Постанова від 09.02.2023 по справі 451/874/21

Справа № 451/874/21 Головуючий у 1 інстанції: Семенишин О.З.

Провадження № 22-ц/811/2464/22 Доповідач в 2-й інстанції: Савуляк Р. В.

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

09 лютого 2023 року колегія суддів судової палати з розгляду цивільних справ Львівського апеляційного суду в складі:

головуючого судді: Савуляка Р.В.,

суддів: Мікуш Ю.Р., Приколоти Т.І.,

секретаря: Салата Я.І.

з участю: представника Акціонерного товариства «Оператор газорозподільної системи «Львівгаз» - Мороз І.І., Козака Г,І. та його представника Чечлюк О.Ю., розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Львові цивільну справу за апеляційною скаргою Акціонерного товариства «Оператор газорозподільної системи «Львівгаз» на рішення Радехівського районного суду Львівської області від 26 серпня 2022 року у справі за позовом ОСОБА_1 до Акціонерного товариства Радехівського районного суду Львівської області від 26 серпня 2022 року «Оператор газорозподільної системи «Львівгаз», АТ «Львівгаз» в особі Червоноградського відділення про визнання протиправним та скасування рішення центральної комісії по розгляду актів про порушення АТ «Львівгаз» та про донарахування об'єму природного газу та його вартості, зобов'язання АТ «Львівгаз» відновити газопостачання та за зустрічним позовом Акціонерного товариства «Оператор газорозподільної системи «Львівгаз» до ОСОБА_1 , АТ «Львівгаз» в особі Червоноградського відділення про стягнення вартості необлікованого (донарахованого) об'єму (обсягу) природного газу, -

ВСТАНОВИЛА:

У червні 2021 року ОСОБА_1 звернувся з позовом до Акціонерного товариства «Оператор газорозподільної системи «Львівгаз», АТ «Львівгаз» в особі Червоноградського відділення про визнання нечинним Акта №006416 від 29 січня 2020 року, визнання дій зі складання акта-розрахунку необлікованого (донарахованого) об'єму природного газу і його вартості на суму 151037 гривень 97 копійок протиправними та скасування акта-розрахунку, визнання протиправними дій щодо припинення газопостачання.

В обґрунтування позовних вимог покликався на те, що він є власником житлового будинку у АДРЕСА_1 , його сім'я споживає газ на підставі договору, тому вони є споживачами в контексті Законів «Про житлово-комунальні послуги» і «Про ринок природного газу».

Вказував, що 29 січня 2020 року ПАТ «Львівгаз» в особі співробітників Управління метродології ГКВО у м.Радехів складено акт 006416 про порушення (в акті проставлено ще один номер прописом №20 нас-40102), в якому зазначено про те, що у будинку за адресою: АДРЕСА_1 , виявлено несанкціонований газопровід, врізаний у ввідний газопровід, прихований у конструкції стіни, що на думку відповідачів використовується для безоблікового споживання газу на опалення та приготування їжі. 10 лютого 2020 року представниками ПАТ «Львівгазу» складено Акт про виключення, а саме - відрізано самовільно встановлені впуски до Пги - 2 шт. у літній кухні та підсобних приміщеннях.

12 березня 2020 року ПАТ «Львівгаз» прийняло рішення на засіданні щодо задоволення Акту про порушення від 29 січня 2020 року №006416, та надіслало йому про це відповідне повідомлення разом з рахунком на оплату №60053340 від 27 квітня 2020 року на суму 151 037,97 грн., Акт розрахунок необлікованого обсягу природнього газу від 12 березня 2020 року та акт про припинення газопостачання .

Стверджував, що жодного самовільного безоблікового споживання газу у його будинку не здійснювалось, труби по стінах повністю усі під'єднані до лічильника, а в вищезазначеному Акті зазначені неіснуючі труби.

Також зазначав, що увесь газ, що ним споживався обліковувався через лічильник обліку природнього газу, повірка якого засвідчує його справність. При відкритті крану в літній кухні при закритому крані загальної газової труби газ до котла та комфорки плити поступав з газового балону, а не через центральну газову трубу, що призвело до неправильних висновків відповідачів, а тому висновки про безоблікове споживання газу і як наслідок нараховування безоблікового споживання газу відбулось безпідставно.

Вказував, що у 2020 році газопостачання до його будинку не припинялось, але без попередження взимку, 4 січня 2021 року без будь-яких попереджень та складання Актів АТ «Оператор газорозподільної системи «Львівгаз» припинив газопостачання до його будинку повністю.

Покликався на те, що АТ «Оператор газорозподільної системи «Львівгаз» не повідомив, що стало причиною припинення газопостачання до його будинку, та звертав увагу, що труби, які відповідач вважав несанкціоновано облаштованими, були відрізані, про що зазначено в акті від 10 лютого 2020 року.

