вул. Володимира Винниченка 1, м. Дніпро, 49027
E-mail: inbox@dp.arbitr.gov.ua, тел. (056) 377-18-49, fax (056) 377-38-63
21.02.2023м. ДніпроСправа № 904/3871/22
за заявою Головного управління державної податкової служби у Дніпропетровській області (49005, м.Дніпро, вул.Сімферопольська, буд.17-А, ідентифікаційний номер юридичної особи 44118658)
до Товариства з обмеженою відповідальністю "Добробуд" (49000, м.Дніпро, вул.Набережна Перемоги, 32, офіс 235, ідентифікаційний номер юридичної особи 32781455)
про визнання грошових вимог
Суддя Суховаров А.В.
при секретарі судового засідання Рудь В.Г.
Представники:
від кредитора: Іванова С.О., дов. №4470-К-Н-О від 08.10.2020, АТ КБ "Приватбанк"
Михайленко О.І., посв. ОН №001345, ГУ ДПС в Дніпропетровській області
від боржника: не з'явився
в засіданні приймали участь: Петросян А.С., посв. №2158 від 21.12.2021, розпорядник майна
02.11.2022 Акціонерне товариство Комерційний банк "Приватбанк" звернулось до господарського суду Дніпропетровської області із заявою про відкриття провадження у справі про банкрутство Товариства з обмеженою відповідальністю "Добробуд" (49000, м.Дніпро, вул.Набережна Перемоги, 32, офіс 235, ідентифікаційний номер юридичної особи 32781455).
08.12.2022 господарським судом винесено ухвалу, якою відкрито провадження у справі №904/3871/22 про банкрутство Товариства з обмеженою відповідальністю "Добробуд" (49000, м.Дніпро, вул.Набережна Перемоги, 32, офіс 235, ідентифікаційний номер юридичної особи 32781455), визнано грошові вимоги Акціонерного товариства Комерційний банк "Приватбанк" на суму 89 692 468,80грн. (4 черга задоволення) та на суму 85 110,00грн. (1 черга задоволення), введено мораторій на задоволення вимог кредиторів, введено процедуру розпорядження майном боржника строком на сто сімдесят календарних днів до 27.05.2023, призначено розпорядником майна Товариства з обмеженою відповідальністю "Добробуд" (49000, м.Дніпро, вул.Набережна Перемоги, 32, офіс 235, ідентифікаційний номер юридичної особи 32781455) арбітражного керуючого Петросяна Армана Саркісовича, свідоцтво №2061 від 21.12.2021 (01032, м.Київ, вул.Саксаганського, 88, а/с №273, реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1 ).
Зазначеною вище ухвалою суд призначив попереднє судове засідання на 26.01.2023.
Ухвалою суд від 26.01.2023 попереднє засідання відкладено на 21.02.2023.
На виконання постанови суду від 08.12.2022, господарський суд опублікував повідомлення на веб-сайті Вищого господарського суду України в мережі Інтернет за №69680 від 08.12.2022 про відкриття провадження по справі №904/3871/22 про банкрутство Товариства з обмеженою відповідальністю "Добробуд" (49000, м.Дніпро, вул.Набережна Перемоги, 32, офіс 235, ідентифікаційний номер юридичної особи 32781455).
20.12.2022 до господарського суду Дніпропетровської області через систему "Електронний суд надійшла заява Головного управління державної податкової служби у Дніпропетровській області про визнання грошових вимог на суму 878 564,83грн. до Товариства з обмеженою відповідальністю "Добробуд" (вх.№26-923/22 від 20.12.2022) разом із уточненнями (вх.№44990/22 від 20.12.2022).
Ухвалою господарського суду Дніпропетровської області від 23.01.2023 заяву Головного управління державної податкової служби у Дніпропетровській області залишено без руху та зобов'язано Головне управління державної податкової служби у Дніпропетровській області протягом 5-ти днів з дня вручення ухвали суду усунути недоліки заяви, а саме надати до господарського суду Дніпропетровської області докази надсилання копії заяви з додатками на адресу боржника та розпорядника майна.
26.01.2023 до господарського суду Дніпропетровської області через систему "Електронний суд" надійшла заява Головного управління державної податкової служби у Дніпропетровській області про усунення недоліків.
Ухвалою суду від 27.01.2023 заяву Головного управління державної податкової служби у Дніпропетровській області про грошові вимоги на суму 878 564,23грн. до Товариства з обмеженою відповідальністю "Добробуд" прийнято до розгляду в судовому засіданні на 21.02.2023.
