Держпром, 8-й під'їзд, майдан Свободи, 5, м. Харків, 61022,
тел. приймальня (057) 705-14-14, тел. канцелярія 705-14-41, факс 705-14-41
"21" лютого 2023 р.м. ХарківСправа № 922/628/23
Господарський суд Харківської області у складі:
судді Прохорова С.А.
розглянувши заяву ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 )
до ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 )
про неплатоспроможність
ОСОБА_1 звернувся до Господарського суду Харківської області із заявою про відкриття провадження у справі про його неплатоспроможність відповідно до положень Кодексу України з процедур банкрутства, в якій просить суд прийняти заяву, відкрити провадження у справі про його неплатоспроможність, призначити керуючим реструктуризацією арбітражного керуючого Іваненка Є.В..
Розглянувши зазначену заяву та додані до неї документи, суд встановив, що подана заява не відповідає вимогам Кодексу України з процедур банкрутства, з огляду на наступне.
Відповідно до ст.115 Кодексу України з процедур банкрутства, провадження у справі про неплатоспроможність боржника - фізичної особи або фізичної особи - підприємця може бути відкрито лише за заявою боржника.
Стаття 116 Кодексу України з процедур банкрутства містить вимоги до заяви про відкриття провадження у справі та перелік документів, які повинні бути до неї додані.
Зокрема, п.12 ч.3 ст.116 Кодексу України з процедур банкрутства встановлено, що до заяви про відкриття провадження у справі про неплатоспроможність додаються докази авансування боржником на депозитний рахунок суду винагороди керуючому реструктуризацією за три місяці виконання повноважень.
Порядок сплати грошової винагороди арбітражного керуючого під час виконання повноважень у справі про банкрутство визначено положеннями ст.30 Кодексу.
Так, ст.30 Кодексу України з процедур банкрутства встановлено, що розмір основної грошової винагороди арбітражного керуючого за виконання ним повноважень керуючого реструктуризацією становить п'ять розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб за кожен місяць виконання арбітражним керуючим повноважень.
Отже, надання послуг арбітражного керуючого, як суб'єкта незалежної професійної діяльності, відбувається на платній основі. При цьому законом чітко визначається розмір відповідної плати, як гарантія захисту прав арбітражного керуючого.
Відповідно до Закону України "Про Державний бюджет України на 2022 рік" прожитковий мінімум для працездатних осіб на місяць з 1 грудня встановлено у розмірі 2 684,00грн.
Отже, винагорода керуючому реструктуризацією за три місяці виконання повноважень становить 40 260,00грн (2 684,00грн х 5 = 13 420,00грн/місяць, 13 000,00грн/місяць х 3 місяці = 40 260,00грн).
Судом встановлено, що заявником не надано доказів авансування боржником на депозитний рахунок суду винагороди керуючому реструктуризацією.
Суд вважає за необхідне зазначити, що згідно зі ст. 17 Закону України "Про виконання рішень та застосування практики Європейського суду з прав людини" суди застосовують при розгляді справ Конвенцію про захист прав людини і основоположних свобод та практику Європейського суду з прав людини як джерело права.
Пункт 1 статті 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод гарантує кожному право на звернення до суду з позовом щодо його прав та обов'язків цивільного характеру.
У рішенні Європейського суду з прав людини у справі "Креуз проти Польщі", no. 28249/95 від 19.06.2001 зазначено, що вимога сплати зборів цивільними судами у зв'язку з поданням позовів, які вони мають розглянути, не може вважатися обмеженням права доступу до суду.
У рішенні Європейського суду з прав людини від 20.05.2010 у справі "Пелевін проти України" та від 30.05.2013 у справі "Наталія Михайленко проти України" зазначено, що право на доступ до суду не є абсолютним та може підлягати обмеженням, зокрема щодо умов прийнятності скарг (заяв); оскільки право на доступ до суду за своєю природою потребує регулювання державою, регулювання може змінюватися у часі та місці відповідно до потреб та ресурсів суспільства та окремих осіб.
