії за таких обставин, а саме - трудова книжка ОСОБА_2 , Довідка про розмір заробітної плати за №09 від 15.02.2018р., яка видана Комітетом освіти і молодіжної політики адміністрації муніципального району «Борзинський район», Довідка про розмір заробітної плати за №09-а від 15.02.2018р., яка видана Комітетом освіти і молодіжної політики адміністрації муніципального району «Борзинський район», Довідка №09-6 від 15.02.2018р., Довідка №19 від 14.02.2018р., які видані Комітетом освіти і молодіжної політики адміністрації муніципального району «Борзинський район» Забайкатьського краю російської федерації, а також копії наказів.

Рішенням Відповідача ГУ ГІФУ в Житомирській області від 18.04.2022 року за №184250007620 позивачці було відмовлено в перерахунку розміру пенсії з тих підстав, що надані нею довідки Про розмір заробітної плати за №09 від 15.02.2018р., та за №09-а від 15.02.2018р., які видані Комітетом освіти і молодіжної політики адміністрації муніципального району «Борзинський район» - начебто не підтверджені первинними документами.

Однак, статтею 62 Закону України «Про пенсійне забезпечення» передбачено, що основним документом, який підтверджує стаж роботи є трудова книжка.

Відповідно до п. 20 Порядку підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 12.08.1993 року № 637 у тих випадках, коли в трудовій книжці відсутні відомості, що визначають право на пенсії на пільгових умовах або за вислугу років, установлені для окремих категорій працівників, для підтвердження спеціального трудового стажу приймаються уточнюючі довідки підприємств, установ, організацій або їх правонаступників.

Інструкцією про порядок ведення трудових книжок працівників, затвердженої наказом Міністерства праці України. Міністерства юстиції України. Міністерства соціального захисту населення України від 20 липня 1993 року №58 зазначено, що у графі З розділу «Відомості про роботу» трудової книжки робиться запис, що підтверджує право на пенсію.

Так у відповідності до трудової книжки позивачки серії НОМЕР_1 , записів, які зроблені неповною середньою школою №26, а саме: Запис №7 від 16.08.1990р., прийнята вчителем початкових класів (наказ №56 від 15.08.1990р.); Запис № 11 від 28.08.1998р., звільнена за ст..31 КЗпП РФ (власне бажання) у зв'язку із переведенням чоловіка, військовослужбовця до іншого місця служби в іншу місцевість (наказ №17 від 13.07.1998р.).

Довідкою за №09 від 15.02.2018р., яка видана Комітетом освіти і молодіжної політики адміністрації муніципального району «Борзинський район», підтверджується заробітна плата позивачки помісячно з серпня місяця 1990р. по грудень місяць включно 1994 року на посаді вчителя початкових класів неповної середньої школи №26 м.Борзя. Довідкою за №09- а від 15.02.2018р., яка видана Комітетом освіти і молодіжної політики адміністрації муніципального району «Борзинський район», підтверджується моя заробітна плата помісячно з січня місяця 1995р. по червень місяць включно 1998 року на посаді вчителя початкових класів середньої школи №26 м.Борзя.

Вказані Довідки видані на підставі особових рахунків за 1990р. - 1998р.

При цьому, позивач зазначає, а відповідач - ГУ ПФУ в Сумській області не спростовує, що період роботи ОСОБА_1 з 16.08.1990 року по 23.06.1998 року на посаді вчителя початкових класів неповної (середньої) школи №26 - Відповідачем ГУ ПФУ в Сумській області зарахований до її страхового стажу роботи. Отже, твердження відповідача-2 про необхідність первинних документів на підтвердження інформації наведеної у Довідках за №09- а від 15.02.2018р., яка видана Комітетом освіти і молодіжної політики адміністрації муніципального району «Борзинський район», є недоречними та необґрунтованими.

Крім цього, порядок подання та оформлення документів для призначення (перерахунку), поновлення пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» затверджений постановою правління Пенсійного фонду України від 25.11.2005 року № 22-1, зареєстрованою в Міністерстві юстиції України 27 грудня 2005 року за № 1566/11846 (далі - Порядок №22-1).