На думку ОСОБА_1 , такі дії АТ «Оператор газорозподільної системи «Львівгаз» є безпідставними, протиправними, акт-розрахунок вважає таким, що підлягає скасуванню, а газопостачання до його будинку необхідно відновити за рахунок відповідача.

Просив визнати нечинним Акт №006416 від 29 січня 2020 року; визнати дії уповноважених осіб Червоноградського відділення АТ «Львівгаз» зі складання акту розрахунку необлікованого (донарахованого) об'єму природного газу і його вартості на суму 151037 гривень 97 копійок на підставі акту про порушення Кодексу газорозподільних систем №006416 від 29 січня 2020 року протиправними та скасувати цей акт-розрахунок необлікованого (донарахованого) об'єму та обсягу природного газу; визнати протиправними дії відповідачів щодо припинення газопостачання житлового будинку за адресою: АДРЕСА_1 , та зобов'язати відповідачів відновити газопостачання житлового будинку за адресою: АДРЕСА_1 (а.с.5-10).

У вересні 2021 року АТ «Оператор газорозподільної системи «Львівгаз» звернувся до суду із зустрічним позовом до ОСОБА_1 , АТ «Львівгаз» в особі Червоноградського відділення про стягнення вартості необлікованого (донарахованого) об'єму (обсягу) природного газу.

В обґрунтування зустрічних позовних вимог покликались на те, що представниками АТ «Львівгаз» на об'єкті споживача було виявлено порушення Кодексу ГРМ, передбачене пп. 1) п.1 глави 2 розділу XI Кодексу ГРМ - наявність несанкціонованого газопроводу, яке кваліфікується як несанкціонований відбір природного газу з ГРМ (крадіжка газу), про що було складено Акт про порушення. АТ «Львівгаз» діяло в рамках чинного законодавства та здійснило нарахування необлікованого (спожитого) об'єму газу.

Вказували, що 29 січня 2020 року представниками АТ «Львівгаз» було проведено перевірку на об'єкті споживача і за її результатом було складено Акт про порушення №006416, яким встановлено порушення вимог Кодексу ГРМ: «виявлено несанкціонований газопровід, врізаний у ввідний газопровід, прихований у конструкції стіни. Використовується для безоблікового споживання газу на опалення та приготування їжі». Як вбачається зі змісту Акту про порушення, споживач підписав акт про порушення, тобто погодився із зафіксованим у ньому, та у графі “зауваження" зазначив, що претензій до працівників ПАТ «Львівгаз» немає. Вчинення позивачем вказаного порушення підтверджується також матеріалами фото- та відеофіксації.

Стверджували, що наявність несанкціонованого газопроводу в помешканні відповідача є порушенням, яке прямо передбачене пп.1) п.1 глави 2 розділу XI Кодексу ГРМ. Звертає увагу на те, що згідно з пп.1) п.1 глави 2 розділу XI Кодексу ГРМ дане порушення (наявність несанкціонованого газопроводу) саме по собі кваліфікується як несанкціонований відбір природного газу з ГРМ (крадіжка газу), для встановлення даного порушення не потрібно доводити факт споживання газу споживачем без обліку чи з некоректним обліком.

Вказували, що ОСОБА_1 на засідання Комісії запрошувався, за результатами засідання 20 березня 2020 року Комісія прийняла рішення про задоволення акту про порушення та проведення відповідачу донарахунку необлікованого об'єму природного газу в розмірі 151037.97 грн. (п. 11 гл.5 розд.ХІ Кодексу ГРМ). Розрахунок необлікованого або облікового частково об'єму природного газу внаслідок порушення здійснюється за наявності акта про порушення та у порядку, визначеному в розділі XI цього Кодексу (абз.2 п.7 гл.9 розд. Х Кодексу ГРМ). Розрахунок об'єму необлікованого природного газу проведено відповідачем у відповідності до абз.2 п.1 гл.3 розд.ХІ Кодексу ГРМ за граничними об'ємами споживання природного газу населенням, які визначені у додатку 15 Кодексу ГРМ. Вартість необлікованого (донарахованого) об'єму природного газу, яка пред'являється до сплати споживачу (несанкціонованому споживачу) в результаті задоволення акта про порушення, зазначається в окремому платіжному рахунку Оператора ГРМ, який надається під особистий підпис споживача (несанкціонованого споживача) або надсилається йому рекомендованим поштовим відправленням разом із супровідним листом, що оформлюється у довільній формі (абз.1 п.12 гл. 5 розд.ХІ Кодексу ГРМ).

Просить суд: стягнути з ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 ) на користь Акціонерного товариства «Оператор газорозподільної системи «ЛЬВІВГАЗ» (ЄДРПОУ 03349039) вартість необлікованого (донарахованого) об'єму (обсягу) природного газу в розмірі 151037,97 грн.; стягнути з ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 ) на користь Акціонерного товариства «Оператор газорозподільної системи «ЛЬВІВГАЗ» (ЄДРПОУ 03349039) судовий збір, сплачений при подачі зустрічного позову (а.с.50-52).

