справа№380/13458/22
20 лютого 2023 року
Львівський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Гулкевич І.З., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) адміністративну справу за позовом Приватного підприємства “Соновл” до Південно-Західного міжрегіонального управління Державної служби з питань праці про визнання протиправним та скасування наказу,-
встановив:
До суду надійшла позовна заява Приватного підприємства “Соновл” до Управління Держпраці у Тернопільській області, в якому просить суд:
визнати протиправним та скасувати наказ Управління Держпраці у Тернопільській області “Про призначення комісії із повторного спеціального розслідування нещасного випадку, що стався у Приватного підприємства “Соновл” №211 від 09.08.2022.
Позовні вимоги обґрунтовано тим, що висновки відповідача про необхідність проведення повторного спеціального розслідування нещасного випадку не мають жодного документального підтвердження, достатніх та обґрунтованих підстав, які би слугували приводом для проведення спеціального розслідування нещасного випадку не встановлено. Оскаржуваний наказ, окреме доручення в.о. голови Державної служби України з питань праці Ігоря Дегнери від 27.06.2022 №Д-117/1/9.2.1-22а, яким Управлінню Держпраці у Тернопільській області доручено призначити повторне спеціальне розслідування нещасного випадку з тяжким наслідком, що стався 11.06.2021 апаратником з виробництва олії ПП “Соновл” ОСОБА_1 не містять жодних обґрунтованих підстав для проведення такого. Порушень в роботі спеціальної комісії, утвореної наказом Головного управління Держпраці у Львівській області від 16.06.2021 №93-НВ, для спеціального розслідування нещасного випадку, що стався 11.06.2021 о 00 год 45 хв на ПП “Соновл” допущено не було, первинне спеціальне розслідування було проведено з дотриманням процедури встановленої Порядком. Створена на підставі оскаржуваного наказу комісія із повторного спеціального розслідування нещасного випадку не є правомочною на проведення повторного спеціального розслідування нещасного випадку. Відповідачем прийнято наказ №211 “Про призначення комісії із повторного спеціального розслідування, нещасного випадку, що стався у ПП “Соновл” з порушенням терміну встановленого Окремим дорученням. Просить позов задовольнити.
Ухвалою від 17 жовтня 2022 року відкрито провадження у справі в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін за наявними у справі матеріалами.
Ухвалою суду від 23 січня 2023 року замінено Управління Держпраці у Тернопільській області на його правонаступника Південно-Західне міжрегіональне управління Державної служби з питань праці.
Від відповідача надійшов відзив на позовну заяву в якому відповідач проти позовних вимог заперечує повністю. Вказує, що заявлені позовні вимоги є безпідставними, необґрунтованими та такими, що не підлягають задоволенню у зв'язку з тим, що окреме доручення голови Держпраці України про призначення повторного розслідування нещасного випадку, що стався в ПП “Соновл” та наказ Управління Держпраці у Тернопільській області “Про призначення комісії із повторного спеціального розслідування нещасного випадку, що стався у Приватного підприємства “Соновл” №211 від 09.08.2022 видані правомірно, виходячи із виявлених порушень Держпраці України вимог Порядку №337 під час аналізу матеріалів оформлених комісією утвореною Головним управлінням Держпраці у Львівській області. Просить в задоволенні позовних вимог відмовити повністю.
Представником позивача подано відповідь на відзив, в якій зазначає, що Акт від 02.09.2022 є невмотивованим, прийнятий без належного дослідження дійсних обставин справи, підстав за яких нещасний випадок визнається таким, що пов'язаний з виробництвом. При складанні такого акту Комісією не було виконано своїх обов'язків передбачених п.33 Порядку розслідування та обліку нещасних випадків, професійних захворювань та аварій на виробництві затвердженого постановою КМУ від 17.04.2019 №337, а саме : не проведено зустріч з потерпілим; місце, де стався нещасний випадок не обстежено; не складено відповідний протокол; не розроблено ескіз цього місця; письмові пояснення від роботодавця та його представників, посадових осіб, працівників підприємств, потерпілого не отримано, свідків та причетних осіб не опитано; наявні на підприємстві документи та матеріали стосовно нещасного випадку не вивчено, а обставини та причини настання нещасного випадку не з'ясовано. Жодних порушень вимог Порядку чи недотримання комісією своїх обов'язків при проведенні первинного розслідування нещасного випадку, який відбувся 11.06.2021 на ПП “Соновл” стосовно ОСОБА_1 встановлено не було, більше того відзив на позовну заяву жодної інформації про порушення комісією обов'язків визначених п.33 Порядку №337 не містить. Відтак, висновки відповідача про необхідність проведення повторного спеціального розслідування нещасного випадку не мають жодного документального підтвердження, достатніх та обґрунтованих підстав, які б слугували приводом для повторного спеціального розслідування нещасного випадку не встановлено.