Відповідно до пункту 4.1 Порядку №22-1 орган, що призначає пенсію, розглядає питання про призначення пенсії, перерахунок та поновлення виплати раніше призначеної пенсії, а також про переведення з одного виду пенсії на інший при зверненні особи з відповідною заявою (додаток 3). Заяви осіб про призначення, перерахунок, поновлення, переведення з одного виду пенсії на інший реєструються в журналі реєстрації рішень органу, що призначає пенсію. Особі або посадовій особі органом, що призначає пенсію, видається розписка із зазначенням дати прийняття заяви, а також переліку одержаних і відсутніх документів, які необхідно подати у тримісячний строк з дня прийняття заяви. Копія розписки зберігається в пенсійній справі.

Пунктом 4.3 Порядку № 22-1 визначено, що не пізніше 10 днів після надходження заяви та за наявності документів, необхідних для призначення, перерахунку, переведення з одного виду пенсії на інший та поновлення виплати пенсії (у тому числі документів, одержаних відповідно до абзацу другого підпункту 3 пункту 4.2 цього розділу), орган, що призначає пенсію, розглядає подані документи та приймає рішення щодо призначення, перерахунку, переведення з одного виду пенсії на інший, поновлення раніше призначеної пенсії без урахування періоду, за який відсутня інформація про сплату страхових внесків до Пенсійного фонду України.

З аналізу вищевказаних правових норм вбачається, що у разі звернення особи до пенсійного органу із заявою про перерахунок пенсії, останній зобов'язаний розглянути подану заяву із документами в порядку передбаченому Законом України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", Порядку № 22-1 та прийняти відповідне рішення щодо переведення з одного виду пенсії на інший. Прийняття такого рішення відноситься до компетенції органів Пенсійного фонду.

За бажанням пенсіонера ним може подаватись довідка про заробітну плату (дохід) по 30 червня 2000 року (додаток 1) із зазначенням у ній назв первинних документів, на підставі яких її видано, їх місцезнаходження та адреси, за якою можливо провести перевірку відповідності змісту довідки первинним документам.

Відповідно до пункту 2.10 Порядку № 22-1 довідка про заробітну плату (дохід) особи видається на підставі особових рахунків, платіжних відомостей та інших документів про нараховану та сплачену заробітну плату підприємством, установою чи організацією, де працював померлий годувальник або особа, яка звертається за пенсією. Якщо такі підприємства, установи, організації ліквідовані або припинили своє існування з інших причин, то довідки про заробітну плату видаються правонаступником цих підприємств, установ чи організацій або архівними установами. У випадках, коли архівні установи не мають можливості видати довідку за встановленою формою з розшифровкою виплачених сум за видами заробітку, вони можуть видавати довідки, що відповідають даним, наявним в архівних фондах, без додержання цієї форми.

Як було зазначено вище, 07 квітня 2022 року, при зверненні на адресу Відповідача -ГУ ПФУ в Сумській області з заявою про перерахунок розміру пенсії на підставі ч.І статті 40 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» з врахуванням заробітної плати (доходу) за 60 календарних місяців страхового стажу підряд по 30 червня 2000 року, позивачкою до заяви про перерахунок пенсії, було подано усі документи, які б підтверджували право позивачки на перерахунок пенсії за таких обставин, а саме: - трудова книжка ОСОБА_1 , Довідка про розмір заробітної плати за №09 від 15.02.2018р., яка видана Комітетом освіти і молодіжної політики адміністрації муніципального району «Борзинський район», Довідка про розмір заробітної плати за №09-а від 15.02.2018р., яка видана Комітетом освіти і молодіжної політики адміністрації муніципального району «Борзинський район», Довідка №09-6 від 15.02.2018р., Довідка №19 від 14.02.2018р., які видані Комітетом освіти і молодіжної політики адміністрації муніципального району «Борзинський район» Забайкальського краю російської федерації, а також копії наказівт (копії надані до позовної заяви у матеріалах справи).

