Ухвала від 20.02.2023 по справі 480/514/22

СУМСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
УХВАЛА

про встановлення судового контролю за виконанням судового рішення

20 лютого 2023 року Справа № 480/514/22

Сумський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді - Кунець О.М., розглянувши у письмовому провадженні в приміщенні суду в м. Суми заяву ОСОБА_1 про встановлення судового контролю за виконанням судового рішення у справі за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії,

ВСТАНОВИВ:

Рішенням Сумського окружного адміністративного суду від 11.05.2022 задоволено частково позов ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії. Визнано протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області щодо обмеження максимального розміру пенсії за вислугу років ОСОБА_1 при здійсненні її перерахунку з 01.12.2019. Зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Сумській області здійснити перерахунок та виплату пенсії за вислугу років ОСОБА_1 з 01.12.2019, з урахуванням довідки Департаменту персоналу МВС України про розмір грошового забезпечення від 08.07.2021 №22/6-3251, без обмеження максимального розміру пенсії, з урахуванням раніше виплачених сум пенсії. У задоволенні інших вимог відмовлено.

02.09.2022 Сумським окружним адміністративним судом видано виконавчий лист.

У подальшому, 27.01.2023 до суду позивачем подано заяву, в якій просить:

- встановити судовий контроль шляхом зобов'язання суб'єкта владних повноважень Головне управління пенсійного фонду України в Сумській області виконати рішення в частині перерахунку пенсії без обмеження максимальним розміром відповідно до судового рішення Сумського окружного адміністративного суду у справі № 480/514/22 від 11 травня 2022 року встановити відповідний строк для цього (10 робочих днів);

- встановити судовий контроль шляхом зобов'язання суб'єкта владних повноважень Головне управління пенсійного фонду України в Сумській області виконати рішення в частині виплати заборгованості пенсії без обмеження максимальним розміром відповідно до судового рішення Сумського окружного адміністративного суду у справі № 480/514/22 від 11 травня 2022 року встановити відповідний строк для цього (30 робочих днів).

Дана заява обґрунтована тим, що на даний час рішення суду взагалі не виконано і надалі продовжуються злочинні дії ПФУ щодо обмеження розміру пенсії максимальним розміром.

Зважаючи на те, що дана справа розглядалася за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін, а також враховуючи введення воєнного стану в Україні, заяву ОСОБА_1 про встановлення судового контролю за виконання рішення суду ухвалою суду від 30.01.2023 призначено до розгляду у письмовому провадженні без повідомлення (виклику) сторін. Також даною ухвалою встановлено відповідачу строк для надання письмових пояснень на заяву позивача та доказів щодо виконання рішення Сумського окружного адміністративного суду від 11.05.2022.

В доповнення до заяви, 13.02.2023 позивачем до суду надано довідку про перерахунок пенсії ОСОБА_1 з 01.07.2022.

Представником відповідача до суду надано пояснення на заяву позивача, в яких зазначено, що на виконання рішення Сумського окружного адміністративного суду від 11.05.2022 у справі №480/514/22 у червні 2022 року здійснено перерахунок пенсії з 01.12.2019. Виплату перерахованого розміру пенсії розпочато з липня 2022 року. Сума перерахованих коштів за період з 01.12.2019 по 30.06.2022 у сумі 61744,50 грн. н а р а х о в а н а до виплати, але н е в и п л а ч е н а. Сума нарахованих коштів буде виплачена за наявності бюджетних призначень Пенсійному фонду України на цю мету, оскільки згідно зі статтею 8 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", виплата пенсій звільненим зі служби військовослужбовцям забезпечується за рахунок коштів Державного бюджету України.

Кошти Державного бюджету України включаються до бюджету Пенсійного фонду України в обсягах визначених законом про Державний бюджет України на відповідний рік. Постановою Кабінету Міністрів України від 14.10.2022 № 1167 затверджений бюджет Пенсійного фонду України на 2022 рік, що передбачав 360 млн. грн. на погашення заборгованості з пенсійних виплат за рішеннями суду, якими на органи Пенсійного фонду України покладені зобов'язання з нарахування (перерахунку) пенсійних та інших пов'язаних з ними виплат, що фінансуються з державного бюджету. Головним розпорядником коштів державного бюджету, що виділяються на забезпечення виплат по зазначеній бюджетній програмі, є Міністерство соціальної політики України, Пенсійний фонд України - відповідальний виконавець і розпорядник коштів нижчого рівня.

Станом на 15.02.2023, забезпечено виплату коштів, згідно з рішеннями суду, що набрали законної сили включно по 09.07.2020. Рішення Сумського окружного адміністративного суду від 11.05.2022 у справі № 480/514/22 набрало чинності 13.06.2022. Отже, як зазначає позивач, доплата перерахованих коштів, визначена на виконання рішення суду від 11.05.2022 у справі № 480/514/22 буде виплачена в межах бюджетних асигнувань, виділених на цю мету.