В матеріалах справи міститься повідомлення розпорядника майна Петросяна А.С. про розгляд грошових вимог Головного управління ДПС у Дніпропетровській області, за змістом якого вимоги визнані у розмірі 878 564,82грн., в решті вимог відхилено.
В судовому засіданні 21.02.2023 присутні представники кредиторів - АТ КБ "Приватбанк", ГУ ДПС в Дніпропетровській області та розпорядник майна Петросян А.С.
Розпорядник майна зазначає про допущено арифметичну помилку ГУ ДПС в Дніпропетровській області під час зазначення суми грошових вимог, яка підлягає стягненню з боржника, а саме замість 878 564,83грн. підлягає задоволенню сума - 878 564,82грн.
Заперечень від учасників справи щодо пояснення розпорядника майна до суду не надійшло.
Дослідивши матеріали грошових вимог, господарський суд встановив наступне.
З матеріалів справи вбачається, що за боржником обліковуються несплачені грошові зобов'язання перед Головним управлінням ДПС у Дніпропетровській області у розмірі 878 564,83грн., з яких:
- по податку на додану вартість у сумі 878 291,89грн., з якої: 811 557,50грн. - залишок несплаченої суми грошового зобов'язання самостійно визначеного у податковій декларації з ПДВ №9168550174 від 21.08.2017 (термін сплати 30.08.2017); 20 129,49грн. - нарахована пеня в порядку ст. 129 ПКУ на суму частково сплаченого грошового зобов'язання, визначеного в податковій декларації з ПДВ №9168550174 від 21.08.2017; 46 604,90грн. - внаслідок несплати сум, визначених контролюючим органом у податковому повідомленні-рішенні від 22.01.2020р. №0005655130, винесеного на підставі акту перевірки від 01.11.2019р. №24972/04-36-51-30/32781455;
- по податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки у сумі 272,94грн., з якої: 122,74грн. - залишок несплаченої суми грошового зобов'язання самостійно визначеного у податковій декларації з податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки №9085887863 від 05.05.2015 (термін сплати 30.01.2016); 0,08грн. - нарахована пеня в порядку ст. 129 ПКУ на суму частково сплаченого грошового зобов'язання, визначеного в податковій декларації податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки №9085887863 від 05.05.2015; 150,12грн. - внаслідок несплати сум, визначених контролюючим органом у податкових повідомленнях-рішеннях від 27.02.2018 №0044071226 на суму 67,31грн. №0044161226 від 27.02.2018 на суму 82,81грн., винесених на підставі акту перевірки від 18.01.2018р. №1543/04-36-12-26/32781455.
Відповідно до п.1 ст.54. Податкового кодексу України, крім випадків, передбачених податковим законодавством, платник податків самостійно обчислює суму податкового та/або грошового зобов'язання та/або пені, яку зазначає у податковій (митній) декларації або уточнюючому розрахунку, що подається контролюючому органу у строки, встановлені цим Кодексом. Така сума грошового зобов'язання та/або пені вважається узгодженою.
Згідно п.1 ст.57 Податкового кодексу України, платник податків зобов'язаний самостійно сплатити суму податкового зобов'язання, зазначену у поданій ним податковій декларації, протягом 10 календарних днів, що настають за останнім днем відповідного граничного строку, передбаченого цим Кодексом для подання податкової декларації, крім випадків, встановлених цим Кодексом.
Приписами п.58.2 статті 58 Податкового кодексу України встановлено, що податкове повідомлення-рішення надсилається (вручається) за кожним окремим податком, збором та/або разом із штрафними санкціями, передбаченими цим Кодексом, а також за кожною штрафною (фінансовою) санкцією за порушення норм іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на такий контролюючий орган, та/або пенею за порушення строків розрахунків у сфері зовнішньоекономічної діяльності.
Відповідно до п.57.3 ст.57 Податкового кодексу України у разі визначення грошового зобов'язання контролюючим органом за підставами, зазначеними у підпунктах 54.3.1 - 54.3.6 пункту 54.3 статті 54 цього Кодексу, платник податків зобов'язаний сплатити нараховану суму грошового зобов'язання протягом 10 календарних днів, що настають за днем отримання податкового повідомлення-рішення, крім випадків, коли протягом такого строку такий платник податків розпочинає процедуру оскарження рішення контролюючого органу.
У разі оскарження рішення контролюючого органу про нараховану суму грошового зобов'язання платник податків зобов'язаний самостійно погасити узгоджену суму, а також пеню та штрафні санкції за їх наявності протягом 10 календарних днів, наступних за днем такого узгодження.