У даному випадку, необхідність сплати авансового внеску на депозитний рахунок суду винагороди керуючому реструктуризацією є певним обмеженням при зверненні до суду, однак таке обмеження є загальним для всіх суб'єктів, яке визначено Кодексом України з процедур банкрутства, і не може бути визнано обмеженням права доступу до суду розумінні п. 1 ст. 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод.
Законодавцем не передбачено жодних альтернативних можливостей авансуванню на депозитний рахунок суду оплати послуг керуючого реструктуризацією за три місяці виконання ним повноважень, що є гарантією з боку держави оплати праці цією особи на час формування реєстру вимог кредиторів у справі про банкрутство та відповідає гарантіям на оплату праці відповідно до статті 43 Конституції України.
Зазначене не позбавляє можливості боржника (фізичної особи) укласти угоду з арбітражним керуючим, який погодиться на умовах відстрочення оплати до реалізації майна боржника виконувати повноваження керуючого реструктуризацією у справі про банкрутство цієї особи та відповідного звернення обох осіб (боржника та арбітражного керуючого) до суду про призначення його керуючим реструктуризацією у справу про банкрутство фізичної особи, яке подається разом із заявою про відкриття провадження у справі про банкрутство. Місцевий суд може розглянути подані документи, як альтернативу мирного врегулювання правовідносин з оплати винагороди арбітражному керуючому, та прийняти відповідне рішення про можливість задоволення заяви боржника, дослідивши всю сукупність наданих ним доказів на обґрунтування неплатоспроможності фізичної особи.
Відповідна правова позиція викладена в постанові Верховного Суду від 19.11.2020 у справі №910/726/20.
Відтак, допускається можливість мирного врегулювання між боржником та арбітражним керуючим у питанні авансування грошової винагороди, однак така можливість ставиться у залежність від наявності у боржника майна, яке буде реалізовано у перспективі (відстрочка платежу) у справі про неплатоспроможність. Крім того, Верховний Суд зазначив, що місцевий суд приймає рішення про надання такої можливості за результатами дослідження усієї сукупності наданих документів.
Таким чином, суду необхідно встановити наявність у боржника майна, яке може бути реалізоване у справі, та за рахунок якого можливо (з відстроченням) оплатити грошову винагороду керуючому реструктуризацією за три перших місяці.
Втім, відповідно до п.4 ч.2 ст. 116 Кодексу України з процедур банкрутства, встановлено, що у заяві про відкриття провадження зазначається опис майна боржника. що належить йому на праві власності, із зазначенням місцезнаходження або місця зберігання майна.
Однак, в порушення зазначеної норми заявником у заяві не зазначено про наявність або відсутність майна (рухомого та нерухомого), яке належить йому на праві власності, проте в проекті плану реструктуризації боргів боржника зазначено про загальну вартість майна боржника, яка складає 3 657 000, 00 грн.
Також, зі змісту заяви вбачається, що на заявника, як на керівника і власника підприємства ТОВ "Регіон Транс Плюс", в межах ліквідаційної процедури по справі №910/17303/18 ухвалою Господарського суду м. Києва від 21.09.2020 покладено субсидіарну відповідальність за зобов'язаннями ТОВ "Регіон Транс Плюс" у розмірі 29 484 299,87 грн.
Крім того, заявник зазначає, що станом на день подання заяви про відкриття провадження про неплатоспроможність в нього наявна заборгованість перед фізичними та юридичними особами, в сумі 420 000 дол. США, що на день подання заяви, згідно з офіційним курсом долару США до української гривні, становить 15 359 400, 00 грн.
Однак, доказів на підтвердження покладення на заявника субсидіарної відповідальності та доказів виникнення та підтвердження наявної заборгованості перед іншими кредиторами у розмірі 15 359 400, 00 грн до суду не надано.