У даних довідках Про розмір заробітної плати за №09 від 15.02.2018р., та за №09-а від 05.02.2018р., які видані Комітетом освіти і молодіжної політики адміністрації муніципального району «Борзинський район» - чітко зазначено як назви первинних документів, на підставі яких її видано, їх місцезнаходження та адреси, за якою можливо провести перевірку відповідності змісту довідки первинним документам.

Відповідно до частини третьої статті 44 Закону № 1058-IV органи Пенсійного фонду дійсно мають право вимагати відповідні документи від підприємств, організацій і окремих осіб, видані ними для оформлення пенсії, а також в необхідних випадках перевіряти обґрунтованість їх видачі та достовірність поданих відомостей про осіб, які підлягають загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню, умови їх праці та інших відомостей, передбачених законодавством для визначення права на пенсію.

На підставі пункту 4.2 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов"язкове державне пенсійне страхування», затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України №22-1 від 25 листопада 2005 року, в редакції постанови правління Пенсійного фонду України від 07 липня 2014 року №13-1 при прийманні документів орган, що призначає пенсію перевіряє правильність оформлення заяви, відповідність викладених у ній відомостей про особу даним паспорта та документам про стаж, перевіряє зміст і належне оформлення наданих документів, перевіряє копії відповідних документів, фіксує й засвідчує виявлені розбіжності (невідповідності).

Орган, що призначає пенсію, має право вимагати від підприємств, установ та організацій, фізичних осіб дооформленая у тримісячний строк з дня подання заяви прийнятих і подання додаткових документів, передбачених законодавством, а також перевіряти обґрунтованість їх видачі.

Проте, відсутність можливості проведення перевірки не може позбавляти позивача його конституційного права на соціальний захист щодо вирішення питань щодо перерахунку пенсії.

Враховуючи вище викладене, а також беручи до уваги те, що подані довідки від 15 лютого 2018 року містять усі необхідні відомості про розмір заробітної плати позивачки у визначений в ній період (відповідачами дане твердження не спростовано), суд дійшов висновку, що у Відповідача ГУ ПФУ в Житомирській області були відсутні підстави їх не враховувати, а тому у цій частині наявна бездіяльність Відповідача щодо не перерахунку пенсії. А тому, повним, ефективним та належним способом захисту порушеного права позивачки в цій частині буде визнання протиправною бездіяльності Відповідача щодо не перерахунку пенсії на підставі довідок про заробітну плату від 15 лютого 2018 року № 09, №09-а.

Стосовно позовної вимоги про зобов'язання відповідача ГУ ПФУ в Сумській області вчинити дії по перерахунку пенсії ОСОБА_1 на підставі заяви від 07.04.2022 року, то вона також підлягає задоволенню виходячи з наступного:

Адміністративний суд у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень, виконуючи завдання адміністративного судочинства щодо перевірки відповідності їх прийняття (вчинення) не втручається та не може втручатися у дискрецію (вільний розсуд) суб'єкта владних повноважень поза межами перевірки за названими критеріями.

Поняття дискреційних повноважень наведене у Рекомендації Комітету Міністрів Ради Європи № Р (80)2. яка прийнята Комітетом Міністрів 11 березня 1980 року на 316-й нараді, відповідно до якої під дискреційними повноваженнями слід розуміти повноваження, які адміністративний орган, приймаючи рішення, може здійснювати з певною свободою розсуду, тобто, коли такий орган може обирати з кількох юридично допустимих рішень те, яке він вважає найкращим за даних обставин. Тобто, дискреційними є повноваження суб'єкта владних повноважень обирати у конкретній ситуації між альтернативами, кожна з яких є правомірною.

Разом з тим, враховуючи положення статті 245 Кодексу адміністративного судочинства України, захист прав у сфері публічно-правових відносин можливий у спосіб зобов'язання відповідача прийняти певне рішення чи зобов'язання вчинити певні дії.

Правосуддя за своєю суттю визнається таким лише за умови, що воно відповідає вимогам справедливості і забезпечує ефективне поновлення в правах (абзац 10 пункту 9 Рішення Конституційного Суду України від 30 січня 2003 року №3-рп/2003).