Крім того, представник відповідача просить врахувати практику Верховного Суду викладену у постановах від 07.11.2019 у справі № 420/70/19 (реєстраційний номер в ЄДРСР 85450386), від 23.04.2020 у справі № 560/523/19 (реєстраційний номер в ЄДРСР 88886054) та від 24.01.2018 у справі № 405/3663/13-а (реєстраційний номер в ЄДРСР 71834551), в яких дійшов висновку, що невиконання судового рішення в частині виплати грошових коштів за відсутності відповідного фінансового забезпечення та фактичної відсутності коштів не може вважатися невиконанням судового рішення без поважних причин.

Отже, як зазначає відповідач, рішення Сумського окружного адміністративного суду у справі №480/514/22 виконано головним управлінням в м е ж а х покладених зобов'язань та наявних бюджетних а с и г н у в а нь.

Дослідивши заяву позивача та матеріали справи, суд зазначає наступне.

Згідно зі статтею 129-1 Конституції України, суд ухвалює рішення іменем України. Судове рішення є обов'язковим до виконання.

Частина 2 статті 14 КАС України передбачає, що судові рішення, які набрали законної сили, є обов'язковими до виконання всіма органами державної влади, органами місцевого самоврядування, їх посадовими та службовими особами, фізичними і юридичними особами та їх об'єднаннями на всій території України.

Відповідно до частин 1, 2 статті 382 КАС України суд, який ухвалив судове рішення в адміністративній справі, може зобов'язати суб'єкта владних повноважень, не на користь якого ухвалене судове рішення, подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення. За наслідками розгляду звіту суб'єкта владних повноважень про виконання рішення суду або в разі неподання такого звіту суддя своєю ухвалою може встановити новий строк подання звіту, накласти на керівника суб'єкта владних повноважень, відповідального за виконання рішення, штраф у сумі від двадцяти до сорока розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб.

Зміст наведеної правової норми свідчить про те, що положеннями КАС України встановлено право, а не обов'язок суду, який ухвалив судове рішення в адміністративній справі, зобов'язати суб'єкта владних повноважень, не на користь якого ухвалене судове рішення, подати у встановлений судом строк звіт про виконання такого рішення.

Встановлення судового контролю за виконанням судових рішень є заходом превентивного впливу на відповідача у справі з метою своєчасного виконання своїх зобов'язань у межах відповідної справи. Судовий контроль є спеціальним видом провадження в адміністративному судочинстві, відмінним від позовного. Головна мета судового контролю за виконанням рішень в адміністративних справах полягає, насамперед, у реалізації основних завдань адміністративного судочинства при здійсненні адміністративними судами правосуддя, оскільки воно не обмежується винесенням судового рішення, а також передбачає його виконання.

Поряд з тим, суд зауважує, що такий захід судового контролю підлягає до застосування у разі не виконання суб'єктом владних повноважень рішення суду.

З матеріалів справи вбачається, що рішенням Сумського окружного адміністративного суду від 11.05.2022 частково задоволено позов ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії, та, зокрема, зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Сумській області здійснити перерахунок та виплату пенсії за вислугу років ОСОБА_1 з 01.12.2019, з урахуванням довідки Департаменту персоналу МВС України про розмір грошового забезпечення від 08.07.2021 №22/6-3251, без обмеження максимального розміру пенсії, з урахуванням раніше виплачених сум пенсії.

Зазначене рішення суду набрало законної сили 13.06.2022.

Судом встановлено, що позивачеві на виконання рішення суду було проведено перерахунок пенсії з 01.12.2019 без обмеження максимального розміру пенсії та нарахована до виплати сума коштів, що підтверджується протоколами про перерахунок пенсії з 01.12.2019, з 01.07.2020, з 01.12.2020, з 01.06.2021, з 01.12.2021 та розрахунком на доплату від 30.06.2022.

Отже, твердження ОСОБА_1 про невиконання рішення суду від 11.05.2022 у справі №480/514/22 в частині здійснення відповідачем перерахунку пенсії за вислугу років з 01.12.2019, з урахуванням довідки Департаменту персоналу МВС України про розмір грошового забезпечення від 08.07.2021 №22/6-3251, без обмеження максимального розміру пенсії, з урахуванням раніше виплачених сум пенсії, спростовуються наявними в справі матеріалами.

Разом з цим надаючи оцінку доводам позивача щодо продовження ПФУ обмеження розміру пенсії максимальним розміром, на підтвердження чого надано протокол про перерахунок пенсії з 01.07.2022, суд відмічає, що у справі №480/514/22 предметом спору була вимога позивача про зобов'язання відповідача провести з 01.12.2019 перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 , відповідно до наданої Міністерством внутрішніх справ України довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку основного розміру пенсії від 08.07.2021 № 22/6-3251 та відповідно до рішення Сумського окружного адміністративного суду №480/7271/21 без обмежень максимального розміру пенсії.

Слід зазначити, що у рішенні суду від 11.05.2022 у справі №480/514/22 суд зазначив, що суд вирішує спори щодо вже порушених прав, а отже не вирішує вимоги на майбутнє, у зв'язку з чим у задоволенні вимоги позивача про зобов'язання Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області надалі виплачувати йому пенсію без обмеження її максимальним розміром було відмовлено.