Оскаржуваним рішенням Радехівського районного суду Львівської області від 26 серпня 2022 року позов ОСОБА_1 до Акціонерного товариства «Оператор газорозподільної системи «Львівгаз», АТ «Львівгаз» в особі Червоноградського відділення про визнання протиправним та скасування рішення центральної комісії по розгляду актів про порушення АТ «Львівгаз» щодо задоволення акта про порушення та про донарахування об'єму природного газу та його вартості, зобов'язання АТ «Львівгаз» відновити газопостачання - задоволено.

Визнано протиправним та скасувати рішення центральної комісії по розгляду актів про порушення АТ «Львівгаз» щодо задоволення акта про порушення АТ «Львівгаз» щодо задоволення акта про порушення №006416 від 29.01.2020 р., який складений відносно ОСОБА_1 та про донарахування об'єму природного газу та його вартості в розмірі 151037,97 грн.

Зобов'язано АТ «Львівгаз» відновити газопостачання до житлового будинку за адресою: АДРЕСА_1 .

В задоволенні зустрічного позову Акціонерного товариства «Оператор газорозподільної системи «Львівгаз» до ОСОБА_1 про стягнення вартості необлікованого (донарахованого) об'єму (обсягу) природного газу - відмовлено.

Стягнуто з Акціонерного товариства «Оператор газорозподільної системи «Львівгаз» (ЄДРПОУ 03349039, адреса: 79039, м. Львів, вул. Золота, буд. 42) в користь ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 , адреса проживання: АДРЕСА_1 ) судовий збір в розмірі 908 гривень.

Вищезгадане рішення в апеляційному порядку оскаржило Акціонерного товариства «Оператор газорозподільної системи «Львівгаз».

В апеляційній скарзі покликається на те, що у постанові від 01 червня 2022 року по справі № 675/1135/20 Верховний Суд висловив наступну правову позицію: “Для встановлення наявності несанкціонованого газопроводу та несанкціонованого відбору природного газу необхідно відповідно до пункту 1 глави 2 розділу Хі Кодексу газорозподільних систем достатнім встановлення факту самовільно під'єднаного газопроводу (газовий відвід, штуцер, патрубок), у тому числі без наявного підключеного газового обладнання, фізично з'єднаного, зокрема ввареного, врізаного, з газорозподільною системою або газовою мережею внутрішнього газопостачання, витрата (споживання) природного газу через який не обліковується комерційним вузлом обліку (лічильником) газу.

Вказує, що суд першої інстанції не прийняв до уваги показання свідків ОСОБА_2 , та ОСОБА_3 , а також відеозапис здійснений під час складання акту про порушення.

Також зазначає, що під час проведення перевірки газоспоживаючого обладнання працівники AT "Львівгаз" зняли лічильнику газу, після чого господар - ОСОБА_4 , запалив усі газові прилади, газ на яких продовжував горіти.

Стверджує, що у разі демонтажу лічильника та за умови відсутності несанкціонованого газопроводу газ фізично не може постувати на газові прилади, а газові прилади не можуть працювати, а робота газових приладів при демонтованому лічильнику свідчить про наявність несанкціонованого газопроводу, проведеного шляхом прихованих заходів.

Просить рішення Радехівського районного суду Львівської області від 26 серпня 2022 року скасувати та ухвалити нове рішення, яким у задоволенні первісних позовних вимог ОСОБА_1 відмовити, зустрічні позовні вимоги задовольнити.

Заслухавши суддю-доповідача, пояснення представника Акціонерного товариства «Оператор газорозподільної системи «Львівгаз» - Мороз І.І. на підтримання апеляційної скарги, пояснення ОСОБА_1 та його представника ОСОБА_5 на її заперечення, перевіривши матеріали справи, законність та обґрунтованість оскаржуваного рішення у межах доводів та вимог апеляційної скарги, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга не підлягає до задоволення, виходячи з наступного.

Відповідно до ч. 1 ст. 375 ЦПК України суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а судове рішення без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.

Судом та матеріалами справи встановлено, що ОСОБА_1 є власником земельної ділянки для будівництва і обслуговування житлового будинку і господарських будівель площею 0,08 га, що розташована на території АДРЕСА_1 , що підтверджується копією Державного акта на право приватної власності на землю, серії ЛВ №387, виданого 19 листопада 1996 року (а.с.11-11 зворот).

29 січня 2020 року, був складений акт №20 нас-40/01, з кого вбачається, що під час перевірки споживача ОСОБА_1 за адресою: АДРЕСА_1 , абонентський номер НОМЕР_2 , виявлені наступні порушення: виявлено несанкціонований газопровід, врізаний у ввідний газопровід, прихований в конструкції стіни, використовується для безоблікового споживання газу на опалення та приготування їжі; пломбу R 2759 1580 знято, лічильник залишено як технологічну перемичку; перевірено та витоків не виявлено (а.с.33).