Розглянувши матеріали та з'ясувавши всі обставини адміністративної справи, які мають юридичне значення для розгляду та вирішення спору по суті, дослідивши наявні у справі докази, суд встановив такі обставини справи та фактичні правовідносини сторін.
Приватне підприємство “Соновл” зареєстроване 12.04.2017, номер запису в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань 14151020000041521.
Приватне підприємство “Соновл” здійснює свою діяльність, зокрема, за КВЕД 10.41, КВЕД 10.91 переробка сої на олію соєву та макуху соєву. Основний вид діяльності КВЕД 10.41 виробництво олії та тваринних жирів.
11 червня 2021 о 00 год 45 хв на Приватному підприємстві “Соновл” стався нещасний випадок з апаратником з виробництва олії ОСОБА_1 , в наслідок якого потерпілий отримав тілесні ушкодження.
Наказом Головного управління Держпраці у Львівській області від 16.06.2021 №93-НВ призначена комісія для розслідування нещасного випадку, який стався із ОСОБА_1 .
За наслідками спеціального розслідування 08.11.2021 складено та підписано Акт спеціального розслідування нещасного випадку форми Н-1/НП.
Відповідно до Акту спеціального розслідування нещасного випадку форми Н-1/НП встановлено, що 11.06.2021 апаратник з виробництва олії ОСОБА_1 перебуваючи у стані алкогольного сп'яніння, впав з висоти та отримав травму. Членами комісії прийнято рішення визнати даний нещасний випадок таким, що не пов'язаний з виробництвом.
Відповідно до окремого доручення в.о. Голови Державної служби з питань праці №Д-117/1/9.2.1-22а від 27.06.2022 направлено в.о. начальнику Управління Держпраці у Тернопільській області доучено призначити повторні спеціальні розслідування нещасних випадків, зазначених у Додатках до даного окремого доручення, спеціальними комісіями в іншому складі, серед яких Приватне підприємство “Соновл”.
Вищестоящим органом прийнято рішення про призначення повторного спеціального розслідування з підстав перевірки оформлених матеріалів за результатами розслідування комісіями утвореними наказами Головного управління Держпраці у Львівській області та виявлених порушень вимог Порядку №337 від 17.04.2019 в частині невиконання комісіями із спеціального розслідування обов'язків визначених вимогами пункту 33 Порядку.
Управлінням направлено лист для надання представника Приватного підприємства “Соновл” та представника профспілки, членом якого є потерпілий ОСОБА_1 для роботи в комісії із повторного розслідування нещасного випадку.
Листом від 15.07.2022 керівник Приватного підприємства “Соновл” представників не надав, вказавши на протиправні дії Управління Держпраці у Тернопільській області.
Управлінням Держпраці у Тернопільській області прийнято наказ №211 від 09.08.2022 про призначення комісії із повторного спеціального розслідування нещасного випадку, що стався на Приватному підприємстві “Соновл” із апаратником з виробництва олії Майстерським Р.В.
Позивач вважаючи вказаний наказ протиправним, звернувся із вказаним позовом до суду.
При прийнятті рішення суд виходив з наступного.
Згідно з ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно з частинами першою, другою статті 22 Закону України від 14 жовтня 1992 року № 2694-XII ,,Про охорону праці” (далі - Закон № 2694-XII) роботодавець повинен організовувати розслідування та вести облік нещасних випадків, професійних захворювань і аварій відповідно до положення, що затверджується Кабінетом Міністрів України за погодженням з всеукраїнськими об'єднаннями профспілок.
За підсумками розслідування нещасного випадку, професійного захворювання або аварії роботодавець складає акт за встановленою формою, один примірник якого він зобов'язаний видати потерпілому або іншій заінтересованій особі не пізніше трьох днів з моменту закінчення розслідування.
Згідно з частиною третьою статті 22 Закону № 2694-XII рішення посадової особи органу державного нагляду за охороною праці може бути оскаржене у судовому порядку.
За текстом частини першої статті 38 Закону № 2694-XII державний нагляд за додержанням законів та інших нормативно-правових актів про охорону праці здійснюють: центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері охорони праці.