Пунктом 15.1 ст. 15 Податкового кодексу України встановлено, що платниками податків визнаються фізичні особи (резиденти і нерезиденти України), юридичні особи (резиденти і нерезиденти України) та їх відокремлені підрозділи, які мають, одержують (передають) об'єкти оподаткування або провадять діяльність (операції), що є об'єктом оподаткування згідно з цим кодексом або податковими законами, і на яких покладено обов'язок із сплати податків та зборів згідно з цим кодексом.
Підпунктом 16.1.4 п. 16.1 ст. 16 Податкового кодексу України передбачено обов'язок платників податків сплачувати податки та збори у строки та в розмірах, встановлених цим кодексом та законами з питань митної справи.
Відповідно до п.п.14.1.39 Податкового кодексу України грошове зобов'язання платника податків - сума коштів, яку платник податків повинен сплатити до відповідного бюджету як податкове зобов'язання та/або штрафну (фінансову) санкцію, що справляється з платника податків у зв'язку з порушенням ним вимог податкового законодавства та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, а також санкції за порушення законодавства у сфері зовнішньоекономічної діяльності.
Згідно п.п. 14.1.175 п. 14.1 ст. 14 Податкового кодексу України податковим боргом є сума узгодженого грошового зобов'язання, не сплаченого платником податків у встановлений цим Кодексом строк, та непогашеної пені, нарахованої у порядку, визначеному цим Кодексом.
Відповідно до положень п.п. 41.1, 41.2 Податкового кодексу України контролюючими органами є центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну податкову, державну митну політику, державну політику з адміністрування єдиного внеску, державну політику у сфері боротьби з правопорушеннями під час застосування податкового та митного законодавства, законодавства з питань сплати єдиного внеску та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючий орган (далі - центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну податкову та митну політику), його територіальні органи.
Органами стягнення є виключно контролюючі органи, уповноважені здійснювати заходи щодо забезпечення погашення податкового боргу та недоїмки зі сплати єдиного внеску у межах повноважень, а також державні виконавці у межах своїх повноважень. Стягнення податкового боргу та недоїмки зі сплати єдиного внеску за виконавчими написами нотаріусів не дозволяється.
Згідно з п.п.19.3 ст.19 Податкового кодексу України державні податкові інспекції здійснюють сервісне обслуговування платників податків; здійснюють реєстрацію та ведення обліку платників податків та платників єдиного внеску, об'єктів оподаткування та об'єктів, пов'язаних з оподаткуванням; формують та ведуть Державний реєстр фізичних осіб - платників податків, Єдиний банк даних про платників податків - юридичних осіб, реєстри, ведення яких покладено законодавством на контролюючі органи; виконують інші функції сервісного обслуговування платників податків, визначені законом.
Відповідно до пп.20.1.34 п.20.1 ст. 20 Податкового кодексу України контролюючі органи мають право звертатися до суду щодо стягнення коштів платника податків, який має податковий борг, з рахунків у банках, що обслуговують такого платника податків, на суму податкового боргу або його частини.
Положеннями пп. 129.1.1 п. 129.1 ст. 129 Податкового кодексу України визначено, що при нарахуванні суми грошового зобов'язання, визначеного контролюючим органом за результатами податкової перевірки, нарахування пені розпочинається починаючи з першого робочого дня, наступного за останнім днем граничного строку сплати платником податків податкового зобов'язання, визначеного цим Кодексом (у тому числі за період адміністративного та/або судового оскарження).
Дослідивши подану заяву, суд перевіривши розрахунки кредитора дійшов висновку щодо обґрунтованості вимог заявника про визнання грошових вимог Головного управління ДПС у Дніпропетровській області на суму 878 564,82грн., в решті вимог - слід відхилити.
Відповідно до п.27. ч.1 ст.5 Закону України "Про судовий збір" від сплати судового збору під час розгляду справи в усіх судових інстанціях звільняється центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну податкову політику, його територіальні органи - в частині стягнення сум податкового боргу, заборгованості зі сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування.
За змістом положень статті 1 Кодексу України з процедур банкрутства конкурсними кредиторами є кредитори за вимогами до боржника, що виникли до відкриття провадження у справі про банкрутство і виконання яких не забезпечено заставою майна боржника
Згідно ч.1 ст. 45 Кодексу України з процедур банкрутства конкурсні кредитори за вимогами, що виникли до дня відкриття провадження у справі про банкрутство, зобов'язані подати до господарського суду письмові заяви з вимогами до боржника, а також документи, що їх підтверджують, протягом 30 днів з дня офіційного оприлюднення оголошення про відкриття провадження у справі про банкрутство.