Також 29 січня 2020 року за адресою: АДРЕСА_1 складено акт про порушення №20 нас-40/02 (бланк №006416), згідно з яким встановлено порушення Кодексу газорозподільних систем: виявлено несанкціонований газопровід, врізаний у ввідний газопровід, прихований в конструкції стіни, використовується для безоблікового споживання газу на опалення та приготування їжі (а.с.15,34).

ОСОБА_1 було повідомлено про проведення засідання комісії 12 березня 2020 року о 10:10 год. щодо розгляду акта про порушення №006416 від 29 січня 2020 року, що підтверджується копією запрошення від 24 лютого 2020 року №142, копією списку №22 рекомендованих листів від 24 лютого 2020 року, копією списку №513 згрупованих поштових відправлень листів рекомендованих, поданих в Львів 39 (відправник АТ "Львівгаз") (а.с.39,40-42,43-44).

Згідно з витягом з протоколу №07/03-Н від 12 березня 2020 року засідання комісії з розгляду актів про порушення споживачами природного газу ГРС вимог Кодексу, встановлено, що по п.6 порядку денного щодо акту про порушення №006416 по споживачу ОСОБА_1 за адресою: АДРЕСА_1 , комісія вирішила провести дорахунок вартості спожитого природного газу за період 30.01.2018-29.01.2020 в обсязі 15931,14 куб.м. на суму 151037,97 грн. (а.с.45).

З листа АТ «Львівгаз» від 29 квітня 2020 року вбачається, що за результатами засідання розглянуто Акт про порушення №006416 від 29 січня 2020 року, 12 березня 2020 року було прийнято рішення про задоволення акта про порушення №006416 від 29 січня 2020 року та проведено дорахунок вартості спожитого газу (а.с.12).

З акта-розрахунку необлікованого (донарахованого) об'єму та обсягу природного газу і його вартості від 12 березня 2020 року, складеного на підставі акта про порушення №006416 від 29 січня 2020 р., встановлено, що за період з 30 січня 2018 року по 29 січня 2020 року ОСОБА_1 донароховано обсяг природного газу 15931,14 куб.м. і відповідно нараховано до сплати 151037,97 грн. (а.с.13).

27 квітня 2020 року сформовано рахунок на оплату №60053340 для оплати ОСОБА_1 , особовий рахунок НОМЕР_2 , за необлікований (донарахований) об'єм природного газу на суму 151037,97 грн. (а.с.14).

25 червня 2020 року за результатами проведеної експертизи за адресою: АДРЕСА_1 , особовий рахунок НОМЕР_2 , був складений акт експертизи ЗВТ та/або пломби №355, відповідно до якого під час проведення експертизи ЗВТ Галлус G-4 №002705550 не виявлено втручання в роботу ЗВТ (а.с.18).

З повідомлень про припинення газопостачання/розподілу природного газу від 27 квітня 2020 року, 15 липня 2020 року та 23 жовтня 2020 року, констатовано, що ОСОБА_1 , адреса: АДРЕСА_1 , повідомлено про припинення газопостачання/розподілу природного газу у зв'язку із заборгованістю за необлікований газ у сумі 151037,97 грн. (а.с.16,35,36,37).

Проте, як вбачається з матеріалів справи, наявне підтвердження про надіслання позивачу лише повідомлення про припинення газопостачання/розподілу природного газу від 15.07.2020 року (а.с.36).

Відповідно до акта виключення / включення від 04 січня 2021 року, складеного представниками АТ «Львівгаз», в присутності ОСОБА_1 , вбачається, що газопостачання за адресою: АДРЕСА_1 , відключено (а.с.38).

Правовідносини між позивачем та відповідачем регулюються договором розподілу природного газу, типова форма якого затверджена постановою НКРЕКП від 30 вересня 2015р. №2498 (далі - Договір розподілу), а також Законом України «Про ринок природного газу» та Кодексом газорозподільних (систем, затвердженим постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг №2494 від 30 вересня 2015 року, далі - Кодекс ГРМ.

Кодекс газорозподільних систем визначає взаємовідносини оператора газорозподільних систем із суб'єктами ринку природного газу, а також визначає правові, технічні, організаційні та економічні засади функціонування газорозподільних систем, зокрема умови забезпечення: 1) надійної і безпечної експлуатації газорозподільних систем та гарантованого рівня розподілу (переміщення) природного газу до/від суміжних суб'єктів ринку природного газу відповідної якості; 2) комерційного, у тому числі приладового обліку природного газу в газорозподільній системі та визначення його об'ємів і обсягів передачі до/з газорозподільної системи, у тому числі в розрізі суб'єктів ринку природного газу; 3) доступу замовників до газорозподільної системи для приєднання до неї їх об'єктів будівництва або існуючих об'єктів (умови технічного доступу); 4) доступу суб'єктів ринку природного газу до газорозподільної системи для фактичної передачі (розподілу/споживання) належного їм природного газу до/з газорозподільної системи (умови комерційного доступу); 5) механізмів взаємодії оператора газорозподільної системи з операторами суміжних систем та з іншими суб'єктами ринку природного газу.