Водночас, як вбачається з наданого позивачем протоколу про перерахунок пенсії з 01.07.2022, перерахунок пенсії позивачу здійснено у зв'язку з індексацією пенсії та з урахуванням Закону України "Про Державний бюджет України на 2022 рік". Однак суд зазначає, що при вирішенні справи судом не вирішувалось зазначене питання.

Вказані питання, потребують судового дослідження, оцінки та системного аналізу норм законодавства, якими врегульовано спірні правовідносини, а порушені, на думку позивача, права в цій частині можуть бути досліджені судом внаслідок звернення позивача до суду не у порядку встановлення судового контролю згідно ст.382 Кодексу адміністративного судочинства України у даній справі, а у порядку і н ш о г о позовного провадження (оскільки рішення у даній справі було прийнято 11.05.2022р., тобто - до перерахунку пенсії позивача з 01.07.2022р.).

Враховуючи зазначене, заява позивача про встановлення судового контролю шляхом зобов'язання суб'єкта владних повноважень Головне управління пенсійного фонду України в Сумській області виконати рішення в частині перерахунку пенсії без обмеження максимальним розміром відповідно до судового рішення Сумського окружного адміністративного суду у справі № 480/514/22 від 11 травня 2022 року встановити відповідний строк для цього ( 10 робочих днів) задоволенню не підлягає.

Як вбачається з пояснень представника ГУ ПФУ в Сумській області, сума перерахованих коштів за період з 01.12.2019 по 30.06.2022 у сумі 61744,50 грн. нарахована до виплати та буде виплачена за наявності бюджетних призначень Пенсійному фонду України на цю мету, оскільки згідно зі статтею 8 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", виплата пенсій звільненим зі служби військовослужбовцям забезпечується за рахунок коштів Державного бюджету України. Кошти Державного бюджету України включаються до бюджету Пенсійного фонду України в обсягах визначених законом про Державний бюджет України на відповідний рік. Постановою Кабінету Міністрів України від 14.10.2022 № 1167 затверджений бюджет Пенсійного фонду України на 2022 рік, що передбачав 360 млн. грн. на погашення заборгованості з пенсійних виплат за рішеннями суду, якими на органи Пенсійного фонду України покладені зобов'язання з нарахування (перерахунку) пенсійних та інших пов'язаних з ними виплат, що фінансуються з державного бюджету. Головним розпорядником коштів державного бюджету, що виділяються на забезпечення виплат по зазначеній бюджетній програмі, є Міністерство соціальної політики України, Пенсійний фонд України - відповідальний виконавець і розпорядник коштів нижчого рівня. Отже, доплата перерахованих коштів, визначена на виконання рішення суду від 11.05.2022 у справі №480/514/22 буде виплачена в межах бюджетних асигнувань, виділених на цю мету.

Отже, відповідач зазначає, що виплата нарахованих коштів буде забезпечена у разі їх надходження з Пенсійного фонду України до головного управління на погашення заборгованості з пенсійних виплат за рішеннями суду.

Станом на час розгляду заяви в суді, доказів того, що рішення суду було виконано в повному обсязі та відповідачем вчинено всі дії для його виконання відповідачем не надано.

З урахуванням наведеного, а також зважаючи на те, що матеріалами справи підтверджується вчинення ГУ ПФУ в Сумській області дій, спрямованих на виконання судового рішення у цій справі, невиплата перерахованих сум пенсії має місце не внаслідок ухилення від виконання судового рішення, а через відсутність у необхідному розмірі коштів, необхідних для його виконання, суд на підставі статті 382 КАС України визнає, що є всі підстави для встановлення судового контролю за виконанням рішення у даній справі, зобов'язавши Головне управління Пенсійного фонду України в Сумській області подати до суду у 90-денний строк після набрання ухвалою суду законної сили, звіт про виконання судового рішення в частині зобов'язання Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області виплати перерахованої пенсії позивачу (із врахуванням раніше виплачених сум).

При цьому, суд вважає за доцільне зазначити, що позивач у своїй заяві про встановлення судового контролю, просить встановити строк для подання відповідачем звіту про виконання судового рішення в частині виплати заборгованості 30 робочих днів. Проте, суд вважає, що належним та достатнім строком для надання відповідачем до суду звіту про виконання судового рішення у даній справі буде саме 90-денний строк після набрання ухвалою суду законної сили.

Керуючись ст. ст. 248, 256, 295, 382 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

УХВАЛИВ:

Заяву ОСОБА_1 про встановлення судового контролю за виконанням судового рішення - задовольнити частково.

Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Сумській області протягом 90 днів з дня набрання даною ухвалою законної сили подати до Сумського окружного адміністративного суду звіт про виконання рішення Сумського окружного адміністративного суду від 11.05.2022 у справі №480/514/22 в частині виплати позивачу - ОСОБА_1 , суми нарахованої пенсії за даним рішенням суду.

У задоволенні іншої частини заяви - відмовити.

Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддею та може бути оскаржена до Другого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги протягом п'ятнадцяти днів з дня її складення.

Суддя О.М. Кунець