Відлік строку на заявлення грошових вимог кредиторів до боржника починається з дня офіційного оприлюднення оголошення про відкриття провадження у справі про банкрутство.
За змістом частини 1 статті 64 Кодексу України з процедур банкрутства кошти, одержані від продажу майна банкрута, спрямовуються на задоволення вимог кредиторів у порядку, встановленому цим Кодексом. При цьому:
1) у першу чергу задовольняються: вимоги щодо виплати заборгованості із заробітної плати працюючим та звільненим працівникам банкрута, грошові компенсації за всі невикористані дні щорічної відпустки та додаткової відпустки працівникам, які мають дітей, інші кошти, належні працівникам у зв'язку з оплачуваною відсутністю на роботі (оплата часу простою не з вини працівника, гарантії на час виконання державних або громадських обов'язків, гарантії і компенсації при службових відрядженнях, гарантії для працівників, які направляються для підвищення кваліфікації, гарантії для донорів, гарантії для працівників, які направляються на обстеження до медичного закладу, соціальні виплати у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності за рахунок коштів підприємства тощо), а також вихідна допомога, належна працівникам у зв'язку з припиненням трудових відносин, та нараховані на ці суми страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування та інше соціальне страхування, у тому числі відшкодування кредиту, отриманого на ці цілі; вимоги щодо виплати заборгованості із компенсації збитків, завданих Державному бюджету України внаслідок виконання рішень Європейського суду з прав людини, постановлених проти України; вимоги кредиторів за договорами страхування; витрати, пов'язані з провадженням у справі про банкрутство в господарському суді; витрати кредиторів на проведення аудиту, якщо аудит проводився за рішенням господарського суду за рахунок їхніх коштів;
2) у другу чергу задовольняються: вимоги із зобов'язань, що виникли внаслідок заподіяння шкоди життю та здоров'ю громадян, шляхом капіталізації у ліквідаційній процедурі відповідних платежів, у тому числі до Фонду соціального страхування України за громадян, які застраховані в цьому фонді, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України, зобов'язань із сплати страхових внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування та інше соціальне страхування, крім вимог, задоволених позачергово, з повернення невикористаних коштів Фонду соціального страхування України, а також вимоги громадян - довірителів (вкладників) довірчих товариств або інших суб'єктів підприємницької діяльності, які залучали майно (кошти) довірителів (вкладників);
3) у третю чергу задовольняються: вимоги щодо сплати податків і зборів (обов'язкових платежів); вимоги центрального органу виконавчої влади, що здійснює управління державним резервом;
4) у четверту чергу задовольняються вимоги кредиторів, не забезпечені заставою;
5) у п'яту чергу задовольняються вимоги щодо повернення внесків членів трудового колективу до статутного капіталу підприємства;
6) у шосту чергу задовольняються інші вимоги.
З огляду на обґрунтованість вимог заяви Головного управління державної податкової служби у Дніпропетровській області, яка подана до господарського суду в межах строку, визначеного приписами ст. 45 Кодексу України з процедур банкрутства, господарський суд, дійшов висновку щодо наявності підстав для визнання конкурсним кредитором Головне управління державної податкової служби у Дніпропетровській області з грошовими вимогами до Товариства з обмеженою відповідальністю "Добробуд" на суму 878 564,82грн., з якої:
- 3 черга - 811 680,24грн. (вимоги щодо сплати податків і зборів);
- 6 черга - 66 884,58грн (пеня).
Керуючись ст.ст. 2, 73-74, 76-79, 86, 91, 234-235 Господарського процесуального кодексу України, ст.ст. 45, 64 Кодексу України з процедур банкрутства, суд -
Визнати грошові вимоги Головного управління державної податкової служби у Дніпропетровській області (49005, м.Дніпро, вул.Сімферопольська, буд.17-А, ідентифікаційний номер юридичної особи 44118658) до Товариства з обмеженою відповідальністю "Добробуд" (49000, м.Дніпро, вул.Набережна Перемоги, 32, офіс 235, ідентифікаційний номер юридичної особи 32781455) на суму 811 680,24грн. (вимоги щодо сплати податків і зборів) - 3 черга задоволення вимог кредиторів, на суму 66 884,58грн. (пеня) - 6 черга задоволення вимог кредиторів. .
Ухвала набирає законної сили 21.02.2023.
Ухвала може бути оскаржена в порядку, передбаченому статтями 256, 257 Господарського процесуального кодексу України.
Повний текст ухвали складено 21.02.2023.
Суддя А.В. Суховаров