20 лютого 2023 року ЛуцькСправа № 140/8288/22
Волинський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого-судді Димарчук Т.М.,
розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області, Головного управління Пенсійного фонду України у Волинській області про визнання протиправним рішення та зобов'язання вчинити дії,
ОСОБА_1 (позивач) звернулася з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області (далі ГУ ПФУ в Хмельницькій області), Головного управління Пенсійного фонду України у Волинській області (далі ГУ ПФУ у Волинській області) про визнання протиправним та скасування рішення ГУ ПФУ в Хмельницькій області від 01.12.2022 №07550147519 про відмову у переведенні на пенсію по віку відповідно до Закону України "Про державну службу" від 10.12.2015 №889-VIII; зобов'язання ГУ ПФУ у Волинській області перевести та виплачувати ОСОБА_1 з 24.11.2022 пенсію по віку відповідно до Закону України "Про державну службу" від 10.12.2015 №889-VIII на підставі довідок про заробітну плату №14/4/18/2-22 від 22.11.2022 та №15/4/18/2-22 від 22.11.2022, виданих управлінням фінансів Ковельської райдержадміністрації Волинської області.
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що позивач ОСОБА_1 перебуває на обліку в ГУ ПФУ у Волинській області як отримувач пенсії за віком за нормами Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування” від 09.07.2003 № 1058-IV (далі - Закон № 1058-IV).
24.11.2022 позивач звернулася до територіального управління ПФУ за місцем проживання із заявою про переведення на пенсію за віком за Законом України “Про державну службу” від 10.12.2015 № 889-VIII (далі - Закон № 889-VIII), а до заяви були долучені дві довідки про заробітну плату для призначення пенсії з останнього місця роботи за аналогічною посадою №14/4/18/2-22 від 22.11.2022 та №15/4/18/2-22 від 22.11.2022, виданих управлінням фінансів Ковельської райдержадміністрації Волинської області.
Рішенням ГУ ПФУ в Хмельницькій області від 01.12.2022 № 07550147519 відмовлено у призначенні пенсії в зв'язку із тим, що призначення (перерахунки) пенсії за віком за нормами Закону № 889-VIII не передбачені.
Позивач не погоджується із таким рішенням та вказує, що вимоги для призначення пенсії за віком відповідно до чинного Закону № 889-VIII дотримані (зокрема, позивач досягла необхідного 60-річного віку ще у 2006 році, має загального стажу понад 39 років, в тому числі стаж державної служби 36 років, який набутий на посадах, віднесених до відповідних категорій державних службовців до набрання чинності Законом № 889-VIII).
Проте, ГУ ПФУ в Хмельницькій області відмовило у переведенні пенсії за віком за нормами Закону № 889-VIII у зв'язку із тим, що позивач отримувала пенсію за віком за нормами Закону України “Про державну службу” від 16.12.1993 № 3723-ХІІ (далі - Закон № 3723-ХІІ), з покликанням на Порядок призначення пенсій деяким категоріям осіб, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 14.09.2016 № 622 “Деякі питання пенсійного забезпечення окремих категорій осіб”.
Позивач вказує, що виходячи із пріоритетності законів над підзаконними нормативно-правовими актами при визначенні права на пенсію за віком державному службовцю, застосуванню підлягають норми Закону № 889-VIII. Оскільки на момент звернення за призначенням пенсію як державному службовцю позивач не перебувала на державній службі, тому має право на призначення пенсії в розмірі 60 відсотків суми заробітної плати працюючого державного службовця відповідної посади та відповідного рангу за останнім місцем роботи на державній службі (на момент звільнення позивач обіймала посаду начальника відділу бухобліку Ковельської РДА).
З наведених підстав просить позовні вимоги задовольнити.
Ухвалою Волинського окружного адміністративного суду від 21.12.2022 прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у цій справі, судовий розгляд справи ухвалено проводити за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін (а.с.22).