Відповідно до Кодексу газорозподільних систем оператор газорозподільної системи (далі - Оператор ГРМ) - суб'єкт господарювання, що на підставі ліцензії здійснює діяльність з розподілу природного газу газорозподільною системою, яка знаходиться у його власності або користуванні відповідно до законодавства, та здійснює щодо неї функції оперативно-технологічного управління; оператор газотранспортної системи (далі - Оператор ГТС) - суб'єкт господарювання, який на підставі ліцензії здійснює діяльність із транспортування природного газу газотранспортною системою на користь третіх осіб (замовників).

Відповідно до пункту 1 розділу 2 глави XI Кодексу до порушень споживача та несанкціонованого споживача, які кваліфікуються як несанкціонований відбір природного газу з ГРМ (крадіжка газу) та внаслідок яких щодо них здійснюється нарахування необлікованих об'ємів (обсягів) природного газу, належать: 1) наявність несанкціонованого газопроводу; 2) несанкціоноване відновлення газоспоживання; 3) несанкціоноване втручання в роботу ЗВТ (комерційного ВОГ, зокрема лічильника газу); 4) несанкціоноване підключення газових приладів на об'єкті споживача, який обліковується за нормами споживання; 5) несанкціоноване підключення газових приладів, внаслідок якого перевищується діапазон обчислення вузла обліку (сумарна номінальна потужність газових приладів і пристроїв перевищує діапазон обчислення вузла обліку); 6) використання природного газу споживачем за відсутності чи після розірвання договору розподілу природного газу.

За змістом пункту 4 розділу 1 глави І Кодексу газорозподільних систем несанкціоноване втручання в роботу газорозподільної системи - втручання в роботу газорозподільної системи, в тому числі шляхом несанкціонованого відновлення газоспоживання, несанкціонованого втручання в роботу ЗВТ та/або під'єднання несанкціонованого газопроводу, внаслідок чого порушується нормальний режим роботи ГРМ та/або здійснюється необліковане (обліковане частково чи з порушенням законодавства) використання природного газу; несанкціонований відбір природного газу - відбір (споживання) природного газу з газорозподільної системи з порушенням вимог чинного законодавства, зокрема цього Кодексу; несанкціонований газопровід - самовільно під'єднаний газопровід (газовий відвід, штуцер, патрубок), у тому числі без наявного підключеного газового обладнання, фізично з'єднаний, зокрема вварений, врізаний, з газорозподільною системою або газовою мережею внутрішнього газопостачання, витрата (споживання) природного газу через який не обліковується комерційним вузлом обліку (лічильником газу).

Згідно з пунктом 1 розділу 3 глави XI Кодексу у разі виявлення оператором ГРМ несанкціонованого газопроводу або несанкціонованого втручання в роботу лічильника газу розрахунок об'єму необлікованого природного газу здійснюється за граничними об'ємами споживання природного газу населенням з урахуванням усіх газових приладів і пристроїв споживача (фізичної особи) за період з дня останнього контрольного зняття показань лічильника (контрольного огляду вузла обліку або його перевірки) до дня виявлення порушення (але не більше ніж за 6 місяців) та з урахуванням строку на його усунення.

Якщо несанкціонований газопровід проведений шляхом прихованих заходів або фізичною особою, яка є несанкціонованим споживачем, початок періоду, за який визначається об'єм необлікованого природного газу, визначається з дня набуття споживачем (фізичною особою) права власності/користування на житлові (підсобні) приміщення, але не більше двох років, що передували дню виявлення порушення.

Згідно з пунктом 1 розділу 5 глави XI Кодексу у разі виявлення у споживача або несанкціонованого споживача порушень, визначених у главі 2 цього розділу, на місці їх виявлення представником Оператора ГРМ складається акт про порушення за формою, наведеною в додатку 20 до цього Кодексу.

Всупереч вказаним нормам, під час перевірки споживача ОСОБА_1 за адресою: АДРЕСА_1 , особовий рахунок НОМЕР_2 , складений Акт про порушення №006416 від 29 січня 2020 року за формою, наведеною в додатку 11 до цього Кодексу (а.с.15,34).

Відповідно до пункту 2 розділу 5 глави XI Кодексу акт про порушення після пред'явлення представником Оператора ГРМ службового посвідчення складається в присутності споживача/несанкціонованого споживача та/або незаінтересованої особи (представника власника/користувача, на території чи об'єкті якого сталося порушення, або органу місцевого самоврядування) за умови посвідчення його особи та засвідчується їх особистими підписами. У разі якщо комерційний вузол обліку, на якому сталося порушення, знаходиться на території (в приміщенні) Оператора ГРМ, останній повинен завчасно попередити споживача про час і місце складання акта про порушення. Акт про порушення складається в двох примірниках, один з яких залишається у споживача (несанкціонованого споживача), який має право внести до акта про порушення свої зауваження та заперечення.

