Рішення від 20.02.2023 по справі 200/97/23

Україна

Донецький окружний адміністративний суд

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

20 лютого 2023 року Справа№200/97/23

Донецький окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді Кравченко Т.О.,

розглянув в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області, Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області, Головного управління Пенсійного фонду України у Волинській області про визнання дій протиправними, скасування рішення і зобов'язання вчинити певні дії,

встановив:

11 січня 2023 року до Донецького окружного адміністративного суду надійшов адміністративний позов ОСОБА_1 (далі - позивач) до Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області (далі - відповідач 1, ГУ ПФУ в Хмельницькій області), Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області (далі - відповідач 2, ГУ ПФУ в Донецькій області), надісланий через підсистему ЄСІТС «Електронний суд» 10 січня 2023 року, в якому позивач просив:

1. визнати протиправними дії ГУ ПФУ в Хмельницькій області щодо відмови в призначенні ОСОБА_1 ;

2. скасувати рішення про відмову в призначенні пенсії від 25 листопада 2022 року;

3. зобов'язати ГУ ПФУ в Донецькій області призначити ОСОБА_1 пенсію з 18 листопада 2022 року відповідно до п. 1 ч. 2 ст. 114 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» та зарахувати до пільгового стажу роботи за Списком № 1 з повним робочим днем під землею періоди:

з 23 листопада 1992 року по 31 грудня 1999 року,

з 23 лютого 2000 року по 27 січня 2006 року.

Заяви, клопотання учасників справи. Процесуальні дії у справі.

12 січня 2023 року суд постановив ухвалу про прийняття позовної заяви та відкриття провадження у справі; вирішив розглядати справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні); встановив строк для подання відзиву на позовну заяву; витребував у відповідачів докази.

Про прийняття позовної заяви та відкриття провадження у справі учасники справи повідомлені в порядку, визначеному Кодексом адміністративного судочинства України (далі - КАС).

19 січня 2023 року суд постановив ухвалу про залишення позовної заяви без руху після відкриття провадження у справі.

26 січня 2023 року у зв'язку з усуненням позивачем недоліків позовної заяви суд постановив ухвалу про продовження розгляду справи.

27 січня 2023 року суд постановив ухвалу, якою задовольнив клопотання відповідача 1 - ГУ ПФУ в Хмельницькій області та продовжив йому строк для подання відзиву на позовну заяву.

03 лютого 2023 року суд постановив ухвалу, якою залучив до участі у справі як відповідача Головне управління Пенсійного фонду України у Волинській області (далі - відповідач 3, ГУ ПФУ у Волинській області); встановив відповідачу 3 строку для подання відзиву на позовну заяву; витребував у відповідача 3 докази.

У зв'язку з залученням нового відповідача розгляд справи розпочато спочатку.

03 лютого 2023 року суд постановив ухвалу, якою повторно витребував у відповідача 2 - ГУ ПФУ в Донецькій області додаткові докази.

10 лютого 2023 року суд постановив ухвалу, якою відмовив у задоволенні заяви відповідача 1 - ГУ ПФУ в Хмельницькій області про розгляд справи в судовому засіданні з повідомленням (викликом) сторін за участю представника відповідача 1 в судовому засіданні в режимі відеоконференції.

10 лютого 2023 року суд постановив ухвалу, якою відмовив у задоволенні заяви відповідача 1 - ГУ ПФУ в Хмельницькій області про залучення до участі у справі відокремленого підрозділу «Шахта «Курахівська» в якості третьої особи.

Відповідно до ч. 1 ст. 262 КАС розгляд справи за правилами спрощеного позовного провадження здійснюється судом за правилами, встановленими цим Кодексом для розгляду справи за правилами загального позовного провадження, з особливостями, визначеними у цій главі.

Розгляд справи по суті за правилами спрощеного позовного провадження у випадках, визначених ст. 263 цього Кодексу, розпочинається через п'ятнадцять днів з дня відкриття провадження у справі (ч. 2 ст. 262 КАС).

Як на час відкриття провадження в адміністративній справі, так і на час розгляду цієї справи по суті триває широкомасштабна військова агресія російської федерації, яка слугувала підставою для введення в Україні з 24 лютого 2022 року 05 години 30 хвилин воєнного стану Указом Президента України від 24 лютого 2022 року № 64/2022 «Про введення воєнного стану в Україні», затвердженим Законом України від 24 лютого 2022 року № 2102-ІХ «Про затвердження Указу Президента України про введення воєнного стану».

Указом Президента України від 06 лютого 2023 року № 58/2023 «Про продовження строку дії воєнного стану в Україні», затвердженим Законом України від 07 лютого 2023 року № 2915-ІХ «Про затвердження Указу Президента України «Про продовження строку дії воєнного стану в Україні», строк дії воєнного стану продовжений з 05 години 30 хвилин 19 лютого 2023 року строком на 90 діб.

Стислий виклад позиції позивача та заперечень відповідача.

В обґрунтування заявлених вимог позивач зазначив, що 18 листопада 2022 року через вебпортал електронних послуг Пенсійного фонду України звернувся з заявою про призначення пенсії за віком на пільгових умовах відповідно до п. 1 ч. 2 ст. 114 Закону України від 09 липня 2003 року № 1058-ІV «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» (далі - Закон № 1058).

25 листопада 2022 року ГУ ПФУ в Хмельницькій області прийняло рішення, яким відмовило в призначенні пенсії відповідно до п. 2 ч. 2 ст. 114 Закону № 1058 у зв'язку з відсутністю необхідного пільгового стажу.

Вважаючи дії та рішення відповідача 1 протиправними, позивач звернувся до суду з цим позовом.

Позивач доводив, що рішення ГУ ПФУ в Хмельницькій області не отримав, про результат розгляду заяви від 18 листопада 2022 року дізнався з листа ГУ ПФУ в Донецькій області від 27 грудня 2022 року.

ГУ ПФУ в Донецькій області повідомило, що за наслідками розгляду заяви від 18 листопада 2022 року та поданих разом з нею документів ГУ ПФУ в Хмельницькій області відмовило в призначенні пенсії за віком на пільгових умовах відповідно до п. 2 ч. 2 ст. 114 Закону № 1058 у зв'язку з відсутністю необхідного пільгового стажу.

При цьому до пільгового стажу не зараховані періоди роботи:

з 13 лютого 2015 року по 04 травня 2022 року - згідно з пільговою довідкою товариства з обмеженою відповідальністю «ДТЕК Курахівська центральна збагачувальна фабрика» від 04 травня 2022 року № 112-05, оскільки довідка не відповідає додатку 5 Порядку підтвердження наявного трудового стажу при відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 12 серпня 1993 року № 637 (далі - Порядок № 637);

з 23 листопада 1992 року по 31 липня 2000 року - згідно з довідкою відокремленого підрозділу «Шахта «Курахівська» державного підприємства «Селидіввугілля» про підземні виходи від 26 липня 2022 року № 157, оскільки відсутня пільгова довідка, передбачена з п. 20 Порядку № 637.

Позивач наголошував, що, звертаючись до територіальних органів Пенсійного фонду України, претендував на призначення пенсії за віком на пільгових умовах відповідно до п. 1 ч. 2 ст. 114 Закону № 1058 (Список № 1), натомість ГУ ПФУ в Хмельницькій області відмовило в призначенні пенсії за віком на пільгових умовах відповідно до п. 2 ч. 2 ст. 114 Закону № 1058 (Список № 2).

Позивач доводив, що на час звернення за призначенням пенсії набув право на пенсію за віком на пільгових умовах відповідно до п. 1 ч. 2 ст. 114 Закону № 1058, оскільки досяг 52 років з необхідних 50, мав страховий стаж 30 років 10 місяців 06 днів з необхідних 25 років, в тому числі пільговий стаж роботи за Списком № 1 - 13 років 00 місяців 14 днів, з необхідних 10 років.

Позивач стверджував, що наявність у нього пільгового стажу роботи за професіями гірничого робочого підземного та електрослюсаря підземного, які передбачені Списком № 1, підтверджена належними чином оформленими записами в трудовій книжці серії, яка є основним документом про стаж. Необхідність використання додаткових документів для підтвердження трудового стажу може постати лише у тих випадках, коли в трудовій книжці відсутні необхідні записи, або в тому разі, коли в трудовій книжці містяться неправильні чи неточні записи про періоди роботи.

Крім того, позивач зауважив, що в порушення вимог п. п. 1.7, 4.1, 4.2 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 25 листопада 2005 року № 22-1, зареєстрованою в Міністерстві юстиції України 27 грудня 2005 року за № 1566/11846, (далі - Порядок № 22-1), пенсійний орган не повідомив йому про необхідність надання додаткових документів для підтвердження пільгового стажу.

Позивач доводив, що покладання на пенсійний орган обов'язку призначити пенсію є належним та ефективним способом захисту його порушеного права, оскільки повноваження державних органів не є дискреційними, коли є лише один правомірний та законно обґрунтований варіант поведінки суб'єкта владних повноважень.

Позивач вважає, що оскільки він проживає в Донецькій області, належним відповідачем за позовними вимогами про зобов'язання призначити пенсію є ГУ ПФУ в Донецькій області.

Просив задовольнити позов.

Відповідач 1 - ГУ ПФУ в Хмельницькій області позов не визнав, надав відзив на позовну заяву.

Доводив, що у спірних правовідносинах діяв в межах повноважень, в порядку та способом, що визначені законодавством.

Відповідач 1 зазначив, що 18 листопада 2022 року ОСОБА_1 звернувся до ГУ ПФУ в Донецькій області з заявою про призначення пенсії за віком на пільгових умовах за Списком № 2 відповідно до Закону № 1058, разом з якою надав трудову книжку НОМЕР_1 , військовий квиток НОМЕР_2 , довідки від 04 травня 2022 року № 112-05 та від 26 липня 2022 року № 157.

На підставі п. 4.2 Порядку № 22-1 за принципом екстериторіальності розгляд цієї заяви здійснив структурний підрозділ ГУ ПФУ в Хмельницькій області.

25 листопада 2022 року ГУ ПФУ в Хмельницькій області прийняло рішення № 057250004500, яким відмовило ОСОБА_1 в призначенні пенсії за віком на пільгових умовах за Списком № 2 відповідно до Закону № 1058 у зв'язку з відсутністю необхідного пільгового стажу.