У поданому до суду відзиві на позовну заяву від 05.01.2023 за вх. № 841/23 (а. с.25-34) представник відповідача ГУ ПФУ в Хмельницькій Алєксєєва Н.М. позов не визнала та просила відмовити у його задоволенні з тих мотивів, що рішенням від 01.12.2022 №07550147519 позивачу відмовлено у перерахунку пенсії - переходу з пенсії відповідно до Закону № 1058-IV на пенсію за віком відповідно до Закону № 889-VIII у зв'язку із відсутністю для цього правових підстав, адже Закон № 889-VIII не передбачає норм, які б давали змогу проводити перерахунки пенсій державним службовцям.
У поданому до суду відзиві на позовну заяву від 17.01.2023 № 0300-0902-9/2758 (а.с. 79-82) представник відповідача ГУ ПФУ у Волинській області Савчук М.В. позов також не визнала та просила відмовити у його задоволенні з підстав правомірності оскаржуваного рішення.
У відповіді на відзив від 30.01.2023 позивач просила позов задовольнити з мотивів та підстав викладених у позовній заяві.
Ухвалою суду від 20.02.2023 відмовлено у задоволенні клопотання ГУ ПФУ у Хмельницькій області щодо розгляду даної справи у судовому засіданні з викликом осіб.
Дослідивши письмові докази та письмові пояснення, викладені у заявах по суті справи, суд дійшов висновку про те, що у задоволенні позову необхідно відмовити з таких мотивів та підстав.
Судом встановлено, що позивач ОСОБА_1 з 19.07.2006 отримувала пенсію за віком, призначену відповідно до статті 37-1 Закону № 3723-ХІІ, а з 01.03.2019 позивача було переведено на пенсію за віком відповідно до Закону № 1058-IV, що підтверджується матеріалами пенсійної справи ОСОБА_1 , копію якої було витребувано та досліджено судом, а копії документів з пенсійної справи позивача щодо призначення пенсії та переведення на інший вид пенсії долучені до матеріалів справи (а. с. 42-74).
24.11.2022 позивач звернулася до ГУ ПФУ у Волинській області із заявою про перерахунок пенсії - перехід на інший вид пенсії - пенсію за віком по Закону № 889-VIII (а. с.9), долучивши довідки про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця №14/4/18/2-22 від 22.11.2022 та №15/4/18/2-22 від 22.11.2022, виданих управлінням фінансів Ковельської райдержадміністрації Волинської області (а.с.13-17).
01.12.2022 ГУ ПФУ в Хмельницькій області прийняло рішення № 07550147519 про відмову у проведенні перерахунку пенсії. Рішення мотивоване тим, що за матеріалами пенсійної справи ОСОБА_1 з 19.07.2006 призначено пенсію згідно Закону України «Про державну службу» (Закон 3723). В подальшому, у зв'язку з доцільністю, пенсію переведено на Закон України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування». У зв'язку із набранням чинності Законом № 889-VIII, скасовано, зокрема статтю 37 Закону № 3723-ХІІ. Враховуючи те, що Закон № 889-VIII не передбачає проведення перерахунків пенсії, в т. ч. призначених згідно із Законом № 3723-ХІІ, поновити виплату пенсії за віком відповідно до Закону України “Про державну службу” на підставі наданих довідок про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця підстави відсутні (а.с.8).
При вирішенні спору суд застосовує такі нормативно-правові акти.
Умови пенсійного забезпечення державних службовців до 01.05.2016 визначалися Законом № 3723-ХІІ.
Частина перша статті 37-1 Закону № 3723-ХІІ у редакції, чинній до 01.01.2015, передбачала, що у разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям, а також у зв'язку із набуттям особою права на пенсійне забезпечення державного службовця за цим Законом, відповідно, здійснюється перерахунок раніше призначених пенсій.
