Рішення від 20.02.2023 по справі 120/198/23

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

20 лютого 2023 р. Справа № 120/198/23

Вінницький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Слободонюка М.В., розглянувши у м. Вінниці в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (в письмовому провадженні) адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії

ВСТАНОВИВ:

У січні 2023 року до Вінницького окружного адміністративного суду звернувся ОСОБА_1 (далі - ОСОБА_1 , позивач) з адміністративним позовом до Головного управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області (далі - ГУ ПФУ у Вінницькій області, відповідач) про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії.

Позовні вимоги обґрунтовані тим, що позивач є учасником ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС категорії 1, перебуває на обліку в ГУ ПФУ у Вінницькій області та з 1997 року отримує пенсію по інвалідності внаслідок захворювання, пов'язаного з виконанням обов'язків по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС. Як зазначає позивач, згідно довідки про грошове утримання за період роботи в зоні відчуження з 13.09.1986 по 13.10.1986, на підставі якої здійснювався розрахунок його пенсії з часу її призначення, його грошове утримання в період роботи в зоні відчуження в жовтні 1986 року складає 996,03 крб.

На виконання постанови Кабінету Міністрів України від 09.12.2021 № 1307 в ГУ ПФУ у Вінницькій області виник обов'язок забезпечити проведення перерахунку його пенсії за документами, що містяться в пенсійній справі з 01 грудня 2022 року на найбільш вигідних умовах.

Позивач вважає, що найбільш вигідними для нього є розрахунок пенсії з урахуванням заробітної плати (доходу), одержаного за роботу в зоні відчуження в жовтні 1986 року в сумі 996,03 крб. Втім, відповідач відповідного перерахунку пенсії не здійснив. Наведені обставини спонукали його звернутися до відповідача зі скаргами щодо проведення розрахунку його пенсії. Натомість, на свої звернення він отримав листи відповідача, згідно яких у проведенні перерахунку його пенсії було відмовлено з підстав відсутності в матеріалах пенсійної справи достовірних документів про розмір його заробітної плати в зоні відчуження.

Вважаючи наведені дії відповідача протиправними, позивач звернувся до суду з даним позовом з вимогою зобов'язати відповідача здійснити з 01.12.2022 перерахунок та виплату йому пенсії виходячи із заробітної плати, одержаної за роботу в зоні відчуження в жовтні 1986 року в сумі 996,03 крб., з урахуванням фактично отриманих сум.

Ухвалою від 13.01.2023 судом відкрито провадження у справі за вказаним позовом та вирішено здійснювати розгляд справи в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні), з особливостями, визначеними статтею 263 КАС України. Окрім того вказаною ухвалою суду у відповідача витребувано матеріали пенсійної справи ОСОБА_1 для їхнього судового дослідження.

23.01.2023 від позивача до суду надійшло письмове клопотання про долучення до матеріалів справи додаткових доказів, а саме копії листа ГУ ПФУ у Вінницькій області від 25.01.2012 № 51-Л/10. Вказані докази долучені до справи.

Також 31.01.2023 ГУ ПФУ у Вінницькій області на виконання вимог суду надало витребувані матеріали пенсійної справи ОСОБА_1 для їх дослідження.

Надалі, 01.02.2023 до суду надійшов відзив на позовну заяву, в якому відповідач вважає заявлені позовні вимоги безпідставними. Свої заперечення мотивує тим, що проведення перерахунку пенсії на підставі бажаної для позивача довідки про заробітну плату є неможливим, оскільки вказана довідка не відповідає вимогам до оформлення документів, зокрема не містить вихідних реквізитів, не зазначена підстава видачі документів та наявні виправлення. Крім того у довідці не зазначено суму заробітку у розрізі календарних місяців, що унеможливлює проведення Головним управлінням самостійного розрахунку. За таких обставин відповідач зазначає, що розмір пенсії позивача з 01.12.2022 обчислено згідно з порядком, визначеним постановою КМ України від 23.11.2011 № 1210, виходячи із п'ятикратного розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня відповідного року.

Окремо відповідач наголошує на тому, що ним надіслано запит до Головного управління національної поліції у Вінницькій області щодо надання довідки з розрахунком заробітної плати (грошового забезпечення) позивача за роботу в зоні відчуження. А тому після отримання відповідних відомостей питання щодо перерахунку пенсії позивача буде додатково переглянутим.

За таких обставин відповідач вважає, що його дії є правомірними та вчинені відповідно до вимог чинного законодавства, а тому в позові просить відмовити.