При цьому ГУ ПФУ в Хмельницькій області не зарахувало позивачеві до пільгового стажу періоди роботи:

з 13 лютого 2015 року по 04 травня 2022 року - згідно з пільговою довідкою від 04 травня 2022 року № 112-05, оскільки ця довідка не відповідає додатку 5 до Порядку № 637, не вказана тривалість пільгового стажу, відсутній підпис начальника відділу кадрів, а також будь-яка інформація про відсутність такої посади відповідно до штатного розпису;

з 23 листопада 1992 року по 31 липня 2000 року - згідно з довідкою про підземні виходи від 26 липня 2022 року № 157, оскільки відсутні документи про повну зайнятість позивача впродовж робочого дня на підземних роботах, пов'язаних з видобуванням корисних копалин, відповідно до Порядку № 637.

Відповідач 1 зауважив, що згідно з довідкою від 04 травня 2022 року № 112-05 в період з 13 лютого 2015 року по 14 жовтня 2020 року позивач виконував роботи за професією електрослюсаря (слюсаря) чергового з ремонту обладнання основного виробництва, що передбачена Списком № 2; також позивачем наданий перелік робочих місць, професій і посад, по яким підтверджено право на пенсію за віком на пільгових умовах за Списком № 2.

Відповідач 1 стверджував, що в трудовій книжці відсутня інформація про повний робочий день, про пільговий характер роботи, не зазначені відомості про прогули, простої, страйки, перебування у відпустках тощо, у зв'язку з чим немає підстав для зарахування періодів роботи до пільгового стажу на підставі цього документа.

Відповідач 1 покликався на висновок Верховний Суд, викладений в постанові від 04 березня 2020 року у справі № 155/1180/17, про відсутність підстав для зарахування до стажу роботи періодів, зазначених в трудовій книжці, яка не оформлена в установленому порядку.

Позовні вимоги про призначення позивачу пенсії за віком на пільгових умовах відповідно до п. 1 ч. 2 ст. 114 Закону № 1058 відповідач 1 вважав такими, що не підлягають задоволенню, оскільки в порушення вимог абз. 4 п. 1.8 Порядку № 22-1 ОСОБА_1 не надав додаткові документи, які підтверджують пільговий характер роботи.

До того ж такі вимоги є формою втручання в дискреційні повноваження пенсійного органу, яка виходить за межі завдань адміністративного судочинства.

Крім того, відповідач 1 доводив, що рішенням від 25 листопада 2022 року № 057250004500 ОСОБА_1 відмовлено в призначенні пенсії за віком на пільгових умовах відповідно до п. 2 ч. 2 ст. 114 Закону № 1058, а тому вимоги позивача про призначення пенсії відповідно до п. 1 ч. 2 статті 114 Закону № 1058 є передчасними.

Просив відмовити в позові.

Відповідач 2 - ГУ ПФУ в Донецькій області позов не визнав, надав відзив на позовну заяву.

Доводив, що у спірних правовідносинах діяв в межах повноважень, в порядку та способом, що визначені законодавством.

Відповідач 2 наголошував, що не розглядав заяв позивача про призначення пенсії, не здійснював розрахунок його страхового та спеціального (пільгового) стажу, не приймав рішення про відмову в призначенні пенсії, а тому є неналежним відповідачем.

Відповідач 2 дійшов помилкового висновку про те, що предметом спору у справі є рішення про відмову в призначенні пенсії від 10 листопада 2022 року № 057250004500, яке прийнято ГУ ПФУ у Волинській області за наслідками розгляду заяви позивача про призначення пенсії від 04 листопада 2022 року.

Відповідач 2 зазначав, що 25 листопада 2022 року за наслідками розгляду заяви позивача від 18 листопада 2022 року ГУ ПФУ у Волинській області прийняло рішення № 057250004500 про відмову в призначенні пенсії за віком на пільгових умовах відповідно до ч. 2 ст. 114 Закону № 1058 у зв'язку з недосягненням заявником пенсійного віку та відсутністю у нього необхідного пільгового стажу.

При цьому до пільгового стажу за Списком № 2 не зараховано жодного періоду згідно з уточнюючою довідкою про підтвердження пільгового стажу від 04 травня 2022 року № 112-05, оскільки довідка не відповідає додатку 5 до Порядку № 637.

До пільгового стажу за Списком № 1 не зараховано жодного періоду згідно з довідкою про кількість відпрацьованих днів за період з 23 листопада 1992 року по 31 липня 2000 року від 26 липня 2022 року № 157, оскільки для зарахування пільгового стажу заявнику необхідно надати уточнюючу довідку про підтвердження стажу згідно з додатком 5 до Порядку № 637.

Просив відмовити в позові.

Відповідач 3 - ГУ ПФУ у Волинській області позов не визнав, надав відзив на позовну заяву.

Доводив, що у спірних правовідносинах діяв в межах повноважень, в порядку та способом, що визначені законодавством.

Зазначив, що 15 червня 2022 року, 04 листопада 2022 року, 17 листопада 2022 року та 18 листопада 2022 року через вебпорталі електронних послуг Пенсійного фонду України ОСОБА_1 звертався з заявами про призначення пенсії за віком; в заяві від 17 листопада 2022 року йшлося про призначення пенсії відповідно до п. 1 ч. 2 ст. 114 Закону № 1058.

Розгляд цих заяв здійснювали територіальні органи Пенсійного фонду України, визначені за принципом екстериторіальності.

Так, заяву від 15 червня 2022 року розглянуло ГУ ПФУ у м. Києві, заяву від 04 листопада 2022 року - ГУ ПФУ у Волинській області, заяви від 17 і 18 листопада 2022 року - ГУ ПФУ в Хмельницькій області.

Відповідач 3 вказував на те, що рішенням від 10 листопада 2022 року № 057250004500 ГУ ПФУ у Волинській області відмовило позивачу в призначенні пенсії за віком на пільгових умовах відповідно до ч. 2 ст. 114 Закону № 1058 у зв'язку з відсутністю у заявника необхідного пільгового стажу.

При цьому період роботи з 13 лютого 2015 року по 04 травня 2022 року не зарахований до пільгового стажу, оскільки довідка від 04 травня 2022 року № 112-05 не відповідає вимогам додатку 5 Порядку № 637 (не вказана посада, на якій працював позивач, не визначена тривалість пільгового стажу, відсутній підпис начальника відділу кадрів).

Період з 23 листопада 1992 року по 31 липня 2000 року не зарахований до пільгового стажу згідно з довідкою про підземні виходи від 26 липня 2022 року № 157, оскільки цей період має бути підтверджений уточнюючою довідкою відповідно до додатку 5 Порядку № 637.

Як наслідок, за висновком відповідача 3, ОСОБА_1 правомірно відмовлено в призначенні пенсії.

Просив відмовити в позові.

Обставини, встановлені судом, та зміст спірних правовідносин, з посиланням на докази, на підставі яких встановлені відповідні обставини. Докази відхилені судом, та мотиви їх відхилення.

На виконання вимог ст. 90 КАС суд оцінив докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні; оцінив належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності, виходячи з того, що жодні докази не мають для суду наперед встановленої сили.

Відповідно до положень ч. 1 ст. 77 КАС кожна особа повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених ст. 78 цього Кодексу.

За правилами абз. 1 ч. 2 ст. 77 КАС в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

З'ясовуючи чи мали місце обставини, якими обґрунтовуються вимоги та заперечення, та якими доказами вони підтверджуються, а також чи є інші фактичні дані, які мають значення для вирішення справи, та докази на їх підтвердження, суд встановив наступне.

Позивач - ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , що встановлено на підставі паспорта громадянина України серії НОМЕР_3 ; реєстраційний номер облікової картки платника податків: НОМЕР_4 .

З 13 червня 2015 року постійне місце проживання позивача зареєстровано за адресою: АДРЕСА_1 , про що свідчить штамп про реєстрацію місця проживання, проставлений в паспорті.

Відповідач 1 - Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області (ідентифікаційний код 21318350) зареєстроване як юридична особа, про що до Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань (далі - ЄДР) внесений відповідний запис.

Відповідач 2 - Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області (ідентифікаційний код 13486010) зареєстроване як юридична особа, про що до ЄДР внесений відповідний запис.

Відповідач 3 - Головне управління Пенсійного фонду України у Волинській області (ідентифікаційний код 13358826) зареєстроване як юридична особа, про що до ЄДР внесений відповідний запис.

Суд встановив, що впродовж 2022 року ОСОБА_1 неодноразово звертався з заявами про призначення пенсії, які були розглянуті різними територіальними органами Пенсійного фонду України і за наслідками їх розгляду прийняті рішення про відмову в призначенні пенсії.

Відповідно до ч. 2 ст. 9 КАС суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою, поданою відповідно до цього Кодексу, в межах позовних вимог.

Позивач звернувся до суду з цим позовом, вважаючи протиправним та таким, що підлягає скасування рішення про відмову в призначенні пенсії від 25 листопада 2022 року, прийняте за наслідками розгляду його заяви від 18 листопада 2022 року.

Рішення пенсійних органів, прийняті за наслідками розгляду заяв позивача від 15 червня 2022 року та від 04 листопада 2022 року, не є предметом спору у цій справі.

Щодо розгляду заяви позивача від 18 листопада 2022 року суд встановив такі обставини.

18 листопада 2022 року через вебпортал електронних послуг Пенсійного фонду України ОСОБА_1 звернувся з заявою про призначення пенсії.

До заяви від 18 листопада 2022 року, крім інших документів, позивач долучив заяву довільної форми, датовану 17 листопада 2022 року, в якій просив призначити йому пенсію за віком на пільгових умовах відповідно до п. 1 ч. 2 ст. 114 Закону № 1058, тобто за Списком № 1.

На підставі п. 4.2 Порядку № 22-1 за принципом екстериторіальності розгляд заяви ОСОБА_1 від 18 листопада 2022 року здійснив структурний підрозділ ГУ ПФУ в Хмельницькій області.

25 листопада 2022 року за наслідками розгляду заяви позивача від 18 листопада 2022 року та поданих ним документів ГУ ПФУ в Хмельницькій області прийняло рішення № 057250004500 «Про відмову у призначенні пенсії».

Відмовляючи позивачу в призначенні пенсії, пенсійний орган виходив з такого.

Пенсійний вік, визначений п. 2 ч. 2 ст. 114 Закону № 1058 (Список № 2), становить 55 років.

Вік заявника - 52 роки 09 місяців 02 дні.

Необхідний страховий стаж, визначений п. 2 ч. 2 ст. 114 Закону № 1058 (Список № 2), становить 30 років.