Проте, 01.01.2015 набрав чинності Закон України “Про внесення змін та визнання такими, що втратили чинність, деяких законодавчих актів України” від 28.12.2014 № 76-VIII (далі - Закон № 76-VIII), яким, зокрема, статтю 37-1 Закону № 3723-ХІІ викладено у новій редакції, згідно з якою умови та порядок перерахунку призначених пенсій державним службовцям визначаються Кабінетом Міністрів України. Таким чином, законодавець повноваження на встановлення умов та порядку перерахунку призначених пенсій державним службовцям після 01.01.2015 делегував Уряду.
Умови та порядок перерахунку пенсій державним службовцям були визначені постановою Кабінету Міністрів України від 31.05.2000 № 865 “Про деякі питання вдосконалення визначення розміру заробітку для обчислення пенсії” (далі - Постанова № 865), зокрема у пунктах 4 та 5, за змістом яких підвищення розміру заробітної плати працюючого державного службовця було передумовою для перерахунку пенсії.
Надалі, постановою Кабінету Міністрів України від 09.12.2015 № 1013 “Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів” (далі - Постанова № 1013), якою підвищено розміри заробітку працюючих державних службовців та яка відповідно до її пункту 6 застосовується з 01.12.2015, пункт 4 Постанови № 865 виключено, а пункт 5 викладено в такій редакції: “форма довідки про заробітну плату, що подається для призначення пенсії державним службовцям, затверджується правлінням Пенсійного фонду України за погодженням з Міністерством соціальної політики”. Таким чином, положень, які б закріплювали можливість перерахунку пенсії у зв'язку з підвищенням розміру заробітку працюючих державних службовців, Постанова № 1013 не містить.
Отже, з 01.12.2015 по 01.05.2016 чинне законодавство, яке регламентувало пенсійне забезпечення державних службовців, підвищення розміру заробітку працюючих державних службовців не визначало як підставу для перерахунку пенсій, призначених за статтею 37 Закону № 3723-ХІІ. При цьому, чинна у зазначений період редакція статті 37-1 Закону № 3723-ХІІ не визначала передумов перерахунку пенсій, а лише відносила вирішення такого питання до компетенції Кабінету Міністрів України.
01.05.2016 набув чинності Закон № 889-VIII, у зв'язку з чим положення Закону № 3723-ХІІ частково втратили чинність, у тому числі норми статті 37-1.
Натомість, у статті 90 Закону № 889-VIII закріплено правило, за яким пенсійне забезпечення державних службовців здійснюється відповідно до Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування”, який не містить такої підстави для перерахунку пенсії, як підвищення заробітної плати працюючим державним службовцям.
З урахуванням наведеного, підстави для перерахунку пенсій державних службовців у зв'язку із підвищенням заробітної плати працюючих державних службовців відсутні, позаяк законодавство не регламентує ані права особи на перерахунок пенсії у зв'язку зі зміною розміру заробітної плати, ані порядок і умови здійснення такого перерахунку.
Аналогічний правовий висновок викладено, зокрема, у постановах Верховного Суду від 29.08.2018 у справі № 555/2183/16-а, від 26.02.2020 у справі № 508/808/16-а, від 28.10.2020 у справі № 826/16182/18, від 22.04.2021 у справі № 712/10182/17, від 03.11.2021 у справі № 373/2149/16-а.
Таким чином, суд дійшов висновку про те, що оскільки чинним законодавством України не передбачено перерахунку пенсій державних службовців у зв'язку із підвищенням заробітної плати працюючих державних службовців, тому відсутні підстави для здійснення перерахунку пенсії позивача на підставі довідок №14/4/18/2-22 від 22.11.2022 та №15/4/18/2-22 від 22.11.2022, виданих управлінням фінансів Ковельської райдержадміністрації Волинської області із одночасним переведенням її з пенсії за віком за Законом № 1058-IV на пенсію за віком відповідно до Закону № 889-VIII.