Дослідивши матеріали адміністративної справи та оцінивши надані сторонами докази суд встановив, що ОСОБА_1 перебуває на обліку в ГУ ПФУ у Вінницькій області та отримує пенсію по інвалідності, як особа з інвалідністю ІІ групи внаслідок захворювання, пов'язаного з участю в ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС 1 категорії в розмірі відшкодування фактичних збитків, обчислену відповідно до Закону України від 28.02.1991 №796-ХІІ «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».

07.12.2022 та 23.12.2022 позивач звернувся до відповідача із заявами (скаргами) з проханням забезпечити проведення перерахунку його пенсії за документами, що містяться в матеріалах пенсійної справи, з 01 грудня 2022 року з урахуванням заробітної плати одержаної за роботу в зоні відчуження в жовтні 1986 року в розмірі 996,03 крб.

За результатами розгляду таких звернень відповідач своїми листами від 16.12.2022 № 10007-9731/К-02/8-0200/22 та від 04.01.2023 № 65-10217/К-02/8-0200/23 відмовив позивачу у проведенні відповідного перерахунку з підстав невідповідності наявної довідки вимогам до оформлення документів та відсутністю в матеріалах пенсійної справи інших достовірних документів про заробітну плату в зоні відчуження.

Вважаючи наведені дії відповідача протиправними, позивач звернувся до суду із цим позовом.

Надаючи оцінку спірним правовідносинам та встановленим обставинам справи, суд керується такими мотивами.

Відповідно до ч. 1 ст. 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.

Положеннями п. 6 ст. 92 Конституції України визначено, що виключно законами України визначаються, зокрема основи соціального захисту, форми і види пенсійного забезпечення.

Так, основні положення щодо реалізації конституційного права громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, на охорону їх життя і здоров'я, умови соціального захисту потерпілого населення визначено Законом України від 28.02.1991 № 796-ХІІ "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" (далі - Закон № 796-ХІІ).

Відповідно до ст. 54 Закону № 796-ХІІ пенсії по інвалідності, що настала внаслідок каліцтва чи захворювання, і пенсії у зв'язку з втратою годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи можуть призначатися за бажанням громадянина із заробітку, одержаного за роботу в зоні відчуження в 1986-1990 роках, у розмірі відшкодування фактичних збитків, який визначається згідно із законодавством.

Порядок призначення пенсії по інвалідності, що настала внаслідок каліцтва чи захворювання, і пенсії у зв'язку з втратою годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи визначається Кабінетом Міністрів України.

На виконання зазначеного положення, Кабінетом Міністрів України прийнято постанову №1210 від 23.11.2011 «Про підвищення соціального захисту громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», яким затверджено Порядок обчислення пенсії особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи (далі - Порядок № 1210).

Надалі постановою Кабінету Міністрів України від 09.12.2021 №1307 «Про внесення змін до постанов Кабінету Міністрів України від 23.11.2011 №1210 і від 26.09.2012 №886» (далі - Постанова №1307) внесено зміни до Порядку обчислення пенсії особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 23.11.2011 №1210.

Вказана постанова №1307 набрала з 01.01.2022, крім підпунктів 6 та 8 пункту 1 змін, які набирають чинності з 01.12.2022.

Так, відповідно до пунктів 1-3 Порядку № 1210 в редакції зі змінами, внесеними Постановою № 1307), цей Порядок визначає механізм обчислення пенсій по інвалідності, що настала внаслідок каліцтва чи захворювання, і пенсій у зв'язку з втратою годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи відповідно до статей 54, 57 і 59 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" (далі - пенсії), а також визначення заробітної плати (доходу) для їх обчислення. Пенсії за бажанням осіб можуть призначатися виходячи із заробітної плати (доходу), одержаної за роботу в зоні відчуження в 1986 - 1990 роках, у розмірі відшкодування фактичних збитків.

Заробітна плата (дохід) для обчислення пенсій враховується за будь-які 12 місяців підряд такої роботи.

У разі коли особа пропрацювала у зоні відчуження:

1) з дня аварії не менш як 12 місяців підряд, за її бажанням пенсія може обчислюватися виходячи із заробітної плати (доходу) за будь-який повний календарний місяць роботи в зазначеній зоні;

2) на промисловому майданчику Чорнобильської АЕС не менш як 12 місяців у період з 26 квітня 1986 р. до 1 серпня 1987 р., за її бажанням пенсія може обчислюватися виходячи із заробітної плати (доходу) за будь-який повний календарний місяць роботи в зоні відчуження. Якщо така особа виводилася із зони Чорнобильської АЕС за медичними показниками у зв'язку з переопроміненням, за її бажанням пенсія може обчислюватися виходячи із заробітної плати (доходу) за будь-який повний календарний місяць роботи на промисловому майданчику Чорнобильської АЕС;