Страховий стаж особи становить 30 років 10 місяців 06 днів.

Необхідний пільговий стаж на роботах з шкідливими і важкими умовами праці за Списком № 2, визначений п. 2 ч. 2 ст. 114 Закону № 1058 (Список № 2), становить 12 років 06 місяців.

Пільговий стаж особи - відсутній.

Результат розгляду документів, доданих до заяви.

До пільгового стажу не зараховано:

- період з 13 лютого 2015 року по 04 травня 2022 року згідно з пільговою довідкою від 04 травня 2022 року № 112-05, оскільки довідка не відповідає додатку 5 до Порядку № 637, не вказана тривалість пільгового стажу, відсутній підпис начальника відділу кадрів, а також будь-яка інформація про відсутність посади відповідно до штатного розпису підприємства;

- період з 23 листопада 1992 року по 31 липня 2000 року згідно з довідкою про підземні виходи від 26 липня 2022 року № 157, оскільки відсутні документи про повну зайнятість позивача впродовж робочого дня на підземних роботах, пов'язаних з видобуванням корисних копалин, відповідно до Порядку № 637.

Для зарахування до пільгового стажу:

- періоду з 13 лютого 2015 року по 04 травня 2022 року необхідно надати уточнюючу довідку про пільговий стаж згідно з додатком 5 до Порядку № 637 із зазначенням загальної тривалості пільгового стажу за Списком № 2, а також надати підтверджуючий документ про відсутність посади начальника відділу кадрів відповідно до штатного розпису підприємства;

- періоду з 23 листопада 1992 року по 31 липня 2000 року необхідно надати уточнюючу довідку про пільговий стаж згідно з додатком 5 до Порядку № 637.

Працює.

Дата, з якої особа матиме право на пенсійну виплату - 17 лютого 2033 року (відповідно до ст. 26 Закону № 1058).

На обліку в територіальних органах Пенсійного фонду України не перебуває. Пенсію не отримує.

Докази направлення (вручення) позивачу рішення ГУ ПФУ в Хмельницькій області від 25 листопада 2022 року № 057250004500 суду не надані.

У відповідь на звернення позивача від 27 листопада 2022 року № ВЕБ-05001-Ф-С-22-101757 листом від 27 грудня 2022 року № 18464-16508/Ю-02/8-0500/22 ГУ ПФУ в Донецькій області повідомило, що заява ОСОБА_1 про призначення пенсії від 18 листопада 2022 року за принципом екстериторіальності розглянута ГУ ПФУ в Хмельницькій області.

25 листопада 2022 року ГУ ПФУ в Хмельницькій області прийняло рішення, яким відмовило в призначенні пенсії за віком на пільгових умовах відповідно до п. 2 ч. 2 ст. 114 Закону № 1058 у зв'язку з відсутністю необхідного пільгового стажу.

З приводу періодів роботи з 23 листопада 1992 року по 31 грудня 1999 року та з 23 лютого 2000 року по 27 січня 2006 року, на зарахування яких до спеціального (пільгового) стажу, що дає право на пенсію за віком на пільгових умовах відповідно до п. 1 ч. 2 ст. 114 Закону № 1058, претендує позивач, суд встановив такі обставини.

Трудова книжка серії НОМЕР_1 містить такі записи.

Період з 23 листопада 1992 року по 31 грудня 1999 року.

[…]

Запис 6 - 23 листопада 1992 року на підставі наказу від 23 листопада 1992 року № 415к позивач був прийнятий на роботу на шахту «Гірник» Селидовського виробничого об'єднання по видобутку вугілля учнем гірничого робочого підземного в енергомеханічний відділ з повним робочим днем під землею та направлений на курсове навчання за професією до учбового пункту шахта «Росія» з 01 грудня 1992 року.

Запис 7 - 20 січня 1993 року на підставі наказу від 21 січня 1993 року № 3 направлений для проходження виробничої практики учнем гірничого робочого з повним робочим днем під землею.

Запис 8 - 24 лютого 1993 року на підставі наказу від 24 лютого 1993 року № 15 та посвідчення № 6056-РС позивачу присвоєна кваліфікація гірничого робочого підземного 3 розряду.

Запис 9 - 01 грудня 1993 року на підставі наказу від 01 грудня 1993 року № 429к позивач був направлений на курси електрослюсарів підземних до учбово-курсового комбінату м. Селидове.

Запис 10 - 22 квітня 1994 року виробнича практика учнем електрослюсаря підземного на робочому місці.

Згідно з посвідченням № НОМЕР_5 , в період з 01 грудня 1993 року по 17 червня 1994 року ОСОБА_1 проходив навчання в учбово-курсовому комбінаті Селидовського виробничого об'єднання по видобутку вугілля «Селидіввугілля» з відривом від виробництва.

Рішенням кваліфікаційної комісії від 17 червня 1994 року № 45 ОСОБА_1 присвоєна кваліфікація «електрослюсар підземний 5 розряду».

Запис 11 - 23 червня 1994 року на підставі наказу від 23 червня 1994 року № 180к після закінчення курсів позивач був переведений електрослюсарем підземним 5 розряду з повним робочим днем під землею.

Запис 12 - 01 березня 1995 року на підставі наказу від 28 лютого 1995 року № 19 створено шахтоуправління «Курахівське» у зв'язку з об'єднанням шахти «Гірник» та шахтоуправління «Курахівське».

Запис 13 - 01 січня 2000 року на підставі наказу від 01 січня 2000 року № 129 позивач був призначений старшим механіком на стаціонарному обладнанні.

[…]

Довідка відокремленого підрозділу «Шахта «Курахівська» державного підприємства «Селидіввугілля» від 26 липня 2022 року № 157 містить інформацію про підземні виходи ОСОБА_1 за період роботи учнем гірника підземного з 23 листопада 1992 року по 30 листопада 1993 року (таб. № 738, дільниця ЕМО на шахті «Гірник») та учнем електрослюсаря підземного з 01 грудня 1993 року по 31 липня 2000 року (таб. № 738, дільниця ЕМО на шахті «Гірник»):

1992 рік - листопад - 0 підземних виходів; грудень - 0 підземних виходів;

1993 рік - січень - 6 підземних виходів; лютий - 14 підземних виходів/4 дні лікарняного; березень - 21 підземний вихід; квітень - 22 підземні виходи; травень - 21 підземний вихід; червень - 22 підземні виходи; липень - 17 підземних виходів/5 днів відпустки; серпень - 8 підземних виходів/15 днів відпустки; вересень - 19 підземних виходів/3 дні лікарняного; жовтень - 21 підземний вихід; листопад - 21 підземний вихід; грудень - 0 підземних виходів;

1994 рік - січень-березень - 0 підземних виходів; квітень - 6 підземних виходів; травень - 20 підземних виходів; червень - 13 підземних виходів/6 днів відпустки; липень - 5 підземних виходів/16 днів відпустки; серпень - 22 підземні виходи; вересень - 22 підземні виходи; жовтень - 5 підземних виходів/16 днів лікарняного; листопад - 16 підземних виходів/4 дні лікарняного; грудень - 22 підземні виходи;

1995 рік - січень - 12 днів лікарняного; лютий - 12 підземних виходів/8 днів лікарняного; березень - 22 підземні виходи; квітень - 15 підземних виходів/5 днів лікарняного; травень - 2 підземні виходи/21 день відпустки; червень - 21 підземний вихід; липень - 21 підземний вихід; серпень - 10 підземних виходів/10 днів відпустки; вересень - 20 днів відпустки; жовтень - 18 підземних виходів/4 дні відпустки; листопад - 16 підземних виходів/5 днів лікарняного; грудень - 12 підземних виходів;

1996 рік - січень - 20 підземних виходів; лютий - 16 підземних виходів/5 днів лікарняного; березень - 17 підземних виходів/2 дні відпустки; квітень - 4 підземні виходи/18 днів відпустки; травень - 17 підземних виходів/4 дні лікарняного; червень - 14 підземних виходів/5 днів лікарняного; липень - 19 підземних виходів; серпень - 17 підземних виходів/4 дні відпустки; вересень - 1 підземний вихід/20 днів відпустки; жовтень - 23 підземні виходи; листопад - 19 підземних виходів; грудень - 17 підземних виходів/5 днів лікарняного;

1997 рік - січень - 21 підземний вихід; лютий - 20 підземних виходів; березень - 4 підземні виходи/15 днів лікарняного/3 дні відпустки; квітень - 6 підземних виходів/15 днів відпустки; травень - 19 підземних виходів; червень - 11 підземних виходів/8 днів відпустки; липень - 23 підземні виходи; серпень - 20 підземних виходів; вересень - 22 підземні виходи; жовтень - 20 підземних виходів/3 дні відпустки; листопад - 9 підземних виходів/12 днів відпустки; грудень - 19 підземних виходів/4 дні лікарняного;

1998 рік - січень - 15 підземних виходів/15 днів лікарняного; лютий - 16 підземних виходів; березень - 13 підземних виходів/10 днів лікарняного; квітень - 22 підземні виходи; травень - 13 підземних виходів/6 днів лікарняного; червень - 8 підземних виходів/14 днів страйку; липень - 16 днів страйку/6 днів лікарняного; серпень - 11 підземних виходів/1 день страйку/11 днів відпустки; вересень - 22 дні відпустки; жовтень - 7 підземних виходів/5 днів відпустки/10 днів страйку; листопад - 15 підземних виходів/4 дні лікарняного; грудень - 21 підземний вихід;

1999 рік - січень - 19 підземних виходів; лютий - 11 підземних виходів/7 днів лікарняного; березень - 6 підземних виходів/12 днів відпустки; квітень - 15 підземних виходів/7 днів відпустки; травень - 17 підземних виходів; червень - 15 підземних виходів/6 днів лікарняного; липень - 19 підземних виходів/2 дні лікарняного; серпень - 21 підземний вихід; вересень - 17 підземних виходів/5 днів лікарняного; жовтень - 13 підземних виходів/6 днів лікарняного; листопад - 14 підземних виходів/6 днів лікарняного; грудень - 23 підземні виходи.

Довідка від 26 липня 2022 року № 157 видана на підставі контрольних табелів обліку робочого часу під землею у виробництві з видобутку вугілля підземним способом.

Індивідуальні відомості про застраховану особу Реєстру застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування (форма ОК-5) містять інформацію про спеціальний стаж ОСОБА_1 , починаючи з 1999 року.