Правові, фінансові та організаційні засади загальнообов'язкового державного соціального страхування, гарантії працюючих громадян щодо їх соціального захисту у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності, вагітністю та пологами, від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, охорони життя та здоров'я визначено положеннями Закону України “Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування” від 23.09.1999, № 1105-XIV (далі Закон № 1105-XIV).
Згідно з приписами ч.2 ст.36 Закону № 1105-XIV факт нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання розслідується в порядку, затвердженому Кабінетом Міністрів України, відповідно до Закону України “Про охорону праці”.
Законом України “Про охорону праці” від 14.10.1992, № 2694-XII (далі Закон № 2694-XII) врегульовано основні положення щодо реалізації конституційного права працівників на охорону їх життя і здоров'я у процесі трудової діяльності, на належні, безпечні і здорові умови праці, регулює за участю відповідних органів державної влади відносини між роботодавцем і працівником з питань безпеки, гігієни праці та виробничого середовища і встановлює єдиний порядок організації охорони праці в Україні.
Згідно із статтею 22 Закону №2694-XII, роботодавець повинен організувати розслідування і вести облік нещасних випадків, професійних захворювань і аварій відповідно до положення, що затверджується Кабінетом Міністрів України за погодженням з всеукраїнськими об'єднаннями профспілок. За підсумками розслідування нещасного випадку, професійного захворювання і аварії роботодавець складає акт за встановленою формою, один примірник якого він зобов'язаний видати потерпілому або іншій заінтересованій особі не пізніше трьох днів з моменту закінчення розслідування. У разі відмови роботодавця скласти акт про нещасний випадок чи незгоди потерпілого з його змістом, питання вирішується посадовою особою органу державного нагляду за охороною праці, рішення якої є обов'язковим для роботодавця. Рішення посадової особи органу державного нагляду за охороною праці може бути оскаржене в судовому порядку.
Порядок розслідування та обліку нещасних випадків, професійних захворювань та аварій на виробництві затверджено постановою Кабінету Міністрів України від 17.04.2019 №337 (далі - Постанова №337).
Відповідно до п. 1 Порядку №337, даний порядок визначає процедуру проведення розслідування та обліку нещасних випадків, професійних захворювань та аварій на виробництві, що сталися з особами, визначеними частиною першою статті 35 Закону України “Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування”.
За визначенням, наведеним у пункті 3 Порядку № 337, нещасний випадок - обмежена в часі подія або раптовий вплив на працівника небезпечного виробничого фактора чи середовища, що сталися у процесі виконання ним трудових обов'язків або в дорозі (на транспортному засобі підприємства чи за дорученням роботодавця), внаслідок яких заподіяно шкоду здоров'ю, зокрема від одержання поранення, травми, у тому числі внаслідок тілесних ушкоджень, гострого професійного захворювання (отруєння) та інших отруєнь, одержання сонячного або теплового удару, опіку, обмороження, а також у разі утоплення, ураження електричним струмом, блискавкою та іонізуючим випромінюванням, одержання інших ушкоджень внаслідок аварії, пожежі, стихійного лиха (землетрусу, зсуву, повені, урагану тощо), контакту з представниками тваринного та рослинного світу, які призвели до втрати працівником працездатності на один робочий день чи більше або до необхідності переведення його на іншу (легшу) роботу не менш як на один робочий день, зникнення тощо.
Пункт 10 Порядку №337 визначає, що спеціальному розслідуванню підлягають нещасні випадки із смертельними наслідками; групові нещасні випадки; випадки смерті працівників під час виконання ними трудових (посадових) обов'язків; гострі професійні захворювання (отруєння), що призвели до тяжких чи смертельних наслідків; нещасні випадки, факт настання яких встановлено у судовому порядку, а підприємство (установа, організація), на якому вони сталися, ліквідовано без правонаступника; нещасні випадки, що спричинили тяжкі наслідки, у тому числі з можливою інвалідністю потерпілого; випадки зникнення працівника під час виконання трудових (посадових) обов'язків; нещасні випадки з особами, які працюють на умовах цивільно-правового договору, на інших підставах, передбачених законом, фізичними особами - підприємцями, особами, які провадять незалежну професійну діяльність, членами фермерського господарства; нещасні випадки, що сталися з особами, фактично допущеними до роботи без оформлення трудового договору (контракту).