3) менш як 12 місяців підряд, пенсія обчислюється виходячи із заробітної плати (доходу) за повні календарні місяці підряд у зоні відчуження;

4) менше календарного місяця у 1986 - 1990 роках (в тому числі особа, яка захворіла на променеву хворобу), за її бажанням пенсія може обчислюватися виходячи із заробітної плати (доходу), одержаної (одержаного) за роботу у зоні відчуження, за весь фактично відпрацьований час, в одному із неповних календарних місяців роботи протягом цих років, без додавання суми заробітної плати (доходу) за період роботи за межами зони відчуження. У такому разі заробітна плата (дохід) за весь фактично відпрацьований час ділиться на число відпрацьованих днів, а одержана сума множиться на 25,4. Якщо дні роботи припали на вихідні і святкові дні, розрахунок заробітної плати (доходу) проводиться у такому ж порядку, як і за роботу у робочі дні, а доплата за вихідні і святкові дні, нарахована за фактично відпрацьований час, з урахуванням установленої кратності додається до суми обчисленої заробітної плати (доходу).

Порядок розрахунку пенсії по інвалідності, що настала внаслідок каліцтва чи захворювання внаслідок Чорнобильської катастрофи, визначено пунктом 9 Порядку № 1210 в редакції постанови № 1307.

Зокрема, згідно вказаною нормою пенсії по інвалідності, що настала внаслідок каліцтва чи захворювання внаслідок Чорнобильської катастрофи, для осіб з числа учасників ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС і пенсії у зв'язку з втратою годувальника з числа учасників ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС визначаються за формулою

,

де П - розмір пенсії;

Зс - середня заробітна плата (дохід) в Україні, з якої (якого) сплачено страхові внески за 2014-й, 2015-й та 2016 роки, збільшена (збільшений) на відповідні коефіцієнти збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої (якого) сплачено страхові внески, який враховується для обчислення пенсії, визначені починаючи з 2019 року згідно з Порядком проведення перерахунку пенсій відповідно до частини другої статті 42 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 20 лютого 2019 р. N 124 (Офіційний вісник України, 2019 р., N 19, ст. 663);

Кзс - середньомісячний коефіцієнт заробітної плати (доходу), який враховується під час обчислення пенсії;

Кв - розмір відшкодування фактичних збитків (у відсотках).

Середньомісячний коефіцієнт заробітної плати (доходу), який враховується під час обчислення пенсії (Кзс), визначається за формулою

,

де Ск - сума коефіцієнтів заробітної плати (доходу) (Кз1 + Кз2 + Кз3 + … + Кзn) за кожний місяць роботи в зоні відчуження у 1986 - 1990 роках;

К - кількість місяців, за які розраховано коефіцієнти заробітної плати (доходу).

Коефіцієнт заробітної плати (доходу) (Кз1, Кз2, Кз3, …, Кзn) за кожний місяць роботи в зоні відчуження, який враховується під час обчислення пенсії, визначається за формулою

,

де Кз - коефіцієнт заробітної плати (доходу);

Зв - сума заробітної плати (доходу) за роботу в зоні відчуження за місяць, за який розраховується коефіцієнт заробітної плати (доходу), за період 1986 - 1990 років;

Зсм - показник середньомісячної заробітної плати (доходу) робітників та службовців, зайнятих у галузях національної економіки, згідно з додатком 1 до постанови Кабінету Міністрів України від 20 листопада 2003 р. N 1783 "Про заходи щодо поліпшення пенсійного забезпечення громадян" (Офіційний вісник України, 2003 р., N 47, ст. 2431), за місяць, за який розраховується коефіцієнт заробітної плати (доходу), за період 1986 - 1990 років.

Згідно з абзацом сімнадцятим пункту 9 Порядку № 1210, у разі коли особа звернулася за призначенням пенсії з урахуванням заробітної плати (доходу), одержаної (одержаного) за роботу в зоні відчуження в 1986 - 1990 роках, органи Пенсійного фонду України визначають два показники середньомісячного коефіцієнта заробітної плати, який враховується під час обчислення пенсії, (Кзс): обчислений відповідно до абзаців шостого - дванадцятого цього пункту, а також відповідно до абзаців тринадцятого - шістнадцятого цього пункту, і призначають пенсію з урахуванням вищого середньомісячного коефіцієнта заробітної плати.

Розмір відшкодування фактичних збитків (Кв) визначається: для пенсій по інвалідності - як відсоток втрати працездатності, визначений органами медико-соціальної експертизи.

Отже, із аналізу наведених положень пункту 9 Порядку № 1210 в редакції постанови № 1307 слід дійти висновку, що одним із базових вихідних даних, необхідних для проведення розрахунку розміру пенсії по інвалідності особі, є розмір заробітку за кожний (конкретний) місяць роботи в зоні відчуження, згідно якого, в тому числі, розраховується коефіцієнт заробітної плати (доходу), за період 1986 - 1990 років.