Також, до суду не надано конкретизованого списку кредиторів і боржників із зазначенням загальної суми грошових вимог кредиторів (боржників), а також щодо кожного кредитора (боржника) - його імені або найменування, його місцезнаходження або місця проживання, ідентифікаційного коду юридичної особи або реєстраційного номера облікової картки платника податків та номера паспорта (для фізичних осіб, які через свої релігійні переконання відмовляються від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків та офіційно повідомили про це відповідний контролюючий орган і мають відмітку в паспорті), суми грошових вимог (загальної суми заборгованості, заборгованості за основним зобов'язанням та суми неустойки (штрафу, пені) окремо), підстав виникнення зобов'язань, а також строку їх виконання згідно із законом або договором, що є порушенням п.3 ч.2 ст. 116 КУзПБ.
Крім того, в порушення вимоги п. 8 ч.2 ст. 116 КУзПБ, заявником не надано відомості про всі наявні рахунки боржника (у тому числі депозитні рахунки), відкриті в банках та інших фінансово-кредитних установах в Україні та за кордоном, їх реквізити, із зазначенням сум грошових коштів на таких рахунках.
Відповідно до п. 11 ч. 3 ст. 116 Кодексу України з процедур банкрутства до заяви про відкриття провадження у справі про неплатоспроможність додається декларація про майновий стан боржника за формою, затвердженою державним органом з питань банкрутства.
Згідно з ч. 5 ст. 116 Кодексу України з процедур банкрутства, декларація про майновий стан подається боржником за три роки (за кожен рік окремо), що передували поданню до суду заяви про відкриття провадження у справі про неплатоспроможність. Декларація повинна містити інформацію щодо майна, доходів та витрат боржника і членів його сім'ї, що перевищують 30 розмірів мінімальної заробітної плати.
До членів сім'ї боржника належать особи, які перебувають у шлюбі з боржником (у тому числі якщо шлюб розірвано протягом трьох років до дня подання декларації), а також їхні діти, у тому числі повнолітні, батьки, особи, які перебувають під опікою чи піклуванням боржника, інші особи, які спільно з ним проживають, пов'язані спільним побутом, мають взаємні права та обов'язки (крім осіб, взаємні права та обов'язки яких з боржником не мають характеру сімейних), у тому числі особи, які спільно проживають, але не перебувають у шлюбі.
З наведеного слідує, що заявник повинен надати суду повну інформацію щодо членів сім'ї боржника або їх відсутності.
Беручи до уваги що моментом звернення заявника до суду з відповідною заявою є 17.02.2023, зазначене свідчить про необхідність подання останнім декларації про майновий стан з 2020 по 2022 роки за формою, затвердженою державним органом з питань банкрутства.
Згідно п. 13 ч. 3 ст. 116 Кодексу України з процедур банкрутства разом із заявою про відкриття провадження у справі про неплатоспроможність боржник зобов'язаний подати інформацію про наявність (відсутність) непогашеної судимості за економічні злочини.
Натомість, до заяви про відкриття провадження у справі про банкрутство заявником не надано інформації про наявність (відсутність) непогашеної судимості за економічні злочини (відповідна довідка, видана Міністерством внутрішніх справ України станом на день подання заяви).
До того ж до заяви ОСОБА_1 надано витяг з Єдиного державного демографічного реєстру щодо реєстрації місця проживання станом на 14.09.2017 р., однак суд зазначає про необхідність надання довідки відділу реєстрації місця проживання ОСОБА_1 та членів його сім'ї станом на лютий 2023 року.
Крім того, суд зазначає, що відповідно до ч. 4 ст. 116 Кодексу України з процедур банкрутства разом із заявою про відкриття провадження у справі про неплатоспроможність боржник зобов'язаний подати пропозиції щодо реструктуризації боргів (проект плану реструктуризації боргів).
Дослідивши наданий заявником проект плану реструктуризації боргів боржника, судом встановлено, що заявником не визначено розмір суми, яка щомісяця залишатиметься боржнику на задоволення побутових потреб, у розмірі не менше одного прожиткового мінімуму на боржника та на кожну особу, яка перебуває на його утриманні.
Як встановлено судом, наданий заявником проект плану реструктуризації боргів боржника зазначеної вище інформації не містить.
Згідно з ч. 3 ст. 37 Кодексу України з процедур банкрутства господарський суд залишає без руху заяву про відкриття провадження у справі з підстав, передбачених статтею 174 Господарського процесуального кодексу України, з урахуванням вимог цього Кодексу.
