про закриття провадження у справі
20 лютого 2023 рокуЛуцькСправа № 140/7471/22
Волинський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого-судді Костюкевича С.Ф.,
розглянувши в порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Комунального підприємства «Медичне об'єднання Луцької міської територіальної громади» про визнання протиправною бездіяльності, зобов'язання вчинити дії,
ОСОБА_1 (далі ОСОБА_1 , позивач) звернувся з позовом до Комунального підприємства «Медичне об'єднання Луцької міської територіальної громади» (далі відповідач) про визнання протиправною бездіяльності щодо не направлення його на проведення медико-соціальної експертизи та зобов'язання направити на проведення МСЕК.
Ухвалою судді Волинського окружного адміністративного суду від 21.11.2022 відкрито провадження в адміністративній справі та призначено справу до розгляду за правилами спрощеного позовного провадження без проведення судового засідання та виклику сторін.
Розглянувши матеріали справи, дослідивши докази і письмові пояснення, викладені у заявах по суті справи, суд дійшов висновку про наявність підстав для закриття провадження у справі щодо заявлених позовних вимог до Комунального підприємства «Медичне об'єднання Луцької міської територіальної громади».
Відповідно до пункту 5 частини 1 статті 5 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до адміністративного суду, якщо вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю суб'єкта владних повноважень порушені її права, свободи або законні інтереси, і просити про їх захист, зокрема, шляхом встановлення наявності чи відсутності компетенції (повноважень) суб'єкта владних повноважень.
Згідно з п. 2 ст. 4 КАС України передбачено, що публічно-правовий спір - спір, у якому: хоча б одна сторона здійснює публічно-владні управлінські функції, в тому числі на виконання делегованих повноважень, і спір виник у зв'язку із виконанням або невиконанням такою стороною зазначених функцій; або хоча б одна сторона надає адміністративні послуги на підставі законодавства, яке уповноважує або зобов'язує надавати такі послуги виключно суб'єкта владних повноважень, і спір виник у зв'язку із наданням або ненаданням такою стороною зазначених послуг; або хоча б одна сторона є суб'єктом виборчого процесу або процесу референдуму і спір виник у зв'язку із порушенням її прав у такому процесі з боку суб'єкта владних повноважень або іншої особи.
Пунктом 7 ст. 4 КАС України визначено, що суб'єкт владних повноважень - орган державної влади (у тому числі без статусу юридичної особи), орган місцевого самоврядування, їх посадова чи службова особа, інший суб'єкт при здійсненні ними публічно-владних управлінських функцій на підставі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень, або наданні адміністративних послуг.
Характерною ознакою публічно-правових спорів є сфера їх виникнення - публічно-правові відносини, тобто передбачені нормами публічного права суспільні відносини, що виражаються у взаємних правах та обов'язках їх учасників у різних сферах діяльності суспільства, зокрема, пов'язаних з реалізацією публічної влади.
Публічно-правовим вважається також спір, який виник з позовних вимог, що ґрунтуються на нормах публічного права, де держава в особі відповідних органів виступає щодо громадянина не як рівноправна сторона у правовідносинах, а як носій суверенної влади, який може вказувати або забороняти особі певну поведінку, надавати дозвіл на передбачену законом діяльність тощо.
Згідно з пунктами 1, 3, 7 частини 2 статті 19 КАС України юрисдикція адміністративних судів поширюється на справи у публічно-правових спорах, зокрема:
- спорах фізичних чи юридичних осіб із суб'єктом владних повноважень щодо оскарження його рішень (нормативно-правових актів чи індивідуальних актів), дій чи бездіяльності, крім випадків, коли для розгляду таких спорів законом встановлено інший порядок судового провадження;
- спорах між суб'єктами владних повноважень з приводу реалізації їхньої компетенції у сфері управління, у тому числі делегованих повноважень;
- спорах фізичних чи юридичних осіб із розпорядником публічної інформації щодо оскарження його рішень, дій чи бездіяльності у частині доступу до публічної інформації.
Позивачем заявлені вимоги до КП «Медичне об'єднання Луцької міської територіальної громади» про визнання протиправною бездіяльності щодо не направлення його на проведення медико-соціальної експертизи та зобов'язання направити на проведення МСЕК.
У той же час, КП «Медичне об'єднання Луцької міської територіальної громади» не є суб'єктом владних повноважень у відносинах із позивачем, оскільки не виконує владні управлінські функції.
За приписами абзацу 3 частини першої статті 3 Закону України «Основи законодавства України про охорону здоров'я» заклад охорони здоров'я - юридична особа незалежно від форми власності та організаційно-правової форми або її відокремлений підрозділ, основними завданнями яких є забезпечення медичного обслуговування населення та/або надання реабілітаційної допомоги на основі відповідної ліцензії та забезпечення професійної діяльності медичних (фармацевтичних) працівників і фахівців з реабілітації.
Відповідно до частини тринадцятої статті 16 Закону України «Основи законодавства України про охорону здоров'я» за організаційно-правовою формою заклади охорони здоров'я комунальної власності можуть утворюватися та функціонувати як комунальні некомерційні підприємства або комунальні установи.
Згідно Витягу з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань засновником і власником Комунального підприємства «Медичне об'єднання Луцької міської територіальної громади» є територіальна громада м. Луцька в особі Луцької міської ради. Підприємство є комунальним комерційним підприємством, що підпорядковується Луцькій міській раді.