Відповідно до п.14 Порядку №337 Держпраці та/або її територіальним органом утворюється комісія із спеціального розслідування (далі - спеціальна комісія). Спеціальна комісія утворюється протягом одного робочого дня після отримання від роботодавця письмового повідомлення про нещасний випадок або за інформацією, отриманою з інших джерел (органу досудового розслідування, звернень потерпілого або членів його сім'ї чи уповноваженої ними особи, первинних організацій і територіальних об'єднань профспілок).
За п.15 Порядку №337 до складу спеціальної комісії входять: посадова особа Держпраці та/або її територіального органу (голова комісії); представник робочого органу Фонду; представник уповноваженого органу чи наглядової ради підприємства (у разі її утворення) або місцевої держадміністрації чи органу місцевого самоврядування у разі, коли зазначений орган відсутній; керівник (спеціаліст) служби охорони праці підприємства (установи, організації) або посадова особа, на яку роботодавцем покладено виконання функцій з охорони праці, а у разі її відсутності - представник роботодавця; представник первинної організації профспілки, членом якої є постраждалий (у разі її відсутності - уповноважена найманими працівниками особа з питань охорони праці); представник профспілкового органу вищого рівня або територіального профоб'єднання; представник місцевої держадміністрації або органу місцевого самоврядування у разі, коли нещасний випадок та/або гостре професійне захворювання (отруєння) сталися з особами, які працюють на умовах цивільно-правового договору, на інших підставах, передбачених законом, фізичними особами - підприємцями, особами, які провадять незалежну професійну діяльність, членами фермерського господарства;лікар з гігієни праці територіального органу Держпраці (у разі настання гострого професійного захворювання (отруєння); посадові особи органів Держпродспоживслужби, ДСНС (у разі потреби та за відповідним погодженням).
У разі настання нещасного випадку та/або гострого професійного захворювання (отруєння) на території іншого підприємства (установи, організації) до складу спеціальної комісії включаються представники такого підприємства (установи, організації).
При цьому п. 12 Порядку №337 визначено, що на підприємстві (в установі, організації) утворюється комісія з розслідування нещасних випадків та/або гострих професійних захворювань (отруєнь), що не підлягають спеціальному розслідуванню.
Відповідно до п.13 Порядку №337 до складу комісії входять: керівник (спеціаліст) служби охорони праці або посадова особа, на яку роботодавцем покладено виконання функцій з охорони праці (голова комісії); представник робочого органу Фонду; представник первинної організації профспілки (у разі її відсутності - уповноважена найманими працівниками особа з питань охорони праці); лікар з гігієни праці територіального органу Держпраці (у разі настання гострого професійного захворювання (отруєння); інші представники підприємства (установи, організації), посадові особи органів Держпродспоживслужби, ДСНС (у разі потреби та за відповідним погодженням).
До складу комісії не може входити безпосередній керівник потерпілого.
Відповідно до п.33 Порядку комісія зобов'язана:
провести засідання комісії (спеціальної комісії) з розслідування нещасного випадку та/або гострого професійного захворювання (отруєння), на якому розглянути інформацію про нещасний випадок та/або гостре професійне захворювання (отруєння), розподілити функції між членами комісії, провести зустріч з потерпілим (членами його сім'ї чи уповноваженою ними особою) та скласти протоколи засідання комісії згідно з додатком 4;
обстежити місце, де сталися нещасний випадок та/або гостре професійне захворювання (отруєння), аварія, та скласти відповідний протокол згідно здодатком 5, розробити ескіз місця, де сталися нещасний випадок та/або гостре професійне захворювання (отруєння), аварія, згідно з додатком 6 і провести фотографування місця настання нещасного випадку та/або гострого професійного захворювання (отруєння), аварії (у разі потреби та можливості); одержати письмові пояснення від роботодавця та його представників, посадових осіб, працівників підприємства (установи, організації), потерпілого (якщо це можливо) згідно з додатком 7, опитати осіб - свідків нещасного випадку та/або гострого професійного захворювання (отруєння) та осіб, причетних до них, згідно з додатком 8;
вивчити наявні на підприємстві документи та матеріали стосовно нещасного випадку та/або гострого професійного захворювання (отруєння) та у разі потреби надіслати запити до відповідних закладів охорони здоров'я для отримання медичних висновків щодо зв'язку нещасного випадку та/або гострого професійного захворювання (отруєння) з впливом на потерпілого небезпечних (шкідливих) виробничих факторів та/або факторів важкості та напруженості трудового процесу;