Суд відхиляє покликання позивача на пункти 10, 12 розділу ХІ Закону № 889-VIII як на правову підставу заявлених позовних вимог, з огляду на таке.
За приписами пунктів 10 - 12 розділу ХІ Закону № 889-VIII державні службовці, які на день набрання чинності цим Законом займають посади державної служби та мають не менш як 10 років стажу на посадах, віднесених до відповідних категорій посад державних службовців, визначених статтею 25 Закону України “Про державну службу” (Відомості Верховної Ради України, 1993 р., № 52, ст. 490 із наступними змінами) та актами Кабінету Міністрів України, мають право на призначення пенсії відповідно до статті 37 Закону України “Про державну службу” (Відомості Верховної Ради України, 1993 р., № 52, ст. 490 із наступними змінами) у порядку, визначеному для осіб, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців. Перелік посад державної служби, які займали особи з числа колишніх державних службовців, що належать до певної категорії посад, передбачених цим Законом, визначається Кабінетом Міністрів України. Для осіб, які на день набрання чинності цим Законом мають не менш як 20 років стажу на посадах, віднесених до відповідних категорій посад державної служби, визначених статтею 25 Закону України “Про державну службу” (Відомості Верховної Ради України, 1993 р., № 52, ст. 490 із наступними змінами) та актами Кабінету Міністрів України, зберігається право на призначення пенсії відповідно до статті 37 Закону України “Про державну службу” (Відомості Верховної Ради України, 1993 р., № 52, ст. 490 із наступними змінами) у порядку, визначеному для осіб, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців.
На думку суду, приписи пунктів 10 - 12 розділу ХІ Закону № 889-VIII на спірні у цій справі правовідносини не поширюються, позаяк позивачу уже була призначена пенсія з 19.07.2006 відповідно до статті 37-1 Закону № 3723-ХІІ, з 01.03.2019 позивач перебуває на обліку в ГУ ПФУ у Волинській області як одержувач пенсії за віком відповідно до Закону № 1058-IV, тоді як пунктами 10 - 12 розділу ХІ Закону № 889-VIII регулюються виключно питання призначення пенсій відповідно до статті 37 Закону № 3723-ХІІ для осіб, які на день набрання чинності Законом № 889-VIII мають необхідний стаж на посадах, віднесених до відповідних категорій посад державної служби, а не питання переведення з одного виду пенсії на інший чи перерахунку пенсій колишніх державних службовців.
Тобто, позивач уже реалізувала своє право на призначення пенсії державного службовця задовго до набрання чинності Законом № 889-VIII, а тому не належить до кола осіб, визначених пунктами 10, 12 розділу XI “Прикінцеві та перехідні положення” Закону України № 889-VIII, яким надано право реалізувати своє право на призначення пенсії відповідно до норм Закону № 3723-ХІІ за певних умов після 01.05.2016.
Крім того, відповідно до пункту 13 розділу XV “Прикінцеві положення” № 1058-IV у разі якщо особі призначено пенсію відповідно до законів України “Про державну службу", "Про службу в органах місцевого самоврядування", "Про статус народного депутата України", "Про наукову і науково-технічну діяльність", її виплата продовжується до переведення за бажанням особи на пенсію на інших підставах або за бажанням особи поновлюється у розмірі, який було встановлено до переведення. До такого переведення розмір пенсій, призначених відповідно до зазначених законів, не переглядається. Пенсії, призначені відповідно до зазначених законів, індексуються у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України, з урахуванням коефіцієнта збільшення, що визначається відповідно до абзаців другого і третього частини другої статті 42 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування". Різниця між розміром пенсії, на який має право особа відповідно до законів України "Про державну службу", "Про службу в органах місцевого самоврядування", "Про статус народного депутата України", "Про наукову і науково-технічну діяльність", та розміром пенсії із солідарної системи відповідно до цього Закону, а також видатки на індексацію зазначених пенсій фінансуються за рахунок коштів державного бюджету.