Видами діяльності КП «МО ЛМТГ» згідно КВЕД є: 86.10 Діяльність лікарняних закладів (основний); 86.22 Спеціалізована медична практика; 86.21 Загальна медична практика.
Крім того, згідно Статуту КП «Медичне об'єднання Луцької міської територіальної громади», затверджене рішенням Луцької міської ради від 26.08.2021 №17/90, як підприємство засноване на базі майна Луцької міської територіальної громади в особі Луцької міської ради. Засновником та власником майна Підприємства є Луцька міська територіальна громада в особі Луцької міської ради. Уповноваженим виконавчим органом управління Луцької міської ради, який здійснює управління Підприємством є управління охорони здоров'я Луцької міської ради. Підприємство є підпорядкованим, підзвітним та підконтрольним Власнику та Уповноваженому органу управління.
У своїй діяльності Підприємство керується Конституцією України, Господарським та Цивільним кодексами України, законами України, постановами Верховної Ради України, актами Президента України та Кабінету Міністрів України, загальнообов'язковими для всіх закладів охорони здоров'я наказами та інструкціями Міністерства охорони здоров'я України, нормативними актами інших органів виконавчої влади, рішеннями Луцької міської ради, рішеннями виконавчого комітету Луцької міської ради.
Органи місцевого самоврядування від імені та в інтересах територіальних громад відповідно до закону здійснюють правоможності щодо володіння, користування та розпорядження об'єктами права комунальної власності, в тому числі виконують усі майнові операції, можуть передавати об'єкти права комунальної власності у постійне або тимчасове користування юридичним та фізичним особам, укладати договори в рамках державно-приватного партнерства, у тому числі концесійні договори, здавати їх в оренду, продавати і купувати, використовувати як заставу, вирішувати питання їхнього відчуження, визначати в угодах та договорах умови використання та фінансування об'єктів, що приватизуються та передаються у користування і оренду.
Згідно статті 169 Цивільного кодексу України територіальні громади діють у цивільних відносинах на рівних правах з іншими учасниками цих відносин.
Територіальні громади можуть створювати юридичні особи публічного права (комунальні підприємства, спільні комунальні підприємства, навчальні заклади тощо) у випадках та в порядку, встановлених Конституцією України та законом.
Територіальні громади можуть створювати юридичні особи приватного права (підприємницькі товариства тощо), брати участь в їх діяльності на загальних підставах, якщо інше не встановлено законом.
Аналіз вказаних норм дає підстави дійти висновку, що створення органом місцевого самоврядування комунального підприємство є діяльністю по розпорядженню власністю територіальної громади, яка містить ознаки приватноправового спору з майнових відносин.
Таким чином, оскільки відповідач - КП «Медичне об'єднання Луцької міської територіальної громади» - не є суб'єктом владних повноважень, не здійснює владних управлінських функцій шляхом прийняття обов'язкових для виконання рішень, пред'явлені до нього вимоги не мають ознак публічно-правового спору, а тому вирішення такого спору не належить до юрисдикції адміністративних судів.
На розгляд даного спору не можуть бути розповсюджені правила, передбачені ч. 3 та ч. 4 ст. 21 КАС України, оскільки диспозиції цих правових норм закріплюють перелік умов для можливості розгляду справи окружним адміністративним судом. Таких умов щодо цього спору не існує.
Відповідно до ч. 1 ст. 2 Цивільного процесуального кодексу України (далі - ЦПК України) завданням цивільного судочинства є справедливий, неупереджений та своєчасний розгляд і вирішення цивільних справ з метою ефективного захисту порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб, інтересів держави.
Згідно із ч. 1 ст. 4 ЦПК України кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи законних інтересів.
За ст. 19 ЦПК України суди розглядають у порядку цивільного судочинства справи, що виникають з цивільних, земельних, трудових, сімейних, житлових та інших правовідносин, крім справ, розгляд яких здійснюється в порядку іншого судочинства.
З огляду на викладене, суд вважає, що правовідносини, що склалися між позивачем та КП «Медичне об'єднання Луцької міської територіальної громади», є цивільно-правовими.
Відповідно до п. 1 ч. 1 ст. 238 КАС України суд закриває провадження у справі, якщо справу не належить розглядати за правилами адміністративного судочинства.
Суд роз'яснює, що справа щодо заявлених позовних вимог ОСОБА_1 до Комунального підприємства «Медичне об'єднання Луцької міської територіальної громади» про визнання протиправною бездіяльності, зобов'язання вчинити дії підлягає розгляду та вирішенню місцевим загальним судом (Луцьким міськрайонним судом Волинської області) у порядку цивільного судочинства.
Керуючись статтями 238, 239, 243, 248, 256 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
Провадження у справі за позовом за позовом ОСОБА_1 до Комунального підприємства «Медичне об'єднання Луцької міської територіальної громади» про визнання протиправною бездіяльності, зобов'язання вчинити дії, - закрити.
Роз'яснити позивачеві, що спір у цій частині підлягає розгляду у порядку цивільного судочинства.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддею.
Ухвала може бути оскаржена в апеляційному порядку шляхом подання апеляційної скарги протягом п'ятнадцяти днів з дня підписання ухвали суддею до Восьмого апеляційного адміністративного суду.
Суддя С. Ф. Костюкевич