визначити вид події, що призвела до нещасного випадку та/або гострого професійного захворювання (отруєння), причини нещасного випадку та/або гострого професійного захворювання (отруєння) та обладнання, устаткування, машини, механізми, транспортні засоби, експлуатація яких призвела до настання нещасного випадку та/або гострого професійного захворювання (отруєння), відповідно до Класифікатора видів подій, причин, обладнання, устаткування, машин, механізмів, транспортних засобів, що призвели до настання нещасного випадку, гострого професійного захворювання (отруєння), аварії, згідно з додатком 9;
визначити відповідність умов праці та її безпеки вимогам законодавства про охорону праці;
визначити необхідність проведення лабораторних досліджень, випробувань, технічних розрахунків, експертизи тощо для встановлення причин настання нещасного випадку та/або гострого професійного захворювання (отруєння);
з'ясувати обставини та причини настання нещасного випадку та/або гострого професійного захворювання (отруєння);
визначити, пов'язані чи не пов'язані нещасний випадок та/або гостре професійне захворювання (отруєння) з виробництвом;
установити осіб, які допустили порушення вимог нормативно-правових актів з охорони праці;
вивчити документи, що дають змогу відстежити походження нехарчової продукції, під час використання (експлуатації) якої сталися нещасний випадок та/або гостре професійне захворювання (отруєння) або використання (експлуатація) якої могло стати їх причиною (договори, товарно-супровідну документацію тощо), і подати інформацію про таку продукцію та документи про її походження до відповідного органу державного ринкового нагляду (у разі проведення спеціального розслідування);
розробити план заходів щодо запобігання подібним нещасним випадкам та/або гострим професійним захворюванням (отруєнням), у тому числі пропозиції щодо внесення змін до нормативно-правових актів з охорони праці;
скласти акти за формою Н-1 (тимчасові акти за формою Н-1 у разі їх складення) згідно з додатком 11у кількості, визначеній рішенням комісії (спеціальної комісії); у разі настання групових нещасного випадку та/або гострого професійного захворювання (отруєння) скласти акти за формою Н-1 на кожного потерпілого;
розглянути та підписати примірники актів за формою Н-1 (тимчасові акти за формою Н-1 у разі їх складення), а у разі незгоди члена комісії (спеціальної комісії) із змістом розділів 5, 6, 8, 9 такого акта - обов'язково підписати ці акти з відміткою про наявність окремої думки, яка викладається членом комісії письмово, в якій він обґрунтовано викладає пропозиції до змісту розділів 5, 6, 8, 9 акта (окрема думка додається до цих актів та є їх невід'ємною частиною);
у разі виявлення гострого професійного захворювання (отруєння), пов'язаного з виробництвом, крім акта за формою Н-1, скласти картку обліку професійного захворювання (отруєння) за формою П-5 (далі - картка за формою П-5) згідно з додатком 22;
передати не пізніше наступного робочого дня після підписання актів за формою Н-1 матеріали розслідування та примірники таких актів керівнику підприємства (установи, організації) або органу, що утворив комісію (спеціальну комісію), для їх розгляду та затвердження;
дотримуватися вимог законодавства про інформацію щодо захисту персональних даних потерпілих та інших осіб, які зібрані в межах повноважень комісії (спеціальної комісії) під час проведення розслідування та задокументовані в акті за формою Н-1.
За змістом пункту 54 Порядку №337 контроль за своєчасністю та об'єктивністю проведення розслідування нещасних випадків та/або гострих професійних захворювань (отруєнь), аварій, підготовкою матеріалів розслідування, веденням їх обліку, вжиттям заходів до усунення причин їх настання здійснюють Держпраці та робочі органи Фонду відповідно до компетенції. Громадський контроль здійснюють профспілки через свої виборні органи та представників, а також уповноважені найманими працівниками особи з питань охорони праці у разі відсутності на підприємстві (в установі, організації) профспілки. Зазначені в цьому пункті органи та особи у разі виявлення порушень вимог цього Порядку та/або у зв'язку з надходженням від потерпілого (члена його сім'ї чи уповноваженої ними особи) обґрунтованого звернення разом з підтвердними документами щодо незгоди з висновками комісії стосовно обставин та причин нещасного випадку та/або гострого професійного захворювання (отруєння) вживають відповідно до компетенції заходів для проведення повторного розслідування нещасного випадку та/або гострого професійного захворювання (отруєння), затвердження чи перегляду затвердженого акта за формою Н-1.