Так, в системі персоніфікованого обліку наявна інформація про спеціальний стаж ОСОБА_1 за період роботи в державному відкритому акціонерному товаристві «Шахта «Курахівська» державної холдингової компанії «Селидіввугілля» за 12 місяців 1999 року за кодом підстави обліку спеціального стажу - ЗП3013А1.

Згідно з Довідником кодів підстав для обліку спеціального стажу окремим категоріям осіб відповідно до законодавства, код підстави ЗП3013А1 з 05 листопада 1991 року проставляється працівникам, зайнятим повний робочий день на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці, - за Списком № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджених Кабінетом Міністрів України, і за результатами атестації робочих місць; […].

Як свідчить розрахунок стажу (форма РС-право), ГУ ПФУ в Хмельницькій області під час розгляду заяви від 18 листопада 2022 року зарахувало позивачеві період з 23 листопада 1992 року по 31 грудня 1999 року у складі періоду з 23 листопада 1992 року по 31 грудня 2003 року - до страхового стажу.

До спеціального (пільгового) стажу, що дає право на пенсію за віком на пільгових умовах відповідно до п. 1 ч. 2 ст. 114 Закону № 1058, період з 23 листопада 1992 року по 31 грудня 1999 року не зарахований.

Період з 23 лютого 2000 року по 27 січня 2006 року.

[…]

Запис 14 - 23 лютого 2000 року на підставі наказу від 23 лютого 2000 року № 2с/к позивач був переведений електрослюсарем підземним 5 розряду в енергомеханічний відділ шахти «Гірник».

Запис 15 - 01 серпня 2000 року на підставі наказу від 07 червня 2000 року № 94 шахта «Гірник» увійшла до складу Селидовської дирекції з ліквідації шахт компанії «Укрвуглереструктуризація».

Запис 16 - 01 серпня 2000 року на підставі наказу від 01 серпня 2000 року № 49к позивач переведений на дільницю «Водовідлив» за тією ж професією.

Запис 17 - 01 квітня 2001 року на підставі наказу від 29 березня 2001 року № 50к переведений електрослюсарем підземним 4 розряду електромеханічної служби з повним робочим днем днем під землею.

Запис 18 - 02 січня 2004 року на підставі наказу від 06 січня 2004 року № ОД-2 Селидовська дирекція з ліквідації шахт увійшла до складу державного підприємства «Обласна дирекція «Донвуглереструктуризація», створеного шляхом виділення з державної компанії «Укрвуглереструктуризація» відповідно до наказів Міністерства палива та енергетики України від 05 червня 2003 року № 280 та від 23 грудня 2003 року № 778.

Запис 19 - 28 січня 2006 року на підставі наказу від 28 січня 2006 року № 7-к переведений сторожем поверхневого комплексу.

[…]

Довідка відокремленого підрозділу «Шахта «Курахівська» державного підприємства «Селидіввугілля» від 26 липня 2022 року № 157 містить інформацію про підземні виходи ОСОБА_1 за період роботи учнем гірника підземного з 23 листопада 1992 року по 30 листопада 1993 року (таб. № 738, дільниця ЕМО на шахті «Гірник») та учнем електрослюсаря підземного з 01 грудня 1993 року по 31 липня 2000 року (таб. № 738, дільниця ЕМО на шахті «Гірник»):

2000 рік - січень - 13 підземних виходів/6 днів лікарняного; лютий - 0 підземних виходів; березень - 9 підземних виходів/14 днів відпустки; квітень - 16 підземних виходів/4 дні лікарняного; травень - 16 підземних виходів/3 дні лікарняного; червень - 20 підземних виходів; липень - 11 підземних виходів/10 днів лікарняного.

Індивідуальні відомості про застраховану особу (форма ОК-5) містять інформацію про спеціальний стаж ОСОБА_1 за період роботи:

в державному відкритому акціонерному товаристві «Шахта «Курахівська» державної холдингової компанії «Селидіввугілля» за 07 місяців 2000 року;

в Селидівській дирекції по ліквідації шахт української державної компанії з реструктуризації вугільної промисловості «Укрвуглереструктуризація» за 05 місяців 2000 року, 12 місяців 2001 року, 12 місяців 2002 року, 12 місяців 2003 року;

в Селидівській дирекції з ліквідації шахт державного підприємства «Донецька обласна дирекція з ліквідації збиткових вугледобувних та вуглепереробних підприємств» за 12 місяців 2004 року, 12 місяців 2005 року, 12 місяців 2006 року - за кодом підстави обліку спеціального стажу - ЗП3013А1.

Як свідчить розрахунок стажу (форма РС-право), ГУ ПФУ в Хмельницькій області під час розгляду заяви від 18 листопада 2022 року зарахувало позивачеві період з 23 лютого 2000 року по 27 січня 2006 року у складі періодів з 23 листопада 1992 року по 31 грудня 2003 року та з 01 січня 2004 року по 31 березня 2007 року - до страхового стажу.

До спеціального (пільгового) стажу, що дає право на пенсію за віком на пільгових умовах відповідно до п. 1 ч. 2 ст. 114 Закону № 1058, період з 23 лютого 2000 року по 27 січня 2006 року не зарахований.

Як вже було вказано вище, звертаючись до суду з цим позовом, ОСОБА_1 доводить, що набув право на пенсію за віком на пільгових умовах відповідно до п. 1 ч. 2 ст. 114 Закону № 1058, тобто за Списком № 1.

За правилами ч. 5 ст. 114 Закону № 1058, у разі призначення пенсій на пільгових умовах відповідно до ч. ч. 2 і 3 цієї статті проводиться взаємне зарахування періодів роботи, передбачених цією статтею, за умови що роботи, які зараховуються, дають право на пенсію на аналогічних або більш пільгових умовах.

Положення п. 1 ч. 2 ст. 114 Закону № 1058 визначають більш пільгові умови набуття права на пенсію за віком в порівнянні з нормою п. 2 ч. 2 ст. 114 Закону № 1058.

Як наслідок, вирішення питання щодо наявності у ОСОБА_1 права на пенсію за віком на пільгових умовах відповідно до п. 1 ч. 2 ст. 114 Закону № 1058, тобто за Списком № 1, не передбачає зарахування до його спеціального (пільгового) стажу, що дає право на цей вид пенсії, періодів роботи за професіями, що включені до Списку № 2 і дають право на пенсію за віком на пільгових умовах відповідно до п. 2 ч. 2 ст. 114 Закону № 1058.

Виходячи з цих міркувань, під час розгляду справи по суті суд не дає оцінку рішенню/діям (бездіяльності) пенсійного органу, які полягали у незарахуванні ОСОБА_1 до спеціального (пільгового) стажу, що дає право на пенсію за віком на пільгових умовах відповідно до п. 2 ч. 2 ст. 114 Закону № 1058, тобто за Списком № 2, певних періодів роботи, в тому числі періоду з 13 лютого 2015 року по 04 травня 2022 року.

Заяву про призначення пенсії від 15 червня 2022 року, розрахунок стажу (форма РС-право), проведений за заявою від 15 червня 2022 року, рішення Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві від 22 червня 2022 року № 057250004500 «Про пенсійне забезпечення гр. ОСОБА_1 », заяву про призначення пенсії від 04 листопада 2022 року, службову записку ГУ ПФУ в Донецькій області від 04 листопада 2022 року № 168246, протокол від 10 листопада 2022 року № 057250004500; розрахунок стажу (форма РС-право), проведений за заявою від 04 листопада 2022 року, рішення ГУ ПФУ у Волинській області від 10 листопада 2022 року № 057250004500 «Про відмову у призначенні пенсії», суд не бере до розгляду як такі, що не стосуються предмета доказування у справі, на підставі ч. 4 ст. 73 КАС.

Будь-які інші докази щодо предмета доказування учасники справи суду не надали.

Норми права, які застосував суд, та мотиви їх застосування.

Ст. 46 Конституції України визначено, що громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.

Принципи, засади і механізми призначення, перерахунку і виплати пенсії визначає Закон України від 09 липня 2003 року № 1058-IV «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» (далі - Закон № 1058), який набрав чинності з 01 січня 2004 року.

На час звернення позивача з заявою про призначення пенсії, тобто станом на 18 листопада 2022 року, Закон № 1058 діяв в редакції від 06 листопада 2022 року.

Відповідно до п. 1 ч. 1 ст. 8 Закону № 1058 право на отримання пенсій із солідарної системи мають громадяни України, які застраховані згідно із цим Законом та досягли встановленого цим Законом пенсійного віку чи визнані особами з інвалідністю в установленому законодавством порядку і мають необхідний для призначення відповідного виду пенсії страховий стаж.

Право на пенсію за віком на пільгових умовах визначає ст. 114 Закону № 1058.

Відповідно до ч. 1 ст. 114 Закону № 1058 право на пенсію за віком на пільгових умовах незалежно від місця останньої роботи мають особи, які працювали на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком № 1 та на інших роботах із шкідливими і важкими умовами праці за списком № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджених Кабінетом Міністрів України, та за результатами атестації робочих місць, на роботах, що дають право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах, зазначених у ч. ч. 2 і 3 цієї статті, а пенсії за вислугу років - на умовах, зазначених у ч. 4 цієї статті. Розміри пенсій для осіб, визначених цією статтею, обчислюються відповідно до ст. 27 та з урахуванням норм ст. 28 цього Закону.

Згідно з п. 1 ч. 2 ст. 114 Закону № 1058 на пільгових умовах пенсія за віком призначається працівникам, зайнятим повний робочий день на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затвердженим Кабінетом Міністрів України, та за результатами атестації робочих місць, - після досягнення 50 років і за наявності страхового стажу не менше 25 років у чоловіків, з них не менше 10 років на зазначених роботах, і не менше 20 років у жінок, з них не менше 7 років 6 місяців на зазначених роботах.

[…]

Працівникам, які не мають стажу роботи з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці, передбаченого абзацом першим цього пункту, але мають не менше половини стажу на зазначених роботах, за наявності передбаченого абз. абз. 1 і 15-23 цього пункту відповідного страхового стажу пенсії на пільгових умовах призначаються із зменшенням пенсійного віку, встановленого абз. 1 ч. 1 ст. 26 цього Закону:

чоловікам - на 1 рік за кожний повний рік такої роботи;

[…].

Порядок застосування Списків № 1 і № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників при обчисленні стажу роботи, що дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, затверджений наказом Міністерства праці та соціальної політики України від 18 листопада 2005 року № 383, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 01 грудня 2005 року за № 1451/11731, (далі - Порядок № 383).