Згідно з пунктом 5 розділу 5 глави XI Кодексу споживач (несанкціонований споживач) та представники Оператора ГРМ під час виявлення порушення та складання акта про порушення мають право здійснювати фото- та відеозйомку для фіксації виявленого порушення чи інших дій та фактів, про що зазначається в акті про порушення. До акта про порушення сторонами можуть бути додані пояснення, зауваження, заперечення та докази, перелік яких (за наявності) зазначається в акті про порушення.

Пунктом 7 розділу 5 глави XI Кодексу регламентовано, що на дату складання акта про порушення представник Оператора ГРМ забезпечує усунення виявленого порушення, про що в акті про порушення робиться відповідний запис. У разі неможливості усунути порушення на дату складання акта про порушення (відсутні відповідні засоби чи повноваження) представник Оператора ГРМ робить відповідний запис в акті про порушення та надалі забезпечує контроль за усуненням порушення, що підтверджується окремо складеним актом про усунення порушення. Під час складання акта про порушення, акта про усунення порушення, акта про припинення/відновлення газопостачання тощо представниками Оператора ГРМ обов'язково фіксуються та зазначаються у вищезазначених актах показання лічильника газу (ЗВТ), за винятком випадків відмови у доступі до об'єкта споживача, де розташований лічильник газу (ЗВТ).

Відповідно до пункту 8 розділу 5 глави XI Кодексу акт про порушення має бути розглянутим комісією з розгляду актів про порушення Оператора ГРМ, яка визначає його правомірність та приймає щодо них відповідне рішення. Засідання комісії з розгляду акта про порушення має бути проведено Оператором ГРМ не пізніше двомісячного строку з дня складання акта про порушення (крім випадку очікування результатів експертизи ЗВТ, яка проводиться суб'єктами судово-експертної діяльності, діяльність яких регулюється Законом України «Про судову експертизу»). При складанні акта про порушення представник Оператора ГРМ зазначає в ньому про необхідність споживача (несанкціонованого споживача) бути присутнім на засіданні комісії, на якому буде розглянуто складений акт про порушення, та визначає: 1) місцезнаходження комісії з розгляду актів про порушення; 2) дату та орієнтовний час проведення засідання комісії, на якому буде розглядатися складений акт про порушення; 3) контактний телефон особи Оператора ГРМ (для уточнення інформації щодо часу та місця засідання комісії).

Згідно із пунктом 9 розділу 5 глави XI Кодексу до складу комісії з розгляду актів про порушення має входити не менше трьох представників Оператора ГРМ зі складу інженерно-технічного персоналу та юристів. Крім того, Оператор ГРМ офіційним листом має запросити для участі на постійній основі у складі комісії по одному уповноваженому представнику метрологічної організації та територіального органу Регулятора. У разі відмови метрологічної організації або територіального органу Регулятора в делегуванні свого представника для участі на постійній основі у складі комісії комісія створюється без участі такого представника. Остаточний склад комісії з розгляду актів про порушення затверджується наказом Оператора ГРМ. За вимогою однієї зі сторін на засідання комісії в окремому випадку можуть бути додатково залучені інші представники, зокрема від виробника ЗВТ чи виробника пломби, повноваження яких підтверджуються в установленому законодавством порядку.

Пунктом 10 розділу 5 глави XI Кодексу регламентовано, що споживач (несанкціонований споживач) зобов'язаний бути присутнім на засіданні комісії з розгляду актів про порушення, на якому буде розглядатися складений на нього акт про порушення. За неможливості бути присутнім на засіданні особисто споживач (несанкціонований споживач) має право дати письмову згоду у довільній формі на проведення засідання без його присутності або у присутності його уповноваженої особи. У разі неприбуття споживача (несанкціонованого споживача) та/або уповноваженої ним особи на засідання комісії остання розглядає складений акт про порушення без його (її) участі.

Згідно з пунктом 11 розділу 5 глави XI Кодексу за результатами розгляду акта про порушення на засіданні комісії може бути прийнято рішення про його задоволення (повністю або частково), або необхідність додаткового обстеження чи перевірки, або додаткових пояснень тощо, або скасування акта про порушення.