Тобто, за бажанням позивача їй може бути поновлена виплата пенсії державного службовця, проте, в розмірі, який було встановлено до переведення на пенсію за віком відповідно до Закону № 1058-IV.
Суд також звертає увагу, що довідки управління фінансів Ковельської РДА №14/4/18/2-22 від 22.11.2022 та №15/4/18/2-22 від 22.11.2022 (а.с.13-17) були видані за формою, затвердженою постановою правління Пенсійного фонду України від 17.01.2017 № 1-3 “Про форми довідок про заробітну плату для призначення пенсії державним службовцям”, зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 08.02.2017 за № 180/30048 (далі - Постанова № 1-3).
Проте, вказані довідки не створюють правових підстав для перерахунку пенсії позивача із одночасним переведенням на пенсію за Законом № 889-VIII, оскільки довідки за зазначеною формою, згідно із пунктом 1 Постанови № 1-3, видаються виключно для призначення згідно з пунктами 10 і 12 розділу XI “Прикінцеві та перехідні положення” Закону № 889-VIII пенсії відповідно до статті 37 Закону № 3723-XII, у той час як позивачу уже була з 19.07.2006 призначена пенсія відповідно до статті 37-1 Закону № 3723-ХІІ, а з 01.03.2019 по цей час позивач перебуває на обліку в ГУ ПФУ у Волинській області як одержувач пенсії за віком відповідно до Закону № 1058-IV.
При вирішенні спору суд також враховує, що відповідно до пункту 4.2 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування”, затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 25.11.2005 № 22-1, зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 27.12.2005 за № 1566/11846 (зі змінами; далі - Порядок № 22-1), після реєстрації заяви та сканування копій документів засобами програмного забезпечення за принципом екстериторіальності визначається структурний підрозділ органу, що призначає пенсію, який формує атрибути сканованих документів (із зазначенням часу їх створення), електронну пенсійну справу.
Тобто, оскаржуване рішення ГУ ПФУ в Хмельницькій області від 01.12.2022 №07550147519 було прийняте за принципом екстериторіальності.
З урахуванням встановлених обставин справи та наведених норм чинного законодавства України, суд дійшов висновку про те, що у відповідача ГУ ПФУ в Хмельницькій області не було фактичних та правових підстав для здійснення перерахунку пенсії позивача на підставі довідок управління фінансів Ковельської РДА №14/4/18/2-22 від 22.11.2022 та №15/4/18/2-22 від 22.11.2022 із одночасним переведенням з пенсії за віком за Законом № 1058-IV на пенсію за віком за Законом № 889-VIII. Окаржуване у цій справі рішення ГУ ПФУ в Хмельницькій області від 01.12.2022 №07550147519 про відмову у перерахунку пенсії є правомірними та таким, що прийняте відповідно до вимог частини другої статті 2 КАС України, у зв'язку із чим у задоволенні позовної вимоги про визнання протиправним та скасування вказаного рішення та похідної позовної вимоги про зобов'язання вчинити дії з підстав, викладених у позовній заяві, належить відмовити.
Керуючись статтями 243 - 246, 262 КАС України, суд
У задоволенні позову ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області, Головного управління Пенсійного фонду України у Волинській області про визнання протиправним рішення та зобов'язання вчинити дії, відмовити повністю.
Рішення набирає законної сили в порядку та строки, визначені статтею 255 КАС України, та може бути оскаржене в апеляційному порядку шляхом подання апеляційної скарги до Восьмого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Позивач: ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ).
Відповідач 1: Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області (29000, Хмельницька область, м. Хмельницький, вул. Г.Чекірди, 10, код ЄДРПОУ 21318350)
Відповідач 2: Головне управління Пенсійного фонду України у Волинській області (43026, Волинська область, м. Луцьк, вул. Кравчука, 22, код ЄДРПОУ 13358826)
Суддя Т.М. Димарчук