Відповідно до ч. ч. 1, 2 ст. 174 ГПК України суддя, встановивши, що позовну заяву подано без додержання вимог, викладених у статтях 162, 164, 172 цього Кодексу, протягом п'яти днів з дня надходження до суду позовної заяви постановляє ухвалу про залишення позовної заяви без руху. В ухвалі про залишення позовної заяви без руху зазначаються недоліки позовної заяви, спосіб і строк їх усунення, який не може перевищувати десяти днів з дня вручення ухвали про залишення позовної заяви без руху.
Враховуючи, що заяву ОСОБА_1 про відкриття провадження у справі про неплатоспроможність подано без додержання вимог Кодексу України з процедур банкрутства та господарського процесуального кодексу, суд вважає за необхідне залишити її без руху, повідомити заявника про допущені недоліки та надати п'ятиденний строк з дня вручення цієї ухвали для їх усунення, а також попередити заявника про те, що у разі не усунення недоліків заяви у строк, встановлений судом, заява вважається неподаною і повертається особі, що звернулася із заявою.
Керуючись статтями 37, 116 Кодексу України з питань банкрутства, статтями 174, 233-235 ГПК України, суд, -
Залишити заяву ОСОБА_1 про відкриття провадження у справі про її неплатоспроможність без руху.
Надати ОСОБА_1 строк для усунення виявлених судом недоліків, недоліки мають бути усунені протягом 5 днів з дня вручення даної ухвали.
Для усунення недоліків, що допущені при подачі заяви про неплатоспроможність, надати до суду:
- докази здійснення оплати авансування боржником на депозитний рахунок суду винагороди керуючому реструктуризацією у розмірі 40 260,00 грн;
- конкретизований список кредиторів і боржників із зазначенням загальної суми грошових вимог кредиторів (боржників), а також щодо кожного кредитора (боржника), суми грошових вимог (загальної суми заборгованості, заборгованості за основним зобов'язанням та суми неустойки (штрафу, пені) окремо), підстав виникнення зобов'язань;
- опис майна боржника. що належить йому на праві власності, із зазначенням місцезнаходження або місця зберігання майна;
- усі докази на підтвердження покладеної на боржника субсидіарної відповідальності за зобов'язаннями ТОВ "Регіон Транс Плюс" у розмірі 29 484 299,87 грн, докази наявної заборгованості перед фізичними та юридичними особами, в сумі 420 000 дол. США, що на день подання заяви, згідно з офіційним курсом долару США до української гривні, становить 15 359 400, 00 грн (первинні документи, що підтверджують суми усіх заявлених грошових вимог кредиторів (заборгованості за основним зобов'язанням), підстав виникнення зобов'язань, а також строку їх виконання згідно із законом або договором;
- декларації про майновий стан боржника за формою, затвердженою державним органом з питань банкрутства за три роки, що передували поданню заяви про відкриття провадження у справі про неплатоспроможність;
- інформації про наявність (відсутність) непогашеної судимості за економічні злочини;
- повну інформацію щодо членів сім'ї боржника або їх відсутності;
- відомості про всі наявні рахунки боржника (у тому числі депозитні рахунки), відкриті в банках та інших фінансово-кредитних установах в Україні та за кордоном, їх реквізити, із зазначенням сум грошових коштів на таких рахунках
- довідку відділу реєстрації місця проживання заявника та членів його сім'ї станом на лютий 2023 року;
- проект плану реструктуризації боргів, який відповідатиме вимогам ст. 124 Кодексу України з процедур банкрутства;
Роз'яснити ОСОБА_1 , що у разі не усунення недоліків у строк, встановлений судом на їх усунення, заява про відкриття провадження у справі про неплатоспроможність та додані до неї документи повертаються судом без розгляду.
Ухвала набирає законної сили з моменту її винесення - 21.02.2023.
Ухвала оскарженню не підлягає.
Ухвалу складено та підписано 21.02.2023.
Суддя Прохоров С.А.