При задоволенні комісією акта про порушення складається акт-розрахунок необлікованого (донарахованого) об'єму та обсягу природного газу і його вартості. При складанні акта-розрахунку враховується таке: 1) розрахований відповідно до вимог цього розділу необлікований (донарахований) об'єм природного газу, що припадає на період до 01 числа місяця, в якому прийнято рішення комісії щодо задоволення акта про порушення (тобто до закритого балансового періоду), не потребує коригування (включення до) закритих періодів, а його вартість в повному обсязі має бути компенсована споживачем (несанкціонованим споживачем) Оператору ГРМ. При цьому вартість природного газу визначається за цінами закупівлі природного газу Оператором ГРМ протягом періоду необлікованого природного газу; 2) розрахований відповідно до вимог цього розділу необлікований (донарахований) об'єм природного газу, що припадає на період після 01-го числа місяця, в якому прийнято рішення комісії щодо задоволення акта про порушення, включається в баланс поточного календарного місяця за загальними правилами і вважається об'ємом постачання природного газу споживачу його діючим постачальником.

Виключенням є об'єм природного газу, нарахований несанкціонованому споживачу та споживачу, у якого відсутній постачальник, вартість якого має бути компенсована Оператору ГРМ за цінами закупівлі ним природного газу в поточному календарному місяці; 3) при розрахунку необлікованого (донарахованого) об'єму природного газу має бути віднятий об'єм природного газу, фактично сплачений споживачем протягом періоду порушення. Виключенням є несанкціонований відбір природного газу поза охопленням комерційного вузла обліку; 4) при розрахунку необлікованого (донарахованого) об'єму природного газу пільги та субсидії, на які має право побутовий споживач, не враховуються.

Відповідно до пункту 12 розділу 5 глави XI Кодексу вартість необлікованого (донарахованого) об'єму природного газу, яка пред'являється до сплати споживачу (несанкціонованому споживачу) в результаті задоволення акта про порушення, зазначається в окремому платіжному рахунку Оператора ГРМ, який надається під особистий підпис споживача (несанкціонованого споживача) або надсилається йому рекомендованим поштовим відправленням разом із супровідним листом, що оформлюється у довільній формі. Якщо об'єм та/або вартість необлікованого (донарахованого) природного газу буде оскаржуватися споживачем (несанкціонованим споживачем) у судовому порядку, тоді до винесення остаточного рішення у судовій справі заборгованість за необлікований (донарахований) об'єм природного газу не вважається простроченою.

Згідно з пунктом 13 розділу 5 глави XI Кодексу акти про порушення реєструються в журналі реєстрації актів про порушення Оператора ГРМ. Журнал повинен бути пронумерований, прошитий, скріплений печаткою (за наявності) Оператора ГРМ. Строк зберігання журналу становить три роки від дати останнього в ньому запису. Акт про порушення, акт-розрахунок та рахунок на сплату вартості необлікованого (донарахованого) об'єму природного газу, а також документи, які підтверджують факт їх отримання споживачем (несанкціонованим споживачем), та інші документи, пов'язані з актом про порушення, зберігаються Оператором ГРМ не менше трьох років від дати оформлення акта про порушення.

За змістом підпункту 6 пункту 1 глави 7 розділу VІ Кодексу ГРМ Оператор ГРМ в установленому законодавством порядку має право припинити/обмежити газопостачання (розподіл природного газу) на об'єкт споживача (у тому числі побутового споживача) з дотриманням ПБСГ та нормативних документів, що визначають порядок обмеження/припинення природного газу, у випадку несанкціонованого відбору природного газу або втручання в роботу ЗВТ чи ГРМ.

Якщо припинення газопостачання (розподілу природного газу) на об'єкт побутового споживача буде здійснюватися у випадках, визначених у підпунктах 1 - 5 (крім випадку подання споживачем письмової заяви про припинення газопостачання), 9 цього пункту, Оператор ГРМ має надіслати рекомендованим поштовим відправленням або надати з позначкою про вручення повідомлення про припинення газопостачання/розподілу природного газу побутовому споживачу не менше ніж за три доби до запланованої дати припинення газопостачання (розподілу природного газу). При цьому в повідомленні мають бути зазначені підстави та дата припинення газопостачання (розподілу природного газу) Оператором ГРМ.

У Кодексі ГРМ, термін «несанкціонований газопровід» визначений як самовільно під'єднаний газопровід (газовий відвід, штуцер, патрубок), у тому числі, без наявного підключеного газового обладнання, фізично з'єднаний, зокрема вварений, врізаний, з газорозподільною системою або газовою мережею внутрішнього газопостачання, витрата (споживання) природного газу через який не обліковується комерційним вузлом обліку (лічильником газу).

Обов'язковою ознакою несанкціонованого газопроводу є те, що споживання природного газу через самовільно під'єднаний газопровід не обліковується комерційним вузлом обліку (лічильником газу). Вказана правова позиція викладена у постанові Верховного Суду від 29 червня 2021 року у справі №215/4940/18 (провадження № 61-2754св21).

За вказаних обставин, для визначення порушення відповідачем норм КГС, яке кваліфікується як наявність несанкціонованого газопроводу, AT "Львівгаз" має надати суду докази того, що ОСОБА_1 такий газопровід був під'єднаний (фізично з'єднаний, зокрема вварений, врізаний) з газорозподільною системою або газовою мережею внутрішнього газопостачання, таке під'єднання було вчинено відповідачем самовільно та що внаслідок такого під'єднання відбувалась витрата (споживання) природного газу через який не обліковується комерційним вузлом обліку (лічильником газу).