Відповідно до пункту 55 Порядку № 337 посадова особа Держпраці або її територіального органу має право перевіряти об'єктивність розслідування нещасного випадку та/або гострого професійного захворювання (отруєння) комісією підприємства (установи, організації), якість оформлених матеріалів та їх відповідність вимогам цього Порядку, а також отримувати іншу інформацію та документи від роботодавця, що стосуються нещасного випадку та/або гострого професійного захворювання (отруєння).
Згідно з п. 58 Порядку №337 протягом трьох років з дати отримання акта за формою Н-1 потерпілий, член його сім'ї чи уповноважена ними особа або органи, установи та організації, представники яких брали участь у розслідуванні нещасного випадку та/або гострого професійного захворювання (отруєння), мають право звернутися до роботодавця, Держпраці або її територіального органу щодо призначення повторного розслідування (спеціального розслідування) у зв'язку з незгодою з обставинами та причинами настання нещасного випадку та/або гострого професійного захворювання (отруєння) та/або з висновком комісії, які викладені в акті за формою Н-1.
За наявності документів, що можуть суттєво вплинути на висновки комісії (спеціальної комісії), роботодавцем, Держпраці або її територіальним органом (або юридичною особою, яка утворювала комісію, та її органом управління) вживаються заходи до призначення повторного розслідування (спеціального розслідування) нещасного випадку та/або гострого професійного захворювання (отруєння).
Голова Держпраці або керівник її територіального органу у разі невиконання спеціальною комісією визначених цим Порядком обов'язків має право призначити повторне спеціальне розслідування нещасного випадку, притягти до відповідальності посадових осіб територіального органу Держпраці та підприємства (установи, організації), які допустили порушення вимог цього Порядку.
Повторне розслідування (спеціальне розслідування) нещасного випадку та/або гострого професійного захворювання (отруєння) проводиться комісією (спеціальною комісією) в іншому складі (із заміною всіх членів комісії).
Висновки повторного спеціального розслідування нещасного випадку та/або гострого професійного захворювання (отруєння) можуть бути оскаржені лише у судовому порядку.
Так, з наказу управління Держпраці у Тернопільській області від 09.08.2022 №211 вбачається, що підставою для призначення комісії з повторного розслідування нещасного випадку, що стався 11.06.2021 є окреме доручення в.о. Голови Державної служби України з питань праці від 27.06.2022 №Д-117/1/9.2.1-22а.
Окремим дорученням в.о. Голови Державної служби України з питань праці від 27.06.2022 №Д-117/1/9.2.1-22а прийнято рішення про призначення повторного спеціального розслідування з підстав перевірки оформлених матеріалів за результатами розслідування комісіями утвореними наказами Головного управління Держпраці у Львівській області та виявлених порушень вимог Порядку №337 від 17.04.2019 в частині невиконання комісіями із спеціального розслідування обов'язків визначених вимогами пункту 33 Порядку.
Відповідно до Положення про Управління Держпраці у Тернопільській області затвердженого наказом Державної служби України з питань праці 03.08.2018 №84 начальник Управління організовує та забезпечує виконання доручень голови Державної служби України з питань праці.
Відтак, суд приходить до висновку, що відповідачем правомірно винесено наказ “Про призначення комісії із повторного спеціального розслідування нещасного випадку, що стався у Приватного підприємства “Соновл” №211 від 09.08.2022.
Відповідно до ч.1, 2 ст.77 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Згідно з ч.1 ст.90 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.
Отже, у завлених спірних правовідносинах відповідач діяв на виконання вимог вказаних вище норм для здійснення належного контролю за своєчасністю та об'єктивністю проведення розслідування нещасних випадків. Тому не затвердження вказаного позивачем акту, що містив згідно з обгрунтованими доводами відповідача істотні недоліки, є правомірним.
Враховуючи межі заявлених позовних вимог, системний аналіз положень чинного законодавства України та встановлені обставини справи, суд дійшов висновку, що відповідач у заявлених спірних правовідносинах діяв з дотриманням меж, порядку та способу дій, визначених законом, і їх порушень не допустив. Як наслідок, заявлені позовні вимоги не підлягають задоволенню, а понесені позивачем судові витрати розподілу не підлягають згідно зі ст.139 КАС України.
Керуючись ст.ст. 2, 8-10, 14, 72-79, 90, 241-246, 250 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -
ухвалив:
В задоволенні позовних вимог відмовити повністю.
Рішення може бути оскаржене, згідно зі ст. 295 КАС України, протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Рішення набирає законної сили, згідно зі ст. 255 КАС України, після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Суддя Гулкевич І.З.