Відповідно до п. 2 Порядку № 383 під повним робочим днем слід уважати виконання робіт в умовах, передбачених Списками, не менше 80 відсотків робочого часу, установленого для працівників даного виробництва, професії чи посади, з урахуванням підготовчих, допоміжних, поточних ремонтних робіт, пов'язаних з виконанням своїх трудових обов'язків.

Згідно з п. 3 Порядку № 383 при визначенні права на пенсію за віком на пільгових умовах застосовуються Списки, що чинні на період роботи особи. До посад або за професіями незалежно від дати їх внесення до Списків за умови підтвердження документами відповідних умов праці за час виконання роботи до 21 серпня 1992 року та за результатами проведення атестації робочих місць за умовами праці після 21 серпня 1992 року.

До підрозділу 1. «Підземні роботи» розділу І. «Гірничі роботи. Видобуток вугілля, руди, сланцю, нафти, озокериту, газу, графіту, слюди, солі та інших рудних і нерудних корисних копалин підземним способом. Будівництво шахт і рудників. Будівництво метрополітенів та інших підземних споруд» Списку № 1 виробництв, цехів, професій і посад на підземних роботах, на роботах з шкідливими умовами праці та в гарячих цехах, робота у яких дає право на державну пенсію на пільгових умовах та в пільгових розмірах, затвердженого постановою Ради Міністрів СРСР від 22 серпня 1956 року № 1173, включені:

всі робітники, інженерно-технічні працівники та службовці, зайняті повний робочий день на підземних роботах по видобутку вугілля, руди, сланцю, нафти, озокериту, газу, графіту, азбесту, солі, слюди та інших рудних і нерудних корисних копалин, в геологорозвідці, на дренажних шахтах, на будівництві шахт, рудників та інших підземних споруд, а також всі робітники, зайняті повний робочий день під землею на обслуговуванні вказаних вище робітників та службовців (медперсонал підземних здравпунктів, робітники підземного телефонного зв'язку тощо).

До підрозділу 10100000 «Видобування корисних копалин. Геологорозвідувальні роботи. Будівництво, реконструкція, технічне переозброєння і капітальний ремонт шахт, рудників, копалень, метрополітенів, підземних каналів, тонелів та інших підземних споруд» розділу 10100000 І. «Гірничі роботи» Списку № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників на підземних роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці, зайнятість в яких дає право на пенсію за віком (по старості) на пільгових умовах, затвердженого постановою Кабінету Міністрів СРСР від 26 січня 1991 року № 10, включені:

10101000 1. «Підземні роботи в шахтах, рудниках і копальнях на видобуванні корисних копалин, в геологорозвідці, на дренажних шахтах, на будівництві шахт, рудників, копалень»

1010100а а) Всі робітники, зайняті повний робочий день на підземних роботах.

[…]

До підрозділу 10100000 «Видобування корисних копалин. Геологорозвідувальні роботи. Будівництво, реконструкція, технічне переозброєння і капітальний ремонт шахт, рудників, копалень, метрополітенів, підземних каналів, тонелів та інших підземних споруд» розділу 10100000 І. «Гірничі роботи» Списку № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці, зайнятість в яких дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 11 березня 1994 року № 162, включені:

10101000 1. «Підземні роботи в шахтах, рудниках і копальнях на видобуванні корисних копалин, в геологорозвідці, на дренажних шахтах, на будівництві шахт, рудників, копалень»

1010100а а) Всі робітники, зайняті повний робочий день на підземних роботах.

[…]

До підрозділу 1. «Підземні роботи в шахтах, рудниках і копальнях на видобуванні корисних копалин, в геологорозвідці, на дренажних шахтах, на будівництві шахт, рудників, копалень» розділу І. «Гірничі роботи. Видобування корисних копалин. Геологорозвідувальні роботи. Будівництво, реконструкція, технічне переозброєння і капітальний ремонт шахт, рудників, копалень, метрополітенів, підземних каналів, тунелів та інших підземних споруд» Списку № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці, зайнятість в яких повний робочий день дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 16 січня 2003 року № 36, включені:

1.1а а) усі робітники, зайняті повний робочий день на підземних роботах.

[…]

До підрозділу 1. «Підземні роботи в шахтах, рудниках і копальнях на видобуванні корисних копалин, в геологорозвідці, на дренажних шахтах, на будівництві шахт, рудників, копалень» розділу І. «Гірничі роботи». (Видобування корисних копалин. Геологорозвідувальні роботи. Будівництво, реконструкція, технічне переозброєння і капітальний ремонт шахт, рудників, копалень, метрополітенів, підземних каналів, тунелів та інших підземних споруд)

Списку № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці, зайнятість в яких дає повний робочий день дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 24 червня 2016 року № 461, включені:

Працівники:

зайняті повний робочий день на підземних роботах;

які обслуговують працівників, зайнятих на підземних роботах (медперсонал підземних пунктів охорони здоров'я, працівники підземного телефонного зв'язку тощо).

[…].

Порядок підтвердження стажу роботи регламентований ст. 62 Закону № 1788.

Ст. 62 Закону № 1788 установлено, що основним документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка. Порядок підтвердження наявного трудового стажу при відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній встановлюється Кабінетом Міністрів України.

Такий порядок затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 12 серпня 1993 року № 637 (далі - Порядок № 637).

Згідно з п. 1 Порядку № 637 основним документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка.

За відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній трудовий стаж встановлюється на підставі інших документів, виданих за місцем роботи, служби, навчання, а також архівними установами.

Відповідно до п. 3 Порядку № 637 за відсутності трудової книжки, а також у тих випадках, коли в трудовій книжці відсутні необхідні записи або містяться неправильні чи неточні записи про періоди роботи, для підтвердження трудового стажу приймаються дані, наявні в реєстрі застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування, довідки, виписки із наказів, особові рахунки і відомості на видачу заробітної плати, посвідчення, характеристики, письмові трудові договори і угоди з відмітками про їх виконання та інші документи, які містять відомості про періоди роботи.

Порядок № 637 окремо визначає особливості підтвердження трудового стажу окремих категорій працівників.

За приписами п. 20 Порядку № 637 у тих випадках, коли в трудовій книжці відсутні відомості, що визначають право на пенсії на пільгових умовах, установлені для окремих категорій працівників, для підтвердження спеціального трудового стажу приймаються уточнюючі довідки підприємств, установ, організацій або їх правонаступників (додаток № 5).

У довідці має бути вказано: періоди роботи, що зараховуються до спеціального стажу; професія або посада; характер виконуваної роботи; розділ, підрозділ, пункт, найменування списків або їх номери, куди включається цей період роботи; первинні документи за час виконання роботи, на підставі яких видана зазначена довідка.

У разі коли підприємства, установи, організації або їх правонаступники розміщуються на тимчасово окупованих територіях у Донецькій та Луганській областях, Автономній Республіці Крим і м. Севастополі, спеціальний трудовий стаж може підтверджуватися за даними, наявними в реєстрі застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування.

Аналіз наведених вище правових норм дозволяє дійти таких висновків: основним документом, що підтверджує стаж, є трудова книжка; лише у тих випадках, коли в трудовій книжці відсутні необхідні записи або містяться неправильні чи неточні записи, може постати необхідність у використанні додаткових даних для підтвердження стажу (зокрема, уточнюючих довідок, відомостей Реєстру застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування тощо).

Порядок звернення за призначенням пенсії регламентований ст. 44 Закону № 1058.

Згідно з ч. 1 ст. 44 Закону № 1058 заява про призначення (перерахунок) пенсії та необхідні документи подаються до територіального органу Пенсійного фонду або до уповноваженого ним органу чи уповноваженій особі в порядку, визначеному правлінням Пенсійного фонду за погодженням із центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сферах трудових відносин, соціального захисту населення, особисто або через представника, який діє на підставі виданої йому довіреності, посвідченої нотаріально.

Заява про призначення пенсії за віком може бути подана застрахованою особою не раніше ніж за місяць до досягнення пенсійного віку, що передбачено ч. 2 ст. 44 Закону № 1058.

Відповідно до приписів ч. 3 ст. 44 Закону № 1058 органи Пенсійного фонду мають право вимагати відповідні документи від підприємств, організацій і окремих осіб, видані ними для оформлення пенсії, а також в необхідних випадках перевіряти обґрунтованість їх видачі та достовірність поданих відомостей про осіб, які підлягають загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню, умови їх праці та інших відомостей, передбачених законодавством для визначення права на пенсію. На такі перевірки не поширюється дія положень законодавства про здійснення державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності.

Порядок подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» затверджений постановою правління Пенсійного фонду України від 25 листопада 2005 року № 22-1 (у редакції постанови правління Пенсійного фонду України від 07 липня 2014 року № 13-1), зареєстрованою в Міністерстві юстиції України 27 грудня 2005 року за № 1566/11846 (далі - Порядок № 22-1).

На час звернення позивача з заявою про призначення пенсії Порядок № 22-1 діяв в редакції від 10 грудня 2021 року.

При цьому, 30 березня 2021 року набрала чинності постанова правління Пенсійного фонду України від 16 грудня 2020 року № 25-1 «Про затвердження Змін до деяких постанов правління Пенсійного фонду України», зареєстрована в Міністерстві юстиції України від 16 березня 2021 року за № 339/35961 (далі - Постанова правління ПФУ № 25-1).

Зміни, внесені до Порядку № 22-1 на підставі Постанови правління ПФУ № 25-1, передбачали застосування органами Пенсійного фонду України принципу екстериторіальному при опрацюванні заяв про призначення/перерахунок пенсії з 01 квітня 2021 року.

Запроваджена у зв'язку із змінами, внесеними до Порядку № 22-1, технологія передбачає опрацювання заяв про призначення/перерахунок пенсії бек-офісами територіальних органів Пенсійного фонду України в порядку черговості надходження таких заяв незалежно від того, де було прийнято заяви та де проживає пенсіонер.

Запровадження принципу екстериторіальності мало на меті досягнення таких результатів: єдиний підхід до застосування пенсійного законодавства; централізована прозора система контролю за діями фахівців, процесів призначення та перерахунку пенсій; мінімізація особистих контактів з громадянами; відв'язка звернень та їх опрацювання від територіального принципу; попередження можливих випадків зволікань у прийнятті рішення, а також оптимізація навантаження на працівників.