В той же час, AT "Львівгаз" не доведено причинно-наслідковий зв'язок між наявністю додаткового газопроводу, що приєднаний до газового балону та використовувався для приготування їжі у випадку відсутності газу в централізованому газопроводі, з можливістю використання його для не облікованих витрат в приміщенні житлового будинку в обхід газового лічильника і судом не встановлено факту споживання відповідачем природного газу через несанкціонований газовий відвід поза лічильником обліку газу.

Дослідивши наявні у матеріалах справи докази, а саме: акт про порушення №006416 від 29 січня 2020 року, додані до нього фото-, відео- матеріали, та встановивши, що АТ «ОГС «Львівгаз» не доведено належними та допустимими доказами факт здійснення відповідачем споживання природного газу через несанкціонований газопровід поза обліком лічильника газу, тому суд першої інстанції дійшов обґрунтованого висновку про наявність підстав для визнання протиправним та скасування рішення центральної комісії по розгляду актів про порушення АТ «Львівгаз» щодо задоволення акта про порушення №006416 від 29.01.2020 р., який складений відносно ОСОБА_1 та про донарахування об'єму природного газу та його вартості в розмірі 151037,97 грн, оскільки таке рішення прийнято із порушенням чинного законодавства України.

Оскільки підстав, за яких було можливе припинення газопостачання, а саме несанкціонований відбір природного газу, судом не встановлено, тому наявні правові підстави для зобов'язання АТ «ОГС «Львівгаз» відновити газопостачання у будинку за адресою: АДРЕСА_1 .

Враховуючи вищенаведене, суд першої інстанції дійшов обґрунтованого висновку, що позовні вимоги ОСОБА_1 до Акціонерного товариства «Оператор газорозподільної системи «Львівгаз», АТ «Львівгаз» в особі Червоноградського відділення про визнання протиправним та скасування рішення центральної комісії по розгляду актів про порушення АТ «Львівгаз» щодо задоволення акта про порушення та про донарахування об'єму природного газу та його вартості, зобов'язання АТ «Львівгаз» відновити газопостачання є підставними та підлягають до задоволення.

Враховуючи, що АТ «ОГС «Львівгаз» не доведено факт здійснення відповідачем споживання газу через несанкціонований газопровід поза обліком лічильника газу, а як наслідок і обов'язку останнього сплатити заборгованість за необлікований об'єм природного газу, а тому суд першої інстанції дійшов обгрунтованого висновку, що зустрічний позов Акціонерного товариства «Оператор газорозподільної системи «Львівгаз» до ОСОБА_1 , АТ «Львівгаз» в особі Червоноградського відділення про стягнення вартості необлікованого (донарахованого) об'єму (обсягу) природного газу не підлягає до задоволення.

Інші доводи апеляційної скарги висновків суду не спростовують, а тому підстав для їх задоволення немає.

Європейський суд з прав людини вказав, що пункт 1 статті 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод зобов'язує суди давати обґрунтування своїх рішень, але це не може сприйматись як вимога надавати детальну відповідь на кожен аргумент. Межі цього обов'язку можуть бути різними в залежності від характеру рішення. Крім того, необхідно брати до уваги, між іншим, різноманітність аргументів, які сторона може представити в суд, та відмінності, які існують у державах-учасницях, з огляду на положення законодавства, традиції, юридичні висновки, викладення та формулювання рішень. Таким чином, питання, чи виконав суд свій обов'язок щодо подання обґрунтування, що випливає зі статті 6 Конвенції, може бути визначено тільки у світлі конкретних обставин справи (Проніна проти України, № 63566/00, § 23, ЄСПЛ, від 18 липня 2006 року).

Судом правильно встановлено фактичні обставини справи, вірно застосовано матеріальний закон та дотримано процедуру розгляду справи, встановлену ЦПК України, ухвалено справедливе рішення, тому підстав для його зміни чи скасування колегія суддів не вбачає.

Керуючись ст. 367, ст. 368, п. 1 ч. 1 ст. 374, ст. 375, ст. 381, ст. 382, ст. 384 ЦПК України, колегія суддів, -

ПОСТАНОВИЛА:

апеляційну скаргу Акціонерного товариства «Оператор газорозподільної системи «Львівгаз» - залишити без задоволення.

Рішення Радехівського районного суду Львівської області від 26 серпня 2022 року - залишити без змін.

Постанова апеляційного суду набирає законної сили з дня її прийняття, але може бути оскарженою у касаційному порядку шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до суду касаційної інстанції протягом тридцяти днів з дня складення повної постанови.

Повний текст постанови складено 20 лютого 2023 року.

Головуючий: Савуляк Р.В.

Судді: Мікуш Ю.Р.

Приколота Т.І.