Стаття 13 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод (право на ефективний засіб юридичного захисту) гарантує, що кожен, чиї права та свободи, визнані в цій Конвенції, було порушено, має право на ефективний засіб юридичного захисту в національному органі, навіть якщо таке порушення було вчинене особами, які здійснювали свої офіційні повноваження.

При цьому, під ефективним засобом (способом) необхідно розуміти такий, що призводить до потрібних результатів, наслідків, дає найбільший ефект. Тобто ефективний спосіб захисту повинен забезпечити поновлення порушеного права, бути адекватним наявним обставинам.

Зважаючи на це, при встановленні судом неправомірності рішення відповідача про відмову в перерахунку пенсії позивачки - суд має зобов'язати Відповідача ГУ ПФУ в Сумській області провести перерахунок розміру пенсії на підставі заяви позивачки від 07.04.2022 року з врахуванням розміру її заробітної плати (доходу) за 60 календарних місяців страхового стажу підряд по 30 червня 2000 року на підставі Довідок Про розмір заробітної плати за №09 від 15.02.2018р.. та за №09-а від 15.02.2018р., які видані Комітетом освіти і молодіжної політики адміністрації муніципального району «Борзинський район», та провести позивачці виплату з урахуванням виплачених сум, що є належним способом захисту та поновлення її порушеного права, як позивачки.

Верховний Суд у своїй практиці неодноразово зазначав про те, що «ефективний засіб правового захисту» у розумінні ст. 13 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод, повинен забезпечити поновлення порушеного права і одержання особою бажаного результату. Винесення рішень, які не призводять безпосередньо до змін в обсязі прав та забезпечення їх примусової реалізації - не відповідає зазначеній нормі Конвенції (Постанова Великої палати Верховного Суду від 28.03.2018 у справі №705/552/15-а, постанови Верховного Суду від 18.04.2018 у справі №826/14016/16, від 11.02.2019 у справі № 2а-204/12).

Враховуючи все вищезазначене, порушені права позивачки - ОСОБА_1 на отримання пенсії за віком належного розміру підлягають поновленню обраними нею способами захисту, шляхом задоволення позовних вимог у повному обсязі .

Суд, на підставі встановлених статтею 139 КАС України правил розподілу судових витрат стягує понесені позивачем витрати на сплату судового збору за рахунок бюджетних асигнувань відповідача.

Керуючись ст.ст. 90, 139, 143, 241-246, 250, 255, 295 КАС України, суд, -

ВИРІШИВ:

Адміністративний позов ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області, Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити дії, визнання неправомірним та скасування рішення - задовольнити у повному обсязі.

Визнати протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області щодо не проведення перерахунку розміру пенсії ОСОБА_1 на підставі її заяви від 07.04.2022 року з врахуванням заробітної плати (доходу) за 60 календарних місяців страхового стажу підряд по 30 червня 2000 року на підставі Довідок за №09 від 15.02.2018р., та за №09-а від 15.02.2018р., які видані Комітетом освіти і молодіжної політики адміністрації муніципального району «Борзинський район'Визнати неправомірним та скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області від 18 квітня 2022 року за №184250007620 про відмову у перерахунку пенсії відповідно до статті 40 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».

Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Сумській області (вул. Пушкіна, 1, м. Суми, 40009, код ЄДРПОУ 21108013) провести перерахунок розміру пенсії ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_2 ) на підставі її заяви від 07.04.2022 року з врахуванням її заробітної плати (доходу) за 60 календарних місяців страхового стажу підряд по 30 червня 2000 року на підставі Довідок за №09 від 15.02.2018р., та за №09-а від 15.02.2018р., які видані Комітетом освіти і молодіжної політики адміністрації муніципального району «Борзинський район», провести виплату пенсії ОСОБА_1 з урахуванням раніше виплачених сум.

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області (вул. О.Ольжича, 7, м. Житомир, 10003, код ЄДРПОУ 13559341) на користь ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_2 ) судовий збір в розмірі 1984,80 грн.

Рішення може бути оскаржено до Другого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня складення повного рішення.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Суддя О.М. Кунець