Відповідно до п. 1.1 розділу І Порядку № 22-1 заява про призначення пенсії, […] (Заява про призначення/перерахунок пенсії - додаток 1); […] подається заявником до територіального органу Пенсійного фонду України (далі - орган, що призначає пенсію) через структурний підрозділ, який здійснює прийом та обслуговування осіб (далі - сервісний центр).

Заява про призначення пенсії, […] може подаватись заявником разом зі сканованими копіями документів, які відповідають оригіналам документів та придатні для сприйняття їх змісту (мають містити чітке зображення повного складу тексту документа та його реквізитів), через вебпортал електронних послуг Пенсійного фонду України (далі - вебпортал) з використанням кваліфікованого електронного підпису або електронної системи BankID відповідно до Положення про організацію прийому та обслуговування осіб, які звертаються до органів Пенсійного фонду України, затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 30 липня 2015 року № 13-1, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 18 серпня 2015 року за № 991/27436.

Згідно з п. 1.9 розділу І Порядку № 22-1 днем звернення за призначенням пенсії вважається день прийняття органом, що призначає пенсію, відповідної заяви.

Якщо заява про призначення пенсії подається через вебпортал днем звернення за призначенням пенсії вважається дата реєстрації на вебпорталі заяви разом зі сканованими копіями документів, які відповідають оригіналам документів та придатні для сприйняття їх змісту (мають містити чітке зображення повного складу тексту документа та його реквізитів).

Якщо заява пересилається поштою (крім випадків призначення (поновлення) пенсій), днем звернення за пенсією вважається дата, що зазначена на поштовому штемпелі місця відправлення заяви.

У разі якщо до заяви про призначення пенсії додані не всі необхідні документи, орган, що призначає пенсію, письмово повідомляє заявника про те, які документи необхідно подати додатково, про що в заяві про призначення пенсії робиться відповідний запис (у разі подання заяви через вебпортал таке повідомлення надсилається особі через електронний кабінет користувача вебпорталу). Якщо вони будуть подані не пізніше трьох місяців із дня повідомлення про необхідність подання додаткових документів, то днем звернення за призначенням пенсії вважається день прийняття заяви про призначення пенсії або дата, зазначена на поштовому штемпелі місця відправлення заяви, або дата реєстрації заяви на вебпорталі.

Якщо поданих документів достатньо для визначення права особи на призначення пенсії, пенсія призначається на підставі таких документів. При надходженні додаткових документів у визначений строк розмір пенсії переглядається з дати призначення. У разі надходження додаткових документів пізніше трьох місяців із дня повідомлення про необхідність їх подання пенсія перераховується зі строків, передбачених ч. 4 ст. 45 Закону № 1058.

[…].

Відповідно до п. 2.1 розділу ІІ Порядку № 22-1 до заяви про призначення пенсії за віком додаються такі документи:

1) документ, що підтверджує реєстраційний номер облікової картки платника податків […], або свідоцтво про загальнообов'язкове державне соціальне страхування;

2) документи про стаж, що визначені Порядком № 637. За період роботи, починаючи з 01 січня 2004 року, орган, що призначає пенсію, додає довідку з бази даних реєстру застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування (далі - реєстр застрахованих осіб) за формою згідно з додатком 4 до Положення про реєстр застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування, затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 18 червня 2014 року № 10-1, зареєстрованою в Міністерстві юстиції України 08 липня 2014 року за № 785/25562 (у редакції постанови правління Пенсійного фонду України від 27 березня 2018 року № 8-1) (далі - Положення), а у разі необхідності - за формою згідно з додатком 3 до Положення.

[…]

3) для підтвердження заробітної плати за період страхового стажу з 01 липня 2000 року орган, що призначає пенсію, додає індивідуальні відомості про застраховану особу (додатки 3, 4 до Положення).

За бажанням пенсіонера ним може подаватись довідка про заробітну плату (дохід) по 30 червня 2000 року (додаток 5) із зазначенням у ній назв первинних документів, на підставі яких її видано, їх місцезнаходження та адреси, за якою можливо провести перевірку відповідності змісту довідки первинним документам.

У разі якщо страховий стаж починаючи з 01 липня 2000 року становить менше 60 місяців, особою подається довідка про заробітну плату (дохід) за будь-які 60 календарних місяців страхового стажу підряд по 30 червня 2000 року (додаток 5).

[…]

4) документи про місце проживання (реєстрації) особи;

5) документи, які засвідчують особливий статус особи: […].

Приймання, оформлення і розгляд документів, поданих для призначення (перерахунку) пенсії, регламентовано розділом ІV Порядку № 22-1.

Відповідно до п. 4.1 розділу ІV Порядку № 22-1 заяви, що подаються особами відповідно до цього Порядку, реєструються в електронному журналі звернень органу, що призначає пенсію.

[…]

Згідно з п. 4.2 розділу ІV Порядку № 22-1 при прийманні документів працівник сервісного центру:

ідентифікує заявника (його представника);

надає інформацію щодо умов та порядку призначення (перерахунку) пенсії;

реєструє заяву, перевіряє зміст і належне оформлення наданих документів, відповідність викладених у них відомостей про особу даним паспорта;

уточнює інформацію про факт роботи (навчання, служби, підприємницької діяльності) і про інші періоди діяльності до 01 січня 2004 року, що можуть бути зараховані до страхового стажу. У разі необхідності роз'яснює порядок підтвердження страхового стажу, повідомляє про право особи на здійснення доплати до мінімального страхового внеску відповідно до ч. 3 ст. 24 Закону, та/або на добровільну участь у системі загальнообов'язкового пенсійного страхування;

з'ясовує наявніcть у заявника особливого (особливих) статусу (статусів), особливих заслуг, інших обставин, які можуть бути підставою для встановлення підвищень, надбавок, доплат;

повідомляє про необхідність дооформлення документів або надання додаткових документів у тримісячний строк з дня подання заяви про призначення пенсії, у разі неналежного оформлення поданих документів або відсутності необхідних документів;

сканує документи. На створені електронні копії накладає кваліфікований електронний підпис;

надсилає запити про витребування з відповідних інформаційних систем необхідних відомостей, передбачених п. 2.28 розділу ІІ цього Порядку;

повідомляє про можливості подавати заяви через вебпортал;

видає особі або посадовій особі розписку із зазначенням дати прийняття заяви, переліку одержаних і відсутніх документів, строку подання додаткових документів для призначення пенсії та пам'ятку пенсіонеру (додаток 6). Скановані розписка та пам'ятка пенсіонеру зберігаються в електронній пенсійній справі;

повідомляє особу, у вибраний нею спосіб, про відсутність відомостей або/та наявність розбіжностей у відповідних інформаційних системах та строки подання необхідних документів для призначення пенсії, не пізніше двох робочих днів після отримання відповіді органу, який веде відповідний інформаційний реєстр.

Крім того, п. 4.2 розділу ІV Порядку № 22-1 визначено, що після реєстрації заяви та сканування копій документів засобами програмного забезпечення за принципом екстериторіальності визначається структурний підрозділ органу, що призначає пенсію, який формує атрибути сканованих документів (із зазначенням часу їх створення), електронну пенсійну справу.

Відповідно до 4.3 розділу ІV Порядку № 22-1 створення та обробка документів здійснюється із накладенням кваліфікованого електронного підпису працівників, відповідальних за здійснення операцій.

Рішення за результатами розгляду заяви підписується керівником органу, що призначає пенсію (іншою посадовою особою, визначеною відповідно до наказу керівника органу, що призначає пенсію, щодо розподілу обов'язків), та зберігається в електронній пенсійній справі особи.

Рішення за результатами розгляду заяви та поданих документів органом, що призначає пенсію, приймається не пізніше 10 днів після надходження заяви.

Цей строк може бути продовжено за рішенням керівника органу, що призначає пенсію, на строк проведення додаткової перевірки достовірності відомостей про осіб, які підлягають загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню, умов їх праці та інших відомостей, передбачених законодавством, для визначення права на пенсію, але не більше ніж на 15 днів.

[…]

Відповідно до п. 4.7 розділу ІV Порядку № 22-1 право особи на одержання пенсії установлюється на підставі всебічного, повного і об'єктивного розгляду всіх поданих документів органом, що призначає пенсію.

Орган, що призначає пенсію, не пізніше 10 днів після винесення рішення видає або направляє адміністрації підприємства, установи, організації або особі повідомлення про призначення, відмову в призначенні, перерахунку, переведенні з одного виду пенсії на інший із зазначенням причин відмови та порядку його оскарження.

Згідно з п. 4.8 розділу ІV Порядку № 22-1 заява, відомості з відповідних інформаційних систем, скановані копії документів, на підставі яких призначено (перераховано) пенсію та проводиться її виплата; інша інформація, з урахуванням якої визначаються розмір призначеної пенсії та розмір пенсії до виплати, обробляються в складі електронної пенсійної справи, що формується та ведеться відповідно до вимог Законів України «Про електронні документи та електронний документообіг», «Про електронні довірчі послуги» та «Про захист персональних даних». Електронна пенсійна справа зберігається на базі централізованих інформаційних технологій.

Документи, що надійшли у паперовій формі, обробляються, реєструються та зберігаються в органі, що призначає пенсію, за правилами, встановленими постановою Кабінету Міністрів України від 17 січня 2018 року № 55 «Деякі питання документування управлінської діяльності».

П. 4.10 розділу ІV Порядку № 22-1 після призначення пенсії, поновлення виплати раніше призначеної пенсії, переведення з одного виду пенсії на інший електронна пенсійна справа засобами програмного забезпечення передається до органу, що призначає пенсію, за місцем проживання (реєстрації)/фактичного місця проживання особи для здійснення виплати пенсії.

Нарахована сума пенсії включається в документи для виплати пенсії не пізніше одного місяця з дня прийняття рішення про призначення, перерахунок, переведення з одного виду пенсії на інший та про поновлення виплати пенсії.

[…].

Аналіз положень п. 1.1 розділу І, п. п. 4.2, 4.3, 4.8, 4.10 розділу ІV Порядку № 22-1 зумовлює такі висновки:

- з заявою про призначення пенсії особа може звернутися до будь-якого територіального органу Пенсійного фонду України, через структурний підрозділ, який здійснює прийом та обслуговування осіб, (тобто сервісний центр) або подати відповідну заяву через вебпортал електронних послуг Пенсійного фонду України (п. 1.1);

- після реєстрації заяви та сканування копій документів засобами програмного забезпечення за принципом екстериторіальності визначається структурний підрозділ органу, що призначає пенсію, який формує атрибути сканованих документів, електронну пенсійну справу (п. 4.2).