В той же час як слідує зі змісту довідки без номера та дати, яка наявна в матеріалах пенсійної справи позивача, ОСОБА_1 дійсно в період часу з 13.09.1986 по 13.10.1986 виконував роботу в зоні відчуження та його фактична заробітна плата в зоні відчуження із якої визначається пенсія за цей період становить 937 руб 78 коп.

Дана довідка не містить безпосередніх відомостей про те, що отримана позивачем заробітна плата в жовтні 1986 року становила 996,03 крб., як про те зазначає позивач у своїй позовній заяві.

Таким чином в даному випадку суд погоджується із доводами відповідача, що наявна довідка про заробітну плату не містить відомостей про суму заробітку у розрізі календарних місяців, що є необхідним для розрахунку пенсії згідно наведених вище формул. В той же час Головне управління не наділене повноваження самостійно визначати та розраховувати помісячний заробіток позивача в зоні відчуження, позаяк це не відноситься до його компетенції.

Що ж до посилання позивача на наявні у матеріалах справи листи ГУ ПФУ у Вінницькій області від 06.02.2004, від 25.01.2012, то зазначені у них розрахунки розміру грошового забезпечення суд не може брати до уваги, оскільки такі не являються первинними документами, а носять лише роз'яснювальний характер.

Також є безпідставним посилання позивача на рішення Ленінського районного суду м. Вінниці від 18.05.2004, оскільки, як слідує зі змісту даного судового рішення, у задоволенні позову ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в Ленінському районі м. Вінниці про перерахунок пенсії було відмовлено. А згідно ч. 7 ст. 78 КАС України правова оцінка, надана судом певному факту при розгляді іншої справи, не є обов'язковою для суду.

Відповідно до частини першої статті 101 Закону України «Про пенсійне забезпечення» від 05.11.1991 N 1788-XII органи, що призначають пенсії, мають право вимагати відповідні документи від підприємств, організацій і окремих осіб, а також в необхідних випадках перевіряти обґрунтованість їх видачі.

Як з'ясовано судом, ГУ ПФУ у Вінницькій області з метою перевірки та з'ясування відповідних відомостей направлено запит до правонаступника підрозділу МВС України щодо надання довідки з розрахунком заробітної плати (грошового забезпечення) за роботу (службу) в зоні відчуження для обчислення пенсії позивачу.

На дане звернення від ліквідаційної комісії УМВС України у Вінницькій області на адресу ГУ ПФУ у Вінницькій області надійшла довідка від 28.12.2022 за № 2994/12 якою підтверджено те, що ОСОБА_1 з 13 вересня по 13 жовтня 1986 року виконував службові обов'язки з ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС. В той же час іншої довідки чи відомостей про суму заробітку за дні роботи в зоні відчуження в розрізі календарних місяців до відповідача не надходило.

При цьому, як зазначає відповідач, у випадку надходження додаткової інформації розрахунок пенсії позивачу буде переглянуто.

Отже, з урахуванням вищевикладених обставин суд погоджується із доводами відповідача, що за відсутності у матеріалах пенсійної справи достовірних та повних документів про заробітну плату позивача в зоні відчуження, правових підстав здійснювати обрахунок пенсії ОСОБА_1 з 01.12.2022 із застосування розміру заробітної плати за жовтень 1986 року в сумі 996,03 крб., - наразі немає.

Частиною першою статті 9 КАС України передбачено, що розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.

Відповідно до частин 1, 2 статті 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

В даному випадку системно проаналізувавши приписи законодавства України, надавши оцінку з урахуванням усіх доказів у справі в їх сукупності, суд дійшов висновку, що в задоволенні адміністративного позову належить відмовити.

Враховуючи положення статті 139 КАС України, понесення сторонами судових витрат які б підлягали розподілу при ухваленні рішення про відмову у задоволенні позову судом не встановлено.

Керуючись ст.ст. 72, 77, 90, 94, 139, 241, 245, 246, 250, 255, 295 КАС України, суд, -

ВИРІШИВ:

У задоволенні вимог адміністративного позову відмовити.

Рішення суду першої інстанції набирає законної сили в порядку, визначеному ст. 255 КАС України.

Відповідно до ст. 295 КАС України, апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручено у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.

Повне судове рішення складено 20.02.23.

Інформація про учасників справи:

Позивач: ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП: НОМЕР_1 );

Відповідач: Головне управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області (вул. Хмельницьке шосе, 7, м. Вінниця, 21100, код ЄДРПОУ 13322403).

Суддя Слободонюк Михайло Васильович