При цьому зміст норм, що містяться в п. 4.2 та 4.10 розділу ІV Порядку № 22-1, свідчить, що сутність принципу екстериторіальності полягає у визначенні структурного підрозділу органу, що призначає пенсію, який формуватиме електронну пенсійну справу та розглядатиме по суті заяву про призначення пенсії, незалежно від місця проживання/перебування заявника чи місця поданням ним відповідної заяви, тобто без прив'язки до території.

- після опрацювання електронної пенсійної справи та прийняття рішення за наслідками розгляду заяви про призначення пенсії структурний підрозділ органу, що призначає пенсію, (тобто територіального органу Пенсійного фонду України), визначений за принципом екстериторіальності, передає електронну пенсійну справу органу, що призначає пенсію, (тобто територіальному органу Пенсійного фонду України), за місцем проживання (реєстрації)/фактичного місця проживання особи для здійснення виплати пенсії (п. 4.10);

- виплату пенсії проводить орган, що призначає пенсію, (тобто територіальний орган Пенсійного фонду України) за місцем фактичного проживання/перебування особи.

Висновки суду по суті позовних вимог.

Спірні правовідносини виникли у зв'язку з прийняттям ГУ ПФУ в Хмельницькій області рішення від 25 листопада 2022 року № 057250004500 «Про відмову у призначенні пенсії».

Цим рішенням позивачу відмовлено в призначенні пенсії за віком на пільгових умовах відповідно до п. 2 ч. 2 ст. 114 Закону № 1058 у зв'язку з недосягненням пенсійного віку 55 років та відсутністю необхідного пільгового стажу за Списком № 2 - 12 років 06 місяців.

Для вирішення публічно-правового спору, що виник між сторонами, саме рішення ГУ ПФУ в Хмельницькій області від 25 листопада 2022 року № 057250004500 належить перевірити на відповідність критеріям, наведеним у ч. 2 ст. 2 КАС.

Надаючи оцінку правомірності відмови в призначенні пенсії, суд виходить саме з тих аргументів, які пенсійний орган навів у рішенні, що є предметом спору.

Як свідчить зміст рішення від 25 листопада 2022 року № 057250004500 «Про відмову у призначенні пенсії», під час розгляду заяви ОСОБА_1 від 18 листопада 2022 року ГУ ПФУ в Хмельницькій області вирішувало питання щодо наявності підстав для призначення заявнику пенсії за віком на пільгових умовах відповідно до п. 2 ч. 2 ст. 114 Закону № 1058, тобто за Списком № 2.

Позивач не заперечує відсутності підстав для призначення пенсії за віком на пільгових умовах відповідно до п. 2 ч. 2 ст. 114 Закону № 1058, однак зазначає, що на день звернення за призначенням пенсії набув право на пенсію за віком на пільгових умовах відповідно до п. 1 ч. 2 ст. 114 Закону № 1058, тобто за Списком № 1.

До того ж разом з заявою від 18 листопада 2022 року, серед іншого, заявник подав заяву довільної форми від 17 листопада 2022 року, в якій прямо зазначив, що просить призначити йому пенсію за віком на пільгових умовах відповідно до п. 1 ч. 2 ст. 114 Закону № 1058.

Щодо наявності підстав для зарахування позивачеві до спеціального (пільгового) стажу, що дає право на пенсію за віком на пільгових умовах відповідно до п. 1 ч. 2 ст. 114 Закону № 1058, періодів роботи з 23 листопада 1992 року по 31 грудня 1999 року та з 23 лютого 2000 року по 27 січня 2006 року суд зазначає таке.

Суд встановив, що в період 23 листопада 1992 року позивач був прийнятий на роботу на шахту «Гірник» Селидовського виробничого об'єднання по видобутку вугілля учнем гірничого робочого підземного з повним робочим днем під землею; 30 січня 1993 року - направлений для проходження виробничої практики учнем гірничого робочого з повним робочим днем під землею; 01 грудня 1993 року - направлений на курси електрослюсарів підземних до учбово-курсового комбінату; 22 квітня 1994 року - виробнича практика учнем електрослюсаря підземного; 23 червня 1994 року - переведений учнем електрослюсаря підземного з повним робочим днем під землею; 01 січня 2000 року - призначений старшим механіком стаціонарного обладнання, про що свідчать записи №№ 6-13 в трудовій книжці.

В період з 23 лютого 2000 року по 27 січня 2006 року позивач працював на тому ж підприємстві електрослюсарем підземним (записи №№ 14-19 в трудовій книжці).

ГУ ПФУ в Хмельницькій області зарахувало позивачеві періоди з 23 листопада 1992 року по 31 грудня 1999 року та з 23 лютого 2000 року по 27 січня 2006 року до страхового стажу; до спеціального (пільгового) стажу, що дає право на пенсію за віком на пільгових умовах відповідно до п. 1 ч. 2 ст. 114 Закону № 1058, ці періоди не зараховані, що підтверджено розрахунком стажу (форма РС-право).

В рішенні, яке є предметом спору, ГУ ПФУ в Хмельницькій області вказало, що період роботи з 23 листопада 1992 року по 31 липня 2000 року не зарахований до спеціального (пільгового) стажу у зв'язку з ненаданням уточнюючої довідки згідно з додатком 5 до Порядку № 637.

Щодо причин незарахування позивачу до спеціального (пільгового) стажу періоду роботи з 01 серпня 2000 року по 27 січня 2006 року ГУ ПФУ в Хмельницькій області взагалі не навело будь-якого обґрунтування.

Суд зауважує, що виконання позивачем робіт з повним робочим днем під землею за професіями «гірничий робочий» та «електрослюсар підземний», що передбачені Списком № 1, підтверджено належним чином оформленими записами в трудовій книжці, яка відповідно до ст. 48 Кодексу законів про працю України та ст. 62 Закону № 1788 є основним документом про стаж.

Як наслідок, позивач не потребує підтвердження пільгового характеру роботи в ці періоди додатковими доказами, в тому числі довідкою про підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсії за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній відповідно до п. 10 Порядку № 383 та п. 20 Порядку № 637.

На переконання суду, відмова пенсійного органу зарахувати позивачеві до спеціального (пільгового) стажу, що дає право на пенсію за віком на пільгових умовах відповідно до п. 1 ч. 2 ст. 114 Закону № 1058, періодів роботи з 23 листопада 1992 року по 31 грудня 1999 року та з 23 лютого 2000 року по 27 січня 2006 року, є неправомірною з огляду на таке:

- пільговий характер роботи ОСОБА_1 в ці періоди підтверджений належним чином оформленими записами у трудовій книжці, а тому подання додаткових документів для їх підтвердження позивач не потребує.

- вказуючи на необхідність надання уточнюючої довідки, в рішенні, яке є предметом спору, пенсійний орган не навів жодної обставини, яка має бути додатково підтверджена пільговою довідкою та не відображена в трудовій книжці;

- суду не надані належні та допустимі докази, які б свідчили, що, виявивши недостатність документів для призначення пенсії, в тому числі пільгових довідок, пенсійний орган повідомив позивачеві про необхідність їх подання до ухвалення рішення про відмову в призначенні пенсії;

- ГУ ПФУ в Хмельницькій області не довело належними та допустимими доказами, що, виявивши недостатність документів для призначення пенсії, реалізувало свої повноваження, передбачені ч. 3 ст. 44 Закону № 1058, та звернулося з відповідним запитом до підприємства-роботодавця (його правонаступника) або архівної установи.

- в рішенні, яке є предметом спору, ГУ ПФУ в Хмельницькій області жодним чином не обґрунтувало неможливість використання відомостей Реєстру застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування для отримання даних про спеціальний стаж роботи ОСОБА_1 , при тому, що в системі персоніфікованого обліку наявна інформація про спеціальний стаж позивача, починаючи з 1999 року, зокрема за 12 місяців 1999 року, за 12 місяців 2000 року, за 12 місяців 2001 року, за 12 місяців 2002 року, за 12 місяців 2003 року, за 12 місяців 2004 року, 12 місяців 2005 року, 12 місяців 2006 року - за кодом підстави обліку спеціального стажу - ЗП3013А1, що проставляється працівникам, зайнятим повний робочий день на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за Списком № 1;

- ГУ ПФУ в Хмельницькій області не надало жодної оцінки відомостям, наведеним в довідці відокремленого підрозділу «Шахта «Курахівська» державного підприємства «Селидіввугілля» від 26 липня 2022 року № 157, яка видана на підставі первинних документів - контрольних табелів обліку робочого часу під землею у виробництві з видобутку вугілля підземним способом, та містить інформацію про кількість підземних виходів ОСОБА_1 за період роботи з 23 листопада 1992 року по 31 липня 2000 року, включаючи інформацію про кількість днів відпустки, тимчасової непрацездатності тощо.

За цих обставин суд відхиляє наведені пенсійний органом заперечення щодо відсутності підстав для зарахування позивачу до спеціального (пільгового) стажу, що дає право на пенсію за віком на пільгових умовах відповідно до п. 1 ч. 2 ст. 114 Закону № 1058, періодів роботи з 23 листопада 1992 року по 31 грудня 1999 року та з 23 лютого 2000 року по 27 січня 2006 року.

Підсумовуючи викладене, суд зазначає, що з огляду на встановлені фактичні обставини та зміст правових норм, які регулюють спірні правовідносини, рішення ГУ ПФУ в Хмельницькій області від 25 листопада 2022 року № 057250004500 «Про відмову у призначені пенсії» підлягає визнанню протиправним.

Висновок суду про протиправність рішення ґрунтується на тому, що воно не відповідає критеріям, наведеним у п. п. 3, 5, 6 ч. 2 ст. 2 КАС, є необґрунтованим та не може вважатися таким, що прийнято добросовісно і розсудливо.

Відмовляючи позивачу в призначенні пенсії, ГУ ПФУ в Хмельницькій області не забезпечило всебічний, повний та об'єктивний розгляд поданих позивачем документів.

Оскільки рішення від 25 листопада 2022 року № 057250004500 «Про відмову у призначені пенсії» є протиправним, порушене право позивача підлягає поновленню шляхом скасування цього рішення.

Виходячи з встановлених фактичних обставин та правового регулювання спірних правовідносин, відповідно до ч. 2 ст. 9 КАС для повного та ефективного захисту порушеного права позивача на пенсійне забезпечення належить також застосувати такі способи захисту як зобов'язання ГУ ПФУ в Хмельницькій області:

1. зарахувати ОСОБА_1 до спеціального (пільгового) стажу, що дає право на пенсію за віком на пільгових умовах відповідно до п. 1 ч. 2 ст. 114 Закону № 1058, періоди роботи:

з 23 листопада 1992 року по 31 грудня 1999 року;

з 23 лютого 2000 року по 27 січня 2006 року;

2. повторно розглянути заяву ОСОБА_1 від 18 листопада 2022 року про призначення пенсії за віком на пільгових умовах відповідно до п. 1 ч. 2 ст. 114 Закону № 1058 з урахуванням правової оцінки, наданої судом в цьому рішенні.

Суд зауважує, що з огляду на приписи п. п. 4.2, 4.10 розділу ІV Порядку № 22-1 належним відповідачем за позовними вимогами ОСОБА_1 є ГУ ПФУ в Хмельницькій області, структурний підрозділ якого, визначений за принципом екстериторіальності, розглядав заяву про призначення пенсії від 18 листопада 2022 року та прийняв рішення про відмову у призначенні пенсії від 25 листопада 2022 року № 057250004500, яке є предметом спору у цій справі.

Отже, саме на ГУ ПФУ в Хмельницькій області суд покладає обов'язок зарахувати відповідні періоди роботи до спеціального (пільгового) стажу та повторно розглянути заяву про призначення пенсії.

В даному випадку для встановлення належного відповідача визначальним є те, структурний підрозділ якого пенсійного органу розглядав заяву ОСОБА_1 про призначення пенсії від 18 листопада 2022 року та прийняв рішення про відмову у призначенні пенсії, яке визнано судом протиправним і скасовано, а не те, в якому пенсійному органі перебуває електронна пенсійна справа заявника, чи де проживає заявник.

ГУ ПФУ в Донецькій області та ГУ ПФУ у Волинській області не здійснювали розгляд заяви ОСОБА_1 від 18 листопада 2022 року, не проводили розрахунку його страхового та пільгового стажу за цією заявою, не приймали рішення про відмову у призначенні пенсії за наслідками розгляду заяви від 18 листопада 2022 року, а тому відсутні правові та фактичні обставини для визнання протиправними їх дій (рішень) чи бездіяльності та для покладання на них обов'язку зарахувати певні періоди роботи до спеціального (пільгового) стажу заявника і повторно розглянути його заяву про призначення пенсії.

Суд зауважує, що п. 4.10 Порядку № 22-1 не регулює питання призначення пенсії.

Норми п. 4.10 Порядку № 22-1 передбачають передачу електронної пенсійної справи від «органу, що призначає пенсію», який розглядав заяву про призначення пенсії, до «органу, що призначає пенсію», за місцем проживання (реєстрації)/фактичного місця проживання особи для здійснення виплати пенсії.

Тобто п. 4.10 Порядку № 22-1 врегульовує відносини щодо виплати пенсії, які виникають після того, як визначений за принципом екстериторіальності структурний підрозділ органу, що призначає пенсію, прийняв рішення про призначення пенсії.

Як наслідок, у задоволенні позовних вимог ОСОБА_1 до ГУ ПФУ в Донецькій області та до ГУ ПФУ у Волинській області слід відмовити.

Позовні вимоги в частині визнання протиправними дій ГУ ПФУ в Хмельницькій області щодо відмови в призначенні пенсії не підлягають задоволенню, оскільки правові наслідки для позивача створює рішення від 25 листопада 2022 року № 057250004500, яке визнано судом протиправним і таким, що підлягає скасуванню.

Суд встановив, що за заявою ОСОБА_1 від 18 листопада 2022 року ГУ ПФУ в Хмельницькій області вирішувало питання про наявність підстав для призначення йому пенсії за віком на пільгових умовах відповідно до п. 2 ч. 2 ст. 114 Закону № 1058.

При цьому ГУ ПФУ в Хмельницькій області не розглядало питання про наявність підстав для призначення ОСОБА_1 пенсії за віком на пільгових умовах відповідно до п. 1 ч. 2 ст. 114 Закону № 1058, не здійснювало розрахунок його спеціального (пільгового) стажу за Списком № 1, не приймало рішення про відмову в призначенні пенсії за віком на пільгових умовах відповідно до п. 1 ч. 2 ст. 114 Закону № 1058.

Отже, не підлягають задоволенню як такі, що заявлені передчасно, позовні вимоги в частині зобов'язання пенсійного органу призначити ОСОБА_1 пенсію з 18 листопада 2022 року відповідно до п. 1 ч. 2 ст. 114 Закону № 1058, оскільки розрахунок страхового та пільгового стажу як передумова для прийняття рішення про призначення пенсії відповідно до Закону № 1058 належить до повноважень пенсійного органу, а не суду.

За встановлених фактичних обставин належним та ефективним способом захисту порушеного права позивача є покладання на ГУ ПФУ в Хмельницькій області обов'язку зарахувати певні періоди роботи позивача до його спеціального (пільгового) стажу за Списком № 1 і повторно розглянути заяву від 18 листопада 2022 року про призначення пенсії за віком на пільгових умовах відповідно до п. 1 ч. 2 ст. 114 Закону № 1058 з урахуванням правової оцінки суду.

Незважаючи на те, що ГУ ПФУ в Хмельницькій області не розглядало питання про призначення ОСОБА_1 пенсії за віком на пільгових умовах відповідно до п. 1 ч. 2 ст. 1058, за встановлених фактичних обставин покладання на нього обов'язку зарахувати певні періоди роботи позивача до спеціального (пільгового) стажу за Списком № 1 не є втручанням в повноваження пенсійного органу.

Так, ГУ ПФУ в Хмельницькій області вирішувало питання про наявність підстав для призначення ОСОБА_1 пенсії за віком на пільгових умовах відповідно до п. 2 ч. 2 ст. 114 Закону № 1058, а тому, дотримуючись вимог п. 4.7 Порядку № 22-1 щодо всебічного, повного і об'єктивного розгляду всіх поданих документів, в своєму рішенні мало навести власні висновки і мотиви щодо наявності підстав для зарахування позивачеві до спеціального (пільгового) стажу не лише всіх періодів роботи заявника за професіями, включеними до Списку № 2, але й всіх періодів роботи заявника за професіями, включеними до Списку № 1.

Такий висновок суду ґрунтується на положеннях ч. 5 ст. 114 Закону № 1058, згідно з якою у разі призначення пенсій на пільгових умовах відповідно до ч. ч. 2 і 3 цієї статті проводиться взаємне зарахування періодів роботи, передбачених цією статтею, за умови що роботи, які зараховуються, дають право на пенсію на аналогічних або більш пільгових умовах.

ГУ ПФУ в Хмельницькій області обов'язку покладеного на нього п. 4.7 Порядку № 22-1 не виконало, а тому зобов'язання цього пенсійного органу зарахувати певні періоди роботи ОСОБА_1 до спеціального (пільгового) стажу, що дає право на пенсію за віком на пільгових умовах відповідно до п. 1 ч. 2 ст. 114 Закону № 1058, не є втручанням в його повноваження.

Таким чином, позовні вимоги підлягають задоволенню частково.

Решта доводів та заперечень сторін висновків суду про часткове задоволення позову не спростовують.

Розподіл судових витрат.

Відповідно до ч. 1 ст. 139 КАС при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

Згідно з ч. 3 ст. 139 КАС при частковому задоволенні позову судові витрати покладаються на обидві сторони пропорційно до розміру задоволених позовних вимог.

Позивачем документально підтверджені судові витрати по сплаті судового збору в сумі 1 073,20 грн (992,00 грн - квитанція від 23 січня 2023 року) та (81,20 грн - квитанція від 10 січня 2023 року).

Докази здійснення інших судових витрат позивач не надав.

Визначаючи кількість вимог немайнового характеру, заявлених позивачем, суд враховує, що вимога про визнання протиправними акта, дії чи бездіяльності як передумова для застосування інших способів захисту порушеного права (скасування або визнання нечинним рішення чи окремих його положень, зобов'язання прийняти рішення, вчинити дії чи утриматися від їх вчинення тощо) як наслідків протиправності акта, дій чи бездіяльності є однією вимогою.

Суд дійшов висновку про задоволення позовних вимог, а тому за рахунок бюджетних асигнувань ГУ ПФУ в Хмельницькій області на користь позивача підлягають присудженню судові витрати по сплаті судового збору в сумі 1 073,20 грн.

Керуючись ст. ст. 2, 12, 241, 242, 243, 244, 245, 246, 250, 251, 255 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

вирішив:

1. Адміністративний позов ОСОБА_1 (РНОКПП: НОМЕР_4 , місце проживання: АДРЕСА_2 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області (ідентифікаційний код: 21318350, місцезнаходження: 29013, Хмельницька обл., м. Хмельницький, вул. Гната Чекірди, буд. 10), Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області (ідентифікаційний код: 13486010, місцезнаходження: 84122, Донецька обл., м. Слов'янськ, пл. Соборна, буд. 3), Головного управління Пенсійного фонду України у Волинській області (ідентифікаційний код 13358826, місцезнаходження: 43026, Волинська обл., м. Луцьк, вул. Кравчука, буд. 22-В) про визнання дій протиправними, скасування рішення та зобов'язання вчинити певні дії - задовольнити частково.

2. Визнати протиправним і скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області від 25 листопада 2022 року № 057250004500 «Про відмову у призначенні пенсії».

3. Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області зарахувати ОСОБА_1 до спеціального (пільгового) стажу, що дає право на пенсію за віком на пільгових умовах відповідно до п. 1 ч. 2 ст. 114 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», періоди роботи:

з 23 листопада 1992 року по 31 грудня 1999 року;

з 23 лютого 2000 року по 27 січня 2006 року.

4. Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області повторно розглянути заяву ОСОБА_1 від 18 листопада 2022 року про призначення пенсії за віком на пільгових умовах відповідно до п. 1 ч. 2 ст. 114 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» з урахуванням правової оцінки, наданої судом в цьому рішенні.

5. В іншій частині позовних вимог - відмовити.

6. Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області на користь ОСОБА_1 судові витрати по сплаті судового збору в сумі 1 073 (одна тисяча сімдесят три) гривні 20 копійок.

7. Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

8. Рішення може бути оскаржено в апеляційному порядку шляхом подання апеляційної скарги до Першого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

9. Повне судове рішення складено 20 лютого 2023 року.

Суддя Т.О. Кравченко